Fotoğraflarıyla Birlikte Üsküp Gezilecek Yerler Listesi

0
2045
Üsküp gezilecek yerler

Makedonya’nın başkenti Üsküp, tarihi zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. 

Balkan turlarında çok keyifli duraklardan biri olan Üsküp, renkli gece hayatı, tarihi yapıları ve yenilenen yüzü ile dikkat çekiyor. Eğer siz de Balkan turuna çıkmayı düşünüyorsanız listenize Üsküp’ü de ekleyerek gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Üsküp Gezilecek Yerler

1. Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı

Üsküp’ün kalbinin attığı Makedonya Meydanı başta Büyük İskender’in 33 metre boyundaki devasa heykeli olmak üzere çeşitli heykellere ev sahipliği yapıyor. Kentin buluşma noktası diyebileceğimiz meydan çevresinde bulunan birçok kaliteli mekanda gezinize mola vererek dinlenme fırsatına sahip olabilirsiniz.

2. Taş Köprü

Taş Köprü

Vardar Nehri üzerinde şehrin iki yakasını birleştiren Taş Köprü, şehrin simge yapılarından biri olarak değerlendiriliyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapıldığı tahmin edilen köprü aynı zamanda “Fatih Köprüsü” olarak biliniyor.

3. Eski Çarşı

Üsküp Eski Çarşı

Üsküp’ün en özel alışveriş yerlerinden biri olan Eski Çarşı’da son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen birçok el sanatı hala çarşının dükkanlarında yaşatılmaya çalışılıyor. Üsküp Eski Çarşı, Üsküp gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerin başında geliyor.

4. Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi, Makedonya

Şehrin en yüksek noktasında konumlanan Üsküp Kalesi, kente kuş bakışı bakmak isterseniz en ideal noktalardan biri. İyi bir şekilde korunan kalenin M.S. Romalılar tarafından yapıldığı ifade ediliyor.

5. Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Orta Çağ mimarisi ile yapılan Makedonya Arkeoloji Müzesi Üsküp 2014 projesi ile şehre kazandırılan yapılardan biri. Vardar Nehri’nin kenarında yer alan müzede çeşitli dönemlere ait eserler sergileniyor.

6. Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa Evi
Rahibe Teresa Evi

1979 yılında Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olan Rahibe Teresa Makedonya’nın en önemli şahsiyetlerinden biri olarak kabul ediliyor. Rahibenin 1910 yılında vaftiz edildiği kilise günümüzde kendisine ait fotoğraf ve çeşitli eşyaların sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor.

7. Milenyum Haçı

Milenyum Haçı

2000 yılında Vodno Dağı’nın tepesine yapılan devasa haç 66 metre yüksekliği ve 46 metre genişliğiyle şehrin her yerinden görülüyor. Birçok Hristiyan ülkeden destek alınarak yapılan Milenyum Haçı’na teleferik servisleriyle çıkmak mümkün.

8. Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Dünyanın 100 doğa harikası arasında gösterilen Matka Kanyonu, muhteşem güzelliği ile Üsküp’ün mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında bulunuyor.

9. Stobi Antik Kenti

Stobi Antik Kenti

1861 yılından bu yana kazıların devam ettiği Stobi Antik Kenti, bölgenin en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri. Tam olarak henüz gün yüzüne çıkmayan antik kentin geçmişinin M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayandığı ifade ediliyor.

10. Makedonya Köyü

Makedonya Köyü

Makedonya’nın geleneksel yerleşim ve yaşam kültürünü yansıtmak adına inşa edilen köyde 16 adet ev bulunuyor. Bu evlerde konaklama ve yeme içme hizmetleri ile Makedonya’nın etnografik özelliklerine dair önemli gözlemler yapma fırsatına sahip oluyorsunuz.

11. Aziz Clement Kilisesi

Aziz Clement Kilisesi

1990 yılında yapılan kilise sıra dışı mimarisi ile dikkat çekiyor. Oldukça farklı olan dış görünüşünün yanı sıra iç süslemelerinde İncil’den birçok bölümün resimlerle anlatılmış olması da kilisesi farklı kılan detayların başında geliyor.

12. Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii

TİKA programı kapsamında ülkemiz tarafından gerçekleştirilen restorasyonla yeniden canlanan Mustafa Paşa Camii, Üsküp gezilecek yerler arasında bulunması gereken tarihi bir yapı.

Üsküp, Balkan turlarının görülmesi gereken yerlerinden biri. Üsküp’te bulunan havaalanı ile ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaması da şehri ziyaret için cazip kılıyor. Sitemizin en ucuz uçak bileti seçenekleri ile siz de bu Osmanlı yadigarı şehri ziyaret ederek renkli bir tur düzenleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.