Bodrum’un Yöresel Yemekleri

0
1080
Keşkek

Bodrum’da ağırlıklı olarak balık ve salata kültürü hakim.

Balık kültürü çeşitli soslarla servis edilerek iştah açıcı bir görünüm kazanmaktadır. Salatalar balıklarla birlikte bir bütünlük oluşturur. Bodrum‘un ağız sulandıran nefis yemeklerini değerli okurlarımız için derledik.

Çökertme Kebabı

Çökertme Kebabı

Bodrum denilince akla gelen ilk lezzettir. Bu yemeğin ana malzemesi küp küp doğranmış dana etinden oluşur. Rendelenmiş patates çubukları görsel bir şölen yaratır. Yanında süzme yoğurt eksik olmaz.

Döş Dolması

Döş Dolması

Ete doyuran bir ana yemektir. Yapımı emek ister, herkesin harcı değildir. Odun ateşinde pişirilmesi, yemeğin lezzeti artıran bir etken.

Ekşili Balık

-Ekşili Balık

Ekşili balık yemeği özel bir sosla hazırlanarak yapılır. Bu sosun içerisinde salça, sarımsak ve domates kullanılır.

Kefal Dolması

Kefal Dolması

Balık lezzetlerinin arasında en çok sevilendir. İç pilavla servis edilen balık etine doyum olmaz.

Keşkek

Keşkek

Bu yemekte oğlak eti veya tavuk eti kullanılır. ‘Düğün yemeği’ olarak da bilinir. Üzerine tereyağında kızdırılmış kırmızı pul biber ile servis edilir.

Oğlak Yahni

Oğlak Yahni

Bodrum’un en leziz et yemeklerinden birisidir. Bu yemeğin lezzetinin sırrı kemikli oğlak etinden gelmektedir. Kemiğin lezzeti, yemeğin suyuna aroma katmaktadır.

Börülce Ekşilemesi

Börülce Ekşilemesi

Börülce, Ege bölgesi için önemli bir sebzedir. Bu sebzenin en saf halini Bodrum’da bulabilirsiniz. Börülcenin hemen hemen her yemeği yapılır fakat genelde salatası tercih edilir. Bu yemeğin içerisine katılan ev yapımı nar ekşisi damakta güzel bir tat bırakır.

Yağlı Patlıcan Yemeği

Yağlı Patlıcan Yemeği

Bu yemeğin ana malzemesi patlıcandır. Yörede en çok sevilen lezzetler arasında yer alır. Zeytinyağı ile hazırlanan bu yemek oldukça hafiftir.

Kaya Koruğu Salatası

Kaya Koruğu Salatası

Deniz ferahlığını içerisinde barındıran bir lezzettir. Kara koruğu halk arasında ‘deniz kerevizi’ olarak da bilinir. Deniz kıyılarındaki kayalıklardan toplanan bu ürün, salamura olarak da hazırlanabilir.

Lokma

Lokma

Hamur tatlıları arasında yerini alır. Özel günlerde ve hayır işlerinde dağıtılan bir tatlıdır. Bodrum için önemli bir gelenektir diyebiliriz. Çeşitli beldelerde farklı biçimlerde yapıldığına şahit olabilirsiniz. Datça’da bu lezzet hilal şeklinde yapılmaktadır. Yanında kaymaklı dondurma ikram edilir.

Bodrum’un yöresel lezzetlerini deneyip tatmak istiyorsanız en uygun uçak biletleri veya en hesaplı otobüs biletleri için Bilet Bayi’yi ziyaret edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
12

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here