Muğla Tarihi Yerleri | 25 Tarihi Nokta

0
156
muğla antik kenti

Türkiye’nin önemli turizm ilçelerini içinde barındıran Muğla, tarihi dokusuyla da görenleri büyülüyor.

Muğla tarihi yerler yazımızda, Türkiye’nin tatil cennetlerinden Bodrum, Fethiye, Marmaris ve daha pek çok ilçesini bünyesinde bulunduran Muğla’nın, yakın tarihten, milattan öncesine kadar dayanan tarihi miraslarını listeledik.

# Muğla Tarihi Yerler

1. Yediler Manastırı

yediler manastırı

Yediler Manastırı, Gölkaya Köyü’nün kuzeyinde, Beşparmak Dağları’nda bulunuyor. Bafa Gölü manzarasına sahip manastırın tarihi M.Ö 7.yüzyıla dayanıyor. Hz. İsa ve 12 havarisinin fresklerinin yer aldığı manastır, Hristiyan kültürü için de önemli noktalardan biri. Yaya olarak gittiğinizde 3 saat süren bir yolculuğun sizi beklediğini de belirtmeliyiz.

2. Kaunos Antik Kenti

kaunos antik kenti

Kaunos Antik Kenti aslında bir liman kentiymiş ancak zamanla denizin alüvyonlarla dolması sonucunda denizle bağlantısı kesilmiş ve liman özelliğini de kaybetmiş. Günümüzde Dalyan ilçesine bağlı olan kent, M.Ö 4.Yy’da yapıldığı tahmin edilen kaya mezarlarıyla dikkat çekiyor. Çeşitli tapınak ve tiyatroların da bulunduğu antik bölgeye, Dalyan Nehri kenarında bulunan sandallara binerek ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi: 08:30 -19:30 
Kış Dönemi: 08:30 – 17:30
Giriş ücreti
: 12 TL

3. Stratonikeia Antik Kenti

stratonikea antik

Muğla-Yatağan ilçesine bağlı olan antik kent, 3 bin yıllık geçmişe sahip. Devasa mermer yapılarıyla, dünyanın en büyük mermer kenti olarak bilinen kentte henüz arkeolojik çalışmalar bitmemiş. Bu gizli kalmış devasa kentin, emekli olan gladyatörlerin yaşadığı yer olduğu da bilinenler arasında. Herhangi bir giriş ücreti olmayan kentte, her dönemin etkisini gözlerinizle görebilirsiniz.

4. Muğla Müzesi

muğla müzesi

Muğla’nın Müştakbey Mahallesi’nde yer alan Muğla Müzesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Doğa ve Tarih Müzesi olarak da bilinir. Stratonikeia antik kenti başta olmak üzere, bölgedeki pek çok antik kentten eserlerin bulunduğu müzede, tarihi 5-9 milyon yıl öncesine kadar uzanan hayvan ve bitki fosilleri de bulunuyor. Giriş ise ücretsiz.

5. Hacıkadı Evi

Hacıkadı evi

Muğla’nın ilk belediye başkanı Hacıkadı Süleyman Efendi ve eşi Pembe Hatun’un, oğulları için yaptırdığı bu evin tarihi 1875-1880’li yıllara dayanıyor. Muğla için önemli yapılardan olan Saatli Kule’nin yapımı da aynı aileye ait. Günümüzde restore edilen ev kafeterya olarak kullanılıyor ancak tarihi eserlerin sergilendiği bir alanı da mevcut.

6. Saatli Kule

saatli kule

Muğla merkezde, Balıbey Mahallesi’nde bulunan saatli kule Muğla’nın ilk belediye başkanı Hacıkadı Süleyman Efendi tarafından 1895 yılında yaptırılmış. Şam’da gördükleri ve çok beğendikleri kulenin benzerini yaptıran Hacıkadı, dönemin zanaat ve ticaret merkezi olarak bilinen bölgede yer alıyor.

7. Özbekler Evi

özbekler evi

Özbekler Evi, Muğla’nın eski ev yapısını en iyi yansıtan evlerden olarak yapısını koruyor. Hacı Hamzalar ve Ali Rıza Özbek evi adıyla da anılan yapı, 225 yıllık bir tarihe sahip. 2005 yılında restore edildikten sonra hizmete açılan evi, Muğla’ya gittiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

8. Idyma Antik Kenti

idyma antik kenti

Akyaka beldesinin Gökova Körfezinde yer alan Idyma antik kenti, İlkçağ’dan günümüze kadar izlerini taşıyor. M.Ö 3-4.Yy’a kadar tarihi yapıların bulunduğu bölge denizle iç içe. Tarihi dokusunun muhteşemliğine eşlik eden doğasıyla, sizi geçmişe götürebilir. Kral mezarlarının ve antik kalenin bulunduğu bölgeye 10 ayrı parkurdan oluşan 150 km’lik yol eşlik ediyor.

9. Kurşunlu Cami

kurşunlu cami

Osmanlı Dönemi’nde Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey’in yaptırdığı cami, 1493 yılında yapılmış. İlk yapıldığı dönemde 30 derslikli bir medrese olarak kullanılan cami, ibadet için de kullanılmış. Günümüzde de hala ibadethane olarak kullanılan cami,aynı zamanda da tarihi eser. Selçuklu mimarisinin etkilerini hissedeceğiniz camiyi, görmenizi tavsiye ederiz.

10. Şeyh Cami

şeyh cami

Muğla’nın Müştakbey Mahallesi’nde bulunan cami, 1565 yılında Ulemadan Şeyh Bedrettinin isteği üzerine yaptırılmıştır. Minaresinin 19.yy’da yapılan cami, pek çok kez onarımdan geçmiştir. Şeyh Bedrettin’in mezarı da caminin içinde bulunuyor. Günümüzde de ibadethane olarak kullanılan cami, ziyaretlerinize açık.

Bodrum

11. Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi 

Bodrum’un en önemli simgelerinden Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında inşa edilmiş tarihi bir kale. İki liman arasında bulunan kale, yarımada görüntüsünün üzerinde bulunuyor. Kalenin içinde Sualtı Arkeoloji Müzesi’de bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00 (Pazartesi günleri hariç)
Giriş ücreti: 20 lira (18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsiz)

12. Bodrum Antik Tiyatro

bodrum antik tiyatro

Klasik Çağ Bodrum’undan geriye kalan tek yapı olan Antik Tiyatro, Bodrum’un merkezinde bulunan Göktepe Dağı’nın eteğinde yer alıyor. 1960’lı yıllarda restore edilen tiyatro, günümüzde pek çok festival ve konsere de ev sahipliği yapıyor. İster bir etkinlikte gidip, müzik keyfi yapabileceğiniz tiyatroya, isterseniz de tarihi dokusunu inceleme amacıyla gidebilirsiniz. Etkinlikler dışında giriş ücreti ise bulunmuyor.

13. Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Bodrum’un yeldeğirmenleri hem estetik görüntüsü, hem tarihi dokusuyla ilk gördüğünüz anda sizi büyüleyecek bir yapı. Bölgede 7 tane bulunan değirmenler 18.Yüyzıl mimarisi. Yalıkavak’a gittiğinizde görebileceğiniz değirmenlerde bol bol fotoğraf çekilmenizi tavsiye ederiz 🙂

Bodrum’un diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız..

Marmaris

14. Hemithea Tapınağı

Hemithea Tapınağı

Muğla tarihi yerler dediğimizde, Marmaris’in Hemithea tapınağından bahsetmemek olmaz. Bybassos Antik Kenti’nin içinde bulunan tapınak, Kasbatos dönemine ait olduğu düşünülen bir yapı. Antik kent yaşamının izlerinin net bir şekilde görüldüğü bölgede, tarihin izlerini sürebilirsiniz.

15. Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

marmaris kalesi

Marmaris’in en önemli tarihi simgelerinden olan Marmaris Kalesi, hemen yat limanının arkasında bulunuyor. M.Ö 1044 yılına kadar dayanan tarihiyle görenleri büyüleyen yapı, aynı zamanda etnografya müzesi. Antik dönem eserlerini görebileceğiniz müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret Saatleri: 08:30-19:30
Giriş ücreti: 8 TL

16. Physkos Antik Kenti

physkos antik kenti

Reşadiye Yarımadası’nda bulunan Physkos Antik Kenti, eskiden Marmaris’in de adı olan Physkos adını taşıyor. Liman kenti olan şehir artık tarihi kalıntılarla dolu. M.Ö 3400’lü yıllara dayanan tarihiyle, tarih severlerin ilgisini cezbeden bölge, gezi rotanızda görülmeye değer yerlerden.

Marmaris’in diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız..

Fethiye

17. Letoon Antik Kenti

letoon antik kenti

Likya yürüyüş yolu üzerinde bulunan antik kentin tarihinin M.Ö 7.yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Antik Çağ’ın önemli kalıntılarına rastlanılan bölge, Apollon ve Artemis tapınaklarını da içinde barındırıyor. 1998 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne de giren antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret Saatleri : 08:00-20:00
Giriş Ücreti: 10 TL

18. Amintas Kaya Mezarları

amintas kaya mezarları

Fethiye’nin en etkileyici noktalarından birisi de Amintas Kaya Mezarları. Antik dönemde, statüsü yüksek kişiler için yaptırılan mezarlar, görsel olarak da etkileyici yapıya sahip. Devasa kayaların oyulmasıyla yapılan kaya mezarlarının en büyüğü ise Amintas Mezarı. Kimin için yapıldığı hala net olarak bilinmese de , ziyaret ettiğinizde tarihin dokusunu hissedeceksiniz.

Ziyaret Saatleri: Nisan- Ekim dönemi 09:00- 20:00
Ekim- Nisan dönemi: 09:00-17:00
Giriş ücreti: 
6 TL

19. Fethiye Arkeoloji Müzesi

fethiye arkeoloji müzesi

Fethiye merkezde bulunan müze, arkeoloji ve etnografya müzesi olarak iki bölüme ayrılıyor. Fethiye bölgesindeki antik kentlerden çıkarılan tarihi kalıntıların sergilendiği müzede, etnik eserlere de yer verilmiş. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müzeyi, görmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret saatleri: Yaz dönemi 08:00-19:00, kış dönemi 08:00- 17:00

Fethiye’nin diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız…

Datça

20. Knidos Antik Kenti

knidos antik kenti

Datça merkeze 38 km uzaklıkta bulunan antik kent, oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Yaşamın sürdüğü dönemlerinde, bölgenin en önemli ticaret ve yaşam noktalarından biri olan antik kent, “Dünya’nın en güzel kadın heykeli” olarak anılan Aphrodite Heykeli’nden, meclis binasına kadar pek çok tarihi yapıyı içinde barındırıyor.

Ziyaret saatleri:
15 Nisan / 2 Ekim
: 08.00 – 19.00
3 Ekim / 14 Nisan: 08.00 – 17.00
Girişler 10 TL’dir.

21. Eski Datça

eski datça

Datça’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Eski Datça’da, yaşam durmadan devam ediyor. Evlerin ve sokakların tarihi dokusu, renkli renkli çiçekleriyle ruhunuzu büyüleyebilir. M.Ö 11.Yüzyıla kadar dayanan geçmişi her bir taşa işleyen Eski Datça’da konaklayabileceğiniz pek çok butik otel mevcut. Can Yücel’in de evi bulunan Eski Datça’yı ziyaret etmeyi unutmayın.

Datça’nın diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız…

Milas

22. Beçin Kalesi

beçin kalesi

Eski Tunç Dönemi’nde inşa edildiği düşünülen Beçin Kalesi, Milas’ın önemli simgelerinden biri. Savaşlar sırasında kullanılan kale, aynı zamanda hapishane olarak da kullanılmıştır. Pek çok dönemin izlerini taşıyan kaleyi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

23. Zeus Karios Kutsal Alanı

zeus karios kutsal alanı

Zeus Karios Kutsal Alanı, Milas’ın Hisar Tepesi üzerinde bulunuyor. Görüntüsünü muhafaza edebilmiş olan kutsal alanın yakınlarında, bir de antik mezarlar bulundu. Çalışmaların devam ettiği bölgeyi istediğiniz zaman ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Milas’ın diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız…

Selimiye

24. Kameriye Adası

Kameriye Adası

Kameriye Adası, gezi teknelerinin de uğrak noktalarından birisi. Tarihi dokusunu en çok gözler önüne seren yapısı ise, tarihi manastır. Tam olarak yapılış tarihi bilinmeyen manastırda, İsa freskleri bulunuyor. Önünde bin yıllık zeytin ağacı da bulunan Manastır, dilek dilemek isteyenlerin gözdesi.

Selimiye’nin diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız…

Dalaman

25. Hippokome Antik Kenti

hippokome antik kenti

Eski Karya dilinde At şehri anlamına gelen Hippokome, Dalaman’a 30 km uzaklıkta bulunuyor. Şehrin güneydoğusunda ise 6 adet kaya mezarları bulunuyor. Heybetiyle görenlerin dikkatini çeken mezar yapıları, tarihin izlerini doğrudan yansıtıyor. Çiğmen Köyü yoluna giderek ulaşabileceğiniz Antik Kent, keşif turu için sizi bekliyor.

pin emoji Muğla’nın tarihi yerleri yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.