İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler | 64 Cazibe Noktası

İstanbul, hem bu şehirde yaşayan hem de farklı şehirlerden gezmeye gelen çocuklar için ülkemizin en keyifli duraklarından biridir. Özellikle tatil dönemlerinde çocuklu aileler İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler konusunda bir arayışa girebilmektedir. Yazımızda çocuklu aileler için İstanbul’un gidilmesi gereken noktalarını listeledik.

İçindekiler

Müzeler

1. Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Burası neresi? Sunay Akın tarafından açılışı 23 Nisan 2005 yılında gerçekleştirilen Oyuncak Müzesi, kendisinin dünyanın dört bir yanından biriktirdiği oyuncaklardan oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzedeki oyuncakların tarihi 1700’lü yıllara dek uzanmaktadır ve 40’tan fazla ülkenden toplanmış 4.000’in üzerindeki oyuncaklardan oluşmaktadır.

Müze, Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde bulunmaktadır ve İstanbul’da çocukla gidilebilecek en önemli durakların başında gelmektedir. Müzeye ulaşmak için Rıhtım bölgesinden geçen 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S no’lu halk otobüslerinden birine binmeniz ve Tütüncü Mehmet Efendi Camii durağında inmeniz gerekmektedir.

Neden gitmeliyim? Ziyarete gelen büyükleri de çocukluğuna götüren oyuncakların arasında çocuklar geçmişin en değerli oyuncaklarını görme şansına sahip olabilmektedir. Sunay Akın Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olma özelliğini taşımaktadır ve günümüzde Antalya ile Gaziantep‘te de şubesi bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Müzede zaman zaman çocukların ilgisini çekebilecek çeşitli atölye çalışmaları ve tiyatro gösterileri de gerçekleştirilmektedir.

 • Adres: Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sk No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 359 45 50
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 10.00-18.00, Cumartesi-Pazar 10.00-18.30, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

2. Pera Müzesi

pera müzesi

Burası neresi? 2005 yılında kapılarına ziyaretçilerine açan Pera Müzesi, İstanbul’da görülebilecek interaktif müzelerden biridir. Burası gerçekleştirilen sergilerin yanı sıra çocuklar için düzenlenen birbirinden keyifli atölyeler ile çocuklu aileler için İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Müzede çocuklara yönelik çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilen atölyeler 4 ile 12 yaş grubu çocuklara hitap etmektedir.

Neden gitmeliyim? Karikatür çiziminden, yaratıcı yazma becerilerine kadar pek çok farklı atölyenin gerçekleştirildiği Pera Müzesi, çocuklar için oldukça keyif veren etkinliklere dahil olma imkanı sunuyor.

 • Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 334 99 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-19.00, Cuma 10.00-22.00, Pazar 12.00-18.00, Pazartesi ise kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

3. Balat Oyuncak Müzesi

balat oyuncak müzesi

Burası neresi? Timur İnçoğlu tarafından 1000 m²’lik bir alanda kurulan Balat Oyuncak Müzesi, 14 farklı atölyede çocukların hem eğlenmesine hem de öğrenmesine olanak tanıyan Fatih’teki çocukların gidebileceği keyifli noktalardan biridir. Müzedeki koleksiyonun geçmişi ise 50 yıl öncesine kadar uzanmaktadır.

Müzedeki özellikle kurşun asker koleksiyonu çok değerlidir ve bu koleksiyon Türkiye’nin en büyük kurşun asker koleksiyonu olma özelliğini taşımaktadır. Müzede aynı zamanda geçmiş döneme ait film canlandırmaları ve diaromalar müzeyi daha interaktif ve çekici hale getirmektedir.

Neden gitmeliyim? Oyuncak Müzesi içinde diaromalar ve çok daha fazlası ile çocuklarınız oyuncakların büyülü dünyasında kendilerini kaybedecek.

 • Adres: Yavuz Sultan Selim, Abdülezelpaşa Cd. No:65, 34087 Fatih/İstanbul
 • Telefon: (0212) 935 30 80
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

4. Kartal Belediyesi Masal Müzesi

kartal belediyesi masal müzesi

Burası neresi? Sunay Akın’ın İstanbul’a ve ülkemize armağan ettiği miraslardan olan Masal Müzesi, kendisinin dünyanın dört bir yanından toplamış olduğu kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. İki katlı bir yapı içinde düzenlenen müze, küçük olmasına karşın çocuklar için masalların gizemli dünyasını aralamayı başarıyor.

2017 yılında kurulan müzede, Türk ve Dünya edebiyatındaki birçok önemli masal kitabının ilk basımları görülebilmektedir. Bunun yanı sıra Sunay Akın’ın dünyadan ve ülkemizden toplamış olduğu tarihi değeri olan pek çok oyuncak da bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Kartal Belediyesi tarafından hayata geçirilen müze, bu alanda ilk olması nedeniyle büyük bir öneme sahiptir. Müzeye gelen çocukların hayal dünyasını ve yaratıcılığını keşfetmeleri amaçlanmaktadır. Sanatçı Ayhan Doğan tarafından pop-up kitap şeklinde tasarlanan müze, aynı zamanda çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanması noktasında da önemli bir rol üstlenmektedir.

Aklınızda bulunsun! Müzede sergilenen eserler ile ilgili çok fazla detaylı bilgi bulunmuyor. Bu nedenle çocuklarınızın masallar hakkında kapsamlı bilgiler edinmesini istiyorsanız bu konuda onlara rehberlik etmeniz gerekiyor 🙂

 • Adres: Çarşı, 9, Enis Akaygen Sk., 34876 Kartal/İstanbul
 • Telefon: (0216) 280 62 22
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.00-17.00, Hafta sonu 09.3-18.00, Pazartesi günleri ise kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

5. Doğa Bilim Müzesi

doğa bilim müzesi

Burası neresi? Emekli bir veteriner olan Ahmet Hamza Bey tarafından ilk olarak hobi amaçlı başlayan hayvan tahnit etme meşgalesi zamanla genişlemiş ve bir müze halini almıştır. Kendisi Darıca Hayvanat Bahçesi’nde doğal sürecinde hayatını kaybeden hayvan ölüleri almış ve büyük bir titizlikle dondurmuştur.

Müzenin açılışı dönemin Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker tarafından 15 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşmiştir. Müzede Ahmet Hamza’nın 20 yıl boyunca yapmış olduğu 250’den fazla türden 600’ün üzerinde tahnit sanatıyla dondurulmuş hayvan figürü sergilenmektedir.

Müze, ilkokul ve sonrası yaş grubu için uygundur. Anaokulu çağındaki çocuklar için korkutucu olabilir. Ziyaretçiler tarafında yapılan eleştirilerden biri ise giriş ücretleri. Ziyaret edenler müze giriş ücretlerinin yüksek olduğunu belirtmektedir ve müzeyi ziyaret etmeyi düşünenlerin bunu göz önünde bulundurmasının faydalı olacaktır.

Neden gitmeliyim? Dondurulmuş hayvanlar, özellikle çocukların hayvanları daha yakından görüp inceleyebilmesi için büyük bir fırsattır. Bu nedenle çocuklarınızla birlikte bu keyifli müzeye mutlaka zaman ayırmanız gerektiğini düşünüyoruz.

 • Adres: Güzelyalı, Bengü Sk. 11/A, 34903 Pendik/İstanbul
 • Telefon: (0216) 493 55 33
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

6. Düştepe Oyun Müzesi

düştepe oyuncak müzesi

Burası neresi? Sunay Akın’ın öncülüğünde kurulan Düştepe Oyun Müzesi, ülkemizin ilk oyun müzesi olma özelliğini taşımaktadır ve 19 Mayıs 2015 tarihinde, Barbaros Mahallesi’ndeki Mimar Sinan Parkı’nda Ataşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur.

Müze tek katlı ahşap bir bina içinde yer almaktadır ve müzede 20’den fazla ülkeden toplanmış olan 2000’den fazla çocuk oyunu sergilenmektedir. Oyunların bazıları ise yaklaşık 150 yıllıktır. Tarihteki ilk uzay oyunları, zeka oyunları, 150 yıllık satranç takımı gibi birçok ilgi çekici oyunlar müzeyi ziyaret edenler tarafından incelenebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Bizce Düştepe Oyun Müzesi teknolojik ögelerin esiri olmuş çocukların farklı oyunları görme ve onları tanıması için büyük bir fırsat niteliği taşımaktadır. Çocukların bilgisayar ve tabletlerin dışında da oyun oynayabilecekleri birçok seçeneğin bulunduğu bir dünyayı tanımaları için kesinlikle bu müzeyi görmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

 • Adres: Barbaros, Mimar Sinan Parkı İçi Yolu, 34746 Ataşehir/İstanbul
 • Telefon: 0216 688 13 29
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 08.30-17.00, Hafta sonu 09.30-18.00, Pazartesi kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

7. Barış Manço Müzesi

barış manço müzesi

Burası neresi? Yaşadığı dönemde özellikle de çocukların sevgilisi olan büyük usta Barış Manço’yu yeni nesillere tanıtmak gibi önemli bir görevi yerine getiren Barış Manço Evi, İstanbul’da çocukların mutlaka gitmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Müze bodrum kat ve 3 kattan oluşmaktadır.

Kadıköy Belediyesi‘nin ve Halk Bankası‘nın katkılarıyla hayata geçirilen proje ile Barış Manço’nun hayattayken yaşadığı ev, müze haline getirilerek onun hatıraları yaşatılmaya başlanmıştır. Ziyaretçileri evin girişinde hemen sağ taraftaki Barış Manço’nun balmumundan heykeli karşılamaktadır. Bunun dışında müze içinde ünlü sanatçıya dair pek çok önemli nesne ve kişisel eşyalar sergilenmektedir. Müzede kendisine ait o meşhur piyano da ziyaretçiler tarafından görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? 7’den 77’ye herkesin gönlünde taht kurmayı başarmış olan Barış Manço’yu çocuklara tanıtmak ve sevdirmek için bu nostalji kokan müzeyi mutlaka listenize dahil etmelisiniz.

 • Adres: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 337 94 13
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-16.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

8. Yeşilköy Havacılık Müzesi

yeşilköy havacılık müzesi

Burası neresi? 1960 yılında kurulmuş olan müze Hava Kuvvetleri Müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Uçaklara meraklı çocuklar için tam bir hazine niteliği taşıyan müzede, çocuklar farklı uluslara ait daha önce savaşlara katılmış birçok farklı uçağı görme şansını yakalamaktadır.

Daha önce İzmir‘de bulunan Yeşilköy Havacılık Müzesi, daha sonra 1985 senesinde İstanbul’a taşınmıştır. Müzenin toplam alanı 15.000 m²’dir ve bunun 3.000 m²’si kapalıdır. Bu alan içinde hava araçlarının yanı sıra savaşlarda elde edilmiş ganimetleri de görmek mümkün olmaktadır. Müze içindeki tur yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Neden gitmeliyim? Müze, sadece havacılığa meraklı çocuklar ve yetişkinler için değil herkes için ilgi çekici bir içeriğe sahiptir. Müzeyi ziyaretiniz sırasında aynı zamanda I. Dünya Savaşı’na kadar uzanan dünya tarihini de yakından keşfetme şansına sahip olabileceksiniz.

 • Adres: Yeşilköy Mahallesi,, Eski Havaalanı Caddesi,, 34149 Bakırköy/İstanbul
 • Telefon: (0212) 663 24 90
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

9. Motivasyon Müzesi (Museum of Motivation)

istanbul motivasyon müzesi

Burası neresi? Hayal, teknoloji ve tasarım temaları üzerine inşa edilmiş olan Motivasyon Müzesi, 7 farklı bölümden oluşmaktadır. İnternaktif bir sunuma sahip olan müze, gerek çocuklar gerekse de yetişkinler için motivasyon arttıran ve insanın içindeki yaşam enerjisini ortaya çıkaran çok keyifli müzelerden biridir.

Motivasyon Müzesi, İstanbul’un Ataşehir ilçesindeki Watergarde AVM içinde yer almaktadır. Sıra dışı mekanda sanal gerçeklik teknolojileri ile ortaya çıkarılan muhteşem çalışmalar, sihirli orman, illüzyon odası gibi alanların yanı sıra selfie çekmek için tasarlanmış daha farklı bölümler de bulunmaktadır. Müzede gerçekleştirilen ziyaretçiler ortalama 70 dakika sürmektedir ve ziyaretçilere pamuk şekerle dondurma da ikram edilmektedir.

Neden gitmeliyim? Motivasyon Müzesi, çocuklarla İstanbul’da gidilmesi gereken müzeler içinde yer almaktadır ve görülebilecek en ilginç yerlerin başında gelmektedir. Bu nedenle tatiliniz esnasında çocuğunuzla birlikte bu keyifli müzeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Adres: Barbaros, 34746 Ataşehir/İstanbul
 • Telefon: +90 216 504 75 25
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi 13.00-21.00, Diğer günler 12.00-21.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

10. Müze Gazhane

müze gazhane

Burası neresi? Geçmişte İstanbul’un gaz tedariki konusunda önemli bir görev üstlenmiş olan Gazhane, Kadıköy’de 1892 yılında inşa edilmiştir. 130 yıllık tarihinde İstanbul’a enerji konusunda büyük katkılar sunmuş olan Gazhane, günümüzde bilim, sanat ve kültür gibi konularda yetişkinler ve çocukların ilgisini çekecek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Gazhane’de ziyaret edilebilecek noktalar çocuklar için oldukça güvenli ve korunaklı olduğu için çocuklu aileler için burası oldukça güzel bir gezi noktası olmaktadır.

Neden gitmeliyim? Her yaş grubuna hitap eden birçok atölyenin bulunduğu Müze Gazhane, hafta sonu İstanbul’da çocukla gidilebilecek eğlenceli yerler arasında bulunuyor. Siz de Gazhane’deki programı takip ederek çocuğunuzun ilgisini çekebilecek etkinlikleri yakalayabilir ve güzel bir hafta sonu geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

11. Rahmi Koç Müzesi

rahmi koç müzesi

Burası neresi? Sanayi üzerine kurulmuş bir müze olan Rahmi Koç Müzesi, ülkemizde sanayi, ulaşım, endüstri gibi konularda açılmış olan ilk müzesidir. Müzede sanayi ile ilgili kısımların yanı sıra Atatürk’e adanmış bir bölüm de yer almaktadır. Küçük ziyaretçiler için ise atlı karınca başta olmak üzere oyun alanları müzeyi daha da ilgi çekici kılmaktadır.

Müzede çevirmeli telefonlar, klasik arabalar, çeşitli model ve oyuncaklar gibi çok büyük bir koleksiyon bulunmaktadır. Müzede aynı zamanda özellikle hafta sonları 3-14 yaş grubu çocuklar için hem öğretici hem de eğlenceli eğitim atölyeleri düzenlenmektedir. Bu atölyelerde çocuklar boyama, heykel, dans ve drama gibi pek çok farklı alanda kendilerini geliştirme fırsatına sahip olmaktadır.

Neden gitmeliyim? Birçok temaya sahip bölümleriyle çok eğlenceli bir müze olan Rahmi Koç Müzesi, aynı zamanda öğretici bir yöne sahip olması nedeniyle çocukların çok fazla ilgisini çeken yerlerden biri olmayı başarıyor.

 • Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 369 66 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 09.00-17.00, Cumartesi-Pazar 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

12. İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Burası neresi? Denizcilikle ilgili Türkiye’nin en büyük müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Burası aynı zamanda Türkiye’nin ilk askeri müzesi olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Müze Beşiktaş sahiline çok yakın bir konumda bulunmaktadır ve oldukça merkezi bir yerdedir.

Müze toplamda 3 kattan oluşmaktadır. Bu katlarda başta gemi modelleri, denizcilikle ilgili kıyafetler olmak üzere çok çeşitli eserler sergilenmektedir. 2013 yılından bu yana ziyaretçilerini kabul eden müzede aynı zamanda Atatürk’e ait eserler de görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Eğer çocuklarınızın denizcilik tarihi hakkında bilgi sahibi olması ve keyifli bir şekilde zaman geçirmesini istiyorsanız İstanbul Deniz Müzesi mutlaka listenizde olması gereken yerlerden biridir. Müze girişinde bulunan oyun alanları ise çocuklar için burasını çekici kılan bir diğer detay…

 • Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: (0212) 327 43 46
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 09.00-17.00, Cumartesi-Pazar 10.00-18.00, Pazartesi kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

13. Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi

Burası neresi? Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı serisi şüphesiz Türk sinema tarihinin en önemli film serilerinin başında geliyor. Genç yaşlı herkesi güldürmeyi başaran filmin çekildiği Adile Sultan Kasrı içinde bulunan müze, çocuklara bu efsane seriyi öğretirken seriyi izlemiş daha yaşlı ziyaretçileri ise o günlere geri götürmeyi başarıyor.

Hababam sınıfının ilki Ertem Eğilmez tarafından 1975 yılında çekilmiş ve sonrasında aynı köşk içinde serinin üç filmi daha çekilmiştir. Müzenin Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ve Öğretmenevi tarafından olmak üzere iki girişi bulunmaktadır. Güdük Necmi, Kel Mahmut, Hafize Ana ve İnek Şaban’ın heykelleri müzedeki en ilgi çekici şeylerin başında gelmektedir.

Neden gitmeliyim? Müzeyi ziyaret edenler filmin en önemli karakterlerine ait balmumu heykeller başta olmak üzere Hababam Sınıfı’n ait posterler, film çekimi esnasında kullanılmış olan çeşitli nesneler gibi birçok şeyi görme şansını yakalamaktadır.

 • Adres: Altunizade, Tophanelioğlu Cd. No:19, 34662 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: (0216) 325 64 44
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00
 • Yol tarifi al >

14. İstanbul İllüzyon Müzesi

istanbul illüzyon müzesi

Burası neresi? Beyoğlu’nda bulunan İllüzyon Müzesi, genç yaşlı herkesin ilgi odağı olan ve ziyaretçi akınına uğrayan çok keyifli yerlerin başında gelmektedir. Ziyaretçiler duyu organlarının kendisiyle dalga geçmesine tanıklık ederek büyük bir şaşkınlık yaşamaktadır.

Özellikle insanların tepetaklak olduğu “ters oda” müzede oldukça ilgi çekmektedir. Bunun dışında Sonsuzluk Odası, Vortex Tüneli, Ames Odası, Tabaktaki Kafa, Karmaşık Silindir, Kaleydoskop, Klon Masa, Beuchet Sandalyesi İllüzyonu, Rubin’in Vazosu, Akıl Oyunları Odası gibi ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek pek çok farklı kısım da bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? İllüzyon Müzesi başta çocuklar olmak üzere anne-babalar, dede-nineler için etkileşimli, sürükleyici ve oldukça eğlenceli bir şekilde illüzyon dünyasına “merhaba” demelerini sağlamaktadır. Bu nedenle İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka bu keyifli müzeyi de dahil etmelisiniz.

Aklınızda bulunsun! Anadolu Yakası’ndan Taksim’e çocukla gelmek biraz zorlu olabilmektedir. Bu durumda olanlar için Anadolu Yakası’nda Emaar Square Mall içindeki İllüzyon Müzesi’nin açılan bir şubesinin bulunduğunu da belirtmeliyiz.

 • Adres: Asmali Mescit, İstiklal Cd. No:180 D:4B, 34430 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 244 06 64
 • Ziyaret saatleri: Her gün 11.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

15. Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Burası neresi? Sakıp Sabancı’nın adını yaşatan müzede, oldukça etkileyici bir kalıcı resim ve hat koleksiyonu sergilenmektedir. Bunun yanı sıra müzede belirli dönemlerde önemli sanatçıların eserlerinden oluşan geçici sergiler de ziyaret edilebilmektedir.

Müzenin bulunduğu binanın geçmişi 1925 yılına dek uzanmaktadır. Hidiv ailesi tarafından yaptırılan köşk, 1951 senesinde Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmıştır. 1966 senesinde Sakıp Sabancı tarafından konaklamak amacıyla kullanılan köşk, 2002 yılında modern bir galeri eşliğinde müze olarak açılmıştır. Yapı sadece müze olarak değil konferans, konser, eğitimler gibi çeşitli amaçlar için de değerlendirilmektedir.

Neden gitmeliyim? Abidin Dino koleksiyonu, at heykelleri, resim sergileri gibi pek çok sanatsal unsurun arasında kendinizi kaybetmek ve çocuklarınızı bu güzel sanat dallarıyla tanıştırmak istiyorsanız Sakıp Sabancı Müzesi sergi programını mutlaka incelemelisiniz. Ziyaretinizi salı gününe denk getirirseniz ücretsiz olarak giriş yapabileceğinizi de belirtelim.

Aklınızda bulunsun! Eğer İstanbul’da yarıyıl tatilinde çocuklarla ne yapılır? sorusunun cevabını arıyorsanız Sakıp Sabancı Müzesi’ni es geçmeyin. Müzede yarıyıl tatilinde çocuklar için sinema, pandomim, astronomi gibi çocukların çok ilgisini çekecek alanlarda eğitimler düzenlenmektedir.

 • Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: +90 212 277 22 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

16. İstanbul Modern

İstanbul Modern

Burası neresi? Modern ve çağdaş sanat üzerine ülkemizdeki ilk müze olma özelliğini taşıyan İstanbul Modern, özellikle yetişkinler için çok önemli bir sanat durağıdır. Bununla birlikte İstanbul’da çocuk etkinlikleri konusunda da mutlaka ziyaret edilmesi gereken özel bir noktadır.

Müze Eczacıbaşı ailesinin önayak olmasıyla 2004 senesinde Kadıköy Limanı’nda ziyarete açılmıştır. Bina aynı zamanda 2003 yılındaki 8. Uluslararası İstanbul Bienali’ne de ev sahipliği yaparak sanat dünyasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Neden gitmeliyim? Resim, heykel, fotoğraf gibi çeşitli sanat dallarındaki sergilere ev sahipliği yapan İstanbul Modern, özellikle hafta sonları çocuklar için gerçekleştirilen etkinliklerle çocuklu aileler için İstanbul’daki önemli sanat duraklarından biri olarak kabul görmektedir.

Aklınızda bulunsun! İstanbul’da ücretsiz yapılabilecek şeyler arayanlar için İstanbul Modern’in perşembe günleri Türkiye’de ikamet eden ziyaretçiler için ücretsiz olduğunu belirtmemizde fayda var.

 • Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No: 99, 34430 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 334 73 00
 • Çalışma saatleri: 11.00-17.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

17. İtü Bilim Merkezi

itü bilim merkezi

Burası neresi? Şu anda gerçekleştirilen tadilat işlemleri nedeniyle ziyarete kapalı olan İtü Bilim Merkezi, çocuklara bilimsel çalışmaları sevdirmeyi misyon edilmiş keyifli merkezlerden biridir. Merkez 1500 m²’lik kapalı alan ve 3500 m²’lik açık alana sahiptir. Merkezin açılışı 7 Kasım 2007 tarihinde gerçekleşmiştir ve ümit ediyoruz ki bahsedilen tadilat en kısa sürede tamamlanır ve bu güzel merkez yeniden çocukların faydalanması için açılır.

Neden gitmeliyim? Merkezin minik ziyaretçileri çok çeşitli bilimsel olayları interaktif bir şekilde gözlemleme ve bilimsel araştırmalarla ilgili yaş grubuna uygun bilgileri edinme şansını yakalamaktadır.

 • Adres: Harbiye, Taşkışla Cd. No:1, 34367 Şişli/İstanbul
 • Telefon: (0212) 251 60 13
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma 10.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

18. Uçurtma Müzesi

Uçurtma Müzesi

Burası neresi? Üsküdar’da Aziz Mahmud Hüdayi Mahallesi’nde bulunan Uçurtma Müzesi, 2005 yılında ülkemizin ilk ve tek uçurtma müzesi olarak kurulmuştur ve müze, bu özelliğini halen korumaktadır. Müzede İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz tarafından 1986 yılından bu yana 33 farklı ülkeden toplanan 2500’den fazla uçurtma ile ilgili parçadan oluşan çok büyük bir koleksiyon sergilenmektedir.

Neden gitmeliyim? Uçurtmayla ilgili dünyanın ilk kütüphanesi ve 200 çocuğun aynı anda uçurtma yapabileceği “uçurtma okulu” gibi önemli kısımlarıyla dikkat çeken uçurtma müzesi, kesinlikle çocukların İstanbul’da görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Kaçırmayın! Uçurtma Okulu’nda düzenlenen uçurtma yapma atölyeleri, çocuklar için kaçırılmaması gereken etkinliklerden biridir.

 • Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Uncular Cad, Bakıcı Sk. No:12, 34672 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: 90 (216) 553 23 37
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09.30-17.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

19. Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı

Burası neresi? 1478 yılında, Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı hükümdarlarına ev sahipliği yapmış ve Osmanlı Devleti bu saraydan yönetilmiştir. Bu yönüyle tarihimizin önemli mimari yapılarından olan saray, günümüzde müze olarak yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir. İlk inşa edildiğinde 700 bin m²’lik bir alana kurulan yapının günümüze 80 bin m²’lik bir kısmı ulaşabilmiştir.

Neden gitmeliyim? İstanbul’daki Osmanlı’dan kalan önemli tarihi eserlerden biri olan Topkapı Sarayı, çocukların Osmanlı tarihini yakından tanıması ve atalarının ne denli büyük bir imparatorluk kurmuş olduğunu anlamaları için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

 • Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul
 • Telefon(0212) 512 04 80
 • Ziyaret saatleri: Salı günleri dışında 09.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Yol tarifi al >

20. Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog Müzesi

karanlıkta ve sessizlikte diyalog müzesi

Burası neresi? Müze, 2016 senesinde Gayrettepe Metro İstasyonu sergi alanında açılmıştır. Sessizde diyalog ve karanlıkta diyalog bölümlerinden oluşmaktadır. Sessizde diyalog bölümünde işitme engelli rehberler eşliğinde ziyaretçilerin sözsüz iletişimi keşfetmelerine olanak sunulmaktadır. Karanlıkta diyalog bölümünde ise görme engelli rehberler eşliğinde ziyaretçilerin dünyayı gözleri görmeyen bir insanın gözlerinden görmeleri sağlanmaktadır.

Neden gitmeliyim? Çocuklarda empati yeteneğinin ve farkındalığın artmasına katkı sağlayan müze, onların işitme ve görme engeli olan bireyleri daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle sosyal sorumluluk açısından bizce her çocuğun mutlaka bu anlamlı müzeyi ziyaret etmesi gerekmektedir. Müze, hem çocuklar hem de yetişkinler için unutamayacakları, mükemmel bir deneyim yaşatmaktadır.

 • Adres: 2 Büyükdere Caddesi Esentepe Mahallesi
 • Telefon: +90 212 272 66 44
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-19.30, Pazar 12.30-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

21. Miniatürk

Miniatürk

Burası neresi? Sütlüce’de 60.000 m²’lik devasa bir alanda yer alan Miniatürk, çocuklara Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerini kısa bir zaman içinde tanıtma imkanı sunan, 2003 yılında açılmış tematik bir müzedir. Müzede ülkemizin en önemi mimari değerlerinin 1/25 oranında ölçeklendirilmiş çok ayrıntılı maketleri incelenebilmektedir. Müze kurulu olduğu alanın büyüklüğü ile dünyanın en büyük tematik parkları arasında bulunmaktadır.

Miniatürk alanı içinde Antik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar, Anadolu topraklarına miras bırakılan eserlerin maketleri görmenin yanı sıra, çocuk parkı, gezi treni, çeşitli simülasyon cihazları gibi çocukların çok keyif alacağı çeşitli kısımlar da bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Sümela Manastırı, Selimiye Camii, Safranbolu Evleri başta olmak üzere ülkemizde bulunan külliyeler, saraylar, camiler, türbelerden oluşan 136 adet eserin etkileyici maketi Miniatürk içince görülebilmektedir.

 • Adres: Örnektepe, İmrahor Cd. No:7, 34445 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: +90 (212) 222 28 82
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

22. Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama Tarih Müzesi

Burası neresi? İstanbul’un Fethi’ni tasvir eden Panorama Müzesi, İstanbul’da görülebilecek önemli tarihi yerler arasında bulunuyor. Müzede Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u fethedişi görsel ve işitsel uyaranlarla bütün ihtişamıyla ziyaretçilere aktarılmaktadır. 2009 yılında ziyarete açılan müze, her yıl binlerce çocuk ve tarih seven ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Büyük bir emeğin sonucunda ortaya çıkarılmış olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, “dünyanın ilk tam panoramik müzesi” olmasından ötürü sadece ülkemizde değil, dünya genelinde büyük yankı uyandıran bir müzedir. Müzenin içinde bulunduğu Topkapı Kültür Parkı ise müze ziyaretinden önce ya da sonrasında çocuklarınızda keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Neden gitmeliyim? Panoramik özelliği sayesinde adeta İstanbul’un Fethi’nin içindeymiş gibi hissetmenize imkan sağlayan Panorama Müzesi, çocuklar için tarihi bir yolculuğa çıkmak için büyük fırsattır.

 • Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 415 14 53
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-18.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

23. Hisart Canlı Tarih Müzesi

hisart canlı tarih müzesi

Burası neresi? Roma İmparatorluğu döneminden başlayarak daha yakın tarihteki olaylara kadar tarihin birçok dönemine odaklanan Hisart Canlı Tarih Müzesi, Kağıthane semtinde bulunuyor. 2014 senesinde kurulan müze Nejat Çuhadaroğlu’nun büyük katkılarıyla faaliyete geçmiştir. Müzede sergilenen binlerce envanter ve eser kendisi tarafından 40 yıllık bir birikimin ardından ortaya çıkmıştır.

Müze 5 kattan oluşmaktadır ve toplamda 1500 m²’lik bir alanda hizmet vermektedir. Müzede birçok tarihi olay diaroma tekniği ile 3 boyutlu bir şekilde ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu da somut işlem döneminde olan çocukların tarihi olayları zihinlerinde canlandırabilmeleri için önemli bir fırsat olmaktadır.

Neden gitmeliyim? Ülkemizin ve Anadolu coğrafyasının eşsiz yöntemlerle tanıtılmasını amaçlayan bu keyifli tarih müzesini özellikle çocuklar mutlaka ziyaret etmelidir. Müze, aynı zamanda çeşitli dönemlerde birçok önemli sergi çalışmalarına da imza atmıştır ve bu çalışmalara katkıda bulunmaya devam etmektedir.

 • Adres: Hürriyet, Dr. Cemil Bengü Cd. No:21, 34403 Kâğıthane/İstanbul
 • Telefon: (0212) 296 98 04
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-18.00, Pazar 12.00-18.00, Pazartesi kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

24. Bilim Üsküdar

bilim üsküdar

Burası neresi? Üsküdar Belediyesi tarafından, yılda ortalama 500.000 civarında çocuğu ağırlayacak ve onlara çeşitli eğitimler verebilecek şekilde tasarlanmıştır. 2016 yılında hayata geçirilen proje ile sadece 7-14 yaş arasındaki çocuklar değil, bütün yaş grupları hedeflenmiştir.

İstanbul’daki ilk ve Türkiye’deki 6. bilim merkezi olan Bilim Üsküdar, sahip olduğu teknik özellikleri ile ülkemizin en önemli bilim merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle 14 metre çapındaki ve yüksek çözünürlükteki planetaryum Türkiye’nin en iyi kubbelerinden birine sahiptir. Uygulamalı atölyeler, sergi alanları, özgünlüğü ile burası kesinlikle İstanbul’daki en özel bilimsel durakların başında gelmektedir.

Neden gitmeliyim? Başta çocuklar olmak üzere herkesin ilgisini çeken müzede, yıl boyunca robotik, otomotiv, uzay, tarım gibi pek çok farklı konuda çok keyifli sergiler gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra sahip olduğu bölümler ile Bilim Üsküdar, çocuklar için hem eğlenme hem de öğrenme amacıyla İstanbul’da gidilebilecek en önemli yerler arasında bulunmaktadır.

 • Adres: Ünalan, Ünalan Cd. No:11, 34700 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: +90 (216) 998 03 32
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

25. Hayalden Gerçeğe Fatih Gökmen Planetaryumu

fatih gokmen planetaryumu

Burası neresi? Özellikle uzayın gizemli dünyasına meraklı çocuklar için Fatih Gökmen Gözlemevi İstanbul’da çocukların mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Gözlemevi Astronom Büşra Gürbak tarafından yönetilmektedir ve aynı anda en fazla 36 çocuk tarafından ziyaret edilebilmektedir. Gözlemevinin adı ise 1877 ile 1955 yılları arasında yaşamış astronom ve meteorolog olan Fatih Gökmenden gelmektedir.

Planetaryum 16 Nisan 2010 yılında kapılarını ziyaretçilerine açtı ve açıldığı günden bu yana 100 binin üzerinde çocuğun uzay ve uzay bilimlerini yakından tanımasını sağladı. 2012 yılının Ocak ayında ise aynı isimdeki gözlemevi hizmete girmiştir. Gözlemevini çocukların ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmesi çok güzel. Ziyaretçiler uzayla ilgili Moleküleryum, Yıldızlar, Biz Astronomuz, Karadelikler ve Astronot başlıklarında 5 farklı film gösterimini izleyebilmektedir.

Neden gitmeliyim? İlkokul ile üniversite arasındaki yaş gruplarına hitap eden astronomi alanındaki sunumlar çocukların ve gençlerin uzayla ilgili birçok bilgiyi kalıcı bir şekilde öğrenmesine olanak tanımaktadır.

 • Adres: Darüşşafaka, Darüşşafaka Cad. 5/9, 34457 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0212 286 22 00
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-17.00
 • Yol tarifi al >

26. Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi

sancaktepe bilim merkezi

Burası neresi? 2014 yılında açılan Sancaktepe Bilim Merkezi, herhangi bir kar amacı gütmeden sadece çocukların bilimle tanışması ve bilimi sevmesi amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Bilim merkezine gelenler halka açık olan gözlem noktasından yıldızları seyredebilmektedir. Bunun yanı sıra merkezin iki bölümü daha bulunmaktadır. Bu bölümlerden biri planetaryum ve diğeri ise çeşitli bilimsel deneylerin yapılabildiği bilim atölyesidir.

Neden gitmeliyim? Çocukların bilimle buluşması her zaman onlar için merak uyandıran ve şaşırtıcı bir deneyim olmuştur. Siz de çocuğunuza bilimsel gerçekleri eğlenceli bir şekilde tanıtmak istiyorsanız burası İstanbul’da çocukla gidilebilecek bilim merkezleri arasında önemli bir yere sahiptir.

 • Adres: Kültür Merkezi bahçesi, Eyup Sultan M, Ulubatlı Hasan Cd. No:1, 34885 Sancaktepe/İstanbul
 • Telefon: (0216) 311 90 18
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.0-16.30, Hafta sonu 10.00-16.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

27. İstanbul Çikolata Müzesi

istanbul çikolata müzesi

Burası neresi? “Pelit Çikolata Müzesi” olarak da adlandırılan bu müze, çocukları en zayıf noktalarından vuruyor 🙂 Burası, İstanbul’da çocuklarla gidilecek en keyifli yerler arasında sayabileceğimiz bir durak. Çikolatadan yapılan birçok gösterişli eser, müzeyi adeta bir sanat galerisine çeviriyor.

Müzenin açılışı 2014 yılında gerçekleşmiştir. Müzedeki eserler firmanın sahiplerinden olan Selahattin Ayan tarafından bireysel olarak yaptığı çikolatadan çalışmalardan oluşmaktadır. Bu çalışmalar zamanla genişlemiş ve ortaya bu müze fikri çıkmıştır.

Neden gitmeliyim? Nuh’un Gemisi, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü gibi birçok önemli tarihi ve mimari eserin çikolatadan yapılmış maketlerini incelemek çocuklarınız ve sizin için muhteşem bir deneyim olacaktır. Yalnız giriş fiyatlarının Türkiye şartlarına göre biraz fazla olduğunu bilmenizde fayda var diye düşünüyoruz. Güncel fiyat bilgileri için müzeye ait web sitesinin linkini aşağıya bırakıyoruz.

 • Adres: Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası, 34538 Esenyurt/İstanbul
 • Telefon: (0212) 411 13 00
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

28. Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Madame Tussauds

Burası neresi? Dünya genelince birçok ülkede ve şehirde şubeleri bulunan ve bal mumu heykeli konusunda ilk akla gelen isim olan Madame Tussauds Müzesi’nin İstanbul’da da şubesi bulunuyor. Müzenin İstanbul’daki şubesinde sanat, spor ve tarih dünyasından pek çok önemli ismin bal mumu heykeli bulunuyor ve müzede 60 civarında heykel sergileniyor.

Müzede kimlerin bal mumu heykeli yok ki! Fatih Sultan Mehmet’ten Mustafa Kemal Atatürk’e, Madonna, Beyonce’den Müslüm Gürses’e kadar çok farklı ve tanınmış ismin canlısından ayırt edilemeyecek güzellikteki heykelleri incelenebilmektedir.

Neden gitmeliyim? İstanbul’da ara tatilde çocuklarla gidilebilecek yerler listenize mutlaka dahil etmeniz gereken bu müzede, çocuklar geçmişte yaşamış ya da hayatta olan birçok ünlü ismin gerçekçi heykellerini inceleyebilecektir. Müze çıkışında dilerseniz hatıra fotoğrafı da alabilir ve gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

29. Ters Dünya İstanbul

ters dünya istanbul

Burası neresi? Son zamanlarda birçok şehirde ve ilçede görebildiğimiz ters ev konseptiyle inşa edilmiş olan Ataşehir’de bulunan Ters Dünya, sadece çocukların değil aynı zamanda yetişkinlerin de ziyaret etmekten keyif alacağı duraklardan biridir.

Neden gitmeliyim? Bu ilginç yapı içinde bir evde normal bir şekilde görmeye alışkın olduğunuz televizyon, yatak, masa vb. birçok nesneyi tersten görebiliyorsunuz. Bu da ziyaretçiler için hem ilginç bir deneyim olmakta hem de instagram gibi sosyal medya ortamları için muhteşem kareler yakalama imkanı sunmaktadır.

 • Adres: İnönü, Alpkaya Cd. No: 4, 34755 Ataşehir/İstanbul
 • Telefon: 0507 312 04 07
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 11.00-18, Hafta sonu 12.00-18.00
 • Yol tarifi al >

Mimari Yapılar

30. Skyview ve Skywalk

emaar seyir terası

Burası neresi? Emaar Square Mall’da bulunan Skyview ve Skywalk, İstanbul’un bütün simgesel yapılarını 360 derecelik nefes kesici bir manzarayla seyretme imkanı sunan son yılların en gözde ziyaret noktalarından biridir. Cam zemin ise ürkütücü olsa da ziyaretçiler için unutulmaz bir deneyim ve hatıra olmaktadır. Aynı binadaki Skycafe ise bir şeyler içerek seyredebileceğiniz çok güzel bir yerdir.

Neden gitmeliyim? Hamile kadınlar için bile güvenli bir deneyim sunan Skyview ve Skywalk, 200 metre yükseklikte bulunmaktadır ve özellikle çocukların küçük yaşlarda yüksekliğin korkulacak bir şey olmadığını ve aksine insan için çok keyifli bir deneyime dönüşebileceğini anlamaları için güzel bir deneyim olmaktadır.

31. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Burası neresi? İstanbul’da hafta sonu çocuklarla gidilebilecek yerleri arasında Dolmabahçe Sarayı‘nı da mutlaka saymalıyız. Beşiktaş’ta İstanbul Boğazı’na selam yollayan Dolmabahçe Sarayı’nın inşası, Sultan Abdulmecid zamanında 1843 yılında başlamıştır ve 110 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Dolmabahçe Sarayı’nın Cumhuriyet dönemi içinde de çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Atatürk’ün İstanbul’a geldiği zamanlarda ikametgah olarak kullanmış olduğu saray, 10 Kasım tarihinde Atatürk’ün vefat ettiği yer olması nedeniyle çok değerli bir mimari yapı olarak kabul edilmektedir ve çocukların Atatürk’ün vefat ettiği mekanı görmesi oldukça duygulandırıcı bir deneyimdir.

Neden gitmeliyim? Dolmabahçe Sarayı sahip olduğu muhteşem mimari unsurları ve etkileyici Boğaz manzarası ile sadece yetişkinlerin değil çocukların da mutlaka keşfetmesi gereken tarihi Osmanlı miraslarından biridir. Çocuklar sarayı ziyaret ederek Rokoko, Barok, Neo klasik, Rönesans gibi çeşitli mimari akımların etkisindeki detayları görebilmekte, Osmanlı döneminden kalma pek çok mobilya, perde gibi ev eşyasını inceleyebilmektedir.

 • Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Cd. 34357 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: 0 (212) 236 35 77
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 16.00 *Pazartesi günleri kapalı
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

Oyun Parkları, Tema Parklar

32. Kidzania İstanbul

kidzania istanbul

Burası neresi? İstanbul’da çocuklarla yapılacak en eğlenceli etkinlikler konusunda ilk akla gelen yerlerden biri kesinlikle Kidzania olacaktır. Kidzania, içlerinde Londra gibi çok büyük şehirlerin de bulunduğu 27 şehirde hizmet veren zincir bir eğlence parkıdır. Zincirin İstanbul şubesi Üsküdar ilçesindeki Akasya AVM içinde bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Yaklaşık 10.000 metrekarelik bir alanda kurulu olan Kidzania’ya gelen çocuklar şehri yönetme fırsatını yakalamaktadır. Hastane, banka, üniversite, acil servis, stadyum gibi birçok farklı temanın kurulu olduğu alanda çocuklar nasıl davranması gerektiğini eğlenceli bir şekilde öğrenmektedir. Kidzania’nın farklı temaları sayesinde çocuklar birçok farklı meslek grubunu tanıyarak gelecekte yapabilecekleri meslek seçeneklerini de tanıyabilmektedir.

Kaçırmayın! Kidzania içinde belirli aralıklarla çocukların hem eğlenebileceği hem de öğrenebileceği çok keyifli atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Buraya geldiğinizde bu atölyeleri de kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

 • Adres: Akasya, Çeçen Sokak No: 25, Acıbadem Üsküdar, İstanbul
 • Telefon: 0 (850) 200 54 39
 • Çalışma saatleri: 10.00 – 16.00 (Hafta içi); 10.00 – 19.00 (Hafta Sonu); Pazartesi günleri kapalı
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

33. Vialand

Vialand (İsfanbul)

Burası neresi? İsmi daha önce “İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi” olan Vialand, İstanbul’daki en büyük tema parkların başında gelmektedir ve İstanbul’da çocuklarla ziyaret edilebilecek en eğlenceli yerlerden biridir. Burası sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de sınırsız eğlence imkanı sunan şehrin en büyük cazibe merkezidir. Park, İstanbul’un Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa ilçeleri arasında bir konumda bulunmaktadır.

Heyecan verici pek çok alana sahip olan Vialand içinde, ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdiği ve sıra beklemeyi göze aldığı nokta ise Nefeskesen oluyor. Saatte 110 km hıza ulaşan roller coaster korku ve eğlenceyi bir arada yaşama imkanı sunuyor. Parkın açılışı ise dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Neden gitmeliyim? King Kong, Küçük Madenciler, Atlı Karınca, Minik Kaşifler başta olmak üzere Vialand içinde çocukların ilgisini çekebilecek birçok farklı tematik alan bulunuyor ve çocukların bütün bu eğlenceli noktalardan faydalanabilmesi için bütün bir gününü ayırması gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Temapark içinde oyun alanlarının yanı sıra sinema, yeme içme alanları gibi keyifli vakit geçirmeye olanak tanıyan çeşitli mekanlar da bulunmaktadır.

 • Adres: Yeşilpınar Mahallesi, Şehit Metin Kaya Sokak, No: 11/1, Eyüpsultan, İstanbul
 • Telefon: (0212) 600 01 00
 • Çalışma saatleri: 10.00 – 20.00 *Her gün açık
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

34. Le Petit 100

le petit 100

Burası neresi? Etiler’de bulunan mekan İstanbul’da ailelerin çocuklarıyla gidebilecekleri yerler arasında bulunuyor. Mekanda ziyaretçiler için çeşitli atölye çalışmaları düzenlendiği gibi doğum günü gibi çeşitli etkinlikler de organize edilmektedir. 2018 yılında kapılarını açan mekanın eğlenceli bir konseptte hizmet verdiğini söyleyebiliriz ve kocaman bir bahçesi açık alan etkinlikleri için de oldukça uygundur.

Neden gitmeliyim? Burası hem ailelerin muhteşem menülerden bir şeyler yiyerek keyif almasına hem de farklı zamanlarda farklı yaş grupları için gerçekleştirilen atölye çalışmalarıyla çocukların eğlenerek öğrenmesine imkan sunmaktadır. Dileyen ziyaretçiler mekanın mağaza bölümünden çocukları için çok tarz moda ürünlerini de satın alabilmektedir.

 • Adres: Etiler Mah, Yıldızçiçeği Sokağı No:19, 34337, 34337 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: 0554 183 00 92
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.30-18.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

35. İmagineer Kids

imagineer kids istanbul

Burası neresi? 42 Maslak AVM içindeki bu yaratıcı merkezde çeşitli etkinliklerle beraber farklı sergiler de gerçekleştirilmektedir. Mekan içinde çocuklar aynı zamanda karşılarında Warner Bros, Ben10 ve Cartoon Network’un eğlenceli karakterlerini karşılarında bulmaktadır. Merkezdeki etkinlikler ve temalar çoğunlukla 6 yaş v üzerindeki çocuklara uygundur.

Neden gitmeliyim? Çocuğunuzun hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenmesini istiyorsanız burası tam size ve çocuğunuza göre! Merkezdeki programlar düzenli olarak güncellendiği için buraya çocuğunuzu birden fazla kere getirebilirsiniz. Kukla gösterileri, çocuk tiyatroları, yaratıcı atölyeler ile çocuklarınızın burada sıkılması bizce imkansız…

 • Adres: Maslak, Ahi Evran Caddesi, 42 Maslak AVM, No : 6, Kat : 3 Daire : 74, 34485 Sarıyer
 • Telefon: (0212) 242 42 41
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 10.00-19.00, Hafta sonu 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

36. Bostancı Lunaparkı

bostancı lunaparkı

Burası neresi? Son yıllarda alışveriş merkezlerindeki lüks oyun parkları ilgi odağı olsa da klasik lunaparkların da hiçbir zaman modası geçmiyor. Anadolu Yakası’nda gidilebilecek en keyifli lunaparkların başında da Bostancı Lunaparkı geliyor. 1983 yılında kurulan Bostancı Lunaparkı 30 yıldan fazla bir süredir hizmet vermeye devam etmektedir ve özellikle yaz ayları ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Neden gitmeliyim? Çarpışan araba, gondol, dönme dolap gibi lunaparkların klasikleşmiş birçok oyuncağının bulunduğu Bostancı Lunaparkı çocuklar için eğlencenin anahtarı iken yetişkinler içinse nostaljik bir şekilde zaman geçirmek için iyi bir fırsattır. Lunaparkın oldukça merkezi bir konumda olması ve kolay bir şekilde ulaşılabilmesi de ziyaret etmeyi cazip kılmaktadır.

 • Adres: Bostancı Mah, Mehmet Şevki Paşa Cd. No:8, 34744 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 384 72 10
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 14.00-00.30, Hafta sonu 12.00-00.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

37. Wondera World Aqua Florya AVM

wondera world aqua

Burası neresi? Eğitim, sanat, spor ve eğlence gibi unsurları birleştiren Wondera, Bakırköy semtinde bulunuyor. Çocukların centilmence mücadele etmeyi öğrendiği eğlence merkezi içinde bowling, karaoke, sanal gerçeklik, yetenek testleri gibi çok çeşitli etkinliklerden faydalanmak mümkün olabiliyor. Merkezde aynı zamanda doğum günü etkinlikleri, baby shower partileri gibi farklı hizmetler de alınabiliyor.

Neden gitmeliyim? Çocukların akıl ve zeka becerilerini geliştirmesine katkı sunan birçok etkinliğin bulunduğu bu eğlence parkı, ailelerin çocuklarını güvenle getirebileceği noktalardan biridir.

 • Adres: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cd. No:93 Kat:4, 34153 Bakırköy/İstanbul
 • Telefon: (0212) 662 76 62
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-00.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

38. Maker Çocuk

maker cocuk

Burası neresi? 2014 yılından bu yana hizmet veren Maker Çocuk Atölyesi kodlama, 3d baskı yapma gibi özellikle son zamanlarda yaygınlaşan çeşitli teknolojilerle ilgili farklı atölyeleri ile çocukların ilgisini çekmektedir. Atölyede aynı zamanda kedi evi yapma gibi çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili de çocuklarla çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Maker Çocuk Atölyesi ekibi içinde elektronik mühendisleri, bilgisayar öğretmenleri, tasarımcılar gibi farklı meslek gruplarından birçok kişi bulunmaktadır. Atölyede açıldığı günden bu yana 10 binin üzerinde çocuk ve 1.000’in üzerinde yetişkin faydalanmıştır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Neden gitmeliyim? Eğer çocuğunuz teknolojik yeniliklere meraklıysa ve bu konularda bir şeyler üretmekten zevk alıyorsa, İstanbul’da çocuklarla yapılacak şeyler arasında Maker Çocuk Atölyesi’ni ziyaret etmeyi de sayabiliriz.

Aklınızda bulunsun! 8-14 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenen atölyelerin kontenjanları sınırlı olmaktadır. Bu nedenle gitmeden önce aşağıda belirttiğimiz iletişim adreslerinden iletişime geçerek rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

 • Adres: 4. Levent Eski Büyükdere Caddesi-1 ISTANBUL SAPPHIRE Alışveriş Merkezi B02-49, 34330 Kâğıthane/İstanbul
 • Telefon: 0552 205 8125
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma 10.00-15.00, Cumartesi-Pazar 10.00-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

39. Viaport Lunapark Pendik

viaport lunapark

Burası neresi? Lunaparkı hangi çocuk sevmez ki! Pendik’te aynı isimdeki Türkiye’nin en büyük outlet içerikli alışveriş merkezi içinde bulunan Viaport Lunapark, birbirinden eğlenceli ve heyecan verici bölümleriyle hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenmeyi garanti ediyor.

Neden gitmeliyim? Hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden bölümleriyle Viaport Lunapark, İstanbul’da ailecek eğlenmek için gidilebilecek yerler arasında bulunuyor. Viaport Outlet Alışveriş Merkezi ise hem büyüklüğü hem de 2014 yılında Türkiye’nin en eğlenceli alışveriş merkezi seçilmesi nedeniyle keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyenler için önemli bir fırsat sunmaktadır.

 • Adres: Yenişehir, 34912 Pendik/İstanbul
 • Telefon: +90 216 696 10 01
 • Ziyaret saatleri: Her gün 11.00-23.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

40. Hupalupa

hupalupa

Burası neresi? Ataşehir’de bulunan Metropol Alışveriş Merkezi içindeki Hupalupa Eğlence Merkezi, İstanbul’da hafta sonu çocuklarla gidilecek yerler arayanlar için tam bir kurtarıcı rolü üstleniyor. Anadolu yakasındaki bu eğlence merkezinde devasa boyutlardaki kaydıraklar, top havuzlar, tırmanma alanları, bowling gibi çocukların ilgisini çeken pek çok farklı eğlence durağı bulunuyor.

Nede gitmeliyim? Özellikle havaların soğuk olduğu kış aylarında çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirmek isteyen ebeveynler için Hupalupa, muhteşem seçeneklerin başında gelmektedir.

Aklınızda bulunsun! Hupalupa’ya giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Merkez içindeki eğlence durakları için ise farklı ücretlendirme tarifeleri bulunuyor. Bu tarifeler hakkında bilgi almak için alt kısımda paylaştığımız iletişim bilgilerini ve internet sitesini değerlendirebilirsiniz.

 • Adres: Ataşehir Atatürk, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul
 • Telefon: 0850 255 5588
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-21.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

41. Forestanbul

forestanbul

Burası neresi? İlk olarak 2014 senesinde Kemerburgaz bölgesinde açılan Forestanbul, 2019 senesinde Çekmeköy Taşdelen Mesire alanına taşınmıştır. Burası, ülkemizde ormanlık alanda bulunan en büyük doğa macera parklarından birisi olarak kabul edilmektedir. Parkurlar yaklaşık 25.000 m²’lik bir alanda bulunmaktadır.

Güvenliğin öncelikli tutulduğu parkurlarda çocuklar gerekli önlemleri alarak ve uzman eşliğinde hem eğlenme, hem kendilerini geliştirme hem de macera yaşama imkanına sahip olmaktadır. Burada aynı zamanda “orman okulu” konseptindeki çeşitli eğitimler de düzenlenmektedir.

