Selanik’in En Kapsamlı 24 Gezilecek Yerini Sizler için Listeledik Şimdi Keşfet!

Selanik gezisine çıkmadan önce birlikte keşfedelim;

Şehir Hakkında; Selanik, uzun yıllar Osmanlı topraklarında bulunan, günümüzde Yunanistan sınırları içerisinde bulunan bir Batı Trakya şehridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğmuş olduğu şehir olarak bildiğimiz Selanik, Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra en büyük ikinci şehirdir. Yoğun bir tarihi dokunun bulunduğu şehirde günümüzde yaklaşık olarak 300 bin kişi yaşamakla beraber, önemli bir turizm kentidir.

Gidilecek En İyi Zaman: Tercihlerinize göre değişir ancak aşırı sıcaklardan kaçıp, yağmurlu günleri geride bırakmak istiyorsanız en uygun seyahat döneminin Mayıs-Haziran olduğunu söyleyebiliriz.

Ulaşım; Selanik’e Türkiye’den ulaşım için şahsi aracınız yoksa otobüsler imdadınıza yetişiyor. İstanbul Esenler Otogarı’ndan sabah 10:00 ve akşam 22:00 olmak üzere her gün iki defa sefer düzenlenen şehre, şuanlık sadece Metro Turizm firması hizmet veriyor.

İstanbul-Selanik otobüs bileti fiyatı 220 ₺ civarında olurken, 10-11 saat arasında bir yolculuk süreniz bulunuyor. Selanik Otogarı’na gittiğinizde buradan 8,21 ve 31 numaralı otobüslerle Selanik’in merkezine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu aktarma içinde 1 € ödeyeceğinizi düşünürsek Selanik’e ulaşım için en ucuz yol otobüs yolculuğudur diyebiliriz.

İstanbul – Selanik Uçuşu Kaç Saat ? 42 dakika / 700 km / 1,200 ₺ (ortalama fiyat)

Selanik Havaalanı’ndan Merkeze Ulaşım: Havalimanı ve merkez arasında yaklaşık olarak 14 kilometre (25-30 dk.) fark vardır.

Otobüs: OASTH halk otobüslerini kullanarak yaklaşık 30 dakikada Selanik şehir merkezine varmak çin 78, 78A ve 78N numaralı araçlara binmeniz yeterlidir. Araç içerisinde alabileceğiniz tek kullanımlık biletler 2 € olup, Platia Aristotelous Durağı’na geldiğinizde inmeniz gerekmektedir.

Taksi: İki nokta arasındaki 30 dakikalık mesafe için taksiye 20-25 € civarında ödeme yapmanız gerekecektir. Otobüse göre oldukça pahalı olan bu fiyat Türk lirası olarak düşündüğümüzde 120 liraya denk gelmektedir. Tabi bu duruma trafik yoğunluğunu da eklemeyi unutmamalısınız.

Ortalama Gezi Süresi: Selanik’i keşfetmek için 2 gününüzü ayırmanız yeterli.

Müze Kart: Yunanistan’da kullanabileceğiniz müze kartları arasında Selanik’te geçerli indirimli bir kart bulunmamaktadır. Selanik gezilecek yerleri keşfederken tek girişlik biletlerden faydalanabilir veya bir tura dahilseniz buradan indirim kazanabilirsiniz. Ancak Selanik seyahatinizden sonra Atina’yı da keşfetmeyi düşünüyorsanız Athens City Pass’ı edinebilirsiniz.

Yardımcı Uygulamalar; Selanik’i gezerken şehrin seyahat haritasını veya otobüs saatlerini gösteren yardımcı uygulamaları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Restoran Bahşiş Ortalaması: Yunanistan’da hesaba ek olarak bahşiş verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

İstanbul-Selanik Saat Farkı: Selanik’te saat, İstanbul’dan 1 saat geridedir. Yani İstanbul’da saatler 13:00’ü gösterdiğinde, Selanik’te saat henüz 12:00 olacaktır.

*Gezilecek Yerler Videosu

*Selanik’te Gezilecek En Önemli Yerler

-Simgesel Yapılar

1. Beyaz Kule

Selanik Beyaz Kule

Burası Neresi? Selanik popüler gezi noktalarının başında olan Beyaz Kulesi, Selanik Körfezi’nde 15.yüzyılda inşa edilmiş bir savunma kulesidir. Bizans Dönemi’nde yapılmış olan kale daha sonrasında beyaza boyanması ile adı Beyaz Kule olarak kalmıştır.

Neden Gitmeliyim? Aslında Selanik gezilecek yerler arasında tarihi eskiye dayanan çok sayıda yapı var. Ancak Beyaz Kule, şehir için artık savunma görevi görmese de sahip olduğu manzara ve içerisindeki muhteşem müzeyle görülmeye değer.

Kaçırmamalısınız! Kule içerisinde, 15. Yüzyıldan kalma eski bir hapishane ve o dönemlerde kullanılan eşyaların sergilendiği bir müze bulunuyor. Ziyaret edebilirsiniz.

2. The Zongolopoulos Umbrellas

The Zongolopoulos Umbrellas

Burası Neresi? Selanik’te Büyük İskender Parkı içerisinde bulunan paslanmaz çelikten yapılmış anıtsal şemsiyelerdir. Yunan heykeltıraş Georgios Zangolopoulos tarafından 1997 yılında Venedik Bienali için yapılmış olup, sonrasında kamusal bir alana taşınıp Selanik simgesel yapıları arasına girmiştir.

Neden Gitmeliyim? Şemsiyeler öncesinde bienal için yapılmış olmasının yanı sıra şık görüntüsüyle oldukça beğenilmiştir. Öncesinde Brüksel’e yerleştirilmiş olan şemsiyeler sonrasına 1997 yılında Selanik’in Avrupa Kültür Başkenti olması şerefine Selanik Büyük İskender Parkı’na koyularak halka açık bir gezi noktası haline geldi. 13 metre yüksekliğindeki bu şemsiyeler şehrin siluetine oldukça şık bir hava katarak, bir buluşma noktası ya da birçok etkinliğin başlangıç noktası olarak hizmet veriyor.

Kaçırmamalısınız! Tamamen ücretsiz görebileceğini bu şemsiyelerin altında farklı açılar yakalayarak muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz.

3. Selanik Büyük İskender Anıtı

Selanik Büyük İskender Anıtı

Burası Neresi? Eski Yunan Kralı olan Büyük İskender anısına yapılmış olan sembolik bir anıttır. Yine kralın adını taşıyan Büyük İskender Parkı içerisinde yer alan heykelde Büyük İskender, şaha kalkmış bir at üzerinde elinde ki kılıcıyla tasvir edilmiştir. Yunanistan tarihinde büyük öneme sahip kralın anısına yapılmış bu heykel, Selanik’in sembolik yapıları arasında yerini alıyor.

Neden Görmeliyim? Aslında, sadece bu anıtı görmek için vakit ayırmanıza gerek yok. Zaten Selanik şehir merkezinde bulunan Büyük İskender Parkı’nı ziyaret ederseniz veya bir diğer sembolik yapı olan şemsiyeleri görmeye giderseniz, anıtın da önünden geçmiş olacaksınız.

-Müzeler

4. Selanik Atatürk Evi Müzesi

Selanik Atatürk Evi Müzesi

Burası Neresi? Atatürk Evi Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğmuş olduğu evdir. 1933 yılında satın alınıp Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilen ev, 1953 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Neden Gitmeliyim? Türkiye başta olmak üzere, tüm dünya için efsanevi bir komutan ve devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk, vermiş olduğu kararlar ve askeri başarısıyla dünya tarihine yön veren komutanlardan biridir. Özellikle Türk halkı için çok önemli bir yere sahip olan efsanevi komutanın çocukluğunu geçirdiği ev, Selanik’in Apostolu Caddesi üzerinde hala sağlam bir şekilde durmaktadır.

Atatürk’ün çocukluğunu geçirdiği evde ailesi, Yunan askerleri Selanik’i işgal edene kadar yaşamaya devam etmiştir. Anlaşmaya göre Türklere ait olan tüm mülklerin Yunanlılara verilmesiyle evin mülkiyetini kaybetseler dahi, 1937 yılında barış için bir adım olarak Atatürk’e hediye edilmiştir.

-Atatürk Evi Müzesi Bölümleri

Günümüzde müzeye dönüştürülen ev içerisinde Atatürk’ün kullandığı eşyaların bir kısmı ve kıyafetleri, evin eski düzeni bozulmamış bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. Evin odaları daha rahat keşfedilebilmesi için; Selanik Odası, Manastır Odası, Atatürk ve Çocuk gibi farklı bölümlere ayrılarak gezmesi kolay hale getirilmiştir. Atatürk Evi, Selanik gezilecek yerler listenizde kesinlikle olması gereken, kültürel ve manevi değere sahip noktalardan biridir.

Faydalı İpucu: Müzedeki tüm odaların detaylarını tam anlamıyla keşfedebilmeniz için İngilizce, Yunanca veya Türkçe verilen sesli rehberlik hizmetinden ücretsiz faydalanın.

Kaçırmamalısınız! Evi ziyaret ettiğinizde, Selanik Odası’nda bulunan Zübeyde Hanım ve Ankara Odası’nda bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün silikondan yapılmış heykelini görmenizi öneriyoruz.

 • Google Haritalarda Aç
 • Apostolou Pavlou 17, Thessaloniki 546 34, Yunanistan
 • Ücretsiz
 • 10:00-17:00 / Pazartesi kapalı

5. Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik Arkeoloji Müzesi

Burası Neresi? Selanik tarihini aydınlatan arkeolojik kazılarda birçok obje elde ediliyor. Selanik Arkeoloji Müzesi, zaman içerisinde biriken ve muhafazası amaçlanan eserler için 1962 yılında Yunan mimar Patroklo Karantino tarafından yapılmıştır. Antik Makedonya mezarlarından Selanik ve Yunanistan civarında çıkartılan eserlerin bulunduğu müze, antik çağa kadar uzanan bir dönemin aydınlatılmasında yardımcı oluyor.

Neden Gitmeliyim? Birçok büyük imparatorluğun kuruluş noktası olan ve insanlık tarihinin başlangıç noktalarından biri olan kabul edilen Yunanistan sınırlarında, antik döneme ait sayısız ser bulunuyor. Uzun çalışmalar sonucunda ortaya çıkartılan eserleri sayesinde Yunan ve Makedon kültürünün detayları keşfedilebiliyor.

Neden Gitmeliyim? Günümüzdeki Selanik gezi noktalarını keşfedebilmek kadar tarih öncesi şehir yapısına yapacağınız bir gezi de ilgi çekici olabilir. Altı ayrı kategoride farklı objelerin sunulduğu müze arkeolojik eserlerin yanı sıra yıl içerisinde 2-5 arasında farklı sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmamalısınız! Her müzede diğerlerinden sıyrılıp, daha uzun sürede incelemeniz gereken önemli bir eseri bulunur. Selanik Arkeoloji Müzesi ziyaretinizde de Truva Savaşı’nın betimlendiği lahiti görmenizi öneriyoruz.

6. MOMus- Selanik Fotoğrafçılık Müzesi

MOMus- Selanik Fotoğrafçılık Müzesi

Burası Neresi? Müze, Aris Georhiou, Apostolos Maroulis ve Yiannis Vanidis tarafından 1987 yılında sanat üzerine kurulmuş bir müzedir. İsminde fotoğrafçılık geçmesiyle beraber sadece bu alanda değil, sanatın diğer dallarını da inceleme şansı bulabiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Sanatsal fotoğraflar toplanmak üzere kurulmuş olan müze Yunanistan’da 1950-60 yıllarından kalma nostaljik fotoğraflardan ve şehir manzaralarının sergilendiği büyük bir arşive ev sahipliği yapıyor. Zaman zaman etkinliklerinde düzenlendiği ve sergilerin yer aldığı müze oldukça uzun yıllardır koleksiyonunu genişletmek ve çağdaş Yunan fotoğrafçıların eserlerine de yer vermektedir.

Kaçırmamalısınız! Müze içerisindeki ‘’Resim ve İmge’’ koleksiyonunu kesinlikle incelemelisiniz.

 • Google Haritalarda Aç
 • Thessaloniki, Αποθήκη Α’ , Λιμάνι Θεσσαλονίκης Warehouse A’, Port of, Thessalonik Yunanistan
 • Üret:1 €
 • 11:00-19:00 / Pazartesi kapalı
 • Web Sitesi

7. Bizans Kültürü Müzesi

Bizans Kültürü Müzesi

Burası Neresi? Selanik şehir merkezinde bulunan Bizans Kültürü Müzesi, yapımı 1993 yılında tamamlanmış ve 11,500 metrekarelik büyük bir alanda kurulmuştur. Sanatın farklı alanlarından birden fazla sergi salonu içerisinde hizmet vermekle beraber Selanik’in önemli gezi noktalarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Müze, içerisinde 3000 kadar eseri barındıran çok geniş bir koleksiyona sahiptir. Selanik yakınlarında çıkartılmış olan en önemli eserlerin sergilendiği müze, Bizans İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemleri aydınlatan kıymetli eserleri içerisinde barındırıyor.

Bildiğiniz üzere Bizans İmparatorluğunda İstanbul konumu sebebiyle en önemli şehir olmakla beraber, hemen ardından Selanik önemli bir yerleşim yeri olarak gelmekte. Bizanslılar döneminde Osmanlıya kadar tarihe şahitlik edebileceğiniz Bizans Kültürü Müzesi, Selanik gezilecek yerler arasında yerini alıyor.

Kaçırmamalısınız! Kalıcı ve geçici sergilere ev sahipliği yapan müzede ‘’ Erken Hristiyan Kiliseleri ‘’ sergisi özellikle önerilerimiz arasında.

8. Selanik Yahudi Müzesi

Selanik Yahudi Müzesi

Burası Neresi? Yahudi Müzesi, Eski Yahudi mahallesinden kalma eski bir binanın müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. 2001’de yapılmış olan müze, Yahudilere ilişkin belge, fotoğraf ve dini eşyaları barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? Selanik ziyaretiniz esnasında, bölgede II. Dünya Savaşı’na kadar var olmuş Yahudi topluluklarının tarihi keşfetmek oldukça heyecan verici olacaktır. Özellikle müze içerisindeki eski mezar taşları ve sistematik olarak toplama kamplarına gönderilen Yahudilerin eşyaları duygulanmanıza sebep olabilir.

Kaçırmamalısınız! Müze içerisinde beşinci odada bulunan bir kütüphane bulunuyor. Bu kütüphanenin içerisinde; İbranice, Türkçe, Yunanca, Almanca ve Ladino dillerinde çok sayıda eseri inceleme şansına sahipsiniz.

9. Selanik Savaş Müzesi

Selanik Savaş Müzesi

Burası Neresi? Yunanistan’da yaşanan savaşların ardından, askeri olayların hatırlanması ve yaşananların gelecek nesillere aktarılması amacıyla 2000 yılında açılmıştır. Selanik Savaş Müzesi, II. Dünya Savaşı ve sonrasına ait birçok kıyafet, fotoğraf ve silahı barındırıyorum.

Neden Gitmeliyim? II. Dünya Savaşı’nın sonrasına yaşananlar ve Yunanistan’ın Alman güçlerinin kurtulmak için vermiş olduğu mücadelenin konu alındığı müzede, döneme ait birçok obje gözler önüne seriliyor. Yunan ordusuna ait kıyafetler, silahlar ve tanklar sergilenirken, sadece Yunanistan’a ait değil diğer Balkan ülkelerine de ait eserleri de görebileceksiniz.

Kaçırmamalısınız! Müzenin teması genel olarak savaş olmakla beraber bir bölümünde, savaş dönemlerinde askerler arasında oldukça sevilen ve şarkıları söylenen Sofia Vembo’ya ayrılmıştır. Gelibolu doğumlu olan bu şarkıcıya ayrılan küçük bölüme de geziniz esnasında yer vermelisiniz.

-Meydanlar / Popüler Sokaklar

10. Aristotelous Meydanı

Aristotelous Meydanı

Burası Neresi? Aristoteles Meydanı, şehir merkezinde yer alan Nikis Bulvarı üzerinde bulunur. 1950 yılında beri Selanik’in en popüler meydanı olmakta. Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından tasarlanan alan içerisinde Büyük İskender’e ait bir adet heykel de bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Bu meydan, Yunanistan’ın en popüler meydanlarından biridir. Selanik’i ziyaret eden herkesin uğradığı ve kent için turistik bir öneme sahip olan meydandan şehrin diğer gezi noktalarına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca şehirde yapılan etkinlik, karnaval ve festivallerin başlıca noktası olan Aristoteles Meydanı’na uğrayarak eğlenceye dahil olabiliyorsunuz.

Kaçırmamalısınız! Selanik’in popüler meydanı Aristoteles’i ziyaret ettiğinizde, civardaki kafe ve restoranlarda, Selanik yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

11. Tsimiski Street

Tsimiski Street

Burası Neresi? Hemen yukarıda bahsettiğimiz Aristoteles Meydanı’yla kesişen Tsimiski Street, Selanik’in en işlek caddesidir. Meydana olan yakınlığıyla da popüler hala gelen cadde ofis, mağaza ve birçok restoranı içerisinde barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? Selanik’in popüler cadde ve meydanları arasında akla gelen Tsimiski Caddesi, şehrin en hareketli noktalardan biri. Selanik’te alışveriş yapmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan olan caddede şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Plateia Center bulunuyor.

Ayrıca alışveriş merkezinin yanı sıra sayısız butik mağazaya da ev sahipliği yapıyor. Trafiğe tek yönlü açık olan Tsimiski Caddesi mağazaları arasında; Mango,Yves Rocher, H&M,Camper ve Tommy Hilfiger bulunuyor. Tabi Selanik’te alışveriş için bu caddeyi ziyaret edecekseniz bilmelisiniz ki, öğleden sonraları ve Pazar günleri burada açık mağaza bulmak zor.

Unutmayınız! Global birçok markanın bulunduğu caddede alışveriş yaparken kur farkını unutmayınız. Uygun fiyatlı görünen ürünleri daha fazla para ödeyerek almamaya dikkat edin.

12. Kamara Meydanı

Kamara Meydanı

Burası Neresi? Şehrin buluşma noktalarından biri olan Kamara(Galerius Kemeri), şehrin en kalabalık yerlerinin başında geliyor. Birçok genç burada buluşarak arkadaşlarıyla eğlenme planı yapıyor. Kadıköy’ün boğasına benzer bir sembol olarak düşünebilirsiniz. 🙂

-Seyir Terasları

13. Ano Poli

Ano Poli

Burası Neresi? Şehrin en tepe noktalarından biri olan Ano Poli, yukarı şehir anlamına geliyor. Osmanlı’da önemli yerleşim yerlerinden biri olan şehir günümüzde turistlerin uğrak noktalarından biri.

Neden Gitmeliyim? Selanik’te şehir manzarası izlemek isteyenler için önerilir. Yüksekliği sayesinde şehri ayaklarınızın altında gibi hissetmenizi sağlayan Ana Poli, aynı zamanda eski bir Türk mahallesi. Eski adı Çınar olarak bilinen yer günümüzde Selank’in önemli seyir teraslarından biri.

Kaçırmamalısınız! Tarihi yapısını ve nostaljik evlerini koruyan şehrin dar sokaklarında muhteşem fotoğraflar çekilmeyi unutmamalısınız!

-Milli Parklar

14. Park of National Selanik

Park of National Selanik

Burası Neresi? Yunanistan’ın en önemli ekosistemlerinden birini barındıran Selanik Ulusal Parkı, şehrin önemli doğa alanlarından biridir. Avrupa’nın en büyük kuş popülasyonuna ev sahipliği yapması parkın popülerliğini de arttırmıştır.

Neden Gitmeliyim? Birçok vahşi hayvanın ve kuş türünün barındığı Selanik Ulusal Parkı, Avrupa’nın en büyük canlı popülasyonlarından birini barındırıyor. İnsan müdahalesi olmadan gelişen bu alanın nehre kıyısı olmasıyla sulak alanlarda yetişen canlı çeşitliliğini de arttırmıştır. Bu parkı ziyaret ederseniz buradaki canlıları yakından ziyaret etme ve doğal yaşamlarında müdahale edilmeden görüntüleme şansınız bulunuyor.

Kaçırmamalısınız! Pembe flamingoların harika karelerini yakalamayı ihmal etmeyin. 🙂

15. Pasha’s Gardens

Pasha's Gardens

Burası Neresi? Paşa Bahçeleri, Selanik’teki Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan yerlerden biridir. Yarı yıkık taşların bulunduğu bu park sıra dışı mimarisi ve yeşil alanlarıyla şehrin gözde gezi noktaları arasında yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Şehri keşfederken birbirine benzeyen binaları ve müzeleri gezmekten sıkılmış olabilirsiniz. Mistik bir enerjiye sahip olan Paşa Bahçeleri aynı zamanda benzersiz mimarisiyle başka bir yerde karşılaşamayacağınız farklı bir seyahat noktası. Ayrıca burası hem gündüz hem gece ziyaret edilebilen hep açık bir parktır ve dolunay olduğu geceler buradan manzara izlemenin bir farklı olduğu da söylenenler arasında.

Gitmeden Önce Bil! Paşa Bahçelerine ulaşmak için Agios Dimitrios Hastanesi’nden 24 numaralı otobüse binmeniz yeterli.

-Doğa Güzellikleri

16. Kalochori Lagoon

Kalochori Lagoon

Burası Neresi? Kalochi Gölü, Selanik Milli Parkı’nın 8 km uzağında bulunan kuş ve canlı organizmasına ev sahipliği yapan bir doğal noktadır.

Neden Gitmeliyim! Şehrin gürültüsünden ve binaların sıkıcı görüntüsünden sıkılıp biraz manzara ve temiz hava almak için tercih edebilirsiniz.Çok fazla açıklama yapmadan,sizi yukarıda ki göl manzarasıyla baş başa bırakıyoruz. 🙂

17. Axios National Park

Axios National Park

Burası Neresi? Axios Ulusal Parkı,Axios Delta Bölgesi’nde yaşayan nesli tehlike altında olan türleri korumak adına 2009 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 300 kuş turu, 40 memeli ve çok sayıda deniz kunduzunu barındıran bölge 34 hektarlık bir alanı kaplıyor.

Neden Gitmeliyim? Kalochori Gölü yakınlarında bulunan bu alanı ziyaret ederek, canlıları doğal yaşam alanlarında görebilirsiniz. Ayrıca park içerisinde bulunan Flamingolarda ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

*Selanik Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

18. Magic Park

Magic Park

Burası Neresi? Cosmos Alışveriş Merkezi’nin yanında bulunan Magic Park, Selanik’te eğlence için tercih edilen bir aksiyon parkıdır. Çocuklar ve yetişkinler tarafından aksiyon ve beceri oyunlarını içerisinde barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? Eğlence ve aksiyon seven bir yapınız varsa, Magic Park içerisinde çok sayıda oyuncak seçeneğiniz bulunuyor. Bildiğiniz lunaparklardan farklı çok anlatılacak bir şeyi olmaya Magic Park’ta; Uçan salıncak, atlıkarınca, dönme dolap ve hayalet sürüş gibi noktalarda eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

Kaçırmamalısınız! Selanik’te çocukla gezilecek yerler arasına da eklenecek yerlerden biri olan Magic Park’ın bir de lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoran kısmı bulunuyor. Burada daha çok fast food tarzı sunulan yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz.

-Çocukla Gezilecek Yerler

19. Children’s Museum of Thessaloniki

Children's Museum of Thessaloniki

Burası Neresi? Selanik’te 1997 yılında açılmış olan Çocuk Müzesi,4-15 yaş arasındaki çocukların farklı alanlardaki becerilerini geliştirme ve bilincini arttırma amacıyla yapılmış uygun bir ortamdır.

Neden Gitmeliyim? Selanik seyahatinize çocukla beraber çıktıysanız, kendi tercihleriniz için dışında çocukla gezilecek yerlerde önem kazanıyor. Yunanistan’da planlı bir şekilde eğence ve yaratıcılık üzerine kurulmuş olan Selanik Çocuk Müzesi, öğrenme sürecini pekiştiren faydalı alanlardan biridir.

Kaçırmamalısınız! Seyahatinizin bir kısmını çocuğunuzun gelişimi için ayırmak isterseniz Selanik Çocuk Müzesi, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

-Gece Gezilecek Yerler

20. Regency Casino Thessaloniki

Regency Casino Thessaloniki

Burası Neresi? Selanik’te Hyatt Regenct Otel’in yan kısmında hizmet veren popüler bir gazinodur.

Neden Gitmeliyim? Avrupa’nın en büyük ve en popüler gazinolarından biri olan Selanik Regency Casino, oyunlara ilgisi olanlar için oldukça eğlenceli bir ortama sahip. Saatlerinizin nasıl geçtiğini anlamayacağınız gazino içerisinde birden fazla oyun salonu olduğu gibi sadece oyun oynamak için değil tiyatro ve performans gösterilerini izlemek için de tercih edebilirsiniz.

Faydalı! Vaktiniz sınırlıysa Selanik Uluslararası Havalimanına sadece birkaç dakika uzaklıkta olan gazinoyu, havalimanına gittiğiniz güne ayarlayabilirsiniz.

21. Thessaloniki’s Waterfront

Thessaloniki's Waterfront

Burası Neresi? Selanik’in yeni kıyısı olan Thessaloniki’s Waterfront, 200 yılında Selanik Belediyesi tarafından düzenlenmiş bir alanı kapsamaktadır. Yaklaşık olarak 3 km uzunluğundaki bu sahil şeridinde;2,353 ağaç ve 11,572 m2 oyun alanı bulunmakta.

Neden Gitmeliyim? Akşam saatlerinde Selanik’te neler yapabilirim diye düşünüyorsanız, sakin bir gece geçirmek isteyenleri Selanik’in Yeni Kıyısı’na davet edelim. Düzenlemelerle e22.ğlenceli ve keyifli bir alana dönüştürülen bu alanda uzun yürüyüşler yapabilir, oyun ve dinlenme alanlarını verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kaçırmamalısınız! İkonik yapılar arasında bahsettiğimiz Zongolopoulos Umbrellas’ın bulunduğu yer aslında Selanik’in Yeni Kıyısı içerisinde yer alıyor. Giderseniz ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

 • Leof. Nikis, Thessaloniki 546 22, Yunanistan
 • 24 Saat Açık

22. Ladadika

Ladadika

Burası Neresi? Selanik’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ladadika, bir zamanlar en önemli ticaret noktasıydı. Günümüzde ticari öneminden çok eğlence ve Selanik gece hayatında karşımıza çıkıyor.

Neden Gitmeliyim? Şehrin lokanta ve taverna diyarı Ladadika size Yunan mutfağının seçkin örneklerini tatma imkanı sunuyor. Burada çok sayıda restoran bulabileceğiniz gibi gece kulübü ve barlarda bu sokakta yoğunlaşmıştır.

23. Club Le Freak

Club Le Freak

Burası Neresi? Haftanın belirli günleri hizmet veren Club Le Freak, Selanik limanında bulunmaktadır. Bölgenin en gözde eğlence noktalarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Selanik gece hayatı içerisindeki en eğlenceli mekanlardan olan Club Le Freak, birçok müzik türünün çalındığı canlı bir mekân. DJ performanslarının oldukça sevildiği mekân, Selanik gece kulüpleri arasında gözde yerlerden birini ziyaret etmek isteyenler için tercih edilebilir.

 • Katouni 30, Thessaloniki 546 25, Yunanistan

*Selanik’e Yakın ve Civarında Gezilecek Yerler

-Yakınındaki Turistik Şehirler

24. Kavala

Kavala

Kavala Nerede? Selanik’e yakın şehirler arasında bulunan Kavala, Batı Trakya’nın en büyük şehirlerinden biri. 1387’den 1912 yılına kadar Osmanlı toprağı olarak kalan şehirde Osmanlı kültürü ve mimarisi fazlasıyla hissedilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Selanik’i ziyaret ettikten sonra Selanik civarında gezilecek yerleri de keşfetmek isterseniz, en yakında bulunan cazibe noktası Kavala oluyor. Meşhur Kavala Kurabiyesi ile bildiğimiz bu şehir, yarım günde popüler noktalarını gezebiliyorsunuz. Kavala ’da gezilecek yerler arasında; Kavala Su Kemeri, Kavala Kalesi, Kavala Arkeoloji Müzesi Batis Sahili ve birkaç tane daha sahil bulunuyor.

Kavala’da gezilecek yerleri keşfettikten sonra şehrin ve Yunanistan’ın leziz yemeklerini yiyebileceğiniz bir restorana doğru yönünüzü çevirebilirsiniz. Kıyı şehri olan Kavala’da bolca balık tüketebiliyorsunuz. Özellikle büyük balık sevenlere ızgara pisi balığı ve yanında kabak kızartması denemelerini öneriyoruz. Leziz Kavala yemekleriyle gününüzü keyiflendirirken, yanında rakı benzeri ismi Uzo olan Yunan içkisinin de iyi gittiğini söylemeliyiz.

Şehrin leziz yemeklerinin tadına bakmışken, Kavala’dan hediyelik eşya almalıyım diyenler için en gözde hediye meşhur Kavala kurabiyesidir. Orijinal hali bademli olan Kavala kurabiyelerinin bu şehirde birçok farklı çeşidi bulunuyor. Yine de orijinalinden şaşmam diyenler için de şehrin en popüler kurabiye dükkânı olan Ioakımıdıs Kourabiedes’e uğramanızı öneriyoruz.

Selanik’ten Kavala ’ya Nasıl Gidilir?

Selanik civarında gezilecek yerleri keşfederken, gidebileceğiniz en yakın nokta kavala oluyor. Tabi, şahsi aracınız yoksa şehirlerarası ulaşımın nasıl yapacağınız hakkında bilgi edinmeniz gerekecek.

Selanik-Kavala Arası Otobüs Var Mı?

Selanik’ten Kavala ’ya ulaşımın en kolay yollarından biri otobüslerle seyahat etmektedir. KTEL Kavalas tarafından işletilen otobüslere, Selanik İstasyonu’ndan ulaşabiliyorsunuz. Yaklaşık olarak 3 saat 30 dakika süren otobüs yolculuğuna, 12-19 € arası bir ücret ödemeniz gerekecek.

*Selanik’e Yakın Havalimanları

 • Selanik Havalimanı – 19 km / 24 dakika
 • Kesriye Uluslararası Havalimanı – 184 km / 1 saat 57 dakika
 • Kavala Havalimanı – 187 km / 2 saat
 • Dedeağaç Havalimanı – 310 km /3 saat 15 dakika

Selanik Türk Konsolosluğu İrtibat Bilgileri

 • Adres: Odos Agiou Dimitriou 151, Thessaloniki
 • İletişim: +30 2310 965 070-73
 • E-Posta: [email protected]

-Yunanistan Selanik Acil Durum Telefon Numaraları

 • Polis imdat: 100
 • İtfaiye: 199
 • İlk Yardım Merkezi (Ambulans): 166
 • Nöbetçi Eczaneler: 14944
 • Nöbetçi Hastane ve Klinikler: 14944
 • Turizm Polisi: 2310 554871
 • Trafik Polisi: 2310 554144

*Temel İrtibat Bilgileri

-Yunanistan Telefon Operatörleri

Yunanistan’da hizmet veren 3 adet telefon operatörü bulunmaktadır. Vodafone, Wind ve Frog olan bu üç operatörde farklı fiyatlarda konuş ve internet paketlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Kimliğe gerek olmadan bir kart sahibi olabileceğiniz gibi web sitelerinden online başvuru yaparak temin edebilirsiniz. Tarife ve fiyatları detaylıca öğrenebilmek için firma sitelerini ziyaret etmelisiniz ancak hatla beraber İnternet ve konuşma almak isterseniz, 20-40 € arasında ücret ödemesi yapmanız gerekecektir.

-Yurtdışında Arama Nasıl Yapılır?

En çok kafa karıştıran durumlardan biri de aslında yurtdışında telefon kullanımıdır. İşin içine çok fazla rakam girmesi kafa karıştırabilir ancak yapacağınız tek şey, arayacağınız numaranın başına ülkenin kodunu eklemektedir.

Örneğin, Yunanistan’ın ülke kodu ” +30” olduğu için, oradayken yapacağınız aramalarda +3005390000000 şeklinde, yani numaranın önüne sadece kodu getirerek arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Tabi bunun için Türk operatörü kullanıyorsanız, öncelikle hattınızı yurt dışında kullanıma açtırmanız gerekiyor.

-Hattımı Yurtdışında Nasıl Kullanabilirim?

Farklı ülke sınırlarında Türk GSM hatlarını kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri takip etmenize yeterli.

TurkcellTürk Telekom  ve Vodafone Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebiliyor. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık ) olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin