munzur vadisi

Tunceli, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, Munzur Dağı ve Munzur Nehri boyunca uzanan büyüleyici kentlerinden biri…

Şehrin turistik noktaları denince akla Ovacık, Pülümür gibi güzide şehirlerin yanı sıra Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Nehri gibi etkileyici doğa güzellikler geliyor. Tunceli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin görülmesi gereken şehirlerinden biridir. Doğu Anadolu’nun bu unutulmuş şehrinde görmeniz gereken  doğa güzelliklerini derledik. Dilerseniz listemize geçelim.

Milli Parklar

1- Munzur Vadisi Milli Parkı

munzur vadisi milli parkı

1971 yılında milli park statüsüne kavuşan Munzur Vadisi, doğu Anadolu bölgesini ziyaret edilmeyi hak eden en değerli yerlerinden biridir. 42.000 hektarlık bir alanı kapsayan vadi, zengin florası ve faunası ile dikkat çekmektedir. Munzur Vadisi Milli Parkı, akarsu kaynakları, endemik bitki türleri, hayvan türleri ve bitki örtüsü bakımından oldukça zengin bir yerdir.

Trekking yapmak isteyenler için güzel bir fırsat sunan vadi, mesire alanları ile de civar halkın ihtiyacını karşılamaktadır. Tunceli-Ovacık arasında yer alan bu güzelim doğal alanı da şehir gezinizde listenize dâhil etmenizi öneriyoruz.

2- Örenönü Tabiat Parkı

örenönü tabiat parkı

Tunceli  Erzincan karayolu üzerinde yer alan Örenönü Tabiat Parkı, kent merkezi ve diğer yerleşim yerlerine yakınlığı sebebiyle halkın sosyal faaliyetler için sıklıkla ziyaret ettiği bir gezi noktası. Muhteşem coğrafyasıyla doğunun Paris’i olarak adlandırabileceğimiz Tunceli’de Munzur Vadisi Tabiat Parkı’ndan sonra en çok ilgi gören park, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için oldukça elverişli.

Mağaralar ve Vadiler

3- Rabat Vadisi

rabat vadisi

Tunceli gezilerinin vazgeçilmez durağın Rabat Vadisi, yeşilin her tonunu görebileceğiniz cennet bahçelerinden biri. Dağlar, şelaleler, tarihi köprülerle donatılmış vadi çok çeşitli bir floraya da sahip. Daha çok dağcılık aktiviteleri için ziyaret edilen Rabat Vadisi, diğer kentlerden gelen turistlerin de hayran kaldığı ve sıklıkla geldiği gezi noktalarından biri olarak gösteriliyor.

4- Yaylalar

tunceli yaylaları

Şehrin kuzey ve orta bölümünde bulunan yaylalar, Tunceli’nin tam %25’ini kaplar. Sarıtaş, Gökçek, Karagöl,  Gözen Köyü ve Alacık Yaylaları şehir merkezine bağlı olan yaylalardır. Eğer diğer yaylaları da görmek isteyen bir doğa aşığıysanız, liste uzun: Pülümür ilçesine bağlı Dereboyu, Sağlamtaş, Karagöl, Yelekli, Dağbek ve Çakırkaya Yaylaları ile Ovacık ilçesine bağlı Burnak, Eğripınar, Paşadüzü, Koyungölü ve Gözeler Yaylaları sizi bekliyor.

5- İn Delikleri

in delikleri

Derviş Hücreleri ismiyle de anılan Tunceli’nin gizemli gezi noktalarından biri İn Delikleri, 3 kat halinde sıralı odalardan oluşan oyma mağaralardır. Toplamda 20’ye yakın odaya sahip hücreler içerisinde en büyük olan oda ‘’Bey Odası’’ olarak isimlendirilmiştir.

Turistik Yerleşim Yerleri

6- Ovacık 

ovacık

Tunceli’nin 8 ilçesinden biri olan Ovacık, şehrin en yeşil ve doğa güzelliklerin en fazla olduğu yerleşim yeridir aynı zamanda… İlçeye ulaşım sağlamak için Munzur Çayı’nı takip etmeniz yeterlidir. Kentin en büyük ilçesi olmakla birlikte en çok yerleşimin olduğu ilçe de Ovacık olarak gösterilir. Tunceli’ye gidip de Ovacık’ı ziyaret etmeden dönmek olmaz. Kentin eski tarihine ışık tutan yerleşim yerinde yer alan doğa güzelliklerin yanı sıra, Dersim Müzesi de bu konuda faydalı bilgiler bulmanıza yardımcı olacak gezi noktaları arasındadır.

7- Pülümür

pülümür

Ülkemizin cennet şehirlerinden Tunceli’nin Pülümür ilçesi, kentin en eski tarihi eserlerine ve doğa güzelliklerine sahip yerleşim yeri. İlçenin Kapadokya Krallığı döneminde kurulduğu bilinmekle birlikte, Osmanlı Dönemi’nde Erzurum Vilayetinin Erzincan sancağına bağlı bir ilçe olarak gösterilmiş, 1936 yılında Tunceli vilayetine katılmıştır.

Şelaleler ve Akarsular

8- Munzur Çayı – Tunceli Rafting Alanı

tunceli rafting

Dünyanın en iyi rafting alanlarından biri olarak gösterilen Munzur Çayı’nın 35 kilometrelik bölümü uluslararası rafting parkuru ilan edildi. 2019 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Munzur Vadisi Tabiat Parkı içerisinde yer alan Munzur’u ziyaret edebilir, arkadaşlarınızla birlikte heyecan verici bir rafting deneyimi yaşayabilirsiniz.

9- Munzur Gözeleri

Munzur Gözeleri tunceli

Tunceli’nin simgelerinden olan Munzur Gözeleri, Ovacık ilçesine 17 km mesafede yer alıyor. Munzur Dağı eteklerinde yer alan gözeler, harika bir manzara oluşturuyor. 300 metre yükseklikte 40 gözden fışkıran buz gibi sular ve ortaya çıkan muhteşem şelale manzarası görülmeye değer.

10- Dereova Şelalesi

dereova şelalesi

Halk arasında ‘’Gelin Pınarı’’ olarak anılan Dereova Şelalesi, kent merkezine 46 kilometre uzaklıkta Dereova Köyü’nde yer almaktadır. Yaklaşık 20 metre yükseklikten 3 ayrı kaynaktan dökülen sular Pülümür Çayı’nın kollarından birini oluşturmaktadır. Yaz ve kış aylarında büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapan şelale, yaz aylarında serinlemek için de oldukça iyi bir tercih olmaktadır.

11- Pülümür Suyu

Pülümür Suyu Tunceli

Tunceli’ye ilkbahar-yaz aylarında gidecekseniz, Pülümür ilçesinde keyifli bir yüzme deneyimi yaşamanızı öneririz.

12- Kutu Deresi 

kutu deresi

Tunceli Erzincan güzergahı üzerinde bulunan Kutu Deresi, Tunceli turistik gezi noktaları arasında uğramanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz yerlerden biri. Burada yer alan restoranlarda geleneksel lezzetlerin tadına bakabilir, Pülümür çayının buz gibi sularında yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Diğer yandan Kutu Deresi üzerinde yer alan tarihi köprü de fotoğraf meraklıların sıklıkla uğradığı noktalardan biri.

Dağlar

13- Bağırpaşa Dağı

bağırpaşa dağı

Pülümür’ün kuzeydoğusunda 3 bin 287 metre yükseklikte yükselen Bağır Paşa Dağı, ilin en yüksek dağlarından biri olarak gösterilir. Dağın zirvesinde irili ufaklı krater gölleri bulunmakla birlikte Pülümür Çayı, Karagöl Çayı, Kırklar Çayı ve Munzur Çayı’nı beslemektedir.

Tunceli gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.