Neden gitmeliyim? Forestanbul, İstanbul’da çocukların gidebileceği eğlenceli yerler arasında bulunuyor. Okul stresini atmak, eğlenmek ve çocukların el göz koordinasyonunu geliştirmek için burası muhteşem bir fırsattır. Zipline, dev salıncak, tırmanma duvarları, ipli parkurlar çocukların alanda değerlendirebileceği başlıca noktalardandır.

 • Adres: Taşdelen, Taşdelen cad, Mesire Alanı, 34000 Çekmeköy/İstanbul
 • Telefon: 0542 740 0 740
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

42. Legoland Discovery Centre

legoland discovery

Burası neresi? Bayrampaşa’daki Forum İstanbul alışveriş merkezi içinde 30 Temmuz 2015 tarihinde açılan Legoland Discovery Centre, özellikle 3 ile 10 yaş arasındaki çocuklar için İstanbul’daki en keyifli çocuk dostu parklardan biridir. Merkezde yaklaşık 2 milyon Lego parçası bulunmaktadır ve çocuklar burada muhteşem anılar biriktirmektedir. Adeta bir Lego cenneti olan Legoland içinde sanal Lego fabrikası turu, 4D sinema ve Miniland gibi çeşitli etkinlikler de çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Neden gitmeliyim? Toplamda 15 oyun alanının bulunduğu merkezde çocuklar, Ayasofya, Galata Kulesi, Sultanahmet Camii ve Dolmabahçe Sarayı gibi İstanbul’un en önemli simgesel değerlerinin Lego parçasından yapılmış halini görme şansını yakalamaktadır. Merkez içinde aynı zamanda çeşitli atölye çalışmaları eşliğinde çocukların unutamayacakları deneyimleri yaşaması da sağlanmaktadır.

43. Okutopya Kitap Kulübü

okutopya

Burası neresi? Burası İstanbul’un sakin ve lüks semtlerinden biri olan Etilerde bulunan, çocuklara yönelik kurulmuş bir kütüphanedir. Kütüphanede birçok çocuk kitabı bulunuyor ve mekan çocuklara uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Kütüphane daha çok 3 ile 10 yaş arasındaki çocuklara hitap etmektedir. Kütüphaneye aylık veya yıllık üye olunabilmektedir.

Neden gitmeliyim? Özellikle anaokulu çağındaki çocuklarına kitapları sevdirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen anne babalar için Okutopya kesinlikle sıklıkla gidilmesi gereken duraklardan biridir. Kütüphaneye üye olan çocuklar 5 adet kitap ödünç alabilmekte ve böylelikle masraf etmeden çok daha fazla kitaba ulaşabilmektedir. Kütüphanede zaman zaman düzenlenen kitap okuma atölyeleri ise çocuklar için farklı bir deneyim olmaktadır.

 • Adres: Etiler, Altın Ekin Sk. No: 9 D:2, 34337 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: (0212) 287 91 31
 • Ziyaret saatleri: Her gün 13.00-18.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

44. Moipark Eğlence Parkı

Moipark Eğlence Parkı

Burası neresi? Mall Of İstanbul içindeki Moipark, İstanbul’da çocuklarla gidilebilecek parklar içinde bulunuyor. Türkiye’nin ilk kapalı parkı olma özelliğine sahip olan 2 katlı ve 12.000 m²’lik park, Avrupa‘nın da bu konudaki en büyüklerinden biri olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.

Tema parkın ilk katı 10 yaş ve üzerindeki çocuklar için tasarlanmıştır. Üst kattaki temalar ise 4 ile 10 yaş arasındaki çocuklar için uygundur. Çocuklar için çok renkli bir dünyanın kapılarını aralayan parktaki Moi Amca Çiftliği, Mini Çarpışan, Dönme Dolap başta olmak üzere pek çok ilgi çekici oyun alanı bulunmaktadır. Parkta aynı zamanda çocukların aileleriyle birlikte zaman geçirebilecekleri çok keyifli duraklar da yer almaktadır.

Neden gitmeliyim? İstanbul’da çocuklarla gidilmesi gereken yerler denince ilk akla gelen duraklardan olan Moipark, çocukların çok keyifli vakit geçirebileceği ve unutamayacakları anlar yaşayabilecekleri yerlerin başında gelmektedir. Park alanında zaman zaman çocuklara özel düzenlenen kostüm partisi gibi çeşitli etkinlikler de çocuklar için çok eğlenceli zamanların habercisi olmaktadır.

 • Adres: Mahmutbey, Süleyman Demirel Blv, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
 • Telefon: (0212) 801 10 60
 • Ziyaret saatleri: 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

45. Cam Ocağı Atölyesi

cam ocağı atölyesi

Burası neresi? İstanbul’un çocuklarla görülmesi gereken yerleri arasında bulunan bir diğer nokta ise Beykoz ilçesindeki Cam Ocağı Atölyesi’dir. Cam Ocağı insanlara camı ve camın güzelliklerini tanıtmak gibi çok önemli bir misyon üstlenmiştir ve çalışmalarına da bu doğrultuda yön vermektedir. 2002 yılından beri hizmet veren Cam Ocağı, Avrupa’da cam alanındaki en büyük sanat merkezi olarak kurulmuştur. Atölye içinde sadece yerli sanatçıların değil aynı zamanda yabancı cam sanatçılarına ait eserler de sergilenmektedir.

Cam Ocağı Çocuk Atölyesi içinde 5 ile 12 yaş arası çocuklar için cam üfleme, camdan malzeme üretme gibi camla ilgili çocukların becerilerini geliştirebilecekleri çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Yılbaşında ise Cam Ocağı Yılbaşı etkinlikleri ile ziyaretçiler çok farklı ve eğlenceli etkinliklere dahil olma fırsatını yakalamaktadır.

Neden gitmeliyim? Cam sanatının keyifli dünyasına yolculuk yapmak ve büyülü gösterileri izlemek için burası çok iyi bir seçenek olacaktır. Atölye aynı zamanda çocukların dikkat, estetik anlayışı ve yaratıcılık gibi becerilerinin gelişmesine ve çocukların bu yönlerini keşfetmelerine de olanak tanıyacaktır.

Aklınızda bulunsun! Cam Ocağı’na geldiğinizde kendi yaptığınız el emeği göz nuru eşyaları satın alarak çok güzel bir hatıra nesneye sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Öyümce, Köyiçi Cd. 72/A, 34829 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: (0216) 433 36 93
 • Ziyaret saatleri: Cumartesi dışında her gün 09.00-17.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

46. Bubble Up Aktivite ve Eğlence Merkezi

bubble up eğlence merkezi

Burası neresi? İstanbul’un Esenyurt semtinde bulunan Bubble Up, çocuklar için zengin bir eğlence dünyasının kapılarını aralıyor. Doğum günü partileri gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapan merkezde karaoke, trambolin, kaçış oyunları gibi çocukların severek zaman geçirebilecekleri etkinlikler bulunuyor. Aynı zamanda kuaför oyun odaları, play station odaları gibi daha farklı seçenekler de çocukların beğenisine sunulmaktadır.

Neden gitmeliyim? Özellik açık alanda vakit geçirmenin zor olduğu kış aylarında İstanbul’da çocuklarla vakit geçirilecek yerler arasında bulunan Bubble Up, çok çeşitli imkanlar sunması nedeniyle her çocuğun mutlaka eğlenebileceği mekanlardan biridir.

 • Adres: Koza Mahallesi, Atatürk Blv. No:30, 34538 Esenyurt/İstanbul
 • Telefon: 0543 940 84 84
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

Bahçeler, Parklar, Akvaryumlar

47. İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

Burası neresi? Anadolu Yakası’nda Beykoz’da bulunan İstanbul Kelebek Çiftliği, 2014 yılında açılan ve çocuklar için kelebeklerin renkli dünyasını aralayan şehrin muhteşem noktaları arasında bulunuyor. Çiftlikte kelebeklerin yanı sıra kazlar, köpekler, papağanlar ve tavşanlar da sizi karşılıyor. Ziyaretçilere kelebeklerin ömrünün bir gün olduğu gibi çeşitli yanlış bilgilerle ilgili bir film gösterimi de sunuluyor.

Çiftlikte başta Asya olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarından getirilmiş nadir olarak bulunan 20 kelebek türü bulunmaktadır. Çiftlik emekli bir öğretmen olan Çiğden Ünlü tarafından kurulmuştur ve Türkiye’nin ilk kelebek çiftliği olma özelliğine sahiptir.

Neden gitmeliyim? Yetişkinler için biraz küçük bir alan olsa da çocuklar için büyüleyici bir deneyim sunmayı başaran İstanbul Kelebek Çiftliği ziyaretçilerden fiyatların pahalı olması şeklinde geribildirimler almaktadır. Bununla birlikte kelebeklerin yaşam döngüsünü çocuklara yansıtma açısından başarılı olduğunu ve keyifli bir deneyim sunduğunu da belirtmeliyiz.

Aklınızda bulunsun! Burası aynı zamanda İstanbul’da hafta sonu kahvaltı yapabilecek yer arayanlar için de tercih edilebilecek duraklar arasında bulunmaktadır.

48. İstanbul Dolphinarium

Dolphinarium

Burası neresi? Denizin en sevimli memeli hayvanlarından olan yunusların büyüleyici dünyasına çocuklarınızla birlikte adım atmak istiyorsanız Dolphinarium’daki gösterilere mutlaka katılmalısınız. Yunus gösterilerinde sadece yunuslar değil mors, fog ve beluga gibi farklı deniz canlıları da görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Dünyanın en zeki hayvanlarından olan yunusların büyüleyici gösterileri çocukların büyük ilgisini çekmektedir.

 • Adres: Silahtarağa Mh, Silahtarağa Cd. No:20, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
 • Telefon: (+90)530 511 45 16
 • Ziyaret saatleri: Her gün 14.00-17.00, Cuma günleri ise kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

49. Bayrampaşa Adapark

bayrampaşa adapark

Burası neresi? Bayrampaşa Şehir Parkı, 30 Temmuz 2003 yılında açılan, şehir merkezinde çocukların doğanın keyfini çıkarmasını sağlayan çok keyifli noktaların başında gelmektedir. Adapark içinde bulunan Lunapark, gölet gibi olanaklar burasını özellikle çocuklar için İstanbul’un görülmesi gereken yerlerinden biri haline getirmektedir. Park içinde aynı zamanda ücreti karşılığında çocuklara ata binme imkanı da sunulmaktadır.

Neden gitmeliyim? Yaklaşık 480.000 m²’lik bir alanı kapsayan Adapark, Türkiye’nin en büyük eğlence parklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu da burasını çocuklar için İstanbul’daki en eğlenceli parklardan biri yapmaktadır.

