Satala Antik Kenti

Gümüşhane, birbirinden ünlü tarihi yapılarıyla görenleri etkisi altına alıyor…

Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği kale olan Torul Kalesi’nin inşa tarihi bilinmiyor. Tarih bilimiyle ilgilenen bu kalenin Cenevizlilere ait olduğunu söyler. Torul’a 30 kilometre uzaklıkta olan Gümüşdağ Kalesi de gezilmeli. Köy içinde olması nedeniyle ulaşımı son derece rahat.

İbadet yerlerinden Hagia Georgios Manastırı 14. yüzyıldan kalma bir eser. Dönemin Trabzon prensi Aleksios Komnenos’un isteği üzerine yapılmış. Şu an kalıntı olarak nitelendirebileceğimiz kilise bölümünü görmeden geri dönmeyin. Kentte gezip göreceğiniz yerler için 1-2 gün ayırmanız yeterli. Diğer detaylar ise şöyle;

Müzeler

1- İkizevler Kent Müzesi

İkizevler Kent Müzesi

2006’da ziyarete açılan İkizevler Kent Müzesi, Gümüşhane’nin kültürel mirasını taşıyor. Kente ait oldukça değerli arkeolojik ve etnografik eserlerin bulunduğu müze 3 kattan oluşuyor ve 1066 eseri kapsıyor. Pazartesi dışında her gün ziyarete açık olan müzeye girişler ücretsiz.

2- Baksı Müzesi

baksı müzesi

Doğaya ve çevresine uyumlu mimari çizgilere sahip olan Baksı Müzesi, etkileşimlere açık olmasıyla önemli bir özellik taşır. Müzede sergilenen eserler sanki birbiriyle konuşuyormuş gibi. Her birinin ayrı bir hikayesi var ve yaşanmışlıkları yeni nesillere aktarıyor.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 – 19:00.

Giriş Ücreti: Yetişkin 10₺, Öğrenci 5₺ ***10 kişi ve üzerinde bir grupsanız kişi başı 7₺.(Salı günleri kimseden ücret alınmıyor.)

Kaleler ve Manastırlar

3- Kov Kalesi

Kov Kalesi

Gümüşhane’nin Esenyurt Köyü’nde bulunan Kov Kalesi, Karadeniz’deki en görkemli kalelerden biri olma özelliğine sahiptir. Kalenin heybetli ve güçlü duruşuna hayran kalacaksınız. Selçuklu döneminde savunma amaçlı kullanılan Kov Kalesi, tarihçilerin tahminlerine göre 1361 yılında III. Aleksios tarafından yapılmıştır. Dikdörtgen planlı moloz taşlardan yapılmış kale ilçenin epey yüksek bir tepesinde yer almaktadır. 130 metre yüksekliğindeki bir ana kaya üzerine kurulmuş olup toplam yüksekliği 1.760 metredir.

4- Torul Kalesi

torul kallesi

Padişah Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılan Torul Kalesi, hemen dibindeki 240 metre yüksekliğindeki seyir terası ile muhteşem manzaralar sunan turistik bir gezi noktası haline geldi. Cam seyir terası ile ülkemizin nadide seyir noktalarından biri olan terastan Gümüşhane’nin muhteşem doğa manzaralarını seyredebilirsiniz. Seyir terası sebebiyle günde 100-150 kişinin ziyaret ettiği kalenin Orta çağ döneminde savunma ve gözetleme amacıyla inşa edildiği biliniyor.

Giriş ücreti: 4₺

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30- 23:00

Antik Kentler, Hanlar ve Harabeler

 5- Satala Antik Kenti

Satala Antik Kenti

Roma İmparatorluğu döneminden kalma kalıntıları inceleyebileceğiniz Satala Antik Kenti, Kelkit ilçesinde bulunmaktadır. Kenti, şehrin görülmesi gereken ören yerlerinden biridir. Roma İmparatorluğu’nun askeri gücüne ışık tutar. Fırat Nehri’ni korumak için yapılan karargah Kelkit Sadak Köyü’nde bulunur. Bu toprakları Roma dışında Asur, Makedonya ve Bizans devletleri kontrol etmiş. Heraklios ve Jüstinyen hükümdarlığında Satala’ya çok büyük eserler bırakılmıştır.

6- Kromni Şehri

kromni

Maden kaynakları açısından zengin olan Kromni Şehri, 2010’da arkeolojik sit alanı olarak tescillendi. Kaleler, su kemerleri ve taş evler keyifli anlar sunuyor. Krom aslında bir vadi. İmera, İstavrit gibi geçmişin önemli merkezlerinin arasında kalması sebebiyle kimi kaynaklarda şehir olarak gösterilmiş. Ev sahipliği yaptığı maden kaynakları sebebiyle de yüzyıllar önce binlerce kişinin yaşadığı yer olarak anılmaktadır. Bölgede tescillenen 15 kilise ve şapel kalıntısı yer aldığını da belirtelim.

7- Santa Harabeleri

santa harabeleri

Kent merkezine 82 kilometre uzaklıkta yer alan Santa Harabeleri, Yanbolu Deresinin yer aldığı vadilerle birbirinden ayrılmış ve üç ayrı yamaç üzerine kurulmuş. Kentte Rumların yaşadığı dönemde sığınak olarak kullanılan ve dini, ticari, kültürel bir merkez görevi gören eski kentin yapılan araştırmalar sonucu 9 ayrı mahalleden oluştuğu belirlenmiş.

Diğer yandan Gümüşhane’nin ‘’Arkeolojik Sit Alanı’’ ilan edilen nadide tarihi yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Harabeler içerisinde taş evler, kaya oyması freskler ve belirli bir bölümü ayakta kalan kale tarzı yapılar yer alıyor.

Diğer Yerler

8- Kürtün

kürtün

Türkmen tarihine ışık tutan bir yer. Geçmişte birçok Türkmen beyliğine ev sahipliği yapan Kürtün’de hayvancılık ve tarım yapılıyordu. Akkoyunlu ve Safevilerin hakimiyetinde kalan yerleşim yeri barındırdığı medeniyetlerden kalan izlerle dolu bir yer. Gümüşhane’ye gelenleri etkileyici görünümüyle etkisi altına alan yerleşim yeri, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

9- Sarıçiçek Köy Odaları

sarıçiçek köy odaları

Hacı Ömer Ağa tarafından 1870’li yıllarda yapılan Sarı Çiçek Köy Odaları, Türk mimarisinin lirik temasını yansıtır. Göz kamaştıran motifler dikkat çeker. En önemli detayı ise ahşap işlemeler ve dekorlar monte edilirken tek bir çivi bile kullanılmaması.

10- İmera Manastırı

İmera Manastırı

Günümüzde 668 yıl önceden gelen bir çınar niteliğindeki İmera Manastırı, Gümüşhane’nin en eski turistik zenginliklerinden biri. Son günlerde restore edilmesine karar verilen manastır, merkeze bağlı Olucak Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Gotik mimarisi ve aydınlatma tekniği ile mistik bir yapı olduğu bilinen manastır, Doğu Karadeniz’in en önemli kiliselerinden biri olarak gösterilir.

Eskiden Rumlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan İmera köyünde bulunan manastırın oldukça iyi bir şekilde korunduğunu söyleyebiliriz.

Gümüşhane’nin tarihi yerleri listesi hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.