büyükadada gezilecek yerler

Rengarenk Begonvil çiçekleriyle donatılmış Büyükada’nın keşfedilmeyi bekleyen sokaklarında keyifli bir geziye çıkıyoruz.

Sizler için zevkle hazırladığımız listemizde, Büyükada‘yı, tarihi yerlerinden, plajlarına pek çok noktasıyla derledik. Marmara Denizi’nin en güzel doğal varlıklarından 9 adadan biri olan Büyükada, Prens Adaları olarak geçen adalar içerisinde en büyüğü olma özelliğine sahip. 5,5 km2 büyüklüğündeki ada, doğal güzelliklerinin yanı sıra yüzlerce yıllık kültürel ve mimari dokusuyla da görenleri büyülüyor.

Köşkleri…Tarihin önde gelen isimlerinden Troçki ’den, değerli yazarımız Reşat Nuri Güntekin’e kadar pek çok kişinin hayatının belli dönemlerinde yaşadığı, Osmanlı Dönemi’nde de Gayrimüslim zengin ailelerin yaşadığı ve yer olarak bilinen ada, o dönemlerde Rumca Prinkipos adına sahipti. Yaşadıkları ihtişamlı köşklerin çoğunun halen adanın en önemli değerlerinden biri olduğu Büyükada’da keşfetmeniz gereken onlarca köşk yer alıyor.

Uygun Dönem: İstanbul’un pek çok noktasından vapur ve motorlarla gelebileceğiniz Büyükada, son dönemlerde turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olduğu için, bazen bunaltıcı derecede kalabalık olabiliyor. Zaman zaman kalabalık yüzünden hareket edilmeyen Büyükada’da rahat ve adayla baş başa bir gezi yapmak istiyorsanız özellikle de yaz aylarında hafta içi gitmenizi öneriyoruz. Yine de hafta içi gitme imkanınız yoksa hafta sonu erken saatlerde adanın sessizliğiyle birlikte adada keşif turuna çıkabilirsiniz.

Not: Faytona Hayır! Son dönemlerde faytonlarda kullanılan atların içler acısı hali ve sağlıksız koşullardaki çalışma şartları, toplumun büyük çoğunluğunun tepkisini topluyor. Adalarda faytonların kaldırılması ve elektrikli faytonların gelmesi için defalarca eylem ve imza kampanyaları yapılmasına rağmen ne yazık ki hala kaldırılmış değil. Bu nedenle siz değerli okuyucularımızın da ada ziyaretinde fayton kullanmamanızı, onun yerine hem daha eğlenceli hem de daha ucuz olan bisiklet kiralamanızı rica ederiz. 🙂

 • Hazırsanız keyifli yolculuğumuza başlayalım 🙂 ;

1. Sahil

sahil

Kadıköy, Kartal, Bostancı, Yenikapı ve Beşiktaş iskelelerinden kalkan vapur ve motorlarla herkesin indiği o meşhur Büyükada İskelesi’ne yaklaşırken, adanın mor ve pembe renkli begonvilleriyle karşılaşıyorsunuz. Ahşap köşklerinden, butik otellerine ve restoranlarına renkli bir görüntüyle sizi karşılayan adada, yepyeni bir dünyaya açılıyorsunuz. Adada mazot kokusu yok, at dışkısı kokusu var. Çünkü adada motorlu taşıtların kullanılması yasak olduğu için faytonlar ve elektrikli bisikletler kullanılıyor.

İskeleden indiğinizde insanların gittiği yönle birlikte siz de kendinizi solda kalan sahil yönüne bırakıyorsunuz. Meşhur Saatli Meydan’a çıkmadan hemen soldan devam ettiğinizde dolaşabileceğiniz sahil şeridi aslında çok büyük bir alana sahip değil. Çeşit çeşit balık restoranlarının ve birahanelerin yer aldığı sahil şeridinde yemek yiyebilir, kısa bir yürüyüş yapabilir, ya da dilerseniz denizin hemen kenarında yer alan banklarda oturarak Büyükada’dan İstanbul’un manzarasını izleyebilirsiniz.

2. Saatli Meydan

saatli meydan

Vapur iskelesinin hemen karşısında yer alan Saatli Meydan, Büyükada’ya gelen herkesin mutlaka bildiği bir yer. Adada buluşmak isteyenlerin buluşma yeri de olan meydan, Cumhuriyet’in kurulduğu yıl olan 1923 yılında inşa edilen tarihi saatle ikonik bir yer halini aldı. Çevresinde adanın en ünlü otellerinden biri olan Prenses otel ve pek çok butik otelin yer aldığı Saatli Meydan’da, meşhur dondurmacılarından dondurmasından yiyebilir, lokma tatlısının tadına doyabilirsiniz.