 • Adres: Yıldırım, 34045 Bayrampaşa/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

50. Yıldız Parkı

yıldız parkı

Burası neresi? İstanbul’un Beşiktaş semtinde bulunan Yıldız Parkı, İstanbul’un en bilinen ve sevilen yeşil alanlarının başında gelmektedir. Burası şehrin içinde çocuklar için adeta huzur vahası olarak karşılıyor. Parka girdiğiniz andan farklı cinslerdeki ağaçlar arasındaki engebeli yürüyüş parkurları sizi kendisine çekiyor ve buradan hiç çıkmayı istemiyorsunuz.

Osmanlı döneminde Yıldız Sarayı’na ait bir bahçe olarak değerlendirilen park, Kanuni döneminden başlayarak padişahların avlanmak için kullanıldığı bir yer haline gelmiştir. Bu nedenle park içinde tarihi köşkler de bulunuyor. Parktaki Çadır Köşkü ve Malta Köşkü 1871 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır ve şu anda yeme içme hizmet sunan bir yerdir.

Neden gitmeliyim? Park içinde etkileyici ağaçların yanı sıra göletler, havuzlar ve şelaleler de bulunuyor. Dilerseniz çocuğunuzla buraya sabahın erken saatlerinde gelebilir ve muhteşem bir kahvaltının tadın çıkardıktan sonra keyifli bir sabah yürüyüşü yapabilirsiniz.

 • Adres: Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

51. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesi

Burası neresi? Türünün ilk örneklerinden olan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, 2005 yılında açılmıştır. Bahçenin bulunduğu nokta Halveti dergahına ve Yenikapı Mevlevihanesi’ne çok yakın bir konumda, manevi yönden oldukça yoğun bir yerde bulunmaktadır.

Bahçe yaklaşık 14 dönümlük geniş bir alana yayılmaktadır ve bu alanda 700’ün üzerinde tıbbi bitki türünü görmek mümkün olmaktadır. Ziyaretçiler bitkilerin şifa verici yönlerini keşfederek belki yolda gördükleri ve hiç önemsemedikleri bitkilerin insan sağlığı açısından ne kadar büyük öneme sahip olabileceğini anlamaktadır.

Neden gitmeliyim? Çocukların doğadaki farklı bitki türlerini tanımaları için Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi güzel bir seçenek olacaktır.

 • Adres: Merkezefendi, Yeniçiftlik yolu No:1, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 664 41 55
 • Ziyaret saatleri: 09.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

52. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

nezahat gökyiğit botanik bahçesi

Burası neresi? İstanbul’da çocuklarla keşfedilmesi gereken yerler arasında bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bitkilerin huzur veren dünyasını keşfetmek için mutlaka gidilmesi gereken bir noktadır. Botanik bahçesinin bulunduğu konuma hem Ataşehir’den hem de Ümraniye istikametinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

Geçmişi 1995 yılına uzanan bahçe, Ali Nihat Gökyiğit öncülüğünde faaliyetlerini yürüten vakıf tarafından eşi Nezahat Gökyiğit’in isminin yaşatılması amacıyla düzenlenmiştir. 32 hektarlık geniş bir alana yayılan botanik parkın içinde 50.000’in üzerinde bitki ve çeşitli çalı türleri dikilmiştir. İlk olarak küçük bir park olarak serüvenine başlayan bölge, daha sonra 2002 yılında botanik bahçesi olarak ziyaretçilerini kabul etmeye başlamıştır.

Neden gitmeliyim? Özellikle hafta sonları büyük ilgi gören botanik bahçesi içinde hafta sonları gerçekleştirilen doğayla iç içe etkinlikler çocuklar için çok keyifli anların yaşanmasına olanak tanıyor. 18 yaş üstündeki ziyaretçiler içinse uygulamalı bahçıvanlık eğitimleri, bitki ressamlığı, bitkisel tasarım gibi ilgi çekici konularda çeşitli eğitimlere katılmak da mümkün olmaktadır.

Aklınızda bulunsun! Bahçeye giriş ücretsizdir.

 • Adres: Çakmak Mahallesi, Şenol Güneş Blv. No:9, 34774 Ümraniye/İstanbul
 • Telefon: (0216) 456 44 37
 • Ziyaret saatleri: 09.30-16.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

53. Permakamp

permakamp

Burası neresi? Beykoz’da bulunan Permakamp’ta bazı günler ziyaretçilere açık etkinlikler düzenleniyor ve insanların bitki yetiştirme gibi konularda tecrübe edinmeleri ve bununla ilgili bilgilenmeleri amaçlanmaktadır. Etkinlikler her ayın son hafta sonu gerçekleştirilmektedir.

Neden gitmeliyim? Çocukların hayli ilgisini çeken doğal ortamda, çocukların doğayı tanıması ve yaşayarak öğrenmesi çok keyifli zamanlar geçirmesini sağlamaktadır. Oluşumun etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgiler için kesinlikle web sitesini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

54. Polonezköy Country Club

polonezköy country club

Burası neresi? Polonezköy’ün mis gibi havasında bölgenin 1981 yılında hizmete girmiş en eski tesislerinden olan Polonezköy Country Club, doğayla iç içe çocuklarınızla birlikte unutulmaz zamanlar geçirmenizi sağlıyor. Tesiste konaklama bölümü ile piknik park bölümü hizmet vermektedir. Konaklama bölümü 100 kişi kapasitelidir ve ziyaretçilerin çocuklarıyla güzel bir konaklama deneyimi yaşamaları için birçok imkan sunulmaktadır.

Tesis, konaklamak için gelenlerin yanı sıra günübirlik gelen ziyaretçilerine piknik park bölümünde hizmet vermektedir. Burada ziyaretçiler hem kapalı hem de açık alanlarda bulunan çocuk parkı, oyun odası, yüzme havuzu, piknik alanları, satranç alanları gibi imkanlardan faydalanabilmektedir.

Tesisin en önemli kısmı ise hayvan parkıdır. Buranın geçmişi 1995 yılına dayanmaktadır ve zamanla genişleyen park içinde kanguru, geyik, lama gibi ilgi çekici hayvanlar da beslenmeye başlanmıştır.

Neden gitmeliyim? Yetişkin ve çocuk ziyaretçiler burada hem konaklama hem piknik yapma imkanına sahip olabilirken, aynı zamanda hayvanları doğal ortamında gözlemleme fırsatına sahip olmaktadır. Bu da Polonezköy Country Club’ı çocuklu aileler için İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek yerler arasında çok keyifli bir alternatif haline getirmektedir.

 • Adres: Polonez, 75. Yıl Cd. No:58/A, 34820 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: 0541 432 30 51
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

55. Aslan Park

aslanpark tuzla

Burası neresi? Tuzla’da Viaport Marina içinde bulunan Aslan Park, 8 dönümlük geniş bir arazi içinde kurulmuştur. Türkiye’deki yırtıcı hayvanlarla ilgili ilk ve tek kedi parkı olan Aslan Park içinde jaguar, aslan, kaplan, vaşak gibi kedigillere ait birçok farklı canlı türü yaşamaktadır. Park içinde aynı zamanda puma, beyaz aslan gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan çeşitli hayvanlar için koruma ve üreme gibi önemli faaliyetler de sürdürülmektedir.

Neden gitmeliyim? Çocukların yırtıcı canlıların dünyasını tanımasına olanak tanıyan Aslan Park, zamanın su gibi akıp gittiği keyifli bir gün geçirmek için İstanbul’un hafta sonu çocuklarla gidilebilecek önemli yerlerinden biridir. Çocuklar burada aynı zamanda yavruları sevme ve onları besleme gibi unutamayacakları deneyimler de yaşayabilmektedir.

 • Adres: Cami Mh., Balıkçılar Sk. U Blok No:20 D:U, D:226, 34940 Tuzla
 • Telefon: (0216) 560 18 00
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

56. Viasea Akvaryum

viasea

Burası neresi? İstanbul’un Anadolu yakasında, Tuzla’da bulunan Viasea Akvaryum, dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olma özelliğini taşıyor. “Korsan Adası” olarak da adlandırılan alan içinde 12 binden fazla deniz canlısı 47 farklı temadan oluşan akvaryumlarda görülebilmektedir.

Akvaryumdaki bu canlılar farklı iklim kuşaklarında yaşayan deniz canlılarıdır ve bu kadar farklı canlıları bir arada görebiliyor olmak büyük bir fırsattır. Akvaryumu ziyaret ettiğinizde balık türlerinin yanı sıra Nil timsahları, 100 yaşındaki kaplumbağalar, vatozlar ve su samurları gibi farklı deniz canlılarını da görme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Akvaryum dünyanın en uzun tatlı su tünelidir ve tünel boyunca etraftaki köpekbalıkları ziyaretçilere heyecan dolu dakikalar yaşatmaktadır. Akvaryum içinde aynı zamanda çeşitli canlıları besleme seansları da düzenlenmektedir ve bu özellikle çocuklar için unutulmaz bir deneyim olmaktadır.

 • Adres: Cami Mah, ViaSea Eğlence Meydanı, Viaport Marina No:29, 34940 Tuzla
 • Telefon: (0216) 560 18 00
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

57. Bakırköy Botanik Parkı

bakırköy botanik parkı

Burası neresi? Yeşili ve doğayı sevenler için İstanbul’un kesinlikle görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Bakırköy Botanik Parkı, çocuklar içinde doğayla iç içe zaman geçirmek için çok güzel bir fırsattır. Güzel bir peyzaja sahip olan park, yaklaşık 100.000 metrekarelik bir alanda bulunmaktadır.

Bakırköy Botanik Parkı, farklı türdeki bitki gruplarının dahil olduğu 11 adet tematik bahçeden meydana gelmektedir. Bu bahçeler yüzlerce farklı bitki türüne ev sahipliği yapmasının yanı sıra birçok farklı hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Parka girişin ücretsiz olması ise burayı cazip kılan bir diğer özelliktir.

Neden gitmeliyim? Türkiye’deki en yüksek oyun kulelerinin de bulunduğu Bakırköy Botanik Parkı, eğlenmek ve bilgi sahibi olmak için yetişkinler ve çocukların mutlaka zaman ayırması gereken duraklar arasında bulunmaktadır. Parkta çocuklar oyun alanlarında eğlenme imkanı bulurken, sosyal tesislerde ve piknik alanlarında bir şey yenip içilebilmekte ve kuş gözlem noktalarından yaban hayatı gözlenebilmektedir.

Not: Son zamanlarda botanik bahçesini ziyaret eden ziyaretçilerden edindiğimiz bilgilere göre, Bakırköy Botanik Bahçesi için gerekli bakım ve ilgi gösterilmemektedir. Bu konuda yetkili mercilerin yakın zamanda gerekli tedbirleri alacağını düşünüyoruz.

 • Adres: Osmaniye Mahallesi, İncirli Kavsağı D-100 Yanyolu, 34146 Bakırköy/İstanbul, Türkiye
 • Telefon: 0 (212) 543 5313
 • Ziyaret saatleri: Her gün 07.00-23.00
 • Yol tarifi al >

58. Atatürk Arboretumu

atatürk arboretumu

Burası neresi? Sarıyer’in muhteşem doğasıyla bütünleşmiş olan Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi‘ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Arboretumun geçmişi 1949 yılına kadar uzanmaktadır ve alan içinde 1000’den fazla büyüleyici ağaçlar, bitkiler ve göletler yer almaktadır. Arboretumun açılışı Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılında, 12 Temmuz 1982 senesinde gerçekleşmiştir.

Neden gitmeliyim? Çocukların doğayı tanıması, sevmesi ve bol oksijenli bir ortamda güzel bir şekilde vakit geçirmesi için Atatürk Arboretumu’nu mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Burası aynı zamanda muhteşem bir fon oluşturduğundan sosyal medya için pek çok etkileyici fotoğraf çekmenize de olanak tanımaktadır.

Aklınızda bulunsun! Arboretum içinde amatör kameralarla çekim yapmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor ancak profesyonel ekipmanla çekim yapmak isteyenlerin bunun için ek ödeme yapması gerekmektedir. Arboretumun özellikle bahar aylarında muhteşem hissiyat uyandırdığını ve sonbahar ve ilkbahar aylarının ziyaret için en ideal zamanlar olduğunu belirtmekte de fayda olduğunu düşünüyoruz.

 • Adres: Kemer, İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 226 19 29
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi dışında her gün 08.30-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

59. İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Burası neresi? Florya’da Aqua Florya Alışveriş Merkezi içinde bulunan İstanbul Akvaryum, İstanbul’da gidilebilecek akvaryumlar arasında ilgi çeken bir diğer noktadır. Akvaryum 1 Nisan 2011 yılından bu yana ziyaretçilerini kabul etmektedir. İstanbul Akvaryum içinde 17 bin deniz canlısının yanı sıra yağmur ormanı başta olmak üzere çeşitli ilgi çekici bölümler de bulunmaktadır. Akvaryumu özel kılan özelliklerden bir diğeri ise Türkiye’nin ilk kutup penguenlerinin burada yaşıyor olmasıdır.

Ziyaretçiler akvaryum boyunca bir gezi rotasını takip etmekte, bu rotada çeşitli iklim özelliklerinde yaşayan canlıları tematik havuzların içinde inceleme fırsatına sahip olmaktadır. Akvaryumda aynı zamanda 14 yaş üzeri ziyaretçilerin katılabildiği köpek balıklarının arasında 30 dakika süren tüplü dalış seansları ve deniz canlılarını besleme seansları gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.

Neden gitmeliyim? Akvaryum, dekoratif unsurları, ses efektleri, bilgilendirici çalışmaları gibi birçok unsuru ile İstanbul’da çocuklarla tatilde gidilebilecek yerlerden biridir ve mutlaka listenizde bulunmalıdır. Ziyaretçiler akvaryumu ziyaret etmenin yanı sıra alışveriş merkezinde bulunan mağazaları gezerek keyifli bir tatil alışveriş yapma imkanına da sahip olabilmektedir.

 • Adres: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cd. No:93, 34153 Florya/İstanbul
 • Telefon: 444 97 44
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

60. Sea Life Akvaryum

Sea Life Akvaryum

Burası neresi? 2009 yılında açılan ve açıldığı günden bu yana ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaşan Sea Life Akvaryum, Forum İstanbul Alışveriş Merkezi içinde görülmesi gereken önemli yerler arasında bulunuyor. 80 metre uzunluğundaki cam su altı tüneliyle dikkat çeken akvaryum, toplamda 8 bin metrekarelik bir alana sahiptir.

Pek çok temanın bulunduğu akvaryumda Vatoz Koyu, Kaplumbağa Odası, Yağmur Ormanı, Denizanası yaşam alanı, Okyanus Odası gibi kısımlar ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Akvaryum içinde aynı zamanda 15 farklı türden 60’ın üzerinde köpekbalığının yaşadığı Avrupa’nın en geniş köpekbalığı ailesi de görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Ara tatilde çocuklarla gidilebilecek en güzel yerlerden biri de kesinlikle Sea Life Akvaryum olacaktır. Burası çocukların eğlenirken aynı zamanda su altındaki yaşamı gözlemleme şansı bulabilecekleri çok keyifli yerlerden biridir. Akvaryum içinde aynı zamanda Kore ve Avustralya‘nın ardından ilk kez Türkiye’de uygulamaya konulan “Resim Akvaryum” ile çocuklar eğlenceli atölye çalışmaları ile su altındaki muhteşem dünyayı keşfetme şansına sahip olmaktadır.

 • Adres: Kocatepe, Forum Istanbul, Paşa Cd No: 5 D:5, 34045 Bayrampaşa/İstanbul
 • Telefon: 444 3 253
 • Ziyaret saatleri: 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

61. Snowpark

Snowpark Torium AVM

Burası neresi? Esenyurt semtinde Torium AVM içinde bulunan Snowpark, Türkiye’de kar temalı olarak açılan ilk kapalı eğlence merkezi olma unvanına sahiptir. Çeşitli eğlence alanlarının yanı sıra snowboard pisti ve kayak alanı gibi yerlere de sahip olan Snowpark’ta aynı anda 200 kişi eğlenebilmektedir. Park alanı için alınan biletle ziyaretçiler burada 1 saat boyunca zaman geçirme hakkına sahip olmaktadır.

Snowpark içinde hava -4 civarında tutulmaktadır ve park içinde gerçek kar bulunmaktadır. Park içindeki en düşük kar kalınlığı ise 50 cm’dir. Bu da ziyaretçilerin gerçek karlar içinde muhteşem bir şekilde eğlenmesine olanak tanımaktadır.

Neden gitmeliyim? Dört mevsim boyunca İstanbul’da çocuklarla gidilebilecek muhteşem yerler arasında bulunan Snowpark’ta çocuklar gönüllerince karda eğlenme şansına sahip olmaktadır. Özellikle de sıcak zamanlarda böyle bir etkinliğin çocuklar için çok cazip olacağını söyleyebiliriz. Etkinlikler için kullanılan mont, eldiven, bot gibi materyaller ziyaretçiler için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Burası aynı zamanda çocukların kış sporlarını yakından tanıması için de çok güzel bir fırsattır.

Aklınızda bulunsun! Karda yapılan snowboard ya da kayak gibi sporlarda kendini geliştirmek isteyenler için tema park içinde özel dersler de verilmektedir. Zaman zaman parkta ciddi ziyaretçi yoğunluğu yaşanabildiği için aşağıda paylaştığımız iletişim bilgilerinden rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır.

 • Adres: Turgut Özal Mh. 68. Sok. Torium AVM No:50, 34510 Esenyurt/İstanbul
 • Telefon: (0212) 699 69 70
 • Ziyaret saatleri: Her gün 12.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

62. Darıca Hayvanat Bahçesi, Kocaeli

darıca hayvanat bahçesi

Burası neresi? Diğer adıyla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi, çocukların doğayı ve hayvanları tanıması için ailelerin gidebileceği yerler arasında bulunuyor. 1993 yılında ziyaretçilere açılan Darıca Hayvanat Bahçesi içinde 350’nin üzerinde kuş türü, 500’ün üzerinde bitki türü ve 100’den fazla başta sürüngenler olmak üzere çeşitli canlı türleri görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? İstanbul’a yakın bir konumda bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi, İstanbul çevresinde çocuklarla gidilecek önemli yerler arasında bulunmaktadır. Darıca hayvanat Bahçesi’nde Türkiye’de ilk defa bulunan zürafa ve ayı çifti, Gergedan Samir başta olmak üzere birçok ilgi çekici hayvan bulunuyor ve hayvanları gözlemlemek ve incelemek çocuklar için eğitici ve eğlenceli bir etkinlik oluyor.

 • Adres: Piri Reis, Tuzla Cd. No:297, 41700 Darıca/Kocaeli
 • Telefon: (0262) 653 66 66
 • Ziyaret saatleri: 10.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

63. Emaar Akvaryum Sualtı Hayvanat Bahçesi

emaar aquarium

Burası neresi? Üsküdar’da aynı isimdeki alışveriş merkezi içinde bulunan bu hayvanat bahçesi, çocuklarla İstanbul’da gidilmesi gereken önemli yerler arasında bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi içinde 200’ün üzerinde farklı canlı türünden 20.000’dan fazla deniz canlısı yaşamını sürdürmektedir.

Akvaryum yedi farklı bölümden oluşmaktadır ve bu bölümlerde ziyaretçiler dev su faresi, su samuru, kaplumbağalar, timsahlar başta olmak üzere pek çok farklı ve ilgi çekici deniz canlısını inceleme ve keyifli vakit geçirme şansına sahip olmaktadır.

Neden gitmeliyim? Çok çeşitli deniz canlılarının yer aldığı Emaar Akvaryum Sualtı Hayvanat Bahçesi, çocuklu aileler için oldukça eğlenceli bir ziyaretin kapılarını aralıyor ve çocuklar burada deniz altındaki yaşama dair çok önemli bilgiler edinme imkanını yakalıyor.

 • Adres: Libadiye Cad. No:82/F Emaar AVM -2 Katı, 34700 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: 0850 290 8090
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

64. Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili

Burası neresi? İstanbul’un çocukla gidilebilecek yerleri hakkında araştırma yapanlar için Caddebostan Sahili’nin de muhteşem bir güzelliğe sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. İstanbul’un güvenlik ve nezihlik açısından önemli yerlerinden olan Caddebostan Sahili, çocuğuyla yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, paten kaymak gibi eğlenceli aktiviteler gerçekleştirmek isteyenler için değerlendirilmesi gereken bir noktadır.

Neden gitmeliyim? Özellikle yaz ve bahar aylarında doğanın ve yürüyüşün tadını çıkarmak, çocuklarıyla deniz manzarası eşliğinde güzel vakit geçirmek isteyenler için Caddebostan tatili masrafsız bir zaman geçirme durağıdır.

 • Adres: Caddebostan, Park İçi Yolu, 34728 Kadıköy/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 24 saat
 • Yol tarifi al >

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listemizde özellikle çocuklu ailelerin İstanbul gezisi gerçekleştirdiğinde mutlaka görmesi gereken noktaları derledik. Yorum kısmından yazımızla ilgili düşüncelerinizi paylaşarak katkıda bulunmaya ne dersiniz?

Yorum yapın

Bizi Takip Edin