Demokrasinin Doğduğu Başkent Atina’da Görülmesi Gereken 40 yer!

Gitmeden Önce Hap Niteliğinde Bilgiler;

Şehir Hakkında; 3 bin yıldan fazla süredir yaşayan şehir Atina, Batı medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğduğu yer olarak bilinir. 7 tarihi tepe arasına kurulmuş kent, dikkat çekici dağlarla çevrili oldukça geniş bir şehirdir.

Arkeolojik kalıntıları ve anıtları ile ünlü şehir aynı zamanda her daim hareketli gece hayatı ve spor merkezleriyle tam bir kültür sanat kenti haline gelmiştir. Yunanistan’ın başkentinde, tarih ve sanat arasında kaybolacağınız harika zamanlar geçirebilirsiniz. Pek çok turist Yunan Adaları’nı ziyaret etmeden önce Atina’da bir iki gün geçirir. Ortalama Gezi Süresi; Şehrin en önemli yerlerini görmek için 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Mini ve hızlı bir tur için ise 2 gün ayırın!

Gidilecek En İyi Zaman; Nisan – Haziran ve Eylül-Ekim dönemi, Atina’yı ziyaret etmek için en uygun zamandır.

Müze Kartları; Atina’yı ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle Athens City Pass‘i satın almalısınız. Hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenin harika bir yolu!

Havalimanı/Merkez Ulaşımı; Atina Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım yollarının en kolayı metrodur. Atina Uluslararası Havalimanı’ndan geçen 3 numaralı metro hattı, sizi son durak olan şehir merkezi ‘’Aghia Marina’’ durağında indiriyor. Yolculuk toplamda 55 dakika sürüyor.

Şehir içi Ulaşım; Atina’nın toplu taşıma sistemi şehrin neredeyse tüm bölgelerini kapsamakla birlikte güvenilir ve uygun fiyatlı olmasıyla da popüler. Toplu taşıma araçlarının hepsinde tek bilet tipi kullanılıyor. 1.5 saat geçerli tek bir bilet ücreti 1.40€. Bölgede en hızlı dolaşmanın yolu metro iken tren, otobüs ve troleybüslerin ağı da oldukça geniş. Metro ve tramvay istasyonu girişlerinde yer alan makineler aracılığıyla tek bilet ya da ulaşım kartı satın alabilirsiniz.

Ulaşım; Türk Havayolları’nın her gün direkt uçuşlarının olduğu Atina Havalimanı’na ( Elevtherios Venizelos Havaalanı) 1 saat 30 dakika sürecek bir uçuşun ardından ulaşabilirsiniz. Aegean Air ve Pegasus Havayolları en uygun fiyatlı biletleri bulabileceğiniz havayolu firmalarıdır. Pegasus Havayolları’nın İzmir kalkışlı seferleri de mevcut. Atina uçak bileti, bir gidiş için 250-350₺ arasındadır.

Atina’ya ulaşmanın tek yolu uçak ile yolculuk da değil. Dilerseniz otobüs bileti satın alarak da şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsle, Atina’ya seyahat yaklaşık 20 saat sürmektedir. Metro Turizm’in hemen her gün İstanbul – Selanik seferleri oluyor. Selanik’e seferler 11 saat sürüyor. Selanik’ten ise otobüs ya da tren aracılığıyla 5-7 saatte şehre ulaşmanız mümkün.

Ulaşım Kartları; Şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz bilet ve kart görünümünde iki adet ulaşım kartı bulunmaktadır. Ath.ena Ticket ve Anonymous Ath.ena Card. İkisinin birbirinden farkı ise birinin bilet görünümünde diğerinin ise plastik bir kart görünümünde olmasıdır. Tam olarak turistler için dizayn edinmiş bu ulaşım kartları, biletmatiklerden satın alınabilmekle birlikte 5 güne kadar çıkarttırılabiliyor.

Yapılacak Şeyler; Kentte yapılacak en iyi şey Akropolis’e çıkmak! Sabahın ilk saatlerinde yoğunluk başlamadan çıkmanızı tavsiye ederiz. Akropolis Müzesi ve Edem Plajı’na uğramanız da tavsiye ettiklerimizden. Atina’da ücretsiz yapılacak şeyleri Atina’da bedava yapılacak 7 şey yazımızdan öğrenebilirsiniz!

Yardımcı Uygulamalar: En sağlıklı yol haritalarına Google Maps, en lezzetli yemek yapan restoranlara Foursquare ve Atina hakkındaki en önemli bilgilere Athensbook uygulamasından ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Atina Saat Farkı; İstanbul saati Yunanistan’dan 1 saat ileridedir.

Ne Yenir; Yunan yemeklerinin, Türk yemekleri ile benzerliği aşikar olsa da Atina’da meze dedin mi akar sular durur. Kentte mutlaka denemeniz gereken mezeler içerisinde saganaki, horiatiki salata, fava, Spanakopita, domateskeftedes mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Musakka, fırında makarna, gemista ve deniz ürünleri de tatmanızı tavsiye ettiklerimizden.

Restoran Bahşiş Oranı; Yunanistan restoranlarında hesabın %10’u bahşiş olarak verilir. Tavernalarda ise bahşiş için 1€ yeterlidir.

*Atina Gezilecek Yerler Videosu

*Atina Gezilecek Yerler Haritası

*Atina’da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

-İkonik Yapılar

1. Parthenon

parthenon tapınağı

Burası Neresi? Atina’nın en ikonik yapılarından biri olan Parthenon, Akropolis tepesine hakim bir konumda yer almaktadır. M.Ö 5. yüzyılın ortalarında Yunan tanrıçası Athena Parthenos’a (Bakire Athena) ithafen inşa edilmiştir. Dünyanın en nadide manzaralarından birine sahip Atina Akropolü üzerinde yer alan tapınak, klasik antik dönemin en büyük tapınağı olarak bilinir.

Klasik Yunan mimari tarzının en basit örneklerinden biri olan Dor düzeninde inşa edilmiştir. Tapınak, Dor mimarisinin çıkış noktası olarak da bilinir. Yunanistan’da şimdiye kadar tamamlanmış en büyük Dor tapınağı olan Parthenon’un inşası tam olarak 15 yıl sürmüş.

Neden Gitmeliyim? Yüzyıllar boyunca hasar görmüş ve pek çok heykeli yok olmuş olsa da yapının iskeleti hala ayakta durmakta ve her yıl yüzlerce turistin ziyaretine uğramaktadır. Atina demokrasisinin ortaya çıktığı yer olarak bilinen Parthenon, Iktinos ve Kallicrates isimli iki ünlü mimar tarafından tasarlandı. M.Ö 438 yılında Panathenaic Festivali’nden hemen önce inşası bitirildi.

Yapmadan Dönme! Tapınağın simgesi olan ‘’Bakire Athena’’ heykeli, antik dünyanın harikalarından biri olarak kabul edildi. M.S 426 yılında ise heykel İstanbul’a götürüldü ve burada kayıplara karıştı. Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde bir kopyasını görebilmeniz mümkün.

Dikkat et! Tapınağı yaz aylarında, güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde ziyaret etmemeye dikkat et. Sıcak hava bunaltıcı olabilir.

Google Haritalarda Aç

Athens 105 58, Greece.

2. Atina Akropolisi

atina akropolis

Burası Neresi? Batı dünyasının en önemli antik bölgelerinden biri olarak kabul edilen Akropolis, Parthenon tarafından taçlandırılmış oldukça önemli bir gezi noktası. Atina’nın hemen her yerinden görülebilen kent merkezine çok yakın mesafede bir tepede konumlanan Atina Akropolis’i, resmen şehir üzerinde nöbet tutuyor. Geçmişte şehrin en kutsal binaları, tepe üzerine inşa edildi ve o günden beri Atina’nın en güvenli yeri olarak gösterildi.

Atina’nın en büyük sembollerinden biri olan Akropolis, kelime anlamı olarak ‘’yüksek şehir’’ anlamına gelir. M.Ö 5. yüzyılda, Atina halkı tarafından inşa edilmiş ve mimari açıdan pek çok şehre ilham kaynağı olmuştur.

Neden Gitmeliyim? Günümüzde de büyüleyici etkisinden hiçbir şey kaybetmeyen Atina Akropolis’i üzerinde, M.Ö 447’de inşa edilen klasik antik dönemin en büyük tapınağı Parthenon’a, Athena Nike Tapınağı’na ve M.Ö 421 yılında inşa edilmiş antik kutsal alan kompleksi Erechtheion’a rastlayacaksınız.

Atina’nın en güzel manzarasını seyretmek için tepenin kuzey tarafına doğru ilerleyebilirsiniz. Akropolis manzaralı restoranları bulmak için ise Apostolou Pavlou’a uğrayabilirsiniz. Burada yer alan Yunan restoranlarında, Athena Nike Tapınağı’na ve Parthenon’ın muhteşem ışıklandırmalarına karşı leziz Yunan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler! Yaz aylarında Akropolis oldukça yüksek sıcaklıklara maruz kaldığı için tepeyi sabah saatlerinde, Akropolis Müzesi’ni ise klimalı ve daha serin bir ortam sunacağından öğle saatlerinde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 • Akropolis dik bir tepeye oturtulduğundan taşları aşınmış, düzensiz ve kaygandır. Bu sebeple kauçuk tabana sahip, topuksuz ayakkabılar giymenizi tavsiye ederiz.
 • Tepeyi gezmek uzun süreceğinden ve içecek bir şeyler bulmakta zorlanabileceğiniz için yanınızda bol miktarda su taşıyın.
 • Tepede, Atina manzarasına karşı bir şeyler yiyebileceğiniz güzel bir restoran bulunmaktadır.
 • Akropolis’i kapsamlı gezmek istiyorsanız yerel rehberli turlardan birini satın alabilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Athens 105 58, Greece.

Kış | 1 Nisan – 31 Ekim 1 yetişkin: 20 € ‘dur .
Yaz | 1 Kasım – 31 Mart 1 yetişkin: 10 € ‘dur .

(Akropol ve tüm siteleri kapsayan kombine bilet 30€.)

08:00-20:00 haftanın her günü açık.

3. Akropolis Müzesi

akropolis müzesi

Burası Neresi? 2009 yılında ziyarete açılan Akropolis Müzesi, Yunanistan’ın en önemli müzesidir. Akropolis’ten 300 metre uzaklıkta, tepenin hemen altında yer alan eşsiz müze Atina’nın en önemli antik Yunan koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin ön kısmında yer alan arkeoloji atölyesini geçtikten sonra ünlü mimarlar Bernard Tschumi ve Michael Photiadis tarafından tasarlanan modern binanın şık girişine varıyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Müze içerisinde toplamda 4 bin adet paha biçilemez nesne sergileniyor. Doğal ışıkla aydınlatılan kapsamlı sergide yer alan eserlerin çoğu Akropolis arkeolojik alanlarında ortaya çıkarılmış. M.Ö 7. Yüzyıldan, M.Ö 5. Yüzyıla kadar Arkaik Dönem’i ve M.Ö 2. Yüzyıldan, M.Ö 2. Yüzyıla Klasik Dönemi kapsayan koleksiyon, Athena Tapınak’ından pek çok heykel ve Erechtheion’un orijinal Caryatids’ine ev sahipliği yapıyor.

 • Müzeye girişte ayrı bir ücret alındığını, Akropolis’e giriş ücretinden farklı bir tutar ödemeniz gerektiğini belirtelim.
 • Akropolis Museum’da bir şeyler atıştırabileceğiniz bir restoran/kafe ve alışveriş yapabileceğiniz bir mağaza bulunmaktadır.
 • Özel günler ve bayramlarda kapalıdır. 6 Mart, 25 Mart, 18 Mayıs ve 28 Ekim’de girişler ücretsiz.

Google Haritalarda Aç

Kış| (1 Kasım – 31 Mart); 5€,

Yaz| ( 1 Nisan – 31 Ekim); 10€. Online bilet için!

Kış| (1 Kasım – 31 Mart); Pazartesi – Perşembe 09:00 – 17:00 (son giriş: 16:30)
Yaz|( 1 Nisan – 31 Ekim); Salı – Pazar 08:00 – 20:00 (son giriş: 19:30). Diğer saatler için!

Web Sitesi

-Müzeler

4. Ulusal Arkeoloji Müzesi

ulusal arkeoloji müzesi

Burası Neresi? 1866-1889 yılları arasında inşa edilen Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, yalnızca Yunanistan’ın en büyük arkeoloji müzesi değil, Antik Yunan sanatı koleksiyonunda dünyanın en iyilerinden biri olarak gösterilir. 19. Yüzyılın sonlarında ülkenin her yerinden gelen antik eserleri barındırmak, korumak ve sergilemek için kurulan müze; ülkenin tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini en güzel şekilde temsil eder.

Neden Gitmeliyim? Antik Yunan’ın gizemli ve etkileyici dünyasında kaybolmak için Atina’nın en önemli müzesini ziyaret etmeni tavsiye ederiz. İki katlı müze içerisinde Tarih Öncesi Dönem Koleksiyonu, Heykel Koleksiyonu, Vazo ve Küçük Nesneler Koleksiyonu ve Metalurji Koleksiyonu gibi çeşitli sergiler yer alıyor. Diğer yandan Eski Mısır’dan çeşitli sanat koleksiyonlarını da görmeniz mümkün.

Kaçırmamalısın! Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, büyüleyici Yunan antik taşlarına ev sahipliği yapmakta olup kentin en popüler müzelerinden biridir. Günü birlik Atina turlarının olmazsa olmazı müze binası içerisinde sergiler çok çeşitli ve benzersiz olduğu için gezmesi de son derece eğlenceli.

Nasıl Ulaşırım? Metro: Viktoria, 1. durak; Omonoia, 1 ve 2. peron.

Google Haritalarda Aç

44, 28th of October (Patission) str., Atina 106 82

Pazartesi: 13:00 – 20:00.
Salı – Cuma: 09:00 – 20:00.

Cumartesi ve Pazar günleri: 09:00 – 16:00.
Kapalı: 25 ve 26 Aralık, 1 Ocak, 25 Mart ve 1 Mayıs.

Kış | (1 Kasım – 31 Mart):6€.
Yaz | (1 Nisan – 31 Ekim):12€.

Web Sitesi

5. Benaki Müzesi

benaki müzesi

Burası Neresi? 1930 yılında hizmet vermeye başlayan Benaki Müzesi, Yunan kültürünün Antik Yunan’dan günümüze nasıl geliştiğini gösteren önemli bir tarih müzesi. 45 binden fazla eserden oluşan oldukça geniş bir koleksiyona sahip müze, Antonis Benakis’in Yunan devletine bağışladığı eserlerden oluşuyor.

Müzenin kapsamlı koleksiyonu içerisinde M.Ö 3 bin yılından 20. Yüzyılın başlarına kadar gelen kalıntılar ve nesneler yer alıyor. Oldukça ihtişamlı orijinal Benaki aile konağında yer alan Neoklasik mimarideki binada yer alan müzede sergiler kronolojik bir sırayla sınıflandırılmış durumda.

Neden Gitmeliyim? Müze içerisinde Bizans Sanatı, Tarih Öncesi, Antik ve Roma Sanatı, Çin Sanat, Post Bizans, Neo- Helen Sanatı ve tarihi yadigarların hemen hepsini gözlemleme şansı elde edebilirsiniz. Geneli, Antik Çağ ve Bizans dönemine dayanan Benaki Müzesi’nin koleksiyonu çağlar boyunca süregelmiş Yunan tarihine büyüleyici bir bakış açısı sunar. Müzeyi gezerken Orta Avrupa, Osmanlı ve Bizans stilleri arasında farkları ve kültürel kombinasyonu gözlemleme şansı elde edeceksiniz.

Kaçırılmaması Gerekenler; Ressam ve heykeltıraş El Greco, Lord Byron’un masası, 17. Yüzyıl Mısır Sarayı giriş salonu, ismi bilinmeyen bir Mısır sanatçısının M.S 3. Yüzyıl portresi ve daha pek çok sanat eseri! Ayrıca Yunanistan’daki Kozani, Siatista ve Hydra bölgelerinden geleneksel Yunan evlerinin örneklerini de göreceksiniz. Fotoğraf çekimine flaşsız olmak şartıyla izin verilmektedir.

Google Haritalarda Aç

Koumpari 1, Athina 106 74, Greece

Pzt, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi 10:00 – 18:00.

     Perşembe: 10:00 – 12:00 (gece yarısı) Pazar: 10:00 – 16:00

Salı ve tüm önemli tatil günlerinde kapalı.

Yetişkinler: 6€
Öğrenciler ve çocuklar: Ücretsiz
Perşembe: ücretsiz giriş.

Web Sitesi

6. Bizans ve Hristiyan Müzesi

bizans ve hristiyan müzesi

Burası Neresi? Bizans sanatının en büyük koleksiyonunu göreceğiniz Bizans ve Hristiyan Müzesi (The Byzantine And Christian Museum), Sırbistan, Bulgaristan, Selanik, Mystras ve Girit gibi pek çok Bizans bölgesinden getirilen 25 binden fazla eserin sergilendiği oldukça büyük bir müze.  1914 yılında açılan ve Toskana tarzı mimarisi ile dikkat çeken müze binası, Kolonaki yakınlarında yer almaktadır. 1948 yılında Toskana Rönesans tarzında inşa edilen bina mimari bakımdan da Atina’nın nadide eserlerinden biridir.

Neden Gitmeliyim? Erken Hristiyan, Bizans ve Ortaçağ’ın dini eserlerine ait koleksiyonlarının sergilendiği müze de 25 binden fazla eseri gözlemleme şansı elde edeceksiniz. Sergiler kronolojik bir şekilde en eski geleneklerden Hristiyan olanlara doğru kademeli ve büyüleyici bir değişim gözler önüne süner. Çeşitli kiliselerden alınan hassas freskler, simgeler ve günlük yaşamdan kalma kalıntılar bulunmaktadır.

Google Haritalarda Aç

Yaz | Her gün 08:00 – 20:00 (2 Nisan – 31 Ekim) arasında açık

     Kış | Salı günleri kapalı, diğer günler 08:30 – 16:00 (1 Kas – 1 Nisan arası)

Yetişkinler: 8 €,  Öğrenci: 4€.

Web Sitesi

7. Atina Ulusal Gözlemevi

atina ulusal gözlemevi

Burası Neresi? Atina Akropolisi’nin tam karşısında Thissio tarihi bölgesindeki Nymphs tepesinde yer alan Atina Ulusal Gözlemevi, Antik Agora manzaralı turistik bir gezi noktası. 1842 yılında Viyana’da bir Yunan büyükelçisi olan Georgios Sinas’ın katkılarıyla kurulan gözlemevi, Danimarkalı mimar Theophil Hansen tarafından tasarlanmış.

