Türkiye’ye adını çıtır leblebileri ile duyuran Çorum ilimiz pek çok kültürel zenginliği ve gezilecek yerleriyle hayranlık uyandırıyor…

Çorum, tarihi anlamda ülkemizin en zengin arkeolojik eserlere sahip kentlerinden biri. Yapılan kazılar sonucu kentte pek çok tarihi eser ve antik kent ortaya çıkarılmış. Tüm bunlar bir yana kent, mis gibi bir doğaya ve oldukça önemli müzelere de ev sahipliği yapıyor. Kentte doğal güzelliklerden tutun park ve bahçelere, pek çok kültürel müzeye kadar gezi noktalarını sizler için derledik.

Doğal Güzellikler

1- İncesu Kanyonu

Şehrin Ortaköy ilçesindeki İncesu Köyü’nde bulunan kanyon, 12 metre uzunluğundadır. Kanyon’da M.Ö. 2000 yılına ait su sarnıçları, ahşap hatıl oyuklar, duvar kalıntıları ve sol elinde aslan yavrusu tutan tanrıça kabartması Kybele gibi şehrin tarihi ve doğal değerlerini görebilirsiniz. Ayrıca kanyon; tatlı su yengeci, kefal, şahin, akbaba, su samuru ve sazan gibi birçok türde hayvan ve bitki çeşitlerine de ev sahipliği yapıyor. İncesu Kanyonu’nda doğa yürüyüşü, manzara, kamp gibi aktiviteler de yaparak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de dinlenebilirsiniz.

2- Delice Nehri

delice nehri

Kızılırmak nehrini besleyen oldukça önemli su kaynaklarından biri olan Delice Nehri, Çorum’un Sungurlu ilçesinde yer alıyor. Özellikle yüksek yağmurlu günlerde Kızılırmak ile birlikte taşma haberleriyle karışımıza çıkan nehir, bahar aylarında harika manzaralar sunan bir doğal güzellik haline geliyor.

Yaylalar ve Parklar

3- Kargı Yaylası

Kargı yaylası

Çorum’un sıra dışı güzelliklerinden olan, Kargı İlçesi’nin kuzeyindeki dağlık alanda yer alan Kargı Yaylası, size yemyeşil bir doğanın içinde bol oksijenli bir havada huzurlu bir gezinti vaat ediyor. Ayrıca şehre 140 kilometre, ilçeye ise 26 kilometre mesafede bulunan yayladaki su kaynakları ve yöresel evler de gezintiniz boyunca bol bol rastlayacağınız güzelliklerden.

4- Çatak Tabiat Parkı

Çatak Tabiat Parkı

Çorum merkeze 22 kilometre mesafede yer alan Çatak Tabiat Parkı, özellikle yerli halk tarafından en çok tercih edilen, eşsiz ve cezbedici bir görünüme sahip mesire alanlarından. Tabiat alanı doğanın huzur veren atmosferinde dinlendirici yürüyüşler yapmak isteyenler için en ideal yerler arasında bulunuyor. Ayrıca tabiat parkı kolay ulaşımıyla da turizm açısından önemli bir yere sahip.

5- Pir Baba Parkı

pir baba parkı

Çorum’un halk tarafından sıklıkla ziyaret edilen popüler parklarından biri Pir Baba Parkı. İçerisinde kafe işletmesi, çocuk oyun alanları yer alan park, dönem dönem çeşitli kermeslere de ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz keyifli bir yürüyüş dilerseniz de çay kahve molası için uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerler arasında.

6- Sıklık Tabiat Parkı

Çorum’un Mecitözü ilçesinde yer alan Sıklık Tabiat Parkı, huzur içinde gezintiye çıkabileceğiniz doğal güzelliklerden biri. 1992 yılında mesire alanı ilan edilen park, 2009 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmış ve arazisi 64 hektar alana çıkarılmıştır. Parka gitmişken hemen içerisinde yer alan Kartal Tepesi’ne çıkıp muazzam doğa manzarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Barajlar

7- Obruk Barajı

obruk barajı

Çorum sınırları içerisinde enerji üretimi için kurulan Obruk Barajı, günümüzde biyolojik zenginliğiyle dikkat çeken ve şehre gelen pek çok turistin sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktalarından biri. Baraj gölü çevresinde piknik yapabileceğiniz ve muhteşem manzara fotoğraflar çekilebileceğiniz gezi noktaları var. Diğer yandan barajı her yıl onlarca kuş çeşidi ziyaret ediyor. Doğa fotoğrafçıları için de duraklardan biri.

8- Gölpınar Barajı

gölpınar barajı

Alacahöyük’te yer alan Hitit Gölpınar Barajı, Çorum Belediyesi tarafından çeşitli çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarından geçilerek harika bir gezi noktası haline getiriliyor. İçerisinde sergi alanları, yöresel ürünler satış birimi ve hediyelik eşya satış alanları yer alıyor. Aynı zamanda çeşitli bitkilendirme çalışmaları sonucu Hitit ormanı ve Hitit usulü tarım alanları yapılıyor. Yolunuz Çorum’a düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Müzeler

9- Çorum Müzesi

Çorum Müzesi

Şehrin yüzyıllar boyu birçok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmasından dolayı civarda birçok tarihi esere rastlanmıştır. Bu tarihi eserlerin birçoğunu Çorum Müzesi’ni ziyaret ederek görme şansına sahip olabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 12 ₺

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü açık olup 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10- Boğazköy Müzesi

Boğazköy Müzesi

Boğaziçi Müzesi, 12 Eylül 1966’da Çorum Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak, Çorum’un 82. kilometre güneybatısındaki Boğazkale ilçe merkezinde hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin sergi salonlarında Hitit Çağı, Demir Çağı, Bizans, Roma, Asur Ticaret Kolonileri, Eski Tunç, Galat ve Boğazköy-Hattuşaş kazılarında bulunan eserler teşhir ediliyor. Ayrıca bakanlığın girişimleriyle Berlin Müzesi’nden iadesi sağlanan Boğazköy Sfenksi de 2011’den itibaren bu müzede sergileniyor.

Giriş Ücreti: 5₺ ( müzekart’a ücretsiz)

Ziyaret Saatleri: Yaz aylarında 08:00-19:00, Kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

11- Çorum Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Çorum Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

13 Ekim 1968’de ziyarete açılan Çorum Müzesi; Boğazköy, Eskiyapar, Kuşsaray, Pazarlı, Ortaköy ve Alişar höyüklerinden çıkarılan buluntulardan oluşuyor. Müzenin koleksiyonu Helenistik, Bizans, Hitit, Firig, Kalkolitik, Roma ve Eski Tunç dönemlerini kapsıyor. Ayrıca müzede şehrin yöresel özelliklerini yansıtan halı ve kilimler, takı ve süs eşyaları, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait silahlar, kadın giysileri, ahşap ve madeni eserler, el yazması ve dini kitaplardan oluşan etnografik bir koleksiyonda yer alıyor.

Müze bahçesinde teşhir edilen Hitit Dönemi’ne ait boğa tasvirli çeşme, Roma ve Bizans döneminden heykeller, mezar stelleri ve mil taşları haricinde Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait kitabe ve mezar taşları da oldukça ilgi görüyor.

Giriş Ücreti: 8 ₺ ( müzekarta ücretsiz)

Ziyaret Saatleri: Yaz aylarında 08:00-19:00, Kış aylarında ise 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

*Çorum’da gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.