3. Ada Çarşısı

ada çarşısı

Adaya geldiğinizde saatli meydanın ve sahil şeridinin hemen arka kısmında kalan sola giden yol, Büyükada’nın çarşısı olarak biliniyor. El sanatları tezgahlarından, ünlü market zincirlerine kadar birçok alternatif alışveriş ve restoran alternatiflerinin yer aldığı çarşıda, adanın ünlü tatlıcılarından Büyükada Şekercisi Candy Island’ın birbirinden lezzetli yemeklerini yiyebilir, ya da kendinize konaklamak için tatlı mı tatlı bir butik otel bulabilirsiniz.

 • Adada gezmek için bisiklet kiralamayı düşünüyorsanız, çarşı içerisinde yer alan bisiklet kiralama mağazalarından kiralayabilirsiniz.
 • Unutmayın: Büyükada oldukça büyük ve yokuşlu bir ada olduğu için, yokuşlardan inişte riskli olmaması adına bisikleti almadan önce frenlerini test etmeyi unutmayın!
 • Bisiklet Fiyatları: Büyükada’ya son gittiğimizde kiralık fiyatları saatlik olarak 10-15₺ , günlük olarak ise 25-30₺ idi. Ancak Hafta sonu fiyatlarda yoğunluktan dolayı değişiklikler olabiliyor. Bunu bilerek gitmenizde fayda var.

4. Ada Sokakları

ada sokakları

Listemizde bahsedeceğimiz yerleri keşfedebilmeniz için ada sokaklarında keyifli bir geziye çıkmanız gerekiyor. İskeleden ve ada çarşısından sonra sağa ya da sola gitmeniz fark etmez. Her iki yön de sizi harika ada sokaklarına keşfe çıkartıyor. Ancak tavsiyemiz vaktiniz var ise her iki taraftan da giderek adayı tam anlamıyla keşfetmeniz. İskeleden çıktığınızda Saatli Kule’nin sağ tarafından giden yol karakol yolu olarak da biliniyor.

Pek çok tarihi köşkün yer aldığı yol, çok fazla yokuşlu olmadığı için bisikletle de en sık tercih edilen gezi yönlerinden. Renkli begonvil çiçeklerinin ve kuş seslerinin arasında ada sokaklarının tadını çıkarabilir, lezzetleriyle bilinen, meşhur kafe ve restoranlarda manzarayla birlikte adanın huzurunu hissedebilirsiniz.

PLAJLAR

Yazın sıcak günlerinde İstanbulluların en keyifli kaçamak noktalarından birisi de Büyükada’nın plajları oluyor. Oldukça büyük bir alana sahip olduğu için, diğer adalara göre daha çok koy ve plaja sahip olan adada, özel üyelikle girilebilen plajlar olduğu gibi farklı farklı işletmelerin halk plajları da bulunuyor.

Plajlara adanın merkezinde yer alan iskele kenarından plajlara giden özel teknelere binerek ulaşabileceğiniz gibi, ada içinde keyifli bir yürüyüş yaparak da ulaşabiliyorsunuz. İşte Büyükada’da gidebileceğiniz alternatif Büyükada plajları listemiz;

5. Blue Beach

blue beach

Plajlar bölümüne, ada merkezine oldukça yakın mesafede yer alan Blue Beach ile başlıyoruz. Büyükada iskelesine geldiğinizde Blue Beach’e gitmeyi tercih ederseniz, indiğiniz vapurların hemen yan kısmında beachlerin özel tekneleri hareket ediyoruz. Sürat teknesi, ya da küçük tekne ile ulaşabileceğiniz Blue Beach’e, dilerseniz 5-6 dakikalık bir mesafe yürüyerek de ulaşabiliyorsunuz.

Plajın olduğu alan öyle çok büyük ve geniş değil. Ancak adada geçireceğiniz bir deniz günü için oldukça ideal. İçerisinde yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restoranın da yer aldığı işletme, mavi-beyaz konsept ile dizayn edilmiş. Giriş ücretine şezlong ve şemsiyenin dahil olduğu plaja, damsız müşteri alınmadığını da belirtmemizde fayda var.

6. Yörükali Plajı

yörükali plajı

Büyükada’nın en meşhur plajlarından biri olan Yörükali Plajı, adada yer alan en fazla kapasiteye sahip plajlardan. Ada’nın en temiz denizine sahip olduğu düşünülen plajı suları düzenli olarak temizleniyor. Ancak son dönemlerde artan müşteri ve adaya gelen ziyaretçiler nedeniyle, Adada yer alan çoğu koy eskisi kadar temiz değil.

