Denizli’de Gezilecek Yerler | 16 Farklı Nokta

0
3646
denizli'nin gezilecek yerleri

Denizli’nin gezilecek yerleri ve kültürel mirasları ziyaretçilerin bir daha gelmek isteyeceği ambiyans sunuyor.

Ülkemizin en güzel şehirlerinden, Pamukkale travertenleri ile dünyaya nam salmış Denizli’ye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerleri Denizli’de gezilecek yerler listemizde bir araya getirdik.

Denizli’de Gezilecek Yerler

#1- Doğal Güzellikler

1- Pamukkale Travertenleri

pamukkale travertenleri

Denizli’de yer alan Pamukkale Travertenleri, sıra dışı güzelliği ve binlerce yıllık antik kentiyle şehrin sembolleri arasında. Ayrıca hem Denizli’nin hem ülkemizin en önemli turistik mekanlarından olan Pamukkale, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de bulunuyor. Bu eşsiz travertenleri görmek için Denizli’ye yolunuz düşmesini beklemeyin, sadece travertenleri için bile şehre giden binlerce ziyaretçi var.

Adres: 20190 Pamukkale/Denizli

İletişim: 444 6 893

Çalışma saatleri : Haftanın 7 günü 06:00-17:00

Giriş ücreti: 50 TL

*Ücretsiz Giriş- 18 yaş altı Türkiye uyruklu çocuklar, 12 yaş altı yabancı uyruklu çocuklar, 65 yaş üstü TC vatandaşları

2- Çivril Işıklı Gölü

ısıklı golu

Denizli’de yaşayanların hafta sonlarını değerlendirmek için tercih ettiği bir göldür. Hem su kuşlarının üreme alanı, hem bir balık çiftliği olan bu tatlı su Denizli’ye gelmişken uğramanız gereken yerlerden biri olmalı.

Adres: Çivrili / Denizli

3- Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz milli parkı

Bitki örtüsü bakımından oldukça zengin olan, şehrin Honaz ilçesinde bulunan milli park, Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Tabiat parkında 964 tür bitkisinden 122 tanesi endemik bitkilerden ve bu nedenle botanikçiler bölgeye yoğun ilgi gösteriyor.

Aynı zamanda park; yaban domuzu, sansar, tavşan, tilki gibi yabani hayvan türlerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Honaz Dağı Milli Parkı’nı ziyaret ederek bölgedeki tarihi kalıntıları keşfetmenin yanı sıra bol oksijenli hava eşliğinde eğlenceli vakit de geçirebilirsiniz.

Adres: Honaz Dağı Milli Parkı Yolu, 20430 Honaz/Denizli

İletişim: (0312) 207 50 00

4- Tekke Köy Kaplıcası

Tekkekoy kaplıcası

Şehrin Sarayköy ilçesine bağlı Tekke Köyü, Sarayköy’e yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor. Kaplıca bölgesinde Roma devrinden kalan hamam, havuz ve soyunma yeri de bulunuyor. Romatizma, deri, idrar yolu ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinen kaplıcalar kolay ulaşımıyla da yerli ve yabancı halkın en çok tercih ettiği alanlardan.

5- Yeşildere Şelalesi

yesildere selalesi

Yeşildere Şelalesi, Denizli’de gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri olmalı. Doğal güzelliğiyle ziyaretçileri hayran bırakan şelaleye ağlayan kaya da deniyor. Ağlayan kaya denmesinin sebebi, şelalenin görüntüsünün ağlayan bir kayayı andırıyor olması. Şelalenin çevresinde alabalık tesisleri bulunmakta ve kümes hayvancılığı yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

6- Kaklık Mağarası

kaklık magarası

Honaz ilçesinin sınırlarında bulunan kendine has bir yapıda olan Kaklık Mağarası’nın içerisinde büyük bir traverten ve kuzeyinde küçük şelaleler gibi doğal güzellikler bulunuyor. Aynı zamanda mağaranın içinde bulunan kükürtlü suların cilde iyi geldiği de biliniyor.

Adres: Kaklık Mahallesi, Haydar Baba Caddesi, 20240 Honaz/Denizli

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-17-00

#2- Tarihi Yerler

7- Servergazi Türbesi

server gazi turbesi

Şehrin Merkez ilçesinde yer alan Server Gazi Türbesi’ni 1210 yılında Denizli’nin fethedildiği zamanlarda şehit olan Selçuklu komutanı Server Gazi’nin yaptırdığı biliniyor. Türbe günümüzde de orijinal yapısını muhafaza ediyor. Şehre yolunuz düştüğünde Merkez ilçeden kalkan dolmuşlarla türbeye kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Adres: Servergazi Mahallesi, 20040 Merkez/Merkezefendi/Denizli

8- St. Phillippe Martyrion Kilisesi

martyrion kilisesi

Hierapolis’in kuzeyindeki bir tepede yer alan St. Philippe Martyrion Kilisesi, şehrin en önemli ve eski eserlerinden. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippe, M.S. 4. yüzyılın sonlarında bölgeye Hristiyanlığı yaymak için gelmiş fakat amacına ulaşamadan öldürülmüştür. Kilisenin de onun anısına inşa edildiği ve mezarının da burada olduğu tahmin ediliyor.

9- Akhan Kervansarayı

akhan kervansarayı

Şehir merkezine 8 kilometre mesafede yer alan ve 13. yüzyılla tarihlendirilen kervansaray, Selçuklu Devleti komutanlarından Kara Sungur’un isteğiyle yapılmıştır. Kervansaray, açık ve kapalı olarak iki bölümden oluşuyor. Özellikle avlusundaki geometrik süslemeler Akhan’ın dikkat çeken detaylarından. Yapımında beyaz kesme taş kullanılmış olan kervansaray şehirde yer alan günümüze ulaşabilmiş eserlerden.

10- Acıpayam Yazır Cami

yazır cami

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bulunan cami 1801 yılında, Hacı Ömer Efendi tarafından yapılmıştır. 13. yüzyıllarda görülen ağaç direkli ibadet mekanlarından olan cami süslemeleriyle de günümüzde önemini hala koruyor. Ayrıca zengin bir süslemeye sahip olan camide panolar halinde bitki, natürmort ve ağaç motiflerinin olduğu resimler yer alıyor.

#3- Diğer Yerler

11- Bayramyeri Meydanı

Bayramyeri meydanı

Bayramyeri Meydanı’nın çevresinde birçok kafe, mağaza, restoran ve meydanda dinlenebileceğiniz banklar bulunuyor. Bu nedenle meydan Denizli’nin en işlek ve kalabalık alanları arasında.

Ayrıca meydanın tarihsel olarak da önemli bir yeri bulunuyor; İzmir Yunanlar tarafından işgal edildiğinde İzmir hariç ülkedeki ilk kurtuluş meşalesi bu meydanda Müftü Ahmet Hulusi Efendi tarafından yakılmıştır. Bu nedenle meydanda Ahmet Hulusi Efendi’nin bir heykeli de yer alıyor ve meydanda her yıl 15 Mayıs Denizli Milli Mücadele Günü olarak kutlanıyor.

12- İncilipınar Parkı

incilipınar parkı

Daha önceden terk edilmiş ve harap halde olan İncilipınar Parkı, belediye çalışmaları sonucunda büyük bir park ve dinlenme alanı halini almıştır. 174 bin metrekarelik bir alan içinde; 1 büyük gölet, 3 küçük gölet, çocuk oyun alanları, kameriyeler, koşu parkuru ve dinlenme yerleri var. Şehrin en çok tercih edilen dinlenme ve oyun alanı olan İncilipınar Parkı, yemyeşil doğası ve sakinliğiyle huzurlu ve eğlenceli zaman geçirebileceğiniz en uygun yerlerden.

Adres: İncilipınar Mahallesi, 20020 Merkez/Pamukkale/Denizli

Çalışma saatleri: 24 saat açık

İletişim: 444 8 520

13- Bağbaşı Kent Ormanı

bagbası kent ormanı

Merkez ilçe Bağbaşı Beldesi’nde yer alan kent ormanı, 1984 yılında 129 hektarlık bir alanda fıstık çamı, kızılçam, sedir, mavi ve kara servi ile ağaçlandırılmış doğal bir ormandan oluşuyor. Ormanın içinde; tarihi manastır çeşmesi, voleybol sahası, dinlenme yerleri, kamelyalar, çocuk oyun alanları ve dinlenme yerleri bulunuyor.

Bağbaşı Kent Ormanı’nda; sandal, yabani zeytin, akçakesme, ahlat, ladin ve kekik gibi çok çeşitli bitki örtüsü mevcut. Ayrıca orman çakal, ötücü kuşlar, saksağan, tavşan, karga, gökçe güvercin, kumru, tahtalı güvercin gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Adres: Kervansaray Mahallesi, Denizli Kent Ormanı, 20160 Pamukkale/Denizli

#4- Müzeler

14- Denizli Ufo Müzesi

ufo müzesi

Denizli’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı müzeler… Ufo müzesi 2002 yılında İstanbul’da açılmış daha sonra Denizli’ye taşınmıştır. Ufolar ile ilgili her türlü bilgi ve görsele ulaşabileceğiniz müze dünyadaki 4. Uluslarası Ufo Müzesidir. Bu dünyada 4 benzeri bulunan ilginç müzeye ülkemiz ev sahipliği yaparken uğramadan dönmeyin…

15- Pamukkale Arkeoloji Müzesi

pamukkale muze

Denizli’de gezilecek yerler listemizin en önemli müzelerinden olan; Pamukkale Arkeoloji Müzesi. Müzede Hierapolis kazılarından çıkan eserler bulunmaktadır. Tunç Çağından kalan arkeolojik kalıntılar da müzenin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Birçok eserin sergilendiği müzede 3 bölümden oluşmaktadır. Açık bölümde sergilenen eserler de daha çok taş ve mermer eserleridir.

Adres:  Sümer Mahallesi, 2259. Sokak No:12, 20020 Merkez/Pamukkale/Denizli

İletişim:  (0258) 272 20 34

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-19:00

Giriş ücreti: 7 TL

*Bir yıl boyunca müze kart ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz. 

16- Atatürk Etnografya Müzesi

atatürk etnografya müzesi

Müze 3 bölümden oluşuyor; alt katında etnografik eserler sergileniyor, üst katında Atatürk’e ait eserler sergileniyor ve bir bölümü de geleneksel Denizli evi olarak düzenlenmiştir. Müzede Atatürk’ün Denizli’ye geldiğinde kullandığı çalışma odası ve yatak odasını görebilmeniz mümkün. Pazartesi günleri dışında 08:00-19:00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Saraylar Mh., Gazi Mustafa Kemal Bulv. No:70, Bayramyeri/Merkezefendi

İletişim:(0258) 262 00 66

Çalışma saatleri: 08:00-19:00 / Pazartesi kapalı

Giriş: Ücretsiz

pin emojiBirçok kültürel mirası bünyesinde barındıran Denizli, ülkemizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirlerden biri. Bizler düşündük ve Denizli’de gezilecek yerler listesi hazırladık, size de tatil rotanızı oluşturup yola çıkmak kalıyor. 🙂 Yola çıkmadan önce Denizli’nin tarihi yerleri yazımızı  incelemeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.