tokat şehir merkezi

Tokat, turistik açıdan geri planda kalmış gibi gözükse de, keşfedilecek birçok güzelliği barındırır.

Tokat’ın turistik yerleri denince akla muazzam doğal güzellikler, kaplıcalar, mağaralar ve Tokat’ın köklü tarihine yakından şahitlik edebileceğiniz müzeler geliyor.

Bizans Dönemi’nde “Komana”, İranlılar zamanında “Kah-Cun” olarak anılan Tokat, Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. İlçelerinden Yeşilyurt ve Sulusaray, İç Anadolu’dadır. Adının hikayesi, arpası bol olduğu için “Tok-at” ile “surlu şehir” anlamına gelen “Toh-kat”a dayanır.

Göller ve Yaylalar

1- Kaz Gölü

Kaz Gölü

Sazlarla kaplı olan ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Kaz Gölü, Üzümören Kasabası’nda yer alır. Kuş meraklılarının uğrak yeri olmakla birlikte, gözetleme kulelerine de sahiptir.

2- Almus Baraj Gölü

Almus Baraj Gölü

Almus Baraj Gölü, Yeşilırmak üzerinde yer alır. Yanında mesire yeri olan Tufan Tepe var. Tokat’a 34 km mesafede bulunan bu gölü mutlaka gezmenizi öneririz.

3- Reşadiye Kaplıcaları

Resadiye Kaplicalari

Reşadiye ilçe merkezinde yer alan Kaplıcalar, şehre 100 km mesafededir. Yaklaşık 75 dakikalık bir yolculuğun ardından, birçok hastalığa şifa olan bu kaplıcalara ulaşabilirsiniz. Her yıl birçok yerli turistin, derdine devayı burada aradığını da not düşelim.

4- Selemen Yaylası

Selemen Yaylası

Reşadiye-Ordu sınırında bulunan Selemen Yaylası, hem doğa hem de tarih açısından önemli bir noktadır. Tarihi önemi ise 1500’lü yıllara dayanır. Çaldıran Savaşı sırasında Yavuz Sultan Selim’in ordusu bu yaylada konaklamış ve Cuma namazı burada eda edilmiş. Selemen Yaylası’nda güzel vakit geçireceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

5- Çamiçi Yaylası

çam içi yaylası

Niksar’a 17 kilometre mesafede yer alan muazzam güzellik Çamiçi Yaylası, Ünye yolu üzerinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte yer alan yayla, çam ağaçlarıyla kaplı cennetten bir köşe adeta. Huzurlu atmosferi ve tertemiz havası için ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çamiçi Yaylası’nda yer alan tarihi ahşap evlerin önünde fotoğraf çektirmeyi de unutmayın deriz.

6- Akbelen Yaylası

Akbelen Yaylası

Yakın zamanda turizm hareketliliği içinde kendine yer bulan Akbelen Yaylası, bu ilgiyi sonuna kadar hak ediyor. Ulaşımı kolay olan yaylanın köklü bir geçmişi var. Bu topraklarda yaşayan medeniyetlere yurt olan Akbelen, günümüzde de insanlara kucak açıyor. Aileler pikniklerini yapabilir, yeşil manzaranın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

7- Zinav Gölü

Zinav Gölü

Suları tatlı olan Zinav Gölü, Reşadiye İlçesi’nin Yolüstü Köyü’ne 3 kilometre mesafede bulunuyor. Dere ve küçük su kaynaklarıyla beslenen göl ormanın içinde yer alıyor. Kızılkanat denilen tatlı su balığını bu gölde yakından görebilirsiniz.

Müzeler

8- Tokat Arkeoloji Müzesi – Gökmedrese

tokat gök medrese

Etnografik, arkeolojik eserlerle sikkelerin sergilendiği müze, karma yapılı müzelerdendir. Müze binası 13. yüzyılın ortalarında Anadolu Selçuklu zamanında inşa edilmiştir. Süslemelerin direkt göze hitap ettiğini apaçık bir şekilde anlayacaksınız. Selçukluların estetik kaygısını buradan anlayabiliriz.

Müze olmadan önce tıp eğitiminin verildiği bina Gökmedrese adıyla anılıyordu. Avluya bakan cepheleri gök mavisi ve patlıcan morundan oluştuğu için Gökmedrese adı verilmiş. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı zamanında sağlık hizmetinde kullanıldı. Günümüzde Eski Tunç Çağı, Hitit, Frigya, Helenistik, Roma ve Bizans gibi dönemlerden kalan eserler sergileniyor.

Müzeyi 15 Nisan-2 Ekim arasında 09:00-19:00, 3 Ekim-14 Nisan arasında 08:00-17:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü açık olan müzeye Müzekart’ınız yoksa 5 TL ödeyerek giriyorsunuz.

9- Latifoğlu Konağı

latifoğlu konağı

Gazi Osman Paşa Bulvarı üzerinde bulunan konak 19. yüzyıl mimarisinin özelliklerini taşıyor. İki katlı bina içinde duvar süslemeleri dikkat çekicidir. Dış cephede yapılan restorasyon çalışmaları da oldukça başarılı olmuş. İnce işçilik karşısında hayranlık besleyeceğiniz Latifoğlu Konağı batı ve doğu etkisini içinde barındırıyor. Batı mimarisinin Anadolu’daki uyarlaması da diyebiliriz. Bundan dolayı sanat anlayışı için önemli bir yapıdır.

Müze yaz sezonunda 09:00-19:00, kış sezonunda 08:00-17:00 arası her gün açık. Müzekartınız olmasa da ücretsiz içeri girebilirsiniz.

10- Mevlevihane Vakıf Müzesi

Tokat Mevlevihane Müzesi

Mevlana’nın müritlerinden Dördüncü Kılıçaslan 1260’de Muineddin Süleyman’ı Mevleviliği tanıtması için görevlendirmiş ve böylece Tokat’ta Mevlana etkisi yayılmaya başlamış. Tokat halkının bu davete olumlu cevap vermesiyle Mevlevihane inşa edildi. Dış cephesi sade ama dikkatleri üstünde toplayan çizgilere sahiptir.

Tokat’taki mevlevihane hakkında Evliya Çelebi de birkaç söz etmiş. Seyahatname adlı eserde bu satırları okuyabilirsiniz. 19. yüzyıldan günümüze gelen bina Tokat’a hoş bir hava katmaya devam edecek.

11- Atatürk Evi

tokat atatürk evi

Atatürk’ün milli mücadele yıllarında ve Cumhuriyet’in kuruluşu sırasında Tokat’a gelip kaldığı ev Turizm Bakanlığı tarafından 2001’de kamulaştırılarak müzeye dönüştürüldü. Atatürk’ün Tokat’a gelişinin 88. yılında Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi olarak hizmete girdi.

Yaz sezonunda 09:00-19:00, kışın  arasında her gün ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

12- Tokat Şehir Müzesi

tokat şehir müzesi

Tokat’ın 500 yıllık köklü tarihinin sergilendiği Tokat Şehir Müzesi, kente özgü mimarideki mermer çeşmeler, taş fırınlar, dönemin kap kacakları ve insan figürlerinin yer aldığı oldukça kapsamlı bir sergiye sahip. Tokat’ın tarihine şahitlik edeceğiniz müzede, yazma basım hanesi ve çömlek atölyesi de yer alıyor.

Müzenin en üst katında ise Tokat’ta yaşamış ünlü şahsiyetlerin balmumu heykelleri yer alıyor. 2019 yılının Şubat ayında açılan Tokat Şehir Müzesi, son günlerde kentin en sık ziyaret edilen gezi noktalarından biri haline geldi.

13- Tokat Kültür Evi

tokat kültür evi

Barok mimarisiyle oldukça dikkat çeken Tokat evlerinden biri olan Tokat Kültür Evi, 900 yıllık Anadolu Türk mimarisinin özelliklerini görebileceğiniz nadide yapılardan biri.  İki katlı, ahşap çatılı binasını içerisinde, dönemin ev yaşantısını, kullanılan mobilya ve perdeleri, hatta ve hatta o zamanlardan kalma ev aksesuarlarını da görebilmeniz mümkün. Kent merkezinde Sulusokak’ta yer alan Tokat Kültür Evi, geçmişte Avrupalı seyyahlara kiralık oda hizmeti de sunmuş.

Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Diğer Yerler

14- Sulusokak Çarşısı

Sulusokak Çarşısı

Tokat’ın en eski yerleşim yerlerindendir. Bu bölgede her adımda bir tarihi eser ile karşılaşacaksınız. Sulusokak Tokat için önemli bir merkez olmaya devam edecek.

15- Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası

Pazar ilçesine 8 km mesafede bulunan Ballıca Köyü, sarkıt ve dikitleriyle görenleri hayrete düşüren Ballıca Mağarası’na ev sahipliği yapar. Oldukça geniş olan mağaranın sadece bir kısmı açıktır. Ama o bölümündeki gizemli atmosfer bile gelenleri etkilemeye yeter.

16- Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray Kaplıcaları

Tokat’a 68 kilometre uzakta olan kaplıcalar sağlık turizminin geliştiği noktalardan. Kaplıca suyunun şifalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış. Doğru kullanıldığı takdirde cilt problemlerine iyi geldiği biliniyor.

Tokat gezilecek yerler listemize ek tavsiye yerleri aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.