İçerisinde konaklama alanının da yer aldığı plaj, genellikle günübirlik olarak ziyaret ediliyor. Büyükada iskelesinden ücretsiz olarak kalkan tesis teknesiyle ulaşabileceğiniz plajı, hafta sonu çok kalabalık olduğu için hafta içi ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca hem otel hem de plaj işletmesi olduğu için, oldukça geniş bir yemek ve içecek menüsüne de sahip olan plajda, bütün gün keyifli bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi 40₺, Hafta sonu 50₺ (Konaklayanlara plaj ücretsiz.)
 • İletişim: 0216 382 73 41 / https://yorukali.com

7. Viranbağ Plajı

viranbağ plajı

Viranbağ Koyu olarak da bilinen plaj, yakın zamana kadar Yada Beach Club şirketi tarafından işletiliyordu. Ancak yakın zamanda Eskibağ Plajıyla birlikte aynı işletmeye sahip olan plaj, adalılar ve dışarıdan gelen turistler tarafından çok seviliyor. Özel bir plaj olduğu için içeriye girerken giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Denizi bazı günler yosunlu olsa da, genellikle plaj çalışanları tarafından her sabah temizleniyor. Ada merkezinden kalkan ücretsiz teknelerle ulaşabileceğiniz plajda, akşam dönüş teknelerine kadar vakit geçirebilirsiniz.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi 30₺, Hafta sonu 50₺ (Yeni sezonda değişebilir.)
 • İletişim: 0216 382 38 20 / viranbagplaji.eskibag.com

8. Eskibağ Plajı

eskibağ plajı

Büyükada’nın bilinen en eski plajlarından biri olan Eskibağ Plajı, temiz havası ve alkollü işletmesiyle, ziyaretçilerin sevdiği plajlardan. İçerisinde yemek yiyebileceğiniz restoranın da yer aldığı plaja, merkezden kalkan ücretsiz teknelerle ya da keyifli bir ada yürüyüşü sonrasında ulaşabilirsiniz. Giriş ücretinin içerisine şezlong ve şemsiye hizmetinin de dahil olduğu plaja, damsız girilmiyor.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi 30₺, Hafta sonu 40₺ (Fiyatlar değişiklik gösterebilir.)
 • İletişim: 0 (216) 382 38 20 /plaj.eskibag.com

9. Prenses Koyu Plajı

prenses koyu plajı

Listemizde yerini alan meşhur plajlardan bir diğeri de, Prenses Koyu Plajı. Adanın arka kısmında Heybeliada’ya bakan noktada yer alan plaja, ada merkezinden kalkan ücretsiz teknelerle ulaşabiliyorsunuz. Öğlen 13:00’e kadar alımların devam ettiği plajda, konaklama yapabileceğiniz Prenses Butik Otel’i de yer alıyor. Denizi zaman zaman yosunlansa da, çalışanların düzenli olarak temizlediği plaj çocuklar için de oldukça uygun.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi: 40₺, Hafta sonu: 50₺ (Yeni sezonda değişebilir.)
 • İletişim: (0216) 382 62 25

10. Naki Bey Plajı

naki bey plajı

Büyükada gezinizde ziyaret edebileceğiniz keyifli plajlardan birisi de, uzun yıllardır hizmet veren Naki Bey Plajı. Diğer plajlara göre daha sakin bir plaj olan Naki Bey, dalgasız ve dingin bir denize sahip. Adanın en temiz denizlerinden biri olarak da bilinen plaj, yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafesiyle de hizmet veriyor. Büyükada iskelesinden ücretsiz teknelerle ulaşabileceğiniz plajda, giriş ücretlerine şezlong ve şemsiye hizmeti de dahil.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti:
  Haftaiçi (Cumartesi Dahil) Yetişkin: 50₺, Çocuk (7-12 yaş): 25₺
  Pazar ve tatil günleri: Yetişkin 60₺, Çocuk (7-12 yaş): 30₺
 • İletişim: 0 216 382 45 01 / nakibey.com

11. Halik Koyu Plajı

halik koyu plajı

Büyükada’nın sakin koylarından biri olan Halik Koyu Plajı, adada ziyaret edebileceğiniz en temiz plajlardan. Adanın meşhur otellerinden Eskibağ Otel’in işlettiği plaj, otelin teras restoranını hemen yanında yer alıyor. Ada içerisinde yürüyerek de gelebileceğiniz plaja, ada iskelesinden kalkan ücretsiz tekneyle de ulaşabilirsiniz. Plaj tesisinin hemen arka kısmında piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcut. Şemsiye ve şezlong hizmetinin fiyata dahil olduğu plajda, bir şeyler yiyip içebileceğiniz tesis de yer alıyor.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi: 30₺, Hafta sonu: 40₺
  0-7 yaş arası ücretsiz.
  7-12 yaş arası %50 indirimli.
 • İletişim: 0535 521 27 24

12. Aya Nikola Plajı

aya nikola plajı

Büyükada’nın hem en sevilen, hem de en çok eleştirilen plajlarından biri Aya Nikola Plajı’da listemizde yerini alıyor. Halk plajı olarak biliniyor ancak yine de giriş ücreti vermeniz gerekiyor. Adanın arka tarafında kaldığı için 1 saatlik bir yürüme mesafesinde yer alan plaja, dilerseniz ada iskelesinden kalkan ücretsiz plaj teknesiyle ulaşabilirsiniz. Denizi oldukça durgun bir plaj olduğu için zaman zaman bulanabiliyor.

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi 25₺, Hafta sonu 30₺
 • İletişim: (0216) 382 41 43

13. Kartal Belediyesi Sosyal Tesisleri Plajı

kartal belediyesi sosyal tesisleri aile plajı

Büyükada geziniz sırasında faydalanabileceğiniz plajlardan bir tanesi de, Kartal Belediyesi’nin hizmete sunmuş olduğu Kartal Belediyesi Sosyal Tesisler Plajı. Adanın Kartal-Tuzla yönüne bakan tarafında kalan sosyal tesis, diğer plajlara nazaran daha ucuz olduğu için tercih ediliyor.

İçerisinde konaklama için 120 yatak kapasiteli otele de sahip olan tesis de, günübirlik ya da konaklamalı vakit geçirebiliyorsunuz. Kartal Motor İskelesi’nden kalkan seferlerle ulaşabileceğiniz plaja, dilerseniz adanın içinden de ulaşabilirsiniz.

Kartal Motor Sefer Saatleri:
Hafta içi:  Gidiş: 08:30-09:30-11:30  Dönüş: 17:00-18:00
Hafta sonu: Gidiş: 08:30-09:30-10:30-11:30-12:30 Dönüş: 17:00-18:00

 • Duş:
 • Wc:
 • Giyinme Kabini:
 • Ortalama Giriş Ücreti: Hafta içi 20₺, Hafta sonu 30₺
  0-6 yaş arası çocuklara ücretsiz.
 • Engel derecesi %40 üzeri olan vatandaşlar plajdan ücretsiz olarak faydalanabilirken, refakatçileri de %50 indirimli olarak plajdan faydalanabiliyor.
 • İletişim: (0216) 382 88 65

DOĞAL GÜZELLİKLER

14. Büyükada Tabiat Parkı

büyükada tabiat parkı

Listemizin en güzel gezi noktalarından birisi de, adanın iki tabiat parkından biri olan Büyükada Tabiat Parkı. Ada’nın arka kısmında yer alan park, 5 hektarlık geniş bir alanı kapsıyor. İçerisinde erguvandan kızılçama onlarca çeşit ağaç ve bitki çeşidinin bulunduğu tabiat parkında, adanın doğasını keşfe çıkabilirsiniz.

Piknik ya da keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz parkta, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok tesis yer alıyor. Plajlarından, restoranlarına birçok noktasında vakit geçirebileceğiniz tabiat parkında, dilerseniz bisikletle keyifli bir tur da yapabilirsiniz.

 • Giriş Ücreti: Şahıs 5₺, İndirimli 2,5₺, Bisiklet 5₺

15. Dilburnu Tabiat Parkı

dilburnu tabiat parkı

Büyükada’nın en sık ziyaret edilen meşhur tabiat parklarından Dilburnu Tabiat Parkı, merkeze yakın olduğu için de kolayca ulaşılabilen bir noktada yer alıyor. Ada merkezinden yukarıya doğru yürüdüğünüzde kolayca ulaşabileceğiniz parka, dilerseniz kiraladığınız bisikletlerle de ulaşabilirsiniz. 7 hektarlık bir alan içerisinde yer alan tabiat parkı, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmış.

İçerisinde piknik masalarından, kafe işletmelerine kadar pek çok alternatif bulunduğu için piknik yapmak için oldukça ideal. Özellikle de bahar ve yaz aylarında piknik yapmak isteyenlerin geldiği Dilburnu Tabiat Parkı, Aya Yorgi, Rum Yetimhanesi ve deniz manzarasıyla da görenleri büyülüyor.

