Ana sayfa » Türkiye » Antalya » Alanya » Alanya’da Gezilecek Yerler Listesi | 18 Turistik Nokta

Alanya’da Gezilecek Yerler Listesi | 18 Turistik Nokta

0
1750

Alanya’yı ziyaret ettiğinizde gezilecek birçok yeri sayesinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Görmeniz gereken birbirinden güzel noktaları sizler için “Alanya’da gezilecek yerler” yazımızda derledik. Dilerseniz vaktinizi değerlendirmek için Alanya’da görebileceğiniz yerlere birlikte göz atalım.

#1 Alanya’da Gezilecek Yerler Listesi

Listemizin başında;

Çay/Kanyon

1- Dim Çayı

Dim Çayı

İçeceğinizi yudumlayıp, kuş seslerini dinlerken, suyun ayaklarınızın altından kayıp gittiğini düşünün. Çayın serinliğiyle ferahlayabilirsiniz. Etrafta kullanabileceğiniz birçok tesis olan Dim Çayı, Alanya sıcağından uzaklaşmak isteyenler için harika bir seçenek. İşte bu harika hayali Dim Çayı’nda gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

2- Dereköy Yaylası-Türbelinas Yaylası

Dereköy Yaylası

Yaz aylarını yaylalarda geçirmek bin yıllık Yörük kültürlerinden bilinir. Yaz aylarında köylerden daha fazla nüfusa sahip olan yaylalar arasında en güzellerinden olan Alanya’nın Türbelinas Yaylası’dır. Burada yaylaları gezip kurulan çadırları görebilirsiniz

Yayla içerisinde bulunan ağaçlardan meyvelerin en doğalını tadabileceğiniz gibi yöre halkının ürettiği ceviz, zeytin gibi gıdaların en tazesini temin edebilirsiniz. Yerli yabancı turist tarafından oldukça uğrak olan yaylalar, Türk kültürü içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Yaz aylarında, serinlemek ve boğucu şehir havasından kurtulmak için Yörük geleneğini devam ettirerek yaylalara yerleşen çokça kişi bulunmaktadır.

3- Oba Çayı 

Oba Çayı

Oba Çayıoroslardan başlayarak Dim Çayı’na dökülen Oba Çayı Alanya’nın en güzel köşelerindendir. Oba çayı kenarında birçok kır restoranını ziyaret edebilir meşhur tatlarından alabalığın tadına bakabilirsiniz.

Oba Çayı özellikle yazın bunaltıcı Akdeniz sıcağından kaçmak isteyenler için birebir. Ormanlar ve yeşillik alanın getirdiği serin hava sayesinde serinlemeniz mümkün. Çayın etrafındaki köy ve kasabalardan organik yiyecekler satın alabilirsiniz.

4- Saparede Kanyonu 

Sapadere Kanyonu

Sapadere Köyü’nde bulunmaktadır.Yürüyüş parkurunun sonunda bulunan bu doğa harikası yeri Alanya tatilinizde mutlaka uğrayıp görmeniz gerekiyor. İnsana huzur ve keyfi tattıran kanyonda şelalenin döküldüğü noktada yüzebilir anın tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Demirtaş Kasabası, Sapadere Mahallesi, 07430 Alanya/Antalya

Giriş Ücreti: 10 TL

Mağaralar

5- Korsanlar Mağarası

Korsanlar Mağarası

Korsanlar Mağarası, Alanya Kalesi’nin bulunduğu yarımada içerisindeki bir deniz mağarasıdır. Eski bir söylentiye göre, korsanlar ganimetlerini mağara içerisindeki gizli yolu kullanarak Alanya Kalesi’ne çıkartırlarmış.

10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde mağarayı tekne ile ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde küçük boyutlu tekneler ile girebileceğiniz gibi yüzerek de geçebilirsiniz.

6- Fosforlu Mağara 

Fosforlu Mağara

Damlataş Mağarası’nın üçüncü bölümünde bulunmaktadır. Geceleri yansıyan ay ışığı ile mağaranın içindeki fosfor ışıltıları göz kamaştırmakta. Ayrıca bu renkler gündüz de belli olmaktadır. Küçük bir  tekne ile mağaranın içi gezilebilir ve yüzelebilirsiniz. Bu mağarada kendinizi rüyada gibi hissedeceksiniz.

7- Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

1948 yılında mayın patlaması sonucunda gün yüzüne çıkan Damlataş Mağarası, 200m2 alanı kapsayan sarkıtlardan oluşmaktadır. Milyonlarca yıl önce oluştuğu düşünülen mağaranın içi uzun sarkıtlar ve derin çatlaklarla kaplıdır.

Deniz kıyısında bulunan Damlataş Mağarası’nın deniz dalgalarıyla aşınarak şekillendiği düşünülmektedir. Havasının astım ve alerjik hastalıklara iyi geldiğine inanılması sebebiyle mağara, yerli ve yabancı birçok kişi tarafından tedavi umuduyla ziyaret edilmektedir.

Çalışma Saatleri: 10:00-19:00

Giriş Ücreti: 7 TL

Adres Bilgisi: Çarşı Mahallesi, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya

8-Aşıklar Mağarası 

Aşıklar Mağarası

Aşıklar Mağarası tarihi yarımadanın güneyinde yer alır. Bir insanın girebileceği genişliğe sahiptir ve ileriye doğru gidildikçe yarımadanın diğer tarafına geçilmektedir. Denilene göre antik çağda korsanlar elde ettikler ganimetleri ve esir aldıkları kızları sakladıkları yerdir. Ayrıca mağara adını; yalnız kalmak isteyen aşıkların gittikleri uğrak yeri olmasından almıştır.

9- Kadıini Mağarası

Kadıini Mağarası

Mağarada yapılan kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığına aittir. Kadıini Mağarası hakkında çok fazla bilgiye bulunamamaktadır. Fakat Tunç Dönemi ve Üst Paleolitik dönemlerine ait insan kalıntılarına rastlanmıştır. Mağarada sarkık ve dikitler vardır.

Müzeler

10- Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya ve çevresinde bulunan eserleri bir çatı altında toplayan müze, Anadolu Medeniyetleri ve İslam Eserleri müzesinden devredilen birçok eseri de bünyesinde bulundurmaktadır. Gezerken birçok döneme ait izlere rastlayabileceğiniz müze, arkeolojik eserlerin yanı sıra etnografik eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin en önemli eserlerinden ve dramatik bir öyküye sahip olan Herakles’in heykelini mutlaka görmenizi öneririz. Alanya Kalesi’ne çıkış yolunun başlangıç noktasında yer alır.

Ziyaret Saatleri: 08:30-19:30

Giriş Ücreti: 6 TL

Adres: Saray Mahallesi, İsmet Hilmi Balcı Cd. 2 A, 07400 Alanya/Antalya

11- Alanya Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1935 yılında yaptığı Alanya gezisi sırasında dinlenmek için ziyaret ettiği ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1984 yılında Atatürk Evi ve Müzesi olarak düzenlenmiştir.

Toplam 295 esere ev sahipliği yapan müze içerisinde Atatürk’ün şahsi eşyalarının bulunduğu özel oda en sık ziyaret edilen kısım. Müze içerisinde Atatürk’ün Alanya ziyaretine ait fotoğrafları, Alanya halkına yazısını ve birçok tarihi belgeyi görebilirsiniz. Müzenin ikinci katında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar basılan madeni ve kağıt paralar, pullar, hatıra paraları sergilenmektedir.

Çalışma Saatleri:  08.30-17.30

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Adres: Şekerhane Mah., Anzaklar Sok., 07400 Alanya/Antalya

12- Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi

Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi

Eski Alanya evlerinin en güzel örneklerinden biri olan Azakoğlu Konağı, sahipleri tarafından kültürel amaçlı sergilenmesi için belediyeye tahsis edilmiştir. Süslemeleri içerisindeki tarihi doku ve daha fazlasıyla ev, ayakta kalmış diğer evler arasında en nadide olanıdır.

Alanya’nın kent belleğini oluşturmak için geçmişi ve geleceği bir arada barındıracak, kent kimliğinin korunmasında önemli bir katkı sağlayacak olan ev, bu amaç doğrultusunda kent müzesine dönüştürülmüştür.

13- Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi

Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi

Alanya’nın Hisar İçi mahallesinde bulunan Kültür Evi, eski Alanya evleri örneklerindendir. Ev, Alanya belediyesi tarafından özgün kimliği ve mimarisi korunarak restore edilmiştir. Tahta pencere, kapı ve içerisindeki eski tip döşenmiş mobilyalar ile eski evlerdeki ambiyansı yakalayan Kültür Evi, ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilmekte.

Plajlar

14- Kleopatra Plajı

kleopatra plajı

Hikayeye göre dönemin güzelliği dillere destan Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz seyahatlerinde bu plaja uğramadan edemezmiş; haliyle plaj da kendi adıyla anılmaya başlanmış. O günden beri doğal yapısını koruyan plaj, geniş bir alana yayılmıştır. Altın rengi kumları, berrak denizi ve temiz çevresi nedeniyle Kleopatra Plajı, mavi bayrağa sahiptir. Plajda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz büfeler ve su sporları için ekipman kiralayabileceğiniz alanlarda mevcut.

15- Damlataş Plajı

Damlataş Plajı

Damlataş Plajı, meşhur Damlataş Mağarasının önünde Akdeniz’i kucaklayan kıyı şerididir. Plaja girmek ücretsiz; hizmetlerden faydalanmak ise ücrete tabidir. Suyun berraklığı sayesinde denizin dibinde yaşayan canlıları izlemek ise paha biçilemez.

16- Portakal Plajı 

Portakal Plajı

Alanya’nın Oba beldesinde yer alan 1 kilometre uzunluğundaki Portakal Plajı da diğer plajlar gibi mavi bayrağa sahiptir. Toros Dağları’nın eteklerinde ormanı denize kavuşturan plajda birçok şey yapabilmeniz mümkün. Su sporu ekipmanları satan ve rüzgar sörfü eğitimi veren yerler plajda kolaylıkla bulunabilir.

17- Ulaş Plajı 

Ulaş Plajı

Ulaş Plajı, diğer plajlardan biraz daha farklı. Deniz ve kumun yanı sıra size piknik yapabileceğiniz bir alan da sunuyor. Küçük bir koy şeklindeki plaj, özellikle yerli turistler tarafından tercih ediliyor. Eğer Ulaş Plajı’na geldiyseniz, güneşi burada batırmadan dönmemelisiniz. Güneşin, Akdeniz’in mavi suları üzerinde yansıması eşliğinde Alanya Kalesi’nin manzarasını izlemeye doyamayacaksınız.

18- Doğu Plajı 

Doğu Plajı

Keykubat Plajı olarak da bilinen Doğu Plajı; yürüyüş yolları, parklar ve turistik tesisleriyle kentin en popüler plajlarından biri. Bunun yanı sıra diğer plajlarda olduğu gibi burada da su sporları yapabilirsiniz. Plajı değerli kılan en önemli unsurlardan biri de şehir merkezine olan yakınlığıdır.

Antalya’da gezilecek yerler yazımıza katkıda bulunmak için yorumlar kısmından bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.