Azerbaycan’ın Modern Başkenti Bakü’de Görülmeye Değer Turistik Yerler

Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir hakkında: Azerbaycan’ın modern başkenti olan Bakü, eski Farsçada ‘’Tanrı’nın Şehri’’ olarak adlandırılırken, günümüzde ise “rüzgar şehri” veya “tepedeki şehir” olarak yorumlanıyor. Antik yerleri, geniş bir alanı ve nüfusuyla Doğu’nun en eski ve en büyük şehirlerinden biri haline gelen Bakü’de, nüfusun çoğu Azerice konuşuyor. Ayrıyeten ikinci bir dil olarak Rusça konuşulmasına şaşırmayın, çünkü arka planda çok sayıda Sovyet geni bulunuyor. Bakü’ye gelip de nasıl anlaşacağım diye düşünme, hemen söyleyelim Azericenin Türkçe ile ortak noktaları oldukça fazla olup, İngilizce konuşarak da kolayca anlaşabilirsin. 🙂

Zarif bir şekilde aydınlatılmış taş sokakları, seçkin butiklerle dolu yayalara ayrılmış ağaçlı caddeleri, simgesel yapıları ve daha pek çok merak edilenleri ile Bakü Gezi Rehberini incelemek serbest!

Ortalama Gezme Süresi: Bakü’yü tamamen gezmek için, 3 – 4 gün ideal bir süredir. Eğer zamanınız kısıtlıysa, yalnızca 1 günde bile önemli yerleri keşfedebilirsiniz.

Gidilecek En İyi Zaman: Bakü’de yazlar sıcak ve nemli, kışlar soğuk, kurak ve rüzgarlı geçiyor. Ziyaret edilebilecek en uygun zaman ise, Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim aylarıdır.

Müze Kartı: Şehrin ilk ve tek resmi kartı olan Baku Card, müzelerden, restoranlardan, kafelerden, mağazalardan ve toplu taşımalardan, özel indirimden yararlanma veya ücretsiz giriş yapma imkanı sağlar. Ayrıca Hop on hop off turlarına katılmak isterseniz, %50 indirim kazanma şansı elde edersiniz. Ne kadar süre kalacağınıza bağlı olarak, ’24, 72 saatlik ve 1 haftalık’ üç farklı kart tipinden birini tercih edebilirsiniz. Kartları özel kiosklardan veya çevrimiçi olarak, 6 AZN’den (21,09 TL) başlayan fiyatlardan satın alabilirsiniz.

Bir diğeri Go Baku Card; Azerbaycan Halı Müzesi, Bakü Dönme Dolabı ve daha pek çok merkeze, ücretsiz giriş ve indirim kazandırıyor. Üstelik ücretsiz havaalanı transferlerinden yararlanabilir ve restoranlarda, otellerde de kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz yardımcı Uygulamalar: Akıllı telefon kullanan ziyaretçilerimiz, Google Play’den “Baku City Guide’’ ve App Store’den ”BakuBus” indirerek, Bakü gezi noktalarını daha detaylı bir şekilde öğrenebilirler.

Ulaşım: Her gün THY ve AZAL (Azerbaijan Havayolları) ile Bakü’ye seyahat etmeniz mümkün. İstanbul’dan Bakü’ye 2 saat 45 dakika (1760 km) süren seferler, Ankara’dan Bakü arası 2 saat (1446 km) sürüyor. İstanbul Bakü uçuşlarını 712 TL’den başlayan fiyatlardan bulabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’dan Bakü’ye otobüsle de gitmenin mümkün olduğunu ve İstanbul Bakü arası otobüs biletleri her yerde bulunup, kolaylıkla satın alabileceğiniz altını çizelim. Ancak bu yolculuk nereden baksanız 34 saat sürüyor.

Havalimanı Merkez Ulaşım: Havaalanı, şehir merkezinin 30 km dışında yer alıyor ve seyahat süreleri trafiğe bağlı olarak, 25 dakikadan daha uzun sürebiliyor. Bakü Havalimanı’ndan şehre gitmenin en uygun yolu Aero Express Bus, yani havalimanı ekspres otobüsleridir. Otobüsler günün 24 saati çalışıyor ve terminalden çıktığınızda hemen karşınızda bulunuyor. Bilet için bir Baku Card’a ihtiyacınız olacağı için, Terminal 1’deki kiosklardan hemen bir tane satın alabilirsiniz.

Şehir içi Ulaşım: Bakü’de otobüs, tramvay, troleybüs ve metro hizmetleri bulunup, hepsi neredeyse ucuz ve ağları çok kapsamlıdır. Otobüs güzergahlarının birçoğunu, ayrıntılı olarak Gomap hizmetinden incelemeniz mümkün. Metro hizmeti iki ana hattan oluşuyor ve 06.00 – 01.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Ulaşım Kartları: Metro istasyonlarında ve belirli otobüs duraklarından satın alabileceğiniz BakıKart, şimdilik sadece metro ve yeni kırmızı otobüsler tarafından kullanılıyor. Kartın plastik ve kağıt (sınırlı) kart olmak üzere iki kullanım türü vardır.

İstanbul – Bakü Saat Farkı: Türkiye saati, Bakü’den 1 saat geridir.

Ne Yenir:

  • Dushbara (Düşbere); Azeri yemeklerinde en lezzetli ve en bilindik olan Düşbere, yapılışı ve görüntüsü itibariyle bizdeki mantıya benzer. Ufak kesilen hamurların içine, kuzu eti konarak pişirilir ve o muhteşem sosunda domates, kuru nane, şarap sirkesi, sarımsak ve soğan bulunur.
  • Plov (Şah Pilavı); En tipik Azeri yemeklerinden biri olan Plov, egzotik ve tatlı bir lezzet veren baharatların, kuru meyvelerin dokunuşlarıyla Azeri pilavının en iyi parçasıdır.
  • Pakhlava (Baklava); Bakü Baklavası, bal veya şeker, kakule veya karanfil gibi baharatlarla karıştırılmış, 8 – 10 seviyeli öğütülmüş fındık veya ceviz ile yapılan katmanlı bir tatlıdır. Yerliler baharın gelişini kutlamak için -Mart ayında- bu tatlıyı sıklıkla tüketirler. Bakü’nün diğer lezzetlerini de merak ediyorsan, Bakü’de ne yenir? adlı yazımıza göz gezdir ve not almaya başla!

Restoran Bahşiş Ortalaması: Güzel ve lüks restoranlarda faturanıza zaten servis ücreti eklenecek. Ayrıca ortalamanın üstünde bir hizmet için bahşiş verdiğinizde, takdir edileceğinizden emin olabilirsiniz. 🙂

*Bakü Gezilecek Yerler Videosu

*Bakü Gezilecek Yerler Haritası

*Bakü’de Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

-Müzeler

1.Kız Kalesi / Kulesi

Kız Kalesi

Burası neresi? Bakü’nün önde gelen tarihi simgesi ve Azerbaycan’ın çok sevilen sembolü Kız Kalesi, neredeyse bin yıllık tarihi geçmişe dayanıyor. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen bu anıt için bazı araştırmacılar, Orta Çağ’da inşa edildiğini ve şehrin genel savunma sisteminin bir parçası olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bazı bilim adamları ise, kalenin bazı mimari özelliklerinden yola çıkarak daha erken bir tarihe dayandığına inanıyor.

Azeri adı ‘’Qız Qalası’’ olan bu 29 metrelik taş kule hakkında birçok popüler efsaneler anlatılmış ve kurgusal masallar ortaya çıkmıştır. Bakü’nün diğer binaları arasından sıyrılıp, tamamen gizemli bir görünüme sahip olması Kız Kalesi’ni olağanüstü kılıyor. Bakü’nün kalbinde yer alan bu yerin, tepeden bakıldığında Azerbaycan’ın sembolik süsü olan “Buta” yı andırması da, ülkede neden bu kadar ünlü olmasını açıklıyor. 🙂

Neden gitmeliyim? Azerbaycan’ın bir simgesi ve birçok şiir, oyun, bale için ilham kaynağı olan Kız Kalesi’nin, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını belirtmeden geçemeyiz. Ayrıyeten Kız Kalesi’nin içinde Bakü şehrinin tarihine adanmış bir müze var ve bir ücret karşılığında, şehrin mükemmel manzarasını seyretmek için kulenin tepesine tırmanabilirsiniz.

Birinci katında; arkeolojik kazılar sırasında keşfedilen eski tabak ve kaşıkların yanı sıra, sürahiler ve diğer mutfak eşyalarını görülebilir, ikinci katında ise; Kız Kalesi’nin inşası hakkında merak ettiğiniz gerçekleri öğrenebilirsiniz. Üçüncü katında; bir salonun ortasında kule ve bir kuyu, kuyunun altında ise kil eşyalar bulunur. Dördüncü ve beşinci katında; şehrin elektronik bir haritası ve e-kitaplar, altıncı ve yedinci katında ise; silah ve hançer gibi ekipmanlarla karşılaşabilir, ateş görüntüsünün yansıtıldığı bir duman üreten cihazı görebilirsiniz.

Kaçırmayın! Eski Doğu efsanesinin zengin atmosferini almak için, Kız Kalesi’ni ziyaret etmelisiniz. Dokunduğunuz her taş gizemli ve mistik bir geçmişle dolu. Kalenin tepesine çıktıkça, göreceğiniz ateş toprağının muhteşem güzelliği sonsuza kadar kalıcı ve hoş bir anı olarak sizlerle kalacak. 🙂

Google Haritalar’da aç

saat ikonu09.00 – 18.00

Web sitesi

2.Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Halı Müzesi

Burası neresi? Azerbaycan halkının günlük yaşamına giren ve ulusun sembolü haline gelen Azerbaycan Halı Müzesi, 1967 yılında kurulmuş ve ilk sergi 1972 yılında açılmıştır. En yaygın halk sanatının halı dokumacılık olmasıyla, Azerbaycan’ın milli kültürünün bir hazinesi olarak bu müzeyi görmesi eşdeğerdir sanırım. 🙂 Müzenin temel amacı ise, Azerbaycan’ın halı dokuma sanatının örneklerini saklamak, araştırmak ve göstermektir.

Neden gitmeliyim? Bu müze; Azerbaycan halıları, halı eşyaları ve diğer el sanatlarının çeşitleri toplanarak, 10 binden fazla nesneyi barındırıyor ve koleksiyonların büyük kısmı, 17. ve 20. yüzyıllara dayanıyor. Halı ürünlerinden ziyade, altın ve gümüş süslemeler, ulusal giysiler ve nakışlar ile modern dönemin sanat eserlerini de görmeniz mümkün.

Kaçırmayın! Ülkenin en modern binalarından birine sahip olan Azerbaycan Halı Müzesi, sadece zengin bir eser ve halı koleksiyonunu tanıtmakla kalmıyor, aynı zamanda geleneksel halı dokuma sanatının kapsamlı bir araştırmasının yeri olarak da faaliyet gösteriyor.

Google Haritalar’da aç 

konum28 Mikayil Huseynov Avenue, Bakü 1000, Azerbaycan

saat ikonuHafta içi: 10.00 – 18.00 / Hafta sonu: 10.00 – 20.00 **Pazartesi kapalı

para-ikonuYetişkin: 7 AZN (24 TL) / Öğrenci: 3 AZN (10 TL)

Web sitesi 

3.Bakü Ateşgahı (Ateş Tapınağı)

Bakü Ateşgahı

Burası neresi? Ateşgah, 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş olmasına rağmen, tarihi en az 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Farsçada Zerdüşt ibadet yeri olarak anılan Ateşgah, Zerdüştlüğün en önemli tapınaklarından birisi haline gelmiştir. O tarihlerde yanan doğal gaz delikleri nedeniyle ‘’yangın tapınağı’’ veya ‘’ateş tapınağı’’ ismini alan bu yer, Zerdüşt ibadetinde çok önemli bir sembolü ifade ediyordu. Çünkü doğal yanan ateş o zamanlar için bir mucizeydi!

Neden gitmeliyim? İçerisindeki tüm binalar kapalı bir beşgen olarak tasarlandığı için, tapınağın yapısı kervansarayları anımsatıyor. Aynı zamanda içerisinde 24 hücre ve geleneksel bir misafir odası bulunuyor. Buraya gitmenizin belki de en güzel sebebi; 1975 yılında müzeye dönüştürülmesidir. Ateş Tapınağı’nın 1998 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterildiğini de söylemeden geçmeyelim.

Kaçırmayın! Her Nevruz gününde, Ateşgah’ı sadece Zerdüştler değil, birçok farklı ülkeden gelen yabancı turistler ve öğrenciler de ziyaret ediyor. Fazla rağbet gören bu tapınağı, Bakü gezinizde mutlaka uğrak noktası yapmanız gerekiyor.

Google Haritalar’da aç

saat ikonu10.00 – 18.00

4.Azer-ilme

Azer İlme

Burası neresi? Azerbaycan Halı Müzesi’nde Azerbaycanlılar için halının ne denli önemli olduğundan bahsetmiştik. İşte Azer-ilme’de, halı dokuma sanatının daha da geliştirilmesi için kurulan bir şirkettir. Halı üretimi ve hasarlı ürünlerin restore edilmesinin yanı sıra, Azerbaycan halı dokumasının sanatsal geleneklerinin canlandırılmasıyla da meşhurdur.

Neden gitmeliyim? Profesyonel sanatçılar tarafından, halılar için resimler çiziliyor, renklendirme konularında karar veriliyor ve böylece ortaya yaklaşık binden fazla resmin ortaya çıkması sağlanıyor.

Kaçırmayın! Şirketin aslında bir müze olduğunu unutmayın! Azerbaycan halılarının tanıtımına ortak olabilir ve bu müzenin benzersiz mimarisine bizzat yakından şahit olabilirsiniz.

Google Haritalar’da aç

konumShamsi Rahimov sok. 2, Bakü, AZ1110, Azerbaycan

-Meydanlar 

5.Nizami Caddesi

Nizami Caddesi

Burası neresi? Bakü’deki en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Nizami Caddesi, küçük mağazaları, hediyelik eşya mağazaları, çeşitli dükkanları ve süpermarketleri de dahil olmak üzere en hareketli ve en bilinen caddesidir. Şehrin bu caddesi oldukça pahalı, şık restoranlar ve otelleriyle de fazlasıyla göz dolduruyor.

Neden gitmeliyim? Nizami Caddesi’nin en güzel yanı da ışıkları… Caddede yer alan binalara çok sayıda yerleştirilmiş bu ışıklardan dolayı, geceleri ayrı bir atmosfer ortaya çıkıyor ve resmen büyülüyor. Hatta geceleri gündüzden daha parlak göründüğüne emin olabilirsin. 🙂

Binaların bir diğer güzel yanı ise; birçok Avrupa elçisinin ziyareti sebebiyle, Barok, Rönesans ve Neo-Gotik gibi farklı mimari stillerin binalara ve caddeye yansımasıdır.

Kaçırmayın! Bakü’deki en popüler ve en büyük avm olan TsUM Alışveriş Merkezi’nin bu caddede yer alması, sizi alışveriş yapmaya sürükleyecek. Sadece alışveriş merkezi değil, restoranlarının da çok fazla ünlü olması, adeta her ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte. Geleneksel Asya ve Avrupa mutfaklarının yanı sıra, çok sayıda bilindik markaların fastfoodları da bulunuyor.

Noel ve Nevruz günlerinde Nizami Caddesi’nde, pazarların düzenlenmekte olduğunu sakın unutma!

Google Haritalar’da aç

6.Çeşmeler Meydanı (Fevvareler Meydanı)

Çeşmeler Meydanı

Burası neresi? Çeşmeler meydanı, bir diğer adıyla Fevvareler Meydanı, Azerbaycan’ın Sovyet yönetiminde inşa edilmiş ve ismini, meydan boyunca sıralanmış onlarca çeşmeden almış. Meydan, Bakü Bulvarı’na paralel uzanan Nizami Caddesi boyunca uzanıyor. Nizami Caddesi’nden yürümeye başlayarak Çeşmeler Meydanı’na kadar gelin ve bir taşta iki kuş vurmuş olun. 🙂

Neden gitmeliyim? İş saatlerinden sonra veya hafta sonlarında halka açık toplanma yeri olan Çeşmeler Meydanı’nda, birçok restoran ve kafe bulunuyor. Özellikle birçok festival, gösteri ve kutlamalar burada gerçekleşiyor. Bakü geziniz sırasında, resmi bir kutlamaya veya festivale denk gelirseniz, yerel halkın nasıl kutladığını görebilir ve sizde eğlenceye katılabilirsiniz. Ayrıca meydanda yer alan ilginç heykellerin fotoğraflarını çekebilir ya da fotoğraf karesine sizde dahil olabilirsiniz. 🙂

Kaçırmayın! Meydandaki kafe veya restoranlardan birine gidip, meydanın ismini taşıyan “Fountains Square Salad” yani ‘’Çeşmeler Meydanı Salatası’’nı mutlaka sipariş etmelisin!

Google Haritalar’da aç

7.İçeri Şehir

İçeri Şehir

Burası neresi? İçeri Şehir, birçok kişi tarafından ‘’Eski Şehir’’, yerel halk tarafından da ‘’Köhne Şehir” olarak biliniyor. Bakü’de gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri olmasını, hem yerel halk hem de turistler tarafından oldukça sevilip, akın edilmesine borçlu. Azerbaycan’ın tarihini en iyi yansıtan bu yer, taş sokakları ve antik duvarları ile bölgenin en değerli miraslarından biridir.

Neden gitmeliyim? Bakü’nün başlıca cazibe merkezlerinden biri olan İçeri Şehir, 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ilk şehirdir. Tarihe ayna tutan ve Azerbaycan’ın geçmişinden hala izler taşıyan bu yere, mutlaka uğramadan gitmemeni öneriyoruz.

Kaçırmayın! Yüzyıllar önce bu alanda yaşayan insanların -nasıl yaşadığını- bu yeri ziyaret ederek öğreneceksin. Çünkü buradaki sakinler, günlük yaşamlarına hala o şekilde devam ediyor. Camiler, kervansaraylar, hamamlar, saraylar ve divanlar… Özellikle de Kız Kalesi… Tüm bunların hepsi, gezinizde size eşlik edecek!

Uyarı! İçeri Şehir yayalara ücretsizdir ancak bir arabayla seyahat ederseniz, bir ödeme yapmanız ve park etmeniz istenecek.

Google Haritalar’da aç

Web sitesi

8. Azadlık Meydanı (Özgürlük Meydanı)

Azadlık Meydanı

Burası neresi? Azerbaycan’ın en büyük şehir merkezi meydanı olan Azadlık Meydanı, Hükümet Konağı ve lüks oteller gibi şehrin en önemli binalarından bazılarını içerisinde barındırıyor. Eskiden Lenin Meydanı olarak adlandırılan bu yerde, bir Lenin anıtı ve birkaç otel bulunuyordu. Sonrasında ise bu anıt ve oteller yıkılarak, Azadlık Meydanı (Özgürlük Meydanı) ismini aldı ve yerine çok daha ünlü oteller inşa edildi.

Neden gitmeliyim? Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığı sırada önemli bir konumda olan meydan, Azeriler tarafından oldukça değerlidir. Meydanda, geçmişten günümüze kadar düzenlenen büyük çaplı gösteriler, törenler ve ulusal bayramlar kutlanıyor.

Kaçırmayın! Azerbaycan’ın ulusal değerlerini ve tarihini yakından tanımak istemez misin? Ayrıca meydanda bulunan Hilton Otel’den bir yer ayırtıp, diğer yerleri de gezmek için kendini dinlendirebilirsin. 🙂 Başka bir Bakü oteli alternatifi için…

Google Haritalar’da aç 

-Ulusal ve Milli Parklar

9.Bakü Bulvarı

Bakü Bulvarı

Burası neresi? Bakü sahiline paralel uzanan Bakü Bulvarı, 1909 yılında açılmıştır. Tarihi, belki de yüz yıldan fazla bir zaman öncesine dayanmakta ve bu zamanlarda zengin petrol tacirlerinin yaşadığı bilinmekte. Günümüzde ise, Milli Park olarak koruma altına alınmış bir alandır.

Neden gitmeliyim? Hazar Denizi’nin güney kısmında bulunan bulvar, Paris’teki Seine (Sen) Nehri kıyısındaki parktan sonra ikinci sırada yer alıyor. Hatta Seine Nehri’nden ilk sırayı kapmak için, kordonu kıyı boyunca uzattıklarını bizden duymuş olma. 🙂

Kaçırmayın! Bakü Bulvarı, Hazar Denizi’ni görebileceğiniz ve Bakü’nün en güzel gece manzarasını seyredebileceğiniz muazzam bir yer. Bulvarda yürürken; alışveriş merkezleri, restoranlar ve ana cazibe merkezleri ile de karşılaşabilir, ihtiyacınız neyse ona yönelebilirsiniz.

Google Haritalar’da aç 

konum92 Neftchilar Ave, Bakü, Azerbaycan

Web sitesi 

10.Highland Park

Highland Park

Burası neresi? Şehrin en güzel manzaralarından birine sahip olan Highland Park, ‘’Viewing Park’’ yani ‘’Görüntüleme Parkı’’ olarak da biliniyor. Burada, Kız Kalesi’ni, Alev Kuleleri’ni ve Bakü’nün panoramik manzarasını seyretmeye doyamayacaksın!

Neden gitmeliyim? Bu büyüleyici parkta; yürüyüş yapabilir, dinlenebilir ve deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsin. Ayrıca parkta bulunan Highland Park Cafe’de oturup, bir şeyler içebilir ve sevdiklerinle -eğer yalnız gelmediysen- manzara eşliğinde sohbet edebilirsin.

Kaçırmayın! Parkın aydınlatmasından dolayı, akşam saatlerinde geldiğin zaman, Bakü’nün tamamen farklı bir görünüme sahip olduğunu kendi gözlerinle test edeceksin. 🙂 Üstelik fotoğraf aşığı isen; telefonunun veya fotoğraf makinenin şarjını doldurmayı unutma! Çünkü burası bol bol fotoğraf çekilebileceğin bir yer…

Google Haritalar’da aç 

11.Philarmonia Garden

Philarmonia Garden

Burası neresi? Bakü’nün en eski parkı olan Philarmonia Garden, Vali Bahçesi olarak da anılıyor ve İçeri Şehir’in orta çağ duvarlarının hemen dışarısında bulunuyor. Küçük meyve ağacı alanı, egzotik bitki ve ağaçlarla yavaş yavaş genişleyerek, bir şehir parkına dönüşmüştür.

Neden gitmeliyim? Parkta bulunan yaklaşık 10 bin ağaç ve 13 bin çalı, dünyanın dört bir yanından getirildi. Özellikle de Arabistan ve İran’dan; hurma, fıstık, zeytin, kiraz ve nar gibi birçok ağaca burada yer verildi. Bu bitkiler dışında; çardaklar, havuzlar ve seralar inşa edildi, yollar döşendi.

Kaçırmayın! Şehrin en hoş yerlerinden biri olan Philarmonia Garden, yürüyüş yapmak ve biraz nefes almak için ideal bir noktadır.

Google Haritalar’da aç

12.Upland Parkı

Upland Parkı

Burası neresi? Şehrin en iyi manzaralarından birine sahip olan Upland Park, tepede yer alarak, Bakü’nün harika manzarasını gözler önüne seriyor. Parkın terasına çıkmak için ya merdivenleri -ki bolca merdiven söz konusu- kullanabilir ya da teleferikle çıkabilirsiniz.

Parkta, 1918 yılında hayatını kaybeden Türk askerlerinin anısına hitaben Türk Şehitler Anıtı’nın olması, sizleri biraz da olsa duygulandıracak. Ancak Hazar Deniz’inin kuş bakışı görünümünün, içinize huzur dolu bir atmosfer yayacağından emin olun.

Neden gitmeliyim? Fotoğraf ve video çekeceğiniz, manzaranın tadına doyacağınız bir park düşünün… Alev Kuleleri ve çokça caminin manzaraya dahil olması… Turistlerin neden buraya akın ettiği çok aşikar değil mi?

Kaçırmayın! Upland Park, anıt ve mezarlar nedeniyle, sizin için sakin ve huzurlu bir ortam yaratırken, manzarasıyla da tamamen stres atmanızı sağlıyor. Hemen bir Bakü gezilecek yerler listesi hazırlayın ve bu yeri listeye ekleyin!

Google Haritalar’da aç

13. Fizuli Parkı

Fizuli Parkı

Burası neresi? Kısa bir yürüyüş parkı olan Fizuli Park, yaklaşık 600 metre boyunca uzanıyor. Parkın çevresinde bulunan pek çok şeye -otobüs, metro, pazarlar- kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bunların dışında, Ulusal Tiyatro Binası ve 28 Mayıs Alışveriş Merkezi gibi birkaç seçeneği de yakından görebilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Yorulduğunuzda, biraz dinlenmek ve zaman geçirmek için harika noktalardan biridir. Ayrıca park o kadar temiz ki, yürüyüş yaparken huzura doyacak ve sakinleşeceksiniz. Adeta bir terapi gibi…

Kaçırmayın! Azeriler tarafından ”Qış Parkı” yani ‘’Kış Parkı’’ olarak da adlandırılan bu parkta, her mevsimde, sabah veya akşam fark etmeksizin yürüyüş yapabilirsiniz. Oturma banklarında oturup manzarayı veya insanları seyredebilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Kulaklığınızı takıp kafanızı dinlemek, manzaraya karşı keyiflenmek istemez misiniz? O zaman, adres belli. 🙂

Uyarı! Sadece belirtmek gerekirse; gölgelik fazla bir alanı olmadığı için, öğlen sıcağından kaçınmak sizin için daha iyi olabilir veyahut buna dikkat ederek gitmeden önce, önlem alabilirsiniz.

Google Haritalar’da aç

konumRasul Rza, Bakü, Azerbaycan

14.Dede Korkut Parkı

Dede Korkut Parkı

Burası neresi? Heykeltıraş ve sanatçı Gerush Babayev tarafından, 2013 yılında açılan park, Dede Korkut Kitabı’nın bir simgesi olarak adlandırılmış. Dede Korkut Kitabı, Azerbaycan halkının tarihi geçmişini yansıtmasından dolayı, parka bu isim verilmiş. Park, aynı zamanda Azerbaycan tarihi ve kültürünün açık hava sergisi olma özelliğini taşır. Azerbaycan’ın gelenek ve göreneklerini, dilini, kültürünü ve tarihini, burada inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Modern parklardan biri olan Dede Korkut Parkı, sadece etrafta dolaşmak ve rahatlamak için güzel bir yer değil, aynı zamanda en büyük parklardan birisi.  Aydınlatma sistemleri, dinlenme tesisleri, yeşillik alanları ve insan yapımı bir göl ve şelalesi ile muazzam bir parktır.

Kaçırmayın! Parkta iki köprü bulunmakta; ya üzerinde yürüyebilirsiniz ya da gölde bir katamaran kiralayabilir, yelken açabilirsiniz. Ayrıca yerlerde üç boyutlu resimlerin çizilmiş olması, fazlasıyla ilginizi çekecek.

İpucu: Yapılan bir proje kapsamında; İçeri Şehir, Haydar Aliyev Merkezi, Fizuli Park ve Dede Korkut Parkı’nda, ücretsiz wifi hizmeti bulunuyor. Bunun için, telefonunuzdan ‘’Bakü Sizi Seviyor’’ isimli bağlantıya tıklayarak, kullandığınız telefon numarasını onaylamak yetiyor.

Google Haritalarda aç

15. Abşeron Ulusal Parkı

Abşeron Ulusal Parkı

Burası neresi? Azerbaycan’ın milli parkı olan Abşeron Milli Park, Bakü’nün daha uzak noktalarından biri olsa da, keşfedilmeye değer nitelikte. Abşeron Yarımadası’nda yer alan park, maceracıların da ilgisini çekiyor ve onlar için heyecan verici bir rota oluyor.

Neden gitmeliyim? Abşeron Milli Park’ı, elliden fazla bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Örneğin; çeşitli kuşlara, kaplumbağalara, tilkilere, çakallara ve yılanlara bile! Tüm bu canlıları görecek olmak, sizleri korkutur mu? Bunun cevabını sizden henüz alamıyoruz, ama cesaretli ve macera tutkunlarının buradan nasıl keyif alacağını hayal etmek, bizleri mutlu etmiyor değil. 🙂

Kaçırmayın! Macera ruhuna sahip değilseniz ve bu anlattıklarımıza rağmen hala korkuyorsanız, parktaki deniz manzarasına eşlik edebilirsiniz. Ancak denize girmeden önce, bir kez daha düşünün! Sizi korkutmak gibi olmasın ama her an bir canlıyla karşılaşabilirsiniz. 🙂

Google Haritalar’da aç

konumHazar Denizi, Bakü, Azerbaycan

16.Mini Venice

Mini Venice

Burası neresi? Küçük bir kasaba olarak adlandırılan Mini Venice yani bir nevi ‘’Küçük Venedik’’, 1960 yılında inşa edilmiş. Dekoratif taş köprülerle birbirine bağlanmış iki büyük ve birkaç küçük adaya sahip olan Mini Venice, adeta Venedik’e gitmiş gibi bir his yaratıyor. Temiz su kanallarında gondol keyfi yapabilme şansı da yakalayabiliyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Adalarda bulunan restoranlar; Azerbaycan ve farklı mutfaklardan lezzetli yemekler sunuyor ve bir öğle ya da akşam yemeği yemek için olağanüstü atmosfer yaratıyor. Ayrıca Küçük Venedik parkının daha da geliştirildiğini, mevcut kanallarının genişletildiğini ve adalardaki restoranların yapımının yeniden gerçekleştiğini söylemeliyiz.

Kaçırmayın! Gondolda mini bir tur yapabilir, bir Doğu restoranında veya bir Batı restoranında güzel bir yemek yiyebilir, köprüler de yürüyebilirsiniz. Oldukça sakin ve huzur dolu olan bu yerde, Hazar Denizi’nin yanından gondolla geçmek fazlasıyla rahatlatıcı olacak! Çocuklarla veya ailecek gelebileceğiniz, yürümek ve dinlenmek için eşsiz bir yerdir.

Google Haritalar’da aç 

konum73 Neftchilar Ave, Bakü 1004, Azerbaycan

saat ikonu10.30 – 23.30

para-ikonu3 AZN (10 TL)

-Seyir Terasları

17.Baku Panoramic View

Bakü Panoramic View

Burası neresi? Azerbaycan’ın seyir balkonu olarak bilinen Baku Panoramic View, Bakü şehrini görmek için en iyi yerler arasındadır. Yeşilliği ile Bakü’nün en doğal yerlerinden biri olmakla beraber, kesinlikle en yüksek noktalarından da biridir.

Neden gitmeliyim? Şehrin panoramik manzarası eşliğinde, Alev Kuleleri ve Hazar Denizi’ni yakından görebilmeniz mümkün. Bakü’de, olağanüstü manzaralara sahip yerlerin birçok noktada mevcut olabileceğini artık öğrenmiş olmalısın. İşte Panoramic View de bunlardan sadece biri…

Kaçırmayın! Hoş bir esintiyle, şehir manzarasının tadını çıkarmak mı? Kulağa fazlasıyla romantik geliyor. 🙂 Oraya git ve gün batımının tadını çıkarmaya bak!

Google Haritalar’da aç

-Kültür ve Sanat Merkezleri

18.Minyatür Kitap Müzesi

Minyatürk Kitap Müzesi

Burası neresi? Bakü’nün meşhur İçeri Şehri’nde yer alan Minyatür Kitap Müzesi, dünyadaki tek minyatür kitap müzesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Müze 2002 yılında açılmış ve müzede sergilenenler 30 yıl boyunca Tahir Salahov’un kız kardeşi Zarifa Salahova tarafından toplanmıştır.

Neden gitmeliyim? Devrim sonrası Rusya’da ve Sovyet döneminde yayınlanan kitapların minyatür halinde olması, Rus edebiyatı veya tarihi ile ilgilenenleri fazlasıyla sevindirecek. Aynı zamanda müzede, Puşkin, Dostoyevski, Gogol ve Chukovsky gibi dünyaca tanınan Rus yazarlarının eserleri de bulunuyor.

Kitaplar, dünyanın dört bir yanından gelerek Azeri, Rusça, İngilizce ve Almanca da dahil olmak üzere birçok dilde yazılıyor. Sadece Rus değil daha birçok farklı edebiyattan esintiler bulacağınız bu müzeye kesinlikle uğramalısınız!

Kaçırmayın! Müzedeki en eski kitap, 17.yy’dan kalma Kuran-ı Kerim’in minyatür bir kopyasıdır. Kuran-ı Kerim’in orijinaliyle birebir aynısı olduğuna çok şaşıracaksınız. Belki de tek farkı bu kadar küçük olmasıdır. 🙂 Kitapların sadece büyüteçle okunabilmesi ve Türk edebiyatından da eserler görmenizin, açıkçası sizi oldukça etkileyeceğini düşünüyoruz.

Google Haritalar’da aç

konum67, Bakü 1000, Azerbaycan

saat ikonu11.00 – 17.00 **Pazartesi ve Perşembe kapalı

19.Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Burası neresi? Adını ülkeyi yöneten Azerbaycan’ın ulusal lideri olan Haydar Aliyev’den alan müze, Bakü’nün önemli kültür merkezidir. Zaha Hadid tarafından tasarlanan bina, 2013 yılında tamamlanmış ve içerisinde geçici sergi alanları, konferans merkezleri, atölyeleri ve müzeyi barındırmasıyla çok işlevli bir mekan olmuştur. Kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra, Azerbaycan’ın dilini, tarihini ve kültürünü de tanıtmasıyla biliniyor.

Neden gitmeliyim? Müzeyi ziyaret ettiğinizde; Azeri tarihini öğrenebilir, sanat ve bilimin geçici sergilerine, müzik konserlerine, tiyatro gösterilerine, konferanslarına, eğitim faaliyetlerine ve özel etkinliklerine katılma şansı elde edebilirsiniz. Bunların dışında müze içerisinde; Haydar Aliyev’in mirasına ve kişisel hayatına odaklanan kalıcı sergiler, interaktif sergiler, sanat eserleri, tarihi nesneler, mimari modeller ve videolar da yer alıyor.

Kaçırmayın! Uluslararası sanatçıların sanat eserlerinin sergilenmesi bir kenara, merkezin açılışından bu yana birçok besteci ve sanatçının konserlerini gerçekleştirmesi bir tarafa…

Google Haritalar’da aç

konum1 Haydar Aliyev Ave, Bakü 1033, Azerbaycan

saat ikonuHafta içi: 11.00 – 19.00 / Hafta sonu: 11.00 – 18.00 **Pazartesi kapalı

para-ikonuE-bilet ücretleri

Web sitesi

20.Azerbaycan Ulusal (Devlet) Sanat Müzesi

Azerbaycan Ulusal Sanat Müzesi

Burası neresi? Azerbaycan’ın en büyük sanat merkezi olan Azerbaycan Ulusal (Devlet) Sanat Müzesi, 1936 yılında kurulmuş ve adını tasarımcı ve tiyatro sanatçısı Rustam Mustafayev’den almıştır. Rustam Mustafayev Azerbaycan Devlet Sanat Müzesi olarak da bilinen müze, yan yana iki binadan oluşuyor. Müze toplam 15 binden fazla sanat eseri içiyor ve müzedeki sergiler periyodik olarak değişiyor. Böylece bu sanat eserlerinin hepsine geçici olarak denk gelebiliyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Müze içerisinde; Azerbaycan, Batı Avrupa, Rusya, Türk, Çin, Japon, Fars ve Doğu sanatının çeşitli dönemlerini kapsayan sanat eserleri sergilenmekte olup, tablo, çizim, gravür ve heykeller de bulunuyor. Ayrıca 17. ve 19.yy’dan kalma kitap minyatürleri ve şerbet koleksiyonları da vardır.

Kaçırmayın! Müzenin bu zengin koleksiyonunu ve modern sanatının özelliklerini keşfetmeye ne dersiniz? Cevabınızın evet olduğunu düşünüyor ve burada kazanacağınız izlenimler hakkında daha fazla bir ipucu vermiyoruz. 🙂

Google Haritalar’da aç

konum9/11 Niyazi, Bakü, Azerbaycan

saat ikonu10.00 – 18.00 **Pazartesi kapalı

para-ikonuE-bilet ücretleri

Web sitesi

21.Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi

Burası neresi? Azerbaycan’ın ilk modern müzesi olan Bakü Modern Sanat Müzesi, 2009 tarihinde açılmıştır. Azerbaycan’ın en parlak ressamlarını ve heykeltıraşlarını temsil eden müze, 800’den fazla parçadan oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Bina, oldukça çağdaş bir şekilde modernize edilmiş ve mümkün olduğunca açık ve ferah bir şekilde tasarlanmıştır.

Neden gitmeliyim? Burada, 1960 ve 1970’lerde ortaya çıkan Rasim Babayev, Ashraf Murad ve Fazil Najafov gibi sanatçıların eserlerini görebiliyorsunuz. Bu eserler dışında; Salvador Dali, Pablo Picasso ve Marc Chagall gibi Avrupalı ​​ustalarının da sanat eserleri sergileniyor.

Kaçırmayın! İçerisinde; çocuk sanat odası, kütüphane, video salonu, restoran ve kafe barındıran müze, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. Ayrıca Bakü Modern Sanat Müzesi’nde yer alan kitap mağazasından, güzel sanatlar ve mimari kitaplar satın alabileceksiniz.

Google Haritalar’da aç 

konum5 Yusuph Safarov, Bakü 1025, Azerbaycan

saat ikonu11.00 – 20.00 **Pazartesi kapalı

para-ikonuYetişkin: 5 AZN (17 TL) / Öğrenci: 2 AZN (7 TL)

Web sitesi

22.Azerbaycan Edebiyatı Müzesi (Nizami Azerbaycan Edebiyatı Müzesi)

Azerbaycan Edebiyatı Müzesi

Burası neresi? Muhteşem bir mimariye sahip olan Nizami Azerbaycan Edebiyatı Müzesi, 1939 yılında kurulmuş ve ülke kültürünün en büyük ve en zengin hazinelerinden biri olma özelliğine sahip. Müze, yıllar boyunca farklı amaçlarla kullanılmıştır: ilk olarak kervansaray, ikinci olarak otel ve şimdilerde müze olarak faaliyet gösteriyor.

Neden gitmeliyim? Binanın genel tasarımı, şehirdeki birçok binadan veya birçok şehre kıyasla, oldukça farklıdır. Binanın ana parçası olarak 6 muazzam şair ve yazar anıtının bulunması, ilk görüşte dikkatinizin çekmesini sağlıyor. Bu 6 önemli kişi ise; Muhammed Fuzuli, Molla Panah Vagif, Mirza Fatali Akhundov, Khurshidbanu Natavan, Jalil Mammadguluzadeh ve Jafar Jabbarli’dir.

Başka bir önemli yönü ise; binanın dış tasarımında, şairlerin şiirlerinden birkaç cümle ile kaplanmış duvarlar göze çarpıyor. Binanın yapısı, olağanüstü geleneksel motifler ve şekiller ile dolu ve resmen hayranlık uyandırıyor.

Kaçırmayın! Nizami Azerbaycan Edebiyatı Müzesi’nde; 3 binden fazla el yazması, nadir bulunan kitaplar, portreler, heykeller, minyatürler, şairlerin anıları ve diğer sergiler bulunuyor. Üstelik müzenin bir kısmında yer alan kitapçıdan, kendinize veya sevdiklerinize bir kitap hediye etmeyi düşünmez misiniz?

Google Haritalar’da aç 

konum53 Istiglaliyyat, Bakü 1005, Azerbaycan

saat ikonu11.00 -17.00

Web sitesi 

23.Bakü Kristal Salon

Bakü Kristal Salon

Burası neresi? Hem spor hem de konser alanı olan Bakü Kristal Salon, 2012 yılında Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmak için, Devlet Bayrağı Meydanı üzerine inşa edilmiştir. İlginç ve olağanüstü mimari yapısı ve LED ışıklarla süslenmesi ile gerçek bir parlayan mücevherdir.

Neden gitmeliyim? Arenada düzenlenen voleybol, karate ve boks gibi spor dallarının maçları, büyük sanatçıların konserleri, gösteriler, kutlamalar, yarışmalar ve oyunlar gibi akla gelmeyecek daha pek çok etkinlik düzenleniyor. Sadece bu etkinlikleriyle değil, muhteşem manzarasıyla da sizleri fazlasıyla etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.

Kaçırmayın! Jennifer Lopez, Sharika, Christina Aguilera ve Dua Lipa… Bu sanatçıların konserlerini kaçırmış olabilirsiniz ancak üzülmeyin! Bakü’ye gelmeden önce, Kristal Salon’da yapılacak etkinlikleri takip edin ve sevdiğiniz bir şarkıcının konserini bekleyin. 🙂

Google Haritalar’da aç 

konumSabail Bölgesi, Bayil Yerleşimi, Ulusal Bayrak Meydanı, AZ1003 Bakü

Web sitesi 

24.Azerbaycan Devlet Filarmonisi

Azerbaycan Devlet Filarmonisi

Burası neresi? Azerbaycan Devlet Filarmoni Salonu, 1910 – 1912 yılları arasında, Ermeni mimar Gabriel Ter-Mikelov tarafından inşa edildi. Dış mekanını İtalyan Rönesans’ı, iç mekanını Alman Rokoko tarzında tasarlamış, binanın tasarımını ise; Monte-Carlo Casino’daki binaların mimari tarzından, özellikle de l’Opéra de Monte-Carlo’dan ilham almış.

Neden gitmeliyim? Filarmoninin birçok amaç için kullanıldığını anlattığımızda, daha fazla merak edip, burayı Bakü gezi notlarına ekleyeceksin! İlk olarak; inşa edildiği tarihten 1917 yılına kadar, şehrin zenginleri için, ziyafetler, balolar ve konserler düzenlendiği bir kulüp… İkinci olarak; Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde ve Rus İç Savaşı sırasında, toplantı ve mitingler için kullanılan bir salon… Son olarak; Sovyet döneminde ise, konserler için hizmet veren bir sahne…

Kaçırmayın! Repertuarında klasik batı müziği ve Azerbaycan müziği eserlerini sunan Azerbaycan Devlet Filarmoni Salonu, sekiz senfoni orkestrasına ev sahipliği yapıyor. Tek bir sahnede Yaz Salonu ve Kış Salonu olarak faaliyet gösteriyor ve Bakü’yü ziyaret ettiğiniz mevsime göre, birine katılma şansı elde edebilirsiniz.

Google Haritalar’da aç 

-Doğal Güzellikler

25. Göygöl Gölü

Göygöl Gölü

Burası neresi? Göygöl Gölü, Azerbaycan’ın Gence şehrinde yer alan Göygöy Milli Park’ta, geniş ormanların içerisinde bulunan bir göldür. Göygöy Gölü’nün güneyinde çok sayıda ormanlık restoranın ve otellerin bulunduğunu, kesinlikle söylemeden geçmeyelim.

Neden gitmeliyim? Bakü’ye geldiniz ve en önemli yerleri gezdiniz diyelim, üstelik merkezden biraz da sıkıldınız ve şehirden uzakta bir yer keşfetmek istiyorsunuz. Bunları farz ederek konuşuyoruz; henüz keşfetmediğiniz bir yer, Göygöl Gölü, sizleri bekliyor. 🙂  Temiz bir hava almak ve manzaraya doymak için, muhakkak gelinmesi gereken bir doğa güzellik…

Kaçırmayın! Tüm bu doğal güzellikler bir kenara, yol boyunca piknik alanlarının mevcut olması sizleri etkileyecek türden. Bir sırt çantası hazırlayın ve doldurun içini… Sonra atın sırtınıza ve yollara düşün! Biraz kafa dağıtmayı hak ettiniz.

Uyarı! Sonbahar aylarında sakin olan gölün, yaz mevsimlerinde daha kalabalık olduğunu belirtelim ki, ziyaret etmeden önce bilginiz olsun. Eğer özel bir aracınız yoksa ulaşım sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Ancak 30 AZN (103 TL) karşılığında bir taksi kiralayarak, bu sorunu çözebilirsiniz. Belki uzun süre araç bekleyebilirsiniz ama inanın vakit geçirmeye değecek…

Google Haritalar’da aç 

*Bakü’de Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

26.Bakü Dönme Dolabı (Baku Ferris Wheel)

Bakü Dönme Dolabı

Burası neresi? ‘’Baku Eye’’ yani ‘’Bakü Gözü’’ olarak da bilinen Bakü Dönme Dolabı, Hollandalı Dutch Wheels şirketi tarafından inşa edilmiş. 2014 yılında açılan dönme dolap, halkın beğenisini fazlasıyla toplamış. Dönme dolabın 30 kabini ve her birinde sekiz kişi sığabilecek kadar yeri vardır.

Neden gitmeliyim? Bakü’de mutlaka görülmesi gereken cazibe merkezlerinden biri olan dönme dolap, hem çocuklarınızla eğlenebileceğiniz hem de manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir yerdir.  Ailecek Bakü’nün panoramik manzarasını seyretmek ve önemli simgesel yapılarını görmek için, mutlaka gitmelisiniz! Özellikle akşamları düzenlenen ışık gösterileri sizleri büyüleyecek…

Kaçırmayın! Çoğu ziyaretçi bu dönme dolaptan faydalanabilsin diye ellerinden geleni yapmışlar ve bu durum şahsen bizi çok etkiledi. Tekerlekli sandalyeli gezginlerin erişebileceği gibi, bebeklerinizle bile buraya çıkmanız serbest. Özel bir tur veya etkinlikle de katılabilir, hatta bizzat o günü komple sizin için ayırtabilirsiniz. Yalnızca rüzgarlı ve yağışlı havalarda çalışmadığını unutmayın!

Google Haritalar’da aç 

saat ikonu12.00 – 22.30

para-ikonu5 AZN (17 TL)

27.Bakü Karting & Etkinlik Merkezi

Go kart

Burası neresi? Seyahat etmekten yorulup, biraz da aktivite yapmaya kimse hayır demez sanırım. Bölgedeki en büyük kapalı karting merkezi olan Bakü Karting, 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor ve sıkıldığınız anda eğlenmek için bir adres olarak karşınıza çıkıyor.

Neden gitmeliyim? Tabii ki, sadece parkurda hız yapıp eğlenmiyorsun. 🙂 Doğum günü, yıl dönümü, parti ve mezuniyet gibi birçok kutlamaların da düzenlendiğini bilmeli ve planını ona göre yapıp, senin için bir kutlama yapılmasını sağlayabilirsin. Ayrıca çocuklar ve yetişkinler için,  dersler de veriliyor.

Kaçırmayın! İçerisinde Rich Club & Lounge adında bir gece kulübüne de ev sahipliği yapan bu popüler mekan, eğlencenin tap noktası.

Google Haritalar’da aç 

konumAjami Nakhchivani, Bakü, Azerbaycan

saat ikonuHafta içi: 12.00 – 02.00 / Hafta sonu: 11.00 – 02.00

Web sitesi

28.Megafun Aile Eğlence Merkezi

Eğlence Merkezi

Burası neresi? Azerbaycan’ın ilk ve en büyük aile eğlence merkezi olan Megafun, 2012 tarihinde açılmış. Ünlü mağazalardan lüks restoranlara, eğlenceli yerlerden güzellik salonlarına kadar her şeyi burada buluyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Özellikle çocuklarınızla seyahat ediyorsanız, onlar için eğleneceği birçok alternatif ve yapmak isteyeceği dolu aktivite var. Ee peki karnınız acıktığında? Türk, Avrupa, İtalyan, Gürcistan, İran, Japon ve yerel mutfaktan esintiler göreceğiniz restoranlar… Daha fazla devam etmeyelim, karnınız şimdiden acıkmasın. 🙂

Kaçırmayın! Fotoğraf stüdyosu, sanal gerçeklik salonu, eğitim merkezi ve yüz boyama konağı gibi daha birçok şey burada mevcut ve resmen çocuklarınız için en ideal merkez.

Google Haritalar’da aç 

konum15 Nobel Ave, Bakü 1025, Azerbaycan

saat ikonuHafta içi: 14.00 – 23.00 / Hafta sonu: 11.00 – 23.00

Web sitesi

29.Phantom Quests

Phantom Quests

Burası neresi? Bakü’deki en büyük görev merkezi olan Phantom Quests, özel olarak hazırlanmış odalarda 4 farklı konsepte sahip. Korkunç Sirk, Krugerin Evi ve Taht Oyunları, 60 dakika boyunca, 2 – 5 kişi arasında oynanan bir görev türleridir. Gizli Laboratuvar ise tam 80 dakika boyunca sürüyor ve 3 – 6 kişi arasında oynanıyor. Ayrıca çocuklar için de ayrı görev oyunları var.

Neden gitmeliyim? Heyecan ve eğlence arıyorsan, doğru adres burası! Mantığınızı ve becerinizi kullanıp, görevi bir an önce tamamlamaya bakın… Yoksa korkudan bayılırsınız. 🙂 Arkadaşlarınızla veya ailenizle geleceğiniz, harika zaman geçireceğiniz bu yere mutlaka uğramalısınız.

Kaçırmayın! Personellerin neşeli ve dostane tavırları, sizi gerilimden uzaklaştıracak cinsten. Vakit bulamayıp, sadece bir oyuna katılabilirsin ancak buna üzülme! Bakü ziyaretinde, tekrar buraya gel ve diğer oyunları da dene…

Google Haritalar’da aç 

konum74 Hasan bey Zardabi St, Bakü, Azerbaycan

saat ikonu13.00 – 23.00

para-ikonu40 AZN (138 TL) – 90 AZN (310 TL)

Web sitesi 

30.Portal Games

Portal Games

Burası neresi? Bir kaçış odası merkezi olan Portal Games, 2015 yılında açılmış ve  tam 8 şubeye sahip. İçerisinde yaklaşık 10 oyun bulunuyor ve istediğinizi seçerek bu maceraya katılıyorsunuz.

Oyunların amacı; kişiler seçtiği oyun türüne göre bir odaya kilitlenir ve oradan kurtulmaya çalışır. Yalnız acele etmeleri gerekiyor ki, 1 saat dolmadan çıkabilsinler. Tabii bu sizin için ne derece kolay olur, bilemiyoruz. 🙂 Çünkü bulmacalar, bir hayli zor ve çözemezsen kaybedeceksin!

Neden gitmeliyim? Gerilim – korku filmlerini seviyorsan, izlerken senin de aklından bin bir türlü senaryolar geçiyorsa, ıssız ve sakin yerlerden geçerken -evde yalnızken- bunları düşünüyorsan… Kesinlikle Portal Games’e uğramadan gitme!

Kaçırmayın! Çeşitli müzik efektleriyle korku dolu anlar… Adeta o meşhur korku filmlerinin içinde gibi hissetmeni sağlayacak. Daha fazla spoiler vermeyelim ve devamını bu eğlence tutkunlarına bırakalım. 🙂

Google Haritalar’da aç 

konum13 Ziya Bünyadov, Bakü, Azerbaycan

saat ikonuHafta içi: 12.00 – 23.30 / Hafta sonu: 24 saat

Web sitesi 

-Çocukla Gezilecek Yerler

31.Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü Hayvanat Bahçesi

Burası neresi? Hayvanat bahçeleri, çocuklar için her zaman en iyi ve en vazgeçilmez yerlerden biridir. E haliyle, Bakü ziyaretinizde çocukları da düşünmek zorundasınız. O zaman Bakü Hayvanat Bahçesini birlikte tanıyalım!

Sovyetler döneminde, 1928 yılında kurulan Bakü Hayvanat Bahçesi, şehir merkezinde bulunuyor ve rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bakü şehrine kıyasla, biraz küçük kalan bu hayvanat bahçesinde, yaklaşık 160 türden 1200 hayvan bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Küçük bir hayvanat bahçesine göre, içerisinde bulunan hayvan çeşitlerinin sayısı oldukça fazladır. Flamingodan deve kuşuna, timsahtan aslana, leopardan tilkiye, maymundan papağana kadar daha pek çok çeşide, burada rastlayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Sizler için belki yeterli olmayabilir ama çocukların her koşulda çokça sevip eğleneceği bu yeri, listenize ekleyin. Ayrıca fiyatlar o kadar çok uygun ki… Çocuklarınızdan ziyade, belki bu sizi tatmin edebilir. 🙂

Google Haritalar’da aç 

saat ikonu10.00 – 20.00 / Pazar: 10.00 – 20.30 / Pazartesi: 11.15 – 13.45

para-ikonuYetişkin: 1 AZN (4 TL) Çocuk: 60 qepik (kuruş)

-Gece Gezilecek Yerler

32.Devlet Bayrağı Meydanı

Devlet Bayrağı Meydanı

Burası neresi? Genel olarak, Bakü gece hayatı konusu birçok turist tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Biraz pahalı olarak bilinse de, illa ki bütçenize göre uygun bir yer bulacaksınız. Nizami Caddesi, Çeşmeler Meydanı ve Devlet Bayrağı Meydanı’nda çok daha popüler kulüplerin ve barların mevcut olduğunu belirtmeliyiz. Bu caddelerden birine, özellikle gece denk geldiğinde, gönlünce eğlenmek serbest. 🙂

Öncelikli olarak, Devlet Bayrağı Meydanı’nın en önemli özelliği; Azerbaycan’ın ana meydanında bulunan o meşhur bayrağın, dünyanın en uzun ve en büyük bayrağı olmasıdır. Hatta 162 metre uzunluğunda olan bu bayrak, Guinness Rekorlar Kitabı’nda ‘’En Uzun Bayrak’’ olarak yer almış.

Neden gitmeliyim? Devlet Bayrağı Meydanı çevresinde oldukça popüler bar ve restoranlar bulunuyor. Böylelikle güzel bir akşam yemeği yiyebilir ya da bir partiye katılabilirsiniz. Bunların dışında, meydan geceleri çok daha hareketli oluyor ve manzarasıyla da muhteşem bir görüntüye sahip oluyor.

Kaçırmayın! Meydanda yer alan La Vida Tequila Bar veya El Portalon Restoran’ı mutlaka deneyimlemelisin.

Google Haritalar’da aç 

33.Enerji Club

Dj

Burası neresi? Devlet Bayrağı Meydan’ındaki en popüler kulüp olan Enerji Club, Bakü’deki en eğlenceli yerlerden biri. Üst düzey temalı partileriyle adını duyuran kulüpte, eşsiz şovlar görebilir ve lezzetli menülerinden dilediğinizi sipariş verebilirsin.

Neden gitmeliyim? Harika müzikler eşliğinde dans etmek mi? Hem de devasa bir dans salonunda ve canlı DJ performanslarıyla… Turistler ve yerel halk tarafından sıklıkla eğlenmek için gelinen bu yer, isminin hakkını veriyor.

Kaçırmayın! Çok fazla rağbet gören Enerji Club, her zaman kalabalık olma eğiliminde. Bu nedenle, fazla vakit kaybetme ve kalabalık dolmadan acele et!

Google Haritalar’da aç 

konumDevlet Bayrağı Meydanı, Bakü, Azerbaycan

saat ikonu18.00 – 00.00 / Cuma ve Cumartesi: 18.00 – 04.00

Web sitesi 

34.IN Club

Club

Burası neresi? IN Club, merkezi bir konumda bulunmamasına rağmen, en iyi gece mekanlarından biri olma özelliğindedir. Bakü şehrine techno müziğini getiren IN Club, her hafta sonunda gerçekleştirdiği elektronik müzik partileriyle tanınıyor.

Neden gitmeliyim? Şehirdeki en gösterişli yerlerden biri olmasını, iç mekanının oldukça abartılı şekilde dizayn edilmesine borçlu. Dans pistindeki genç kalabalığın hiç bitmeyen enerjisiyle, müziğin ritmine kapılacak ve onlara ayak uyduracaksınız.

Kaçırmayın! Düzenlenen partilere, ünlü uluslararası veya ulusal pek çok sanatçı ile canlı performanslarıyla DJ’ler eşlik ediyor. Doyasıya eğlenmemek için hiçbir sebep yok!

Google Haritalar’da aç 

konum18a Jeyhun Salimov, Bakü 1111, Azerbaycan

saat ikonuCumartesi: 23.00 – 10.30

Web sitesi 

35.Madrid Bar

Kokteyl

Burası neresi? İspanya’ya gitmeden sanki oradaymış gibi bir his veren Madrid Bar, başkentin kalbinde yer alıyor. Hem restoran hem de bar olarak işletilen mekan, yaz aylarında kullanabileceğiniz terasıyla mükemmel bir yere dönüşüyor ve ayrıyeten gün batımını izlemek için harika bir atmosfer yaratıyor.

Neden gitmeliyim? Sevdiklerinizle biraz rahatlamak ve kafa dağıtmak adına geldiğiniz bu mekan, hareketli müzikleriyle size ayrı bir ambiyans katacak. Ayrıca en iyi barmenlerinin hazırladığı lezzetli kokteyller ve karışımlara bayılacak, DJ performanslarıyla ise, kendinizi fantastik bir ortamda bulacaksınız.

Kaçırmayın! En kaliteli malzemelerle hazırlanan otantik yemekler, sadece İspanyol mutfağını değil kültürünü de yansıtıyor. Özgün tasarımı ve rahat ortamı hoşunuza gidecek ve Bakü’ye tekrar uğradığınızda, gitmek için can atacağınız bir mekan olacak!

Google Haritalar’da aç 

konumDevlet Ulusal Bayrağı, Bakü, 1010, Azerbaycan

saat ikonuPazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba: 18.00 – 01.00 / Perşembe: 18.00 – 06.00 / Cumartesi: 00.00 – 06.00 **Cuma kapalı

*Bakü Yakınında ve Çevresinde Gezilecek Yerler

-Yakınındaki Turistik Şehirler

36.Gence

Gence

Burası neresi? Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olan Gence, sağlam turizm altyapısıyla turistler için mükemmel bir şehir. Arapların, Perslerin, Türklerin ve Rusların yöneticileri tarafından kontrol edilen Gence, 1500 yıl öncesine dayanan bir tarihi geçmişe sahip. Her bir yönetici, Gence’nin mimarisine ve kültürüne damga vuran izler taşıyor. Zengin tarihi mirasının yanı sıra, sıra dışı cazibe merkezleri ve halkın misafirperverliğiyle ünlenen bir şehirdir.

Neden gitmeliyim? Gence’de bulunan eski Sovyet otelinde konaklayabilir, birçok yerel ve restoranlardan birinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Özellikle; uluslararası ve Azeri mutfağına yer veren restoranlardan…

Bu kadarı yeterli mi? Tabii ki, hayır! Meşhur Haydar Aliyev Meydanı ve Parkı’nı, Şah Abbas Camii ve Kervansarayını, Şişe Evi’ni ve Nizami Türbesi’ni görmeden bir yere gitmek yok. 🙂 Bu arada, bu gezi noktalarından çok daha fazlası Gence’de bulunuyor. Ama birazı da sürpriz olsun diyelim ve biz susalım. Peki ya kendin keşfetmeye ne dersin? Hatta yeni yerler keşfettikçe bizi de bilgilendirirsen, hiç fena olmaz sanki. 🙂

Nasıl ulaşırım? Gence’ye ulaşmanın üç ana yolu var; otobüs, mini otobüs ve tren. Bakü’den Gence’ye otobüsle gitmek; yaklaşık 4 buçuk saat sürüyor ve 7 AZN (24 TL) mal oluyor. Otobüs dışında, 4 saat 28 dakika sürecek tren yolcuğu da yapabilirsiniz. Vagon türleri, fiyatları ve saatler için Azerbaycan Demiryolları sitesine bakabilir, seyahatinizden sadece 10 gün önce online olarak rezerve edebilir ya da bilet gişelerinden alabilirsiniz.

Google Haritalar’da aç 

37.Tiflis

Tiflis

Burası neresi? Gürcistan’ın başkenti, Kafkasya’nın en kozmopolit şehri Tiflis, zenginliklerle dolu, canlı bir şehirdir. Yenilikçi kültürü ve mükemmel yeme içme fırsatlarıyla, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri haline dönüşüyor. Yüzyıllar boyunca fethedilen Tiflis, savaş izlerini gururla taşıyor. Ortaçağ kalesi duvarlarından, yeni lüks butiklere kadar bu şehir, herkes için bir şeyler sunuyor ve bu kadar kalabalığı kendine çekiyor.

Neden gitmeliyim? Eski Kent’in sarma yolları, balkonlu evleri, küçük dükkanları, Arnavut kaldırımlı ve dar sokakları, kubbe şeklindeki hamamları, katedralleri ile adeta tarihe ışık tutar. Yenilikçi oteller, gizli kafeler ve restoranlar, açığa çıkmak için sizlerin ziyaretini bekliyor. Tiflis’in hangi kısmında olursanız olun, Gürcistan’ın kalbi olan başkentini tekrar tekrar keşfedeceksiniz.

Nasıl ulaşırım? Bakü’den Tiflis arası mesafe yaklaşık 600 km civarında yani toplamda 12 saat 15 dakika sürüyor. Ancak bu yolculuğu otobüs ile değil de, trenle yapmak biraz daha mantıklı gibi görünüyor. Genel olarak, hem yatılı hem de ucuz yolculuk sevenler için ideal bir tercih.

Bakü’den kalkan 38 numaralı trenle, Bakü – Tiflis yolculuğunu gerçekleştirebilirsiniz. Fiyatlar 23-57 AZN (79 – 197 TL) değişmekte ve daha detaylı bilgi almak için Azerbaycan Demiryolları sitesini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda biletleri de buradan alabilirsiniz.

Google Haritalar’da aç 

*Bakü Yakınındaki Havaalanları

  • Gabala Havaalanı  3 sa 21 dk (201 km)
  • Parsabad Havaalanı  3 sa 18 dk (208 km)
  • Lankaran / Lenkeran Havaalanı 3 sa 29 dk (219 km)
  • Erdebil Havaalanı  4 sa 49 dk (289 km)

*Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

Adres: Samed Vurgun Küçesi 134, Bakü/Azerbaycan

Çalışma saatleri: 09.00 – 18.30

Telefon numarası: + 90 312 292 29 29

-Acil Durum Numaraları

Polis: 102

İtfaiye: 101

Acil Tıbbi Yardım: 103

-Turistler İçin Telefon Kullanımı

Bakü’de Azercell, Bakcell ve Nar olmak üzere 3 ayrı GSM firması mevcuttur. Bu operatörlerden birini tercih ettiğinizde, 2 AZN (ortalama 7 TL) karşılığında operatörlerin bayilerinden ya da şehir genelinde bulunan kiosklardan satın alabilirsiniz. Hattı alırken, yanınızda pasaportunuzu da bulundurmayı unutmayın! Bunların dışında, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom üzerinden de internet bağlantısı veya görüşme yapabilirsiniz ancak çok daha pahalıya geleceğini ekleyelim.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. (Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık) olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

“Azerbaycan’ın Modern Başkenti Bakü’de Görülmeye Değer Turistik Yerler” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin