Kurşunlu Han

Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren şehirlerden biridir Kastamonu… Bu yönüyle ülkemiz için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kastamonu denince akla pek çok medrese, tarihi camii, külliyeler ve doğal güzellikler geliyor. Kastamonu, tipik bir Karadeniz şehridir. Etrafı dağlarla, yeşillikleriyle, muhteşem doğasıyla görenleri kendine aşık eder. Doğa, bu şehir için oldukça cömert davranmıştır. Etkileyici mağaralar, şelaleler ve kanyonlar seyrine doyum olmaz güzellikler sunar.

Anadolu’daki birçok şehir gibi Kastamonu da tarihteki önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Kastamonu’nun adıyla ilgili iki rivayet var; Bizans döneminde Kommenlerin kalesi anlamındaki “Kastra Kommeni” ifadesinden türediğini iddia edenlerin yanı sıra, Bizanslı Moni’ye aşık olan Türk komutanın “Kastım Moni” diyerek şehri kuşattığını ve bu nedenle şehrin adının Kastamonu olduğunu düşünenler de mevcut. Adının nereden geldiği bir kenara dursun, biz Kastamonu’nun somut tarihini keşfe çıkalım.

Müzeler

1. Liva Paşa Konağı – Etnografya Müzesi

Liva Paşa Konağı - Etnografya Müzesi

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Liva Paşa Konağı, şu anda Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerine Kastamonu yöresine ait bir çok önemli bilgiyi edinme fırsatı sunuyor. 3 katlı binanın birinci katı idari ofis olarak kullanılırken, müzenin ikinci katında Kastamonu’ya özgü el sanatları, en üst katında ise Osmanlı kültürünü yansıtan bir gelin odası, mutfak ve misafir odası gibi odalar yer almaktadır. Konak, şehir merkezinde olması sayesinde ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadan ziyaret edilebilmektedir.

Giriş Ücreti : Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30

Adres: Hepkebirler, Sakarya Cad. No:5, 37100 Kastamonu Merkez/Kastamonu

2. Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nin yer aldığı tarihi bina 1915 yılında Mimar Kemalettin Bey tarafından İttihat ve Terakki cemiyetinin binası olarak inşa edilmiştir. 1952 yılında müzeye çevrilen binada, Atatürk’ün Kastamonu ziyaretleri sırasında kullandığı eşyalar ve çekildiği fotoğraflar sergilenmektedir. 1997 yılında müze binası restore edilmiş, 2002 yılı itibariyle de vitrin aydınlatması, kalorifer sistemi ve çevre düzenlemesi gibi pek çok düzenleme yapılmıştır.

Taş eserler konusunda geçmişe ışık tutan birçok eserin bulunduğu müze, Kastamonu ziyareti sırasında unutulmaması gereken ziyaret noktalarından biri.

Giriş Ücreti : Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:30

Adres: İsfendiyar, No:68, Cumhuriyet Cd., 37200 Kastamonu Merkez

3. Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi

2000 yılında açılan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’ne, 2007 yılında eklemeler yapılmış. 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi, Dantel Seksiyonu ve Kitre Bebek Seksiyonu, merkezin yeni gözdeleri haline gelmiş. Bu üçlünün arasında en dikkat çeken ise: 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi.

Müzede, arkeoloji müzesinden sergilenmek için geçici olarak alınan silahların konulduğu bir silah seksiyonu ve şapka seksiyonu var. Şapka konusuna ayrı bir parantez açmamız gerekiyor; zira Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimini Kastamonu’da yapmış olması, şehir tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri:  Yaz 08:00- 18:00 – Kış 07:00-17:00

Adres: Saraçlar Mah. Koru Sk. 37100 Merkez / KASTAMONU

4. Rıfat Ilgaz Müzesi

Rıfat Ilgaz Müzesi

Türk sinema tarihinin en komik filmi olarak kabul edilen Hababam Sınıfı’nın yaratıcısı Rıfat Ilgaz’ın anısını yaşatmak için açılan müze, Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunuyor. Bir Cide aşığı olan Ilgaz’ın doğduğu ev, vefatının ardından restore edilmiş ve müze olarak hizmet vermeye başlamış. Müzede ustanın eserlerinin yanı sıra; kişisel eşyaları ve fotoğrafları da sergileniyor. Yüzümüzde samimi bir tebessüm bırakan o güzel filmlerin yaratıcısı hakkında bilgi sahip olmak istiyorsanız, Rıfat Ilgaz Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Doğa Güzellikleri

5. Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi

Doğaseverlerin mutlaka ziyaret edip huzur bulması gereken bu muhteşem mekan fotoğrafçılar için de oldukça güzel kareler yakalama imkanı veriyor. Ilıca Şelalesi ile manzaraya doyacağınızı söyleyebiliriz.

6. Çatak Kanyonu

Çatak Kanyonu

Çatak kanyonu, Dünya’nın 4. büyük kanyonu olma özelliğiyle bile Kastamonu ziyaretinizde listenizde olması gereken güzelliklerden biridir. Gözetleme kulesinden kanyonun vahşi cazibesini çok daha iyi gözlemleme fırsatına sahip olabiliyorsunuz.

7. Ilgarini Mağarası

Ilgarini Şelalesi

Pınarbaşı ilçesinde bulunan Ilgarini Mağarası, içerisinde bulunan tarihi kalıntılar ve doğal oluşumlarla insanı kendine hayran bırakıyor. Ülkemizin en önemli mağaraları arasında bulunan Ilgarini Mağarası, büyüleyici atmosferi ile ziyaretçilerini bekliyor. Mağaraya ulaşmak için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekeceği için yola erken çıkmanız faydalı olacaktır.

8. Gideros Koyu

Gideros Koyu

Eğer görmek istediğiniz şey, orman ve denizin uyumu, huzur, muhteşem manzara ise Gideros Koyu size bütün istediklerinizi sunuyor.

9. Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, ekoturizm ile ülkemizin turizmine kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bünyesindeki kanyonlar ve mağaralarla oldukça etkileyici bir iklime sahip olan milli park, bitki çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir.

10. Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

Muhteşem doğal güzellikleri, etkileyici şelaleri ve yaban hayatıyla sizi doğal yaşamın eşsiz hisleriyle buluşturan Valla Kanyonu, ülkemizin en güzel kanyonlarından biri olarak kabul edilmektedir.

11. Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Her mevsim ayrı güzel olan milli parkın içerisinde bulunan kayak merkezinde kayak yapma fırsatınız var. Doğasıyla, temiz havasıyla bütün sorunlarınızı unutturacak bu doğal güzelliği kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Camiiler ve Külliyeler

12. Nasrullah Camii

Nasrullah Camii

Osmanlılar Dönemi’nde inşa edilmiş ilk camii olarak adını tarihin altın sayfalarına yazdıran Nasrullah Camii, 1506 yılında inşa edilmiş tarihi bir yapı. Günümüzde hala ibadetlerin yapıldığı caminin inşasında kesme ve moloz taş kullanılmış.

9 kubbeye sahip yapının minaresi ise camiden ayrı olarak inşa edilmiş. Nasrullah Camii’nin ününe ün katan bir hikayesi ise Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı ilk okuduğu yer olması…

13. Şeyh Şaban-ı Veli Camii

Şeyh Şaban-ı Veli Camii

III. Murad’ın Hocası Suca Efendi tarafından yaptırılan Şeyh Şabanı Veli Külliyesi; dergâh evi, Camii, Türbe, Kütüphane, Asa Suyu ve Şadırvan’dan oluşmaktadır. 1490 yılında yaptırıldığı düşünülen külliye, vakıflar idaresine tescilli bir tarihi yapıdır. Külliyenin kuzey yönünde yer alan iki konak sonradan restore edilmiş ve müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Doğu yönünde yer diğer konak ise sergi salonu olarak hizmet vermektedir.

14. İbn-i Neccar Camii

İbn-i Neccar Camii

Halk arasında Eligüzel Camii olarak da bilinen İbn-i Neccar Camii, 1335 yılında Candaroğlu Adil Bey tarafından yaptırılan Kastamonu’nun en eski yapılarından biridir.  Camiyi görür görmez dikkatinizi çekecek ilk şey ahşap kapı kanatları. Ağaç oyma sanatıyla süslenmiş kapılar, caminin ihtişamlı görüntüsünü etkileyici kılmaktadır.

Diğer yandan 1943 yılında deprem sonucu son cemaat yeri ve minaresi yıkılan İbn-i Neccar Camii, 1968 yılında restore çalışmalarından geçerek günümüzdeki halini almıştır.

15. Mahmut Bey Camii

Mahmut Bey Camii

İhtişamlı kapısıyla tarih severlerin ilgi odağı olan Mahmut Bey Camii, kent merkezine 18 kilometre mesafede Daday ilçesine bağlı Kasaba Köyü’nde yer almaktadır. 1366 yılında Candaroğulları Hükümdarı Emir Mahmut Bey tarafından yaptırılan caminin iç mimarisi tamamen ahşap olmakla birlikte yalnızca mihrap kısmında alçı kullanılmıştır.

Dış duvarları moloz taşlardan inşa edilen caminin, dikkat çeken kapısının orijinal hali Kastamonu Etnografya Müzesi Liva Paşa Konağı’nda sergilenmektedir. Camii özelliğini kaybetmeyen mimarisiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

16. İsmail Bey Külliyesi

İsmail Bey Külliyesi

Kastamonu merkezinde İsmail Bey Mahallesi’nde yer alan külliye, Candaroğulları’nıın son hükümdarı İsmail Bey tarafından yaptırılmıştır. İsmailbey Külliye’si içerisinde; bir camii, türbe, medrese, han, hamam ve kütüphane gibi yapılar da bulunmaktadır. Beylikler döneminin en etkileyici sanatını göreceğiniz bu yapılar içerisindeki deve hanı ve medrese, Kastamonu Valiliği tarafından restore edilerek, kentin yöresel mutfak ve el zanaatları merkezi olarak kullanılmaktadır.

17- Yakupağa Külliyesi

Yakupağa Külliyesi

Osmanlı’nın muhteşem mimarisini gözler önüne seren tarihi yapılardan bir diğeri de Yakupağa Külliyesi… Kanuni Sultan Süleyman’ın hazine reisi Yakup Ağa tarafından 1547’de yaptırılan medrese; imaret, misafirhane ve sıbyan mektebi olarak üç bölümden oluşmaktadır. Medrese içerisinde yer alan camii ise Yavuz Sultan Selim Han’ın kıymetli hocası Halimi Çelebi tarafından daha eski bir tarihte yaptırılmış…

18. Münire Medresesi

Münire Medresesi

Yapımı 1700’lü yıllara dayanan Münire Medresesi, Nasrullah Camii’nin hemen arka tarafında yer alan tarihi bir yapı. Reisül Küttab Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırıldığı bilinen medrese, 2001 yılında Kastamonu Valiliği tarafından turizme açılmış ve çeşitli alışveriş dükkanlarıyla doldurulmuştur.

Günümüzde 21 dükkanın faaliyet gösterdiği Münire Medresesi’nde, Kastamonu’ya özgü geleneksel el sanatı çalışmalarını, şifalı bitkileri ve Kastamonu’nun yöresel yemeklerinden bazılarını tatma şansı bulabilirsiniz.

Diğer Tarihi Yerler

19. Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti

Taşköprü ilçesinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarıyla her geçen gün daha da gün yüzüne çıkan antik kent, bölgedeki geçmişe ışık tutacak eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. İlk olarak M.Ö. 63’e gidelim. Genelde ülkemizin batısında ve güneyinde görmeye alıştığımız Roma dönemi antik kentlerinden biri, Kastamonu’da yer alıyor. Bir Roma generali Pompeius Magnus, tarafından kurulan Pompeiopolis Antik Kenti, uzun yıllar taş ocağı kullanılmasından dolayı günümüzde yer yüzünde pek fazla kalıntı bulabilmek mümkün değil. Buna rağmen Almanların 2006 yılından beri sürdürdüğü arkeolojik kazıların sonucunda; hamamlar, pazar yerleri ve evler kısmen de olsa gün yüzüne çıkarılmıştır.

20. Saat Kulesi

Kastamonu Saat Kulesi

Dönemin padişahı II. Abdülhamit tarafından İstanbul’dan Kastamonu’ya sürgüne gönderilen saat, Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen noktalarından biridir.  Benzerlerine Kocaeli ve İzmir’de rastladığımız saat kulelerinden biri de Kastamonu’da bulunuyor.

Osmanlı döneminde Kastamonu valisi Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından 1885 yılında yaptırılmış. Tarihi saat kulesi 12 metre yükseklikte ve benzerleri gibi kare bir yapıya sahip. Saatin yanında yer alan kafeterya, ziyaretçilerin en çok tercih ettiği dinlenme alanlarından biri. Özellikle geceleri saat, ışıklandırma ile çok daha göz alıcı bir görünüme kavuşuyor. Kastamonu Kalesi’nin karşısında bütün heybetiyle arş-ı endam ettiği Saat Kulesi’ni mutlaka görmelisiniz.

21. Kerempe Feneri

kerempe feneri

Kerempe Feneri de Osmanlı döneminde yapılmış bir eser; ancak, Fransızların yaptığı deniz fenerinde Osmanlı mimarisini görmek pek mümkün değil. 82 metre yükseklikteki deniz feneri, kare mimarisiyle dikkat çekiyor. 1934 yılında ise Almanlar, gemileri bilgilendirmek amacıyla fenere ses sireni eklemişler. İlginç bir tarihi olan fener, aynı zamanda Karadeniz’de Kurtuluş Savaşı’nın da sembolü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle fener Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı adlı şiirinde de kendisine yer bulmuş.

22. Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kulesi

Muhteşem şehir manzarası ve tarihi dokusuyla Kastamonu’yu gezenlerin uğrak yerlerinden biri olan kale, akşam saatlerindeki muhteşem aydınlatmasıyla daha bir güzel olmaktadır. Kastamonu’yu bu kaleden seyretmek içinize huzur dolduracak.

23. Bediüzzaman Said Nursi’nin Evi

Bediüzzaman Said Nursi'nin Evi

Kastamonu merkezde yer alan Bediüzzaman Said Nursi’nin Evi, hayatı hapis ve sürgün ile geçen Nursi’nin 7 yıl boyunca ikamet ettiği evdir. Yaşadığı dönemin en önemli İslam alimi olarak bilinen ve Risale-i Nur adlı tesfir külliyatının yazarı olan Nur Cemaati’nin lideri Nursi, Kastamonu’da bir süre karakolda kaldıktan sonra hemen karşısındaki bu eve yerleştirilmiş ve burada ikamet etmeye başlamıştır. Bu sebepten evin ziyaretçileri oldukça fazladır.

24. İnebolu

İnebolu

İnebolu, adını Kurtuluş Savaşı’nın stratejik bakımdan en önemli ilçeleri arasına yazdırmış, Kastamonu’nun en güzel yerleşim yerlerinden biri. Savaş yıllarındaki konumu ise Ankara’ya gitmek isteyen pek çok yurttaşın öncelikle İnebolu iskelesine gelmesi ve buradan yola devam etmesiydi. İstanbul’a, Sovyetler Birliği’nden gelen savaş ekipmanlarının da geçişi İnebolu iskelesinden sağlanmıştır.

Eskişehir ve Beypazarı’nın klasik evleri gibi Kastamonu’nun İnebolu ilçesi de kendisine has bir mimariye sahip. Aşı köyünün toprağından üretilen aşı boyası evlerin dış cephesinde kullanılıyor ve canlı bir renge sahip bu boya, evleri dış etkenlerden korumada oldukça başarılı. Çatıda kullanılan marla taşı ise, evlerin ısı yalıtımını sağlıyor. Yamaçlarda bulunan evler kot farkından dolayı, farklı açılardan farklı yüksekliklerdeymiş gibi görünüyor. İnebolu evlerinin içerisinde ise, geleneksel bir yapı ve haremlik selamlığa göre düzenlenmiş bir mimari hakim.

Diğer yandan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nı da İnebolu’da yapmıştır. Kastamonu’nun sahil şeridinde yer alan ilçe, koruma altına alınmış ahşap evleri, hareketli çarşısı, yemyeşil doğası ve tertemiz deniziyle Kastamonu’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

25. Taşköprü

Taş Köprü

Kastamonu’nun tescilli yöresel lezzeti sarımsağı ile ünlü Taşköprü, adını hemen ilçe girişinde yer alan Gökırmak üzerindeki taş köprüden almaktadır. Roma Dönemi’nden günümüze kadar geldiği düşünülen Taşköprü 68 metre uzunluğunda, 7 gözlü tarihi bir yapıdır.

Diğer yandan ilçeye gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında; Pompeiopolis Antik Kenti, Direkli Kaya Mezarı, Kalekapı Kaya Mezarı, Kızlar Kalesi, Abdal Hasan Türbesi ve Seymenli Mesire Yeri gelmektedir. Çoğu Roma döneminden kalmış bu tarihi yapılar, Taşköprü’nün tarihi zenginliklerini oluşturmaktadır.

26. Kurşunlu Han

Kurşunlu Han

1443 yılı ile inşasına başlanan Kurşunlu Han’ı, Candaroğulları Beyliği’nin son hükümdarı Kemalettin İsmail Bey tarafından yaptırılmış muazzam bir tarihi yapıdır. Kastamonu Aktarlar Çarşısında yer alan han, güney ve kuzeyde olmak üzere iki kapıya sahiptir. Günümüzde otele çevrilen bu tarihi han içerisinde bir kahve molası vermenizi tavsiye ederiz.

27- İstiklal Yolu

İstiklal Yolu

Kastamonu tarihi yerler listemizin son maddesinde İstiklal Yolu yer alıyor. Kastamonu Valiliği tarafından hazırlanan İstiklal Yolu projesi, 2008 yılında en uzun üçüncü trekking parkurunun kurulmasına vesile olmuştur. Milli Mücadele yıllarının kahramanı olarak gösterilen İnebolu Ankara arası ulaşımı temsilen oluşturulan parkur, 95 kilometrelik doğa ile iç içe bir alanı kapsamaktadır.

Parkurda bağımsız trekking toplulukları yürüyüş yapabiliyorken, çeşitli kamp etkinlikleri de düzenlenmektedir. Her yıl Kastamonu Valiliği’nin desteklediği İstiklal Yolu yürüyüşlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Kastamonu gezilecek yerler listemize ek tarihi yerleri aşağıda yer alan yorumlar kısmından ileterek, yazımızı geliştirmemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz. 

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.