Tayland’ın dünyaca ünlü turizm adası Phuket, gezilecek yerleriyle de dikkat çeken şehirlerden biri.

Phuket gezilecek yerler yazımızda sizlere adada görüp görebileceğiniz gezi rotalarını derledik Dünyanın her yerinden binlerce turistin akın ettiği Phuket Adası, özellikle de Batılı turistlerin çokça tercih ettiği tatil noktalarından biri olarak biliniyor.

Yeni evli çiftlerin vazgeçilmez balayı tercihlerinden biri olarak da gösterebileceğimiz Phuket, aynı zamanda dünyanın en iyi 10 dalış noktasından biri olarak listelerde yerini alıyor.

#1 Phuket Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında ise;

1- Phuket Ulusal Müzesi

Phuket gezilecek yerler
Phuket Ulusal Müzesi

Phuket’in derin tarihini gözler önüne süren Thalang Ulusal Müzesi, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği müzelerden biri. 18. yüzyıldan günümüze şehrin uğradığı pek çok tarihsel olayı ve Phuket hakkında en faydalı bilgileri alabileceğiniz müzede; fotoğraf, video ve belgelerle birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

2- Thai Hua Müzesi

Phuket gezilecek yerler
Thai Hua Müzesi

2010 yılında faaliyet göstermeye başlayan Thai Hua Müzesi, en eski Çin dili okulu olarak hizmet vermiştir. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan bina, adada yaşayan Çin halkının tarihi hakkında detaylı bilgiler verir.

3- Karon Plajı

Phuket gezilecek yerler
Karon Plajı

Phuket Adası’nın üçüncü en uzun plajı konumundaki Karon Plajı, adanın gözde tatil noktalarından biri olarak bilinir. Plajın güney ucunda popüler olarak dalış sporları yapılmakta, yeme içmeden tutunda alışveriş ve gece hayatına kadar pek çok alan yer almaktadır.

Gündüz denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarttıktan sonra akşamları plajın yumuşacık kumlarında güzel bir akşam yürüyüşü yapma imkanı sunan Karon Plajı, Phuket’in en iyi plajlarından biri aynı zamanda..

4- Phuket Hayvanat Bahçesi

Phuket gezilecek yerler
Phuket Hayvanat Bahçesi

Adanın en eğlenceli gezi noktalarından biri de Phuket Hayvanat Bahçesi.. Dev ağaçların gölgesinde, yemyeşil bir tropikal bahçede birbirinden ilginç hayvan türleriyle karşılaşacağınız hayvanat bahçesi, çok iyi eğitilmiş personeliyle soyu tükenmekte olan pek çok hayvana ev sahipliği yapıyor.

5- Phuket Town

Phuket gezilecek yerler
Phuket Town

Phuket Town, adada müzelerden tutunda, alışveriş dükkanlarına ve pek çok tapınağa kadar hemen her gezi noktasına ulaşabileceğiniz adres olarak gösterilebilir. Adanın kalbinin attığı bu cadde de Çin ve Portekiz mimarisinin bir sentezini birbirinden renkli yapılar üzerinde görebilmeniz mümkün.

Eski dönemlerin ticaret noktası olan Phuket Town, günümüzde adanın kalbinin attığı yer olarak biliniyor.

6- Wat Phra Kaew

Phuket gezilecek yerler
Wat Phra Kaew

Adanın en eski tapınaklarından biri olan Wat Phra Thong, bahçesine gömülü olan Luang Poh Phra Thong denilen Buda heykeli ile ünlüdür. Tapınağın içerisinde dikkat çeken tarihi eserlerin sergilendiği bir de müze bulunuyor.

İhtişamlı mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Wat Phra Thong’u ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

7- Phuket Fanta Sea

Phuket gezilecek yerler
Phuket Fanta Sea

Birbirinden eğlenceli dans şovlarına ve renkli etkinliklere ev sahipliği yapan Phuket Fanta Sea, bölgeye gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği en güzel gezi noktalarından biri.

Phuket’in gündüzleri oldukça huzurlu olan atmosferini akşamları farklı bir eğlenceye çeviren Fanta Sea’da adanın kültürel değerleri ve gelenekleri hakkında da pek çok bilgiye sahip olacağınızı da belirtelim..

8- Big Buddha Anıtı

Phuket gezilecek yerler

Phuket’in en yüksek noktası Chalong Tepesi’nde yer alan Büyük Buddha Heykeli, 2 bin 500 yıl önce doğan budizmin kutsal liderine adanmış önemli bir gezi noktasıdır. 10 yıl önce inşasına başlanan heykel ancak günümüzde tamamlanabilmiş ve Phuket’in simgesi haline gelmiştir.

45 metre uzunluğundaki heykelin Rio de Janeiro’daki ünlü Christ the Redeemer heykelinden 10 metre kadar daha uzun olduğunu da belirtelim.

9- Patong

Phuket gezilecek yerler
Patong

Renkli etkinliklere ev sahipliği yapan Patong Plajı, bölgeye gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Phuket’in en gözde plajı. Gündüzleri deniz ve güneşin tadını çıkarttıktan sonra akşamları Patong’un gece kulüplerinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz.

10- Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası

Phuket gezilecek yerler
Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası

Phuket’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası… Bu bahçede Tayland’da yaşayan kelebek ve böcek türlerini inceleyen bir araştırma grubu yer alıyor.

Müze olarak da nitelendirebileceğimiz bahçe rengarenk kelebekleri ve Asya’da yaşayan böcek türlerini gözler önüne seriyor. 40’a yakın farklı canlı türüyle görenleri oldukça etkileyen ve bazen de ürpermenize sebebiyet veren bu bahçe, biraz cesaretinizi toplayıp uğramanız gereken yer arasında.

11- Seyir Terası

Phuket gezilecek yerler
Seyir Terası

Promthep Burnu’na çok yakın bir mesafede konumlanan Seyir Terası, Phuket’in eşsiz manzarasına kapılıp gideceğiniz gezi noktalarından biri.  Brahma Mabedi ve fil heykelleriyle dikkat çeken teras aynı zamanda muhteşem fotoğraflar çekilebileceğiniz cennetten bir köşe.

Mabedin hemen yanında yer alan deniz feneri de, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yapılar arasında.

12- Phuket Akvaryumu

Phuket gezilecek yerler
Phuket Akvaryumu

Binden fazla deniz canlısına ev sahipliği yapan Phuket Akvaryum’u, seyahatiniz süresince ailecek ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz gezi noktalarından bir diğer. Adanın gözde ziyaret duraklarından biri olan akvaryum içerisinde pek çok deniz canlısı ile tanışabilir, bilmediğiniz türler hakkında bilgi alabilirsiniz.

13- Phromthep Burnu

Phuket gezilecek yerler
Phromthep Burnu

Phuket’te gün batımı ve gün doğumu seyirlerinin vazgeçilmez adresi Phromthep Burnu, adanın en huzurlu noktalarından biri aynı zamanda. Turistlerin harika fotoğraflar çekildiği burunda, Phuket’in en güzel manzarasını seyredeceğiniz bilgisini de şimdiden verelim.

14 Bangdla Caddesi

Phuket gezilecek yerler
Bangdla Caddesi

Gece hayatı ile ünlü Bangla Caddesi, Phuket’te eğlencenin nabzını tutan caddelerden biri. Birbiri ardına dizilmiş disko ve gece kulüplerinin sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet verdiği Bangla Caddesi, turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği adanın eğlence merkezi olarak biliniyor.

Dans şovlarından tutunda birbirinden keyifli DJ performanslarının sergilendiği mekanlardan birinde Phuket’te gece eğlencesinin tadını çıkartabilirsiniz.

15- James Bond Adası – Ko Tapu

Phuket gezilecek yerler
James Bond Adası – Ko Tapu

1974 yılında dünyaca ünlü Hollywood filmi James Bond’un çekildiği Ko Tapu Adası, o tarihten beri ”James Bond” adası olarak anılıyor. Gelen turistleri çekmede oldukça başarılı olan bu isim, adaya farklı bir mizansen de katıyor.

Bembeyaz kumlarla kaplı dar bir koya sahip adanın, dünyaca ünlü kireç taşı kayası ise görenleri kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahip.

16- Nai Harn

Phuket gezilecek yerler
Nai Harn

Adanın en ünlü manzaralarını sunan bir diğer noktada Nai Harn, adanın kuzey ucunda yer alan bu seyir noktası ismini yer aldığı köyden alıyor. Phuket’in büyüleyici manzarasını ayaklarınızın altına seren Nai Harn’da ”gün batımını” izlemek ise paha biçilemez oluyor!

17- Maymun Adası

Phuket gezilecek yerler
Maymun Adası

Phuket denince akla elbette maymunlar geliyor. Dünyaca ünlü seyahat dergilerinde Phuket’in meşhur mu meşhur Maymun Adası’na mutlaka rastlamışsınızdır. Maymunların uysal olduğunu ve kolaylıkla fotoğraf çekilebileceğinizi düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz.

Adanın maymunları atik ve saldırgan bir mizaca sahip. Yanlarına yaklaşırken dikkatli olmanızda fayda var!

Phuket hakkında yeterince bilgi aldığını düşünüyorsan sıra şehre giden ulaşım alternatiflerini belirlemekte. Phuket’e seyahat eden hava yolu firmalarının uçak bileti fiyatlarını Phuket uçuşlar sayfasından inceleyebilirsiniz.

*Tayland’ın Muhteşem Şehirleri için..

Phuket gezilecek yerler yazımıza ek tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.