antalya

Yüzyıllar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antalya, Akdeniz’in en önemli tarihi eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihin karanlık sayfalarına ışık tutmak ve eski antik yapılar hakkında bilgi almak için Antalya yazımızı inceleyebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘’Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez’’ sözünü hatırlatarak, sizleri yazımıza davet ediyoruz.

Listemizin ilk sırasında;

ANTİK KENTLER

1- Side Apollon Tapınağı

side apollon tapınağı

M.S 150 yılında yapılmış olan tapınağa, ışığın ve güzelliğin tanrısı olarak bilinen Apollon’un adı verilmiştir. Geçmiş zamanlarda kentin tanrıçası olarak kabul edilen Apollo adına ithaf  edilmiş olan eser, Antalya Side’de ayakta kalmayı başarmış yapılardandır.

Tarihi kalıntıları görülmeye değer güzellikte olan Apollon Tapınağı, yıl içerisinde birçok yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte. Roma dönemine ait bu yapıyı görmenizi ve dönemin en ihtişamlı eserlerinden biri olan bu tapınağı yakından incelemenizi öneriyoruz.

2- Aspendos Tiyatrosu

aspendos tiyatrosu

1800 yıllık tarihi olan Aspendos Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli tarihi yerlerinden biri ve aynı zamanda en iyi korunan antik tiyatrolardan biridir. Hikâyesiyle insanları büyüleyen tiyatro, eski mimarinin en güzel örneklerindendir.

Mimar Zeno tarafından yapılan açık hava tiyatrosu konserler ve etkinlikler için hala kullanılmaktadır. İçerisindeki ses ve akustik dağılım sayesinde kendine hayran bırakan yapı birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.Birçok yazıya ve makaleye konu olan Aspendos Tiyatrosu, güzelliğiyle kendine hayran bırakan harika yapılardan biridir. Halk arasında ismi Belkıs olarak da bilinir.

Adres: Sarıabalı Mahallesi, Aspendos Yolu, 07500 Serik/Antalya

Ziyaret Saatleri: 08:30- 19:30

Giriş Ücreti: 35 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

3- Perge Antik Kent

perge antik kenti

Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı olan Perge Antik Kenti, iyi şekilde korunmuş ve günümüze kadar gelmeyi başarmış tarihi bir yapıdır. Hitit imparatorluğu döneminde kullanılan kent sonrasında Romalılar ve Bizanslılar tarafından da kullanılan önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

Kentin içerisinde tiyatro, Helenistik kapı, hamam, stadyum ve sütunlu cadde bulunur. Bu yapılardan çoğu günümüze kadar gelmeyi başarmıştır ancak doğal afetler ve dış etmenler sebebiyle bazı yapılar hasar görmüştür.

Adres: Barbaros Mahallesi, Perge Yolu, 07112 Aksu/Antalya

Ziyaret Saatleri: 08:00–19:00

Giriş Ücreti: 35 TL

4- Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

İskender’in kuşattığı kent olan Patara, Batı Akdeniz’de yer alan eski çağlarda Likya Uygarlığının başkentliğini yapmış bir sahil kasabası. M.Ö. 8. yüzyıllara uzanan geçmişiyle Patara köklü bir tarihe sahip. Antik kent günümüze de iyi bir şekilde ulaşmayı başarmış; tapınak, tiyatro, hamam, meclis, horrea ve stadyumu ile ihtişamlı bir ören yeri resmi teşkil ediyor. Ayrıca Patara dünyanın ilk meclis binasını içinde barındırmasıyla da önemli bir yere sahip.

Antik kent, Hıristiyanlar için de son derece önemli çünkü Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın Pataralı olduğuna dair rivayetler var. Ayrıca Patara’ya girerken Roma devrine ait mezarlara rastlayabilirsiniz. Likya Uygarlığının önemli bir sahil kasabası olan Patara tarihe de tanıklık etmiş bir kent. Ayrıca el değmemiş plajlara sahip olan kentte geçtiğimiz senelerde keşfedilen deniz fenerinin bilinen en eski deniz feneri olduğu söyleniyor. Patara Plajı ince kumu ve sığ denizi ile de bölgenin en güzel plajları arasında.

Adres: Gelemiş Mahallesi, Kalkan Kaş Antalya TR, 07960 Kaş

Ziyaret Saatleri: 08:30- 17:30

Giriş Ücreti: 20 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

5- Olympos Antik Kenti

olympos antik kenti

Tanrılar kenti olarak anılan Olympos, tarihi dokusuyla Antalya’nın doğa harikaları arasında yer alıyor. Olympos, zamanında antik Likya medeniyetinin en önemli kenti olma özelliğini de taşımıştır.

Şehir Osmanlı donanmasının 15. yüzyılda Doğu Akdeniz’i himayesi altına aldığı dönemde terk edilmiş ve Osmanlı’nın eline geçmiştir. Önemli tarihinin yanı sıra önemli bir plaj haline gelen Olympos, ülkemizin güney sahilini kapsayan Olympos-Beydağları Milli Parkı’nın bir kısmını oluşturuyor. Toros Dağları’nın batı kanadında bulunan Beydağları’nın tepelerinden aşağıya indikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Adres: Olympos Örenyeri Yazır Mahallesi Kumluca /Antalya

Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00

Giriş Ücreti: 20 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

6- Xanthos 

Xanthos

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Xanthos Antik Kenti Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Xanthos hakkında, Persler tarafından istilaya uğramışlar ve kazanamayacaklarını anlayınca kadın ve çocuklarını öldürüp kenti ateşe vermişler, kendilerini de bu ateşe atarak intihar etmişlerdir. Yangından kurtulanlar şehri tekrar kurmuştur ve uzun süre önemli şehir merkezlerinden biri olarak ayakta kalmıştır. Xanthos Kenti III. Antiochus tarfından ele geçirilmiş ve uzun müddet Likya’nın başkenti olmuştur. Kent Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Roma İmparatoru Markus Aurelius tarafından tekrar inşa edilmiştir. Fakat daha sonra kent Arap akınlarının olduğu dönemde terk edilmiştir.

Adres: Kınık Mahallesi, Fethiye Karayolu, 07970 Kalkan/Kaş/Antalya

Ziyaret Saatleri: 08:30–19:00

Giriş Ücreti: 12 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

7- Myra Antik Kenti 

myra antik kenti

Myra Antik Kenti’nin bu denli popüler olmasının sebebi Hristiyanlık dininin en sevilen azizlerinden biri olan Nikolaos’un bu şehirde yaşamış olmasıdır. Bu kentte en dikkat çeken yapı  St. Nicholaus Kilisesi yani bilinen adıyla Noel Baba Kilisesi’dir. Bu tarihi kentteki mezar kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir. Antik tiyatro alanında bulunan ve  kabartma ve yazılarla süslenen bu  mezarlıklar göz kamaştırıcı nitelikte.

Adres: Myra Örenyeri, Demre / Antalya

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:30 / Saatleri Kış Dönemi: 08:30- 17:30

Giriş Ücreti: 30 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

8- Syedra Antik Kenti 

Syedra Antik Kenti

Sularla çevrili kentin yerleşim yeri oldukça geniştir. Kentin günümüze ulaşan yapıları; doğal su kaynağı sağlayan sarnıçlar, vaftiz mağarası, görkemli yapıdaki hamam, oldukça geniş sütunlu caddeleri, dükkanları ve tapınakları bulunmaktadır. Syedra Kenti yapılarıyla tam bir Roma kenti olduğunu kanıtlamakta. Roma  İmparatorluğuna karşı ayaklanmaların olduğu dönemde imparatorluktan yana olan halka Septimus Severus’tan teşekkür mektubu yazılarak sütunlu caddelere asılmıştır. Bu mektup Alanya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

9- Simena Antik Kenti

simena antik kenti

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kekova’nın en güzel manzarasına sahip Simena Antik Kenti’ne sadece denizden ulaşım sağlanabilmektedir. Simena Antik Kenti günümüzde Kaleköy olarak adlandırılmaktadır. Kekova Özel Çevre Koruma Alanı içerisinde yer alıp 1. derece arkeoljik sit alanıdır. Muhteşem bir Kekova manzarasına sahip Simena Kalesi kentin simgesi haline gelmiştir. Burada karşılaşacağınız tarihi kalıntılar; Likya Bölgesi’nde ki en küçük antik tiyatro, hamam, tapınak ve mezarlardır. Üçağız’dan kalkan tekneler ya da Kaş ve Demre’den motor turları ile günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Kale Köyü Kaş Yolu, Demre (Kale), Antalya

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00/ Kış Dönemi: 8:30-17:30

Giriş Ücreti: 12 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

10- Sillyon Antik Kenti 

sillyon antik kenti

Bergama Krallğına bağlı olarak Koçhisar Tepesi’nde kurulmuş olup antik kentin en zengin şehirlerinden biridir. Kentte Selçuklu Camii’si, Bizans Kilisesi ve sarnıç bulunmakta. Gereken ilgi gösterilmediği için günümüzde harabe haldedir. Fazla bilinirliğe sahip olmayışından dolayı da ziyaretçi sayısı oldukça azdır. Antalya’ya yolunuz düştüğü takdirde bu unutulmaya yüz tutmuş tarihi bölgemizin turizme kazandırılması adına ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

11- Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Denilen göre Büyük İskender’in alamadığı şehirlerden bir tanesidir. Şehri ele geçiremeyen Büyük İskender yakınındaki Sagalassos şehrine saldırmış ve tüm erkekleri kılıçtan geçirmiştir. Cesurlukları ile bilinen Termossos ordusu yardıma gitmişler fakat daha fazla orduya sahip Büyük İskender savaşın galibi gelmiştir.

Bir kartal yuvasını andıran şehir Toros Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Ziyaret etmek isteyenleri hayli zorlayacak dik bir yamaç üzerinde olup yinede kimseyi bu görkemli yapıyı görmekten alıkoymamaktadır.  Gymnasium, hamam binası, sütunlu cadde, soylu ailelerin heykelleri, şehrin en yüksek tepesinde yer alan tiyatro, tapınak ve mezar gibi birçok kalıntıyı görme şansına sahipsiniz.

Adres: Bayatbademleri Mahallesi, 07800 Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:30 / Kış Dönemi: 08:30-17:30

Giriş Ücreti: 6 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

12-  Arykanda Antik Kenti 

Arykanda Antik Kenti

Bu kentin adı Likya dilince “Ary-ka-wanda” yani “yüksek kayalığın yanındaki yer” demektir. Kent Şahinkaya kayasının bitiminde başlayan bir arazi üzerine kurulmuştur. En üst noktada yer alan yapı; gözetleme kulesidir. Bu bölgedeki kalıntılar kentin ilk yerleşim yeri olduğuna işaret etmektedir. Buranın kuzey kısmında Güneş Tanrısı Helios adına yapılmış bir tapınakta bulunmaktadır. Gözetleme kulesinden sonraki en yüksekteki yapı stadiondur. Bir altında yer alan tiyatro bir sonrakinde ise odeon vardır. Bunların yanı sıra hamam ve mezar kalıntıları da bulunmaktadır.

13- Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti içerisinde yer alan; Xatabura anıt mezarı, Perikle Anıtı, kaya mezarları ve evleri görmek için tepeye tırmanmak gerekiyor. Kentteki en önemli yapı yolun heen alt kısmında yer alan sütun başıdır. Burada  İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Caesar’ın mezar anıtı bulunmaktadır. Kudüs’ten Roma’ya dönerken Limyra Antik Kenti’nde vefat etmesi üzerine anıt yapılmıştır. Sütunlu cadde içerisinde akan derede ziyaret eden misafirler piknik yapabilir, dileyenler ise bu dereye girebilirler. Ayrıca bu kentin içerisinde “Abdal Musa’nın Gözcüsü” olarak bilinen Horasanlı derviş Kâfi Baba’nın Türbesi bulunmaktadır.

Adres: Yuvalılar Köyü, Turunçova, Finike, Antalya

Giriş Ücreti: 6 TL

14- Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti

Bir yanı orman diğer yanı deniz kenarına konuşlanmış bu kent tarih ile  doğanın muhteşem birleşimine tanıklık ediyor. Önemli bir liman kentidir. 3 önemli limanı bulunmaktadır. Bunlar; Kuzey Limanı, Güney Limanı ve Merkez Liman’dır. Bu 3 nokta da denize girmek mümkündür.

Adres: Çamyuva Mahallesi, 07980 Kemer/Antalya

Ziyaret Saatleri: 08:00/19:00

Giriş Ücreti:30 TL

15- Lyrboton Antik Kenti 

Lyrboton Antik Kenti

Yazılan kitabelere yerleşim yerinin adı Lyrboton Kome’dir. Bulunan bir yazıta göre Elaibaris yani Yağ Çiftliği olarak bilinmektedir. Çevresinde tarım ve zeytinlik alanları bulunmaktadır. Burası büyük bir zeytinyağı üretim merkezi olması bölgeyi benzersiz kılmaktadır. Kentin en önemli yapısı ” Erdem” anlamına gelen Arete Kulesi’dir. Ayrıca içerisinde 1 hamam, 4 kilise, 100’e yakın sayıda sarnıç ve 80 üzerinde mezar bulunmaktadır.

16- Rohidopolis Antik Kenti 

Rhodiapolis Antik Kenti

Şehri isminden dolayı Rodoslu’arın kurduğu varsayılmaktadır. Kent Kumluca’nın batısında bulunan tepelerin üzerine konuşlandırılmıştır. Buradan şehri seyretmenin hazzını tatmanız gerekiyor. Kentin restorasyonu ve çevre düzenlemesi Kumluca Belediye’si tarafınca yapılmıştır. Likya’nın en zengin adamı ve en ünlü hayırseveri olan  Opramoas’un tiyatronun arka kısmında bulunan bir anıt mezarı bulunmaktadır.

17- Phellos Antik Kenti

Phellos Antik Kenti

Kenti çevreleyen sınırların kayalık oluşundan dolayı Phellos yani “Taşlık ülke” ismi verilmiştir. En dikkat çekici eserleri arasında lahidler yer almaktadır. Lahdin yanında elinde kadeh tutan mezar sahibi kişinin tasviri yer alır.

18- Letoon Antik Kenti 

Letoon Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmiştir. Döneminin en önemli Likya Dönemi’nin dini merkezlerinden bir tanesidir. Likya Dönemi’ne ait ve Likya dilinde yazılmış en uzun metinler kentte yer almaktadır. 3 önemli tapınak vardır. Bunlardan ilki Ana Tanrıça Leto’nun diğeri Artesmis ve bir diğeri ise Apollon’a ithafen inşa edilmiştir. Bu tapınaklar dışında manastır, çeşme, Roma tiyatrosu gibi önemli kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır.

TARİHİ YAPILAR

 1- Antalya Tarihi Saat Kulesi

antalya saat kulesi

II.Abdülhamit’e ithafen 1901 yılında yaptırılan saat kulesi yerden 14 metre yükseklikte ihtişamlı bir yapıdır. Bizans döneminden kalma bir burcun üzerine inşa edilen yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde ayakta kalmayı başarmıştır.

Saat kulesinin dört bir yanı saatlerle çevriliyken ortasında da bir çan bulunur. Çanın üzerinde ise Greek alfabesine göre yazılmış harfler ve Hz. İsa resmi bulunmaktadır. Günümüzde saatler dijital saatlerle değiştirilmiştir. Bu sebeple eski orijinalliğini kaybetmiştir. Antalya Cumhuriyet Mahallesi‘nde bulunan tarihi yapıyı kesinlikle görmeli ve bu anı ölümsüzleştirmelisiniz.

2- Gelidonya Feneri

gelidonya feneri

Akdeniz’in en uç kısmında bulunan Gelidonya Feneri konumuyla ve muhteşem konumuyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Akdeniz’in en çok akıntıya sahip olduğu bölgede bulunan Fener, birçok gemi için mezar olmuştur.

Ardesan merkeze 5 km uzaklıkta olan fenere gitmek isterseniz birçok yerde görebileceğiniz yönlendirme tabelalarını takip edebilirsiniz. Harika bir gün batımı ve Akdeniz manzarası izlemek için tercih edebilirsiniz.

3- Hadrian Kapısı

hadrian kapısı

130 yılında Hadrinus’un Antalya’yı ziyaret etmesine hitaben yapılmıştır. Antalya surlarının arasında yapılan kapı, surların girişi kapatmasıyla ne yazık ki uzun yıllar kullanılamamıştır.

Günümüzde ihtişamlı görüntüsünü hala koruyan kapı Antalyalılar tarafından ’ Üç Kapılar ‘ olarak da anılmakta. Günümüze adar gelmeyi başarmış olan güzide yapı, yerli yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

4- Yivli Minare Camii 

yivri cami

Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında yaptırılmıştır. Yivli Minare Camii’sinin en belirgin özelliği diğer Anadolu Türk Mimari’sinde ki yapılara benzememesidir. Ayrıca bilinen en eski yapı olarak günümüze ulaşabilmiştir.

5- Süleymaniye Cami

süleymaniye cami

1231 yılında Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubad döneminde yapılmıştır fakat yıllar içerisinde yıkılmıştır. 16. yy’da Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar yapılmıştır. Tek minaresi vardır. Kale Alaeddin, Kale veya Süleymaniye adları ile de bilinir. Pencere ve kapılardaki el işçiliği oyması Osmanlı Dönemi işçiliğinin en güzel örneklerinden bir tanesidir.

6- Alanya Tersanesi

alanya tershanesi

Alaeddin Keykubad tarafından Kızıl Kulesi’nin yapımından sonra inşa edilmeye başlanmıştır. Alaeddin Keykubad’ın Kızıl Kule’nin girişinde yer alan kitabede yazdırdığı üzere iki denizin sultanı olma hayali vardı. Bunun üzerine bu tershaneyi yaptırmıştır. Tershanenin içerisinde bir mescit ve askerlerin kalacağı bir yer bulunmaktadır.

7- Alara Han

alara han

13. yy’da Alaeddin Keykubad tarafından yapılmış bir Selçuklu Dönemi kervansarayıdır. İpek Yolu’dan geçen Selçuklu yönetiminde ki kervansarayların ve inzivaya çekilmiş dervişlerin konakladığı han olduğu bilinmektedir. Bir hükümdarın konaklayacağı kadar ihtişama sahip mimari yapısı ile tüm Anadolu Hanları arasında en önemlisidir.

8- Hıdırelez Kilisesi

hıdırzelez kilisesi

Günümüzde Hristiyan ve Müslümanlar tarafından ibadet etmek amaçlı kullanılmaktadır. Kitabesinde 1873 yılında onarım gördüğü belirtilmektedir. Kitabe şuanda Alanya Müzesi’nde sergilenmektedir. Grek ve Karamanlıca dillerinde yazılmıştır. Her yıl baharın gelmesi ile birlikte kutlama amaçlı insanlar buraya piknik yapmak için gelirler.

9- Gemili Mescit

gemili mescit

Gemili mescit, isminden de anlaşıldığı üzere içerisinde 170 adet gemi çiziminin yer aldığı bir mescittir. Selçuklu Dönemi’nde yapılmıştır. Alanya’da yapılan denizciliğe yönelik bilgileri barındırmaktadır. Alanya Kalesi’ne çıkarken yol üzerinde bulunur.

KALELER

1- Kızıl Kule

kızıl kule

Alaeddin Keykubad tarafından Alanya Kalesi’ni ve tershaneyi denizden gelebilecek olası saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Kale Alanya’nın simgesi haline gelmiştir. Yapımında kırmızı tuğlalar kullanılmıştır. Bu nedenle ismi Kızıl Kule olarak adlandırılmıştır. Kuleye tırmanmak ne kadar yorucu olsa da Alanya’nın muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına seriyor.

Adres: Çarşı Mahallesi, İskele Cd. No:102, 07400 Alanya/Antalya

Ziyaret Saatleri: 08.30- 19.00

Giriş Ücreti: 20 TL

2- Hıdırlık Kulesi

hıdırlık kulesi

Kulenin mimari yapısına bakıldığında 2. yy’da yapıldığı varsayılmaktadır. Kulenin alt katında latin tarzı bir mezar olduğu bilinmekte. Fakat ne zaman ve kim için yapıldığı, zamanla kule duvarlarından sızan suyun fresk kalıntılarını tahrip ettiği görülmekte. Bu mezarın bir benzeri İtalya’da görülmüştür. Bir rivayete göre buranın gözetleme kulesi olarak kullanıldığı ve gelen gemiler bu kuleden takip edilmektedir. Diğer bir söylentiye göre ise; sağlam yapısı sebebiyle savunma amaçlı olarak kullanılmış ve işaret ateşleri buradan yakılmaktaymış.

3- Alara Kalesi 

Alara Kalesi, sivri bir sarp kayanın üzerine Alara Çayı’nın hemen yanına Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olup Selçukluların fethinden sonra 1232 yılında Alaeddin Keykubad döneminde bölümler eklenerek büyütülmüştür. Selçuklu Dönemi mimarisinin inceliklerini yansıtan bir eser… Kulenin yapılma nedeni Alara Han’ında konaklayan kervanları korumaktır. Kale içerisinde hamam, görevli odaları ve saray halen varlığını korumakta. Kaleye 120 basamak çıkarak ulaşılsa da manzarasını gören hiç kimse pişman olmuyor.

4- Ehmedek Kalesi

ehdemek kalesi Helenistik Dönem’den kalan yapıların üzerine inşa edilmiştir. Kale kumandanlarının kaldığı kale; kara tarafından gelebilecek saldırılara karşı yapılmıştır. Selçuklu döneminde gelen ulular burada misafir edilmekteydi. Kalenin içerisinde sarnıçlar, hamamlar ve çok sayıda ocaklar bulunmaktadır.

5- Sinek Kalesi (HAMAXIA) 

sinek kalesi

 

Sedir ağaçlarının çokça bulunması sebebiyle gemi yapımında kullanılmıştır. Ayrıca Antonius’un Kleopatra’ya hediye ettiği söylenmektedir. Yazıtlarda bahsedilene göre Hermes ve Serapis’in tapınakları bulunmaktadır. Kent surlarının büyük çoğunluğu yıkılmış durumdadır. Kentin kuzey batı surlarının arka tarafına doğru büyük bir nekropol ve kül kutuları ve öneli eserler Alanya Müzesi’nde sergilenmektedir.

6- Alanya Kalesi 

alanya kalesi

Helenistik Dönem’de yarımada üzerine inşa edilmiş olup Alanya’nın en önemli simgelerindendir. Kent 1221 yılında Alaeddin Keykubad tarafından alındıktan sonra tekrar yaptırılmıştır. Su ihtiyacının karşılanması üzerine 400 sarnıç yapılmış olup bu sarnıçla günümüzde halen kullanılmaktadır. Kaleye çıkan yol yamaçlarının üzerinde restaurant ve cafeler yer almaktadır.

Adres: Hisariçi Mahallesi, 07400 Alanya/Antalya

Giriş  Ücreti: 20 TL

Çalışma Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:30/ Kış Dönemi: 08:30- 17:30

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

 Antalya’nın tarihi yerleri yazımız hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmında bizimle paylaşın lütfen 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.