Samsun’un 16 Etkileyici Tarihi Yeri

Samsun gezilecek yerleriyle olduğu kadar tarihi atmosferiyle de görenleri kendine hayran bırakan bir şehir.

Samsun’un turistik tarihi noktaları denince akla, Eski Tunç Çağ’ından pek çok yaşam örneğini günümüze getiren tümülüsler, höyükler, ibadethaneler ve daha pek çok gezi noktası geliyor. Osmanlı mimarisinin esintilerini hissedeceğiniz cami ve medreselerden tutun da tarihi kaplıcalara kadar gezilecek pek çok yeriyle Samsun gezi listemiz sizlerle;

1- Samsun Kalesi

samsun kalesi

Danışmentliler’in hüküm sürdüğü dönemde, 1192 yıllarında inşa edildiği tahmin edilen Samsun Kalesi, günümüzde maalesef varlığını devam ettiremeyen tarihi yapılardan biridir. Yapıldığı dönemde kentin ilk camisi olarak ibadetlere açılan kalenin pek çok restore ve ilave çalışmalardan geçmesine rağmen varlığını koruyamaması, yıllar sonra yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan gömülü sur kapılarıyla halkı şaşkınlığa uğratmış.

2- Samsun Saat Kulesi

samsun saat kulesi

II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 10. yıl dönümünde talimat göndererek inşa ettirdiği saat kulelerinden biri de Samsun’da yer almaktadır. 1886 yılında inşasına başlanan saat kulesi, 1887 yılında tamamlanmış ve Samsun’un simgesi haline gelmiş tarihi yapılardan biri olmuştur. Osmanli mimarisinden izler taşıyan saat kulesi, Saathane Meydanı’nda yer almaktadır.

3- Tarihi Yel Değirmeni

tarihi yel değirmeni

Çırakman Köyü’nde, 1800’lü yıllarda yaşayan Rumlar tarafından yaptırılan Tarihi Yel Değirmeni, Karadeniz’in tek taş gövdeli yel değirmeni olarak tarihin sayfalarına adını azmıştır. Yıllar içerisinde uğradığı tahribat sonucu Tekkeköy Belediyesi tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilen yel değirmeni, yeniden turizme katılmış ve birçok turistin ziyaret ettiği bir gezi noktası haline gelmiştir.

Etkileyici görünümü ile yeni evlenen çiftlerin fotoğraf durağı olarak seçtiği yel değirmeni, Karadeniz’in tek yel değirmeni olma özelliği de ilgi çeken bir gezi noktasıdır.

4- Hamamayağı Kaplıcası

hamamayagı kaplıcası

Ladik İlçesi’ne 13 kilometre uzaklıkta bulunan Hamamayağı Kaplıcası, zengin mineralli sularıyla dünya üzerindeki en önemli kaplıcalardan birini teşkil ediyor. Romatizma, sinir hastalıkları, nevrit ve nevralji gibi hastalıklara şifa olmasının yanı sıra alanda yer alan tesisleri ve piknik alanlarıyla özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen yerler arasında.

Höyükler ve Antik Kentler

5- Dündartepe Höyüğü

dündartepe höyüğü

Samsun kent merkezinin, 3 kilometre güneyinde yer alan Dündartepe Höyüğü, Mert Deresi kıyısında verimli toprakların arasında yer almaktadır. Erken Tunç Çağı’ndan kalma çanak çömleklere rastlanan höyük buluntuları, 1940 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılmıştır. Öksürük Tepe ismiyle de anılan Dündartepe Höyüğü tarihçilerin ilgisini çeken tarihi noktalardan biri olarak gösterilmektedir.

6- İkiztepe Höyüğü

ikiztepe höyüğü

Samsun’a bağlı İkiztepe Köyü sınırları içerisinde bulunan İkiztepe Höyüğü’ne, 1971 yılında yapılan kazı çalışmaları sonrası rastlanmıştır. 5 kaya mezarı, üç mezarlık, bir kale, bir hamam ve bir köprü yer alan İkiztepe Ören Yeri’nin en yüksek tepesinin M.Ö. 2300-2100 yıllarında mezarlık olarak kullanıldığı belirlenmiştir.

Mezarlık alanında ise 623 adet mezar tespit edilmiştir. Tarihçiler için oldukça önemli bir nokta olan İkiztepe Höyüğü bölgeye gelen turistlerinde sık sık ziyaret ettiği gezi noktaları arasında girmiştir.

7- Kaledoruğu Höyüğü

kaledoruğu höyüğü

Samsun’un Kavak ilçesinde yer alan Kaledoruğu Höyüğü, 25 metre yüksekliğindeki dik yamaçlı bir tepedir. Yasal olmayan kazılarla kısmen tahrip edilen höyüğün tepesi belediye yetkilileri tarafından düzeltilmiş olmakla birlikte höyük üzerinde kale kalıntıları yer almaktadır. Höyüğün hemen kuzeyinde ise Yeni Camii köyüne ait köy evleri bulunur.

8- Lerdüge Tümülüsleri

lerduge höyüğü

Havza’ya 20 kilometre mesafedeki Lerdüge Köyü’nde yer alan Lerdüge Tümülüsleri, 1946 yılında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmıştır. Burada tarihimize ışık tutan pek çok esere rastlanmış, sergilenmek üzere de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gönderilmiştir.  Samsun’un en eski yerleşim yeri olarak gösterilen Lerdüge Tümülüsleri’nden çıkartılan altın süs eşyaları eski dönemde yaşayan zengin medeniyetlerin de bir göstergesi olarak sunulmuştur.

9- Amisos Tepesi

amisos tepesi

Geçmişi M.Ö. 3. yüzyıla uzanan ve 1995 yılında keşfedilen tepe, şehrin Batı yönündeki girişinde yer alıyor. Kısa bir teleferik yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz Amisos Tepesi, Helenistik Dönemde yaşadığı tahmin edilen ve Pontus Krallığı’nın üst düzey yönetici ailelerinden birine ait 2 tümülüse ev sahipliği yapıyor.

Geçmiş dönemlerde Baruthane Tepesi olarak adlandırılan ve 2008’de yapılan çalışmalarla turizme kazandırılan Amisos Tepesi’nde bulunan eserleri Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde görebilirsiniz.

Dini Yerler

10- Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

1661 yılından bugüne kadar ayakta kalmayı başaran Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Samsun gezisinde görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Medrese, Vezirköprü ilçesinde yer almaktadır. Yapımcısının adını taşıyan medresenin mimarisi bir hayli dikkat çekici olmakla birlikte bir bütün olarak adeta tarih kokuyor.

Günümüzde halk kütüphanesi olarak hizmet veren Fazıl Ahmet Paşa Medresesi’nin içerisinde çok sayıda Farsça ve Arapça el yazması kitaplar bulunmaktadır. Gezinize renk katacak bu tarihi yapı da yine Samsun gezilecek yerler listenizde olması gereken bir noktadır.

11- Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Dolorosa katolik kilisesi

Mater Dolorosa Kilisesi, 1845 yılında Gürcistan’dan göç eden İtalyan asıllı 8 rahip ve Katolik vatandaşların yaşamasından dolayı V. Murat tarafından inşa ettirilmiştir. O zamanlarda Samsun’un nüfusunun %30’u Hristiyan’dı ve o yıllarda Müslüman ve Hristiyan nüfusun bir arada yaşaması padişah tarafından da destekleniyordu. Bu nedenle Hristiyanların yaşadığı bölgeye 1885 yılında bir kilise yaptırılmıştır. Kilise, günümüzde de ihtişamlı mimarisi ve tarihiyle özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

12- Büyük Camii

samsun büyük camii

1300 yılında Hıdır Bey tarafından yaptırılan Büyük Camii, şehrin merkezinde bulunan Kale Mahallesi’nde yer alıyor. Cami, ahşap yapımı nedeniyle 1869’da bir yangın sonucu tamamen yıkılmış ve 1884 yılında Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından tekrar yaptırılmıştır. İki minaresi bulunan caminin dış görünümü kadar kubbe içindeki bitkisel motifleri de oldukça ilgi görüyor. Ayrıca şehrin en büyük ibadet mekanı olma özelliğine de sahip.

13- Kurşunlu Camii

kurşunlu camii

15. yüzyılda inşa edildiği bilinen Kurşunlu Camii, Samsun’un İlkadım ilçesinde 100. Yıl Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin motiflerini sıklıkla göreceğiniz cami kare planlı ve merkezi kubbeli bir şekilde hayata geçirilmiş. Osmanlı döneminde Molla Fahreddin Camii olarak anılmış, Cumhuriyet’in ilanından sonra ise ‘’Kurşunlu Camii’’ olarak isim değişikliğine uğramıştır.

15- Sivrikese Camii

sivrikese canii

Samsun’un tarihi yerlerinden bir diğeri de Sivrikese Camii… 1903 yılında inşa edilen camii, Havza’da yer almaktadır. Yemyeşil doğa güzelliklerin arasında oldukça etkileyici bir minbere sahip caminin, dönemin ünlü mimarlarından Todor Usta’ya yaptırıldığı bilinmektedir. Görenlerin hayranlığını toplayan minberi ise el işçiliğiyle ceviz oyması olarak yapılmıştır.

16- Gökgöl Camii

gökgöl camii

Samsun’a bağlı Asarcık ilçesinde yer alan tarihi ibadethanelerden bir diğeri de Gökgöl Camii… Akyazı Köyü’nün en önemli dini yapılarından biri olarak gösterilen Gökgöl Camii, Türk ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden birini taşıması sebebiyle de ziyaretçilerinde hayranlık uyandırmaktadır.

Cami kitabesine göre 1870 yılında onarılmış ancak kesin olarak hangi tarihte inşa edildiği hakkında bilgi elde edilememiştir. Tamamı ahşap malzemeden yapılan caminin kapıları ve detay motifleri görülmeye değer zenginlikler arasında gösterilmektedir.

Samsun’un tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlere iletebilir, yazımızı geliştirmemizde yardımcı olabilirsiniz.

“Samsun’un 16 Etkileyici Tarihi Yeri” üzerine bir yorum

Yorum yapın