Ana sayfa » Türkiye » İstanbul » Şile » Şile Gezilecek Yerler Listesi | 11 Görülesi Yer

Şile Gezilecek Yerler Listesi | 11 Görülesi Yer

0
275
şile'nn gezilecek yerleri

İsminin anlamı yaban çiçeği olan Şile, özellikle İstanbullular için bir tatil cennetidir.

İstanbul’un ilçesi, Karadeniz’e kıyısı olan Şile plajları ile çok ünlüdür. Şehrin stresinden uzaklaşmak, tatile vakit ayıramayanlar için büyük bir alternatif oluyor. Şile’yi keşfe çıkıyoruz ve Şile gezilecek yerler listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Şile Gezilecek Yerler

1- Şile Feneri

şile feneri

Şimşekli deniz fenerleri grubunda yer alan fener Osmanlı Döneminde yaptırılmıştır. Karadeniz’e ve İstanbul Boğazı’na hizmet vermektedir.Dünyada hala kullanılan fenerler arasında en büyük ikinci fenerdir. Açık gecelerde yaydığı ışığı İstanbul Boğazı’ndan görebilmek mümkündür. Fener şimdilerde hem amacına uygun olarak kullanılıyor hem de müze olarak hizmet veriyor. Gemicilik ile ilgili antika eserler, eski deniz fenerleri müzenin içinde sergilenmektedir.

Adres: Balibey Mh., Fener Cad., 34980 Şile/İstanbul

Ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü 10:00-14:00

2- Şile Kalesi 

sile kalesi

Tarihte Cenevizliler tarafından yaptırılmış ve Osmanlı Döneminde de kullanılmıştır. Kale denizden gelen saldırılara karşı gözlem amacıyla yapılmıştır. Günümüzdeki hali restore edilmiş haliyle karşımıza çıkmaktadır. Restore edildikten sonraki hali çizgi film karakteri Sunger Bob’a benzetilmiştir.

3- Saklı Göl

şile saklıgöl

Yemyeşil ormanın içinde bir göl… Fotoğraflarına bakarken bile huzur doluyor insan adeta bir kartpostal. Ormanın içinde, şehrin karmaşasından uzakta rüya gibi bir gün geçirebilirsiniz burada. Gölün etrafında birçok işletme var, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği alternatifler bulabilmeniz mümkün. Gölün çevresinde çekileceğiniz bütün fotoğraflar çok güzel çıkacak bu da bonusu. Şile’ye sadece saklı göle gitmek için bile gelebilirsiniz.

Adres: Karamandere Mahallesi, 34980 Şile/İstanbul

Ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-23:00

İletişim: (0216) 731 21 69

4- Şile Tarihi Ahşap Evleri

Sile ahşap evleri

Şile gezilecek yerler rotası oluşturmuşken Şile Akçakese Köyünde eski ahşap evleri gezmemek olmaz. 19. yüzyıla ait yüzlerce yıllık geçmişe sahip evler Şile’de hala varlığını sürdürüyor. Bu köyün sokaklarında gezerken İstanbul’dan uzaklaşıp Karadeniz’i geziyor gibi bir hisse bürünüyorsunuz.

Plajlar;

5- Şile Halk Plajı

şile ayazma halk plajı

Ayazma Plajında yer alan Şile’nin en çok tercih edilen plajlarından biri. Havaların ısınmasıyla birlikte plaj büyük bir ziyaretçi almaya başlıyor. İstanbul’un hemen yanı başında denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Uzun bir kumsala sahip olan plaj, mavi bayraklı plajlar arasındadır.

Adres: Ağva Merkez, Plaj Yolu, 34980 Şile/İstanbul

*Giriş ücretsiz.

6- Ağlayan Kaya Beach

ağlayan kaya beach

Şile’nin ikinci mavi bayraklı plajı Ağlayan Kaya plajında yer almaktadır. Ağlayan kaya hikayesinden etkilenen birçok insan burayı ziyaret ediyor. Yörenin varlıklı tüccarlarından olan Dimitri’nin kızı Eftalya ve onun yanında çoban olarak çalışan Öksüz Mehmet’in aşk hikayesi anlatılıyor. Öksüz Mehmet’e kaç kez istediyse vermemişler Eftalya’yı son kez buluşmuşlar, oturmuşlar bu kayaya hiç kavuşamayacaklarını anlayıp el ele bırakmışlar kendilerini denize. Efsaneye göre oturdukları kaya bile ağlamış hikayelerine o yüzden ağlayan kaya olmuş buranın adı.

Ağlayan Kaya plajının denizi çok dalgalı, iyi yüzme bilmeyenler için çok tehlikeli olduğunu belirtmek isteriz. Ağlayan Kaya Beachin oturma alanları, duş ve soyunma kabinleri, restoran hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Gün boyu müzik çalan müzik deniz keyfinize eğlence katıyor.

Adres: Balibey Mahallesi, Ağlayan Kaya Cd no:17, 34980 Şile/İstanbul

İletişim: 0536 783 96 89

Giriş ücreti: 20 TL şezlong fiyata dahildir.

*Ücretli otoparkı bulunmaktadır.

7- Life Beach

Life Beach

Ağlayan Kaya Plajında yer alan Life Beach, loca hizmeti ve restoran bulunan plajlardan biridir. Ziyaretçi kitlesine büyük önem veren beachte sessiz, sakin huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Adres : Balibey Mah. Ağlayankaya Plajı No:2 Şile, İstanbul

İletişim: 0216 711 07 27

Giriş ücreti: Hafta içi 40 TL / Hafta sonu 50 TL’dir.

8- Kumbaba Plajı

kumbaba plajı

Kamp alanı bulunan plajda gece boyunca konaklayabilir, karavanınız varsa da bu alanı kullanabilirsiniz. Temiz kumsal ve denizi ile ziyaretçilerinden tam puan almış Kumbaba Plajının ayrıca kumunun romatizma hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Adres: Meşrutiyet Mahallesi, Kumbaba Cd., 34980 Şile/İstanbul

Giriş ücreti: 10 TL

9- Rüya Beach

rüya beach

1996 yılından beri hizmet veren köklü bir işletmedir. İlgili personelleri, güneşten kaçmak isteyenler için hazırladıkları alanlarda keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Restoran, plaj voleybolu, soyunma kabini, duş hizmetleri bulunmaktadır.

Adres: Kordon Boyu Caddesi, Ayazma Plajı No:2 Şile
İletişim: 0532 305 88 75
Giriş ücreti: 20 TL

10- Fusha Beach

fusha beach

Şile’de deniz, kum, güneş üçlüsüne eğlence katmak isteyenlerden iseniz Fusha Beache yönlendiriyoruz sizleri. Sezon boyunca plajındaki konserleri, partiler, çeşitli organizasyonlarıyla akıllarımıza yer etmiş durumda. Şile gezilecek yerer listenize mutlaka eklemeniz tavsiye ediyoruz.

Adres: Kordonboyu caddesi.No:1 /İstanbul, 34980 Şile

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-19:00

Giriş ücreti: 50- 60 TL

11- Aqua Beach Club

aqua beach

Mavi bayraklı Şile Uzun Kum Plajında da yer alan Aqua Beach, temiz plajı, güler yüzlü çalışanları, nezih ortamı ile tam bir aile plajı. Kokteylleri, yeme, içme menüsünün zenginliği plaj keyfinize keyif katıyor.

Adres: Balibey Mah. Ağlayan kaya cad. Uzun Kum Plajı / Şile

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-23:00 

İletişim:  (0216) 711 02 98 – 0531 307 92 92

**Şile’ye nasıl gidilir yazımızı okumayı ihmal etmeyin!

İstanbul’da hafta sonları kaçamaklarınız için çok iyi bir seçenek olan Şile gezilecek yerler listemize ek tavsiyelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.