Bilecik

Hap niteliğinde bilgiler

Şehir Hakkında: Türkiye’nin en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen, yemyeşil doğasıyla görenleri büyüleyen Bilecik’i hemen keşif turuna çıkın! Bir yanında Bursa, diğer yanında koskoca Anadolu. Osmanlı’nın kuruluş temellerinin de atıldığı, önemli konuma sahip şehirlerden biri olan Bilecik, birbirinden güzel doğal miraslara ve gezi noktalarına ev sahipliği yapıyor. Sadece 4.307 kilometrelik bir alana sahip olan bu küçük ama önemli şehri, mutlaka seyahat etmeniz gerektiğini düşünüyoruz. 🙂

Kaç Günde Gezilir? Bilecik’i 1 günde gezmeniz mümkün.

Ne Zaman Gidilir? Bilecik’e gidilecek en iyi zamanın Eylül – Ekim ayları olduğunu ve bu zamanlarda festivallerin daha çok gerçekleştiğini söyleyelim.

Şehir İçi Ulaşım: Küçük bir şehir olduğundan, toplu taşıma olarak sadece minibüslerin kullanıldığını söylersek yanılmayız sanırım. Minibüslerin güzergahları ve hareket saatleri için kafanıza takılan bir şey veya herhangi bir şikayetiniz olursa, ALO 153 Zabıta hattını arayabiliyorsunuz.

Yapmadan Dönmeyin! Müzelerini ziyaret ederek, Bilecik’in kültürünü ve tarihini yakından tanıyın! Pelitözü Gölpark’ında bisiklet kiralayın ve yürüyüşe çıkın! Doğa güzelliklerinin manzarasını seyre durun!

*Bilecek Gezilecek Yerler

-Müzeler

1.Bilecik Müzesi

Bilecik Müzesi

Burası neresi? Bilecik’in şehir merkezinde yer alan müze, ilk olarak 1874 yılında jandarma binası olarak kullanılması için iki katlı bir yapı olarak inşa edilmiş. Daha sonradan 1921 yılında yaşanan Yunan işgali nedeniyle istila edilen ve tamamen yıkılan yapı, Kurtuluş Savaşı sonrasında aynı temel üzerine yeniden yapılmış. Yine iki kat olarak inşa edilen bina, alt katı hapishane, üst katı ise adliye olarak uzun yıllar hizmet vermiş.

Neden gitmeliyim? İçerisinde oda, koğuş, hücre, ambar ve hamamın yer aldığı yapıda, iki ayrı avlu da yer alıyor. Avlulardan birisi sanıklar, birisi ise hükümlülere verilmiş. Kurtuluş Savaşı’ndan 1995 yılına kadar hapishane olarak kullanılan bina, 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesiyle birlikte restore edilerek 2007 yılında müze olarak hizmete açılmış.

Kaçırmayın! Bilecik en önemli ve en bilinen müzesi olduğu için, gelmişken muhakkak gitmenizi öneriyoruz. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

İstiklal, Alirıza Özkay Cad. No:25, 11200 Merkez/Bilecik Merkez/Bilecik

08:30 – 17:30

Ücretsiz

2.Yaşayan Kent Müzesi

Yaşayan Kent Müzesi

Burası neresi? Bilecik’in yeni müzelerinden biri olan Yaşayan Kent Müzesi, şehirde en çok ilgi çeken gezi noktalarından ve Bilecik gezilecek yerler deyince aklımıza ilk gelenler arasında. Bilecik’in tarihi dokusunu, gelenek ve göreneklerini anlayabilmek, kültürel dokusunu hissedebilmek için en uygun yer olan müze, Kültür Bakanlığı tarafından 2017 yılında hizmete açılmış.

Neden gitmeliyim? Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan müze, iki katlı bir yapının içerisine kurulmuş. Çok kolay bir ulaşıma sahip olmasıyla da sıklıkla tercih ediliyor.  Özellikle, şehir merkezinden kalkan otobüslerle ya da güzel bir yürüyüş yaparak ulaşmanız mümkün.

Kaçırmayın! Bal mumu heykellerinden, sergi salonlarına kadar şehri yakından tanıyabileceğiniz unsurların yer aldığı müze, kesinlikle görülmeye değer!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

Bahçelievler, Eskişehir İstanbul Asfaltı No:15, 11000 Bilecik Merkez/Bilecik

08:30 – 17:30 **Perşembe kapalı

Ücretsiz

3.Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Burası neresi? Bilecik’te gezebileceğiniz, şehri daha yakından tanımanızı sağlayacak müzelerden birisi de Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi. Yapım tarihi net olarak bilinmeyen bina, tarihi verilere göre 1900’lü yıllarda inşa edilmiş. Memiş Ağa tarafından yapıldığı düşünülen bina, yapıldığı ilk yıllarda sargı evi olarak kullanılmış. Harika bir ahşap işçiliğe sahip olan yapı, kemerli kapıları ve pencere pervazlarıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Neden gitmeliyim? Tam bir eski Osmanlı evi mimari özelliklerini gösteren bina 2001 yılında müze olarak hizmete açılmış. İçerisinde şehirde yaşamış olan Yörüklerin kültürel simge ve motiflerinden, pek çok tarihi esere kadar önemli eşyaların sergilendiği müzeyi, Söğüt ilçesine geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

Orta, Curabey Cd. No:33, 11600 Söğüt/Bilecik

09.00 – 17.00 **Pazar kapalı

Ücretsiz

-Ulusal ve Milli Parklar

4.Küçükelmalı Tabiat Parkı

Küçükelmalı Tabiat Parkı

Burası neresi? Bilecik’e geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken doğal güzelliklerden birisi, Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yer alan Küçükelmalı Tabiat Parkı. Bozcaarmut Göleti’ne giden yol üzerinde kalan tabiat parkı, aynı zamanda yılda ortalama 100 bin kişi tarafından ziyaret edilen oldukça güzel bir mesire alanı.

Neden gitmeliyim? İçerisinde piknik masalarından, mangal barbekülerine kadar piknikte ihtiyacınız olabilecek sosyal ihtiyaçlara ve lavaboya sahip olan tabiat parkında, çocuklarınız parkta oynarken, siz de doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Tabiat parkının içerisinde yer alan 3,5 km uzunluğundaki gölde yürümek de oldukça keyifli bir alternatif olacaktır.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11800 Küçükelmalı/Pazaryeri/Bilecik

Kişi: 2,5 TL / Otomobil: 7 TL **Araçla geldiğinizde sadece araç ücreti vermeniz yeterli

5.Pelitözü Gölpark

Pelitözü Gölpark

Burası neresi? Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 1980’li yıllarda sulama amaçlı yapılan gölet, ağaçlarla zenginleştirilerek bir doğa harikası oldu. Ayrıca Pelitözü Gölpark’ı, şehir merkezine sadece 7 km uzaklıkta olmasıyla da, herkes tarafından çok sık ziyaret ediliyor.

Neden gitmeliyim? Gölde ve çevresinde yapacağınız o kadar çok aktivite var ki… Neredeyse her şey düşünülmüş! Burada; çadır kurabilir, piknik ve mangal yapabilir, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ve daha yapılacak pek çok şey bulabilirsiniz.

Kaçırmayın! Gölet çevresinde bulunan restoran ve cafelerden birine oturup, manzara karşısında bir çay için. 🙂 Bu yetmez derseniz, bisiklet ya da kano kiralayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

-Kültür ve Sanat Merkezleri

6.Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi

Burası neresi? Bir şehre geldiğinizde keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlardan birisi de şehrin kültür merkezleri oluyor. Şehir merkezinde yer alan kültür merkezi, 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından inşa edilmiş.

Neden gitmeliyim? İçerisinde sinema ve tiyatro salonundan, çok amaçlı sergi salonuna, 650 kişilik konferans salonundan, oldukça geniş bir terasa kadar pek çok sosyal alan bulunuyor. Konserden, sergiye, şehirde gerçekleşecek kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan kültür merkezini, etkinlikleri takip ederek ziyaret edebilir, verimli bir Bilecik gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

Bahçelievler, 11000 Bilecik Merkez/Bilecik

7.Bilecik Açık Hava Tiyatrosu

Bilecik Açık Hava Tiyatrosu

Burası neresi? Bilecik’e geldiğinizde keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi de Bilecik Açık Hava Tiyatrosu. Listemizin üst maddelerinde bahsettiğimiz Pelitözü Göleti içinde yer alan tiyatro, şehrin simgelerinden biri haline gelmiş.

Neden gitmeliyim? 510 kişilik kapasitesiyle, şehirde gerçekleşecek olan konser ve tiyatro gibi etkinliklere ev sahipliği yapan amfi tiyatroda, Pelitözü Göleti’nin harika manzarası eşliğinde unutmayacağınız bir gün yaşayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

Unnamed Road, 11230 Çakırpınar/Bilecik Merkez/Bilecik

-Kanyonlar

8.Harmankaya Kanyonu

Harmankaya Kanyonu

Burası neresi? Bilecik’e geldiğinizde doğayla iç içe olabileceğiniz en uygun noktalardan birisi de, Harmanköy’ün sınırları içerisinde yer alan Harmankaya Kanyonu, 2013 yılında Türkiye’nin 174. Tabiat Parkı olarak kabul edilmiş. Binlerce yıldır Frigyalılardan, Romalılara kadar pek çok medeniyete de ev sahipliği yapan Harmanköy’de yer alan kanyon, 4 kilometrelik uzunluğuyla görenleri büyülüyor.

Neden gitmeliyim? İçerisinde küçüklü büyüklü şelalelerin ve mağaraların yer aldığı kanyonda, trekking ve dağcılık gibi pek çok doğa sporu gerçekleştirilebiliyor. Kanyonun başından sonuna bir keşif gerçekleştirmek isterseniz, Yenipazar ilçesinden başlayarak İnhisar ilçesinde yer alan Harmanköy’e kadar yürüyüş yapabiliyorsunuz.

Kaçırmayın! Özellikle bahar aylarında suyun yükseldiği kanyonda buz gibi suyun tadını çıkarabilir, gizemli mağaralarda eğlenceli keşifler yapabilirsiniz.

Uyarı! Kanyon her ne kadar güzel olsa da, tamamen doğal bir ortam olduğu için rehbersiz keşif turuna çıkanlar için bazı noktalarda tehlikeli olabiliyor. Bu nedenle kanyonda tam tamına bir gezi ve spor gerçekleştirmek istiyorsanız, yanınızda en azından bölgede ya da doğa sporlarında bilgili olan birinin rehberliğinin olmasını öneririz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11780 Karahasanlar/Yenipazar/Bilecik

-Mağaralar

9.İnhisar Mağarası

İnhisar Mağarası

Burası neresi? Doğayı keşfetmeyi sevenler için en ilgi çekici ve gizemli noktalardan biri olan mağaralar, doğal zenginliklerle dolu ülkemizin çoğu şehrinde yer alıyor. Bilecik’in bilinen en meşhur mağaralarından olan İnhisar Mağarası, tam olarak turizme açılmış olmasa da, doğa tutkunları tarafından oldukça iyi biliniyor. Bilecik’in İnhisar ilçesinde yer alan mağara, ilçeye 1,9 km uzaklıkta yer alan bir yamaçta bulunuyor.

Neden gitmeliyim? 350 metre rakımlık bir tepede bulunan mağara, 170 metre uzunluğu ve 40 metrelik yüksekliğiyle büyük diyebileceğimiz bir alana sahip. Sayısı binleri bulan yarasa kolonilerinin yaşadığı mağarayı ziyaret etmek isterseniz, İnhisar’dan Eskişehir yönüne giden yolu takip ettiğinizde, 1 km sonra tabelaları takip ederek belli bir noktaya kadar araçla, daha sonra ise yaya olarak ulaşabiliyorsunuz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

Zafer, 11640 İnhisar/Bilecik

-Barajlar

10.Dodurga Barajı

Dodurga Barajı

Burası neresi? Dodurga Barajı, şehir merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan şehrin önemli barajlarından. Barajların olduğu neredeyse her yerde olduğu gibi, Dodurga Barajı’nın göletinin etrafı da mesire alanı olarak kullanılıyor.

Neden gitmeliyim? Henüz piknik masası, WC gibi ihtiyaçların düzenlemelerinin yapılmadığı barajda, genellikle amatör balık avcılığı yapılıyor. Kendi oltasını ve sandalyesini kapıp gelenin balık tutmaya başladığı barajda, isteyenler de piknik yapıyor.

Uyarı! Barajın manzarası ve sakinliği oldukça güzel, ancak baraja gelen eleştirilerden birisi de ziyaretçilerin etrafta çöplerini bırakıyor olması. Kırık cam şişeleri ve mangal kömürleri gibi çöplerini bırakan ziyaretçiler yüzünden kirlenmeye başlayan mesire alanında, çöp torbanızı yanınıza almanızı ve eğer ki mangal yapmayı düşünüyorsanız mangalınızı iyice söndürmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11300 Darıdere/Bozüyük/Bilecik

-Şelaler

11.Kınık Şelalesi

Kınık Şelalesi

Burası neresi? Bilecik’e geldiğinizde gezip görebileceğiniz keyifli doğa harikası duraklardan biri olan Kınık Şelalesi, şehrin merkezine bağlı olan Kınık Köyü’nün sınırları içerisinde yer alıyor.

Suyun dinlendirici sesini sevenler için harika bir gezi noktası olan şelaleyi ziyaret etmek isterseniz, şehir merkezinden yaklaşık 25 kilometrelik bir yolu gitmeniz gerekiyor. Şelaleye 200 metre kalana kadar araçla gidebilir, kısa bir yürüyüş sonrası ise şelaleye ulaşabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? 360 metrelik rakımda yer alan şelale, özellikle de bahar aylarında oldukça gür bir şekilde akarak görsel bir şölen oluşturuyor. Şelalenin olduğu alanda güzel bir piknik yaptıktan sonra, çevreyi dolaşmak için yürüyüşe çıkabilir, doğayı keşfe dalabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11230 Kınık/Bilecik Merkez/Bilecik

-Kaplıcalar

12.Söğüt Çaltı Kaplıcası

Söğüt Çaltı Kaplıcası

Burası neresi? Söğüt ilçesinin Çaltı beldesinde bulunan kaplıcanın suyu 30 kilometre mesafedeki bir kaynaktan geliyor. Kaplıcanın suyundan banyo ve içme şeklinde yararlanılabiliyor.

Neden gitmeliyim? Çaltı Kaplıcası’nın suları; mide rahatsızlıkları, deri ve romatizma hastalıklarına, nevrit, polinevrit ve kadın hastalıklarına iyi geldiği için sık sık ziyaret edilen kaplıcalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Kaçırmayın! Kaplıcanın olduğu alanda pek çok tesis ve otel yer aldığı için, dilerseniz günübirlik, dilerseniz de konaklamalı bir şekilde kaplıcayı ziyaret edebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11602 Çaltı/Söğüt/Bilecik

-Yaylalar

13.Sofular Yaylası

Sofular Yaylası

Burası neresi? Doğanın en güzel nimetlerinden biri olan yaylalar, şehirden kaçanların bol bol nefes alabildiği, hatta çoğu zaman geri dönmek istemediği yerlerden biri oluyor. Eski geleneklerimizde Yörüklerin mevsimlik olarak kullandığı yaylalar, günümüzde festivallerin ve kamp turizminin en sık uğradığı yerlerden biri haline geldi.

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yer alan Sofular Yaylası da bu doğa harikası yaylalardan bir tanesi. İlçe merkezine 25 km mesafede yer alan yayla, yemyeşil doğası ve manzarasıyla görenlerin içini açıyor.

Neden gitmeliyim? 1600 metre rakımda yer alan yayla, ilk geldiğinizde başınızı döndürebilir, zira mis gibi oksijeniyle insanı sarhoş edebiliyor. Köknar ağaçlarından, çam ağaçlarına oldukça geniş bir habitat oluşturan yaylada, her yıl Temmuz ayında şenlikler de düzenleniyor.

Kaçırmayın! Kömürsu Yaylası ile aynı yol üzerinde yer alan yaylayı, sırtınıza kamp takımlarınızı alıp, kendi başınıza da ziyaret edebilirsiniz.

14.Kömürsu Yaylası

Kömürsu Yaylası

Burası neresi? Yine Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yer alan doğa harikası yaylalardan bir diğeri de, ilçe merkezine 28 km mesafede yer alan Kömürsu Yaylası. Yaylaya ilk geldiğinizde sanki yeşilin en güzel tonuyla yapılmış bir tablonun içerisindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Zira buranın Kayın ağaçlarından, Karaçamlarına kadar binlerce çeşit bitkileriyle çizdiği manzara sayesinde doğal bir cennetteymiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Neden gitmeliyim? İçerisinde yer alan 4 kaynak suyuyla, kamp yapmak için en uygun noktalardan biri olan yayla, kampçıların ve doğa sporlarıyla ilgilenenlerin ilgisini çekiyor. Yazın ayrı, kışın ayrı bir güzelliği olan Kömürsu Yaylası’nı, hayatınızda bir kere de olsa, mutlaka gözlerinizle görmenizi ve doğanın tadını çıkartmanızı dileriz.

15.Çiçekli Yaylası

Çiçekli Yaylası

Burası neresi? Bozüyük ilçesinde yer alan Çiçekli Yaylası, Camili Yayla ismiyle bilinen köyün sınırları içerisinde bulunuyor. Oldukça kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz yayla 1906 metre rakıma sahip.

Neden gitmeliyim? Bol bol oksijene doyabileceğiniz, içerisinde büyüklü küçüklü göletlerin yer aldığı bu doğa harikası yaylada, kekiklerin mis gibi kokusunu içinize çekebilir, belki de birkaç gün küçük bir çadırla, doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11460 Camiliyayla/Bozüyük/Bilecik

16.Uzunçam Yaylası

Uzunçam Yaylası

Burası neresi? Bilecik’in Pazaryeri ilçesine 14 km gibi yakın bir mesafede bulunan yayla, Bilecik’e geldiğinizde mutlaka keşfetmeniz gereken doğal yerlerden birisi. Mis gibi havasıyla ve harika manzarasıyla sanki eski bir pastoral romanın içerisinde yer alıyormuş gibi hissedebileceğiniz yaylaya araçla da kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Yolda giderken dahi doğal güzelliklerin karşısında dura dura ulaşabileceğiniz yaylanın yolu, sadece yağmurlu günlerde biraz zorlayıcı bir hal alabiliyor. 1170 metrelik rakımında, doğayla baş başa kalabileceğiniz Uzunçam Yaylası’nı, sıkı bir çanta yaparak ziyaret edebilirsiniz.

-Göletler

17.Bozcaarmut Göleti

Bozcaarmut Göleti

Burası neresi? Bilecik’te yer alan doğanın tadını çıkarabileceğiniz göletlerden birisi de, Bozcaarmut Göleti. Bu gölet; Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde, göletle aynı isme sahip Bozcaarmut Köyü yakınlarında bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Bozulmamış doğası ve harika atmosferiyle görenleri kendine hayran bırakan gölet, yaz kış fark etmeden her mevsimde ayrı bir güzellikle karşınıza çıkıyor. Özellikle sonbahar aylarında göletin üzerine yansıyan turuncu ağaç yapraklarıyla tablo gibi bir görüntü ortaya koyan bu dingin ve sessiz gölette, isterseniz yalnız başına, dilerseniz de sevdiklerinizle keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Kaçırmayın! Bozcaarmut Köyü’ne sadece 3 km uzaklıkta yer alan gölet kamp için de oldukça sık tercih ediliyor. Özellikle hafta sonu daha kalabalık olan gölete, imkanınız varsa hafta içi gitmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Kendi kamp malzemelerinizle geldiğiniz sürece, istediğiniz gibi kamp kurabilirsiniz.

Uyarı! Göletin bulunduğu alanda birkaç çeşme dışında herhangi bir WC ve tesis olmadığını da belirtmemizde fayda var.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11802 Bozcaarmut/Pazaryeri/Bilecik

18.Günyurdu Göleti

Günyurdu Göleti

Burası neresi? Sulama amacıyla yapımı planlanan gölet, 1993 ve 2001 yılları arasında yapılarak şehre kazandırılmış. Bakraş Çayı üzerinde yer alan gölet, ne yazık ki bölgede yer alan köyün sular altında kalmasın neden olmuş. Ancak gölete geldiğinizde yapabileceğiniz pek çok güzel aktivite mevcut.

Neden gitmeliyim? Kendi amatör kamp aletlerinizi ve oltalarınızı getirdiğinizde, göletin etrafında yer alan alanda kamp yapabilir, ya da sakince balık tutmayı deneyebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11800 Günyurdu/Pazaryeri/Bilecik

19.Çavuşköy Göleti

Çavuşköy Göleti

Burası neresi? Bilecik’in şehir merkezine 18 km mesafede yer alan Çavuşköy Göleti, aslında yapay bir gölet. Çavuşköy’ün sınırları içinde bulunan gölet, 710 metrelik rakımda oldukça temiz bir havada ve yemyeşil bir doğanın içinde yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Sulama amacıyla kurulan gölet, şehirliler tarafından mesire alanı ve off-road sporu için kullanılıyor. Off-road araçlarıyla oldukça keyifli bir parkur haline gelen gölete gitmek isterseniz, İlyasbey yolu üzerinden Karaağaç Köyü’ne, oradan da 2 km daha mesafe giderek gölete ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

*Bilecik’te Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

20.Sarar Alışveriş Merkezi

Sarar Alışveriş Merkezi

Burası neresi? Bir şehre geldiğinizde ihtiyaçlarınızı bir arada yer alan bir yerden halletmek çoğu kişinin hoşuna gider. Bilecik şehirler arası yolu üzerinde yer alan Sarar Alışveriş Merkezi, dinlenme tesislerinin bulunduğu alanda yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Sadece Bileciklilerin değil, şehirler arası seyahat edenlerin de durup dinlendiği vakit geçirdiği bir alan. İçerisinde ünlü mağazalardan, restoran zincirlerine kadar ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz pek çok imkanın yer aldığı alışveriş merkezinde, keyifli bir mola verebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

Malhatun Cad. Çevre Yolu 3. Km., 11300 Saraycık/Bozüyük/Bilecik

10.00 – 22.00

webWeb sitesi

-Çocukla Gezilecek Yerler

21.Bilecik Belediyesi Su Eğlence Dünyası

Bilecik Belediyesi Su Eğlence Dünyası

Burası neresi? Bilecik Aquapark, çeşitli etkinliklerle yazın vazgeçilmez, özellikle çocuklar için, bir adres oluyor. Yaz aylarında, bilhassa öğrencilerin yarıyıl tatillerinde, yüzme kurslarının gerçekleşmesi hem aileleri hem de çocukları sevindiriyor.

Neden gitmeliyim? Bilecek’i yaz mevsiminde seyahat ettiğinizde, biraz serinlemek ve ailecek eğlenmek için kesinlikle gelmelisiniz. Çocuklarınız, havuz kaydıraklarında vakit geçirirken, sizde ona eşlik etmek adına yüzebilirsiniz. 🙂

Uyarı! Su Eğlence Dünyası’na gelmek istediğinizde, ilk olarak yapmanız gereken şey, ilgili sağlık kuruluşlarından bir sağlık raporu getirmeniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç 

Osmangazi, Mezbaha Yolu Sk., 11000 Bilecik Merkez/Bilecik

09.30 – 19.30 **16:00 – 16:30 temizlik sebebiyle kapalı

Yetişkin: 13 TL / Çocuk: 7 TL

*Bilecik Çevresinde Gezilecek Yerler

-Civar Köy ve Kasabalar

22.Harmanköy

Harmanköy

Burası neresi? Bilecik’in şehir merkezine 1 saatlik mesafede yer alan bu doğa harikası köy, şehre gelen doğa tutkunlarının ilk uğradığı noktalardan biri. Eskişehir’e de oldukça yakın olduğu için şehir dışından gelenlerin de ziyaret ettiği köy, şehrin İnhisar ilçesinde yer alıyor. Doğayla iç içe olup köy kokusunu almayı sevenlerdenseniz kısa bir mesafe yol giderek Harmanköy’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? 1994 yılında Türkiye’nin ilk köy radyosu olan Harman Fm’in de kurulduğu, oldukça açık görüşlü bir köy burası. Çok fazla kalabalık olmayan köyün merkezinde yer alan köy kahvesinde güzel bir çay içip, köylülerle sohbet ederken doğanın mis gibi kokusunu içinize çekip, şehirde yaşadığınız stresi üzerinizden atabilirsiniz.

Kaçırmayın! Harmanköy’e geldiğinizde bir alt maddemizde bahsettiğimiz Türkiye’nin en güzel doğal kanyonlarından biri olan Harmankaya Kanyonu da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11642 Harmanköy/İnhisar/Bilecik

-Yakınındaki Turistik Şehirler

23.Bolu

Bolu

Burası neresi? İstanbul ve Ankara arasında kalan Bolu, Bilecik’e de oldukça yakın mesafede konumlanmasının yanı sıra, ziyaret etmek için de güzel bir yer oluyor. Batı Karadeniz Bölgesinin önemli noktalarından biri olan Bolu, şehir olarak değil de daha çok pazar kasabası olarak biliniyor.

Neden gitmeliyim? Ormanlardan dağlarına, akarsulardan göllerine kadar her şeyiyle, Türkiye’de seyahat edilmesi gereken yerlerden biri. Özellikle içerisinde en bilinen Bolu Dağı, meşhur Abant Gölü ve Yedigöller Milli Parkı gibi daha birçok güzelliğe yakından şahit olabilirsiniz.

Nasıl ulaşırım? Otobüs ile seyahat ettiğinizde, Bilecik Bolu arası mesafe, yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika sürüyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

24.Eskişehir

Eskişehir

Burası neresi? Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir, kültürü ve ekonomisiyle ülkemizde önemli bir konuma sahip. Kentin mutfağı ve gelenekleri ayrı bir keşif olurken, şehir merkezinin tam ortasında yer alan Porsuk Nehri ise, manzarasıyla etkiliyor.

Neden gitmeliyim? Burada bulunan restoran ve cafelerin neredeyse hepsi çok uygun fiyatlı ve Eskişehir’e kadar gelmişken, en meşhur iki yemeğini -çiğ börek ve Balaban kebabı- mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Ayrıca Porsuk Nehri’nde bir gondol kiralayarak, Eskişehir turu yapmaya ne dersiniz? Eskişehir’in en turistik ve en rağbet gören yerlerinden biri, Sazova Parkı, hem yalnız hem ailecek gidebileceğiniz bir eğlence yeri…

Nasıl ulaşırım? Otobüs ile seyahat ettiğinizde, Bilecik Eskişehir arası mesafenin çok yakın olduğunu ve yaklaşık 1 saat sürdüğünü belirtelim. Bu sayede bilet fiyatlarını da çok ucuza bulacaksınız!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

25.Kütahya

Kütahya

Burası neresi? Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Kütahya, yaklaşık 5 bin yıllık Anadolu şehridir. Dünyanın en zengin su kaynakları, 35 farklı değerli madenin çıkarılması, yine dünyanın en büyük seramik, porselen ve cam sanayilerinin burada mevcut olması… Neden zengin bir kültürel mirasa ve tarihe sahip olduğunu anladınız, değil mi? 🙂

Neden gitmeliyim? Antik Kent, Zeus Tapınağı, köprü ve camiler, kale ve çarşılar gibi pek çok turistik ve tarihi yeri keşfedin! Yerel mutfağı ve doğal yaşam alanlarıyla da harika bir gezi noktası olacağına eminiz.

Nasıl ulaşırım?  Otobüs yolculuğunda, Bilecik Kütahya arası mesafe yaklaşık 1 saat 24 dakika sürüyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

26.Bursa

Bursa

Burası neresi? Türkiye’nin en büyük 4 ana şehrinden biri olan Bursa, neredeyse her şehirden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bir konumda. Popüler noktaların oldukça yakınında yer alan şehrimiz, özellikle Uludağ’ı ile birçok turisti buraya çekiyor.

Neden gitmeliyim? Geçmişten günümüze birçok farklı topluluğa yer veren Bursa, bu imparatorluklardan kültürel ve sanatsal değerleri kaparak, daha da önemini artırmış. Çok sayıda sosyal kompleksler, camiler, Türk hamamları, kervansaraylar, hanlar, türbeler ve saraylar bulunuyor. Her biri Bursa’nın tarihini, kültürünü ve ihtişamını yansıtıyor. Unutmadan Bursa’ya gelip de, bir İskender yemeden gitmezsiniz herhalde. 🙂

Nasıl ulaşırım? Bilecik Bursa arası mesafe yaklaşık 1 saat 33 dakika sürüyor ve İETT otobüsleriyle gidebilmeniz mümkün. Güzergahları ve daha fazlası için…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

27.Sakarya

Sakarya

Burası neresi? Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Sakarya, birçok farklı cazibe noktasına sahip. Ünlü arkeolojik ve turistik yerleri, sahilleri ve gölleri, vadileri ve ormanları ile doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir.

Neden gitmeliyim? Tüm bu saydığımız zenginlikler karşısında, dayanamayıp mutlaka gitmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bu özellikler sayesinde, daha da önemini artıran şehir, birçok turisti ve tatilcileri buraya çekiyor. Ayrıca en güzel yeşillik alanları ile de huzur ve sakinliğin, resmen adresi oluyor.

Nasıl ulaşırım? Otobüs ile seyahat ettiğinizde, Bilecik Sakarya arası mesafe oldukça yakın. Yaklaşık 1 saat sonra Sakarya’da oluyorsunuz. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

*Bilecik’te Yapılacak Şeyler

-Günlük Turlar

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.