Yemek yapmak sanat ise, Konya mutfağı usta sanatçıların yetiştiği dünyaca ünlü bir yer.

Konya’nın yöresel yemekleri listemiz bittiğinde acıkacağınızı garanti ediyoruz.  Konya’nın görkemli tarihi kadar dillere destan mutfağı da var… Pek çok kültürü içerisinde barındıran Konya mutfağında, Selçuklu ve Mevlevi topluluklarından izler görmeniz mümkün. Uzun yıllardır simgesi ‘’Etli Ekmek’’ ile anılan şehirde, en az etli ekmek kadar lezzetli pek yöresel tat yer alıyor.

#1 Konya’nın Yöresel Yemekleri

Lezzet listemizin ilk sırasında; 

1- Bamya Çorbası

Bamya Çorbası

Düğünlerde ve özel günlerde sıkça yapılır. İpe dizilerek kurutulan bamyalar, kuşbaşı doğranmış dana eti ve limon suyu bir arada bulunur.

2- Çebiç

Çebiç

Konya’da alışık olduğunuz kahvaltıdan çok uzak bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Çebiç yapılacak eve erkenden gidilmelidir. Sabah vakitlerinde kuzunun ciğeri ızgarada pişirilerek servis edilir. Daha sonra tandırda pişen kuzu öğle yemeği sırasında bulgur pilavıyla beraber aynı tabakta buluşur. Kuzular eylül ayında en olgun zamanını yaşadığı için, en lezzetli çebiç bu zamanlar yapılır.

3- Su Böreği

Su Böreği

Su böreğini bilmeyenimiz yoktur. Kahvaltıda sıcak bir çay eşliğinde harika gider. Konya’daki su böreğinin sırrı el açması yufkalar. Yufkayı ustası açarsa börek de usta işi olur.

4- Etli Ekmek

Etli Ekmek

Konya ile özdeşleşen bir yemektir. Etli ekmeği her yerde yiyebilirsiniz ama Konya’daki tadı bulamazsınız. Lahmacuna çok benzese de yöntemleri farklıdır.

5- Fırın Kebabı

Fırın Kebabı

Taktik basit: Ne kadar çok et, o kadar lezzet. Fırın kebabının yapımı kullanılan hayvandan, ocağa kadar değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden Konya’da olsanız bile, fırın kebabı için özel bir yer tercih etmelisiniz.

6- Sacarası

Sacarası

Ana yemek sonrası tatlı yemek isterseniz sacarası tavsiye edilecektir. Eskiden iki sac arasında pişen tatlı olduğu için adı buradan geliyor. Günümüzde bu yöntem pek kalmadı. Fırınlarda pişip servis ediliyor.

7- Mevlana Böreği

Mevlana Böreği

Üçgen şeklindeki yufkalar arasına soğan, kıyma, maydanoz ve iç harcı konularak yapılır. Piştikten sonra kıtır kıtır olursa tadına doyum olmaz.

8- Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası

Bamya çorbası ile başlangıç yapma istemeyenler, Konya’nın yöresel yemekleri listemizdeki arabaşı çorbasını tercih edebilir. Genelde bütün bir tavuğun tencere içinde pişmesiyle yapılır. Ana yemek gibi doyurucu olduğunu da ekleyelim.

9- Höşmerim Tatlısı

Höşmerim Tatlısı

Akşamları yemekten yaklaşık bir saat sonra tatlı bir şeyler isterseniz höşmerim önünüze gelecektir. Konya’da en çok yapılan tatlılardandır. Konya restoranlarının neredeyse tamamında ise tatlı menülerinin vazgeçilmezidir.

10- Papara

papara

Bayat ekmekler değerlendirilerek yapılan bir yemektir. Yoğurt ve özel soslar ile lezzet katsayısı artar. Ramazan aylarında sofralardan eksik olmaz.

11- Tirit

Tirit

Tiriti ülkemizin birçok şehrinde görebilirsiniz. Konya’da ise daha çok düğün zamanlarında yapılan lezzetli bir et yemeğidir. Güveç kabına konularak pişirilen bu lezzetli yöresel yemek, etin pişirilme sırasında suyunu kaybetmemesi sebebiyle de küçük lezzet patlamaları yaşatıyor damaklarda..

