Ana sayfa » Türkiye » İstanbul » Şile » Ağva » Ağva Gezilecek Yerler | 8 Görülesi Yer

Ağva Gezilecek Yerler | 8 Görülesi Yer

0
1774
ağva gezilecek yerler

İstanbul’un kaçış rotalarından biri olan Ağva, özellikle hafta sonları İstanbulluların en çok tercih ettiği tatil noktalarının başında geliyor.

Batı Karadeniz boyunca uzanan Ağva, kendi halinde bir balıkçı kasabası iken son dönemlerde turizm potansiyelini harekete geçiren yerlerden. Muhteşem Karadeniz sahili, nehirleri birbirinden güzel köyleri ve diğer güzellikleriyle Ağva gezilecek yerler listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Ağva Gezilecek Yerler

#Plajlar

1- Ağva Plajı

Ağva Plajı

Ağva’nın merkezi bir noktasında bulunan Ağva Plajı’nda Karadeniz’in keyfini çıkarabilirsiniz. Gün geçtikçe tesis konusunda kendini geliştiren Ağva Plajı, ziyaretçilerin duş, tuvalet, cafe gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri imkanları sağlıyor.

2- Kadırga Koyu

Kadırga Koyu

Karadeniz’in hırçın sularında şekillenen kayaların oluşturduğu bu muhteşem doğal güzelliği Ağva, ziyaretinizde mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Son zamanlarda eskiye göre biraz daha kalabalıklaşmış olsa da hala sakinliği ve sessizliği arayanların adresi olan Kadırga Koyunda denizin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

3. Kilimli Koyu

Kilimli Koyu

Bölgedeki toprak yapısının kireç taşı olmasından dolayı rüzgar ve dalgalarla şekillenen kayalar adeta görülmesi gereken birer heykel gibi. Deniz keyfini de sonuna kadar yaşayabileceğiniz bu bakir koy, Ağva’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

#Doğal Güzellikler

4- Göksu Nehri

Goksu-Nehri

Ağva’nın önemli güzelliklerinden biri olan Göksu Nehri, yemyeşil suyu ve huzur veren kuş sesleri sizi kendisine çağırıyor. Nehir üzerinde gerçekleştirilen yaklaşık yarım saatlik tekne turları ise çok keyifli anlar yaşamanızı sağlıyor. Nehrin başlangıcındaki kooperatif tarafından gerçekleştirilen turun fiyatı sezonluk belirleniyor. Fiyatın ortalama 40 ile 50 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz; ancak bu ücret bir teknenin tur yapması için gereken ücret. Eğer civarda sizinle birlikte tura katılmak isteyen birilerini beklerseniz ücreti paylaşarak daha uyguna bu turu gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

5. Hacılı Köyü ve Şelalesi

Hacılı Köyü Şelaleleri

Ağva’dan Şile istikametinde giderken yaklaşık olarak 10 km sonra karşılaşacağınız “Hacılı” tabelası ile gidebileceğiniz Hacılı Köyü doğal güzelliği ile sizi kendisine hayran bırakıyor. Ağaç gölgelerinin vurduğu yemyeşil durgun sulara sahip olan köyde yol boyunca ilerleyerek aracınızı mesire alanında park edebiliyorsunuz. Buradan itibaren yaklaşık 20 dakikalık kolay bir yürüyüş parkurunun ardından karşınıza çıkan şelaleler ise kendinizi cennette hissetmenizi sağlayacak.

6- Saklıgöl

saklıgöl

Saklıgöl ve çevresindeki yeşil alanlar adeta Karadeniz’e gitmişsiniz gibi hissettirecek. Suyun huzur veren şeklini en güzel şekilde görebileceğiniz Saklıgöl, Ağva’nın Karamandere Köyünde bulunuyor. Burada günbatımını izlemeden dönmemelisiniz.

7- Gelin Kayası

gelin kayası

İsminin gelin kayası olmasının sebebi, kayaların beyaz renkte olması ve duvak takmış geline benzemesidir. Tekne kiralayarak bu kayalıkların yanına ulaşabilirsiniz.

#Diğer Yerler

8- Ağva Hediyelik Eşya Çarşısı

ağva hediyelik eşya çarşısı

Ağva merkezde bulunan hediyelik eşyalar satan dükkanlara mutlaka uğramalısınız. Hem kendinize Ağva’yı hatırlatacak el işçiliği ürünler hem de sevdiklerinizi mutlu edecek hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Ağva huzurlu bir tatil arayanların mutlaka gitmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ağva gezilecek yerler listemizin yanında, Ağva’ya nasıl gidilir yazımızı incelemenizin de faydalı olacağını düşünüyoruz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.