Kuzguncuk’ta Gezmeniz Gereken 9 Özel Yer

Kuzguncuk’ta Gezmeniz Gereken 9 Özel Yer

Özellikle yaşı 30’ların üzerinde olanların aşina olduğu o eski sıcacık havası ile insanı güvende hissettiren mahalleler vardı ya, hani artık pek rastlanılmayan… Kuzguncuk da zamana direnen ve huzur veren ortamı ile İstanbul’un göbeğinde varlığını sürdürüyor. Sizler için zamanın yavaş aktığı bu güzel mahalledeki görülecek yerleri listeledik. İşte Kuzguncuk’ta gezmeniz gereken 9 özel yer ;

1. Fethi Ahmet Paşa Yalısı

Fethi Ahmet Paşa Yalısı

Ne zaman inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmayan bu tarihi Osmanlı yalısı II. Mahmud’un damadı tarafından satın alınmıştır. Mahalledeki en etkileyici yapılardan biri olan Fethi Ahmet Paşa Yalısı 2 katlı ve 16 odalı geniş yapısı ile dikkat çekmektedir.

2. Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi

2002 yılında yayınlanan ve o dönem bize toplumsal değerlerimizi hatırlatma gibi önemli bir görevi üstlenen Ekmek Teknesi dizisini yaşı tutanlar hatırlayacaktır. İşte dizideki fırın ve kahvehane Kuzguncuk’ta bulunuyor. İcadiye Caddesi üzerinde bulunan bu mekan Kuzguncuk gezisi planlarına mutlaka dahil edilmesi gerektiği nostaljik yerlerin başında gelmektedir.

3. Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk Bostanı

Mahalle çocuklarının ve mahalle sakinlerinin ektiği, hayvanların ve insanların huzur bulduğu bir yer olan bostan ziyaret etmesi çok keyifli durakların başında geliyor. Aslında her yerleşim yerinde bu bahçelerden mutlaka bulunmalı. Daha önce bir şahıs malı iken sonradan kamulaştırılan ve rant kavgasına yenik düşmemek için mahalleli tarafından büyük mücadelelerle korunmaya çalışılan Kuzguncuk Bostanı, Kuzguncuk gezilecek yerler listesine dahil edilmesi gereken bir nokta.

4. Marko Paşa Köşkü

Kuzguncuk Marko Paşa Köşkü

19. yüzyılda yaşamış ve “Paşa” unvanını almış ilk doktor olan Marko Paşa, sabırlı yapısı ile bilinmekteydi. Bu nedenle sorunu olan pek çok kişi derdini gelip ona anlatırmış. Mezarı da Kuzguncuk’ta bulunan paşanın köşkü ise şu anda okul olarak hizmet vermektedir. Eğer vaktiniz yeterli olur ise Kuzguncuk gezi listenize burayı da dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Cemil Molla Köşkü

Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk ile Beylerbeyi arasında bulunan Cemil Molla Köşkü 1885 yılında Cemil Molla tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında köşkün perili olduğu ve buradan ağlama seslerinin geldiği rivayet edilmektedir. Köşkün ilklerin yaşandığı bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Burası saray dışında ilk defa kalorifer tesisatının kurulduğu, elektriğin ve telefonun kullanıldığı yer olmuştur.

6. Üryanizade Camii

Üryanizade Camii

1850 yılında Üryanizade Ahmet Esad Efendi tarafından yaptırılan Üryanizade Camii farklı mimarisi ile dikkat çekmektedir. Boğaza nazır, köşkü andıran yapısı ve kısa ama çok şirin minaresi ile Kuzguncuk’ta gezmeniz gereken 9 özel yer listemizde olmayı hak eden bu camiyi mutlaka ziyaret listenize siz de dahil etmelisiniz.

7. Perihan Abla Sokağı

Perihan Abla Sokağı

Bir döneme damgasını vuran mahalle dizilerinin en bilinenlerinden olan Perihan Abla da bu mahallede çekildi. Günümüzde dizinin çekildiği sokağın adı da Perihan Abla Sokağı. Biraz nostalji yapmak ve bu sevimli sokağın tadını çıkarmak isterseniz bu sokağı Kuzguncuk’ta görülmesi gereken yerler listenize dahil edebilir ve diziye dair anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

8.Sinagoglar ve Kiliseler

kuzguncuk sinagog ve kiliseler

Ermeni, Rum, Musevi, Müslüman gibi pek çok farklı inanışa sahip topluluğun bir arada yaşadığı Kuzguncuk’ta bu grupların ibadetlerini yaptığı çeşitli ibadethaneler yer alıyor. Bu da burayı ruhani anlamda da tam bir cazibe merkezi haline getiriyor. Mahallede bulunan Beth Yaakov Sinagogu, Beth Nissim Sinagogu, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Hagios Panteleimon Kilisesi gibi pek çok nokta Kuzguncuk’ta görülmesi gereken dini yapılar arasında bulunuyor.

9. Kuzguncuk Evleri

kuzguncuk evleri

Kuzguncuk’u Kuzguncuk yapan detayların en önemlisi kuşkusuz mahallede bulunan bakımlı Osmanlı evleri. Kuzguncuk’ta gezmeniz gereken 9 özel yer arasında mutlaka bulunması gereken bu cumbalı evler renkli ve fotojenik havası ise birçok fotoğraf ve dizi çekimine de ev sahipliği yapıyor. Eğer bir Kuzguncuk gezi planı yapıyorsanız dar sokakların kenarında tespih taneleri gibi dizilmiş bu etkileyici evleri incelemenizi ve bol bol fotoğrafını çekmenizi tavsiye ediyoruz.

Kuzguncuk Nerede, Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk Haritası;

Eğer Üsküdar sahile kendinizi bir şekilde atarsanız buradan kalkan pek çok otobüs hattını kullanarak ya da 15-20 dakikalık keyifli bir yürüyüşle Kuzguncuk’a ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isterseniz Kuzguncuk durağına uğrayan şu otobüs hatlarıyla buraya ulaşabilirsiniz: 12, 15, 15B, 15C, 15E, 15H, 15K, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15R, 15S, 15T, 15U, 15Y, 15ŞN 

Kuzguncuk’a ulaşım için kullanabileceğiniz hatların güzergahları, hareket saatleri gibi bilgilere ulaşmak için yukarıdaki otobüs numaralarına tıklayabilirsiniz..

Bu arada dilerseniz Marmaray hattını kullanarak Üsküdar’a gelebilir ve daha sonra paylaştığımız yollardan biri ile de Kuzguncuk’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da yapılacak şeyler listenize mutlaka Kuzguncuk gezi listesini de dahil etmenizi ve bu sevimli mahallenin keyfini sonuna kadar çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Ziyaretiniz sonrasında tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi ise yorum kısmından bizimle paylaşarak yazımızın daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz. Ha bu arada İstanbul’da Kuzguncuk dışında nerelerin gezilmesi gerektiğini merak ediyorsanız İstanbul’da gezilmesi gereken 42 mükemmel  nokta başlıklı yazımıza göz gezdirmeyi ihmal etmeyin 😉

“Kuzguncuk’ta Gezmeniz Gereken 9 Özel Yer” üzerine 2 yorum

 1. Marko Paşa köşkü olarak gösterilen fotoğraf Kuzguncuk’ta okul olarak kullanılan Marko Paşa Konağından farklıdır. Buradaki fotoğrafta gösterilen bina sanırım Anadolu Kavağı Marko Paşa Köşkü..

  Cevapla
  • Merhaba,
   Değerli yorumunuz ve uyarınız için çok teşekkür ederiz. İlgili görsel güncellenmiştir. Keyifli okumalar dileriz.

   Cevapla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin