Sakarya’da Ne Yenir? – İşte Size Sakarya Mutfağının En Lezzetli 15 Yemeği

Sakarya Mutfak Kültürü

Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Sakarya ilinde bu kültürlerin ve etnik yapının etkisine bağlı olarak mutfak kültürü de zenginleşmiştir. Yörede yaşayan Yörükler, Kafkaslar, Boşnaklar, Lazlar, Arnavutlar ve daha birçok göçmen kendi mutfak kültürlerini Sakarya mutfağına yansıtmıştır. Böylece Sakarya mutfağına 100’den fazla yöresel yemek girmiş ve tüm kültürlerin harmanlandığı dikkat çekici geleneksel bir mutfak ortaya çıkmıştır.

Farklı coğrafi ve kültürel yapı, mevsimsel koşullara bağlı olarak değişen mutfak özelliklerine sahip olan Sakarya mutfağı, buğday ürünleri ve sebze türlerini birleştiren yemekler, hamur işleri ve süt ürünleri ağırlıklı olarak şekillenir. Sakarya’nın zirai yönden verimli topraklara sahip olması mutfak ürün çeşitliliğinin de zengin olmasını sağlamıştır. Sakarya mutfağında öne çıkan lezzetler; Çerkez tavuğu, ıslama köfte, dımbıl çorbası, balkabaklı ekmek, dartılı keşkek gibi lezzetler yer almaktadır. Sakarya mutfağının öne çıkan diğer lezzetleri ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Sakarya’dan Alınabilecek Yiyecekler: Sakarya, farklı coğrafyalardan pek çok insanın göç ederek geldiği ve yaşamlarını sürdürdüğü şehirlerimizden biridir. Bunun sonucunda şehrin mutfağı da bir hayli zengin içeriğiyle öne çıkıyor. Ev yemeklerinden atıştırmalıklara varıncaya kadar beğenerek yiyebileceğiniz pek çok lezzet bulunuyor. Sakarya gezinizde şehirden alabileceğiniz yiyecekler arasında çörek otlu kurabiye, armut pekmezi, bademli kurabiye, pita ve doğal kahvaltılık ve bakliyat ürünleri yer almaktadır.

Sakarya’nın En Meşhur Tatlısı: Sakarya denilince akla ilk kabak tatlısı gelir. Sakarya’ya her ne amaçla geliyor olursanız olun burada mutlaka meşhur kabak tatlısını yemelisiniz. Daha sonra cevizli lokumu deneyebilir, uğut tatlısını da kavanoz halinde satın alarak kendinize veya sevdiklerinize bir güzellik yapabilirsiniz.

Sakarya’dan Alınabilecek Doğal Ürünler: Sakarya mutfağı zenginliğini elbette içeriğindeki doğal ürünlerin çeşitliliğinden alıyor. Buradan alabileceğiniz doğal ürünler arasında pekmezler, erişte, tarhana, kabak, helva çeşitleri ve balkabaklı ekmek yer almaktadır.

Sakarya Yöresel Yemekleri

Pekmezli Ayva Dolması

16. yüzyıldan beri Osmanlı mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan ve saray mutfağında da yerini alan pekmezli ayva dolması, günümüzde Sakarya geleneksel mutfağının önemli lezzetleri arasında yerini almaktadır. Meyve ve etin bir araya geldiği nadir yemeklerden biri olan pekmezli ayva dolması, Sakarya’da gastronomi turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir.

