Bursa’da Bir Cennet: Gölyazı Köyü

0
1614

Bursa’ya bir köprüyle bağlı Ulubat Gölü’nde bir ada olan Gölyazı Köyü, huzurlu ve bol fotoğraflı bir gün geçirmek isteyen hafta sonu kaçamaklarının son yıllardaki göz destinasyonlarının başında geliyor. 

Balıkçılık üzerine kurulu bir hayat yaşayan Gölyazı Köyü, sakin ortamıyla tabiri caizse “tam kafa dinlemelik” bir mekan. Son yıllarda dizi ve filmlerin çekilmesiyle adından daha fazla söz ettiren köye gelenlerin sayısında da hatırı sayılır bir artış yaşanmış.

Gölyazı

Sizi kendisine hayran bırakan köy, özellikle gün batımında sunduğu harika manzara ile hayranlığınızı bir kat daha arttırıyor. Sadece bu güzel köy için Bursa‘ya kadar gelmek sizi hayal kırıklığına uğratabileceği gibi Bursa’ya gelmişken Gölyazı Köyü’ne uğramadan Bursa’dan ayrılmak da büyük pişmanlık olacaktır. Bu nedenle Bursa gezinizde Gölyazı Köyü’ne de zaman ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Gölyazı Köyü’nde Neler Yapılır?

1. Gün doğumu ve gün batımı fotoğraf meraklıları için bulunmaz fırsat

Gölyazı’da Gün Doğumu

Gün doğumu ve gün batımında en güzel karelerin yakalanabileceği yerlerin başında Gölyazı geliyor. Özellikle sabah saatlerinde balıkçıların göle açıldığı zamanlarda gün doğumunda hem seyrine hem de fotoğraflamaya doyum olmayan kareler yakalayabiliyorsunuz.

Zambak Tepe Gün Batımı

Zambak Tepe ise Gölyazı’nın manzarasına doymak ve gün batımının eşsiz fotoğraflarını çekmek için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Tepeye yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşabiliyorsunuz. Eğer Gölyazı’da günün batma saatlerinde bulunacaksınız Zambak Tepe’yi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Kahvaltı ve balık keyfi

Gölyazı Kahvaltı

Hafta sonu çok kalabalık olsa da hafta içi geldiğinizde göl manzaralı keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz; ancak kahvaltının köy kahvaltısından uzak sıradan bir kahvaltı olduğunu söylememiz gerek. Buradaki kahvaltıyı özel kılan muhteşem manzarası oluyor.

Ulubat Gölü’nde tutulan yayın ve turna balıklarını tadabilirsiniz

Günün diğer saatlerinde ise bölgede avlanan turna ve yayın balıklarının süslediği leziz bir sofrada karnınızı doyurabilirsiniz.

3. Keyifli bir ada turu yapın

Gölyazı sokaklarında keşfe çıkın

Gölyazı’ya geldiğinizde adanın sokaklarında yapacağınız turda çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ada çok büyük olmadığı için bu turun çok uzun sürmeyeceğini söylememiz gerek.

4. Ulubat Gölü’nü sandalla keşfe çıkın

Ulubat Gölü Sandal Keyfi

Eğer vaktiniz varsa sandal kiralayarak hem adanın güzelliklerini keşfetme hem de kaptanlardan adayla ilgili efsanevi bilgilere ulaşma fırsatına sahip olabiliyorsunuz.

5. Ağlayan Çınar ve Aziz Panteleimon Kilisesi

Ağlayan Çınar

700 yıldan fazla yaşı olan Ağlayan Çınar adanın en önemli görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Zamanla yan yatan çınarın öz suyunun damlayarak çınarın altında oluşturduğu havuz da olukça dikkat çekici.

Aziz Panteleimon Kilisesi

Ağlayan Çınar’ın dışında adada bulunan Aziz Panteleimon Kilisesi de görülmesi gereken yerlerden. Mübadele öncesi Rum Ortodokslar tarafından ibadet mekanı olarak kullanılan kilise günümüzde kültür evi olarak hizmet veriyor. Girişi ücretsiz olan bu kiliseyi de listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir?

Bursa-İzmir yolu üzerinde Ulubat Gölü‘nü gördükten sonra karşınıza çıkan Gölyazı tabelalarını takip edecek bu şirin köye kolay bir şekilde gelmeniz mümkün. Eğer otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız şehirler arası otobüs seferleriyle Bursa’ya gelerek buradan Gölyazı dolmuşlarına binebilirsiniz. Bir diğer seçenek olan 5-G no’lu otobüsle Küçük Sanayi İstasyonu’ndan yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonucu bu şirin köyün tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.