12- Kaygana

Kaygana

Un, süt, yumurta ve kabartma tozuyla yapılan hamurun içine istediğinizi koyarak kendi zevkinize uygun bir kaygana yapabilirsiniz. Trabzon’da da yapılan kaygana Anadolu’ya yayılarak güzel bir başarıya imza atmış.

13- Saç Böreği

Saç Böreği

Konya’nın yöresel yemeklerinden biri de Saç böreği… İncecik yufkanın içerisine biraz beyaz peynir biraz da ıspanaklı harç eklenerek hazırlanan bu börek, kentte her öğün tüketilen yiyeceklerden. Diğer yandan Konya saç böreğini diğer saç böreklerinden ayıran bir özelliği de üzerinde tereyağı eritilmesi.

14- Dilber Dudağı 

Dilber Dudağı 

Görüntüsü de en az tadı kadar iştah kabartıcı olan bu lezzetin ismi Dilber Dudağı tatlısı.. Şerbetli tatlıların şahı olarak gösterebileceğimiz Dilber dudağı, minik sandviçler şekline getirilen hamur parçalarının içerisine bol ceviz konularak hazırlanıyor. Konya’nın yöresel yemekleri listesine giren bu çıtır baklava, fırında kızartıldıktan sonra şerbetlenip sofralarda yerini alıyor.

15- Batırık 

Konya'nın yöresel yemekleri

Görüntü itibariyle annelerimizin yaptığı mercimek köftesinin bir eşi olarak tarif edebileceğimiz Konya’nın batırık yemeği, tat itibari ile mercimek köftesinden biraz farklı.

İçerisine değişkenlik gösterebilen tahin, ceviz, menengiç, düğürcük gibi malzemelerin eklendiği bu lezzet, daha sonradan aynı mercimek köftesi yapımında olduğu gibi soğan, domates, biber, maydanoz , salça ve baharat çeşitleriyle birleşiyor. Tadı ise denemeye değer nitelikte…

16- Düğün Pilavı

Düğün Pilavı

Ülkemizin pek çok ilinde meşhur bir lezzet olan Düğün pilavı… Konya’nın yöresek yemekleri arasında da rağbet gören lezzetlerden bir diğeri. Bilindiği üzere Türk mutfağında yer alan yemeklerin hazırlanışı ilden ile hatta bazen ilçeden ilçeye kadar farklılık gösterebiliyor.

Düğün pilavı da bu yemekler arasında. Konya usulü düğün pilavının içerisine önceden haşlanmış kuşbaşı kuzu eti, biraz nohut ve biraz da kuş üzümü ekleniyor. Bolca karabiberin eklendiği bu pilav, Konya’da yöresel etkinliklerin ve özellikle de köy düğünlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri.

17- Etli Topalak Çorbası

Etli Topalak Çorbası

Sizlerin de bildiği üzere Türkiye’nin pek çok ilinde çorbalar, sulu yemek kıvamında hazırlanıyor. Konya’nın yöresel yemekleri arasında yerini alan etli topalak çorbası da bunlardan biri.

İçerisinde büyükçe et parçaları, köftelik bulgur ve isteğe bağlı olarak da nohut eklenen çorba yumurta ile terbiye edildikten sonra parmaklarınızı yiyeceğiniz bir lezzet haline geliyor. Denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. 🙂

Konya’nın yöresel yemeklerine ek tavsiye yerel lezzetleri aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir, yazımızı geliştirmemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz.

10 YORUMLAR

  1. konya yöresel yemeklerimiz ile hizmetindeyiz konya yöresel yemekleri efe ailesi halis efe oralak 15 nisanda pazartesi günü bekliyoruz 228 kişilik bir davetimiz olacaktır.

  2. Mersin’de Konyalı bir hacıemmim vardı lokantacı çok güzel fırınağzı diye et yapardı Konya’nın meşhur yemeği diye burda göremedik

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.