Tayland Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 26 Yer

Avrupa etkisinden kendini korumuş, özgür ve hoşgörülü bir ülke olan Tayland, konuklarına renkler, kokular ve tatların eşliğiyle adeta bir şölen yaratıyor.

Doğunun ve batının muhteşem sentezinden mutfağının da pay aldığı ülke, Türkiye’den 30 güne kadar vize istemiyor. Üstelik Türk lirası da hayli değerli olduğu için ülkemizden çok fazla misafir ağırlıyor. Güzellikte birbiriyle yarışan tropik adaları, ihtişamlı Budist tapınakları, doğal parkları ve lüks konaklama imkânlarıyla Tayland gezilecek yerler; ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden denebilir.

Big Buddha Temple

Big Buddha Temple

Tayland’ın en popüler tatil bölgelerinden biri olan Phuket’te, 115 yıl önce inşa edilen Big Buddha Temple; Budizm’i dünyaya tanıtmak için yapılmış ve 45 m yüksekliğiyle oldukça görkemli görünüyor. Bu devasa anıtı 8.00-19.30 arası ziyaret edebiliyorsunuz.

Bangkok Kraliyet Sarayı(Grand Palace)

Bangkok Kraliyet Sarayı

150 yıl boyunca kraliyet ailesinin konutu olmuş saray, günümüzde müze haline getirilmiş. Sıkı güvenlik önlemleriyle korunan, 3 bölüme sahip saraya girerken uygun kıyafetler giymeniz gerekiyor. Sarayda yer alan Wat Phra Kaeo kısmındaki Zümrüt Buda Heykeli’ni de görmeyi unutmayın. Yaklaşık 3 saatte gezebileceğiniz Bangkok Kraliyet Sarayı’nı 8.30-16.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Walking Street

Walking Street

Pattaya’da yer alan cadde, Tayland gece hayatının kalbinin attığı yer. Pek çok farklı tarzda eğlence mekanı var ve gece yarısına kadar hizmet veriyorlar. Bu caddede, Tayland’daki cinsel kimlik farklarına duyulan saygıyı da gözlemleyeceksiniz.

Chiang Mai

Chiang Mai

Ülkenin kültür başkenti olan Chiang Mai’de, halkın yaşam tarzı, ülkenin tarihi yerleri ve doğal hayatı hakkında birçok şey öğreneceğiniz etkinlikler düzenleniyor. Kültürel açıdan zengin bir tatil planlıyorsanız iyi vakit geçireceksiniz.

Koh Samet Adası

Koh Samet Adası

Adını üzerinde yetişen Samet ağaçlarından alan ada ülkenin en az yağış alan yeri; bu yüzden her sene turist akınına uğruyor. Çok fazla koya sahip küçük bir ada olan Koh Samet, doğal güzelliklerini kaybetmemesi adına koruma altına alınmış.

Koh Chang Adası

Koh Chang Adası

Fil Adası olarak da bilinen ada turizm açısından en verimli adalardan biri olarak kabul ediliyor. Filler üstüne yolculuk yapma ve dalış seçeneklerini değerlendirebileceğiniz adada Tayland’da olduğunuzu sonuna kadar hissedeceksiniz.

Ayutthaya

Ayutthaya

Ülkenin tarihi başkenti Ayutthaya, 14.yy’da kurulan kutsal bir şehir. Burmalılar tarafından yağmalanmadan önce, Asya’nın en büyük sanat ve siyaset merkeziymiş. Ayrıca bu ilginç şehir, UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul ediliyor.

Hua Hin

Hua Hin

Kuraklıktan kaçan çiftçilerin kurduğu şehir, şimdilerde daha çok varlıklı kesimin tercih ettiği bir bölge olmuş. Daha sakin bir tatil düşlüyorsanız tercih edebilirsiniz, ancak Tayland genelini düşündüğümüzde daha lüks ve pahalı olduğunu söyleyelim.

Yüzen Köy: Koh Panyee

Koh Panyee

Deniz üzerine kurulu, karayla bağlantısı olmayan ilginç ve özgün bir köy, Koh Panyee. Balık verimliliği nedeniyle balıkçılar, burada bir yaşam alanı kurmuşlar. Çok fazla balık türü görüp tadına bakabilirsiniz.

Ao Phang Nga National Park

Ao Phang Nga National Park

Metrelerce yükselen olağanüstü kaya oluşumlarıyla kaplı doğal park içinde bulunan adalardan biri, 1974 yapımı James Bond filmine de ev sahipliği yapmış. Bu film sonrasında da parkın ünü giderek yayılmış ve adanın adı James Bond adası olarak kalmış. Sadece filmin çekildiği alanı görmek için bile yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Khao Lak Kasabası

Khao Lak Kasabası

2004 yılında yaşadıkları tsunami felaketinin izlerini önemli ölçüde silen kasaba; Tayland’ın, uzun ve etkileyici kumsallara sahip, ünlü ve lüks turizm noktalarından biri.

Similan Adaları

Similan Adaları

9 adadan oluşan adalar grubu su altı yaşamanı merak edenlerin uğrak noktası olmuş. Çok fazla yağmur alan bölge bitki örtüsü bakımından çok zengin ve bu zenginliğin devamı için koruma altında tutuluyor.

Krabi Kasabası

Krabi Kasabası

Çiftlerin sıklıkla, balayı için tercih ettiği kasaba yeşilin her tonunu görmenizi sağlıyor. Kasabanın ortasından geçen nehirle ilginç ve tarihi izler barındıran mağaralar kasabayı daha çekici bir havaya büründürmüş.

Koh Phi Phi

Koh Phi Phi

Tsunami felaketini yaşayan bölgelerden biri olan Koh Phi Phi, kısa sürede toparlanmış ve gözde mekanlar arasındaki yerini korumuş. El değmemiş doğasıyla keşfedilmesi çok eskilere dayanmayan bölge, asıl ününü Leonardo Di Caprio’nun oynadığı The Beach filminin burada çekilmesiyle kazanmış.

Tiger Temple Cave

Tiger Temple Cave

Krabi’de yer alan mağara turistler için en ilginç noktalardan biri. İbadet etmek için gelen Budist bir rahibin mağarada kaplan görmesiyle adını alan mağaranın meditasyon merkezi yanında zengin bir arkeolojik alan olduğu da keşfedilmiş. Kazı çalışmalarında değerli kalıntılara ulaşan tarihçiler mağaranın koruma altına alınmasını sağlamış.

Yüzen Market

Yüzen Market

Nakhon Pathom şehrinde, belgesellere konu olmuş, Tayland’ın en ilginç yerlerinden biri var. Teknelerle alışveriş yapabildiğiniz Yüzen Market’de halkın kültüründe yer alan yiyeceklere ve eşyalara ulaşabildiğiniz gibi marketin eşsiz tarzının da büyüleyici olduğunu göreceksiniz.

Wat Arun Tapınağı

Wat Arun Tapınağı

Tamamen porselenle süslenmiş tapınak, türlerinden oldukça farklı şekilde yapılmış. Büyük ve gösterişli Wat Arun, Bangkok siluetinin en dikkat çekici noktasını oluşturuyor.

Altın Buddha Heykeli

Altın Buddha Heykeli

Tayland Budizm dininin yaygın olduğu bir ülke, bu yüzden her köşede Buddha heykeli görmek mümkün. Her biri birbirinden gösterişli olan heykellerden en çok göze çarpanı sanıyoruz ki, yapımında 5 ton saf altın kullanılan 5 m yüksekliğindeki Altın Buddha Heykeli.

Khao Phra Thaeo National Park

Khao Phra Thaeo National Park

Phuket’te el değmemiş tek yağmur ormanını koruma alanı altına alıp park haline getirmişler ve doğal dokusuna dokunmamışlar. Ayrıca alanda yaşayan yaralı ya da terk edilmiş hayvanları tedavi edip doğal yaşamlarına kazandırıyorlar.

Bangkok Ulusal Müze

Bangkok Ulusal Müze

Güney Asya’nın en büyük müzesi olan Bangkok’taki ulusal müze 1874 yılında kurulmuş. Tayland tarihi ve sanatı hakkında geniş bilgi hazinesine sahip müzede, kültürel anlamda kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız; farklı anılar toplayabilirsiniz.

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçe

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçe

Güneydoğu Asya’daki en büyük botanik bahçe unvanına sahip Nong Nooch, 600 dönümlük bir alana kurulmuş. Önceleri koruma altına alınmış küçük bir bahçeyken sonrasında ziyarete açılmış ve envaiçeşit çiçek ve bitki türünü sergilemeye başlamışlar.

Beyaz Tapınak

Beyaz Tapınak

Chiang Rai şehrinde tamamen beyaz olan tapınak, cam ya da cama benzer materyaller kullanılarak ülkenin ünlü bir heykeltıraşı tarafından, 1997 yılında yapılmış. Ülkede sıkça yaşanan depremlerin birinde ciddi zarar görmüş ve hala restorasyon çalışmaları sürüyor. Çok fazla detayın olduğu tapınak binası henüz tamamlanmadığı için sadece bahçesini gezebiliyorsunuz.

Phanom Rung Tarihi Park

Phanom Rung Tarihi Park

Tapınaklar, kuleler ve Buddha resimleri bulunan büyük park, 10. ve 13.yy arasında bir Hindu tarafından inşa edilmiş. Nisan ayında Tayland’a gitmek istiyorsanız, parkta düzenlenen Phanom Rung Festivali’ne de katılabilirsiniz.

Sukhothai Tarihi Park

Sukhothai Tarihi Park

Sukhothai Krallığı’nın eski başkentinin yer aldığı alana kurulan parkta; 13.yy’a ait antik eserler, göletler ve yemyeşil ağaçlar göreceksiniz. Parkın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğunu da söyleyelim.

Dream World

Dream World

Her yaştan insanların eğlenebileceği alanlar sunan Dream World, hem yerel haklın hem de turistlerin ilgisini çekiyor. Ancak yine de, özellikle çocukların hayal dünyasını geliştirecek, sürekli büyüyen ve gelişen eğlence merkezinin temeli 1993 yılına kadar dayanıyor.

Antik Siam

Antik Siam

Tayland’da Muang Boran olarak da bilinen, heykel bahçeleri ve küçük müzelerle, ülkenin tarihi yerlerinin maketlerinin bulunduğu açık hava müzesi. Bire bir aynı etkiyi vermese de genel bilgi sahibi olmak için ideal bir alan yaratılmış. Rahatlatıcı bir ortam sunması da cabası.

Tayland, büyülü atmosferi ve bambaşka kültürüyle dikkat çeken, her yıl dünyadan da farklı kültürleri ağırlayan bir ülke. Ülkemizden de pek çok insanın tercihi olan Güney Asya’nın benzersiz ülkesine gitmek için www.biletbayi.com en uygun Tayland uçuş seçenekleri görmenizi sağlayacaktır.

“Tayland Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 26 Yer” üzerine 2 yorum

  1. Tayland’a bayılıyorum gerçekten kum,güneş ,deniz , deniz ürünleri herşey birarada ve insanları cana yakın daha ne olsunki 🙂 gitmenizi öneririm mutlaka phuket’de çok güzel gezilecek yerler mevcut elinize sağlık gezilmesi gereken her yeri eklemişsiniz

    Cevapla
  2. Tayland’a bayılıyorum gerçekten kum,güneş ,deniz , deniz ürünleri herşey birarada ve insanları cana yakın daha ne olsunki ???? gitmenizi öneririm . asyanın en güzel ülkesı denebilir.

    Cevapla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin