Antalya Gezilecek Yerler | 46 Görülecek Yer

0
1505
Antalya gezilecek yerler

Ülkemizin turizm cenneti şehirlerinin başında gelen Antalya, görülmesi gereken muhteşem yerleriyle ülkemizin ve Dünya’nın en özel şehirlerinden biri konumunda bulunuyor. Ziyaretçiler Antalya’nın muhteşem güzelliklerini keşfe çıkarak unutamayacakları bir tatil geçirme fırsatı yakalıyor.

Bu İçerikte Neler Var?

Antalya, kış mevsiminde bile denize girilebilecek bir yer olması nedeniyle turistler tarafından hayli fazla ziyaret edilmektedir. Denizinin yanı sıra doğal ve tarihi güzellikleriyle de büyüleyen şehirlerde görülmesi gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Sizler için Antalya gezilecek yerler yazımızda listeledik.

#1 Antalya Gezilecek Yerler

Listemizin başında;

MÜZELER

1- Antalya Müzesi 

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, tarihi değerlerin yeterince farkında olmayanlar için ders niteliğinde bir müze. Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtalyanların bölgedeki tarihi eserleri topladığını gören Öğretmen Süleyman Fikri Erten, kişisel çabalarıyla birçok eserin yurdumuzda kalmasını sağlamış. Fikri Erten’in çabaları sonucu ülkemizde kalan eserler 1972 yılına kadar çeşitli yerlerde sergilenmiş, 1972’de Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır. 30.000 eser içinde yalnızca 5 bininin sergilendiği müze, bölgede yer alan antik kentler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için en çok ziyaret edilen müzedir.

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Konyaaltı Cd. No:88, 07050 Muratpaşa/Antalya

Telefon: 0242 238 56 89

Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30

Giriş Ücreti: 30 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

2-Atatürk Evi Müzesi

Antalya Atatürk Müzesi

Antalya’da valilik binası Atatürk’ün 6-11 Mart 1930 tarihindeki ziyareti için köşke dönüştürülmüş ve Ata’nın hizmetine sunulmuş. Atatürk “Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözünü de bu gezisi esnasında söylemiştir. Atatürk’ün şehirden ayrılmasıyla bina farklı amaçlar için kullanılsa da son olarak Kültür Bakanlığı’na devredilerek müze haline getirilmiştir. Atatürk Evi Müzesi’nde, Ata’nın köşkü ziyareti sırasında çekilmiş olan bir fotoğrafının yanı sıra kişisel eşyaları ve cumhuriyet dönemi eserleri de sergileniyor.

Adres: Haşimişcan Mahallesi, Fevzi Çakmak Cd. No:11, 07100 Muratpaşa/Antalya

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönem:08:30-19:30 / Kış Dönemi:08:30-17:30

Giriş Ücreti: Ücretsiz

3- Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna&İnan Kılıç

Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alındıktan sonra 1993-1995 yılları arasında restorasyonu yapılan Kaleiçi Müzesi, Akdeniz kültürüne ait ögeleri bünyesinde barındırıyor. Aya Yorgi Kilisesi ve geleneksel Antalya evi ile iki binadan oluşan müze, aynı zamanda iki farklı konsepte sahip. Geleneksel evde kına gecesi, damat tıraşı, kahve ikramı gibi kültürümüzde yer alan unsurların betimlemeleri mevcut. Aya Yorgi Kilisesi’nde ise Kıraç çiftine ait kültür ve sanat eserleri sergileniyor.

Adres: Barbaros Mah, Kocatepe Sk. No: 25, 07100 Muratpaşa/Antalya

Telefon: 0242243 42 74

Ziyaret Saati: 09:00-18:00

Giriş Ücreti: Tam: 5 TL İndirimli: 2,5 TL

4- Side Su Altı Müzesi 

Side Su Altı Denizi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side dalgıçlarının en uğrak noktalarından biri. Bu durum Antalya Deniz Ticaret Odası’nın ilgisini çekmiş ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle 2015 yılında Sualtı Müzesi açılmıştır. Meksika’nın Cancun şehrinde yer alan sualtı müzesinin ardından dünyanın en büyük ikinci sualtı müzesi konumundaki Side Sualtı Müzesi, aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’nın da ilk sualtı müzesidir. Posedion ve Kurtuluş Savaşı temalı heykeller gibi eserler bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08:30-19:00

5- Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Her ne kadar çocuklara yönelik olduğu düşünülse de oyuncaklar aslında 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Oyuncak Müzesi, anne ve babaların çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirmesi amacıyla kurulmuştur.

Yerli ve yabancı masal kahramanlarından, Micky Mouse, Şirinler, Temel Reis gibi çizgi film karakterlerine ait 3 bin oyuncağın yer aldığı müze, Sunay Akın öncülüğünde 23 Nisan 2011 yılında ziyarete açılmıştır.

Adres: Selçuk Mahallesi, Yat Limanı Sok No:112, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon: 0242 248 49 33

Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00

Giriş Ücreti: 6 TL

6- Behlül Dal Sinema Müzesi

Behlül Dal Müzesi

Türkiye’nin en prestijli film festivali Altın Portakal’a ev sahipliği yapan kentte, bir sinema müzesinin olamaması beklenemezdi. Altın Portakal’ın fikir babası Behlül Dal’ın adının verildiği müze, 2013 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. İki katlı konakta bulunan müzede, Yeşilçam’da kullanılan sinema araç gereçlerinin yanı sıra Altın Portakal Film Festivali’ne ait dökümanlar da sergileniyor.

Adres: Haşimişcan Mahallesi, 1305. Sk. No:10, 07100 Muratpaşa/Antalya

Telefon: 0242 243 25 82

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi:09.30-12.30 / Kış Dönemi:13.30-18.30

7- Soba Müzesi

soba müzesi

“Sıcaktan kavrulan bir şehirde Soba Müzesi’nin işi ne?” demeyin; neticede dört mevsimin yaşandığı ülkemizde yalnızca yaz yok. Sobacılar çarşısında yer alan müze, hem çarşının tanıtımını yapmak hem de kış aylarında da şehirde ziyaret edilecek bir yer olması amacıyla açılmış. Bir soba borusunu andıran dış yapısıyla Soba Müzesi’nde; multimedya odası, galeri, ve soba çeşitlerinin sergilendiği salonlar mevcut.

Adres: Balbey Mah., Demircileriçi No:11

Telefon: 0242 248 88 06

Ziyaret Saatleri: 09:30–12:30 / 13:30-18:30

Giriş Ücreti: Tam:6 TL Öğrenci: 3,5 TL

8- Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Ev sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanıp, onarıldıktan sonra 1987 yılında hizmete açılan müze, geleneksel Alanya evleri mimarisinde 3 katlı ahşap bir konaktır.

Müzenin birinci katında; Anıtkabir Müzesi’nden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları, fotoğrafları ve Alanyalılara yazmış olduğu telgraf, geleneksel ve çevreye özgü etnografik eşyalar ve döneminin özelliklerini yansıtan mobilyalar teşhir ediliyor. Müzenin 2010 yılında başlayan teşhir ve onarım çalışmaları sonucu Atatürk’ün 1935’de şehre geliş tarihi olan 18 Şubat’ta 2011 tarihinde resmi bir şekilde ziyarete açılmıştır.

Adres: Şekerhane Mah., Anzaklar Sok., 07400 Alanya/Antalya

Telefon: 0242 513 32 54

Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30

Giriş Ücreti: Ücretsiz

9- Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi

Müze bölgedeki antik kentlerde bulunan eserlerin artması ve depolanması amacıyla, 1967 yılında arkeolojik eserlerin korunması ve teşhir edilmesi için iki seksiyon halinde ziyarete açılmıştır. Müzenin ilk açılışında, bölgede henüz kalıntılarına rastlanmasa da Anadolu kronolojisini tamamlaması bakımından gerekli olan Urartu, Lidya, Frig, Eski Tunç dönemine ait eserler Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nden getirilerek arkeoloji seksiyonunda teşhir edilmiştir. Ayrıca müzede Roma ve Bizans dönemine ait cam, mozaik, Karamanlıca dilinde arkaik ve iki adet yazıt, mermer, pişmiş toprak, bronz, Klasik, Helenistik, Bizans, Roma, Osmanlı, Selçuklu ve Cumhuriyet Dönemlerine ait sikkeler de yine arkeoloji seksiyonunda sergileniyor.

Büyük salonun doğusundaki açık alan ise kapalı bir salona dönüştürülmüş ve bir kapıyla arkeoloji salonundan geçiş sağlanmıştır. Hylas mozaiğinin ve Herakles Heykeli’nin teşhir edildiği alanda heykelin bulunuş öyküsü ve mitolojideki yeri resimlerle anlatılıyor. Müzenin etnografya seksiyonunda da; dönemin ilköğretim müdürlüğünden devredilen ve şehrin etnografik özelliklerini yansıtan takılar, işleme örnekleri, günlük kullanım kapları, silahlar, giysiler sergileniyor.

Adres: Saray Mahallesi, İsmet Hilmi Balcı Cd. 2 A, 07400 Alanya/Antalya

Telefon: 0242 513 12 28

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi:08:00-19:30/Kış Dönemi: 08:00-17:00

Giriş Ücreti: 6 TL

10- Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi

Ülkemizin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara’da doğan ve bütün dünyanın Noel Baba olarak tanıdığı Aziz Nikolaos, Myra’da yaşamış ve orada ölmüştür. Aziz Nikolaos’un hikayesi ise şöyle; M.S. 300 yılı civarında, Patara kenti refah içindeyken, orada yaşayan zengin bir buğday tüccarının oğlu olur ve ona Nikolaos adını verir. Doğduğunda ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, göğün hediyesi ve fakirlerin kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine inanılır.

Aynı zamanda denizcilerin ve öğrencilerin de koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolaos öldükten sonra Myralılar onun adına bir kilise yapmış ve içinde yer alan lahitte onu sonsuz uykusuna bırakmışlardır. Haçlı seferleri sırasında Bari’den gelen tüccarlar Aziz Nikolaos’ın kemiklerini çalarak, kendi ülkelerine götürmüş ve yaptıkları bazilikaya gömmüşlerdir. Günümüzde ise ona ait olduğu tahmin edilen bir kısım kemik Antalya Müzesi’nde muhafaza ediliyor. Müze, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor.

Adres: Aziz Nikolaos Kilisesi, Demre/ANTALYA 

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi:08:30-19:00/Kış Dönemi: 08:30-17:30

Giriş Ücreti: 30 TL

11- Side Müzesi 

Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde yer alan Side Müzesi, Roma Devrine ait antik agora hamamının restore edilerek, müze haline getirilmesiyle ziyarete açılmıştır. Müzede; Roma ve Bizans Devrine ait silah kabartmaları, eski Yunan orijinallerinin kopyası olan Roma devri heykelleri, portreler, mezar stelleri, ostetekler, torsolar, lahitler, amforalar, sütun kaideleri ve başlıkları teşhir ediliyor. Müzede sergilenen eserler genel olarak Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in 1947-1967 yılları arasında Side Antik Kenti’nde yaptığı kazılardaki buluntulardan oluşuyor.

Adres: Side Mahallesi, 07330 Manavgat/Antalya

Telefon:(0242 753 10 06

Ziyaret Saatleri: 08:30-19:30

Giriş Ücreti: 10 TL

12- Antalya Elmalı Müzesi

Elmalı Müzesi

Bu bölgenin tarihini gün ışığına çıkaran önemli tarihi kalıntılar sergilenmektedir. İçerisinde açık hava müzesi olarak bir bahçe bulunmaktadır. Bağbaşı eserleri,Karataş Semayük alanında bulunan mezarlar, Karaburun, Kızılbel ve Bayındır Tümülüsleri sergilenmektedir. Ayrıca Elmalı definesine ait bulguların imitasyonları yer almaktadır.

Adres: İplik Pazarı Mahallesi, Eski Hükümet Konağı, Hükümet Cd., 07700 Elmalı/Antalya

Telefon: 0242 618 44 42

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi:08:30-19:30/Kış Dönemi: 08:30-17:30

Giriş Ücreti: Ücretsiz

PLAJLAR

1-  Tekirova Plajları 

Antalya’nın en güzel ve sakin kıyılarından biri Tekirova Kıyılarıdır. Burada denize girdiğinizde suyun güzelliğiyle kendinizi bulacak ve hayal ettiğiniz tatilin tadını çıkarabileceksiniz. Temiz ve sakin kıyılarıyla güzel alternatiflerden.

2- Konyaaltı Plajı

Antalya’nın en popüler halk plajlarındandır. İçerisinde şezlong ve şemsiye kiralaması için para ödemeniz dışında başka bir ücrete tabii tutulmuyorsunuz. Temiz denizi, altın rengi kumsalları sayesinde dilediğiniz gibi yüzebilecek ve plajın tadını çıkarabileceksiniz.

3- Ay Işığı Plajı

Antalya Kemer’de bulunan Ayışığı Plajı halk plajları arasındaki en güzel plajlarındandır. İçerisinde marketler ve daha birçok su sporunu yapabileceğiniz Ayışığı plajı vazgeçilmez tercihlerinizden olacak. Antalya’dan kolay ulaşımı hızlıca varabileceğiniz plaj, görebileceğiniz en güzel sahillerden biri.

4- Phaselis Plajı

Antalya’nın batı kıyılarında olan Phaselis Plajı, siz ve çocuklarınız için en uygun plajlardan. Diğer plajlara göre daha sığ ve temiz olan plaj, çocuklarınız için daha güvenli bir yüzme ortamı oluşturmakta. Batı kıyılarında gidebileceğiniz en güzel plajlardan Phaselis’i ziyaret etmenizi öneririz.

5- Patara Kumsalı

Patara Kumsalı

İsmini yakınındaki Patara Antik Kenti’nden alan Patara Kumsalı, uzun ve geniş kumsalı ile olukça görkemlidir. Eski Türk filmlerindeki çöl sahnelerine ev sahipliği yapan kumsal, manzarası ve deniziyle turistler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. En güzel kumsallardan bir olan Patara kumsalı Antalya’da görmeniz gereken eşsiz noktalardan biri.

6- Adrasan Kıyıları

Ardasan Kıyıları, doğanın ve yeşilin buluştuğu eşsiz bir yer. Kafanızı dinleyebileceğiniz en huzurlu ve sakın yerlerden olan Adrasan Kıyıları, el değmemiş doğal bir cennet. Birçok turist tarafından ziyaret edilen Adrasan kıyıları oldukça görkemli sahillere sahip. Burada yapacağınız tek şey güzel deniz, güneş ve temiz havanın tadını çıkartmak olacak.

7- Kleopatra Plajı

Antalya’nın en meşhur plajlarından olan Kleopatra Plajı, sarı kumlarıyla ünlü oldukça geniş bir plaj.2 km uzunluğundaki bu plajın adı, güzelliğiyle tanınan Kleopatra’nın bu kıyıdan denize girip, banyo yaptığı efsanesinden gelmiştir. Bu plajın bir diğer özelliği de denizin bu kısımda oldukça sığ olması ve çocukların güvenle yüzebilmesidir.

8- Olympos Plajı

Bölge halkı tarafından tercih edilen sakin ve huzurlu plajlardan biridir. Plajın olduğu yerde denize dökülen bir kaynak suyu çıkmaktadır bu yüzden sıcak suda yüzerken birden soğuk su akıntısını hissedebilirsiniz. Kolayca ulaşabileceğiniz koyda denizin mavisine ve kumların temizliğine hayran kalacaksınız.

9- Lara Plajı

Pürüzsüz kumları ve tertemiz deniziyle sizi kendisine hayran bırakacak bir plaj. Oldukça popüler plajlar arasında bulunan Lara plajı Antalya’da altın kumlarda uzanmak ve yosunsuz denizde yüzmek isteyenlerin ilk tercihi. Türkiye’nin en uzun kumsalı olan Lara Plajı’na kolaylıkla ulaşabilir ve günün tadını çıkarabilirsiniz.

MAĞARALAR

1- Karaini Mağarası 

Karaini Mağarası

Karain, ülkemizin en büyük mağaralarından biridir. Antalya’nın Yağca Köyü’nde yer alır. Burası, ülkemizdeki mağaralar listesinde, içinde insan yaşamış olan en büyük mağaradır. Adım adım ilerlerken, giderek derinleşen odalar ve büyüleyici bir atmosfer, 500.000 yıl öncesinden izler taşıyan Karain Mağarası’nda sizleri bekliyor.

2- Beldibi Mağarası 

Beldibi Mağarası

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Beldibi Mağarası, Antalya-Kemer sahil yolunun yaklaşık 40. kilometresinde Çamdağ Tünelinin çıkışında yer alan bir kaya altı sığınağı. Tarihin izlerini taşıyan bu mağara aşağı ve yukarı sığınaklar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu sığınakların duvarlarındaki geyik, dağ keçisi gibi hayvan figürleri görülmeye değer bir nitelik taşıyor.

Ayrıca; mağara Antalya bölgesinin ikinci önemli prehistorik merkezi halinde. Alanda Mezolitik kültürleri kapsayan 6 tabaka bulunuyor ve arkeolojik bir SİT alanı olan bölge devamlı ziyarete açık. Mağaradaki çakmaktaşı gereçlerinin yanı sıra çanak çömlek parçaları ve özellikle aşı boyasıyla kayalar üzerine yapılmış hayvan figürleri dikkat çekiyor.

Adres: Beldibi,Kemer/Antalya

Giriş Ücreti: 5 TL

3- Korsanlar Mağarası

Korsanlar Mağarası

Alanya Kalesi’nin yer aldığı yarımadanın altında bulunur ve sadece tekneler ile girilebilir. Korsanlar Mağarası’nın ünü, savaştan elde ettikleri ganimetleri ve kızları bu mağarada saklamasından gelmektedir. Varsayılan bir söylentiye göre bu mağaranın içerisiden Alara Kalesi’ne çıkan bir yol olduğu ve korsanların ganimetleri bu yoldan kaleye çıkardığıdır.

4- Fosforlu Mağara 

Fosforlu Mağara

Gün ışığı ile deniz suyunun yansıması sonucu oluşan bu doğal manzara göz ziyafeti yaşatıyor. Mağaraya tekne ile ulaşım sağlayabilir ve hatta yüzebilirsiniz. Geceleri mağaraya vuran ay ışığı ile bam başa bir güzelliğe bürünüyor.

5- Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Çok sayıda sarkıt ve dikitler bulunan mağaranın şöyle bir özelliğinde bahsedilmektedir; bir gazetede 2. Dünya Savaşı’nda atılan gaz bombalarından kaçan askerlerin mağaraya sığındıkları ve içlerinden astımı olanların şifa bulduklarına dair bilgileri okuyan Galip Dere sayesinde birçok doktor ve kimyagerin araştırmaları sonucu mağaranın astım hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Adres Bilgisi: Çarşı Mahallesi, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya

Çalışma Saatleri: 10:00-19:00

Giriş Ücreti: 7 TL

6- Dim Mağarası 

Dim Mağarası

Cebereis Dağı’nın yamacında yer alan mağara, çevresinin piknik alanları ve orman ile kaplı olması sebebiyle en çok ziyaret edilen mağaralardan biridir. Geçmiş dönemlerde insanlar tarafından barınak olarak kullanılması “Gavurini Mağarası” adı almasına neden olmuştur.

Adres: Kestel Mahallesi, Dim Mağarası İşletmesi, 07450 Alanya/Antalya

Ziyaret Saatleri: 09:00-18:30

Giriş Ücreti: Yetişkin: 18 TL/Çocuk: 10 TL

7- Aşıklar Mağarası 

Aşıklar Mağarası

İki girişli bir mağara olan Aşıklar Mağarası, Alanya tarihi yarımadası üzerinde yer alır. Denilene göre çapın aşıkları gözlerden uzak yalnız kalmak istedikleri zaman bu mağaraya gidiyorlarmış. Mağara ismini bu hikayeden almaktadır.

8- Kocain Mağarası 

Kocaini Mağarası

Türkiye’nin en büyük mağara ağzına ve geniş alana sahip mağaradır. Bulunan çimentolu sarnıçlar Romalıların burada yaşam sürdürdüklerine işaret etmektedir. Mağara iç içe geçmiş iki büyük alandan oluşmaktadır.

ŞELALELER

1- Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Antalya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yukarı Düden ve Aşağı Düden şeklinde iki koldan oluşan şelalelerin ikisi de Akdeniz’e dökülmektedir. Şelale kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden almaktadır. Gerek Antalya gerekse yurdun dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan şelaleler özellikle yaz mevsiminde turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Şelalenin alt tarafında bulunan mağaraları da ziyaretiniz esnasında mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer vaktiniz varsa tekne turuyla bölgedeki diğer şelaleleri de görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Şelaleyi ziyaretinizde otopark konusunda herhangi bir problem yaşamıyorsunuz. Bölgede bulunan mekanlarda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kolay bir şekilde karşılamanız da ziyaretinizin hayli keyifli olmasını sağlıyor. Mesire alanına girebilmek için sembolik bir ücret talep edildiğini de belirtmemiz gerek.

Adres: Çağlayan Mahallesi, Lara Cd. No:457, 07230 Muratpaşa/Antalya

Ziyaret Saatleri: 08:00-18:30

Giriş Ücreti: 5 TL

2- Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı

kurşunlu Şelalesi

Yaklaşık 18 metrelik bir yükseklikten dökülen şelale, 7 ayrı ufak şelale ve 7 ayrı göletin birbirine bağlanmasıyla oluşan bir doğa harikası niteliğinde. Şelale geçen yıllarda ziyaretçilerine açılmış ve piknik gibi aktivitelere olanak sağlanmıştır. Şelalenin etrafında çocuk parkı, restoran ve kafe gibi bölümler de bulunmasının yanı sıra aracınız için özel bir otopark da mevcut.

Bir tabiat parkı şeklinde düzenlenen şelale, yemyeşil bir görüntünün içerisinde eşsiz bir manzarayı izleme fırsatı sunarken doğa ile baş başa kalıp dinlenmenize de imkan veriyor. Ayrıca şelalenin etrafında hediyelik eşyalar alabileceğiniz mağazalar da bulunuyor.

3- Manavgat Şelalesi 

Manavgat Şelalesi

Ülkemizin en güzel şelalerinden olan Manavgat Şelalesi, Antalya’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale, Antalya il merkezine 72 km mesafede bulunur. Burası, sadece doğaseverleri değil spor tutkunlarını da mutlu edecek bir yer. Rafting ve araçla safari turları da Manavgat gezisinde sizi bekliyor.

Adres: Sarılar Mahallesi, İstiklal caddesi no:4 D:no:4, 07330 Manavgat/Antalya

Giriş Ücreti: 10 TL

4- Sapadere Şelalesi

Sapadere Kanyonu

Kayalıklar arasından şakırdayan turkuaz mavisi… Sıcaklardan bunalanların kendini bu güzelliğe atıp soluk aldığı cennet. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp yaşadığınızı hissedin!

5- Uçansu Şelalesi 

Uçansu Şelalesi

Sarp kayaların üzerinde uçan sular, görkemli manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Bu şelaleden akan su her yıl büyük rağbet gören Alara Çayı’nın yaşam kaynağı. Ormanların içinde uzun yolculuğun ardından şelale Manavgat’a dökülerek Akdeniz’e karışıyor.

GÖLLER

1- Oymapınar Gölü

Manavgat’a kadar gittiyseniz, barajın arkasında saklı eşsiz bir güzelliğe sahip Oymapınar Gölü’nü de mutlaka görmelisiniz. Gölde isterseniz tekne turlarına katılabilir ya da yüzebilirsiniz.

KANYON

1- Köprüçay

Köprüçay

Doğa yürüyüşleri, kamp kurmak ya da rafting yapmak isteyenlerin ortak adresi Köprüçay, ayrıca kalabalıktan uzak bir tatil geçirmek isteyenler için de son derece doğru bir adres.

2- Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayarak Antalya’ya dökülen ülkemizin en uzun kanyonu olan Köprülü Kanyon, dünyaca ünlü rafting yapılan yerlerden olan Köprüçay’ın içinden geçen Antalya’nın en önemli milli parkları arasında. Köprülü Kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlıyor ve Antalya’da denize dökülüyor.

Milli parkta yapılacak en önemli etkinliklerden biri olan rafting yaz mevsiminde ortalama 7 bin kişinin yaptığı ve herkesin rahatlıkla yapabileceği kolay bir spor. Ayrıca burada kamp yapabilir, karavan kiralayabilir, doğanın yeşilliği ve huzuruna kapılarak dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Raftingin yanı sıra doğa yürüyüşleri, jeep safari, kanyon geçişleri gibi doğa aktiviteleri de yaparak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

MİLLİ PARK

1- Güllük Parkı 

Güllük Dağı Milli Parkı

Antalya bölgesinin iklim ve bitki örtüsünü keşfetmek için muhteşem bir imkan sunan Güllük Dağı Milli Parkı, sınırları içerisinde bulunan Termessos Antik Kenti ile de tarih seven ziyaretçilerini sıklıkla arıyor. Eğer siz de Antalya için bir tatil planı içindeyseniz Güllük Dağı Milli Parkı’nı ve Termessos Antik Kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

KOYLAR 

1- Kekova Koyu 

Kekova Koyu

2. yy’da meydana gelen deprem sonra denize batmıs bir kent Dolichiste… Kazı yapılmadığından dolayı şehrin tarihi hakkında bir bilgi bulunmuyor. Antik döneme ait yapıların denize battığını görmek mümkün. Burada denize girmek yasak olup sadece tekneler ile gezinti yapabilir ve bakabilirsiniz.

2- Adrasan Suluada

Adrasan Suluada

Onların Maldiv’leri varsa bizim de Suluada’mız var. Gerek turkuaz denizi gerekse beyaz kumu fazlası var eksiği yok. İsmini üzerinde bulunan tatlı sulardan almaktadır. Bu tatlı suların şifalı olduğu sanılmaktadır. Hal böyle olunca teknelerin uğrak noktaların biri durumuna gelen Suluda’ya mutlaka gitmek gerekir.

3- Hidayet Koyu 

Hidayet Koyu

Koyun ismi daha önce burada yaşayan Hidayet adında bir adamdan almış. Kendisi vefat ettikten sonra Hidayetin Koyu olarak anılmaya başlamış. Sadece bir tesis bulunması sebebiyle az sayıda ziyaretçi ağırlayabilen koya, tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Bu koyda yüzerken yanınızda caretta cerattalar görürseniz şaşırmayın.

4- Korsan Koyu

Korsan Koyu

Korsan Koyu, hem mavisiyle denizin tadını çıkarabileceğiniz hem yeşili ile ormanlık alanlarında kamp yapabileceğiniz tatil imkanı sunuyor. Hep keyif olmaz birazda tarihi keşfedelim. Burada tarihi Likya yolunda yürüyebilir, Gelidonya Feneri’ne tırmanabilirsiniz.

5- Sazak Koyu (Balayı Koyu)

Sazak Koyu

Antalya’nın insanlığa sunduğu bir armağan… Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere bu koyu yüksek tepeden görmenin hazzı bam başka. Mavi yolculuk kaptanlarının buraya Balayı Koyu adı vermesinin ardından bir diğer bilinir ismi haline gelmiştir.

TURİSTİK NOKTALAR

1- Kaleiçi 

Kaleiçi

Tarihi evlerin bulunduğu sokaklarda keyifli bir yolculuğa ne dersiniz? Kaleiçi sokaklarında huzur bulurken harika fotoğraflar çekebilir, birbirinden eğlenceli dükkanlardan alışveriş yapma fırsatına sahip olabilirsiniz. Antalya’nın bu tarihi semtini görmenizi öneriyoruz.

2- Yanartaş

Yanar Taş

Çıralı’da bulunan Yanartaş, cezbedici görüntüsüyle yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden. Yanartaş, adını doğal gaz sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan alıyor. Denize yakın manzaralı bir konumda bulunan Yanartaş’ta taşlar arasından çıkan alevler hiçbir zaman sönmüyor.

Yunan efsanesine göre; Ephyra kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes, bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Bellerophontes (Belleros’u yiyen) adını alır. Bunun sonucunda Ephyra’dan sürülür ve Argos Krallığına sığınır. Argos Kralı, kendisine sığınan bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos Dağında yaşayan aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Hippones, Pegassos adlı atına biner ve Chimera’yla dövüşmeye gider. Chimera, Hippones’e saldırdığında Pegassos havalanır ve Hippones yere inerken mızrağı ile Chimera’yı yerin 7 kat dibine gömer fakat canavar oradan da alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldır anlatılan hikayeye ve Homeros’un aktardığına göre hala yanmakta olan alevler canavarın yerin dibinden fışkıran alevleridir.

3- Sakıkent Kayak Merkezi 

Saklıkent Kayak Merkezi

Yaz turizmiyle ilgi odağı olan Saklıkent, Antalya’nın 2550 metre yüksekliğinde, Beydağları’nda yer alan Saklıkent Kayak Merkeziyle kış turizmi için de alternatif oluşturuyor. Antalya’ya yakın konumu sebebiyle size günde birkaç mevsim yaşatacak Saklıkent, harika pisti ve doğayla iç içe olmasıyla da her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Antalya’da kayak mevsiminin kısa sürmesi nedeniyle sezon da her yıl hava şartlarına göre değişkenlik gösteriyor. Ancak yine de genel olarak Aralık ayında açılan sezon Mart ayında sona eriyor.

 Antalya gezilecek yerler yazımıza katkıda bulunmak isteyen okuyucularımız aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize yazabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.