Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 15 Yer

0
1832

Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı şehirlerden biri olan Samsun, ülkemiz için çok önemli bir yere sahip. Samsun’da alınan önemli kararlar neticesinde ülkemizin geleceği belirlenmiş ve zorlu bir mücadelenin fitili burada ateşlenmiştir.

Tarihi geçmişinin yanı sıra kültürel ve doğal güzellikleriyle de Karadeniz’in özel şehirlerinden biri olan Samsun, görülmesi gereken bir çok yere sahip özel şehirlerimizden biridir. Sizin için Samsun’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri listeledik. Siz de Samsun gezinizin dolu dolu geçmesi için listemize göz atarak, gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.

Samsun’da Görülmesi Gereken Yerler

1.Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Milli Mücadele’nin temellerinin atıldığı Bandırma Vapuru’nun aslına uygun olarak inşa edilmesiyle 2003 yılından itibaren Bandırma Plajı‘nda sergilenmeye başladı. 2005 yılında başlayan yenilenmeyle açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan müzede, Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen 1200 kişinin isminin yazılı olduğu duvar ve 300 parçalık seramik kabartma duvarı oldukça ilgi çekiyor.

2.Onur Anıtı

Onur Anıtı

Avustralyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından 1931 yılında yapımı tamamlanan anıt, şehrin en önemli simgelerinden birisidir. Anıtta cepheye malzeme taşıyan insanlar ve Atatürk’ün at üzerindeki görüntüsünü resmeden bir heykel bulunuyor.

3.Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun’a 30 km. mesafede bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ziyaretçilerine birçok kuş türünü ve farklı hayvanların doğal yaşamlarını gözlemleme fırsatı sunuyor. Son yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarıyla adını daha fazla duyuran bu muhteşem bölge, her yıl binlerce turisti ağırlamayı hedefliyor.

4.Amazon Köyü

Amazon Köyü

Karadeniz Bölgesi’nde ve özellikle Samsun’da yaşadığına inanılan efsanevi kadın savaşçılardan oluşan Amazon kabilelerinin balmumu heykellerle canlandırıldığı Amazon Köyü, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Özellikle Amazon Adası’ndaki dev Amazon heykeli görenleri kendisine hayran bırakıyor.

5.Amisos Tepesi

Amisos Tepesi

Amazon Adası’ndan teleferikle çıkılan Amisos Tepesi’nde Samsun’un bütün güzelliğini seyre dalabilirsiniz. Tepede bulunan kafeteryada bir şeyler yeyip içerek sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek istiyorsanız Amisos Tepesi‘ne mutlaka uğramalısınız.

6.Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu

3 km. boyunca uzanan Şahinkaya Kanyonu, bölgenin doğa sporları açısından gelişmesine büyük katkı sağlamış. Kanyonda yürüyüş, dağcılık, kano gibi doğa sporlarının yapılmasıyla buraya gelen turist sayısında muazzam bir artış yaşanmış.

7.Kent Müzesi

Kent Müzesi

2013 yılında ziyarete açılan müze, Samsun’un tarihine ve kültürüne yakından bakmak isteyenler için güzel bir fırsat sunuyor. Teknolojik imkanların da kullanıldığı müze 2015 yılında Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden biri seçilmiştir.

8.Kabaceviz Şelaleleri

Kabaceviz Şelaleleri

Tekkeköy ilçesinde bulunan Kabaceviz Şelaleleri, doğu tutkunu ziyaretçiler tarafından çok beğenilen noktalardan biri. fotoğraf çekmek, kamp yapmak ve doğa sporları için oldukça uygun olan şelale güzelliğiyle de görenleri büyülüyor.

9.Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları

Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olan Tekkeköy Mağaraları, Yontma Taş Devri’ne kadar giden geçmişiyle bölgenin tarihine ışık tutuyor. Bölgedeki Rum evlerinden birinin restore edilmesiyle ziyarete açılan müzede bölgeden çıkarılan eserlerin kopyalarını incelemek mümkün.

10.Ladik Gölü

Ladik Gölü

Muhteşem bir doğa içerisinde bulunan Ladik Gölü, sessizliğin ve huzurun tadını sonuna kadar çıkarmanızı sağlıyor. Eğer yolunuz Samsun’a düşerse bu doğa harikası gölü mutlaka görmenizi öneriyoruz.

11.Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Akdağ zirvesinde bulunan Ladik Akdağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde kayak sporunu yapmak isteyenlerin ziyaretçilerin akınına uğruyor. Kayak merkezi, her seviyeye uygun pistleri ve uygun konaklama seçenekleriyle Samsun’a kış mevsiminde gelenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan.

12.Büyük Camii

Büyük Camii

Şehrin en büyük camiilerinden biri olan Büyük Camii, ilk olarak 1300 yılında inşa edilmiş ancak çıkan bir yangınla yıkılınca 1884 yılında yeniden yapılmıştır. Camiinin kubbesinde bulunan motifler görenleri kendisine hayran bırakırken ahşaptan minber de ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

13.Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun ve yöresinde gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği Samsun Arkeoloji ve Etnografya müzesinde ziyaretçiler tarihte bir yolculuğa çıkma fırsatı yakalıyor. Müzede sergilenen Amisos Antik Kenti‘nden çıkarılan hazine ise en önemli eserlerin başında geliyor.

14.Gazi Müzesi

Gazi Müzesi

Daha önce otel olarak kullanılan tarihi bir binada hayat bulan müze, 1940 yılından bu yana Gazi Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzede Onuncu Yıl Nutku‘nun aslının yanı sıra Atatürk’e ait çeşitli kişisel eşyalar da sergilenmektedir.

15.Göğceli Camii

Göğceli Camii

1206 yılında tek bir çivi kullanılmadan ahşap yığma tekniğiyle yapılan camii, Çarşamba ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye‘deki en eski ahşap camiilerden biri olan Göğceli Camii, bölgeyi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Samsun’a Nasıl Gidilir?

Samsun’a karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyoluyla ulaşmanız mümkün. Samsun Çarşamba Havalimanı’na büyük şehirlerden gerçekleştirilen düzenli seferlerle rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz denizyolu ve demiryolunu da tercih edebilirsiniz. Karayoluyla gelmek isterseniz birçok büyük firmanın gerçekleştirdikleri seferlerle ya da özel aracınızla Samsun’a gelerek bu güzel şehri tanımanın keyfini yaşayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.