 • Giriş Ücreti: Tam 7₺, İndirimli 3,5₺, Bisiklet 7₺

MANZARA NOKTALARI

16. Yücetepe

yücetepe

Yücetepe, Büyükada’ya gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir nokta. Adanın en meşhur tepelerinden biri olan Yücetepe, tarihi Aya Yorgi Kilisesi’nin bulunduğu alanı kapsıyor. Merkezden yukarıya çıkıldığında ulaşılan Lunapark meydanından 1 km kadar bir yokuş çıkmanız gerekiyor. Yokuşu ilk gördüğünüzde epey zorlayıcı gelebilir, kolay olduğunu da söyleyemeyiz ancak yokuşun sonuna geldiğinizde tüm bu uğraşa değeceğinin garantisini verebiliriz.

Adaya gelen herkesin mutlaka bildiği meşhur Yücetepe Gazinosu’nun yer aldığı tepede, restoranın eşsiz manzarasıyla birlikte harika yemekler yiyebilir, İstanbul’un neredeyse tamamını seyre dalabilirsiniz.

17. Adakule

adakule

Listemizin en ilgi çekici manzaraya sahip tepelerinden biri de, Adakule. Büyükada’ya gelenlerin en yüksek tepede bulunduğu için oldukça zor bir ulaşıma sahip olduğunu düşündüğü Adakule, aslında kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor. Listemizin bir üst maddesinde de bahsettiğimiz gibi Aya Yorgi’nin bulunduğu Yücetepe kadar sosyal olmasa da, manzarayı en güzel izleyebileceğiniz yer desek yanlış olmaz.

Deniz seviyesinden 202 metre yükseklikte bulunan kuleyi, aslında Büyükada’ya gelirken pek çok noktadan görebiliyorsunuz. Ada merkezinden yukarı çıktığınızda Lunapark meydanından 700 metre daha yürüdüğünüzde ulaşabileceğiniz kule, eski tarihlerde yangın kulesi olarak kullanılıyormuş.

2006 yılında restore edildikten sonra herkesin kullanımına açılan kuleye herhangi bir giriş ücreti vermeniz gerekmiyor. Restore edildikten sonra içerisine panoramik manzaralı toplantı salonlarının inşa edildiği kulenin bulunduğu noktadan, İstanbul’un eşsiz manzarasını izleyebilir, benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

MÜZELER

18. Adalar Müzesi

adalar müzesi

Büyükada’nın en meşhur müzesi olan Adalar Müzesi, aynı zamanda İstanbul’un da ilk çağdaş kent müzesi olma özelliğine sahip. İstanbul’da yer alan Prens Adaları’nın hikayesini ve tarihi izlerini keşfedebileceğiniz müzede, 20 bine yakın belge, 6 bine yakın fotoğraf ve yüzlerce koleksiyon parçası yer alıyor.

Cam vitrinler içerisinde ya da açık şekilde sergilenen eserler, müzeyi ziyaret eden herkesin ilgisini çekiyor. Tarihi video gösterimlerinin de yapıldığı müzede, Adaların tarihi ve jeolojik yolculuğuna çıkabilir, üzerinde bulunduğunuz adaya farklı bir gözle bakabilirsiniz.

Müze, adanın merkezine yarım saatlik bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Sahilden sağa doğru yürüyüşe başladığınızda kalabalık sokakları geçtikten sonra ulaşabileceğiniz müzeye, dilerseniz bisiklet kiralayıp daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bisiklet kiralayanlar için müzenin önünde bisiklet park noktaları da yer alıyor.

 • Giriş Ücreti: Tam 10₺, İndirimli 5₺, (12 yaş altı çocuklar ve engellilerin refakatçileri için ücretsizdir.)
 • Ziyaret Saatleri: 09:30-17:30 (Pazartesi günleri kapalı)

19. Sait Faik Abasıyanık Müzesi

sait faik abasıyanık müzesi

Büyükada’nın en önemli müzelerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, edebiyat ve tarih tutkunlarının adaya geldiğinde mutlaka uğraması gereken bir müze. Tarihi müze, 1906-1954 yılları arasında yaşayan Türkiye’nin önemli şair ve yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamından izler taşıyor. Yazarın yaşadığı üç katlı bir ada köşkünün içerisinde yer alan müze, 1959 yılında ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş. Zaman zaman restore sürecinden geçen müze, 2013 yılından beri yeni haliyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Ziyaret Saatleri: 10:30-17:30 (Pazartesi ve Salı günleri ziyarete kapalı.)

-TARİHİ YERLER

KÖŞKLER

20. Con Paşa Köşkü

con paşa köşkü

Büyükada’nın en meşhur tarihi köşklerinden biri olan Con Paşa Köşkü, Hatırla Sevgili gibi Türk dizilerinde de kullanılarak pek çok kişinin hafızasına kazındı. Sarı rengi ve işçiliğiyle dikkat çeken köşk, bir diğer tarihi köşk olan Yalman Köşkü ile karşılıklı bir şekilde bulunuyor. John Avrimidis Köşkü olarak da bilinen köşk, Midillili Con Paşa’nın isteğiyle 1880 yılında inşa edilmiş. Aslen Venedikli olan Con Paşa, o dönemlerde İdare-i Mahsusa’nın da yöneticiliğini yaparak, Kadıköy’den Adalar’a yapılan vapur seferlerini de başlatmış.

Bursa’da yaşama veda eden Con Paşa’nın ailesine kalan ev, ailesinin de 1. Dünya Savaşı ile birlikte ülkeyi terk etmesi nedeniyle pek çok kişiye satılarak kullanıma sunulmuş. Dışarısında yer alan ahşap silindir sütunları ve süslemeleriyle dikkat çeken köşkün, bahçesinde de pek çok heykel yer alıyor. Köşk günümüzde de halen özel mülkiyete ait olduğu için ziyaret edebilme imkanınız bulunmuyor. Ancak mimari yapıyı izlemek, fotoğraflarını çekmek dahi sizi fazlasıyla etkileyecektir.

21. Rum Yetimhanesi

rum yetimhanesi

Büyükada’nın en etkileyici tarihi yapılarından birisi de, hiç şüphesiz ki Manastır Tepesi’nde yer alan tarihi Rum Yetimhanesi. Büyükada’da yürüyüşe çıkmış herkesin mutlaka gördüğü anda etkilendiği yapı, ilk olarak 1898 yılında Fransız bir mimar olan Alexendre Vallaury’nin çalışmasıyla inşa edilmiş. İlk yapıldığı dönemde Prinkipo Palace Otel ismiyle otel ve casino işletmesi olarak kullanılmak için inşa edilen bina, bazı kişilerin adada ahlakı bozulacağı yönündeki eleştirileri nedeniyle, dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından engellenmiş.

Otel olarak kullanılamayan bina daha sonradan zengin bir aileye satılar Padişahın da fermanıyla, bağışlarla birlikte Rum Patrikhanesi’nin yetimhanesi için kullanıma açılmış. 1903 yılında II. Abdülhamit ve dönemin Patriği olan III. İoakim’in katıldığı törenle birlikte açılan yetimhane, uzun yıllar yetimhane olarak kullanıldıktan sonra I. Dünya Savaşı ile birlikte kaderine yenilmeye başlamış.

106 odası, devasa kütüphanesi ve derslikleriyle çocukların aynı zamanda eğitim gördüğü bir kurum olan yetimhane, savaş sırasında göçmenlerin hizmetine verilirken, daha sonra Rusların sığınağı haline gelmiş. 1960’lı yıllarda Kıbrıs Savaşı döneminde tamamen kapatılan bina, o yıldan beri ne yazık ki atıl bir şekilde çürümeye yüz tutuyor.

Son olarak 2005 yılında AİHM’ne başvuran Fener Rum Patrikhanesi, davayı kazanarak yetimhanenin tapusunu kazanabilmiş. Ancak yetimhaneyle ilgili bugüne kadar hala bir çalışma yapılmış değil. Etrafı çitlerle çevrili olan yetimhanenin, yıkılma tehlikesi olduğu için içerisine giriş yasak. Ancak denk gelirseniz, yetimhanenin bekçisi yapının bahçesinde gezmenize izin verebiliyor. Dünya’nın ikinci, Avrupa’nın ise en büyük ahşap binası olarak kabul edilen tarihi Rum Yetimhanesi’nin içler acısı bu halinin bir an önce düzelmesini umuyor, henüz görmeyenlerin de mutlaka görmesini öneriyoruz.

22. Sabuncakis Köşkü

sabuncakis köşkü

Büyükada’nın Gözlü Ev’i olarak da bilinen meşhur köşklerinden Sabuncakis Köşkü, ilginç hikayesi ve mimarisiyle görenlerin ilgisini çekiyor. 1904 yılında II. Abdülhamit döneminde yaşayan meşhur mason Halepli Yorgi Sabuncakis’in yaptırdığı köşk, Atina Üniversitesi’nde de hoca olan mimar Prof Fotiadis’in mimarlığında inşa edilmiş. Grek mimari anlayışıyla inşa edilen köşk, üzerine yapılan mason simgeleriyle dikkat çekiyor.

Süslemelerinde kullanılan göz ve pergel gibi simgelerle mason mimarisini açık açık gösteren yapı, Sabuncakis ailesinden sonra başka bir aileye satılmış. Günümüzde halen özel mülk olarak kullanılan köşkün, denize sıfır iskelesi ve sokağa bakan köprülü bir giriş kapısı bulunuyor. Özel mülk olduğu için ziyaret edilemeyen köşkü, ada geziniz sırasında keşfedebilirsiniz.

23. Troçki Evi

troçki evi

Rus ve Bolşevik tarihinin önde gelen isimlerinden Troçki, Başkumandan olarak Kızıl Ordu’yu kuran isimlerden biri.  1924 yılında Lenin’in ölmesiyle birlikte Stalin ile arası bozulan Troçki, iktidar mücadelesini kaybettiği için önce 1928 yılında Almanya, daha sonra ise Türkiye’ye sürülerek cezalandırılmış. Sürüldüğü dönemde yani, 1929-1933 yılları arasında Sivastapol Köşkü olarak da bilinen bu köşke konaklayan Troçki, Devrim Tarihi kitabını da bu köşkte kaleme almış.

1933 yılında gittiği köşk, günümüzde ne yazık ki harabe halini gelmiş bir durumda. Hanifi Ailesi tarafından 2015 yılında 2,5 Milyon dolara satışa çıkarılan köşk, günümüzde dışarıdan izlenebiliyor.

24. Splendid Palace

splendid palace

Tarihi Splendid Palace, günümüzde otel olarak kullanılan oldukça etkileyici bir yapı. Vapurla adaya yaklaşırken kırmızı panjurları ve kubbeleriyle dikkat çeken yapı, 1908 yılında Kazım Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Avrupa gezileri sırasında gördüğü otellerden etkilenen paşa, daha önceden arazide yer alan yanmış bir otelin alanının üzerine istediği binayı inşa ettirmiş. Fransız mimarisinden esinlenerek yapılan köşk, birbirinden etkileyici lüks obje ve mobilyalarla döşendikten sonra otel olarak hizmete girmiş.

Yıllar boyunca geçici hastaneden, karargaha kadar pek çok amaçla kullanılan tarihi yapı, Mustafa Kemal Atatürk’ün meşhur vals fotoğrafının çekildiği otel olarak da biliniyor. Yıllarca pek çok önemli davete ev sahipliği yapan otel, günümüzde halen hizmet vermeye devam ediyor. Günübirlik olarak restoran ve kafesini ziyaret edebileceğiniz otelde, harika etkinlikler de yapabilirsiniz.

25. Reşat Nuri Güntekin Evi

reşat nuri güntekin evi

Büyükada’da içini gezemeyeceğiniz ancak dışarıdan keşfetmeniz gereken, tarihi bir köşk daha yer alıyor. Türk Roman tarihinin en önemli isimlerinden biri olan, herkesin bildiği Yaprak Dökümü ve Çalıkuşu kitaplarının da yazarı, Reşat Nuri Güntekin’in evi burası. Uzun yıllar ailesiyle birlikte yaşamını sürdüğü bu üç katlı beyaz köşk, renkli panjurlarıyla dikkat çekiyor. Günümüzde ne yazık ki binaya müzeye dönüştürülmüş değil, ancak Maden Mahallesi’ne gelerek evi dışarıdan gözlemleyebilirsiniz.

26. Yalman Köşkü

yalman köşkü

Türk tarihinin önemli gazeteci ve yazarlarından biri olan Ahmet Emin Yalman’ın da yaşamını sürdüğü ve pek çok eserini ortaya çıkarttığı Yalman Köşkü, tam olarak yapım tarihi bilinmese de, 19.Yüzyıl sonlarında inşa edilmiş. Adanın Nizam Mahallesi’ndeki Çankaya Caddesi üzerinde yer alan köşk, oldukça bilinen bir sokakta ve tarihi köşklerin içinde yer aldığı için kolayca tanınıyor.

Hemen karşısında yer alan tarihi Con Paşa köşkü ile Hatırla Sevgili dizisinde de kullanılan köşk, günümüzde özel mülke ait olduğu için içini gezmek mümkün değil, ancak herkes gibi siz de bahçesinde harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

27. Hacopulo Köşkü

hacopulo köşkü

Büyükada’nın meşhur köşklerinin yer aldığı Çankaya Caddesi’nde yer alan tarihi Hacopulo Köşkü, yakın zamanda yapılan Bienal sayesinde pek çok kişi tarafından tanınır hale geldi. Tarihi kaynaklara göre 1890’lı yıllarda inşa edilen köşk, Birinci Dünya Savaşı’nın son dönemlerine kadar meşhur bir otel olan Imperial Hotel olarak kullanılmış. Dönemin eski belediye başkanı Con Hacopulos’un konağı olan köşk, Cumhuriyet ile birlikte 1927 yılından itibaren Hükumet Konağı, ve daha sonra ise Adalar İlçe Kaymakamlığı olarak kullanılmış. Restorasyon sürecine giren köşkün bakımının 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

