gümüşhane

Gümüşhane’ye gitmeye niyeti olanlar için elverişli seyahat dönemleri ve hangi yolların ulaşım için daha uygun olduğu önemli ayrıntılardan biridir.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Gümüşhane, sahip olduğu zengin mirasıyla Türkiye’nin birçok noktasından ziyaretçilerini ağırlıyor. ” Gümüşhane’ye Ne Zaman Gidilir ? Gümüşhane’ye Nasıl Gidilir ? ‘‘ içeriğimizde şehre farklı bölgelerden ulaşım alternatiflerini keşfedebileceğiniz gibi, ideal seyahat dönemlerini de keşfedebiliyorsunuz. Dilerseniz öncelikle Gümüşhane’ye ne zaman gidilir ? sorumuzun cevabını arayalım..

# Gümüşhane’ye Ne Zaman Gidilir ?

İklim ve Bitki Örtüsü

İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz’in iç kısmında yer alan Gümüşhane, bölgedeki diğer şehirler gibi nemli havası ve yeşil alanlarıyla biliniyor. Bulunduğu noktada geçiş iklimi görülen şehirde, bu sebepten dolayı tek bir iklim tipinden bahsetmemiz mümkün olmuyor. Şehrin kuzey kısmında Karadeniz iklim özellikleri daha hâkim olurken, güneye doğru ilerlediğinizde karasal iklimin daha baskın olduğunu görebilirsiniz.

Bu durum bölgeler arasında bitki örtüsünde de farklılık olmasına sebep olmuştur. Yağışlı ve nemli bir bölgede oluşunun en büyük getirilerinden biri de bölgedeki yoğun yeşil alanlardır diyebiliriz. Kurak alanın yok denecek kadar az olduğu Gümüşhane’nin %40’ını çayırlar oluşurken, %22’lik bir alanda ormanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nde en fazla endemik bitki türünün Gümüşhane’de olması da önemli ayrıntılardan biridir.

Gümüşhane’ye ne zaman gidilir diye merak edenler için ise, şehirde farklı iklim türlerinin görülmesi sebebiyle tek bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak belirli olan dönemler arasında yılın en sıcak ayı ortalama 20 derece sıcaklıkla ağustos ayı olurken, en soğuk ay -2 dereceyle ocak ayı olmakta.

Bu dönemler içerisinde şehirde gezebileceğiniz uygun şartlar oluşmazken, şehri rahatlıkla ziyaret edebilmek istiyorsanız bahar aylarını tercih etmelisiniz. Yağışların ve sıcaklıların gezmeniz için oldukça uygun olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemleri Gümüşhane’ye ne zaman gidilir diye merak edenler için Nisan-Mayıs ayları önerilmektedir.

Gümüşhane’ye ne zaman gidilir? sorumuzun cevabını keşfettiysek, dilerseniz şehre nasıl gidileceğini inceleyelim…

# Gümüşhane’ye Nasıl Gidilir ?

Gümüşhane’ye Nasıl Gidilir ?

Gümüşhane’yi ziyaret etmek isteyenlerin merak ettiği konulardan biri olan nasıl gidilir? sorusunun cevabını; en hızlı, en ucuz ve en pratik yollardan içeriğimizde keşfedebilirsiniz. Direk ulaşım alternatifi olan karayolunun yanı sıra uçak ve tren yolculukları hakkında da detaylı bilgi için vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

1. Hava Yolu ile Ulaşım

Gümüşhane sınırları içerisinde aktif olarak kullanılan bir havalimanı olmamasına karşın, şehre ulaşımda en yakında olan Trabzon Havalimanı, akla gelen ilk alternatif oluyor. En kısa yoldan ulaşım için ilk olarak 2 saatlik uzaklıkta olan Trabzon Havalimanı’na ulaştıktan sonra, şehirden otobüslerle tekrardan Gümüşhane’ye seyahat etmeniz gerekmektedir. Direk ulaşım sağlayamasanız da , otobüs seyahatleri bana göre değil diyorsanız bu alternatifi değerlendirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra direkt ulaşıma imkan sunacak olan Gümüşhane-Bayburt Havalimanı’nın 2019 yılı sonuna doğru açılması planlandığını da unutmamalısınız.

2. Demir Yolu ile Ulaşım

Doğu Karadeniz’de 2019 yılı itibariyle yapımı kesinleşmiş olan hızlı tren hattı güzergâhının içerisinde, Gümüşhane olacağı biliniyor. Erzincan-Gümüşhane-Trabzon hızlı tren hattı açıldığı dönemde bu bölgelerden kısa süre içerisinde şehre ulaşım sağlayabilir ancak şu an için projenin tamamlanma tarihi bilinmemekte.ErzincanGümüşhaneTrabzon hızlı tren hattının açılış tarihi, sefer saatleri ve bilet ücretleri hakkında daha fala bilgi için takipte kalın!

3. Karayolu ile Ulaşım

Gümüşhane’ye ulaşım dendiğinde aklımıza ilk gelen alternatif, karayolu ile ulaşım sağlamaktır. Şahsi aracınızla veya dilerseniz otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Gmüşhane’ye, karayolu ile ulaşımın detaylarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Gümüşhane Otogarı

Gümüşhane Otogarı

Şehir merkezinden yaklaşık 1,5 km uzaklıkta bulunan Gümüşhane Otogarı, küçük çapta az firmayla hizmet veren bir otogardır. Merkeze yakın olması bir avantaj olurken, otogar içerisinde dinlenme ve oturma alanlarında yaşanan sıkıntılar, konfor açısından elverişli değildir.Gümüşhane Otogarı’nda hizmet veren firmalar arasındaysa;Cizre Nuh İtimat, Has Bingöl, Metro Turizm, Patnos İtimat, Van Gölü Turizm, Star Diyarbakır, Tuncelililer firmaları bulunuyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin pek çok farklı güzergahından gelen araçların ilk durak noktası olan otogar içerisinde bulunan yazıhanelerden firmalar ve seferlerle alakalı detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Gümüşhane Otogarı İletişim Bilgileri

Adres: Hasanbey Mahallesi, Daltaban Sanayi Sitesi, 1. Blok No:8 Merkez/Gümüşhane
Telefon: 0 (456) 213 14 32

Şehrin bulunduğunuz noktaya ne kadar uzaklıkta olduğunu,aşağıdaki haritadan inceleyebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.