Yunanistan’ın ilk teleskopu olan Doridis kırılma teleskopu 1902 yılında buraya kuruldu. Balkanlar’ın en eski araştırma kurumu olan gözlemevi, kanatları ufkun dört noktasının her birine mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş bir X şeklindedir. 1960’ların sonlarına kadar Yunanistan’da resmi zaman dilimi, Syngrou teleskopu tarafından belirlenmiş.

Neden Gitmeliyim? Doridis teleskopunun olduğu 8 metrelik kubbeye bakma ve Akropolis karşısındaki Periler Tepesi’nden Atina gökyüzünün tadını çıkarma fırsatı için gözlem evini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Teleskop kaynak eksikliğinden dolayı neredeyse 50 yıl boyunca kullanım dışı kalan Ulusal Gözlemevi, 2014 yılında restore edilmiş ve ziyaretlere yeniden açılmış.

Günümüzde Astronomi Ensitüsü’nün yanı sıra Çevre Araştırmaları ve Jeodinamik Enstitüsü’nü de içeren gözlem evi, iklim koşullarına ilişkin hava durumu tahminlerinde de bulunan Hava İstasyonu’na ev sahipliği yapmaktadır. Tesisler halka açık olup, ziyaret etmek isterseniz akşam gökyüzü gözlem oturumlarına katılabilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Web Sitesi

8. Atina Kent Müzesi

atina kent müzesi

Burası neresi? Atina’da görülmesi gereken yerler arasında modernizm ve gelenekselin muhteşem uyumunu göreceğiniz Antik Kent Müzesi, 1834 yılında inşa edilmiş. Şehrin en eski binalarından biri olan ‘’eski saray’’ olarak bilinen Yunanistan’ın ilk kraliyet sarayında açılan müzede, Yunan tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Neden gitmeliyim? 1980 yılında halka açılan Atina Şehir Müzesi, harika bir kütüphaneye ve Antik Yunan’dan günümüzde gelen 40 binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde şehrin nüfuzlu insanlarıyla ilgili mobilyalar, antikalar, tablolar ve kişisel hatıralar sergileniyor. Kentin kültürel gelişimine şahitlik edeceğiniz müze, Atina’nın simge yapılarından biri aynı zamanda…

Google Haritalarda Aç

Pzt-Çar-Cum 9: 00-16:00, Cmt-Paz 10: 00-15:00

Yetişkinler: 5€,  Öğrenci: 3€.

Web Sitesi

-Meydanlar / Popüler Caddeler

9. Monastiraki Meydanı

monastiraki meydanı

Burası Neresi? Yunanca’da ‘’küçük manastır’’ anlamına gelen Monastiraki, Atina’nın en çekici ve canlı merkezlerinden biridir. Akropolis’in kuzey kısmında yer alan meydan, kentin en popüler alışveriş bölgeleri arasında yer alır. Özellikle eski ve ikinci el giyim mağazalarına rastlayacağınız mahallede, alışverişe dair her türlü dükkan bulunmaktadır. Tzistarakis Cami, Hadrian Kütüphanesi ve Ermou, Pandrossou, Adrianou önemli caddelere ev sahipliği yapar.

Atina gezilecek noktalar denince akla gelen en önemli caddelerden biri olan Monastiraki çevresinde Atina’nın en güzel tavernalarına da rastlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yunanlıların buluşma noktalarından biri olan Monastiraki, özellikle Yunanlı gençlerin takıldıkları bir bölge.

Neden Gitmeliyim? Şehir merkezinden yürüyerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu turistik merkezde Akropolis manzaralı bir tavernada leziz bir yemek yiyebilir, uzonuzu yudumlayabilirsiniz. Aynı zamanda dönerken satın alabileceğiniz hediyelik eşyaların sergilendiği pek çok dükkanda Monastiraki’de yer alır.

Yapmadan Dönme! Bölgenin en önemli özelliği ve simgesel yapısı ise Bit Pazarı… Bu hareketli çarşıda el yapımı takıları, halılar ve tipik hediyelik eşyalara rastlayabilirsiniz. Yunanistan’ın her yerinde olduğu gibi Monastiraki de küçük ve büyük kahve dükkanlarıyla doludur. Ünlü sabah kahvesinin tadını çıkartmak için burada yer alan 360 Degrees ve Couleur Locale gibi modern kafeleri ziyaret edebilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Agias Eleousis 3, Athina 105 55, Greece

10. Syntagma Meydanı

sintagma meydanı

Burası Neresi? Atina’nın en büyük meydanı olarak gösterilen Syntagma Meydanı ( Anayasa Meydanı), Plaka’ya 645 metre uzaklıkta ticari, politik ve sosyal yaşamın önemli bir noktasıdır. Kentin ve hatta ülkenin en önemli meydanı olan Syntagma, Parlamento binası ve ünlü heykellere ev sahipliği yapar. 5 yıldızlı oteller ve dükkanların olduğu meydanın oldukça eski bir hikayesi var.

Neden Gitmeliyim? Kentin iki ana meydanından biri olan Syntagma, 1843 yılında popüler ve askeri bir ayaklanma nedeniyle Kral Otto’nun halka bir anayasa vermek zorunda olmasıyla bu ismi almış. Günümüzde siyasi mitingler ve gösterilere sahne olan meydan, yalnızca turistler için değil Yunan halkı için de bir buluşma noktası.

Yapmadan Dönme! Meydanın en dikkat çeken etkinliklerinden biri her Pazar sabah saat 11’de Yunan Parlamentosu önündeki muhafız değişimidir. Günün her saati değişse de yalnızca Pazar günleri resmi geleneklerle tören eşliğinde yapılan değişiklikleri izlemenizi tavsiye ederiz.  Muhafız değişim seremonisini bir tur eşliğinde izlemek isterseniz, en popüler turlar…

Google Haritalarda Aç

Pl. Sintagmatos, Athina 105 63, Greece

11. Omonoia Meydanı

omonoia meydanı

Burası Neresi? Atina’nın en önemli iki meydanından bir diğeri olan Omonoia Meydanı, turistlerin göçmenlerin, sokak satıcılarının ve yoldan geçerken birbirlerine çarparak, aceleyle geçtiği oldukça hareketli bir bölge. 1846 yılında yeri tahsis edilen ve inşaatın başlanan meydan, Yunanistan’ın ilk Kral’ından sonra ‘’Saray Meydanı’’ ardından ise ‘’Otto Meydanı’’ olarak anıldı.

Neden Gitmeliyim? 1862 yılında Kral Otto’nun tahttan indirilmesinden hemen sonra Omonoia Meydanı (Concord Meydanı) olarak yeniden isimlendirildi. Kolonaki, Plaka ve Mets’in saygın mahallelerine ev sahipliği yapan meydan günümüzde de Yunan halkının buluşma noktası olarak kullanılıyor.

Google Haritalarda Aç

Square, District of Freedom 8573311, Athina 104 31, Greece

12. Mitropoleos

mitropoleos meydanı

Burası Neresi? Syntagma Meydanı’na 350 metre mesafede yer alan Mitropoleos Meydanı, Ermou Caddesi’nin paralelinde Plaka bölgesinin kuzey sınırında yer alır. Atina Şehir Katedrali’nin yanı sıra Agios Eleftherios Kilisesi’ne ev sahipliği yapan meydan, kafeleri ve sevimli küçük dükkanları ile ünlüdür. 1842 yılında Theophik Hansen tarafından tasarlanan meydan, 12. Yüzyılda eski bir tapınağın kalıntılrı üzerine inşa edilmiş.

Nasıl Ulaşırım? Mitropoleos Meydanı’na, Mettageos Caddesi’ni Syntagma Meydanı’ndan takip ederek ulaşabilirsiniz. Meydana 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşacaksınız.

Google Haritalarda Aç

13. Kotzia Meydanı

kotzio meydanı

Burası Neresi? Atina şehir merkezinde yer alan Kotzia Meydanı, şehrin en ünlü meydanlarından biridir. Atina Belediye Binası’na ev sahipliği yapan meydan 19. Yüzyıla ait neoklasik mimarinin etkilerini barındırıyor.Kuzeyde Efpolidos Caddesi, batıda Athinas ve  güneyde Kratinou caddeleriyle çevrili meydan yakınında şehrin önemli otelleri de bulunmaktadır. 1847 yılında inşa edilen meydan inşa edildiği dönemde Loudovikou Meydanı olarak anılıyordu. 2004 yılında inse Atina Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı. Belediye binasının karşısında yer alan antik alanda; Antik yunandan kalma surlar, klasik antikalar ve eski bir yolun büyük bölümü keşfedildi.

Neden Gitmeliyim? Meydanda mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Atina Belediye Binası’nın yanı sıra Ernst Ziller tarafından tasarlanan Melas Konağı’da gelmektedir. Diğer yandan Kotzia Meydanı’nda ünlü tasarım otellerinden biri Hotel Fresh konaklama için tavsiye ettiğimiz noktalardan biri. Nefis Yunan lezzetlerini tadabileceğiniz Magenta Restoran ve Rooftop Lounge Bar- Restoran geliyor.

Google Haritalarda Aç

Athens 105 51, Greece

-Ulusal Parklar / Milli Parklar

14. Ulusal Bahçe

ulusal bahçe

Burası Neresi? Atina’nın tam kalbinde ünlü Syntagma Meydanı ve Kallimarmaro Stadyumu arasında Yunan Parlamentosu’nun hemen yanında yer alan kentin simgesi Ulusal Bahçe, şehir merkezinde yeşillikler arasında bir gün vaat ediyor. Hem en işlek caddeler arasında yer alıp  hem de şehrin tüm gürültüsünden uzak olması, onu eşsiz bir dinlenme noktası haline getiriyor.

Atina gezi noktaları arasında her yıl turistlerin akın ettiği bu bahçe, toplamda 16 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş. 1838-1840 yılları arasında Yunanistan’ın ilk kraliçesi Amalia’nın emriyle kurulan Ulusal Bahçe, pek çok tropikal bitki de dahil olmak üzere Yunanistan ve dünyadan pek çok yerinden getirilen 500’den fazla bitki türünü barındırmaktadır.

1975 yılına kadar yalnızca Kraliyet ailesinin kullanımına açık olan bahçe bu tarihten sonra demokrasi ile birlikte halkın ziyaretlerine açıldı.

Neden Gitmeliyim? Ulusal bahçe, dar labirent yolları, ahşap bankları, küçük gölleri le birlikte yaban keçileri, tavus kuşları, tavuk ve daha pek çok hayvandan oluşan küçük bir hayvanat bahçesine, Botanik Müzesi’ne, çocuk kütüphanesine ve oyun alanına sahiptir. Turistler için bahçede yapılacak en eğlenceli aktivite ise ördek göletinin yanına gelip, ördekleri beslemektir.

Kenti yaz aylarında ziyaret ediyor ve öğlen saatlerinde seri ve gölge bir alan arıyorsanız, gidenlerin cennetten bir köşe olarak betimlediği bu huzurlu bahçeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bahçenin hemen kenarında  yer alan 1870 inşa edilmiş tarihi alan Zappeion Salonu’na uğrayabilirsiniz..

Ulusal Bahçe’yi ziyaretler ücretsiz ve her gün gün doğumundan gün batımına kadar açık kalıyor.

Google Haritalarda Aç

Leoforos Vasilisis Amalias 1, Athina 105 57, Greece

15. Stavros Niarchos Parkı

stavros niarchos parkı

Burası Neresi? Atina’da yeşil alan sayısı oldukça az… Bu sebeple halk için parklar ve bahçeler oldukça önemli. Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi’ne bağlı, 21 hektar alan üzerine kurulu Stavros Niarchos Park’ı bu konuda şehrin en iyilerinden biri.

Neden Gitmeliyim? Akdeniz bitki örtüsünü iliklerinizde hissedeceğiniz lavanta, zeytin ağaçları ve daha pek çok bitki türüne ev sahipliği yapan park, halkın da sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktaları arasında. Atina’da çocuk ile gezilecek yer arayışında da olanlar için çocuk oyun alanları, açık spor salonu ve çeşitli ücretsiz aktiviteler ile dolu dolu bir gün vaat eden parkı gezmek için bisiklette kiralayabilirsiniz. Sahile sıfır bir konumda yer alan parkı, güneşli bir günde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Google Haritalarda Aç

Leof. Andrea Siggrou 364, Kallithea 176 74, Greece

-Seyir Terasları

16. Strefi Tepesi

strefi tepesi

Burası Neresi? Şehrin merkezinde yeşil bir vaha oluşturan Strefi Tepesi, Exarcheia semtinde yer alan ağaçlarla kaplı bir küçük orman. Spor alanları ve yaz kış tiyatrosuna sahip tepe aynı zamanda panoramik şehir manzarasına sahip bir seyir terasıdır. Özellikle yaz aylarında alternatif ve rock müzik partilerinin verildiği tepede yer alan futbol sahasında Exarhia takımı antremanlarını yapıyor.

Neden Gitmeliyim? Gündüz saatleri arkadaşlarınızla birlikte dinlenmek ve piknik yapmak için en uygun saatler. Gece saatlerinde Strefi Tepesi’nin güvensiz olduğu söyleniyor. Uyuşturucu kullanan kişilerin geç saatlerde tepede yer aldığı biliniyor. Havanın karardığı saatlerde aydınlatma da oldukça zayıf. Tepeyi ziyaret etmek için neoklasik tarzdaki konaklar ve küçük şirin kahve barlarla dizili Kallidromio Caddesi’ni takip edebilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Emmanouil Benaki 134, Athina 114 73, Greece

17. Lycabettus Tepesi

lycabettus tepesi

Burası Neresi? Atina’nın en yüksek noktası olarak bilinen Lycabettus Tepesi, deniz seviyesinden 277 metre yükseklikte yer alır. Keyifli bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz tepeye, yaz ayları hava sıcaklıklar sebebiyle yürüyerek çıkmak bir hayli zor olacaktır. Bu sebeple yılda 365 gün çalışan teleferikleri kullanabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Akropolis, Olympia Zeus Tapınağı, Panathenaic Stadyumu ve Antik Agora’nın ışıklarına karşı en romantik saatlerin geçirildiği tepeyi, gün batımında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu saatlerde nefis şehir manzarası ve Ege Denizi göze çok daha hoş gelmektedir.

Lycabettus Tepesi‘nin en üst noktasında 19. yüzyıldan kalma St. George Şapeli yer alıyor. Burası tarih severler için oldukça ilginç bir gezi noktası. Kiliseyi ziyaret edecekseniz hemen yanında yer alan Orizonte Restoran’da nefis bir akşam yemeği yemenizi de tavsiye ederiz. Restoranın fiyatları, manzarasından olsa gerek nispeten biraz pahalı. Yalnız fiyat ve lezzetler doğru orantılı.

Google Haritalarda Aç

Emmanouil Benaki 134, Athina 114 73, Greece

-Kültür Sanat Merkezleri

18. Kiklad Sanatı Müzesi (Cycladic Art Museum)

kiklad sanatı müzesi

Burası Neresi? Kiklad Adaları’ndan getirilen 5 bin yıllık sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapan Kiklad Sanatı Müzesi, 1986 yılında ziyarete açılmış. Kıbrıs ve Antik Yunan’dan sayısız sanat eserine de ev sahipliği yapan müzede 3 binden fazla sanat eseri sergileniyor. Kiklad Adaları’nın en eski medeniyetlerinin sanata bakış açısını göreceğiniz ve Kiklad kültürünü yakından tanıma şansı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Müzenin 1. katında müzeye ismini veren Kiklad figürleri yer alırken bu figürlerin Picasso ve Brancusi gibi ünlü ressamların figür çalışmalarında ilham kaynağı olduğu biliniyor. Müzenin diğer katlarında M.Ö 2 bin yıllarından M.S 4. Yüzyıla kadar gelen Antik Yunan ve Kıbrıs’a ait sanat eserleri mevcut.

Neden Gitmeliyim? Yunan sanatını yakından tanımak ve Kiklad kültürü ile tanışmak için ziyaret edilmesi gereken bir müze. Müze içerisinde zemin katta nefis kahveler yapan bir kafe de mevcut. Diğer yandan müze dükkanında Kiklad kültürünü yansıtan hediyelik eşyalardan da bulabilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Neofitou Douka 4, Athina 106 74, Greece

Pzt, Çar, Cum, Cmt: 10:00 – 17:00, Perşembe: 10:00 – 16:00, Pazar: 11:00 – 17:00. Salı günleri kapalı!

1 Yetişkin: 7.93 €

web Web Sitesi

19. Atina Konser Salonu

atina konser salonu

Burası Neresi? 1991 yılında iki konser salonuyla birlikte açılan Atina Konser Salonu, şehrin kültürel ve eğitimsel etkinlikleri için kullanılan bir sanat merkezidir. Avrupa’nın en iyi ve teknolojik olarak gelişmiş konferans yerlerinden biri olan konser salonu,  toplamda 10 bin ses bestecisi, nadir koleksiyon ve geleneksel müzik kayıtlarıyla dolu Yunanistan Müzik Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Özellikle opera performansları için en uygun olanaklara sahip konser salonunun tasarımı Christopher Alexander tarafından yapılmış. Alexandra Trianti Hall ismini verdikleri salon, 1750 kişi kapasiteli olup opera ve bale gösterilerine ev sahipliği yaparken Hristos Lambrakis Hall konserler ve resitaller için kullanılır.

Google Haritalarda Aç

Leof. Vasilissis Sofias, Athina 115 21, Greece

20. Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi

stavros niarchos vakfı kültür merkezi

Burası Neresi? Atina merkezinin 4 km güneyinde Kallithe’da yer alan Stavros Niarchos Kültür Merkezi, 170 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu ülkenin en büyük kültür merkezlerinden biridir. Yunanistan Ulusal Kütüphanesi ve Yunan Ulusal Operası’na ev sahipliği yapan merkez, İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlandı.

Neden Gitmeliyim? Her yıl çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan merkez, geniş açık alanlara sahip Stavros Niarchos Parkı’yla da yerel halkın ve turistlerin sıklıkla uğradığı gezi noktaları arasında gösteriliyor.

Kültür merkezi önünde yer alan uzun kanalın bir bölümü de buz pateni pistine dönüştürülmüş durumda. Pist, 30 Kasım-2 Şubat arası 10:00 – 22:00 saatlerinde her gün halka açık ve ücretsiz. Özellikle akam saatlerinde kanal üzerinde yer alan su çeşmelerinde ışık oyunları eşliğinde her saat başı su gösterilerini izleyebilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

District of Freedom, Leof. Andrea Siggrou 364, Kallithea 176 74, Greece

21. Atina Numismatik Müzesi

atina nümismatik müzesi

Burası Neresi? Dünyadaki en önemli nümismatik müzelerden biri olarak gösterilen Atina Nümismatik Müzesi, 500 binden fazla sergi ögesi ile etkileyici bir antik ve modern sikke koleksiyonuna sahiptir. Pamepistimiou Caddesi üzerinde 1879 yılında Alman mimar Ernst Ziller tarafından yine Alman arkeolog Heinrich Schliemann’a adanan etkileyici bir bina içerisinde yer almaktadır.

Etkileyici mimarisiyle dikkat çeken iki katlı binanın Schliemann için farklı bir tutku olduğu biliniyor. Schliemann’ın kazıları sonucu bulunan eserler ve bunlardan türetilen motiflerle dolu müze, dünyanın en önemli 5 nümismatik müzesinden biri olmuş.

Neden Gitmeliyim? Müzede Antik Yunan, Roma ve Bizans döneminden kalma madeni paraların yanı sıra madalyalar, mücevherler ve daha pek çok hazine sergilenmektedir. Müzenin içerisine girer girmez düzen ve hoş mimari sizleri etkisi altına alacak. Yalnız flaşlı fotoğraf çekimine izin verilmediğini belirtelim.

Google Haritalarda Aç

Eleftheriou Venizelou 12, Athina 106 71, Greece.

1 Yetişkin 6€, Öğrenci 3€

Salı-Pazar (08:30-15:30).

*Atina’da Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

22. Panathenaic Stadyumu

panathenaic stadyumu

Burası Neresi? Kentin en popüler turistik mekanlarından biri olmaya uzun süredir devam eden Panathenaic Stadyumu, kentin kalbinde yer alan tarihi bir noktada bulunuyor. Dünyada, tamamı mermerden yapılmış tek stadyum olan Panathenaic, 2 bin yılı aşkın süredir Atina’nın en önemli tarihi olaylarına şahitlik etmiş bir gezi noktası.

Tarih boyunca birkaç dönüşüm geçirse de, ziyaret eder etmez eskinin etkisi altına gireceğinizden emin olabilirsiniz. M.Ö 330 yılında inşa edilen stadyum, 1896 yılında ilk modern Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmış. Bilgelik ve savaş tanrıçası Athena’ya ithaf edilen stad, her 4 yılda bir gerçekleşen Atina halkı spor yarışması ve diğer kültürel dini etkinliklere ev sahipliği yapmış.

Neden Gitmeliyim? Kallimarmaro ismiyle de anılan Panathenaic Stadyumu, Atina’da yapılacaklar listenize eklemeniz gereken yerler arasında. Burada yüzyıllar önce Atinalıların sporcuları alkışladığı mermer standlar boyunca yürüyebilir, Olimpiyat halkalarının yanındaki podyumda fotoğraf çekilebilir ve koşu parkurunu görebilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Leof. Vasileos Konstantinou, Athina 116 35, Greece.

1 Yetişkin 3€, Öğrenci 1.5 €, 18 yaşından küçükler Ücretsiz

Mart-Ekim 08:00-19:00, Kasım-Şubat 08:00-17:30.

23. Monastiraki Bit Pazarı

monastiraki bit pazarı

Burası Neresi? Atinalılar ve turistler için alışveriş favori bir eğlence. Atina dikkate değer arkeolojik alanları ve şehrin her tarafına dağılmış her zevke uygun anıtlarıyla dev bir müzeden farksız bir şehir. Bu sebeple de Atina görülecek yerler listesi bir hayli kabarık.

Yine de müze ve anıt gezmekten biraz olsun sıkılanlar ve eğlenceli birkaç saat geçirmek isteyenler için Monastiraki Bit Pazarı biçilmiş kaftan. Şehrin simgesi haline gelmiş pazarda yer alan antikacılar yalnızca Pazar günleri kuruluyor. Geri kalan mağazalar ise haftanın her günü açık. Yerel toplumun bir parçası haline gelmiş Atina pazarları, yalnızca kentin turistik tarafına değil, tarihte ticaret merkezi olarak kalmasının sebebini de mercek altına alıyor.

Neden Gitmeliyim? Monastiraki Meydanı’na çıkan Monastiraki Metro İstasyonu’ndan çıkarken, Bit Pazarına birkaç adım uzaklıkta olacaksınız. Burada sevdiklerinize hediyelik eşya alabilir,  hatıralar, anıt tasvirleri, giysiler ve gıda ürünlerine bolca rastlayabilirsiniz. İkinci el kıyafetler ve antika eşyalar da Monastiraki Bit Pazarı’nın olmazsa olmazları.

Nasıl Ulaşırım? Athens Flea Market yazan büyük tabelanın altından, pek çok ürünü birlikte bulabileceğiniz pazara giriş yapabiliyorsunuz. Ancak gerçek Bit Pazarı için Flea Market tabelasından devam edip, sağ tarafta kalan antikaların bulunduğu meydana uğramanız gerekiyor.

Google Haritalarda Aç

Ifestou 2, Athina 105 55, Greece.

24. Varvakios Merkez Pazarı

varvakios merkez pazarı

Burası Neresi? Varvakios Merkez Pazarı, Atina Halk Pazarı olarak da bilinen Yunanistan’a özgü kurutulmuş et ürünleri, otları ve baharatları bulabileceğiniz geleneksel pazarlardan biri. 1886 yılından beri kesintisiz faaliyet gösteren pazar bir balık pazarı, sebze pazarı ve Athinas Caddesi’nin her iki tarafına da uzanan bir et pazarından oluşuyor. Tarihi dükkanlar ile kaplı et pazarı her gün yenilenen etler, balık pazarı ise sabahın erken saatlerinde yenilenen taze balıklarla dolu bir balık pazarıdır.

Neden Gitmeliyim? Geleneksel Yunan ürünlerinden satın alabileceğiniz ve stok yapabileceğiniz pazarı gezmek sizler için eğlenceli bir aktivite olacaktır. Özellikle şarap ve peynir çeşitlerinden satın almanızı tavsiye ederiz.

Kentin en önemli pazarı Athinas Caddesindeki Monastiraki ve Omonoia metro istasyonu arasında yer alıyor. Pazar içerisinde mola verebileceğiniz ve bir şeyler yiyebileceğiniz restoranlarda mevcut. Farklı mutfakları denemek isterseniz ise Tiyatro Meydanı çevresindeki restoranlara göz atabilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

Athinas 42, Athina 105 51, Greece.

-Çocukla Gezilecek Yerler

25. Allou Eğlence Parkı

allou eğlence parkı

Burası Neresi? Atina’da çocukla gidilecek yerler arasında ilk sırada olmayı hak eden Allou Eğlence Parkı, şehrin en büyük eğlence parkıdır. 7 Ekim 2002 tarihinde Agios Loannis Rentis bölgesinde açılmış ve yılda 2 milyon ziyaretçi ağırlamaya başlamış. Her yaştan insana hitap eden parkın bir kısmı özellikle küçük çocuklar için dizayn edilmiş. Uluslararası standartlarda tasarlanan Allou, eğlence dolu saatler vaat ediyor.

Çocuklar için Kidom isimli eğlence krallıkları, Red Devil ve House of Fear Agony gibi heyecan verici oyunlar ve Star Flyer ile gökyüzü yolculuğu parkın olmazsa olmazlarından. Parkta yer alan 7D Zone ile 3D gözlüklerinizi takarak farklı bir boyuta aktarıldığınızı hissedeceksiniz. Bu yeni sistem koku,kar ve duman gibi gerçekçi efektler sunmaktadır. Ayna Ormanı ise Allou’nun en heyecan verici deneyimlerinden biri.

Gitmeden Önce!

 • Hafta sonları ve resmi tatiller parkın en kalabalık olduğu dönemler.
 • Korku Evi’nin yetişkinler için bile korkutucu olduğunu belirtelim. Çocukla girmemeniz tavsiyemiz.
 • Gişelerden satın alacağınız Allou XXL Pass bileklikleri tüm oyunları ve Kidom’u kapsayan bir günlük karttır.
 • Giriş kartları online olarak satın alınabilir.

Google Haritalarda Aç

Λεωφ. Κηφισού, Petrou Ralli και, Ag. Ioannis Rentis 182 33, Greece.

1 Yetişkin 12€’dan başlayan fiyatlar.. (Bileklikler için siteyi ziyaret edin).

Pazartesi – Cuma: 17:00 – 22:30, Hafta Sonu: 10:00 – 23:00.

web Web Sitesi

26. Yunan Motor Müzesi

yunan motor müzesi

Burası Neresi? 2011 yılında ziyarete açılan Yunan Motor Müzesi, 19. Ve 20. Yüzyıla ait etkileyici araba koleksiyonu ve Yunanistan’ın otomobil evrimi hakkında önemli bilgiler sunar. Çocuklarınızla birlikte ziyaret edebileceğiniz dikkat çekici bir müze olan Hellenic Motor Museum, Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne çok yakın bir konumda şık ve modern binada yer almaktadır. Müzenin kurucusu Charagionis, artık mevcut olmayan modellerden, klasik otomobil markalarına kadar 110’dan fazla arabayı koleksiyonunda toplamış.

Neden Gitmeliyim? Müzede yer alan F1 simülatörü ile Formula 1 yarışlarının heyecanını yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Diğer yandan müze içerisinde keyifli alışveriş yapabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı ve bir de otomobil atölyesi yer alıyor. Yunan Motor Müzesi, Atina’nın tam kalbinde Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne birkaç dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Google Haritalarda Aç

Ioulianou 33, Athina 104 33, Greece.

Kış Sezonu 1 Yetişkin 8€ – İndirimli 5€, Yaz Sezonu 1 yetişkin 10€ – İndirimli 8€.

Pztesi-Cuma 10:00-14:00, Ctesi-Pazar 11:00-18:00.

web Web Sitesi

27. İllüzyonlar Müzesi (Athens İllusions Museum)

illuzyon müzesi

Burası Neresi? Atina’da 2018 yılında açılan İllüzyon Müzesi, şehrin en yenilikçi ve interaktif yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Sakis Tanimanidis ve Miltos Kambouridis tarafından kurulmuş olup bilimden, matematiğe, biyoloji ve psikolojiye kadar pek çok alanda sergilere sahip. Özellikle çocuklar için eğlenceli ve eğitici bir gezi noktası olan müze, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. İçerisinde 60 görsel ve etkileşimli yanılsama ‘’sonsuzluk odası’’, ‘’ters oda’’ ve ‘’hologramlar’’ barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? Yer çekimine karşı etkili bir savaş veren İllüzyon Müzesi, dönen tünellerden, ayna odasına kadar pek çok illüzyon tekniği ile pek çok noktada ufkunuzu açacak. Burada diğer müzelerden tamamen farklı bir şekilde eğlenceli oyunlar oynayabilir, bağırıp fotoğraf çekilebilir ve dilediğinizi yapabilirsiniz. Ziyaretçilerin yaratıcılıklarına ve eğlence isteklerine yanıt veren müzedeki heyecan verici oyunlar vizyon, algı, insan beyni ve bilim hakkında düşünme fırsatı sunuyor.

Atina’nın kalbinde benzersiz bir deneyim yaşamak ve eğlenceli bir zihin çalışmasına dahil olmak için müzeyi ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Yunanistan’ın tek illüzyon müzesini görmek sizler için bir ayrıcalık olacaktır.

Google Haritalarda Aç

Ermou 119, Athina 105 55, Greece.

1 Yetişkin 9€, İndirimli 6€, Aile Bileti 23€ (2 yetişkin+2 çocuk), 0-5 yaş Ücretsiz.

Pazartesi-Cuma: 09:00 – 21:00, Cumartesi – Pazar: 10:00 – 22:00

web Web Sitesi

-Gece Gezilecek Yerler

28. Plaka

plaka

Burası Neresi? Atina gezisi denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Plaka, 3500 yıldan fazla geçmişe sahip Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Akropolis’in altında yer alan semt, dar sokakları, Bizans tapınakları ve antik kalıntıların arasındaki neoklasik binalarıyla dikkat çeker. Şehrin en turistik noktası olan Plaka, şehir merkezinde yer almaktadır. Bölgenin huzurlu atmosferi içerisinde caddeleri gezerken, begonvil ağaçları ve hoş görünümlü evler sizi takip eder. Genellikle Osmanlı döneminden kalan binalar, semte geleneksel bir kasaba görünümü verir.

En ünlü Yunan Tavernaları ve leziz restoranlar da bu semtte yer alır. Sizleri tarihte bir yolculuğa çıkartacak Plaka, gündüz saatleri renkli sokakları ile büyülerken akşam saatlerinde ise ışıklandırmaları ve müzik sesleri ile etkisi altına alır. Gece otelden çıkıp bir şeyler yapmak istiyorsanız, yaz dönemi oldukça geç saatlere kadar canlı kalan Plaka’ya uğramanızı tavsiye ederiz.

Neden Gitmeliyim? Birbiri ardına dizilmiş butikler ve kafeler ile dolu Plaka’da, Atina gece hayatına dair deneyimler edinebilirsiniz. Plaka’nın merkezi konumu, gece geç saatlerde bile publara ve Akropolis manzaralı otel barlarına kolay erişim sunmaktadır. Plaka daha sakin bir konumdayken çok yakın mesafedeki Psyrri, Monastiraki veya Gkazi semtleri ile en hızlı gece kulüplerine erişebilirsiniz.

360 Kokteyl ve Brettos, Yunan içkisi uzonun, ev yapımı şarapların ve brendinin tadına bakabileceğiniz hoş mekanlar arasında. Atina’da en iyi biranın tadına Plaka’nın Nikis Caddesi’ndeki Brew Str’de, bakabilirsiniz. Yunanistan’ın ünlü köpüklü şaraplarını Warehouse‘ta deneyebilirsiniz!

Eğlenceden uzak sessiz sakin bir akşam geçirmek isteyenler için ise kısa bir yürüyüşün ardından şirin nostaljik kafelerde bir şeyler içmek huzur verici olacaktır.. Yorgunluk alan Yunan kahvesini, Yiasemi Cafe’de tatmanızı tavsiye ederiz. Eski bir evde yer alan kafe, antikalarla dolu nostaljik bir buluşma noktasıdır.

Plaka tam bir hediyelik eşya dükkanı cenneti.. Adrianou Caddesi’nde Yunan yöresel ürünlerini, mücevher ve giysi mağazalarını bulabilirsiniz. Burada en kaliteli Yunan zeytinyağı, sabunlar, mutfak eşyaları, birçok uzo markası, deri sandalet ve el yapımı ürünlere ulaşabilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

29. Kolonaki Meydanı

kolonaki sokağı

Burası Neresi? 1870 yılından beri şehrin en önemli noktalarından biri olan Kolonaki Meydanı lüks mağazaları, popüler kafeleri, meşhur barları ve lüks restoranları ile yüzlerce turist ağırlıyor. Ulusal Bahçe ve Vassilias Sophias arasında yer alan Kolonaki, Paris’tekileri aratmayacak cadde manzaralı kafeleri ile akşam saatlerinde de uğrayabileceğiniz noktalardan biri.

Burası Neresi? Lüks ve modern tarzda dizayn edilmiş alışveriş sokaklarında New York ve Paris’te alışveriş yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Diğer yandan Benaki Müzesi ve Kiklad Sanatı Müzesi’de Kolonaki’de yer alır. Yunan Kostüm Tarihi Müzesi ve Tiyatro Müzesi, Atina Savaş Müzesi ve Ulusal Galeri’ye de buradan ulaşabilirsiniz. Konaklama içinde oldukça iyi bir yer olan Kolonaki çok sayıda restoran, kafe ve dükkana ev sahipliği yapmasıyla ziyaretçilerine dolu dolu bir 24 saat vaat eder.

Google Haritalarda Aç

30. Dionysiou Areopagitou Caddesi

dionusiou areopagitou

Burası Neresi? Hadrian Kemerinden Vasillissis Amalias Caddesi’nden başlayıp Akropolis Arkeolojik Alanı’na kadar devam eder. Ermou Caddesi ve Monastiraki’ye de oldukça yakın bir mesafedir. Cadde 4 kilometre uzunluğuyla şimdiye kadar yapılmış en büyük kentsel planlama projesidir. Atina’nın en önemli Arkeolojik alanlarını ve yeşil alanlarını kucaklar. Hem Yunan halkına hem de turist misafirlere yürüyüş yapma, her şeyden önce eski ve modern içerisindeki muhteşem uyumu hissetmenizi sağlar.

Google Haritalarda Aç

31. Psyri

psyri atina

Burası Neresi? Sanat galerileri, antikacıları, canlı müzikli tavernaları ve restoranlarıyla ünlü Psyri semti, şehrin sevilen bölgelerinden biridir. Özel mağazaları ile de dikkat çeken semtte yer alan binalar renkli ve neoklasik tarzda tasarlanmış. 1833 yılında Türklerin şehri terk etmesiyle Atina’nın pek çok semti ve çevre illerden göçmenler buraya yerleşmiş ve çeşitli iş kollarında atölyeler açmışlar.

Psyri’nin merkez meydanı, Yunanlıların Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri başarılar sebebiyle ‘’Kahramanlar Meydanı’’ ismini almış. 1990’lı yılların başında çeşitli restore ve inşaat çalışmalarından geçen Psyri mahallesi, günümüzde şehrin popüler gece hayatı mekanları sahip bir yerleşim yeri haline geldi. Bu sebeple akşam saatlerinde gezinize devam etmek için tercih edebileceğiniz Atina’da görülmesi gereken yerler arasında. Psyri’de yer alan Agioi Anargyroi Kilisesi de ziyaret edebileceğiniz tarihi turistik noktalardan biri.

Google Haritalarda Aç

32. Adrianou Caddesi

adrianou caddesi

Burası Neresi? Eski tarihten bugüne Atina’nın ticari caddelerinden biri olarak gösterilen Adrianou Caddesi, şehrin ana caddelerinden biridir. Geleneksel ürünler, hediyelik eşya, yerel sanatlar ve daha pek çok ürünü içeren dükkanlara ev sahipliği yapan cadde, hava karardıktan sonra Antik Atina’nın muhteşem gece manzaralarını seyredebileceğiniz bir seyir tepesine dönüşür kafe ve restoranlarıyla…

Neden Gitmeliyim? Özellikle yaz aylarında sürekli esintili bir havaya sahip olması sebebiyle turistler tarafından çokça ziyaret edilen caddede leziz bir akşam yemeği yiyebilir, alışveriş yapabilir, Bayan Rita’dan hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. 5 yıldızlı otellere de ev sahipliği yapan cadde şehrin önemli noktalarına 5 dakika mesafede olup konaklama için seçilebilecek uygunluktadır.

Google Haritalarda Aç

*Atina Çevresinde Gezilecek Yerler

-Çevresindeki Köy ve Kasabalar

33. Pire

pire

Burası Neresi? Atina’nın güney batısında yer alan yerleşim yeri Pire’nin tarihi, Antik Yunan’a dayanıyor. Atina’nın liman kenti olarak hizmet vermesi için seçilen ve bu doğrultuda gelişen bölge, geçmişte başkentin ticaret kalbiydi. Antik Yunan’dan itibaren şehrin ana limanı görevini üstlenen Pire Limanı, Atina’nın gelişimine büyük katkılar sunmuştur. Bir dönem önemini yitiren liman, 19. yüzyılda yeniden canlanmış ve bugünki Atina ile bütünleşmiş bir yerleşim yeri haline gelmiştir.

Günümüzde hala Yunanistan’ın en büyük limanı, Pire Limanı’dır. Yılda 20 milyon yolcuya hizmet veren Pire, Avrupa’nın en büyük yolcu limanıdır. Arkeolojik kalıntılar konusunda Atina ile yarışamayacak durumda olsa da Pire’de gezilecek yerler de bir hayli fazladır. Atina’nın tarihi yerleri içerisinde bir yıldız gibi parlayan tarihi noktaları vardır. Bunlardan en önemlileri ise Kent Tiyatrosu, Themistoclean Surları, Zeas Limanı ve Kastella Tepesi…

Neden Gitmeliyim? Şehrin en büyük limanı olan Megalo ise turistlerin gözdesi! Limanda her gün Yunan Adaları ve İtalya kıyılarına gidilen feribotlar yer alıyor. Burayı bir fotoğraf için bile ziyaret edebilirsiniz. Diğer yandan Pire, doğal plajları ve yumuşacık kumlarıyla da ünlü…

Nasıl Ulaşırım? Atina merkezden Pire’ye ulaşım yalnızca 9 kilometre. Özel araç ile 15 dakika sürmeyecek bir yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. Metro ile ulaşım sağlamak isterseniz yolculuk, 30 dakika sürecek ve 2€ ödemeniz yeterli olacaktır. (M1 Oasa metrosu) Atina merkez otogarından kalkan 049 no’lu otobüsler de 2€ karşılığında 50 dakika kadar bir sürede Pire’ye ulaşım sağlamaktadır.

Google Haritalarda Aç

34. Saronik Adaları

saronik adaları

Burası Neresi? Yunanistan tatili denince akla elbette ki Yunan Adaları geliyor. Atina’ya gelmişken Yunanistan’ın simgesi haline gelmiş Saron Körfezi’ndeki adaları görmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Ortalama 1.5 saatlik hızlı feribot ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Aegina, Poros ve Hydra adalar içerisinde görmeye değer olanlar. Kısmen volkanik yapıdaki adalar, Yunanistan anakarasına ait Mora bölgesinin kuzey ucunda kalıyor. Yıl boyunca feribot seferleri de devam eder.

Aegina Adası: Bisiklet sürmek için ve leziz deniz ürünlerini tatmak için harika bir gezi noktası olan Aegina, Yunan kültürünü dibine kadar hissedeceğiniz geleneksel yerlerden biri. Atina’ya çok yakın olduğu için yaz kış rağbet gören Aegina Adası’nda eğlenceli tavernalar, arkeolojik alanlar ve muhteşem plajlarla kaplı.

Feribotla yaklaşık 1 saat 15 dakika süren adaya günü birlik bir gezi düzenleyebilirsiniz. Kalmak isterseniz de ada içerisinde çok şirin pansiyon ve butik oteller olduğunu belirtelim. Diğer adalara nazaran çok geniş plajlara sahip. Aegina’da, Aphaia Antik Tapınağı’nı ziyaret etmeyi unutmayın!

Poros Adası: Şehre en yakın ada olan Poros Adası, şehir dışında konaklayıp şehre yakın bir konumda konaklamak isteyenler için benzersiz bir tercih olacaktır. Özellikle yelkencilik aktiviteleri için ziyaret edilen ada oldukça şirin kahve dükkanları, tavernaları, barları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla meşhur. Çam ağaçlarıyla çevrili Poros’un, M.Ö 273 yılında Saronik’teki volkan patlaması sonucu ortaya çıkan iki ayrı parçadan oluştuğu biliniyor. Adanın gün batımı manzarası ise görülmeye değer nitelikte.

Hydra Adası : Arnavut kaldırımlı sokakları ve kristal berraklığındaki suları ile sevilen adalardan biridir. Motorlu taşıt kullanımın yasak olduğu yerleşim yerinde sevimli köpekler ve bol miktarda kedi ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca Hydra Adası, Yunan jet sosyetesinin kaçamak noktası olarak bilinir. Sahildeki kafe ve restoranlar leziz yemekler sunar. Araba yerine ise eşekler kullanılmaktadır.

Saronik Adası turlar;

Atina’dan: Saronik Adalar Günü Gezisi – 114,94€ (754 ₺).

Atina’dan: Aegina, Poros ve Hydra’ya Tam Gün Yolculuk– 114,94€ (754 ₺).

Atina’dan: Aegina Adasına Özel Günlük Gezi – 405,80 € (2662 ₺).

Google Haritalarda Aç

35. Mora Yarımadası

mora yarımadası

Burası Neresi? Atina’ya yakınlığı ve güzel tatil köyleriyle bilinen Mora Yarımadası, Atina tatili tercih edenlerin mutlaka uğradığı gezi noktalarından biri olarak gösterilir. Tarih öncesi çağlardan beri Yunanistan’ın en önemli noktalarından biri olarak gösterilen ada Olympia, Epidaurus ve Mycenae gibi ülkenin en önemli arkeolojik alanlarına ev sahipliği yapar. Mora Yarımadası’nın mutlaka görmeniz gereken bölgeleri arasında Nafplion, Gythio, Monemvsia ve Pylos gelmektedir.

Adaya Paleolitik dönemde ilk yerleşimler gerçekleşti, M.Ö 2 bin yılında ise ilk Yunanlılar yaşam sürmeye başladı. Bu sebeple de adanın Yunan tarihindeki yeri oldukça büyük. Bir dönem Romalılara daha sonra Binanslılara ve Franklara, en sonunda da Türklere ev sahipliği yapan ada, yeni bağımsız Yunanistan’ın ilk parçası oldu.

Neden Gitmeliyim? Mora Yarımadası’nda yapılması gerekenler arasında 1893 yılından beri Orta Yunanistan’ı, Mora’dan ayıran ve ulaşım için tek yol olan Korint Kanalı geliyor. Kanalın yapılma fikri M.Ö 7. yüzyıldan beri var. Büyük İskender’den, Nero Corinth’e kadar pek çok ünlü isim kanalı bitirmek için uğraşmış. Ancak yıllar sonra gelen teknoloji, kanalın inşasını mümkün kılmış. Her yıl binlerce küçük turist teknesi ve yolcu gemisi kanal üzerinden geçmektedir. Heyecan sever gezginler ise Korint Kanalı üzerinde mutlaka bungee jumping yapar. (denemenizi tavsiye ederiz!)

Korint Kanalı’nın yanı sıra görmeniz gereken yerler arasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş Miken’de görülmeye değer yerler arasındadır. Arkeolojik bir site olan Miken’in önemi ise Truva Savaşı’nda öldürülen en iyi Kral Agamenmnon’un eski evi olarak bilinmesidir. Konaklama ve alışveriş için ise sahil kasabası Nafplio’yu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl Ulaşırım? Atina’nın merkezinden Mora Yarımadası’na tren, otobüs, taksi ve özel araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir ile ada arası mesafe 79 kilometredir.

Tren ile yolculuk 1 saat 8 dakika sürmektedir ve fiyatlar 71₺-141₺ arasındadır. Otobüs ile yolculuk en ucuz ulaşım seçeneği olup 1 saat 10 dakika sürmektedir. Otobüs ulaşım ücretleri 40₺ – 60₺ arasında değişmektedir. Taksi ve özel araç seçeneği en hızlı ulaşım araçları olup, taksi ile 460₺ – 500₺ arası bir ücret öderken özel aracınıza 70₺-110₺ arasında benzin doldurmanız yeterli olacaktır.

Google Haritalarda Aç

36. Delphi

delphi

Burası Neresi? Yunanlılar geleneklerine ve tarihine çok bağlı bir millet. Öyle ki Yunanistan’da hiçbir öğrenci Eski Yunanistan’ı ve ünlü Delphi Oracle’i öğrenmeden okula gitmemektedir. Başkentten Delphi’ye günü birlik geziler turistlerin olmazsa olmazları arasında yer alır. Dünyanın en ünlü arkeolojik sit alanı olan Delphi, çok iyi korunmuş kalıntılarla kaplı bir sit alanı.

Bir zamanlar dünyanın merkezi olarak anılan bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta ve ziyaretçilerine etkileyici saatler sunmaktadır. Delphi arkeolojik alanı içerisinde kutsal yol, Atina hazinesi, yılanlı sütun, Apollon Tapınağı, amfitiyatro ve stadyum mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Gelmişken Delphi Arkeoloji Müzesi’ne de uğrayıp, tarihin derinliklerine keyifli bir geziye çıkabilirsiniz.

Google Haritalarda Aç

37. Apollo Sahili Plajları

apollon sahili

Burası Neresi? Atina’ya yaz aylarında seyahat ediyorsanız, inci gibi dizilmiş kumları ve masmavi berrak denizi ile ünlü Apollon Plajları’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Yüksek sıcaklıklara karşı Ege’nin serinletici sularında keyifli saatler geçirmek için mavinin ve yeşilin muhteşem uyumunu göreceğiniz plajlara uğramanız gerekecektir. Apollon Plajları olarak anılan altın renkteki kumlarıyla ünlü bu plajlar, başkente 30-80 kilometre uzaklıktadır. Plajlar, Attika Yarımadası’nın güney ve kuzeydoğu bölgelerine yayılarak Glyfada’dan başlar ve Cape Sounion’a kadar devam eder.

Katılabileceğiniz Tur; Atina Riverası ve Plajlar Turu – 13€

38. Cape Sounion (Sounion Burnu)

cape sonuion

Burası Neresi? Attika Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Cape Sounio, Atina çevresinde görülecek yerlerden bir diğeri. Antik Yunan’ın deniz tanrısı Poseidon Tapınağı’nın ile ünlü Sounio Burnu, gezginlerin popüler ziyaret duraklarından biridir. Atina yakınındaki gezilecek yerler denince akla gelen ilkler arasında yer alan burundaki tapınağın önemi Yunan halkı tarafından oldukça büyük.

Antik çağlardan günümüze kadar gelen tapınak, tamamen beyaz mermerden yapılmış ve M.Ö 5. yüzyılda inşa edilmiş. Deniz tanrısı Poseidon’u onurlandırmak için inşa edilen yapı, en güzel gün batımını seyredebileceğiniz tepe üzerinde yer alıyor aynı zamanda…

Neden Gitmeliyim? Yunanistan’ın belki de en güzel gün batımı fotoğrafı için burayı ziyaret etmelisiniz. Gün batarken gökyüzünde mavi, kırmızı ve portakal renginden oluşan bir renk şöleni göreceksiniz. Öyle ki İngiliz şair Lord Byron, Cape Sunion’un büyüsü altına giren sanatçılardan yalnızca biri olarak gösterilir. Atina merkezine 70 kilometre uzaklıkta yer alan bu bölgeyi yalnızca gün batımı için ziyaret edenler de var.

Bir tam gün geçirmek isterseniz ise 10 dakika mesafedeki Lavrio Liman Kasabası’na uğrayıp, leziz Atina yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Cape Sounio’da dolaşmak için ise 4 saat ayırmanız yeterli. Dilerseniz burnun hemen altında, iki şirin balık tavernası ve küçük bir de plaj bulunuyor. Burada vakit geçirerek de gün batımını bekleyebilirsiniz.

Katılabileceğin Turlar; -Atina’dan: Poseidon Tapınağı ve Sounion Burnu Turu – 40,17€

-Atina: Cape Sounion Öğleden Sonra Turu – 46,45€

-Atina: Cape Sounion ve Poseidon Tapınağı’na Günbatımı Gezisi- 40.17€

Google Haritalarda Aç

-Yakınındaki Turistik Şehirler

39. Patras

patras şehri

Burası Neresi? Mora Yarımadası’nın kuzey kısmında yer alan Patras, Yunanistan’ın 3. büyük şehridir. Atina’ya 222 kilometre uzaklıkta olan kent, gezginlerin uğrak noktalarından biri olarak gösterilir. İsmini M.Ö 1100’de Achaia’yı yöneten Kral Patreas’tan almış. 2006 yılında ise Yunanistan’ın kültür başkenti seçilmiş. Oldukça önemli bir limana sahip şehir, 3 bin yıllık tarihi boyunca bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak gösterilmiş.

İlgi çekici meydanları, renkli sokakları ve eğlenceli bar ve restoranlarıyla meşhur şehir, 20 bin üniversite öğrencisiyle 24 saat canlı kalıyor. Genellikle feribotla başka şehirlere geçmek için ziyaret edilen Patras, tarihi yerleriyle de oldukça ünlü.

Neden Gitmeliyim? Patras’ta mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi ile yarışan Patros Arkeoloji Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, Tarih ve Etnoloji Müzesi ve Patras Üniversitesi Zooloji Müzesi bulunuyor. Üst ve Alt olmak üzere iki bölüme ayrılan Patras’ın ‘’Eski Şehir’’ olarak anılan bölümünde, Aghiou Nikolapu antik Akropol Kalıntıları üzerine inşa edilmiş 6. yüzyıldan kalma Ortaçağ Kalesi’ni görmeyi ihmal etmeyin. Kale muhteşem bir şehir ve liman manzarasına ev sahipliği yapar.

Üst şehirde ise sonradan arkeolojik bir parka dönüşen Patras Roma Odeum’u yer almaktadır. Limanın eşsiz panoramik manzarasını tam da bu noktadan gözlemleme şansı elde edebilirsiniz. Patra’nın merkezi konumu sayesinde Olympia, Nafpaktos, Mesolongi ve Deplhi’ye konforlu yolculuklar yapabilirsiniz. İyonya Adaları ve İtalya’ya feribot seferleri yapan yoğun bir limana sahip kentte, St. Andrew Katedrali şehirde mutlaka görmeniz gereken tarihi gezi noktaları arasında yer alır. Serinlemek için ise kent merkezinin doğusunda yer alan plajları ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Ulaşırım? Atina’dan Patras’a otobüs, tren ve özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Otobüslere evcil hayvan kabul edilmez ve sigara içmek yasaktır. Superfast Ferries otobüs firması her gün Atina’dan 08:45 /12:00 saatlerinde araç kaldırır. Patras trenine ise Larisis Tren İstasyonu’ndan binebilirsiniz. Özel araç ile iki şehir arası mesafe 211 kilometre olup, 2 saat 35 dakika sürmektedir. Patras üzerinden feribot ile İtalya sahillerine ulaşmanız da mümkün!

webGoogle Haritalar’da Aç

40. Selanik

selanik

Burası Neresi? Selanik, Yunanistan’ın en büyük müzisyenleri, sanatçıları, şairlerinin doğduğu yer olarak bilinir. Ülkenin en güzel plajlarına, otellerine ve en iyi restoranlarına sahiptir. Bizler için ise en önemlisi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olmasıdır. Bu nedenle de, Atina yakınlarında gezilecek ve keşfedilecek şehirler içerisinde Selanik olmazsa olmazlarımızdan biri. Bir dönem Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin yaşam sürdüğü şehir pek çok etnik gruptan etkilenmiş.  Özellikle de Türkiye’den esinlenilmiş pek çok gelenek ve lezzet kentte hala süre  gelenler arasında.

Neden Gitmeliyim? Selanik’e geldiğinde mutlaka görmen gereken yerler arasında şehrin simgesi haline gelmiş ‘’Beyaz Kule’’ü ‘’Büyük İskender Anıtı’’ ve ‘’Atatürk Evi Müzesi’’ geliyor. Eğitici bir gezi arayışındaysanız şehirde müze sayısı bir hayli fazla. Selanik’in en hareketli meydanları içerisinde ise Kamara Meydanı ve Tsimiski Caddesi geliyor. Valaoritou Caddesi’ndeki mekanlara uğrayarak, Selanik gece hayatı ile tanışmanızı da tavsiye ederiz. Selanik’te mutlaka görmeniz gereken yerlerin devamı için Selanik gezilecek yerler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Nasıl Ulaşırım? Atina’ya 500 kilometre mesafede yer alan bu kültür şehrine özel aracınız yok ise otobüs veya tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. ‘’ Atina Selanik arası kaç saat ?’’ sorusuna seçtiğiniz ulaşım tipine göre cevap verebiliriz. Otobüs ile 7 saati bulan sürede Selanik’e varılıyorken, bu süre özel araç ile 6 saat, tren ile ise 5-5.30 saati bulmaktadır. İki şehir arası en kısa ve maliyetli ulaşım seçeneği ise uçak yolculuğu. 55 dakika kadar kısa bir süre de Atina Havalimanı’ndan, Selanik Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Uçak bileti fiyatları ise ortalama 550₺’dir.

*Atina’ya Yakın Havalimanları

 • Siroz Adası Havaalanı (105km) – 1 Saat 45 dakika
 • Skiros Havaalanı (121km) – 2 saat
 • Mikonos havaalanı (135km)- 2 saat 15 dakika
 • İskados Adası Uluslararası havaalanı (143km)- 2 saat 23 dakika
 • Milos havaalanı (145km) – 2 saat 25 dakika

*Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Atina-Pire Başkonsolosluğu

Adres: Vasileos Pavlou 22, Paleo Psihiko 15452, Athens-Greece.

Çalışma Saatleri: 08:30 – 12:00

Telefon Numarası: +30 210 67 29 830 / +30 210 67 21 153

-Acil Durum Numaraları

Acil Tıbbi Yardım: 112

Turist Polisi: 107

Polis: 100

İtfaiye: 199

-Turistler için Telefon Kullanımı

Yunanistan’ın ülke kodu 30’dur. Atina sabit numaraları 21 ile başlar; cep telefonları 6 ile başlar. Genel telefonlar uluslararası aramalara izin verir. Kiosklardan ( periptera ) telefon kartı satın alabilirsiniz.

Mobil mağazalar makul fiyatlı yerel SIM kartlar satmaktadır; numarayı kaydetmek için pasaportunuzu göstermeniz gerekir. Yerel SIM kartlar Avrupa ve Avustralya telefonlarında kullanılabilir. ABD / Kanada telefonlarının çift veya üç bantlı bir sistemi olması gerekir. Kart satın aldıktan sonra telefonunuza kurulumunu mağaza çalışanı ile birlikte yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde kart açılır açılmaz, Yunanca talimatlar ile baş başa kalabilirsiniz.

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin