Gökçeada Gezilecek Yerler | 22 Gezilecek Yer

0
725
yıldız koyu

2016 yılında Cittaslow şehirleri arasına dahil edilen Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada’nın birbirinden güzel gezilecek yerlerine göz atıyoruz.

Çanakkale’ye bağlı en güzel ilçe ve adalardan biri olan Gökçeada, birbirinden güzel plajları ile deniz tutkunlarının vazgeçemediği noktalardan biri. Gökçeada’da keşfedilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. İşte sizler için hazırladığımız Gökçeada gezilecek yerler listesi;

# Gökçeada Gezilecek Yerler

Rum köyleri

1. Zeytinliköy

zeytinliköy

Gökçeada merkezine 3 km mesafede bulunan Zeytinliköy, aynı zamanda adanın korumaya alınan dört köyünden birisi. Eski dönemlerde adanın en hareketli köylerinden olan Zeytinliköy, günümüzde çok fazla nüfusa sahip olmasa da, meydanındaki kafelerle, her tarafını çeviren zeytinlikleriyle, Gökçeada’nın uğrak noktalarından birisi. Köyde açılan kafeler genellikle, köye Yunanistan’dan geri dönen Rum köylüler tarafından açılmış. Mis gibi dibek kahvesi içebilir, temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Köyde konaklamak isterseniz ya da akşam yemeği yiyip, bir şeyler içmek isterseniz de sayıları çok fazla olmasa da, butik otel ve meyhaneler mevcut.

2. Bademli Köyü

bademli köyü

Bademli Köyü, Gökçeada’nın belki de en güzel manzarayı sahip köyü desek yeridir. Gökçeada’nın yüksek tepesinde yer alan köy, Semadirek Adası manzarası ve tarihi kale kalıntılarıyla, ilgi çekici bir tabloya sahip. Yeni bir yerleşim yeri olan Yeni Bademli Köy kurulduğu için, köye Eski Bademli ya da Gliki de deniyor. Köyün en önemli özelliklerinden birisi de adından anlaşılacağı üzere, dört bir yanının badem ağaçlarıyla çevrili olması.

Adanın korunan dört köyünden bir diğeri olan Bademli Köy, daha sokağına ilk adımınızı attığınızda dahi, sizi etkileyeceğinden eminiz. Köyün meydanında bulunan köy kahvesini ve asırlık çınar ağacını da görmeden dönmeyiniz. Gökçeada merkezden yaklaşık bir 10 dakikalık yolculuk sonrası köye ulaşabilirsiniz.

3. Dereköy

dereköy

Gökçeada merkezine 14 km mesafede bulunan köy, eskiden adanın en kalabalık nüfusa sahip, hatta Türkiye’nin en kalabalık köyü namına sahip olsa da, bugün oldukça az bir nüfusa sahip. Öyle ki, eskiden 1950 hanenin yaşadığı köyde bugün 150-160 kadar hane kalmış durumda. Köy, adanın batı kısmında yer aldığından, konumu ve limana yakınlığı gereği, diğer köylere nazaran eski dönemlerde daha fazla gelişim göstermiş.

İki yamacın ortasında kalan köy, 16.Yüzyıl Osmanlı gezgini Piri Reis’inde kaynaklarında, adanın iki yerleşim yerinden biri olarak geçiyor. Siz de Rum köylerinin verdiği hissiyatı seviyorsanız. Dereköy’ü ziyaret edebilir, köyün en güzel kafesi olan Kalyopi Köy Evi’nde güzel bir kahve içebilirsiniz.

4. Uğurlu Köyü

uğurlu köyü

Gökçeada merkezine 25 km uzaklıkta bulunan köy, adanın en batı kısmında yer alıyor. Limanı ve Gizli Koy’u ile meşhur olan köy, 1984’te Burdur, Muğla ve Erzincan gibi şehirlerden göç eden köylülerin yerleştirilmesiyle işlev kazanmış. Köyün verimli topraklarında tarım ve hayvancılıkla uğraşan köy halkı, özellikle de üzüm yetiştiriciliği yapıyor. Köyde konaklamak için birkaç otel bulunuyor ancak genellikle apart kiralama mevcut. Uğurlu Köyü’nü ziyaret ederseniz, Gizli Koy’un masmavi sularında denize girmeden dönmemenizi öneririz.

5. Kaleköy

kaleköy

Kaleköy, Gökçeada’nın belki de tarihi ruhunu en iyi yansıtan köylerinden biri. Adanın merkezine 4,5 km mesafede bulunan köy, harika manzarasından dolayı genellikle gün batımını izlemek için sık sık ziyaret ediliyor. Ama köyü özel kılan tek özellik bu değil. Köy, aynı zamanda antik yerleşim yeri. Köyün tepesinde bulunan eski kale, etrafındaki surları ve heykellerden, mermer motiflere pek çok tarihi zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Helen mimarisinin izlerinin görüldüğü kalenin yapım tarihi net olarak belli değil, ancak tarihin dokusunu net bir biçimde hissedebiliyorsunuz.

Köyün alt kısmında ise bir liman bulunuyor. Kaleköy Limanı olarak bilinen liman da köy ile aynı tarihe sahip. Köyden limana inebilmeniz için 1440 yılında Pelemede Gattilisuo tarafından karısı için yaptırılan, Kraliçe Valentina yolunu kullanmanız gerekiyor. Köy çok fazla ziyaret edildiğinden, pek çok kafe ve otel mevcut. Köyü gezmeye gelmişken, köyün uç kısmında yer alan sabun atölyesini de ziyaret edebilirsiniz.

6. Ada Merkezi

ada merkezi

Gökçeada gezilecek yerler yazısında adanın merkezinden bahsetmesek olmazdı. Diğer adaların merkezine göre Gökçeada’nın merkezi deniz kenarında bulunmuyor. Adanın iç kısmında yer alan merkez, adaya ulaşımın sağlandığı Kuzulimanı’na 7 km mesafede bulunuyor. Adaya gelen tatilcilerin en yoğun kaldığı bölge olan merkez, aynı zamanda içinde bulunan 3 mahallesiyle birlikte, adanın en kalabalık nüfusuna sahip yerleşim yeri.

Pek çok otel ve işletmenin yer aldığı merkezde, bankadan, postaneye, hastaneden, eczaneye pek çok ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Aynı zamanda adanın çeşitli köylerine ve plajlarına giden minibüsler de adanın merkezinden kalkıyor. Bu yüzden, merkezde kaldığınız bir otelden kolaylıkla dilediğiniz pek çok noktaya ulaşabilirsiniz.

7. Gökçeada Sualtı Milli Parkı

gökçeada sualtı milli parkı

Gökçeada’ya gittiğinizde, mutlaka uğramanız gereken noktalardan birisi de Gökçeada Sualtı Milli Parkı. Özellikle su sporları ve dalış severler için en güzel alternatiflerden birisi olan park, 1999 yılında Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından park ilan edilmiş. Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkı olan milli park, adanın merkezine yaklaşık 6 km mesafede bulunuyor. Kuzulimanı ve Kaleköy arasında yer alan milli park, pek çok türde deniz canlısına da ev sahipliği yapıyor. Rehber eşliğinde dalış yapabileceğiniz su parkında, unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz.

8. Tuz Gölü

tuz gölü

Gökçeada’nın en önemli gezilecek yerlerinden birisi de Aydıncık ve Kefaloz plajlarının ortasında bulunan Tuz Gölü. Yağmur ve deniz suyu ile oluşan bu göl, üzerindeki tuz tabakası ve çamur ile hem doğa tutkunlarını hem de şifa arayan ziyaretçileri misafir ediyor. Birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan gölün derinliği 1 metre genişliği ise 1 km. olarak hesaplanmış. Adanın tuz ihtiyacının çoğu da bu tuz gölünden sağlanıyor.

Fotoğraf çekmeyi sevenler için harika bir manzara yaratan göl, özellikle sonbahar ayında flamingolara ev sahipliği yaptığı zamanlarda, tam bir tablo haline dönüşüyor. Tuz Gölü’ne ulaşabilmek için merkezden Eşelek Yolu yönünde yaklaşık 10 km kadar yol gitmeniz gerekiyor.

9. Tepeköy Çınaraltı

tepeköy çınaraltı

Adadaki pek çok Rum köylerinden biri olan Tepeköy, Gökçeada’nın meşhur bir piknik alanına da ev sahipliği yapıyor. Seyir tepesi diyebileceğimiz güzellikte bir manzaraya bakan tepe, aynı zamanda 600 yıllık Çınar ağacının gölgesinde yer aldığı için, adaya gelen tatilcilerin mutlaka uğradığı noktalardan biri. Eskiden 1200 kişilik nüfusa sahip olan köyde, bugün ne yazık ki 60 kişi kayıtlı bulunuyor.

Burada bulunan çınar ağacının, adada anıt olarak belirlenen 6 adet çınar ağacının en yaşlısı olduğu biliniyor. Gökçeada’da harika bir manzaraya karşı günü batırmak, en güzel etkinlik alternatiflerinden birisi olabilir. Ada merkezine yaklaşık 15 km mesafede bulunan Tepeköy’e giderken, yanınıza kameranızı almayı unutmayın.

10. Marmaros Şelalesi

marmaros şelalesi

Uğurlu Köyü’nün Dereköy çıkışında bulunan şelale, Gökçeada’nın önemli tatlı su kaynaklarından birisi. Aynı zamanda dağ sporları sevenler için de oldukça ilgi çekici bir nokta olan şelale, oldukça zorlu bir ulaşım yoluna sahip. Yollar arabayla gitmek için pek uygun değil 2,5 km kadar da bir mesafe yürümeniz gerekiyor. Şelale yazları oldukça kuru olduğundan, yangın tehlikesine karşı izin alınarak girilebiliyor. Dilerseniz şelale dönüşünde, Marmaros Plajı’ndan da denize girebilirsiniz.

11. Peynir Kayalıkları

peynir kayalıkları

Adanın doğal görünümüyle en güzel görsele sahip yerlerinden birisi de, üst üste dizilmiş peynirleri andıran yapısıyla oldukça ilgi çeken Peynir KayalıklarıGökçeada gezilecek yerler listemizde yer almayı kesinlikle hak eden bu doğal güzellik, yalnızca deniz üzerinden görülebiliyor. Bu doğal güzellikleri görmek için Kuzu Limanı’ndan ya da Kaleköy Limanı’ndan kalkan tekne ile kayaların olduğu bölgeye gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık 10 dakikalık yolculuk sonrası karşınıza çıkan kayaları gördüğünüzde karşınıza çıkan görsel şölenden memnun kalacağınıza eminiz.

12. Kaya Mezarı

kaya mezarı

Adanın güney bölgesinde bulunan kaya mezarları, çok ilginç bir biçimde sanki adaya fırlatılmış görüntüsüne sahip. Kaya mezarlarıyla ilgili herhangi bir kitabe bulunmadığı gibi, başka bir kalıntı da bulunmuyor. Bu nedenle kalıntıların hangi döneme ait olduğu ya da kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Şekil ve yapı itibariyle, uzmanlar tarafından Roma Dönemi’nde yapılmış olabileceği düşünülen mezarlara, ada merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Uğurlu-Aydıncık yolu üzerinden giderek ulaşabilirsiniz.

13. Tarihi Rum Çamaşırhanesi

tarihi rum çamaşırhanesi

Gökçeada merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Dereköy’ün içinde yer alan tarihi rum çamaşırhanesi, adanın tarihi ruhunu en iyi ve güzel yansıtan tarihi yapılardan birisi. Pania Kilisesi’nin yanında bulunan çamaşırhanenin, kilise ile aynı dönemde yapıldığı düşünülüyor. Moloz ve taşla yapılan çamaşırhane, dikdörtgen planıyla, oldukça geniş bir alana sahip.

Eski dönemlerde sosyal alan açısından önemli yer tutan yapı, yakın bir dönemde restore edilmiş olsa da, günümüze kadar oldukça sağlan bir şekilde ulaşabilmiş. Yaşanmışlıkların ruhunu hissedebileceğiniz çamaşırhaneyi, Gökçeada’ya geldiğinizde Dereköy’e giderek mutlaka ziyaret etmelisiniz.

14. Yeni Bademli Höyük

yeni bademli höyük

Adanın Kuzey’inde yer alan höyük, Kaleköy’üne yaklaşık 2 km mesafede bulunuyor. 1996 yılından beri yapılan arkeolojik çalışmalar zaman zaman halen devam etse de, yaşamın izlerini M.Ö 8000 yılına kadar götürüyor. Pek çok çağdan kalıntıların bulunduğu höyüğün, eski bir hükumdar için yaptırılmış olabileceği düşünülüyor. Bölüm bölüm duvar şeklinde bölünmüş olan yapı, pek çok odaya sahip. Höyüğü görmek istiyorsanız, Kaleköy Plajı’na giden yoldan devam etmeniz yeterli.

15. Gökçeada Kent Müzesi

gökçeada kent müzesi

Gökçeada’nın ilk ve tek müzesi olan Kent Müzesi, 1973 yılında hamam olarak inşa edilen ve uzun yıllar bu amaçla kullanılan bir hamamın müzeye dönüştürülmesiyle yapılmış bir müze. 2017 yılında Gökçeada Belediyesi’nin çalışmalarıyla müze olarak açılmış. Genel olarak çok fazla kapsamlı olmasa da, Gökçeada’nın tarihi sürecini ve kültürünü anlamak için gerekli olan ögelere sahip. Genellikle adada bulunan Rumların bağışladıkları antikaların bulunduğu müzede, pek çok bilgilendirici tarihi metinler de bulunuyor. Hemen merkezde bulunan müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00 (Cumartesi-Pazar günleri kapalı.)
Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plajlar

16. Laz Koyu

laz koyu

Gökçeada’nın en çok sevilen plajlarından biri olan Laz Koyu’nu Gökçeada gezilecek yerler listemize eklememek olmazı. Özellikle çoğu zaman rüzgarlı olan Gökçeada’nın rüzgardan en az etkilenen koyu olduğu için de tercih ediliyor. Adanın güney kıyısında yer alan koy, çok fazla büyük olmasa da oldukça şirin bir yapıya sahip. Pek çok tabela sayesinde kolayla bulabileceğiniz koya, 300 metrelik toprak yol sonunda ulaşabiliyorsunuz. Plaj halk plajı olduğundan herhangi bir giriş ücreti vermenize gerek yok ancak, dilerseniz plajda bulunan tesisten şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz.

17. Kefaloz Plajı

kafaloz plajı

Kefaloz Plajı, Gökçeada’sında kalanların en çok tercih ettiği plaj desek yeridir. 1200 metre uzunluğundaki kumsalı, tertemiz denizi ve su sporları imkanıyla, oldukça dolu olan plajda dilerseniz konaklama imkanına da sahipsiniz. Rüzgar sörfü tutkunları için önemli olan plaj, Alaçatı’dan sonra en çok tercih edilen yerlerden biri haline gelme yolunda ilerliyor. Merkeze 9 km uzaklıkta bulunan koya, adanın merkezinden kalkan minibüslerle de ulaşabiliyorsunuz. Genelde rüzgarlı olan plajda, ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir tesis de bulunuyor.

18. Gizli Liman

gizli liman

Gökçeada’nın merkezine 25 km mesafede bulunan Uğurlu Köyü’nün hemen alt kısmında bulunan plaj, adanın batısının en uç kısmında ve aynı zamanda ülkenin de en uç kısmında yer alıyor. Adanın en sakin ve temiz plajlarından birisi olan plaj, adı gibi gizli bir yapıya sahip. Köyden aşağıya indiğinizde balıkçı limanından sonra bir anda karşınıza çıkacak olan plaj, ilk farkedildiği zaman güzelliğiyle şaşırtabiliyor. Denizi de plajı da kumluk olan koyda, ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için köylülerin açtığı bir tesis hizmet veriyor.

19. Yıldız Koyu

yıldız koyu

Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nın alanı içinde yer alan koy, aynı zamanda adanın en kuzey kısmında yer alması özelliğiyle de biliniyor. Parkta karadan denize girilebilen tek alan da burası, ancak genellikle kayalık olduğundan çok az bir kumluk alan bulunuyor. Kaleköy’e giden yoldan 3 km ileriye gittiğinizde ulaşabileceğiniz koyda, yazları plastik iskele kuruluyor.

Tertemiz ve masmavi deniziyle görenleri büyüleyen koyda, dilerseniz konaklayabileceğiniz, dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz bir tesis de mevcut. Şemsiye ve şezlong kiralayabilir, lavabo ve duşlarından faydalanabilirsiniz. Araçla gitmek isterseniz çok kolay gidebilirsiniz, çünkü plaja kadar rahatlıkla gelebileceğiniz bir kara yolu bulunuyor.

20. Marmaros Koyu

marmaros koyu

Adanın kuzeyinde bulunan koy, Zeytinli Köyü’nün hemen ilerisinde bulunuyor. Pek çok tabela bulunduğundan konumunu bulmak kolay. Ancak yol belli bir noktadan sonra ulaşıma kapalı olduğundan, yürümeniz gerekiyor. Denizi ve plajı taşlık olan koya ulaşmanız için 7 km uzunluğundaki çam ormanlarını aşmanız gerekiyor. Aynı zamanda Marmaros Şelalesi’ne de 1 saatlik yürüyüş mesafesinde bulunduğundan, genellikle doğa sporları yapanların gezi turuna dahil oluyor. Koyun etrafından herhangi bir yerleşim yeri bulunmadığından, ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için bir tesis olmadığını da belirtmeliyiz.

21. Kuzu Limanı

kuzu limanı

Gökçeada’ya ulaşımın sağlandığı Kuzu Limanı’nın bitişiğinde bulunan plaj, oldukça hareketli bir noktada bulunduğundan dolayı, genellikle çoğu zaman dolu olabiliyor. Plaj halk plajı olduğundan herhangi bir giriş ücreti vermenize gerek yok. Dilerseniz plajda bulunan 4 tesisin şezlong, şemsiye, duş ve lavabo hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Genelde rüzgarsız olan plaj, feribota binmeden hemen önce yüzebilmek içinde en çok tercih edilen noktalardan.

22. Yuvalı Koyu

yuvalı koyu

Gökçeada gezilecek yerler listemizin sonunda bahsedeceğimiz plaj ise, Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlı’ğının kurmuş olduğu tesislerin bulunduğu, adanın güneyinde bulunan harika bir koy. Kurum çalışanları olan memurların hizmetine açık olan plaj, halka hizmet vermiyor, ancak plajın içinde yer alan otelde konaklayarak plajı kullanabiliyorsunuz.

 Gökçeada gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.