Torkul Gölü

Sizler için İstanbul’a yakın kamp alanlarından oluşan kapsamlı bir liste hazırladık..

İstanbul gibi bir metropolde yaşıyor olmaz sizi kamp yapmaktan alıkoymamalı. İstanbul çevresinde hafta sonu gidip çadırınızı kurabileceğiniz ve muhteşem doğasıyla huzur bulabileceğiniz pek çok nokta bulunuyor.

Sıcakların kendini iyice hissettirdiği şu yaz günlerinde İstanbul’un keşmekeşinden uzaklaşmak ve biraz olsun kafanızı dinlemek isterseniz yazımızdaki önerilerimiz tam size göre olabilir.

İstanbul’a Yakın Kamp Alanları

1. Ağva

Ağva

İstanbul’un nefes alan en önemli doğal güzellikleri arasında bulunan Ağva, sahip olduğu yeşilin bin bir tonu ile çadır kurmak isteyenler için ilk akla gelen seçeneklerin başında geliyor. Ağva’ya İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik yeşillikler içinde bir yolculuğun ardından ulaşabiliyorsunuz.

2. İğneada Longozu

İğneada Longozu

Kırklareli’de Vize ilçesinde bulunan İğneada Longozu dünyanın en güzel longozları arasında gösteriliyor.

Son zamanlarda doğa tutkunları tarafından daha fazla keşfedilen longozlar İstanbul’a yakın kamp alanları içerisinde muhteşem doğası ve huzurlu ortamı ile kamp için çok ideal bir ortam sunuyor. Longoz İstanbul’dan sadece 1,5 saatlik bir mesafede bulunuyor.

3. Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu dünyanın en büyük longozlarından biri olma özelliğine sahip. Longoz Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunuyor ve birkaç günlük kamp kaçamağı yapmak isteyen İstanbul sakinleri için çok ideal bir rota olarak karşımıza çıkıyor.

Longoz Karasu ile Kaynaşlı yolu arasında 13. km’de bulunmaktadır. Son zamanlarda doğallığı insan eliyle tehlikeye sokulan bu güzelliğin daha ciddi bir şekilde korunarak gelecek nesillere aktarılmasını ümit ediyoruz.

4. Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 1450 metre rakıma sahip olan bu cennet kamp alanı her kamp severin mutlaka kamp kurması gereken yerler arasında bulunuyor. Akşamları huzur veren gökyüzüyle ve sakinliğiyle kampçıları mutlu eden Pürenli Yaylası, İstanbul’a yakın kamp alanları içerisinde özellikle İstanbul’dan uzun süreli uzaklaşamayanların tercih ettiği yerlerden biri.

Yalnız burada cep telefonları pek çekmediği için kamp süresi boyunca telefonlarınızdan uzak kalmayı göze almalısınız 🙂 Gerçi kamp yapmanın amaçlarından biri de teknolojiden ve şehirden uzaklaşıp doğayla yakınlaşmak değil mi zaten 🙂

5. Polonezköy

Polonezköy

Beykoz’da bulunan Polonezköy, İstanbul sınırları içinde bulunan nadir doğal güzellikler arasında bulunuyor. Tabi ki maalesef burada da gerçekleştirilen fazla yapılaşma bölgenin doğallığına büyük oranda zarar vermiş.

Buna rağmen bölgede bulunan kamp alanlarında çok keyifli bir kamp deneyimi gerçekleştirebilir, yürüyüş alanlarında keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Polonezköy’e giderken geçeceğiniz yeşillikler içindeki yollar da yolculuğunuzu çok keyifli bir hale getirecektir.

6. Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Leyla ile Mecnun dizisini takip edenler burayı İsmail Abi’nin eflatun mantar aramaya gittiği bölümden hatırlayacaktır. Ülkemizin pek kıymeti bilinmeyen yerlerinden olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul’a yakın kamp alanları içerisinde doğa sporu tutkunları tarafından çok fazla tercih edilen yerler arasında bulunuyor.

Kaygan zemini nedeni ile bu isimle anılan tabiat parkı kamp yapmak için oldukça ideal yerlerden biri.

7. Uçmakdere

Uçmakdere

Trakya’nın en güzel doğal alanlarından biri olan Uçmakdere, özellikle yamaç paraşütü yapmak isteyenler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Uçurumlu ve dar yollardan geçerken biraz zorlasa da karşılaşılan doğal güzelliğin bütün bu zorluğa değdiğini söyleyebiliriz. Tekirdağ’da bulunan Uçmakdere’ye yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz.

8. Kilyos

Kilyos

İstanbul sınırları içindeki hem deniz hem de kamp keyfi yapılabilecek en güzel yerlerden bir de kuşkusuz Kilyos. Özellikle hafta içi bölgenin sakin olduğu zamanlarda kamp yapabilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

9. Sülüklü Göl

Sülüklü Göl

Bolu’da Mudurnu’da bulunan Sülüklü Göl de kampçılar tarafından keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında bulunuyor. Bunda bölgenin zorlu bir coğrafyaya sahip olmasının da etkisi büyük.

İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Sülüklü Göl, İstanbul’a yakın kamp alanları içerisinde muhteşem fotoğraflar çekmek için birebir. Bu nedenle fotoğraf makinenizin şarjının dolu olduğundan emin olmanızda fayda var.

10. Yenice Ormanları

Yenice Ormanları

İstanbul’dan biraz uzak olsa da Yenice Ormanları muhteşem doğası, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve kamp alanları ile çok etkileyici bir alan. 5 saat gibi bir sürede ulaşabileceğiniz Karabük’te bulunan bu ormanlık alanda unutamayacağınız zamanlar geçirebilirsiniz.

11. Torkul Gölü

Torkul Gölü

Düzce’de Uğurlu Köyü civarında bulunan Torkul Gölü kampçılar tarafından çok fazla bilinmiyor. Yemyeşil bir doğa içinde bulunan göl etrafında bulunan sınırlı sayıdaki kamp alanı ziyaretçilerin çok keyifli bir kamp deneyimi yaşamasına olanak tanıyor. Bölgede telefon çekmediğini belirtmemizde fayda var.

12. Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü

İstanbul’dan 3 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Poyrazlar Gölü, İstanbul’a yakın kamp alanları içerisinde ulaşım açısından en kolay kamp alanlarından biri. Bu da burayı özellikle çocuklarıyla kamp yapmak isteyen aileler için çok cazip bir rota haline getiriyor.

13. Hacıllı Şelalesi

Hacıllı Şelalesi

İstanbul’a yakın kamp alanları içerisinde Ağva bölgesinde Hacıllı Köyü civarında bulunan Hacıllı Şelalesi de İstanbul’un gizli kalmış güzellikleri arasında bulunan çok zevk alabileceğiniz doğal güzelliklerden biri. Ağva-Şile yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz bölgede hafif zorluk seviyesine sahip olan yürüyüş parkurunun ardından ulaşacağınız şelale ise manzarası ile hayli özel bir bölge.

*Eğer sizin de İstanbul’a yakın kamp alanları hakkında bilginiz var ise bizimle paylaşarak takipçilerimize fikir verebilirsiniz. Eğer ülkemizdeki en iyi kamp yerlerini merak ediyorsanız Türkiye’de kamp yapılacak en iyi yerler listemizi incelemenizi öneriyoruz.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.