Bodrum’da Gezilecek Yerler | Görmeniz Gereken 27 Yer

0
1727
Gümüşlük Bodrum

Bir yer, tüm güzellikleri kendisinde nasıl toplayabilir? Benzersiz koylar, yemyeşil bir doğa, cam gibi sular, özgün mimari, tarihse tarih, lezzetse lezzet.

Bodrum’da gezilecek yerler listesinde beldenin mutlaka görmeniz gereken gezi noktaları hakkında bilgi sahibi olacağınızdan emin olabilirsiniz. Muğla’nın bir ilçesi olan Bodrum’un yıllardır turizmin en gözde mekanı olmasının sebepleri belli. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist çeken Bodrum, Ege’nin tartışmasız en özel yeri.

Bodrum, tüm tatil severlere hitap edebiliyor. En başta da, ‘yaz geceleri deyince’, akla hemen Bodrum geliyor. Eğlenmek isteyenler, tüm yılın stresini yaz tatilinde atmak isteyenler için, konserler ve etkinliklerle dolu Bodrum geceleri kalplerde özel bir yer taşımaktadır.

Barlar Sokağı’nda birbirinden renkli mekanlara girebilir, sabaha kadar dans edebilir, konserlere katılabilir ve tatilinizin sonunda kendinizi son derece deşarj olmuş şekilde bulabilirsiniz. Ege lezzetlerine meraklı olanlar için de çeşit çeşit balıklar, Ege otlarından yapılan enfes salatalar ve genel olarak ‘her şeyin en lezzetlisi’, Bodrum’da sizi bekliyor.

Bodrum’un müzelerini, görmeniz gereken beldelerini, ziyaret etmeniz gereken yerlerini, koylarını ve plajlarını sizler için derledik

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

#1 Müzeler

1- Halikarnas Mozolesi

halikarnas mozolesi

Dünya’nın 7 harikasından birisi olarak kabul edilir. Bodrum’un görülmeye değer tarihi yapılarından biridir. Mausoleion (Mazole) Açık Hava Müzesi, Karya Kralı Mausoleion’un mezarlığını ve anıtını bulundurur. M.Ö. 353 yılında Kraliçe Artemis’in isteği üzerine yapılmıştır.

Müzenin yapımında kullanılan taşlar Bodrum Kalesi’nin ana malzemesini oluşturmaktadır. Müzenin rölyefli parçaları British Museum’da sergileniyor.

Müzeyi yaz mevsiminde 08.30 – 19.00, kış mevsiminde 08.30 – 17.00 saatleri aralığında ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri müze kapalı oluyor.

Adres: Tepecik Mahallesi, 48440 Bodrum/Muğla

2- Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 

bodrum su altı arkeoloji muzesi

Sualtının gizemli dünyasını gözler önüne seren bir müzedir. Bodrum Kalesi’nin içerisinde bulunan müze, Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Önemli bir koleksiyon arşivine sahiptir.

Müzeyi yaz mevsiminde saat 08.30 – 18.30 saatleri aralığında, kış mevsiminde 08.30 – 16.30 saatleri aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Çarşı Mahallesi, 48400 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 316 25 16

3- Zeki Müren Müze Evi 

zeki müren evi

Türk müziğinin usta sanatçısı Zeki Müren’in Bodrum’daki evidir. Yaşamının son günlerini burada geçirmiştir. Zeki Müren’in evi 1977 yılında müze olarak kullanılmaya başladı.

Yaz mevsiminde saat 08.30 – 19.00 saatleri aralığında, kış mevsiminde 08.30 – 17.00 saatleri aralığında ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri müze kapalı.

Adres: Kumbahçe Mahallesi, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 313 19 39

4- Bodrum Kalesi 

Bodrum Kalesi

Bodrum’un en önemli simgelerinden birisidir. Bodrum Marina’ya oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. 1402 yılında inşası başlanan tarihi yapı, 1522 yılında tamamlanabilmiştir. Rodos Şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır.

Tarihi yapıyı oluşturan İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve Yılanlı olmak üzere 5 tane ana kule vardır. Kalenin iç kısmı Osmanlılar tarafından restore edilerek onarılmıştır. Kalenin içinde yer alan kilise de camiye dönüştürülmüştür. İçerisinde ayrıca Türk Hamam’ı için özel bir yer vardır.

Müzeyi yaz mevsiminde saat 08.30 – 18.30, kış mevsiminde 08.30 – 16.30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Kış mevsimi zamanında Pazartesi günleri kapalıdır.

Adres: Çarşı Mahallesi, Kale Cd., 48400 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 316 25 16

5- Bodrum Deniz Müzesi

bodrum deniz müzesi

Ege sahilleri için denizcilik kültürü hayli önemli bir yer teşkil etmekte. Müzede, denizcilik kültürüne dair birçok şey bulacaksınız. Üç koleksiyonu içinde barındıran Bodrum Deniz Müzesi, denizcilikle ilgilenenlerin uzun süre çıkamayacağı bir müze.

Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, Cevat Şakir Kabaağaçlı koleksiyonu ve Bodrum tipi tekne modelleri sergilenmektedir. Müzenin içinde sevdiklerine hediye alabileceğiniz küçük bir dükkan da bulunuyor.

Müzeyi yaz mevsiminde saat 09.30 – 18.00, kış mevsiminde 09.30 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze, pazartesi günleri kapalıdır.

Adres: Çarşı Mah. Nazım Hikmet Sokak No.4/1 48400 Bodrum / Muğla

Telefon: (0252) 316 33 10

#2 Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

1- Osmanlı Tersanesi 

osmanlı tershanesi

Bodrum Osmanlı Tersanesi önemli bir limandır. Ticaret hacmi oldukça geniştir. Restore edilerek bugünkü görünümüne kavuştu. Günümüzde sanat merkezi olarak kullanılmaktadır.

Tarihi kökeni 1775’li yıllara kadar dayanıyor. 1770’li yıllarda Rus donanması tarafından yok edilen bu tarihi yer, Osmanlılar tarafından restore edilerek yeniden yapılandırıldı. Osmanlı Tersanesi’nin arka kısmında bir de Osmanlı Mezarlığı bulunmaktadır.

Adres: Eskiçeşme Mahallesi, Neyzen Tevfik Cad. No:5, 48400 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 316 18 60

2- Myndos Kapısı

mindos kalesi

M.Ö. 360’lı yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Büyük İskender’in askerleri kapının önündeki hendekten geçemediği için, Büyük İskender bu kapıya lanet etmiş. Kapının yakınlarında mezarlıklar da bulunur. Bu mezarlıklarda Türk ve Roma kültüründen izler var.

Turgutreis’in bitiminde Gümbet yakınlarından bulunuyor.

3- Bodrum Antik Tiyatro 

bodrum antik tiyatro

Klasik Çağ’ın mimari özelliklerini yapının temelini oluşturmuştur. Bodrum’un Göktepe Dağı’nın tepesinde bulunmaktadır. Doğayı ayaklarınızın ucuna seren bir manzarası var. Aynı zamanda Anadolu’nun en eski Antik Tiyatrosu’dur. 1990’lı yıllarda restore edilerek son görünümüne kavuşmuştur. Günümüzde bir çok sanatçı yaz sezonunda konserlerini burada vermektedir.

Müzeyi yaz mevsiminde saat 08.00 – 19.00 saatleri aralığında, kış mevsiminde 08.00 – 17.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. 

Adres: Yeniköy Mahallesi, 48440 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 316 80 61

#3 Görülmesi Gereken Beldeler

1- Bitez

bitez

Bodrum’un dondurması ile ünlü olan beldesi Bitez aynı zamanda en uzun sahil şeridine sahip. Merkeze 10 km uzak olan Bitez, sakin bir tatil yapmak istiyorsanız sizin için ideal. Sahil şeridinde hediyelik eşya dükkanları ve kafeleri barındırıyor.

2- Türkbükü

türkbükü

Türkbükü için mandalina ağaçlarının arasında saklı kalan cennet desek abartmış olmayacağımıza eminiz. Bodrum’un en eğlenceli ve lüks lokasyonlarından biri olan Türkbükü’nde birkaç gün geçirmek için kesenin ağzını açmak şart. Çarşaf gibi denizi ve kaliteli tesisleri ile dopdolu bir sahil şeridine sahip olan bölgede harcadığınız paraya üzülmeyeceksiniz.

Türkbükü, gündüzleri plajlarda düzenlenen DJ’leri ve ünlüleri ağırlayan partiler yapan mekanlara ev sahipliği yaptığı gibi geceleri de sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz mekanlara ev sahipliği yapmakta. Gece gündüz demeden eğlenebileceğiniz bu gözde yere mutlaka tatilinizin bir kısmını ayırmalısınız.

3- Yalıkavak

yalıkavak

“Bodrum’da balık keyfi” dendiğinde ilk akla gelen yer Yalıkavak’tır. Her yere ulaşımı kolay olan Yalıkavak ziyaretçilerine oldukça eğlenceli ve keyif dolu anlar yaşatma konusunda oldukça iddialı. Bolca plaj ve eğlence mekanı barındıran Yalıkavak, son yıllarda oldukça popüler. Yürüyüş yolları ağaçlarla çevrilidir. Yolun sonunda sizi Yalıkavak’ın simgesi olan Yel Değirmeni karşılamaktadır.

Yalıkavak Marina, Bodrum’da oldukça dikkat çeken lokasyonlardan biri. Lüks restoranları, eğlence mekanları ve lüks mağazaları barındıran marinayı ziyaret etmenizi öneririz. Taze deniz ürünlerinin tadına bakmak, tatil günlerinize lezzet katmak için kesinlikle tatilinizde burayı görmenizi öneriyoruz.

4- Gümüşlük

gümüşlük

Gümüşlük, doğal güzellikleri ile birlikte eski çağlardan kalma antik geçidi ve Tavşan Adası’nı barındıran yerdir. İsmini gün batımında denize yansıyan kurşuni renginden almıştır. Denizi, mavi bayraklı plajlar arasındadır.

Bohem restoranlarında akşam güneşinde oturup son derece keyifli saatler geçirebilirsiniz. Sıra halinde dizilmiş restoranları ve hediyelik dükkânları ile Bodrum’un en güzel köşelerinden biridir. Mental yorgunluğunuzu atmanız, romantik dakikalar geçirmeniz ve huzuru içinizde bulmak istiyorsanız mutlaka berrak denizine sıfır olan mekanlarında oturmanızı tavsiye ediyoruz.

5- Gündoğan

gündoğan

Balıkçıların vazgeçilmez yuvası Gündoğan, Bodrum merkezine 25 km uzaklıkta yer alıyor. Buranın kendine has güzelliği; müstakil evleri ve evlerin bahçesinden dışarı sarkan meyve ağaçlarında saklı.

Sakin ve huzurlu zaman geçirmek, el sanatları eşyalar satın alarak dönüşünüzü renklendirmek ve sevdiklerinize el emeği hediyeler vermek istiyorsanız en güzel lokasyonlardan biri Gündoğan’dır. Eğer su sporları tutkunu iseniz bol rüzgârlı denizinde keyfi yakalamak için kesinlikle burayı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

6- Gümbet

gümbet

Bodrum’a 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Barlar Sokağı ile Bodrum gece hayatının kalbidir. Her yıl milyonlarca insanı ağırlayan Barlar Sokağı’nı yaz sezonunda boş görmek pek mümkün değil. Turistlerin ve yerlilerin akınına uğrayan sokak, eğlenceye doymanız için birebir. Sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebileceğiniz mekanlar barındıran Barlar Sokağı’ndan çıkmak istemeyeceksiniz.

Gündüzleri kumun, güneşin, ve denizin tadını çıkardıktan sonra geceleri eğlencenin tadına doyasıya varacaksınız. Eğlenceyi ön planda tutan tatilcilerdenseniz en sevdiğiniz lokasyon Gümbet olacak.

7- Torba

bodrum torba

Sert esen rüzgârlar karşısında bile dinginliğini korumayı başaran Torba, tatil sevenlerin Bodrum’da en çok tercih ettikleri lokasyonlardan biri. Mavi denizi, yeşil doğası ve huzur veren yönleriyle ön plana çıkan Torba, Bodrum merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapalı bir koy olması, Torba’da sürekli denize girmeyi elverişli hale getiriyor. Birçok lüks oteli bünyesinde barındıran Torba tatil köyü sevenler içinde bulunmaz nimet.

8- Akyarlar

akyarlar

Mavi sularıyla sörf yapmak isteyenleri celp eden Akyarlar, Bodrum’un en güzel noktalarından biridir. Yunanistan’ın Kos Adası ile karşı karşıya bakması ise burayı çok daha farklı kılan özelliğidir. Sürekli rüzgar alması Akyarlar’ın sörf için uygun hale dönüşmesini sağlıyor. Doğal güzellikleri ile baş başa kalabileceğiniz Akyarlar, Bodrum tatilinin en güzel duraklarından biridir.

#4 Koylar ve Plajlar

1- Kargıcak Koyu

kargıcak

“Her şeyin bir bedeli vardır.” sözünün somutlaştığı bir yer Kargıcak Koyu çünkü buraya ulaşabilmek için 2 kilometrelik bozuk bir yolda seyahat etmeniz gerekiyor. Koya ulaştığınızda buna değdiğini hissedeceksiniz. Tekne turu olmaması, ilk etapta olumsuz gibi gelse de koyun doğal güzelliğini koruyabilmesinin en önemli nedeni bu.

Adres: Gökbel Mahallesi, 48600 Ortaca/Muğla

2- Orak Adası

orak adası

“Bodrum’un Maldivleri” olarak adlandırılan Orak Adası’na uğramadan giderseniz oldukça pişman olabilirsiniz. Cam gibi denizi o kadar turkuaz ve berrak ki kendinizi hakikaten Maldivler’de hissedeceksiniz. Bodrum’un en şahane koylarından birine sahip olan adada yerleşim bulunmuyor.

Orak Adası’na Bodrum çıkışlı tekne turları veya kişisel tekneniz ile ulaşabilirsiniz. Üstelik denizinde birçok canlının barındığını ve dalış için muazzam bir nokta olduğunun altını çizmezsek olmaz.

3- Cennet Koyu

cennet koyu

Göltürkbükü’nde bulunan koya gittiğinizde adının neden “Cennet” olduğunu gözlerinizle göreceksiniz. Yemyeşil doğası ve cam gibi deniziyle huzurun adresi olan koy sizi uzak diyarlara götürüyor ve şehir hayatının stresini tek kalemde atmanızı sağlıyor. Tekne turları ile ulaşabileceğiniz gibi karadan da ulaşımı olan Cennet Koyu’na mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Adres: Kale Yıkığı, Göltürkbükü No:48400 Muğla

4- Karaada

karaada

Kos adası’na yarım saat uzaklıkta bulunan Karaada, Bodrum’a 4 mil uzaklıkta. Tekne turlarının en uğrak noktası olan sıcak su mağarasına sahip olmasıyla da oldukça popüler. Mağaranın içindeki şifalı suyun ve çamurun cildi güzelleştirdiğine dair çok ciddi söylentiler de mevcut bizden söylemesi.

5- Gün batımı Plajı 

gün batımı plajı

Turgutreis’te bulunan ve sahil hattı boyunca kumdan oluşan plaj adından da anlaşılacağı gibi manzara izlemek için fevkalade bir nokta. Plajın bir kısmı tesislere ait. Dilerseniz tesislerden ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralayabilir dilerseniz de plaj sandalyeniz ya da havlunuzla gidip bir güzel güneşlenebilirsiniz.

Gün batımı saatinden önce plajdan ayrılmamanızı ısrarla söylemekte fayda var. Gün batımı saatinde denize vuran eşsiz kızıllığı görmek size ayrı bir keyif verecektir.

Adres: Turgutreis Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Blv. 6/A, 48960 Bodrum/Muğla

6- Bitez Plajı

bitez plajı

Yaz sezonu açıldığında hareketliliği ile ön plana çıkan Bitez Plajı, Bodrum’un diğer plajlarından farklıdır. Bodrum plajları genellikle taşlı ve çakıllı olsa da bu plaj, altın sarısı kumu ile dikkat çeker. Tabi turkuaz mavisi denizi ve sahil çevresinde yer alan restoran ve otelleri de unutmamak gerekiyor. Ailece tatile çıkanlar için ideal bir nokta olan Bitez Plajı, yazın tadını çıkartmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek.

Adres: Bitez Mahallesi, 48470 Bodrum/Muğla

7- Torba Koyu

torba koyu

Torba Koyu’na ulaşım, Kargıcak’a nazaran daha kolay; fakat bakir yapısını koruyan bir yer olduğundan yol konusunda beklentinizi yüksek tutmayın. Torba Koyu’nu farklı kılan en önemli özelliği; maki bitki örtüsünün hakim olduğu bir bölgede ormana sahip olması.

Torba Koyu, tatilciler tarafından tercih edilen bir yer olsa da kalabalık olduğu söylenemez. Bölgede ucuz ve kaliteli apart oteller ve pansiyonlar bulmanız mümkün. Koyda belediye tesisleri de mevcut ki burada cüzi bir miktara lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Adres: Torba Mahallesi, 48400 Bodrum/Muğla

8- Bardakçı Koyu

bardakçı koyu

Bardakçı Koyu için listemizde yer alan en farklı koy diyebiliriz. Diğer koylar hakkında bahsettiğimiz ulaşım zorluğu, sakinlik vs. burada tersine dönmüş durumda. Bodrum’a çok yakın olan koya ulaşım oldukça kolay. Deniz ve doğa burada da oldukça temiz ve büyüleyici. Bardakçı Koyu’nu farklı kılan en belirgin özelliği kıyı şeridine uzanan oteller. Plajlar, otellerin işletmesinde olduğu için şezlong ve şemsiye hizmeti ücretli.

Adres: Eskiçeşme Mahallesi, Kaptan Kalesi Sk. No:9, 48400 Bodrum/Muğla

9- Yahşi Plajı 

yahşi plajı

Bodrum’un en sevilen ve en çok tercih edilen plajlardan biri olan Yahşi Plajı, tertemiz denizi ile dikkat çekmekte. Plaj sezonda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Berrak denizinde yüzmek istiyorsanız bu plajı sezon açılmadan önce veya kapandıktan sonra ziyaret etmenizi öneririz.

Adres: Ortakentyahşi Mahallesi, Bodrum-yalıkavak Yolu, 48420 Bodrum/Muğla

10- Tavşan Adası

tavşan adası

Gümüşlük’te bulunan Tavşan Adası, hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi geçmişi ile hayran kalabileceğiniz yerlerden biridir. İki sahili birbirinden ayıran adaya geçmek için diz seviyesindeki sulardan yürümeniz gerekmektedir.

Gün batımını izlemek isteyenler ve adanın çevresinde yüzmek isteyenler için çok güzel bir fırsat olacak bu harika yer, Bodrum gezisinde uğramanız gereken nadide yerlerden biri.

Adres: Gümüşlük Mahallesi, 48970 Bodrum/Muğla

 11- Adabükü Doktorlar Sitesi

Adabükü Doktorlar Sitesi

Adabükü, Bodrum’daki en doğal koylardan biri. Bölge inanılmaz derecede sakin; öyle ki burada sessizliğin sesini bile dinleyebilirsiniz. Yıllar önce yapılan Doktorlar Sitesi’nin de bunda payı oldukça yüksek. Sitenin muhteşem konumuna rağmen burada ikamet etmiyorsanız, siteye girebilmeniz mümkün değil.

Adres: Boğaziçi Mahallesi, Akasya Sk., 48670 Milas/Muğla

12- Aspat Koyu

Aspat Koyu

Türküde yer alan “Burası Da Aspat Değil Halil’im…” denilen yer tam da burası. Koy, muhteşem bir denize ve doğaya sahip olmasının yanı sıra tarihi dokusuyla da ön plana çıkıyor. Koyun zirvesinde bulunan Venedik Kalesi bölgeye geldiğinizde uğramanız gereken yerlerden.

Kendi aracınız ile gidecekseniz, Karaincir’e giden yoldan seyrederek Aspat tabelalarını takip edip koya ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gidecekseniz Bodrum’un merkezinden kalkan Akyarlar dolmuşuna binmelisiniz.

13- Bodrum Akvaryum Koyu

akvaryum koyu

Akvaryum Koyu adının nereden geldiğini söylemeye gerek yok, fotoğrafa bakmanız yeterli olacaktır. Maviliğin ve berraklığın bir diğer adı olan koyda, deniz canlıları ile birlikte yüzmeye doyamayacaksınız. Koya ulaşım için tur teknelerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Sadece Akvaryum Koyu’nda yüzmek için bile bu turlara katılan birçok insan olduğunu söyleyebiliriz.

14- Gümüşlük Plajı

gümüşlük koyu

Bodrum’un Batı kıyısında kalan Gümüşlük Plajı, sezonda en çok tercih edilen yerlerden biri. Tertemiz bir sahil hattına sahip olan plajda bir çok tesis bulunmakta. Üstelik plajın, mavi bayraklı plajlar listesinde de olduğunu unutmamak lazım. Batı’da kaldığı için diğer plajlara göre daha rüzgarlı havaya ve dalgalı bir denize sahip. Gün batımında kano kiralayıp Ege’nin muhteşem maviliğinde süzülmek burada yapacağınız en güzel aktivitelerden biri.

Adres: Gümüşlük Mahallesi, No: 48970 Bodrum/Muğla

pin emojiBodrum okuyarak değil gezerek öğrenmek istiyorsanız en ekonomik otobüs biletlerini ve en avantajlı uçak biletlerini sitemizden inceleyebilirsiniz. 

Bodrum’da Gezilmesi Gereken Yerler listesinin sonuna geldik. Listede mutlaka olması gerektiğini düşündüğünüz bir yer varsa yorum bırakıp yazımıza ortak olmanızı rica ediyoruz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1