28. Mizzi Köşkü

mizzi köşkü

Büyükada’nın tarihi köşklerinden Mizzi Köşkü, kırmızı renkli ve ahşap mimarisiyle adaya gelenler tarafından en dikkat çeken yapılardan. Kırmızı Kuleli Köşk olarak da anılan yapı, George Mizzi olarak bilinen Maltız kökenli önde gelen bir isim tarafından 1894-1895 yılları arasında inşa edilmiş. 2019 yılında gerçekleştirilen Bienal kapsamında kullanılan köşk, daha önceleri dizi ve filmlerde de kullanılmış. Raimando d’Aronco’nun mimarlığını yaptığı köşk, 1. Derece tarihi yapı olarak koruma altında.

29. Agasi Efendi Köşkü

agasi efendi köşkü

Ada ziyaretinizde gözlemleyebileceğiniz tarihi köşklerden biri olan Agasi Efendi Köşkü’de listemizde yerini alıyor. Çankaya Caddesi’nde yer alan tarihi köşkün yapım tarihi net olarak bilinmiyor. Dönemin önde gelenlerinden olarak bilinen Kuyumcuğası Ejderhanyan’ın oğlu olan Ohannes Efendi’nin yaptırdığı köşk, daha sonra İstanbul’un pek çok ünlü yalısına da sahip olan Necmettin Molla tarafından satın alınmış. Pek çok önemli ev toplantılarına ev sahipliği yapan köşk, Recaizade Mahmut Ekrem’den, Adnan Menderes’e kadar pek çok ünlü ismi de kiracı olarak ağırlamış.

KİLİSE VE CAMİLER

30. Aya Yorgi Manastırı

aya yorgi manastırı

Büyükada’nın en ikonik noktalarından biri olan Aya Yorgi Manastırı, adaya gelenlerin mutlaka geldiği bir nokta. Aya Yorgi Tepesi olarak da bulunduğu tepeye kendi adını veren manastır, 23 Nisan’da gelenekselleşen dilek ipliği etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. Adaya gelenlerin manastıra çıkan yokuştan itibaren iplik gererek manastıra kadar çıktığı etkinliğe, her yıl binlerce kişi katılım gösteriyor. 1751 yılında inşa edilen manastır, günümüzde ibadet ve gezi ziyaretlerine de açık.

31. Büyükada Ermeni Katolik Kilisesi

büyükada ermeni katolik kilisesi

Büyükada’nın merkezinde yer alan Ermeni Katolik Kilisesi, Surp Asdvadzadzin ismiyle de biliniyor. Deniz iskelesine ve çarşıya iki sokak mesafede yer alan kilise, 1858 yılında inşa edilmiş. Prens Adaları olarak geçen adalar içerisinde tek Ermeni kilisesi olan yapı, günümüzde halen ibadet için hizmet veriyor. Büyükada geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz kilise, Pazar günleri ziyarete açık.

32. İsa Rum Manastırı (Hristos)

isa rum manastırı hristos

Büyükada gezisi sırasında benim de en çok çıkmayı sevdiğim bir noktada yer alan tarihi İsa Rum Manastırı, merkezden yukarı çıkan dik yokuşunun sonundaki ormanlık alanın içerisinde yer alıyor. Net olarak manastır ile ilgili tarihi bir veri yok, ancak bazı tarihi kaynaklarda Bizans Dönemi’nden kalma olduğu veriliyor. 1158 yılındaki bir kaynakta da geçen manastır, günümüzde özel mülk olarak kullanıldığı için ne yazık ki ziyarete kapalı. Ancak sokağında karşılaşacağınız serbest gezen at ve inekler ile kendinizi farklı bir zamanda hissedebilirsiniz.

33. Hamidiye Cami

hamidiye cami

Osmanlı Dönemi’nden günümüze kalan önemli tarihi camilerden biri olan Hamidiye Cami, listemizin son maddesinde yer alıyor. II. Abdülhamid tarafından 1895 yılında inşa ettirilen cami, kesme taştan inşa edilmiş oldukça etkileyici bir yapı. Üç katlı olarak inşa edilen cami, içerisinde yer alan işlemeleriyle dikkat çekiyor. İbadet saatleri dışarısında ziyarete açık olan tarihi camiyi ziyaret etmeyi unutmayın.

PinRenkli ve tarih kokan sokaklarıyla listelediğimiz Büyükada’da gezilecek yerler listemiz burada sona eriyor. Keyifle okuduğunuzu umduğumuz yazımızı beğendiyseniz, ya da eklemek istediğiniz başka gezi noktaları var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.