mama hatun türbesi

Doğu Anadolu’nun kültür merkezi Erzincan’da, tarihi yapılar ve müzeler şehrin kimliğini yansıtıyor.

İç Anadolu ve Doğu Anadolu arasında bir köprü görevi gören Erzincan, çeşitli ve etkileyici görünümleriyle çok kültürlü bir şehir olduğunu ispatlar nitelikte. Geçmişten günümüze kadar devam eden bu çok kültürlü yapı, şehirdeki tarihi yerler ve müzelerde de kendini gösteriyor.

1. Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun için yaptırılan külliyenin içinde bulunan kervansaray, Erzincan’daki en önemli tarihi yapılardan biridir. XII. yüzyıla ait yapı, tarih boyunca birkaç kez onarılmıştır. Erzincan’ın Tercan ilçesinde Mama Hatun Türbesi’nin yakınında bulunan Mama Hatun Kervansarayı, 1191 yılında Saltuklu prensesi adına yaptırılmıştır. Kesme taşların kullanıldığı eser, Erzincan gezi listenizde bulunması gereken noktalardan.

2. Erzincan Kalesi

Erzincan Kalesi

İlhanlılar döneminde yaptırılan Erzincan Kalesi, Selçuklular ve Osmanlı tarafından defalarca onarılmış. Fay hattı üzerinde bulunan Erzincan’daki 1939 depremi, kaleye büyük zarar vermiş. Günümüze yalnızca; giriş kapısı, erzak deposu ve güney duvarının ulaştığı kale, yine de görülmeye değer.

Türbeler, Camiler ve Kiliseler

3. Mama Hatun Türbesi

mama hatun türbesi

Mama Hatun Külliyesi’nin yakınında yer alan türbe, 1192’de ölen Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmış tarihi yerlerden biridir. Türbede yer alan kitabeye göre yapı mimarı Ahlatlı Ebu’n-Nema bin Mufaddal ünlü bir isim. Saltuklu mimarisinin etkileyici çizgilerini göreceğiniz türbenin yanında kervansaray, hamam ve bir mescit yer alıyor.

4. Sultan Melik Türbesi

sultan melik türbesi

Türbe, halk arasında Sultan Melek olan adlandırılmıştır. Sultan Melik Türbesi’nde, Mengücek Beyliği döneminde yaşamış olan Sultan Melik’in mumyası ve 5 adet mezar bulunmaktadır.

5. Terzibaba Türbesi

terzibaba türbesi

Mutasavvıf Muhammed Vehbi, terzi olduğu için Erzincan’da “Terzibaba” olarak anılıyormuş. 1848 yılında vefatının ardından Kaledibi Mezarlığı’na defnedilmiş ve mezarlık da o günden itibaren “Terzibaba Mezarlığı” adını almış. Muhammed Vehbi için yapılan türbe yanızca manevi yönüyle değil; mimari olarak da oldukça etkileyici. Sade bir görünüme sahip yapı, çevre düzenlemesiyle birlikte ziyaretçilerine farklı duygular yaşatıyor.

6. Gülabibey Cami

gülabibey cami

1328 yılında inşa edildiği düşünülen Gülabibey Cami, Kemah ilçe merkezinde Çarşı Mahallesinde yer alan tarihi bir yapı. Çeşitli tahribatlar sonucu günümüze kadar gelen ibadethane 18. yüzyılda çeşitli restorasyon çalışmalarından geçmiş ve bugüne gelmiştir.

 7. Abrenk Kilisesi

abrenk kilisesi

Tercan ilçesinin Üçpınar köyünde bulunan bir Ermeni Kilisesi olan Abrenk Kilisesi, bir adet şapel ve iki dikilitaşıyla buram buram tarih kokan bir eser.

Müzeler

8. Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi

1986 yılında açılan Erzincan Müzesi, ilk olarak İl Halk Kütüphanesi’nde hizmet verse de günümüzde 75. Yıl Kültür Merkezi’nde bulunuyor. Müze; arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki seksiyona sahip. Arkeoloji seksiyonunda; sikkeler, koç heykelleri, mermerler ve madeni eserler; Etnografya seksiyonunda ise; yerel kıyafetler, günlük ev eşyaları ve silahlar sergilenmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Yaz ayları 09:00-19:00, Kış ayları 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9. Ali Gürer Müzesi

ali gürer müzesi

Yerel halk tarafından “Hıdır Abdal Ocağı” olarak anılan Kemaliye ilçesinin Ocak köyü, Erzincan’ın sosyal ve kültürel açıdan zengin köylerinden biri. Köyün önde gelenlerinden Mustafa Gürer’in trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Ali Gürer adına yaptığı müze, bunu kanıtlar nitelikte. Türk büyüklerinin kabartmalarının yanı sıra; ocak, eyer, dokuma ürünleri gibi 1300 etnografik eser müzede sergileniyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Müze Pazartesi günleri hariç her gün 08.00- 17.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Diğer Meşhur Tarihi Yerler

10. Altıntepe

Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Altıntepe’de birçok medeniyetten kalıntılara rastlanmaktadır. En çok Urartular’a ait eserlere rastlanan ören yeri, tarihe açılan bir pencere olarak ziyaretçilerine ışık tutuyor.

11. Kemaliye Evleri

kemaliye evleri

Özgün mimarisi ile Kemaliye Evleri, Erzincan’ın simgesi haline gelmiş tarihi yapılardan biri. Bölgeye gelen turistlerin fotoğraf molası verdiği bu evlere ilçe merkezi başta olmak üzere Apçağa, Başpınar, Ergü, Ocak, Salihli, Sırakonak, Yeşilyamaç, Yeşilyurt ve Yuva köylerinde rastlayabilirsiniz. Dikkat çeken Selçuklu Osmanlı tarzı mimarisi büyük bir bölümü taş geri kalanı ise ahşap olmak üzere pek çok ev, uzun yıllardır Erzincan’ın farklı yerleşim yerlerinde ziyaretçilerini bekliyor.

Erzincan’ın tarihi yerleri listesine ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

8  +    =  15