Bozcaada’nın Gezilecek Yerleri

0
857

Bozcaada’ya gidiyoruz ve Bozcaada’nın gezilecek yerlerinin nereler olduğunu merak ediyoruz. Öyleyse bu yazıyı okuyarak “nereleri gezmeliyim, nereleri görmeden dönmemeliyim” gibi sorularınızı bir kenara bırakıyorsunuz.

Bozcaada bir yandan Akdeniz ikliminin etkilerini sürdürürken bir de kuzeyden esen rüzgarların hakimiyeti altındadır. Adaya gidiyorsak üzerimize incecik de olsa bir hırka muhakkak almalısınız. Hırkayı aldık, peki nereye gidelim? O halde buyurun yazımıza.

Rum Mahallesi 

bozcaada mahalleleri
Bozcaada Rum Mahallesi’nden bir görüntü

Bozcaada’yı Bozcaada yapan bu mahalle Rum Mahallesi. Mahalleyi sağlı sollu kuşatan küçük taş evler, dış cephelerinin pastel renkleriyle tam bir yağlı boya tablosu kıvamında. Evler o kadar huzurlu bir görüntü sunuyor ki içerisinde yaşayan insanların huzuruna şahitlik ediyormuş hissine kapılıyorsunuz. Size tavsiyemiz, eğer vaktiniz varsa sadece Rum Mahallesi’ni değil adada bulunan tüm mahalleleri adım adım gezmelisiniz.

Şarap Fabrikaları

şarap fabrika görseli
Şarap Mahzen Görüntüsü

Adaya gelen ve içen içmeyen herkesin muhakkak katıldığı bir gezi turundan bahsetmek istiyorum. Amadeus, Yunatçılar, Corvus, Gülerada, Talay, Ato adlı 6 şarap üreticisinden birkaçının adada şarap fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalara düzenlenen turlara katılarak şarap mahzenlerini gezme imkanı buluyorsunuz. Hem içerisini geziyor, şaraplar hakkında bilgi alıyor ve çeşitli tadımlara da eşlik ediyorsunuz.

Bozcaada Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

bozcaada feneri
Bozcaada Feneri ve Rüzgar Gülleri

Türkiye’nin en batı ucunda kalan fener ve rüzgar gülleri güneşi batırmak için harika bir yer. Buraya kamp sandalyelerinizle çıkın çünkü her yer taş. Elinizde içeceğiniz, adanın damla sakızlı kurabiyesi ve yanınızda sevdiğiniz insanlar. ..Rüzgar güllerinin akşamüstü kızıllığında büründüğü muhteşem görüntü, keyfinize keyif katıyor. Buraya ulaşım sağlamak için merkezden dolmuş veya minibüs kullanabilirsiniz. Kalabalık grup görüntüleri sizi korkutmasın, kısa sürede sık araç geliyor. 20-25 dakikalık yolculuk için 4 TL gibi cüzi bir miktar ödeme yapıyorsunuz.

Özel araçla gitmek isterseniz de aşağıdaki yol güzergahını kullanabilirsiniz.

Bozcaada Göztepe

göztepe bozcaada
Göztepe’den muhteşem bir gün batımı manzarası

Adanın en güneyinden uzaklaşıp en tepeye gözümüzü dikiyoruz. Göztepe işte orada. “Günü bir de buradan batırın” diye sizi çağırıyor. Tabii kayıtsız kalmak mümkün değil. Adadan yaklaşık 192 metre yükseklikte bulunan tepeye yürüyerek 40-45 dakikada gidiliyor. Eğer özel araçla gitmek isterseniz toprak bir yolu mevcut.

Bozcaada Plajları

bozcaada plaj
Plaja panoramik bir bakış

Gittiğimiz yer bir ada olunca, plajlarına uğramadan dönmek olmaz. Yeşil ve mavinin harmanlandığı suyu o kadar güzel bir manzara sunuyor ki izlemekten fırsat bulursanız suya girmenizi de tavsiye ederiz. Elinizde kitabınızla şenzlong keyfinin de tadını çıkarabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here