Gence

Gence Gezi Rehberi

1-Gence Hakkında Bilinmeyenler

Azerbaycan'ın ikinci büyük şehri sayılan Gence, Bakü'den sonra en çok ziyaretçi alan noktasıdır. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olmasının yanı sıra modern yapılarla her geçen gün değişmektedir. Dağlık bir arazide yer alan Gence, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e en yakın konumda bulunmaktadır.

Verimli ovalarla çevrili olan Gence'de ılıman karasal iklim özellikleri görülmesiyle beraber ocak ayında çok fazla yağış almaktadır. Nüfusun d günden güne arttığı Gence'de güncel nüfus sayısı 330.000'e yakındır. Azerbaycan dilinde "genişce" denilen bu bölgenin ismi sonrasında günümüzdeki "Gence" ismine dönüşmüştür.

Azerbaycan'ın ünlü şairi Nizami Gencevi'nin doğduğu şehirde tarihten de modern yapılardan da bir kesit bulabilirsiniz. Dönemin en ünlü ticaret yollarından biri olan İpek Yolu üzerinde bulunan bu şehirde dilerseniz tarihi dilerseniz günümüz modern yapıları keşfe çıkabilirsiniz.

Gence Gezi Rehberi'nin yanı sıra; Nahçıvan Gezi Rehberi, Bakü Gezi Rehberi ve Azerbaycan Gezi Rehberi sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

2-Gence Nerededir?

Gence şehri, Kura Irmağı'nın güney kısmına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Şehir güneybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve kuzeydoğusunda Rusya'yla komşu durumdadır.

3-Ne Zaman Gidilir?

Ilıman karasal iklimin görüldüğü Gence'yi ziyaret etmek isterseniz Nisan-Haziran arası dönemi tercih edebilirsiniz. İklim şartları sebebiyle Aralık-Şubat arasında şehir yoğun yağış aldığını unutmamalısınız.

4-Gezilecek Yerler

#Nizami Gencevi Anıt Mezarı

Azerbaycan'ın ünlü şairi Nizami Gencevi'nin doğduğu yer Gence'dir. Bu anıt, ünlü şairin vefatının ardından duyulan saygı ve sevgiyi göstermek amacıyla 1947 yılında inşa edilmiştir. Farman İmamguliyev ve Gorkhmaz Sudjaddinov tarafından tasarlanan kule, Gence'nin sembolik yapılarından biridir.

#Şişe Ev

Farklıklardan hoşlanıyorsanız Gence'de inşa edilen " Şişe Ev " görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Tuğladan yapıların yanında anında dikkat çeken evin tüm dış cephesi ve içerisi şişelerle kaplanmış bir halde. Kesilen ve boyanan şişeler sayesinde oldukça farklı bir görünüme kavuşan yapıyı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Gence'de gezilecek yerlerin devamı için…

5-Gence Mutfağı

Suudi Arabistan'da ne yenir Ne içilir

Dillere destan Azeri mutfağında her damak zevkine uyacak geleneksel tatlar bulabilirsiniz. Yemeklerin genelinde pirinç, tereyağı ve kurutulmuş meyveler ağırlıktadır. Bakliyatlarına da sıklıkla kullanıldığı mutfakta tatlılar ve çorbalar büyük yer tutmaktadır.

Denemenizi önerdiğimiz Azerbaycan yemekleri arasında; Gürze,Piti, Düşbere, Xemiraşı, Umac, Pelmeni, Balva,Kuymaki, Abgust yemekleri bulunuyor. Yemeklerin üstüne tatlı yemeden olmaz tabi ki. Önerdiğimiz hafif Azeri tatlıları arasında; Shaker Churek,Gyrmabadam,Shakerbura,Badambura ve Firni bulunuyor. Azerbaycan'ın lezzetli yemeklerini yiyebileceğiniz Gence Restoranları arasında;

#Kolorit Restaurant

Adres:83 Nizami, Bakı, Azerbaycan
İletişim:+994 51 300 33 55

#Epikur Bagi Restaurant

Adres:Shah Ismayil Khetayi Ave, Ganja, Azerbaycan
İletişim:+994 70 643 90 90

Gence'nin diğer lezzetli yemeklerini incelemek için…

6-Alışveriş

Gence seyahatiniz esnasında güzel bir alışveriş turu yapmak isterseniz şehirde tercih edebileceğiniz cadde mağazaları ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Alışverişi açık havada yapmak isterseniz şehirde bulunan parfümerileri ve hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş merkezinde dolaşmak isterseniz de Aura Park Mall'ı ziyaret edebilir, buradan dilediğiniz hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

7-Gece Hayatı

Gence'de eğlenmek için çok fazla önerimiz bulunmamakla beraber birkaç kafe ve otellerin barlarını tercih edebilirsiniz. Gece yarısından sonra canlanan barlarda eğlence 03:00'a kadar sürmektedir. Gence'de ziyaret edebileceğiniz bar önerilerimiz arasında " Furor Restaurant and Pub " bulunuyor.

#Furor Restaurant and Pub

Adres: 90 Shah Ismayil Khetayi Ave, Ganja 2000, Azerbaycan
Telefon: +994 22 252 10 10

8-Nerede Kalınır?

Gence'de konaklamak için birçok otel seçeneğiniz bulunuyor. Oteller arasından yüksek puanlı birkaç önerimizi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

#WM Hotel Gence

Adres: Shota Rustaveli Street 42 Ganja, AZ2000 Gence, Azerbaycan
İletişim: +994 50 793 21 27

#Grand Qagqaz Hostel

Adres: Vəli Xuluflu Küçəsi 77 Kəpəz rayonu, AZ2000 Gence, Azerbaycan
İletişim: +994 50 625 99 99

8-Şehiriçi Ulaşım

Karayolu ulaşımın yaygın olarak kullanıldığı şehri içerisinde trafik sorunu yok denecek kadar azdır. Şehrin diğer noktalarına otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz gibi bildiğiniz üzere taksiler de bulunmaktadır. En ekonomik ulaşım yolunu seçmek isterseniz otobüslerle seyahat edebilirsiniz çünkü taksilerin birçoğunda taksimetre bulunmamakta. Bilmediğiniz bir şehirde fazladan ücret ödemek istemiyorsanız tarifeli araçları kullanmanızı öneririz.

Bunun yanı sıra Gence Havalimanı'nın bulunduğu şehre diğer ülkelerden direk veya aktarmalı ulaşım sağlamanız mümkündür.

9-Saat Farkı

Azerbaycan saati Türkiye saatinden 1 saat (60 dakika) ileride bulunmaktadır. Türkiye'de saatler 14:00'ü gösterdiğinde, Gence'de 15:00'i gösterecektir.

10-Para Birimi

Azerbaycan'da kullanılan para birimi Azerbaycan Manatı'dır. AZN olarak kısaltılan Manat, en değerli paralar arasında yer almaktadır.

1 MANAT=3,20 TRY
1 MANAT = 0,59 ABD Doları

11-Konsolosluklar

Azerbaycan genelinde biri Gence'de biri Nahçıvan'da olmak üzere 2 adet Türk konsolosluğu bulunmaktadır. Konsolosluk adreslerine ve Büyükelçilik bilgilerine aşağıdan detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

GENCE BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Hotel Ramada Plaza Gence Nizami küç.237, AZ2019, Gence /Azerbaycan
Telefon: +994 22 672015
Faks: +994 22 670005
E-Posta:consulate.ganja@mfa.gov.tr

12-Resmî Tatiller

Geleneklerine ve kültürünün devamlılığına çok önem veren Azerbaycan'da özel günlerin birçoğu resmî tatil sayılmaktadır. Kutlanan ve resmî tatil olarak ilan edilen günler;

Şehitler Günü (22 Ocak)
Zafer Günü (9 Mayıs)
Cumhuriyet Günü (28 Mayıs)
Ulusal Kurtuluş Günü (15 Haziran)
Bayrak Günü (9 Kasım)

13-Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet veya hususi pasaportlu vatandaşlar 90 güne kadar Gence'de vizesiz kalabiliyorlar. Ancak bordo pasaport sahibiyseniz Azerbaycan'ı ziyaret etmek için konsolosluklardan veya online başvuru şeklinde vize talebinde bulunmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzun sonuçlanma süresi 3 iş günüdür.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER