bozcaada tarihi yerler

Çanakkale’nin önemli konuma sahip olan adası Bozcaada, tarihi birikimiyle sizleri bekliyor.

Türkiye’nin üçüncü büyük adası konumunda oldukça önemli olan Bozcaada’ya Fenikeliler, İtalyanlar, Persler, Bizanslılar derken en sonunda hakim olan topluluk Osmanlılar olmuş. Hal böyle olunca da birçok toplum yaşanmışlıklarını bu şehre miras bırakarak buradan ayrılmış. Şimdi sizinle birlikte Bozcaada’nın o dolu tarihi eserlerini bir inceleyelim.

1. Meryem Ana Kilisesi

Venedikliler zamanında adaya bırakıldığı söylenen edilen kilise 1869 yılında yapılmış. Rum mahallesinin tam ortasına konumlandırılmış durumda olan kilise, Rum Ortodoks Cemaati’ne ait olan ve ibadete açık olan tek kilise. Ancak ziyaret etmek için Pazar sabahlarını iyi kollamanız gerekiyor çünkü saat 8’de gerçekleşen ayin dışında kilise ziyarete kapalı.

2. Bozcaada Kalesi

Çanakkale Boğazı’nın hemen karşısında yer alan kale, adanın kuzeydoğu ucunda ziyaretçilerini karşılıyor. Kim tarafından ve ne zaman inşa edildiği bilinmeyen kale, zamanla birçok medeniyetin kullanımından ötürü çok tahribata uğramış. Ancak Köprülü Mehmet Paşa döneminde kale onarılmış ve bugünkü şeklini almış.

Kaleye çıktığınız zaman size sunduğu muhteşem manzaranın yanı sıra; pişmiş topraklar, seramik parçalar ve mezar kalıntıları tarihte olan yolculuğunuzun keyfini iki kat daha arttıracaktır.

Giriş ücreti: Tam 10₺, Öğrenci 5₺
Ziyaret Saatleri: 10:00-20:00

3. Köprülü Mehmet Paşa Cami

köprülü mehmet paşa cami

Kimler tarafından yapıldığı hakkında bilgisi olmayan caminin, Venedikliler zamanında yıkıldığı ileri sürülmekte. Osmanlı’nın hakimiyeti altında olduğu sıralar Köprülü Mehmet Paşa, camiyi tekrar restore ettirip, onarmıştır. Günümüzde Yalı Cami ismiyle anılan cami, her caminin cümle kapısında yer alan bir kitabeye sahip değil.

4. Alaybey Cami

alaybey cami

Bozcaada’nın en bilinen tarihi camisi olan Alaybey Camisi, Bozcaada sokaklarında gezerken, karşınıza çıktığında Kırmızı kesme taşlarıyla dikkatinizi muhakkak çekecek. 1700’lü yıllarda yapıldığı söylense de , yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ancak Bozcaada Kalesi’nin kumandanı Miralay Ahmet Ağa tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Dikkatimiz çeken şey, cami bahçesinin içerisinde yer alan 14 mezarlı bölüm. Bu mezarlardan biri de Osmanlı Devleti’nde sadrazamlık yapmış olan Halil Hamit Paşa’ya ait.

5. Alaybey Hamamı

alaybey hamami

Alaybey Cami ile iç içe olan hamam, 1960 yılından bugüne kullanıma kapalı. Hamamın yapılış tarihiyle ilgili tek söylenen ise  17. veya 18. yüzyıllara ait olabileceği. Bunun dışında Alaybey Hamamı ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Ancak adaya gittiğinizde görmeniz gereken tarihi mekanlar arasına burayı da eklemenizi tavsiye ederiz.

6. Köprülü Hamamı

köprülü hamamı

Günümüzde şarap mahzeni olarak kullanılan hamam, zamanında Köprülü Mehmet Paşa tarafından, Köprülü Mehmet Paşa Cami’nin yakınına yaptırılmış. Hamamın iç yapısı, kadın ve erkeklerin ayrı bölümleri kullanması esas alınarak “çifte hamam” tarzında yapılmış. Hamam 70 yıl kadar bir süredir kullanıma kapalı. Ancak dışarıdan görebilirsiniz.

7. Namazgah Çeşmesi

namazgah çeşmesi

Bozcaada‘da bulunan, Sadrazam Öksüz Mehmed Paşa’nın yaptırdığı çeşme, Bozcaada’nın en önemli çeşmelerinden sayılıyor. En önemli olmasının sebebi ise, çeşmenin kesme tüf ve moloz ile örülmüş olması. Sarnıçlı çeşmenin kitabesinde çeşmenin yapım tarihi olarak 1703 yılı olarak yazıyor. Hala buz gibi suyun aktığı çeşmeyi gözlemlerken, buz gibi akan suyu kana kana içmeyi de ihmal etmeyin.

8. Aburga Ahmet Dede Türbesi

aburga ahmet dede türbesi

Feribotla adaya yaklaşırken askeriyenin hemen altında kalan Aburga Ahmet Dede Türbesi, günümüze Osmanlılar zamanından kalmış bir türbe. Anlatılan efsaneye göre Ahmet Dede’nin denizci olduğu söyleniyor. Bu sebepten sefere çıkmadan önce denizciler gelip türbeyi ziyaret ederlermiş. Türbeye giden yol patika ve biraz da tehlikeli ancak yukarıya çıktığınızda karşınıza düşen manzarayı görünce yolun her şeye değer olduğunu düşünmeden edemeyeceksiniz.

9. Ayazma Manastırı

ayazma manastırı

Bozcaada’nın en sevilen tarihi noktalarından birisi de Ayazma Manastırı. Manastıra Yunan literatüründe “kutsal su” anlamına gelen ayazma ismi verilmesinin sebebi ise, manastırın suyun üzerinde yer almasından kaynaklanıyor. Adanın güney kısmında yer alan manastır, Rum-Ortodoks cemaatine ait bir yapı. 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından yapılıp, Azize Aya Paraskevi’ye (Hristiyan dünyasında kiliselerin yerleşmesi ve İsa’nın fikirlerinin kabul görmesi için kendi çapında çalışmalar yapan kişi.) atfedilen Ayazma Manastırı, sadece özel günlerde ibadete açılıyor.

26 Temmuz günü Hristiyan alemi tarafından kutlanan Azize Aya Paraskevi Günü’nde Ayazma Manastırı büyük bir ilgi gören manastırı, Bozcaada seyahatinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

10. Bozcaada Müzesi

bozcaada müzesi

Bozcaadalı Dimosten Tulmidis tarafından yapılan binaların bir tanesi günümüzde Bozcaada’sı Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Adanın geçmişten bugüne yaptığı yolculuğu kronolojik olarak sıralayan müzenin eserlerin arasında; Çanakkale Savaşı’ndan kalma malzemeler, Bozcaadalı Rum ve Türklerin evlerinden eşyalar, bağcılık ve şarapçılıkla ilgili aletleri de görmemiz mümkün.

Müzenin kurulumu ise tamamen bireysel bir çalışma sonucu ortaya çıkmış. Tam bir Bozcaada tutkunu olan M. Hakan Gürüney, adaya ait olan zengin ve kültürel tarihi örnekleri toplayarak Bozcaada’nın mirasını bir yere toplamayı başarmış.

Müzenin ziyarete açık olduğu tarihler: 23 Nisan – 30 Ekim
Müzenin ziyaret saatleri: 10.00 – 20.00 (Her gün)

 Bozcaada tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.