Meyve, et ve pirincin mükemmel birleşimi ile yapılan yemek hem farklılığıyla hem de lezzetiyle fark yaratıyor. Yemeğin lezzetinin sırrı ise pekmezde saklıdır. Büyük boy ayvalar ikiye bölünerek içi oyulur. Kuzu kıyma, pirinç, kuru soğan, ayva püresi ve baharatların kavrulmasıyla oluşan iç harcı ayvaların içine doldurulur. Son olarak pekmez ilave edilir ve fırına verilir. Sakarya sofralarında sıklıkla yerini alan yemeği mutlaka denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan pekmezli ayva dolmasının tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz. Şehir merkezinde yöresel yemekler menüsüne sahip bazı restoranlarda da bu yemeği bulabilmeniz mümkündür.
 • Fiyat Aralığı: Orta Seviye
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Adapazarı Usulü Kuzu But

Sakarya’nın Adapazarı ilçesine özgü geleneksel lezzet, Sakarya mutfağının önemli lezzetleri arasında yerini alıyor. Genel olarak tandırda pişirilen ancak fırınlarda da pişirilebilen bu geleneksel yemek, Adapazarı’nda oldukça popüler olan ve özel sofralarda başköşede yerini alan bir lezzettir. Yapımı oldukça zor olan ve maharet gerektiren yemek, hem Adapazarı halkı hem de yöreye gelen misafirler tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Özel günlerin olmazsa olmaz yemeği kuzu but, kemikleri sıyrılıp ayıklanmış kuzu but, domates salçası, tereyağı, un, kırmızıbiber, tavuk suyu ve tuz ile pişirilerek hazırlanmaktadır. Tandır yemeği olarak bilinen yemek evlerde fırında pişirilse de asıl lezzeti tandırda pişirilen kuzu buttan alabilirsiniz. Adapazarı’nda birçok restoranda bulabileceğiniz yemek mutlaka denemeniz gereken yemeklerin başında gelmektedir.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/orhanustakebapdiyarim/
 • Fiyat Aralığı: Orta Seviye
 • Adres: Cumhuriyet, Şal Sk., No: 21, Adapazarı
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 11:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0264 274 44 54
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Burada yöreye özgü çorba ve diğer ana yemekleri de deneyebilir ayrıca yemeğinizin üzerine farklı tatlı çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Islama Köftesi

Sakarya’nın en meşhur lezzetlerinden biri olan Islama Köfte, Balkan mutfağından gelerek Sakarya mutfağında yerini almıştır. Türk mutfağında köftenin yeri herkes tarafından biliniyor. Ancak Islama Köfte hem lezzetiyle hem de yapılışıyla klasik köftelerden çok farklı. Köftenin özelliği yörede yetişen hayvanların etinden hazırlanmasıdır. Lezzetini de buradan aldığı düşünülür. Yanında sunulan kemik unlu ve toz biberli sosa bulandırılarak kızartılmış ekmek ise lezzetine lezzet katıyor.

Ülkemizin neredeyse her yöresinin meşhur bir köftesi olsa da Islama köfte diğer köftelerden ayrılıyor. Kömür ateşinde pişirilerek sunuma hazırlanan köfteler, yanında sunulanlarla damaklarda lezzet patlaması yaşatıyor. Sakarya’da gideceğiniz bütün lokantalarda ve restoranlarda bulabileceğiniz bu eşsiz lezzeti mutlaka denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/meshurkoftecimustafa/
 • Fiyat Aralığı: Orta Seviye
 • Adres: Cumhuriyet, Kurtuluş Cad., No: 4, Serdivan
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 12:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0264 339 20 29
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Köftenin yanına salata alabilir ve kapalı şişe yayık ayranlardan tercih edebilirsiniz.

Hamsili Pilav

Karadeniz’e kıyısı olan Sakarya’da hamsinin yeri ayrıdır. Izgarası, fırını, kızartması, köftesi yapılan hamsinin sevilen türlerinden biri de pilavıdır. Aslen doğu Karadeniz mutfağına ait olan hamsili pilav, Sakarya’da yaşayan doğu Karadenizlilerin çoğunluğundan dolayı Sakarya mutfağında da yerini almıştır. Sadece Karadenizliler değil herkesin beğenerek tükettiği hamsili pilav, yapımı zaman ve maharet isteyen, lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan bir yemektir.

Yapımı maharet ve ustalık istese de Karadenizli kadınlar hamsi ve iç pilavla görsel şölen ortaya çıkarıyor. Soğan, pirinç, maydanoz, dereotu, kuş üzümü, tarçın, karabiber ve tuz ile hazırlanan iç harcı, kılçığı alınmış ve tepsiye dizilmiş hamsilerin arasına doldurulur. Üzeri tekrar hamsilerle kapatılır ve fırına verilir. Eğer hamsini anavatanı doğu Karadeniz’de yaşamıyorsanız, hamsili pilavı mutlaka Sakarya’da denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/kartepemanzararestaurant/
 • Fiyat Aralığı: Orta Seviye
 • Adres: Maşukiye, Kartepe Cad., No: 149, Kartepe
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0539 678 41 61
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Buranın sac kavurmasını da deneyebilirsiniz. Ayrıca yemeğinizin üzerine çokça tercih edilen fındıklı sütlaç yiyebilirsiniz.

Balkabaklı Ekmek

Sakarya mutfağında sıklıkla kullanılan balkabağı ile birçok yemek, tatlı ve hamur işi yapılmaktadır. Balkabaklı ekmek de bunlardan biri. Şehrin en meşhur lezzetlerinden biri olan Balkabaklı ekmek, birçok pastanede bulunabilir. Deneyenleri lezzetiyle büyüleyen ekmek, yumuşacık yapısı ve uzun süre bayatlamamasıyla dikkat çekiyor.

İçerisinde bal kabağı, süt, zeytinyağı, maya, un ve tuz bulunuyor. Rendelenmiş balkabaklarının suyu ile birlikte hamura katılması ile hazırlanan ekmekler tamamen balkabağının rengini alıyor ve rengiyle bile görenlerin iştahını açıyor. Yumuşaklığıyla, rengiyle, lezzetiyle, bayatlamamasıyla meşhur olan ve Sakarya’da kahvaltı sofralarından eksik olmayan bu farklı lezzeti mutlaka denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: Balkabaklı ekmeği Sakarya genelindeki pek çok pastanede bulabilmeniz mümkündür.
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Çerkez Tavuğu

Osmanlı döneminde ülkemize göçen Çerkezlerin mutfağımıza kazandırdığı en güzel lezzetlerden biri olan Çerkez tavuğu, Sakarya’da yoğun Çerkez nüfusu yaşadığından dolayı Sakarya mutfağının yöresel yemekleri arasında yerini almaktadır. Düğün yemeklerinin, bayram yemeklerinin, özel misafir sofralarının vazgeçilmez yemeği olan Çerkez tavuğu, hem yöre halkı hem de yöreye gelen misafirler tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Yapımı maharet isteyen yemeğin içerisinde; tavuk, ceviz, acıka, mısır unu, buğday unu, kişniş, kırmızıbiber, tereyağı, sıvı yağ, soğan ve sarımsak bulunmaktadır. Sakarya mutfağının en lezzetli yemeklerinden biri olan Çerkez tavuğu, Sakarya’da mutlaka tatmanız gereken yemeklerin başında gelmektedir. Birçok restoranda bulabileceğiniz yemeği denemeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/atartarestaurant/
 • Fiyat Aralığı: Orta Seviye
 • Adres: Kayalarmemduhiye Mah., No: 164, Erenler
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0542 540 84 54
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Buranın kahvaltısı da meşhurdur. Organik ürünlerin yer aldığı doyurucu bir kahvaltı ile güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kara Lahana

Karadeniz bölgesinde kışları en çok tüketilen sebzelerin başında gelen Kara Lahana, lezzetli olduğu kadar sağlıklı olması ile de dikkat çekiyor. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde sarmasından çorbasına, kavurmasından yemeğine kadar birçok çeşit yemeği yapılan Karalahana, Sakarya yöresel mutfağında da yerini almaktadır. C vitamini kaynağı olan Kara Lahana kış aylarında hastalıklardan korunmak için sıklıkla tüketilir.

Sakarya’da daha çok haşlama olarak tüketilen Kara Lahana yemeğinin içine mısır unu, fasulye, soğan ve baharatlar eklenerek hazırlanır. İçerisindeki malzemeler tercihe göre değişse de kemik suyu eklenirse lezzetine lezzet eklenir. Kış aylarında en çok tercih edilen yemeklerin başında gelen karalahana hem çorba olarak hem de ana yemek olarak tüketilebilir. Yanında bir de turşu ve mısır ekmeği varsa tadından yenmez.

 • Nerede Yenir: Karalahanayı şehir merkezinde yöresel ürünler satan dükkânlardan satın alabilirsiniz.
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye

Kaşnuka

Sakarya mutfağının farklı ve lezzetli yemeklerinden biri de Kaşnuka. Pırasa ve mısır unu ile hazırlanan yemek hem kahvaltılardan akşam yemeğine kadar tüm öğünlerde sevilerek tüketilir. Çayın yanında da oldukça lezzetli bir atıştırmalıktır. Yapımı oldukça kolay olan Kaşnuka, süt ve yumurta ile de oldukça besleyici bir yemektir.

Ayıklanarak ince yuvarlak dilimler halinde doğranır. Süt, yumurta, mısır unu, sıvıyağ, tuz ve kabartma tozu çırpılarak sufle kıvamına getirilir. Doğranmış pırasalar da eklenerek karıştırılır ve tepsi ile fırına verilir. Pişerken ortaya mis kokular yayan Kaşnuka, yörede mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Sakarya da birçok lokantada bulabileceğiniz Sakarya’ya özgü lezzeti mutlaka denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan kaşnuka çöreğinin tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Pırasalı Börek

Geleneksel Türk mutfağında onlarca çeşit börek yapılmaktadır ve hepsinin de sofralarda ayrı bir yeri vardır. Hamur işlerinin ayrı bir yeri olan Sakarya mutfağında sevilen hamur işlerinin başında da Pırasalı börek gelmektedir. Hem çok lezzetli hem de oldukça hafif olan börek her öğünde keyifle tüketilir.

Sakarya’ya has bir börek olan ancak ülkemizin dört bir yanında yapılan ve sevilerek tüketilen Pırasalı börek çıtır çıtır hamuru ve lezzetli iç harcı ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Ayıklanmış pırasalar soğan ile kısık ateşte pişirilir. Karabiber ve tuz eklenerek hazır hale getirilir. Hamurunun çıtır olmasını ise sosuna eklenen yoğurt sağlar. Günün her öğünde tüketilebilen pırasalı böreğin yanında bir de çay veya ayran varsa tadından yenmez.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/adabasakborek/
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Adres: Karaağaç Cad., No: 32, Adapazarı
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 05:30 – 22:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0264 777 33 77
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Buranın kahvaltısını deneyebilir veya öğlen pide çeşitlerinden yiyebilirsiniz.

Balkabaklı Gözleme

Sakarya mutfağında farklı lezzetlerin bir araya gelmesi ile oluşmuş yemekler oldukça fazladır. Tatlısı ile meşhur balkabağı, Sakarya’da birçok farklı lezzetin içerisinde yerini alır. Birçok farklı şekilde yapılan kahvaltıların göz bebeği gözleme Sakarya da en lezzetli hali ile yapılıyor. Diğer gözleme çeşitlerine göre farklı bir tada sahip olan Balkabaklı Gözleme, farklı bir lezzet arayanların çok seveceği bir yemek.

Balkabağının tatlılığı, elde açılmış hamurla birleşir ve ortaya dadı damaklarda bırakan bir lezzet çıkar. Balkabağı ve havuç rendelenir, yeşil soğan ve sarımsak ile birlikte zeytinyağında pişirilir. Karabiber, pul biber ve tuz, rendelenmiş beyaz peynir ve dereotu eklenerek iç harç hazırlanır. El açması yufkanın içine konularak pişirilir ve servise hazır hale getirilir.

 • Nerede Yenir: Balkabaklı gözlemeyi şehir merkezinde börekçilerde bulabilmeniz mümkündür.
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Dartılı Keşkek

Dartılı Keşkek

Ülkemizde birçok yörenin geleneksel mutfağında yerini alan Keşkek, Sakarya geleneksel mutfağında da önemli bir yere sahiptir. Sakarya’da düğün yemeklerinin, bayram yemeklerinin vazgeçilmez yemeği olan keşkek, ağır misafir sofralarında da başköşede yerini alır. Hem yapımıyla hem malzemeleriyle hem de lezzetiyle diğer yörelerde yapılan keşkeklerden farklı olan Dartılı keşkek, yapımı oldukça maharet gerektiren bir yemektir.

Süt ile yapılan dartı Sakarya’da kahvaltılarda ve makarnalarda sos olarak kullanılır. Sakarya usulü keşkeğe lezzetini veren de keşkeğe eklenen dartıdır. Ayrı ayrı hazırlanan dartı ve keşkek servis etmeden önce bir araya getirilip pişirilir ve ortaya fark yaratan bir lezzet çıkar.  Bildiğiniz diğer keşkekleri unutun ve Sakarya usulü dartılı keşkeği deneyin.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan dartılı keşkeğin tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Tavuklu Cizleme

Tavuklu Cizleme

Farklı yörelerde akıtma, cızlama, cızlak olarak bilinen krep, özellikle kahvaltılarda tüketilen lezzetli bir hamur işidir. Hem tatlı hem de tuzlu olarak tüketilebilir. Hatta bazı yörelerde farklı şekillerde yapılarak ana yemek olarak sofralarda yerini alır. Sakarya yöresine ait geleneksel yemeklerin arasında yerini alan Tavuklu cizleme, herkesin çok sevdiği oldukça besleyici bir tarif.

Tavuk, soğan, biber, tuz ve baharatlarla hazırlanan harç, incecik kreplerin içerisine doldurulur ve bohça şeklinde kapatılır. Üzerine tercihe göre beşamel sos ve kaşar peyniri dökülerek fırına verilir. Üzeri kızardıktan sonra sıcak sıcak servis edilir. Sakarya’da akşam yemeği sofralarında sıklıkla yerini alan Tavuklu Cizleme, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başındadır.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan tavuklu cizleme yemeğinin tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Gürcü Sarması

Gürcü Sarması

Türk mutfağında sarmaların önemini bilmeyen yoktur. Kimi yörede sarma kimi yörede lahana sarması ön plandadır. Doğu Karadeniz esintilerini yansıtan Sakarya mutfağında da Kara Lahana sarmasının yeri ayrıdır. Sakarya yöresel mutfağına Gürcü mutfağından gelmiş olan Gürcü Sarması, Osmanlı döneminden beri yörede yapılmakta ve sevilerek tüketilmektedir.

Klasik lahana sarmalarına göre farklı bir iç harçla hazırlanan sarma lezzetiyle de fark yaratıyor. Haşlanmış patates, ceviz içi, bulgur, taze soğan, maydanoz, sivribiber, kırmızı pul biber, karabiber, domates salçası, tereyağı ve tuz ile iç harç hazırlanır. Haşlanmış lahanalara sarılarak tencereye dizilir. Tereyağı, salça ve su ile hazırlanan sos tenceredeki sarmaların üzerine dökülerek kısık ateşte pişmeye bırakılır. Yoğurtla da servis edilirse damaklarda unutulmayacak bir tat bırakır. Size bildiğiniz bütün sarmaları unutturacak Gürcü sarmasını mutlaka Sakarya’da denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan Gürcü sarmasının tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Sakarya Yöresel Çorbaları

Bulgur Çorbası

Sakarya yöresel mutfağının en sevilen çorbalarının başında gelen bulgur çorbası lezzetli olduğu kadar besleyici olmasıyla da dikkat çekiyor. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan ve yemeklerden önce harika bir başlangıç olan Bulgur çorbası kimine göre de hem hafif hem de lezzetli be doyurucu bir ana yemek.

İçerisinde bulgur haricinde süt ve kuru soğan bulunan çorba tereyağı, kırmızı pul biber ve tuz ile de lezzetlendirilir. Sakarya’da özellikle akşam yemeği sofralarında başköşede yerini alan çorba Sakarya’da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında gelir.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan bulgur çorbasının tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Dımbıl Çorbası

Dımbıl Çorbası

Sakarya’nın lezzetli yemeklerinden önce içilecek en güzel çorbalardan biri. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir çorba olan Dımbıl Çorbası, Sakarya’nın en meşhur yemeklerinin başında gelmektedir. Oldukça hafif ve lezzetli olan çorbanın içerisinde soğan, sıvı yağ, un, kırmızıbiber, tuz ve mayasız hamur bulunuyor.

El açması mayasız hamurlar küçük küçük kesilir ve çorbanın içerisinde yerini alır. Tercihe göre de hem pratik olması hem de daha lezzetli olması açısından makarna hamurları da ilave edilir. Salçalı, kırmızı rengi ile iştah açan çorba hafif olmasına rağmen oldukça da doyurucudur. Kimileri çorbayı ana yemek olarak da tercih eder. Şehrin çoğu restoran ve lokantasında bulabileceğiniz Dımbıl Çorbası mutlaka denemeniz gereken çorbaların bağında gelmektedir.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan dımbıl çorbasının tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Lahanalı Tarhana Çorbası

Lahanalı Tarhana Çorbası

Ülkemizin zengin çorba menüsünde bulunan ve sevilen çorbalardan biri olan Lahanalı Tarhana Çorbası, beklide yiyebileceğiniz en vitaminli ve besleyici çorba. Tarhananın vitaminleri, lahananın besleyiciliği bir araya gelerek ortaya eşsiz bir lezzet çıkıyor. Sağlığa faydalı olması nedeniyle annelerin çocuklarına yaptıkları çorbaların başında gelen Lahanalı Tarhana Çorbası, Sakarya mutfağının sevilen lezzetleri arasında yerini alıyor.

Tarhana yağda hafifçe kavrulur ve üzerine soğuk su eklenir. Önceden ince ince kıyılarak haşlanan lahanalar pişmiş tarhanaya eklenir. Kıvama gelene kadar iyice pişirilir ve baharatlar eklenerek servise hazır hale getirilir. Sakarya’ya yolunuz düşerse denemeniz gereken ilk lezzetlerden biri olan farklı ama lezzetli çorba en sevdiğiniz çorba olacak.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan lahanalı tarhana çorbasının tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Sakarya Tatlıları

Cevizli Lokum

Sakarya mutfağında hamur işlerinin ayrı bir yeri vardır. Böreğinden cızlamasına birçok çeşit hamur işi yapılan Sakarya’da, sevilen hamur işlerinden biri de Cevizli Lokumdur. Çayın yanında ailenizle ve misafirlerinizle tüketebileceğiniz bu harika lezzet, şehirde bulunan mahalle fırınlarında günün erken saatlerinde pişirilir ve kahvaltı sofralarında yerini alır.

Bir çeşit börek olan Cevizli Lokum, özellikle de bayramlarda ve özel günlerde titizlikle hazırlanır ve misafirlere sunulur. Fırınlarda kolaylıkla bulunsa da Sakarya evlerinde de pişirilen ve kokusu ile kendine hayran bırakan böreğin içerisinde fındık, ceviz ve peynir gibi sağlıklı ve besleyici malzemeler bulunur. Sakarya’nın sevilen bu lezzetini Sakarya’ya gittiğinizde herhangi bir fırından alarak deneyebilirsiniz.

 • Nerede Yenir: Cevizli lokumu Sakarya genelindeki pastane ve fırınlarda bulabilmeniz mümkündür.
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

İncir Uyuşturması

Asırlardır Anadolu sofralarını süsleyen ve birçok tarifte kullanılan kuru incirin sütle buluşması ile hazırlanan İncir uyuşturması, kendine has lezzetleriyle adından söz ettiren Sakarya’da sofraların vazgeçilmez tatlıları arasında yerini alır. Ülkemizin birçok şehrinde yapılan tatlı kimi yörelerde de incir uyutması olarak anılıyor. Kentin yöresel lezzetlerinden biri haline gelen tatlı, az malzemeli olması, yapımının kolay olması ve hafif olması nedeniyle de çok fazla tercih ediliyor.

Tatlı krizinizi geçiştirmenin en hafif ve lezzetli hali olan tatlı, sadece incir, su, süt ve şekerden oluşuyor. Kaynayan sütün içerisine ince ince doğranmış incir ve diğer malzemelerde eklenerek yaklaşık iki saat bekletiliyor. Daha sonra da üzerine ceviz eklenerek servis ediliyor.

 • Nerede Yenir: Çoğunlukla evlerde yapılan incir uyuşturması tatlısının tarifini alarak sizler de evlerinizde yapabilirsiniz.
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Uğut Tatlısı

Sakarya mutfağının geniş bir tatlı menüsü vardır. Bu tatlıların belki de en zahmetsiz ve ekonomik olanı Uğut Tatlısıdır. Tatlandırıcı kullanılmadan yapılması nedeniyle de oldukça hafif ve sağlıklı olan tatlı Sakarya sofralarında sıklıkla yerini almaktadır. Kırmızı buğday unu, yağ ve süt ile hazırlanan tatlının özelliği tatlandırıcı kullanılmaması ve lezzetini de kendi kıvamından almasıdır.

Lezzetinin yanında oldukça önemli bir vitamin kaynağı olması ile de bilinen tatlı saç dökülmesi, B12 eksikliği gibi birçok sağlık sorununa da iyi gelir. Sakarya dışında pek bilinmeyen ama Sakarya da birçok yerde kavanozlarda satılan tatlıyı mutlaka denemelisiniz. Şekersiz tatlı mı olur diyebilirsiniz ama bu tatlının tadına baktıktan sonra tüm fikriniz değişecek.

 • Nerede Yenir: Eymen Uğut Tatlıcısı
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Adres: Hacı Murat Mah., Yunus Paşa Çarşısı, No: 4, Taraklı
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 10:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0533 432 29 40
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Kabak Tatlısı

Tatlı deyince herkesin aklına farklı farklı lezzetler gelir. Ülkemizde her şehrin kendine has bir tatlısı olsa da bazı tatlılar tüm ülkeye mal olmuştur. Kabak tatlısı da bu tatlılardan biridir. Ancak tabi ki her yörede farklı farklı şekillerde yapılır ve o yörenin mutfağına özgü özellikleri mutlaka taşır. Sakarya mutfağının özelliklerini taşıyan, Sakarya’nın meşhur tatlılardan biri de kabak tatlısı.

Yörenin en popüler tatlılarından biri olan Kabak Tatlısı, lezzeti ve hafifliğiyle deneyenleri kendine hayran bırakıyor. Özellikle de Sakarya’ya özgü kabak tatlısı, üzerine konulan malzemeler ve servis şekli ile fark yaratıyor. Hangi yöreden olursanız olun mutlaka kabak tatlısı yemişsinizdir ancak kesinlikle Sakarya’ya özgü kabak tatlısını denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/khacibekir/
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Adres: Kurtuluş, Karaağaç Blv., No: 14, Adapazarı
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 10:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0264 279 49 99
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Burada meşhur ıslama köftesini de deneyebilirsiniz.

Köpük Helvası

Sakarya’nın Taraklı ilçesine özgü bu lezzet, Taraklı Helva olarak da bilinir. Daha çok kış ayları ile özdeşleşen tatlı Osmanlı döneminden bu yana popülerliğini korumuş ve günümüzde de Sakarya vatandaşlarının ilk tercihleri arasında yerini almıştır. İçerisinde yumurta, şeker ve çöğen kökü bulunan Köpük Helvası, mide dostu bir tatlı olarak bilinir.

Özellikle kış aylarında üşümemek ve midelerini üşütmemek için Sakarya halkı bu tatlıyı yapar ve tüketir. Şekeri fazla gelenler ise içine tahin atarak hafifletebilir. Genellikle kahvaltılarda reçel yerine tüketilen tatlı akşam yemeklerinden sora da tahinle birlikte tüketilebilen hafif bir tatlıdır. Farklı aromasıyla damağınızı şenlendiren Köpük helvası Sakarya’ da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

 • Nerede Yenir: Köpük helvasını Sakarya genelinde yöresel ürünler satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git

Abhaz Pastası

Abhaz Pastası

Kendine has farklı lezzetleriyle adından söz ettiren Sakarya mutfağının belki de en farklı yemeği. Adı her ne kadar pasta olsa da bilinen pastalarla pek alakası olmayan Abhaz Pastası, Sakarya’ya göç eden toplulukların Sakarya mutfağına kazandırdığı lezzetlerden biridir. Tatlı listesinde yerini almasına rağmen şeker kullanılmadan yapılır ancak farklı tadıyla damaklarda lezzet patlaması yaşatır.

Oldukça az malzemeli olan ve yapılışı da kolay olan yemek, daha çok Sakarya kahvaltı sofralarında yerini alır. Kaynar suyun içerisine atılmış mısır unu yaklaşık bir saat boyunca suyunu çekene ve çiğ kokusu çıkana kadar ara ara karıştırılarak pişirilir. Piştikten sonra bir tepsiye ters çevrilir. Aralarına ve üstüne de lezzetini veren Abhaz peyniri batırılır. Tatlının özelliği çatal kullanmadan elle yoğrularak yenmesidir. Başka yörelerde bulman pek mümkün olmayan Abhaz pastasını Sakarya da mutlaka denemelisiniz.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/atartarestaurant/
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Adres: Kayalarmemduhiye Mah., No: 164, Erenler
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0542 540 84 54
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Buranın Abaza mantısı da meşhurdur.

Un Helvası

Un Helvası

Ülkemizin tatlı kültürünün en önemli tatlılarından biri olan un helvası asırlardır her yörede yapılmaktadır. Bozkır kültüründen gelen un helvası birçok bölgede yapılır. Sakarya geleneksel tatlıları listesinde de kendine yer bulan un helvası hem yas hem de mutluluk tatlısı olarak yapılmaktadır. Taziye evlerinde yapılıp dağıtılan ya da mutlu bir haberin müjdesi olarak dağıtılan tatlının Türk kültüründe de ayrı bir yeri vardır.

Osmanlı döneminde özel ve önemli günlerde saraylarda yapılan tatlı günümüzde de özel günlerin yanı sıra, pratikliğiyle tatlı krizlerinin kurtarıcısı olarak yapılıyor. Her evde bulunan malzemelerle yapılabilmesi nedeniyle de özellikle ani gelen misafirler için de kurtarıcı oluyor. Un, yaş, şeker ve su ile yapılan un helvası yumuşacık ağızda dağılan kıvamıyla damakları çatlatan bir lezzete sahip.

 • Nerede Yenir: https://www.instagram.com/helvacialisakarya/
 • Fiyat Aralığı: Düşük Seviye
 • Adres: Semerciler, Çark Cad., No: 57, D: 207, Adapazarı
 • Çalışma Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0539 438 10 54
 • Yol Tarifi Al >
 • Nasıl Yapılır: Tarife Git
 • Gitmişken Başka Ne Yemeliyim: Buranın dondurmalı irmik helvasını da deneyebilirsiniz.

Sakarya doyurucu ana yemeklerin yanı sıra nefis hafif tatlılarıyla da zengin bir sofra kültürüne sahip. Sakarya’nın yöresel yemekleri arasında iştah açıcı bal kabaklı, pırasalı ve patatesli yemekleri sofraların baş tacıdır. Sakarya’nın ilçelerine göre farklılaşan lezzetleri ve hem göze hem de mideye hitap eden tatlılarını sizler ise denemeye değer.

Sakarya’nın yöresel yemeklerini paylaştığımız listemize sizler de önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki yorumlar kısmından Çanakkale mutfağına dair öneri ve görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin