Eskişehir’de Görmeniz Gereken 28 Efsanevi Yer

3
6027
Eskişehir

Eskişehir gezilecek yerleri ile son yıllarda geçirdiği büyük değişimle adeta İç Anadolu’nun parlayan yıldızı olmuştur.

Eskişehir gezilecek yerler listemizde sizlere bu muhteşem öğrenci şehrinde görülebilecek en güzel ziyaret noktalarını derledik. Şehirde bulunan Anadolu Üniversitesi ile öğrenci nüfusu konusunda oldukça şanslı olan şehrin “öğrenci şehri” olarak tanımlanmasına şaşmamalı. Öğrencilerin, şehrin çehresini olumlu anlamda etkilediğini söylemek mümkün.

#1 Eskişehir Gezilecek Yerler ; 28 Efsanevi Yer (Fotoğraflar, Detaylı Bilgiler)

1. Odunpazarı

Odunpazarı

Şehrin merkezi ve en uğrak noktalarından biri olan ilçe, şehrin her yerine olan ulaşım imkanıyla Eskişehir ziyaretinize başlamak için oldukça güzel bir tercih olacaktır. Odunpazarı Evleri, Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalıdır.

Odun Pazarı Evleri

Aslına uygun olarak restore edilen evler Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Odunpazarı’nın tarihi sokaklarında dolaşıp ardından Osmanlı şerbeti içerek dinlenmek size çok iyi gelecek. Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin deriz!

2. Kurşunlu Camii Ve Külliyesi

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kapısındaki kitabesinde 1525 yılında yapıldığı belirtilen Kurşunlu Camii ve Külliyesi oldukça kapsamlı olarak inşa edilmiştir. İçerisinde medresesi, misafirhanesi, öğretim yerleri, zaviyeleri ve ibadethaneleri ile her ihtiyaca yönelik bölümleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Kurşunlu Cami, külliyenin en önemli bölümlerinden biridir. Minaresinin kurşunla kaplı olmasından dolayı bu adla anılmaktadır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni, Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmenizi tavsiye ederiz.

3. Porsuk Çayı

Porsuk Çayı

Şehrin en hareketli bölgelerinden biri Porsuk Çayı civarında konumlandırılmıştır. Porsuk Çayı’ndaki gondol keyfiyle Venedik’teymiş hissini yaşadıktan sonra civardaki birbirinden farklı konseptteki mekanlarda oldukça eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Porsuk Çayını, Eskişehir gezilecek yerler listenize dahil etmenizi tavsiye ederiz.

4. Sosova Parkı

Sazova Parkı

Eskişehir gezilecek yerler içerisinde baş çeken gezi noktalarından bir diğeri Sazova Parkı. Biraz kafa dinlemek, gölet etrafında temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız Eskişehir’e geldiğinizde Sazova Parkı’nı mutlaka ziyaret listenizde bulundurmalısınız.

5.Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı

Osmanlı döneminin esnaflık kültürüne dayanan geçmişi 1850 yıllarına dayanan Atlıhan Çarşısı’nda özellikle lüle taşından bir çok eşya bulabilmek mümkün. Sevdiklerinize hediyelik arıyorsanız bu esnaf çarşısında sevdiklerinize layık oldukça güzel hediyelik eşyaları bulmanız mümkün.

6.Yılmaz Büyükşeren Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Müzesi

Bir çok ünlü ismin balmumu heykelinin sergilendiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin gelirleri engelli ve kız çocuklarının okul masrafları için bağışlanmaktadır. Hem sanatsal hem sosyal bir proje olması münasebetiyle Eskişehir gezilecek yerler listesinde görülmesi elzem olan yerlerden biridir bu müze.

7. Midas Anıtı

Midas Anıtı

Yapımının M.Ö 550 yılına dayandığı tahmin edilen Midas Anıtı’nın, 17 metre yüksekliğiyle Frigya diye tabir edilen alanın en görkemli anıtı olduğu belirtilmektedir.

8. Karikatür Müzesi

Karikatür Müzesi

Asıl adı “Eğitim Karikatürleri Müzesi” olan bu keyifli müze Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri. Ziyaretçilerine karikatür dünyasında büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Karikatür sanatıyla ilgili çeşitli sergi ve etkinliklerin düzenlendiği müze, bu alanla ziyaretçilerine oldukça farklı bir müze deneyimi yaşatıyor.

9.Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Daktilo Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler turu atarken uğramanız gereken yer arasında Tayfun Talipoğlu’nun Daktilo Müzesi geliyor. Müzeye adı verilen gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun da bir çok daktilosunun sergilendiği müzede Tayfun Talipoğlu’nun ve Bülent Ecevit’in balmumu heykelleri de sergilenmektedir. Müzeler arasında oldukça farklı bir yere sahip olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10.Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

29 Nisan 2017 tarihinde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eskişehir gezilecek yerler arasında en keyifli gezi noktalarından biri.  85 bin metrekarelik bir alanda pek çok farklı türden hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle çocuklu aileler için burasının mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini söylemeliyiz.

11.Eskişehir Sualtı Dünyası 

Eskişehir Eti Sualtı Dünyası

Eskişehir Hayvanat Bahçesi içinde sonradan dahil edilen Eskişehir Eti Sualtı Dünyası’nda ziyaretçiler 123 farklı deniz canlısını çok keyifli bir gezinti ile görme şansına sahip olabilmektedir.

12. Kentpark

Eskişehir Kentpark

Eskişehir’in en huzur veren dinlenme noktalarından biri olan Kentpark özellikle çocuklu ailelerin çok eğlenceli zamanlar geçirebileceği yerler arasında bulunuyor. Burası aynı zamanda Eskişehir gezilecek yerler arasında oldukça popüler ve Türkiye’nin ilk yapay plajına da ev sahipliği yapmaktadır.

13. İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi

Eğer Eskişehir gezilecek yerler arasında eğlenceli zamanlar geçirmek ve alışveriş yapmak için bir yer arıyorsanız bu yerlerin başında kuşkusuz İki Eylül Caddesi geliyor. Cadde üzerinde bulunan mekanlarda arkadaşlarınızla sohbet edebilir ve birçok mağazadan kendiniz ve sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

14. Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi

500’e yakın eserin sergilendiği Lületaşı Müzesi,  şehrin en önemli sanat dallarından birinin tarihine tanıklık etmek isteyenlerin görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Müze Kurşunlu Camii ve Külliyesi içinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Eskişehir gezilecek yerler listenize dahil etmenizi tavsiye ederiz.

15.Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

2013 yılında açılan ve 2017 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi tarafından yönetilen Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi Eskişehir’in önemli ziyaret durakları arasında bulunuyor.

Eskişehir gezilecek yerler arasında merkez içinde bulunan Türk dünyasının önemli şahsiyetleri, Bilgi Dünyası Salonu, Bilim, Kültür ve Sanat Okulu, Musiki Tarihi Salonu ve Türk Dünyası Mutfağı gibi bölümleriyle ön plana çıkıyor. Ziyaretçilere kültür ve sanat yüklü bir gezi gerçekleştirme imkanı sunuyor.

16. Esminyatürk Sazova Parkı

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri Parkı

Türk dünyasına ait 32 eserin minyatür hallerinin sergilendiği Esminyatürk Sazova Parkı içinde yer alıyor. Alan içindeki eserler 1/25 ölçekli olarak yapılmış olup aslına uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Esminyatürk Sazova Parkı’nı, Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

17. Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi

Öğrenci şehirlerinde ilgi gören hareketli pek çok cadde bulmak mümkün olabiliyor. Eskişehir gezilecek yerler içerisinde Doktorlar Caddesi de Eskişehir’deki bu eğlenceli caddelerin başında geliyor. Trafiğe kapatılmış olan bu cadde, yaya olarak şehri gezenlerin rahat bir şekilde alışveriş yapmasına ve keyifli vakit geçirmesine olanak tanıyor.

18.Çağdaş Cam Sanatları Müzesi 

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

2007 yılında ziyarete açılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ülkemizin bu alanda açılmış ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. Eskişehir turunuza mutlaka eklemeniz gereken müzeyi ziyaret edenler 70’i aşkın sanatçının ortaya koymuş olduğu 100’ün üzerindeki camdan sanat eserini inceleme fırsatını yakalıyor.

19. Reşadiye Camii

Reşadiye Camii

1916 yılında inşa edilen Reşadiye Camii, Eskişehir’in tarihi ve dini anlamda ziyaret edilmesi gereken en önemli gezi noktalarından biri. Camii geniş bir kubbenin etrafına kondurulmuş olan küçük kubbeleri ile bir uyum içinde bulunmaktadır. Camii, Eskişehir gezi rehberi içerisinde vaktiniz olursa mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

20. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi 

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Eti’nin sponsorluğunda 2011 yılında 9 milyon ₺ gibi önemli bir bütçeyle açılan Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, Neolotik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar çok geniş bir yelpazede arkeolojik eserlerin sergilenmesine olanak tanımaktadır.

Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka almanız gereken müzede aynı zamanda bir de Eskişehir’in kültürel değerlerini daha gerçekçi deneyimlenebildiği interaktif bir bölüm bulunmaktadır.

21. Devrim Otomobili

Devrim Otomobili

Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobil üretimi girişimi olan Devrim, Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken tarihimizde çok önemli yere sahip turistik  noktalardan biri.

Otomobilin Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ isimli fabrikada üretilmiş olması ise Eskişehir’i bu anlamda çok önemli kılmaktadır. Devrim arabası günümüzde bu fabrikanın bahçesinde ziyaret edilebilmektedir.

22.TCDD Eskişehir Müzesi

TCDD Eskişehir Müzesi

TÜLOMSAŞ tarafından temin edilen pek çok nesne ile 1998 yılında ziyarete açılan TCDD Eskişehir Müzesi, ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken noktalardan bir diğeri.

23. Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi 

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Ağırlıklı olarak Cumhuriyet tarihine ait fotoğrafların sergilendiği Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi, 23 Nisan 1994 yılında ziyarete açılmıştır. Müze şehrin en fazla ziyaretçi alan noktalarından Odunpazarı bölgesinde yer almaktadır. Eskişehir gezilecek yerler arasında ise büyük önem arz etmektedir.

24. Eskişehir Havacılık Müzesi 

Eskişehir Havacılık Müzesi

Ülkemizin havacılık anlamında önemli üslerinden Eskişehir’de bulunan Eskişehir Havacılık Müzesi, özellikle öğrenciler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Eskişehir gezilecek yerler arasında büyük bir öneme sahip müze, 2011 yılında açılan bu alanda görevini tamamlamış olan uçaklar ve çeşitli nesneler sergilenmektedir.

25. Seyyid Battal Gazi Külliyesi

Seyyid Battal Gazi Külliyesi

Oldukça geniş bir kompleks olarak inşa edilen Seyyid Battal Gazi Külliyesi’nin 1208 yılında yapıldığı ifade edilmektedir. Eskişehir gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan külliye İslam ve Selçuklu mimarisinin ülkemizdeki en önemli örnekleri arasında gösterilmektedir.

26. Sabancı Uzay Evi

Sabanci Uzay Evi

Uzay temasıyla tasarlanan Sabancı Uzay Evi, öğrenci grupları ve uzaya meraklı ziyaretçiler tarafından dolup taşıyor. Eskişehir gezilecek yerler arasında popüler bir turistik nokta olan uzay evi, 96 kişinin aynı anda ziyaret edebildiği mekanda uzayla ilgili çeşitli sergiler ve interaktif çalışmalar izlenebilmektedir.

27. Han Antik Kenti 

Han Antik Kenti

Han Antik Kenti Eskişehir’deki önemli tarihi yerleşkelerin başında gelmektedir. Doğal kayalar içinde yer altına oyularak yapılmış olan antik kent, Eskişehir gezilecek yerler içerisinde önemli bir yer tutuyor. Arkeolojik anlamda büyük önem taşımaktadır. Kenti şehrin güneydoğusunda Seyitgazi ilçesi üzerinde bulunmaktadır.

28. Odunpazarı Ahşap Eserler Müzesi 

Ahşap Eserler Müzesi

Müzecilik anlamında son yıllarda kendini oldukça geliştiren Eskişehir’de ne yapılır diye düşünenler için kent ziyaretçilerine çok keyifli bir gezi yapma olanağı tanıyor. Odunpazarı bölgesinde bulunan Ahşap Eserler Müzesi de şehre gelenlerin büyük ilgisini çeken müzelerden biri.

Kurşunlu Külliyesi içinde bulunan müze 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Eskişehir gezilecek yerler listenize dahil etmeyi ihmal etmeyin deriz.

Gelişen Eskişehir

Eskişehir değişen ve gelişen yüzüyle turizm açısından oldukça önemli merkezlerden biri olmaya aday. Eskişehir gezilecek yerler oldukça farklı ve etkileyici müzeleriyle, tematik parklarıyla ve tarihi evleriyle ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Bu arada unutmadan, Eskişehir’e gitmişken çibörek yemeyi de ihmal etmeyin.

Not: Listemiz ilk olarak 14 Aralık 2016 tarihinde yayınlanmış olup en son 20 ekim 2018 tarihinde genişletilerek güncellenmiştir.  

Eskişehir gezilecek yerler yazımız ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

Eskişehir’i Daha Yakından Tanımak için;

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
7522

3 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.