Bayburt

Hap niteliğinde bilgiler

Şehir Hakkında: Binlerce yıllık kültürel dokusu ve doğal güzellikleriyle karşımıza çıkan Bayburt, oldukça küçük bir şehir. İçerisinden geçen Türkiye’nin en büyük nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri’nden, binlerce yıl boyunca İpek Yolu üzerinde yer aldığı için oldukça önemli konuma sahip olan şehir Bayburt, doğa harikası yerleri ve ödüllü müzesiyle ilgi çekici gezi duraklarına sahip. Tarım ve hayvancılığın geliştiği illerden biri olan Bayburt, birbirinden güzel yaylalarıyla ve mağaralarıyla, keşif turunuzu bekliyor.

Kaç Günde Gezilir? Küçük bir şehir olduğundan, Bayburt’u 1 – 2 günde gezebilirsiniz.

Gidilecek En İyi Zaman? Bayburt’a gidilecek en iyi zamanın bahar ayları olduğunu söyleyelim.

Şehir İçi Ulaşım: Bayburt’a geldiğinizde, toplu taşıma hizmeti olarak; belediye otobüslerini, dolmuşları ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda toplu taşıma hizmeti yetersiz kaldığı için, halk otobüs hizmetleri başlatılmış. İhtiyaç duyduğunuzda, otobüs güzergahlarını takip edebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin! En önemli müzelerinden biri olan Baskı Müzesi’ne gidin, Yakupabdal Tabiat Parkı’nda piknik yapın ve doğa güzelliklerini keşfedin! Hemen bir kağıt kalem alın ve Bayburt gezilecek yerler noktalarını yazmaya başlayın! 🙂

*Bayburt Gezilecek Yerler Videosu

*Bayburt Gezilecek Yerler Haritası

*Bayburt Gezilecek Yerler

-Müzeler

1.Baksı Müzesi

Baksı Müzesi

Burası neresi? Bayburt’ta yer alan Baksı Müzesi, Türkiye’deki en özel müzelerden biri olarak biliniyor. Gerek tasarımı gerek bulunduğu konum nedeniyle oldukça ilgi çekici bir konuma sahip olan müze, Prof. Dr. Hüseyin Koçan ve ekibi tarafından kurulmuş.

Neden gitmeliyim? Müzeyle ilgili ilk çalışmalar 2005 yılında kurulan Baksı Kültür Sanat Vakfı’nda ortaya çıkmış. Daha sonra devletten herhangi bir yardım almadan, 2010 yılında açılan müze, yemyeşil Çoruh Vadisi’ne bakan manzarasıyla kültür ve sanatın en güzel yansıtan yapılardan biri.

İçerisine ana sergi salonundan, kütüphane ve konferans salonuna kadar pek çok sosyal imkana da yer veren müze, 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü de almış.

Google Haritalar’da aç

Bayraktar Köyü Yolu, 69000 Bayraktar/Bayburt Merkez/Bayburt

10:00 – 12:30 / 13:30 – 19:00 **Pazartesi günleri kapalı

Yetişkin: 10 TL / Öğrenci: 5 TL / Grup: 7 TL **Salı günleri ücretsiz

webWeb sitesi

2.Kenan Yavuz Kültür Evi

Kenan Yavuz Kültür Evi

Burası neresi? Bayburt’un kültürel etkinlik alanı ve müze olan Kenan Yavuz Kültür Evi, Bayburt’a geldiğinizde kaliteli bir kültür sanat etkinliği için az sayıdaki yerlerden en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bayburt şehir merkezine 40 km mesafede yer alan kültür evi, Demirözü Barajı’nın da yer aldığı Demirözü Vadisi’nde bulunuyor. Eskide adıyla Loru olarak bilinen ev, 2003 yılından 2015 yılına kadar süren uzun bir birikim ve girişimin sonucu olarak ortaya çıkmış.

Neden gitmeliyim? 2015 yılının yaz ayında açılan kültür evi, şehre kültürel ve tarihi anlamda pek çok faydası da dokunan Kenan Yavuz tarafından kurulmuş. Şehrin kültürel etnik tanıtımından, çeşitli sanatçıların sergilerine ve sinema gösterimlerine yer veren kültür evini, Bayburt’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Beşpınar Köyü Demirözü

08:00 – 19:00 **Hafta sonu kapalı

Ücretsiz

-Ulusal ve Milli Parklar

3.Yakupabdal Tabiat Parkı

Yakupabdal Tabiat Parkı

Burası neresi? Bayburt’un şehir merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Yakupabdal Tabiat Parkı, Bayburtluların hafta sonu ya da yaz aylarında doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmeleri için ziyaret ettikleri parklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Neden gitmeliyim? 2014 yılında tabiat parkı olarak kabul edilip, koruma altına alınan park, içerisinde yer alan Yakupabdal türbesi ve göletli mesire alanıyla ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. İçerisinde yer alan göletin etrafında yapılan mesire alanı, piknik masalarından çardaklarına kadar güzel bir piknik ve doğa yürüyüşü yapabileceğiniz alanlara sahip.

Google Haritalar’da aç

69400 Yakupabdal/Demirözü/Bayburt

4.Aslan Dağı Mesire Alanı

Aslan Dağı Mesire Alanı

Burası neresi? Listemizde yerini alan bir diğer park ise, şehir merkezine 3 km mesafede yer alan Aslan Dağı Mesire Alanı. Mesire alanı şehir merkezinin yanı başında yer aldığı için Bayburtluların en sık ziyaret ettiği parklardan biri. Özellikle hafta sonları ve yazın üniversiteli gençlerden, çocuklu ailelere kadar pek çok kişiye ev sahipliği yapan mesire alanı, belediye tarafından özel olarak düzenlenmiş.

Neden gitmeliyim? Çocuk parklarından, yürüyüş parkurlarına kadar, piknik yapabilmeniz için kamelyaların yer aldığı mesire alanının içerisinde tavşan, tavuk gibi çeşitli hayvanlar da açık bir şekilde dolaşıyor.

Kaçırmayın! İçerisinde yer alan göl ve yemyeşil doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak Aslan Dağı’nda sevdiklerinizle oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Google Haritalar’da aç

Gençosman, Hanedan Sk. 69000 Bayburt Merkez/Bayburt

Araç başı: 10 TL

5.Demirözü Barajı

Demirözü Barajı

Burası neresi? Bayburt’un şehir merkezine yarım saatlik mesafede bulunan Demirözü Barajı, 1996 ve 2003 yılları arasında şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş bir baraj. Pek çok baraj yapılan şehirde olduğu gibi, Bayburt’ta da, baraj alanı aynı zamanda mesire alanı olarak kullanılıyor.

Neden gitmeliyim? Demirözü Barajı şehir merkezine çok fazla uzak olmadığı için genellikle sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerinin arttığı barajda, baraj gölünün etrafında yer alan restoranlarda vakit geçiriliyor. Restoranların etrafında yer alan piknik masalarında mangal barbekülerinden, çocuk parkına kadar pek çok alternatif yer alıyor.

Kaçırmayın! Dileyenler için gölün üzerinde tekne turu hazırlanmış. Belli bir ücret ödeyerek tur yapan teknelere iskeleden binebilir, barajın üzerinde güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Google Haritalar’da aç

69400 Karayaşmak/Demirözü/Bayburt

6.Kaleardı Şehir Parkı

Kaleardı Şehir Parkı

Burası neresi? 2016 yılında Bayburt Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Kaleardı Şehir Parkı, 2017 yılında hizmete açılmış. Oldukça geniş bir alanda inşa edilen ve düzenlenen park, içerisinde yer alan sosyal donatılarla Bayburtlulara oldukça keyifli bir ortam sunuyor.

Neden gitmeliyim? Oturma kamelyası ve mangal barbekülerinden, yapay bir dere ve yürüyüş parkuruna kadar pek çok sosyal imkanın yer aldığı parkta, güzel bir çay içip sohbet edebileceğiniz kafe de bulunuyor.

Google Haritalar’da aç

Kaleardı Halfikale, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt

-Nehirler

7.Çoruh Nehri

Çoruh Nehri

Burası neresi? Listemizin başında yer alan doğal güzelliklerden birisi olan Çoruh Nehri, Türkiye’nin sahip olduğu en önemli miraslardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde doğup, Gürcistan’ın denizine dökülen nehir, 431 kilometrelik uzunluğunun 410 kilometresini ülkemizin sınırları içerisinde geziyor.

Mescid Dağı’ndan doğan nehir, Bayburt ve Artvin üzerinden geçerek Gürcistan’a ulaşıyor. Dünya üzerinde yer alan nehirlerin içerisinde en hızlı akan nehirlerden birisi olan Çoruh Nehri, derinliği ve Mayıs ayında 500 metreküpe kadar ulaşan yüksek debisiyle üzerinde üç ayrı baraja ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeliyim? Deriner, Borçka ve Muratlı Barajı’nın yer aldığı böylesine güzel bir nehirde, doğa sporları da oldukça ilgi görüyor. Çoruh Nehri’nin yaklaşık 100 kilometrelik bir alanı, kano ve rafting gibi su sporları için oldukça uygun. Dingin noktalarından, zorlu parkurlarına kadar pek çok ayrı etaptan oluşan nehir, Bayburt’a gelenlerin de mutlaka tatması gereken bir zevke sahip. Üç ayrı parkurdan oluşan nehirde, Bayburt-Çoruh Nehri Dikmetaş Köprüsü’nün bulunduğu alandan parkura başlanabiliyor.

Bölgeye genellikle profesyonel hocalar ve ekipler halinde gelindiği için, böyle bir ekiple ya da profesyonelle değilseniz parkura hiç başlamamanızı öneririz. Zira Bayburt- İspir parkuru çok zorlu olmasa da deneyimsizler için tehlikeli olabiliyor.

Kaçırmayın! Rafting yapabileceğiniz alanda dilerseniz kamp da kurabilirsiniz. Aslandede ve Laleli olarak bilinin iki ayrı kamp alanı daha bulunan Bayburt’ta, nehrin ve kamp hayatının güzelliğini keşfedebileceğiniz güzel bir tur geçirmeden dönmemenizi dileriz.

Uyarı! Çoruh Nehri’nde kamp yapmayı düşünüyorsanız, doğada tamamen arınmış bir ortamda bulunacağınızı, elektrik ve gıda gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamayacağınızı unutmamanız gerekiyor. Binlerce çeşit yaban hayvanının evi olan doğada, yabani hayvanlarla karşılaşma riskiniz de yüksek olacağı için, ekipmansız ve profesyonel rehbersiz alanda kamp kurmamanızı öneririz.

Google Haritalar’da aç

Şelaleler

8.Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi

Burası neresi? Bir şehre geldiğinizde görmek istediğiniz doğal güzelliklerin başında genellikle şelaleler yer alıyor. Nedendir bilinmez suyun dinlendirici sesi, insanı streslerinden uzaklaştırıp sakinleştirdiği için şelaleler her zaman en çok ziyaret edilen doğal alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bayburt’a geldiğinizde ise muhakkak uğramanız gereken şelalelerden birisi de, meşhur Sırakayalar Şelalesi. Bayburt’un şehir merkezine 16 km mesafede yer alan şelale, kendisiyle aynı ismi taşıyan Sırakayalar Köyü’nde yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Şelale, genellikle yaz aylarında köylüler ve şehirliler tarafından mesire alanı olarak kullanılıyor. 20 metre yükseklikten dökülen Sırakayalar Şelalesi, Kopuz Deresi üzerinde yer alıyor. Gürül gürül akan şelalenin serinliğinde güzel bir gün geçirebilir, buz gibi suyuna ayaklarınızı sokarak şelalenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Uyarı! Ülkemizde mesire alanı olarak kullanılan şelalelerde ne yazık ki çevre kirliliği nedeniyle geri dönülemez zararlar meydana geliyor. Okuyucularımızın doğayı seven ve koruyan insanlar olduğunu düşünüyor, mesire alanlarında atıklarını bırakmayacaklarını biliyoruz. 🙂

Google Haritalar’da aç

69000 Sırakayalar/Bayburt Merkez/Bayburt

-Yaylalar

9.Aydıntepe Yaylası

Aydıntepe Yaylası

Burası neresi? Doğayla iç içe olmayı sevenler için trafikten ve insan kalabalığından uzak olan Türkiye’nin birbirinden güzel yemyeşil yaylaları her zaman ilaç gibi gelmiştir. Şifayı doğada arayanların ilk çıktıkları yerlerden biri olan yaylalar, Bayburt’ta da Aydıntepe Yaylası’yla karşımıza çıkıyor.

Neden gitmeliyim? Kışın kar yağdığında bembeyaz bir gelin gibi, yazın ise yemyeşil çimenleri ve ağaçlarıyla içinizi ısıtacak Aydıntepe Yaylası, Nisan ayının ortalarına kadar buzla kaplı oluyor.İçerisinde bir de göletin yer aldığı yaylada, kışın gölet tamamen buz tutuyor.

Her yıl Temmuz ayında yayla şenliklerinin de düzenlendiği Aydıntepe Yaylası’nda, harika bir doğa turuna çıkabilir, dilerseniz kendi malzemelerinizi yanınızda getirerek doğayla baş başa kamp da yapabilirsiniz.

Google Haritalar’da aç

10.Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası

Burası neresi? Listemizde yerini alan bir diğer yayla ise, Bayburt şehir merkezine biraz uzak olsa da, doğayla baş başa vakit geçirmek için oldukça ideal yerlerden birisi. Bayburt’un sınırları içerisinde yer alan Aydıntepe ilçesine 54 km mesafede yer alan yayla, Trabzon’a da oldukça yakın olduğu için pek çok yerden ziyaretçiyi ağırlıyor.

Neden gitmeliyim? Haziran, Ağustos ve Eylül ayında üç ayrı şenliğe ev sahipliği yapan yayla, yaz kış farklı bir güzelliğe ve görünüme bürünüyor. Yaylanın sınırları içerisinde ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için pansiyondan, restorana kadar pek çok imkan bulunuyor. Ancak yayla yaz aylarında aktif olarak ziyaret edildiği için tüm bu hizmetler yaz aylarında açık oluyor.

Kaçırmayın! Yazın doğa yürüyüşü, kışın ise kayak yapmak için oldukça ideal olan yaylaya, Bayburt geziniz sırasında mutlaka uğramalısınız.

Google Haritalar’da aç

Uzuntarla, 61940 Çaykara/Trabzon

-Mağaralar

11.Buz Mağarası

Buz Mağarası

Burası neresi? ”Helva Köyü Buz Mağarası” adıyla da bilinen, şehrin en önemli turistik değerlerinden biri olan mağara da, listemizde yerini alıyor. Şehir merkezinde 33 km mesafede yer alan bu doğa harikası, şehre gelen doğa tutkunlarının mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biri.

Neden gitmeliyim? Helva Köyü’nün sınırları içinde yer alan mağara, içerisinde yer alan buzdan sarkıt ve dikitlerle oldukça dikkat çekiyor. Eski tarihlerde bölgede kalan yöre halkının bir dönemler soğuk hava deposu olarak kullandığı mağara, bugün turistik bir mekan haline gelmiş.

Uyarı! Buz Mağarası’na gitmek isterseniz ulaşım konusunda sıkıntıların olabileceği konusunda da sizi uyarmamız gerekiyor. Mağaraya giden yolda belli bir noktaya kadar araçla gidebiliyorsunuz. Ancak daha sonra 40 dakikadan fazla bir yüksek tepeye yürüyüş, daha doğrusu tırmanış gerçekleştirmeniz gerekiyor. Oldukça uzun bir yürüme mesafesine sahip olan mağaraya, bölgeyi bilen profesyonel biri ile yolculuk etmenizi tavsiye ederiz.

Google Haritalar’da aç

 69000 Helva/Bayburt Merkez/Bayburt

12.Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası

Burası neresi? Bayburt’un doğa harikası mağaralarından biri olan Çımağıl Mağarası, Bayburt gezilecek yerler listemizde en ilgi çeken noktalardan birisi. Oldukça ilginç olan mağara, şehir merkezinde 35 kilometrelik bir mesafede yer alıyor.

Araçla gidilebilen mağaraya, belli bir noktadan sonra yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aşağı Çımağıl Köyü sınırları içerisinde yer alan Çımağıl Mağarası, yer altında oldukça etkileyici bir dünya desek yanlış olmaz.

Neden gitmeliyim? Çeşit çeşit boylardaki doğal sarkıt ve dikitlerden, mağara çiçeklerine kadar pek çok farklı doğa oluşumunun yer aldığı mağara, 110 metre yüksekliğinde olduğu için oldukça rahat gezilebiliyor.

Mağaranın içine yapılan köprülü yürüyüş yolları sayesinde köprüyü kolaylıkla gezebilir, doğal dokusunu inceleyebilirsiniz. Şehir dışından gelenlerin genellikle iyi tanıtılmadığı için bilmediği bu mağarayı, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Uyarı! Mağarayı ziyaret edecekler için belirtmemiz gerekir ki, mağara oldukça zorlu bir ulaşım yerinde yer alıyor. Keskin ve dik kayalıkların olduğu yoldan 1 saate yakın bir yürüyüş yaparak ulaşabileceğiniz mağarada görecekleriniz, yürüyüşe değeceğini kanıtlayacak.

*Bayburt’ta Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

13.Kop Dağı Kayak Merkezi

Kop Dağı Kayak Merkezi

Burası neresi? Kış turizmi dendiğinde, Bursa Uludağ gibi alternatifler dışında akla gelen kayak merkezlerinden birisi de, Bayburt’un Kop Dağı’nda yer alan kayak merkezi. Bayburt ve Erzurum’un kesiştiği noktada yer alan kayak merkezi, 3000 metrelik rakımıyla, oldukça yüksek bir alanda yer alıyor.

Kolay bir ulaşım noktasında yer aldığı için ziyaret sırasında ulaşım sorunu yaşamayacağını düşündüğümüz kayak merkezi, şehir merkezine 43 km uzaklıkta bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Birbirinden farklı zorluklarda etap şeklinde ayrılan kayak tesisinde, kar sörfünden, teleferiğe kadar pek çok eğlenceli aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Kayak merkezine geldiğinizde konaklayabileceğiniz birçok tesis yer aldığı için, oldukça keyifli uzun bir tatil yapabilirsiniz.

Genellikle kayak tesisinin çevresinde yer alan tesisler dağ evi ve büyük otel olarak ayrılmış durumda. Bütün ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesislere bir kere geldikten sonra tatiliniz bitene kadar şehir merkezine inmenize gerek kalmıyor.

Google Haritalar’da aç

webWeb sitesi

14.Bayburt AVM

Bayburt AVM

Burası neresi? Listemizin son maddesinde ise şehrin tek alışveriş merkezi olarak Bayburt AVM yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan yapıya avm deniyor ancak çoğu kişi buranın daha çok küçük bir pasaj olduğunu düşünüyor.

Neden gitmeliyim? Tabi ki Bayburt AVM büyük şehirlerde yer alan avmler kadar büyük değil, ancak Bayburt’ta özellikle de üniversite bölgesine yakın olduğu için öğrencilerin vakit geçirdiği bir alan olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde çok fazla dükkan yok ancak ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz birkaç mağaza ve restoran zinciri markaları yer alıyor.

Google Haritalar’da aç

Tuzcuzade, Cumhuriyet Cd. No:46, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt

*Bayburt Çevresinde Gezilecek Yerler

-Yakınındaki Turistik Şehirler

15.Trabzon

Trabzon

Burası neresi? Karadeniz bölgesinin en önemli noktalarından biri olan Trabzon, birçok tarih kalıntısı ve doğal manzarasıyla herkesi büyülüyor. Manastırdan -özellikle Sümela Manastırı– köylere , kalelerden kiliselere kadar daha pek çok şey, keşfedilmek için sizi bekliyor.

Neden gitmeliyim? Bayburt’a gelmişken, bir Karadeniz turuna kimse hayır demez. 🙂 Zengin kültürel miraslarımızdan biri olan Trabzon’u yakından görmeye ne dersiniz? Cevabınızın evet olduğunu düşünüyor ve bir an önce yola çıkmanızı öneriyoruz.

Nasıl ulaşırım? Otobüs ile seyahat ettiğinizde, Bayburt Trabzon arası mesafe yaklaşık 2 saat sürüyor. Bayburt Trabzon otobüs bilet fiyatları ise en ucuz 30 TL’den başlıyor ve bu gitmek için bile bir neden. 🙂

Google Haritalar’da aç

16.Rize

Rize

Burası neresi? Trabzon’dan sonra bir diğer durak Rize oluyor ve Karadeniz turuna devam ediyorsunuz. 🙂 Yemyeşil manzarasıyla, çay bahçeleriyle, muhteşem dağlarıyla, nehir ve şelaleleriyle Rize, adeta göz dolduruyor…

Neden gitmeliyim? Türk halkının çay tüketimi konusundaki düşüncelerini neredeyse hepimiz biliyoruz değil mi? En yüksek çay tüketiminin bizim ülkemizde olması bir kenara, Rize’nin ana gelir kaynağının çay olması bir tarafa… Anlaşılacağı gibi, Türkiye için önemi bir hayli büyük. 🙂

Nasıl ulaşırım? Bayburt Rize arası otobüs yolcuğu yaptığınızda, mesafe yaklaşık yine 2 saati buluyor.

Google Haritalar’da aç

17.Erzurum

Erzurum

Burası neresi? Bayburt’a komşu olan Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük ili, arkeolojik kalıntılarıyla tarih kokan bir şehir… Bayburt, Erzurum’a çok yakın bir şehir olurken, Türkiye turunu tamamlamak için de bir güzel gezi noktası oluyor.

Uyarı! Yalnız seyahat etmeden önce; diğer şehirlere kıyasla, ikliminin daha sert olduğu ve soğuk geçtiği bilgisini ekleyelim.

Nasıl ulaşırım? Bayburt Erzurum arası otobüs yolcuğu ile seyahat ettiğinizde, 1 saatten fazla sürüyor. Özel araçla çok daha kısa sürede ulaşım sağlamanız mümkün.

Google Haritalar’da aç

18.Erzincan

Erzincan

Burası neresi? Bayburt’a komşu olan bir diğer ilimiz Erzincan, Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri. Kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri, coğrafya ve mutfağıyla turistik bir rota olarak sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca rafting, yamaç paraşütü, dağcılık, trekking, kayak, çeşitli su sporları ve daha birçok aktivite yapabileceğiniz Erzincan’a mutlaka gelmelisiniz.

Nasıl ulaşırım? Bayburt Erzincan arası mesafe, otobüs ile neredeyse 2 saate yakın sürüyor.

Google Haritalar’da aç

19.Gümüşhane

Gümüşhane

Burası neresi? Son olarak da Bayburt’a komşu olan Gümüşhane’den, biraz bahsedelim. Gümüş madeniyle ünlü olan ilimiz; mağaraları, şelaleleri, platoları ve antik kentleriyle ziyaret edilmeyi bekliyor.

Neden gitmeliyim? Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Gümüşhane, tarih kalıntılarıyla merak uyandırmıyor değil. Türkiye’nin her yerini karış karış etmek, adeta gezilmeyecek yer bırakmamak için, bir yerden başlamanız gerekiyor.

Heyecan ve macera tutkunlarını, bir an önce seyahate başlamasını ve Türkiye’de gizli kalmış noktaları bile gezmesini tavsiye ediyoruz.

Nasıl ulaşırım? Bayburt Gümüşhane arası mesafenin 1 saate aşkın sürdüğünü ve oldukça yakın olduğunu belirtelim.

Google Haritalar’da aç

*Bayburt’ta Yapılacak Şeyler

-Günlük Turlar

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.