New York Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 15 Yer

0
1519
New York City, ABD

New York, sadece Amerika’nın değil dünyanın en kalabalık ve ilgi çekici metropollerinden biri olarak kabul ediliyor. 

New York şehri ziyaretçilerine adeta büyülü bir kapıyı aralıyor. Ziyaretçiler New York’ta muhteşem güzellikte manzaralar, etkileyici müzeler, binalar ve daha birçok şeyi görme şansına sahip olabiliyor. Oldukça büyük olan bu şehri çok kısa sürede gezmek pek mümkün değil. Bu nedenle New York’u görmek için uzun süreli bir gezi planlamanın daha isabetli olacağını söyleyebiliriz. Sizler için bu özel şehirde öncelikle görülmesi gereken yerleri listeledik.

New York Gezilecek Yerler

1. Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli

Ziyarete açık olan heykel New York’un ve Amerika’nın en önemli simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Özgürlük heykeli, 1886 yılında Amerika’nın kuruluşunun 100. yılında Fransa tarafından hediye edilmiştir.

2. Times Meydanı

Times Meydanı

Dünyanın en önemli meydanlarından biri olan Time Meydanı, 24 saat boyunca araç ve yaya trafiğinin aktığı ender yerlerden biri. Bu özelliği ile en hareketsiz insanın bile canlanabileceği bir ortama sahip olan olan bu özel meydanı mutlaka görmelisiniz.

3. Empire State Binası

Empire State Binası

5th cadde üzerinde bulunan Empire State Binası, birçok ünlü firmanın ofislerine ev sahipliği yapıyor. 86. ve 102. katlarda bulunan seyir terasları ise özellikle akşam saatlerinde ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor.

4. Central Park

Central Park

New York’un can damarlarından biri olan Central Park, hem yerli halk için hem de ziyaretçiler için oldukça önemli uğrak yerlerinden biri. Yeşillikler içinde 300 hektardan fazla bir alanda bulunan parkın içinde bulunan göller ise insana ayrı bir huzur veriyor.

5. Rockefeller Center

Rockefeller Center

Şehri gözetlemek için çıkılabilecek en güzel seyir tepelerinden biri bu binada bulunmaktadır. Binaya giriş için önceden biletinizi almanız gerekiyor. Biletle birlikte binaya çıkabileceğiniz saat de belirleniyor. Bu nedenle şehrin akşam manzarasını seyretmek istiyorsanız sabah erken saatlerde gişeye giderek biletinizi almanız faydalı olacaktır.

6. Metropol Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi

Kısaca MET olarak bilinen Metropolitan Sanat Müzesi, 2 milyonu aşkın eserin sergilendiği ve yılda 6 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği tam bir sanat mabedi. Müzenin tamamını ziyaret etmek için 1 tam günün bile yetmeyeceği ifade edilmektedir.

7. Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü

1883 yılında hizmete açılan Brooklyn Köprüsü, Manhattan ve New York şehirlerini birbirine bağlıyor. Muhteşem bir tasarıma sahip olan köprü, New York gezilecek yerler listesinde olmayı sonuna kadar hak eden bir yapı.

8. Soho

Soho

Türkiye’deki Nişantaşı’nı andıran Soho, antik binaları ve butik alışveriş dükkanları ile yerli ve yabancı halkın çok ilgi gösterdiği caddelerin başında geliyor.

9. Grand Central Terminali

Grand Central Terminali

Dünyanın en büyük tren istasyonlarından birisi olarak kabul edilen Grand Central Terminali, bünyesinde barındırdığı birçok mağaza ile aynı zamanda çok önemli bir alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor. Terminalin tavanında bulunan gökkubbe çizimi ise oldukça etkileyicidir.

10. Chinatown

Chinatown

Sokaklarında birçok Çince tabela görebileceğiniz Chinatown, ziyaretçilerine Çin kültürüne dair birçok şeyi gözlemleme ve deneyimleme imkanı sunuyor.

11. 9/11 Dünya Ticaret Merkezi

İkiz Kuleler Müzesi

11 Eylül saldırılarının ardından yeniden inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi içinde bulunan İkiz Kuleler Müzesi, New York gezilecek yerler arasında ziyaretçileri oldukça etkileyen yerlerden biri.

12. Little Italy

Little Italy

Tıpkı Chinatown gibi Little Italy de ziyaretçilerin farklı bir kültürle tanışmasına olanak tanıyor. İtalyan Mahallesi’nde İtalya’nın yemek ve yaşam kültürünü yakından inceleme şansına sahip olabiliyorsunuz.

13. Aziz Patrick Katedrali

Aziz Patrick Katedrali

1878 yılında ibadete açılan Aziz Patrick Katedrali, şehrin en ilgi gören caddelerinden biri olan 5th Cadde’de bulunuyor. Katedral, devlet kademesindeki önemli kişilerin cenazelerinin de kaldırıldığı yer olarak dikkat çekiyor.

14. Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi

Birçok sanatçının orijinal eserlerinin sergilendiği müze, binasının farklı ve özel tasarımıyla da ilgi görüyor. Müzede çağdaş sanata dair birçok önemli eser sergileniyor.

15. Flatiron Binası

Flatiron Binası

Oldukça farklı bir tasarımla inşa edilen Flatiron Binası, dünyanın ilk gökdeleni olarak biliniyor. Bu özelliği ile binanın görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de hemen New York için ucuz uçak bileti seçeneklerine göz atabilir ve bu güzel şehrin etkileyici noktalarını keşfe çıkabilirsiniz. New York konaklama tavsiyeleri için New York’ta nerede kalınır yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.