şile'nin tarihi yerleri

İstanbul’un tatil cenneti Şile, görülmeye değer tarihi yapılarıyla sizleri tarihi bir yolculuğa çıkaracak.

İstanbulluların tatil kaçamakları için sıkça tercih ettiği Şile, tarih boyunca Hititler, Bizanslılar ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin izlerini hala bünyesinde barındırmaktadır.

1- Tarihi Ahşap Şile Evleri

tarihi ahşap şile evleri

Şile’nin sokaklarında gezerken karşımıza çıkan yüzlerce yıllık geçmişe sahip ahşap evler herkesi kendine hayran bırakıyor. Genellikle iki katlı olarak inşa edilen evlerde Şileli büyükler hala yaşıyor bu geleneği sürdürüyor. Siz de bu evlerin olduğu sokakları gezip, kendinizi tarihi bir yolculuğun içinde bulabilirsiniz.

2- Kumbaba Tepesi

kumbaba tepesi

Tepedeki kırmızı ve turuncu renkli kumların şifa verdiği söylenmektedir. Bizanslılar döneminde, insanların sağlık açısından faydalı olduğu düşündüğü için bu bölgede kum ve güneş banyoları yaptığı bilinmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, Kumbaba’nın Türk olduğunu ve Mısır’a gidip, onların kum tedavilerini öğrendiği yazmaktadır. İstanbul’a döndüğünde ise Şile Kumbaba Tepesindeki kumların tedavi edici özelliği olduğunu söyler. O yüzden bölgenin adı Kumbaba olarak kalır ve mezarının yer aldığı Kumbaba Türbesi buradadır.

3- Değirmençayırı Şelalesi

değirmençayırı şelalesi

Şile merkeze 33 km uzaklıktaki bu şelaleyi mutlaka rotanıza eklemelisiniz. Ağaçların arasında, yeşilliğin rengini almış şelale kendinizi cennete bir yerde gibi hissettiriyor. Şelalenin çevresinde kuş cıvıltıları eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilir, huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

4- Şile Mağaraları

şile mağaraları

Mağaralara Şile’de birçok yerde rastlayabilirsiniz. Hristiyanlar Roma baskısından kaçıp bu mağaralara sığınmışlardır. Bir zamanlar Zeki Müren’in müdavimi olduğu Şile’de, konser verdiği Akşam Güneşi Mağarasını da mutlaka listenize eklemelisiniz. Diğer mağaralar; Ocaklı Ada Mağarası, Tersane Mağarası, Feneraltı Mağarası, Tavanlı Mağaraları, Sofular Mağarası, Meşrutiyet Mağarası, Ekşioğlu Mağarası, Karabeyli İnleri, Sığır Çopulu Mağarası, Gölcük İni, Yukarı Kışla Mağarası, İnkese Mağarası, Soğuksu iMağarası Gürlek Mağarası, Gökmaslı Mağarası.

5- Ocaklı Ada Kalesi

ocaklı ada kalesi

Ocaklı Ada Kalesi Şile’nin simgesi haline gelmiştir. Zamanında denizden gelen saldırılara karşı gözlem amacıyla kullanılmak üzere Cenevizliler tarafından yaptırılmış, Osmanlılar Dönemi ve egemenlikteki birçok uygarlık tarafından kullanılmıştır. Şile’de geçmişin izlerini taşıyan üç kale daha bulunmaktadır.

6- Kalem Kalesi

Şile merkeze 39 km uzaklıkta bulunan kale, Kalem Köyü’nde bulunmaktadır. Kalenin surları yıkılmış fakat izlerine rastlamamız mümkün. 14. yüzyıla kadar kullanılan kalenin Bizans Dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

7- Heciz Kalesi

Bizans Dönemine ait Heciz Kalesi, Kalealtı Mahallesinde bulunmaktadır. Surların içerisinde bir de su sarnıcı vardır. Tarihin izlerini taşıyan bu yapıyı mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz.

8- Sarıkavak Kalesi

Şile merkeze 28 km uzaklıkta bulunan Sarıkavak kalesi, Hasanlı Köyü’nde yer almaktadır. Bizanslılar tarafından yapılan kale, tepe konumundadır. Kaleye ait dört kule bulunmaktadır.

9- Akçakese Köyü

Akçakese köyü

Şile’deki en eski yerleşim yeri olan Akçakese Köyü, muazzam bir doğal güzellik… Temiz havası, tertemiz plajları ile özellikle yaz sezonunda birçok turistin uğrak adresi oluyor.

10- Ağlayan Kaya

şile ağlayankaya

Ağlayankaya ismi efsaneleşmiş bir aşk hikayesinden geliyor. Şile’nin zengin tüccarlarından Dimitri’nin kızı Eftalya ve çobanları Öksüz Mehmet’in aşk hikayesi anlatılıyor. Öksüz Mehmet ve Eftalya son kez bu kayada buluşmuşlar. Kavuşamayacaklarını anladıkları için el ele denize bırakmışlar kendilerini. Efsaneye göre aşk hikayelerine kaya bile ağlamış. Hikayesinden dolayı birçok ziyaretçinin ilgi odağı olmaktadır. Ayrıca Ağlayankaya plajı da bölgenin en önemli plajlarından olmakla beraber mavi bayraklı plajdır.

11- Hanımsuyu Çeşmesi

hanımsuyu çeşmesi

1871 yılında, Osmanlı Döneminde Mısırlı Hatice Hanım tarafından yaptırılmıştır. Çarşı içerisinde bulunan çeşme, günümüzde hala içme suyu olarak kullanılıyor. Çeşme ilk kullanıma açıldığında deposuna şeker koyulduğu için tatlı su çeşmesi olarak biliniyor.

pin emojiŞile’nin tarihi yerleri listemizi okuduysanız, Şile’nin gezilecek yerleri listemize de göz atıp bu haftasonu rotanızı Şile’ye çevirmenizi tavsiye ediyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.