Londra Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 53 Nokta!

Londra Nerede & Hangi Ülkede? Londra, Avrupa’ya bağlı olan İngiltere’nin başkentidir. Konum olarak Atlas Okyanusu üzerindeki Britanya Adası’nda bulunmaktadır.

Londra Hakkında: İngiltere’nin başkenti ve en büyük şehri olan Londra, Avrupa’nın kalbi sayılan bir merkezdir. 9 milyonluk nüfusuyla ülkenin turistik başkenti konumunda bulunan Londra, nüfusundaki etnik çeşitlilik sayesinde kozmopolit bir yapıdadır. Farklı dillerin ve dinlerin bir arada bulunduğu, doğası ve tarihi noktalarıyla her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Londra, İngiltere’nin en çok ziyaret alan noktasıdır.

Ortalama Gezi Süresi: Londra’yı gezmek için 5-6 gün gerekiyor.

Londra Pahalı Mı? Evet. Londra’da her şey pahalı diyemeyiz ama totale baktığımızda konaklama, yemek ve ulaşım diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Şehrin ucuz sayılacak noktaları ise, girişlerin çoğunun ücretsiz olduğu gezi noktalarıdır diyebiliriz. Bunun yanında Londra’da- özellikle köprü civarı- konaklama noktaları oldukça pahalı olurken, taksi gibi ulaşım araçlarında kısa mesafeler için bile fazla ödeme yapıyorsunuz. Şehirde konaklamayı da dahil edersek günlük 80 € gibi bir tutarı gözden çıkartmanız gerektiğini hesaplayarak, gezinize buna göre bir bütçe ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Londra Nasıl Bir Yer? Güvenli mi? Herkesin bir defa ziyaret etmek istediği, gidenlerin tekrar gitmek istediği Londra, güvenli şehirler arasındadır. Tehlikeli ve kaçınılması gereken noktaları olsa da genel olarak bu durumlarla pek karşılaşılmaz ve güvenli seyahat edilebiliyor. En tehlikeli suç yankesicilik olmakla beraber, popüler yerlerde dikkatli olursanız bu riski en aza indirebilirsiniz.

Ziyaret İçin En İyi Zaman? Mart- Mayıs ayları arası en iyi zaman sayılıyor.

Yardımcı Uygulamalar: Londra’ya seyahat etmeden önce bu uygulamaları indirmeniz önemli. Kimseye sormadan yolunuzu ve ulaşım araçlarını kolaylıkla bulabileceksiniz.

-Gezi için;

-Ulaşım için;

Ulaşım: Londra’ya ulaşımda Avrupa’nın en yoğun hava trafiğine sahip olan London Heathrow Havalimanı kullanılmaktadır. Londra merkezine 30 dakika uzaklıkta bulunan havalimanı Londra’ya yapılan seyahatlerin en çok kullanılan havalimanıdır.

Tasarruf Kartları: Londra’da kullanabileceğiniz tasarruf kartlarını metro istasyonlarından veya gazete bayilerinden temin edebilirsiniz.

-Ulaşım için;

-Seyahat için;

Londra-İstanbul Saat Farkı: Londra saatleri İstanbul’dan 2 saat geridedir. İstanbul’da saatler 17:00 olurken, Londra’da 15:00 olacaktır.

Londra’da Ne Yenir? Ne İçilir? Londra yemekleri geleneksel Avrupa yemeklerinden daha farklı olarak saray mutfağının klasiklerini içeren zengin bir menüye sahiptir. Londra Yeme İçme Rehberi  Yazımızda tüm detaylarını inceleyebileceğiniz gibi ünü sınırları aşan İngiliz kahvaltısının da tadına bakmadan geçmeyin diyoruz. 🙂

Restoran Bahşiş Oranları: İngiltere restoranlarında, bahşiş hesabın %10-15’i oranında adisyona otomatik olarak eklendiği için ekstradan bahşiş bırakmanıza gerek yoktur. Ancak barlarda bu uygulama olmadığı için dilerseniz bırakabilirsiniz.

*Londra Gezilecek Yerler Videosu

*Londra Gezilecek Yerler Listesi

-Simgesel Yapılar

1. Big Ben

Big Ben

Burası Neresi? Big Ben, Londra’nın ünlü saat kulesinin adıdır. Westminster Sarayı’nın yanında bulunan kule dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saati olarak sembolleşmiştir. 2012 yılında kraliçenin tahta çıkışının onuruna ismi değiştirilerek ‘’Elizabeth Kulesi’’ olarak belirlenmiş ancak günümüzde hala Big Ben ismi daha fazla kullanılmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Londra’da görülmesi gereken yerler listelerinin olmazsa olmazı, 13 yon ağırlığı ve devasa büyüklükteki çanıyla meşhur Big Ben’dir.  Açılış tarihi olan 1859 yılından beri sadece bir defa (ikinci dünya savaşı esnasında) duran saat, yıllardır zamanın akışını kesintisiz olarak göstermektedir.

Saat başlarında çalan çanların sesini duymak için bile ziyaret edebileceğiniz kule, aynı zamanda kolay ulaşılabilir konumu, Londra otobüs ve metro duraklarının önünden geçmesiyle rahatlıkla ziyaret edilebilir bir noktada bulunuyor. Bir araştırmaya göre Londra’nın en çok ziyaretçi alan noktasının Big Ben olduğunu da unutmayalım.

Big Ben’de Ne Yapılır?  Ağustos 2017 yılında tadilat sebebiyle kapatılan ve bakım çalışmalarının 2021’de bitmesi planlandığı için bu tarihler arasında Big Ben’i sadece dışarıdan görebiliyorsunuz. Ancak normalde sayısız Big Ben turundan birine katılıp, saat kulesinin içinden Londra’yı gözlemleme ve Elizabeth Kulesi’nin en tepesine çıkıp devasa çanı yakından görme şansını yakalayabilirsiniz. Şu anda aktif olmasa da ilerleyen zamanlar faydalanabilmeniz için Londra Big Ben turları linkini aşağıda sizlerle paylaşacağız.

 • Konum: Westminster, London SW1A 0AA, Birleşik Krallık
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Yol Tarifi Al >

2. London Eye

London Eye

Burası Neresi? Londra’nın sembolik yapılarından olan London Eye, 135 metre yükseklikteki devasa bir dönme dolaptır. 165 metre yüksekliğiyle 2006 yılına kadar dünyanın en büyük dönme dolabı olma özelliğine sahipti.

Neden Gitmeliyim? Tamamlanması 7 yıl süren ve bu zaman boyunca sayısız kişinin çalıştığı bu mühendislik harikası yapı, Londra’dan 24 mil ilerisine kadar görmeye olanak sağladığı için Londra Gözü olarak adlandırılmıştır. Her uzantısında bir kapsül olmakla beraber 32 cam kapsüle ev sahipliği yapan London Eye, her kapsülde de 25 kişi taşıyabiliyor.

Ağırlığının etkisiyle oldukça yavaş dönen dönme dolapta bir turu yaklaşık 30 dakikada tamamlıyorsunuz. London Eye’da yapacağınız bir yolculuk sayesinde, özellikle açık havalarda ‘’ İyi ki bu deneyimi yaşamışım’’ diyeceğiniz enfes panoramik bir manzara sizi bekliyor. İçerisinde Londra hakkında üç boyutlu kısa bir filmde izleyebileceğiniz London Eye, şehrin en turistik noktalarından.

İpucu! Londra Gözü; Westminster Sarayı, Big Ben ve Trafalgar Meydanı’na oldukça yakın olduğu için hepsini aynı günde gezebilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Burası şehrin en turistik noktası olmakla beraber en pahalı gezi noktalarından biridir diyebiliriz. Yetişkinlerde 27 € olan standart bilet fiyatı, uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız hızlı geçişle birlikte 40 €’a kadar yükseliyor.

3. Londra Kalesi

Londra Kalesi

Burası Neresi? Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan Londra Kulesi veya kullanılan diğer adıyla Londra Kalesi’nin tarihi 1078 yılına kadar dayanmaktadır. 1078 yılında I. William tarafından yaptırılmış olan kale hem saray hayatının devam ettiği bir yaşam alanı hem de savunma kalesi olarak kullanıştır.

Neden Gitmeliyim? Londra’nın tarihi yerleri arasında belki de en eski yapılardan biri olan Londra Kalesi, aslında saray suçluluklarının tutulması amacıyla inşa edilmiştir. Tarihi boyunca çok sayıda idam ve işkenceye ev sahipliği yapması da kaleyi enteresan kılan noktalardan biri. Hatta bunlar arasında en ünlü olanı I. Elizabeth’in annesi, eski İngiltere kraliçesi Anne Boleyn’in idamının burada gerçekleştirilmiş olmasıdır. Tarihi kaleyi ziyaret ederek acı anıların yaşandığı idam noktalarını sonrasındaysa Kraliyet ailesinin mücevherlerinin sergilendiği kısımda gözlerinizin nasıl kamaştığına şahit olabilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Londra Kulesi’ni ziyaret etmek için sabah erken saatleri veya kapanış saatine yakın gitmenizi öneriyoruz çünkü öğlen saatleri kalabalığın en fazla olduğu saatler oluyor.

 • Konum: Tower of London, London, EC3N 4AB
 • Telefon: +44 20 3166 6000
 • Çalışma Saatleri: 09:00-17:30
 • Giriş ücretleri: 28,00 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

4. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Burası Neresi? Yapım tarihi 1703 yılına dayanan İngiltere’nin ünlü Buckingham Sarayı, 18. Yüzyıldan kalma büyüleyici yapısıyla Londra’nın önemli turistik noktaları arasındadır.

Neden Gitmeliyim? Londra gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı, sayısız savaş atlatmış ve Kraliyet Ailesi’ne hizmet etmiş olan Buckingham Sarayı geliyor. Saray, yılın sadece Temmuz-Ekim arasındaki birkaç aylık sürede açık olduğu için bu dönemlerde şehirde olacaksanız önceden turlara göz atmanız ve yerinizi ayırtmanızı öneriyoruz.

Kraliyet Ailesi’nin yaşantısının detaylarını öğrenebileceğiniz sarayda aynı zamanda Devlet Odaları ve Kraliçe’nin Galerisi kısımlarını da ziyaret edebilirsiniz. Bu bölümlere girmek istemezseniz sadece saray ziyareti için alacağınız biletler daha uygun fiyatlı olacaktır.

Aklınızda Bulunsun! Buckingham Sarayı’nın en sevilen anlarından biri de Muhafız Değişimlerinin yapıldığı anlardır. Çarşamba, Perşembe, Cuma, Pazar ve Pazartesi günleri 11:00’da gerçekleşen değişimleri izlemeye binlerce kişi geliyor.

Zamandan Avantaj Sağlayın: Buckingham Sarayı’nın yakınında gezilecek yerler arasında; Westminster Manastırı, Yeşil Park, Apsley Evi ve St. James’s Parkı bulunuyor.

 • Konum:
 • Telefon: +44 303 123 7300
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Giriş ücretleri: 26,50 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

5. Tower Bridge

Tower Bridge

Burası Neresi? Thames Nehri’nin iki yakasını bir araya getiren, araç geçimi ve yaya kullanımına açık olan 1894 yılı yapımı bir köprüdür. Köprünün detaylarına inecek olursak, 240 metre uzunluğunda ve nehirden 64 metre yükseklikte olduğunu belirtelim.

Neden Gitmeliyim? Bir köprüden daha fazlası, İngiltere’yi ziyaret eden hemen herkesin uğradığı bu köprü şehrin sembolik noktaları arasında yer alıyor. Eskiden nakliyeler esnasında ortadan ikiye hidrolikler sayesinde açılan köprü, günümüzde nadir de olsa bazen yine açılıp, kapatılmaktadır.

Köprünün iki ayağında da iki kule bulunmakla beraber köprüyü ziyaret ettiğinizde ücret ödeyerek dilerseniz Köprü Kulesi’ne de çıkabilirsiniz. İçerisinde hidrolik mekanizmaların nasıl çalıştığını görebilir ve açılır-kapanır köprü tarihini gösteren bir sergiye sahil olabilirsiniz. Fotoğrafa dikkat ederseniz Kuzey ve Güney köprülerini birbirine bağlayan bir uzantı olduğunu görebilirsiniz. Tamamen camdan yapılan bu geçit sayesinde iki kule arasında geçerken ayaklarınızın altında Thames Nehri ve Tower Bridge’ı hissetmenin heyecanını yaşıyorsunuz.

Eşsiz bir deneyim olduğunun garantisini verebiliriz!  Köprü geçişleri ücretsiz olmakla beraber, kuleye çıkmak için 9 pound ödemeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Londra fotoğraflarında gotik tarzı mimarisiyle dikkat çeken, şehrin sembolü ve en turistik noktası olan bu köprüden yürüyerek geçmenin keyfini çıkartmalısınız!

Tasarruf İpucu: Kule fiyatları pahalı geldiyse internetten online bilet alarak %10 indirimin tadını çıkartın.

 • Konum: Tower Bridge Rd, London SE1 2UP, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 (0) 20 7407 9191
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Giriş ücretleri: 12 €
 • Yol Tarifi Al >

6. Millennium Köprüsü

Millennium Köprüsü

Burası Neresi? Yayalara açık bir köprü olan Milennium Köprüsü,2000 yılında açılmış olup Thames Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlamaktadır. Görüntü itibariyle ‘’ışın bıçağı’’ benzetmesi yapılan köprünün tasarımı; Arup, Foster and Partners  grubu ve Anthony Caro’ya aittir.

Neden Gitmeliyim? Yazımızın çoğunda bahsi geçen meşhur Thames Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlayan köprü sadece yaya geçişine açık çelik asma bir köprüdür. 325 metre uzunluğundaki bu köprünün bir ucu Tate Modern’e çıkarken diğer ucu St. Paul Katedrali’ne çıkmaktadır. Aslında Londra gezilecek yerler listenizi tamamlarken sıklıkla kullanacağınız bu köprü, Tower Bridge’den sonra nehir üzerinde geçiş sağlayabileceğiniz bir diğer köprüdür.

Dikkatlice Bakın! Bir yaya köprüsünden daha fazlası olarak bu köprü 400 adet sanat eserine de ev sahipliği yapmaktadır. Sokak sanatçısı Chewing Gum Man’ın yaptığı minik figürlerle süslenen şaheserler köprü boyunca size eşlik eder.

 • Konum: Thames Embankment, London SE1 9JE, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7606 3030
 • Yol Tarifi Al >

-Tarihi Yerler

7. St. Paul Katedrali

St Paul Katedrali

Burası Neresi? Dünyanın en büyük ikinci katedrali olan St. Paul Katedrali, Christopher Wren tarafından tasarlanmış, 1676-1710 yılları arasında yapılmış önemli bir yapıttır.

Neden Gitmeliyim? Yapıldığı yerden yüzyıllar öncesinde bir Yunan tapınağı olduğu bilinen bu yerde, MS.604 yılında ahşaptan yeni bir kilise yapılmıştır. Ahşap olması sebebiyle tahrip olan ve yangında zarar gören kilisenin yerine günümüzdeki St. Paul’s Katedrali 1676 yılında inşa edilmiş oluyor. Anlattığımız gibi birkaç defa inşa edilmiş olan bu yapı iç ve dış dekorasyonuyla ihtişamlı ve göz alıcı fresklerle süslenmiş, özellikle tavan dekorasyonlarıyla çok dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Devasa bir haç şeklinde tasarlanan tavanlara bakmaktan boynunuz ağrıyabilir, o derece.

Tüm bölümleri ayrı güzelliğe sahip olan katedralin en dikkat çeken yerlerinden biri de Kubbe kısmıdır. Etkileyici akustiğiyle ufacık bir fısıldaşmanın bile net duyulabildiği kubbeye katedral içerisinde merdivenle ulaşabiliyorsunuz. Yaklaşık 300 adımlık bir yürüme mesafesiyle çıkabileceğiniz Kubbeden şehrin en güzel manzaralarından birini de izleyebiliyorsunuz. Tabi katedrali ziyaret etmişken içerisindeki Taş Galeri ve Altın Galeri de görülmesi gereken noktalar arasında.

Unutmayın! Katedralin altı kısmında yer alan ‘’ Mezar Odaları’’ İngiltere’deki önemli şahısların mezarlıklarını içerisinde bulunduruyor. Dilerseniz gezebileceğiniz mezar anıtları içerisinde; Lord Nelson ve Churchill’in mezarları yer almakta.

 • Konum: St. Paul’s Churchyard, London EC4M 8AD, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7246 8350
 • Çalışma Saatleri: 08:00 – 16:30
 • Giriş ücretleri: 17 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

8. Westminster Sarayı

Westminster Sarayı

Burası Neresi? Londra’nın en ünlü yapılarından biri olan Westminster Sarayı, İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyorlar. Thames Nehri’nin kuzey yakasında bulunmakla beraber, 1.200 odası ve 4.8 kilometrelik uzun koridorlarıyla 19.yüzyıldan beri Londra’da hizmet vermektedir.

Neden Gitmeliyim? Thames Nehri’nin kıyısında bulunan, Gotik mimarisiyle göz kamaştıran Westminster Sarayı, dışı kadar iç kısmıyla da ilgi çekmekte. Sayısız odası ve İngiltere krallarının heykellerine ev sahipliği yapan parlamento nehrin tam önünde bulunmasıyla ziyaretçilerine enfes panoramik bir manzara da sunuyor.

Tabii içerisinde parlamentonun yer alması sebebiyle burayı normal zamanlarda sadece cumartesi günleri veya Temmuz-Ekim arası Pazartesi-Perşembe arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca hemen bitişinde olan Victoria Kulesi ve Big Ben’de saray gezisinden sonra görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

 • Konum: Westminster, London SW1A 0AA, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7219 3000
 • Çalışma Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş ücretleri: 25,5 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

9. Westminster Abbey (Westminster Manastırı)

Westminster Abbey (Westminster Manastırı)

Burası Neresi? Şehrin en eski ve ünlü dini yapısı olan Westminster Manastırı, 1065’ten günümüze gelen ayaklı bir tarihtir. VIII. Henry tarafından katedral statüsü verilen Westminster, taç giyme törenleri gibi tarihin en önemli anlarına şahitlik yapmıştır.

Neden Gitmeliyim? Tarihin değiştiği birçok ana şahitlik eden manastır, günümüzde de önemli etkinliklerin yapıldığı sıkça ziyaretçi alan tarihi bir yapıdır. Taç giyme törenlerinden, Prenses Diana’nın ölüm yıl dönümüne kadar çok sayıda etkinliğin yapıldığı manastır, Orta çağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak ayakta kalmayı başarmıştır. Etkileyici dekorasyonunun yanı sıra ziyaret etmenizin en büyük sebeplerinden biri içerisindeki ilgi çekici noktalar olacaktır. Manastırı gezerken göreceğiniz bölümler arasında; Lady Şapeli, Şair Köşesi, Kral Edward’ın Tahtı, Manastır ve Kolej Bahçesi kısımları bulunuyor.

Her noktasında tarih ve ihtişam çıkan bu noktayı tüm detaylarıyla keşfedebilmeniz için sesli rehberler tüm manastır gezisi boyunca gruplara eşlik ediyor. Ek bir ücret ödemeden alabileceğiniz bu hizmet sayesinde merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebileceksiniz. Buradaki harika atmosferi yaşamak için Londra yapılacak şeyler listenizin baş sıralarına burayı ziyaret etmeyi eklemenizi tavsiye ediyoruz.

10. Kensington Sarayı

Kensington Sarayı

Burası Neresi? İngiltere’de genç kraliyet ailelerine ev sahipliği yapan Kensington Sarayı, 17. Yüzyıldan bu yana resmi ikametgâh olarak kullanılmaktadır.

Neden Gitmeliyim? İngiltere’deki royal yaşantısını merak ediyorsanız Kensington Sarayı ilk ziyaret noktanız olmalı. Londra’da bulunan sarayın son ev sahipleri Prens Harry ve Meghan Markle olmakla beraber İngiltere halkının kalbinde taht kuran Prenses Diana da bir süre bu sarayda yaşamıştır. Saray halka açık olmakla beraber tarihi devlet dairelerini gezip içeriye kadar girebiliyorsunuz. Sadece özel dairelere giremediğiniz bu sarayın geri kala tüm bölümlerini gezebilir, Royal yaşantısına en yakından şahit olabilirsiniz.

 • Konum: Kensington Gardens, Kensington, London W8 4PX, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 333 320 6000
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş ücretleri: 17,5 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

11. Hampton Court Sarayı

Hampton Court Sarayı

Burası Neresi? Saray, Thames Nehri’nin yanında VIII. Henry tarafından kullanılan bazı rivayetlere göre ‘’hayaletli ‘’ olarak adlandırılan Londra saraylarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Esrarengiz olaylardan hazzetmiyorsanız bu maddeyi atlamalısınız çünkü korku filmlerini andıran hikayesiyle Hampton Court Sarayı’nı gezmek cesaret istiyor. Yapımı Victoria Dönemi’ne kadar dayanan sarat 1838 yılından beri halkın ziyaretine açık durumdadır. Zamanında Kral VIII. Henry ve ailesinin yaşamını sürdüğü sarayın kötü üne sahip olmasının sebeplerinden biri, kralın eşlerinin birçoğunun esrarengiz bir şekilde hayatlarını kaybetmesinden gelmektedir.

Burayı ziyaret edenler saraydan garip seslerin geldiğini ve 3 farklı hayaletin bu sarayda dolaştığını söylemektedir. Bu söylentilere kulak asmayıp gezmek isterseniz saray içerisinde Tudor Hanedanı’na ait eşyaları görebildiğiniz gibi etrafta o döneme ait kıyafetlerle dolaşan kişilerin olduğunu da görebilirsiniz. Ruhu yansıtmak amacıyla böyle bir mizansende dolaşan insanlarla eski dönemlerdeki hayatı tam olarak hayalinizde canlandırabiliyorsunuz.

*Hayaletli Saray söylentilerine kulak asmayıp bu muhteşem sarayı incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 • Konum: Hampton Ct Way, Molesey, East Molesey KT8 9AU, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 3166 6000
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 16:30
 • Giriş ücretleri: 24,5 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

-Müzeler

Londra gezilecek yerler listelerinin büyük kısmını müzelerin oluşturduğunu belirtelim. Bu kültür,sanat ve bilimle iç içe olan şehirde müzeleri gezmenin en güzel yanlarından biriyse neredeyse tümünün ücretsiz girişe sahip olmasıdır. Aşağıda seçkin müzelerden birkaçına değindik ancak daha fazla detay için Londra’nın En İyi Müzeleri yazımıza buyrun.

12. British Museum

British Museum

Burası Neresi? Dünyanın en kapsamlı Antik Çağ ve Etnografya parçalarının yer aldığı British Museum, eski zamanlardan günümüze ulaşmış en kıymetli koleksiyonlara ev sahipliği yapan bir müze. 1753 yılından beri hizmet vermekte olup, insanlık tarihine ve kültürüne ışık tutmayı amaçlıyor.

Neden Gitmeliyim? Günümüzden binlerce yıl öncesinde yaşamın nasıl olduğu artık bir muamma veya gizem değil. Tarihe ilgisi olanlar için muhteşem bir gezi noktası olacak olarak British Museum, dört farklı bölümde koleksiyonlarını sergiliyor. İlk bölüm olan Eskiçağ ’da dönemin simge ve madalyaları sergilenirken, ikinci bölümde baskı ve dönemin ilkel çizimlerine yer veriliyor. Bir diğer kısım olan Antik Çağ bölümündeyse; Antik Yunan, Roma ve Mısır’a ait tarih öncesi yapıların koleksiyonlar sergilenirken son olarak etnografya kısmıyla müze turunuzu tamamlayabilirsiniz. İnsanlık tarihine hızlı bir bakış atmak isterseniz Londra gezilecek yerler listenize British Museum’u eklemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Konum: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7323 8299
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 17:30
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

13. Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Burası Neresi? Londra’nın üç büyük müzesinden biri olan Doğa Tarihi Müzesi, farklı bölümlerde canlı yaşamının gelişimin ve değişimine göz atmaktadır. 80 milyona yakın ürünün sergilendiği müze tarihsel olduğu kadar bilimsel önem de arz etmektedir.

Neden Gitmeliyim? Doğa ve bilimin iç içe olduğu müze içerisinde; Botanik, Entomoloji, Mineraloji, Paleontoloji ve Zooloji allarında yaşam örnekleri sergilenmektedir. Dünyaca ünlü bu merkez içerisinde en dikkat çeken noktalardan biri de nesli tükeniş canlı örneklerinin sergilendiği mavi bölge olarak bilinen noktadır. Dinozor fosilleri, mavi balina ve nesli tükenmiş hiç bilmediğimiz canlıların birer örnekleri bu kısımda sergilenmekte. Tabi yukarıda saymış olduğumuz diğer bölümlerde kişisel ilginizi çekebilecek farklı bilim dallarına ait bilimsel araştırmaları içeriyor.

Oldukça kapsamlı olan Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin bir diğer artı yanı da ücretsiz bir şekilde tüm bu alanları görebilmenizdir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği müze, bilimsel çalışmaların ve doğanın yaşamsal sürecini incelemenizi sağlayabilmesiyle kesinlikle görmenizi önerdiğimiz Londra gezilecek yerler önerilerimiz arasında…

 • Konum: Cromwell Rd, South Kensington, London SW7 5BD, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7942 5000
 • Girişler ücretsizdir.
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

14. Sherlock Holmes Müzesi

Sherlock Holmes Müzesi

Burası Neresi? Sir Arthur Conan Doyle’un kitaplarının baş kahramanı olan Sherlock Holmes’un Londra’daki evidir. 221B Baker Street’te bulunan ve tamamen Sherlock Holmes eşyalarıyla donatılmış olan ev sizi zaman yolculuğuna çıkartıyor.

Neden Gitmeliyim? Dünyaca ünlü Sherlock Holmes serisini okuduysanız veya filmlerini izlediyseniz bu ilginç dedektife hayran olacağınıza eminiz. Kitaplardan çıkıp herçek hayatımıza dahil olan evi sayesinde bu dünyaya gerçekçi bir adım atabiliyoruz.

Baker Street’te bulunan ev içerisine girdiğiniz andan itibaren Victoria Dönemi’ni yaşamaya başlıyorsunuz. Yerlerden duvarlara kadar Holmes’a ait ürünlerle süslenen ve maceralarının yansıtıldığı evde yer yer balmumu heykeller de görülüyor. Hikayelerde kullanılan nesneleri araştırma eşyaları ve ilginç nesnelerle dolu bu ev Sherlock sevenlerin saatlerini geçirdiği bir nokta haline geliyor. Genellikle uzun kuyrukların olduğu müze önünde fotoğraf çekilebileceğiniz bir de Sherlock Holmes şapkası bulunmakta.

Aklınızda Bulunsun! Bu karakterin fanıysanız kendinize ve sevdiklerinize müze içinde bulunan hediyelik eşya dükkanından bir şeyler alıp, bu anıyı ölümsüzleştirebilirsiniz.

İpucu: Genellikle çok fazla sıra olduğu için erkenden yerinizi almanız önerilir.

 • Konum: 221b Baker St, Marylebone, London NW1 6XE, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7224 3688
 • Çalışma Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş ücretleri: 15 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

15. Madame Tussauds London

Madame Tussauds London

Burası Neresi? Dünyanın birçok ülkesinde bulunan Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin bir şubesi Londra’da bulunmaktadır. Bu müze içerisinde İngiltere’nin önemli şahsiyetlerinin Bal mumundan yapılmış birebir ölçülerdeki heykellerini görebiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Gerçek hayatta hayranı olduğunuz ancak yakından göremediğiniz kişilerin birebir aynısını görmek ister misiniz? Cevabınız evetse, bu müze sayesinde birçok ünlüyle göz göze gelme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Madema Tussauds birçok ülkede oldukça ünlü olduğu gibi Londra’nın da en çok ziyaret edilen müzeleri arasında olduğunu belirtelim. Burayı bir cazibe noktası haline getirense İngiltere Kraliyet Ailesi yani heykellerinin bulunmasıdır. ‘’ Royals’’ kısmı altında Kraliçe II. Elizabeth’ten Cambridge Dük ve Düşesini görebileceğiniz gibi Dünya Liderleri ve Bollywood yıldızları gibi çok farklı kategorilerde farklı isimlerle tanışabiliyorsunuz.

Aynı zamanda mekânın en dikkat çeken noktalarından biri de Sherlock Holmes ve deneyimlerinin yansıtıldığı kısımdır. Bu kısımda izleyebileceğiniz bir tiyatro gösterisi olmakla beraber Premium biletiniz yoksa giriş için ekstra ücret (5 €) ödemeniz gerekiyor.

Avantajlı İpucu: Burayla ilgili tek olumsuz yan bilet fiyatlarının pahalı olmasıdır diyebiliriz. Bu dezavantajı, kendiniz için avantaja çevirmek isterseniz birden fazla noktaya giriş yapmanızı dağlayan biletlerden alıp karlı çıkabilirsiniz.

-Meydanlar / Sokaklar

16. Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı

Burası Neresi? Londra’nın merkezinde yer alan Trafalgar Meydanı, heykellerle süslenmiş Koramiral Horatio Nelson adına yapılmış bir noktadır. Günümüzde ‘’Londra’nın Kalbi’’ olarak bilinmekle beraber, birçok popüler noktanın merkezidir.

Neden Gitmeliyim? Londra’nın en hareketli meydanlarından biri olan Trafalgar, içerisindeki dikili mermer sütun, heykeller ve dört aslanla oldukça şık bir görüntüye sahip. Meydanın turistik olduğu kadar politik olaylarda da Londra halkının toplanma noktası olduğunu belirtelim. Trafalgar Meydanı’ndan ulaşabileceğiniz noktalar arasında; Ulusal Galeri, Piccadilly Circus ve Çin Mahallesi bulunmakla beraber Charing Cross metro hattıyla oldukça kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.

 • Konum: Trafalgar Square, Charing Cross, London WC2N 5DN, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7983 4750
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

17. Piccadilly Circus

Piccadilly Circus

Burası Neresi? Londra’nın en işlek kavşaklarından biri olmakla beraber birçok ünlü binanın kesişim noktası olmasıyla da bilinmektedir. Piccadilly Circus, Eros heykeline de ev sahipliği yapmakla beraber çoğu sokak sanatçısının uğrak yeridir.

Neden Gitmeliyim? Aslında burası New York’ta bulunan Times Square’nin İngiltere’deki versiyonudur diyebiliriz. Etrafında çok büyük oteller, alışveriş noktaları ve parklar bulunan Piccadilly Circus, hem turistlerin hem de Londra halkının en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir. Londra’da kalınacak yerler arasında birçok noktaya yakın olmasıyla tercih edilen meydan, aynı zamanda; Ulusal Galeri, Trafalgar Meydani ve Hyde Park gibi popüler noktalara da çok yakındır.

18. Leicester Meydanı

Leicester Meydanı

Burası Neresi? Leicester Meydanı, Londra’nın batı kısmındaki kalbidir. Sadece yayalara açık olan bu meydan dört bir yanındaki heykeller ve William Shakespeare adına yapılmış çeşmesiyle kolaylıkla fark edilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Londra’nın eğlence, alışveriş ve gece hayatı merkezlerinden biri olan meydan, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz hareketliliğin asla eksik olmadığı bir noktadır. Haftada 3 milyon ziyaretçi aldığı söylenen sokak oldukça kalabalık olmakla beraber Londra’nın batı kısmında yaşayanların en sık ziyaret ettiği merkezler arasında. Tabi burası şehrin sakinlerinin olduğu kadar; konaklama noktaları, restoranları, alışveriş mağazaları, gece kulübü ve kumarhaneleriyle turistlerin de fazlasıyla ilgisini çekiyor.

Tarihi ve modern binaların iç içe olduğu bu sokağın geçmişi 1670 yılına kadar uzanmakla beraber günümüzde ünlü isimlerin, genellikle varlıklı insanların yaşadığı bir sokak haline gelmiştir. Sayısız mağaza ve restorana ev sahipliği yapan sokak üstünün açık olmasıyla açık bir alışveriş merkezine benzetilebilir. Çok sayıda otel de bu noktada olmakla beraber Londra’da Nerede Kalınır ? diye merak edenler için Leicester Meydanı’nın, uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sundupunu belirtelim.

Aslında burayı farklı kılan en önemli nokta mağazaları değil, buranın sahip olduğu tarihi sinema salonlarıdır.19. yüzyıldan kalma tiyatro ve sinema salonlarının bulunduğu bu caddede yılın en büyük gösterilerinden biri olan Londra Film Festivali düzenlenmekte.  Bu gösterinin Leicester Meydanı’nda yapılmasının asıl sebebi en büyük sinema perdesi ve 1.600 koltukla en fazla koltuk sayısına sahip olması geliyor… Film prömiyerlerinin yanı sıra Çin Yeni Yılı etkinlikleri de burada kutlanmakta ve bu dönemlerde cadde resmen tıklım tıklım dolmaktadır. Londra gezilecek yerler listenizde isterseniz gece hayatı için isterseniz alışveriş çılgınlığını yaşamak için Leicester Meydanı’nı tercih edebilirsiniz.

19. Brick Lane

Brick Lane

Burası Neresi? Londra Doğu Yakası’nın kalbi sayılan Brick Lane, şehrin en popüler yerlerinde biri. Geçmişte gecekondu bölgesi olurken, yenilenmelerin ardından en iyi alışveriş ve yemek noktalarından biri haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Bu caddenin en ön plana çıkan özelliği kıyafet pazarları ve pazarlar içerisindeki yemek tezgahlarıdır. Uygun fiyatlı alışveriş tezgâhları sayesinde İngiltere’de ucuz alışveriş olanağı sunan pazarları ve yemek noktalarıyla Birck Lane görülmesi gereken yerler arasında. Yemek için restoran önerisi isterseniz The Rib Man’e uğrayıp kaburga ve tavuklarının tadına bakmanızı öneriyoruz.

Moda ve yemekten sonra başka arayışlara geçerseniz burada bulunan Old Truman Brewery’e uğrayıp bu tesiste bira içip tesis içerisinde gezerek Brick Lane’daki gezinizi tamamlayabilirsiniz.

-Sanat Galerileri

20. London National Gallery

London National Gallery

Burası Neresi? 1824 yılında Londra’da kurulmuş olan Ulusal Müze, sahip olduğu 2300’den fazla parçayı bünyesinde muhafaza ediyor. Küçük boyutlu bir müzeyken büyüyerek koleksiyonlarını genişleten Ulusal Müze, Avrupa’da kalıcı koleksiyonlara sahip olan sayılı galeriler arasındadır.

Neden Gitmeliyim? İngiltere’de Kraliyet ailesi koleksiyonları üzerine kurulu olmayan sayılı galeriden biri olan Ulusal Galeri, dünyanın en büyük resim koleksiyonlarından birini içerisinde barındırıyor. Van Gogh, Titian, Turner ve Rembrandt gibi ünlü ressamların eserlerinin bulunduğu Londra Ulusal Galerisi, aynı zamanda ücretsiz olmasıyla da pozitif yorumlar alıyor. Ücretsiz rehberli turları sayesinde koleksiyonların detaylarını öğrenebiliyor ve her sezon olan sergileri gezebiliyorsunuz.

 • Konum: Trafalgar Square, Charing Cross, London WC2N 5DN, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7747 2885
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 18:00 (Cuma 21: 00’e kadar).
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

21. Tate Modern

Tate Modern

Burası Neresi? Londra’da bulunan sanat galerisi, İngiltere’nin uluslararası alanda bilinen en kapsamlı galerisidir.  Büyük koleksiyonlar ve geçici sergilere ev sahipliği yapan müze, 2018 yılında İngiltere’nin en çok ziyaret edilen müzesi olmuştur.

Neden Gitmeliyim? Dünyanın neresinde olursanız olun sanattan uzak kalamıyorsanız, Londra’nın kalbindeki Tate Modern sanat özleminizi giderecek noktalardan biri. 1900’lü yıllardan günümüze uzanan sanat eserlerinin 2006 yılından bu yana genişletilme planlarının dahilindedir.

New York’un MoMa’sına benzetebileceğimiz Londra’nın Tate Modern’de görebileceğiniz çok sayıda kalıcı eser ve koleksiyon bulunuyor. Bunlar arasında; Pablo Picasso, Andy Warhol, Salvador Dali gibi bu sanatın önde gelen sanatçılarının eserleri sergilenmekle beraber en büyük koleksiyon çalışması olan Munch da burada yer alıyor. Modern sanatın görülmesi gereken eserleri için Tate Modern kaçırılmaması gereken ziyaret noktaları arasında.

 • Konum:
 • Telefon: +44 20 7887 8888
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

22. Royal Opera House

Royal Opera House

Burası Neresi? Covent Garden Meydanı içerisinde bulunan Royal Opera House, 1732 yılından günümüze tiyatro, bale ve opera sanatlarında gösterilere yer vermektedir.

Neden Gitmeliyim? Sanatın bu dallarına ilginiz varsa Londra’nın merkezindeki bu ev sizi bekliyor. Covent Garden’ı anlatırken de bahsettiğimiz Royal Opera Evi, 2256 kişilik  kapasitesi sayesinde çoğunlukla büyük çapta gösterilere ev sahipliği yapmakta. Yüksek kaliteli sanat programını takip ederek yayınlanan gösterilere dahil olabilir ve Londra’da sanattan uzak kalmadan seyahatinize devam edebilirsiniz.

23. Shakespeare’s Globe

Shakespeare’s Globe

Burası Neresi? Dünyaca ünlü sahne sanatları merkezi Shakespeare’s Globe, Thames Nehri kenarında yer alan bir kültür merkezidir. Tiyatro alanında gösterilerin düzenlendiği bu merkez her yıl binlerce gösteriye ev sahipliği yapıyor.

Neden Gitmeliyim? İkonik bir tiyatro merkezi olan bu merkezde William Shakespeare’den ilham alınarak hazırlanan gösteriler tiyatro severlerin ufkunu genişletecek performanslara imza atıyor. İzolasyon döneminde dahi gösterilerine ara vermeden devam eden sanat merkezi, Youtube kanalları üzerinden gösterilerini devam ettirmektedir. Hayal gücünüzü geliştirmek ve tiyatro sanatıyla daha fazla ilgilenmek isterseniz bu merkezde bir tiyatro gösterisini canlı canlı izlemenizi öneririz.

 • Konum: 21 New Globe Walk, London SE1 9DT, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7902 1400
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

-Seyir Manzara Noktaları

24. The Shard

The Shard

Burası Neresi? London Bridge’in zirve noktası olan The Shard, 300 metre yükseklikten muhteşem Londra manzarası sunuyor. Kulenin 72. Katında yer alan Shard’ı ziyaret ederek şehri görebileceğiniz en yüksek noktadan izleyebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Londra’nın enfes şehir manzarasını izleyebileceğiniz The Shard, Avrupa’nın en yüksek dördüncü binası olarak biliniyor. Shard of Glass veya London Bridge Tower olarak da isimledirilen kulenin tasarımı Renzo Piano tarafından yapılmış olup, yukarı doğru sivrilen üçgen benzeri bir mimariye sahiptir.

Kulenin en üst kısmındaki The Shard’a çıktığınızda, açık havalarda 60 km uzaktaki yerleri bile görebilmenizle Londra’nın en iyi gözlem noktası olarak biliyor. Tabi şehrin en iyi gözlem noktası olması buraya gelen sayısız ziyaretçiyi de beraberinde getiriyor. Uzun kuyruklarda vakit kaybetmemek için online bilet satın almayı tercih edebilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Panoramik Londra manzarasına karşı bir şeyler içmek isterseniz; Aqua Shard, Ting veya Hutong’a uğrayabilirsiniz.

25. Emirates Royal Docks

London Emirates Airline Cable Car

Burası Neresi? Emirates Air Line tarafından işletilen bu teleferik, Thames Nehri üzerinden geçerek Londra’da hem ulaşım amaçlı hem de manzara izleme noktası olarak kullanılmakta.

Neden Gitmeliyim? Yoğun saatlerde Londra gezilecek yerler listenizi tamamlarken daha hızlı ulaşım için veya tamamen keyfi olarak muhteşem bir Londra manzarası için tercih edilebilir. Kabinler 10 kişiye kadar alabilmekte ve güvenliği konusunda herhangi bir tereddüttünüz bulunmasına hiç gerek yok.

Teleferik sayesinden karşıdan karşıya geçiş hızı oldukça azalmakla beraber yolculuk süresini sadece 10 dakikaya düşürmüştür. Greenwich’ten Royal Dock’a ulaşım sağlayan teleferikte daha uzun bir yolculuk için yoğunluğun azaldığı 19:00’dan sonrasını bekleyin ve yolculuk süresini 15 dakikaya çıkartarak müzikler eşliğinde muhteşem Londra siluetinin tadını çıkartın…

 • Konum: 27 Western Gateway, Royal Docks, London E16 1FA, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 343 222 1234
 • 24 saat açık
 • Giriş ücretleri: 3,50-8,50 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

*Doğa İçerisinde Gezilecek Yerler

-Parklar & Bahçeler & Köyler

26. Hyde Park

Hyde Park

Burası Neresi? Londra’nın en büyük parkı olan 142 hektarlık Hyde Park, şehir içerisinde rahatlamak isteyenlerin uğrak noktalarından biri. 17. Yüzyıldan beri Londra halkının ziyaretlerine açık olan Hyde Park birçok etkinliğinde merkezi olmuş durumda.

Neden Gitmeliyim? Londra gezisi esnasında bina manzaralarından araba ve insan kalabalıklarından bunaldığınız anda, merkezde yanı başınızda bulunan Hyde Park imdadınıza koşuyor. İçerisinde düzenli yürüyüş ve dinlenme alanları bulunmakla beraber oldukça büyük bu park içerisinde görülecek farklı yerlerde bulunuyor. Hyde Park içerisinde gezilecek yerler arasında; Hayat Sevinci Çeşmesi, Gül Bahçesi, Asil Heykeli, Mermer Kemer, Rotten Row, Prenses Diana Anıt Çeşmesi ve Long Water olarak adlandırılan yapay göl yer almaktadır.

Özellikle güzel havalarda yapay göl üzerinde yapılan su bisikleti gezileri ve tekne gezintileri yapılacak en iyi aktiviteler arasında. Aynı zamanda bu park zamanında birçok politik konuşmaların yapıldığı bir nokta olmakla beraber günümüzde de ‘’Konuşmacı Köşesi’’ kısmı yer alıyor. Bu kısımda her Pazar günü bir kişi din, siyaset veya çok daha farklı konularda insanlara konuşmalar yapıyor ve karşılıklı bilgi alışverişi yapılıyor.

Anlayacağınız üzere bir parktan çok daha fazlası olan, her köşesinde görülmesi gereken bir nokta ve eğlence barındıran Hyde Park, güzel havaların vazgeçilmez tercihi.

Aklınızda Bulunsun! Yanınızda bir şeyler getirebileceğiniz gibi güzel bir yürüyüşün ardından Serpantin Bar ve Lido Restoran’da göl manzarasına karşı karnınızı doyurabilirsiniz.

 • Konum: London, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 300 061 2000
 • Çalışma Saatleri: 05:00 – 00:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

27. St James’s Park

St James’s Park

Burası Neresi? Londra’nın en ünlü parklarından biri olmakla beraber Buckingham Sarayı’na olan yakınlığıyla gözde noktalardan biridir.

Neden Gitmeliyim? Londra’nın Westminster şehrinde bulunan St. James’s Park, Kensington Bahçeleri’ni oluşturan kısımlardan biridir. Kraliyet parklarından biri olan ve Buckingham Sarayı’na oldukça yakında bulunan park, göl manzarası eşliğinde kısa yürüyüşler ve muhteşem doğa manzarası için tercih ediliyor.

Aklınızda Bulunsun! St. James’s Parkı’nın yakınındaki noktalar arasında Westminster Manastırı ve Big Ben bulunduğu için gününüze farklı gezi noktalarını da ekleyebilirsiniz.

 • Konum: London SW1A 2BJ, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 300 061 2350
 • Çalışma Saatleri: 05:00 – 00:00
 • Yol Tarifi Al >

28. Regent’s Park

Regent’s Park

Burası Neresi? Londra’da bulunan sekiz kraliyet parkından biri olan Regent’s Park, 400 dönümlük oldukça büyük bir arazide bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Şehrin merkezinde çok büyük bir alanda hizmet veren Regent’s Park, geniş açık alanları, bahçeleri ve çocuk oyun alanlarıyla tam anlamıyla açık hava spor alanıdır diyebiliriz. Yürüyüş alanları ve dinlenme alanlarıyla ziyaretçiler için her şeyin düşünüldüğü park içerisinde aynı zamanda açık hava tiyatrosu ve Londra Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır.

Bu iki noktayı gezdikten sonra dilerseniz Primrose Hill’e doğru yürüyüşe çıkarak muhteşem Londra manzarasının da keyfini çıkartabiliyorsunuz. Vahşi yaşamın da gözlemlenebildiği Regent’s Park’ın tadını çıkartın!

Aklınızda Bulunsun! Kentin spora adanan bu en büyük alanının içerisinde yapay bir göl bulunmaktadır. Göl kenarında bulunan kayıklarla güneşli havalarda hoş bir göl gezisine çıkabilirsiniz.

29. Kensington Bahçeleri

Kensington Bahçeleri

Burası Neresi? Kral VIII. Henry tarafından 1536 yılından avlanma alanı olarak kurulmuş olan Kensington Bahçeleri, 265 dönümlük bir doğal alanı kapsamaktadır.

Neden Gitmeliyim? Hyde Park’ın bir parçası olan Kensington Bahçeleri, içerisinde Kensington Sarayı ve Albert Anıtı’nı bulunduran oldukça büyük doğayla iç içe bir alandır. Burada yapacağınız doğa gezilerinin yanı sıra kurgusal park alanları ve bazı macera noktaları sayesinde keyifli vakit geçirme şansı da bulabiliyorsunuz.

Temiz havası ve sessiz atmosferiyle hoşunuza gidecek olan bahçe içerisinde dinlenmek isterseniz Broadwalk Cafe’ye uğrayarak kahvenizi alıp, kraliyet bahçesinde özgürce dolaşmanın tadına varın!

 • Konum: London W2 2UH, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 300 061 2000
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

30. Richmond Park

Richmond Park

Burası Neresi? Richmond Park; yaban hayatının devam ettiği, Londra’daki doğal koruma alanlarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Londra’daki kraliyet parkları arasında en büyüğü olan Richmond Park, vahşi yaşamın korunması açısından ulusal öneme sahip bir noktadır. 17.yüzyıldan beri vahşi yaşama uygun şekilde habitatın korunduğu park, sahip olduğu geyiklerle ‘’geyik parkı’’ olarak da biliniyor.

Ormanlık yolları ve açık çayırlarıyla yürüyüşlerin, bisiklet sürüşlerinin bir numaralı adresi olan Richmond Park, özellikle yaz aylarında oldukça revaçtadır. Mayıs ayı sonrasında canlanan, çiçeklenen parkta sizi şaşırtacak olaylardan biri de geyiklerle karşılaşabilmeniz. Tabi aranızda mesafe olmasına dikkat etmeniz gereken bu canlılar burada yaşamakta ve nadiren de olsa görülebilmektedir.

Aklınızda Bulunsun! Yürüyüş yerine bisikleti tercih ederseniz Parkcycle’a uğrayıp bisiklet kiralayabilirsiniz. Detaylı bilgi için tık tık.

31. Greenwich Parkı

Greenwich Parkı

Burası Neresi? Londra’da bulunan kraliyet parklarından biri olan Greenwich Park, Dünya Miras Alanı’nın parçalarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Greenwich Parkı, Londra’daki sayısız park arasında en güzel Londra manzarasına sahip olanıdır diyebiliriz. Ağaçların arasından yükselen şehir manzarası eşliğinde yürümek isteyenler tarafından tercih edebilir. Aynı zamanda içerisinde bulunan Kraliyet Gözlemevi ve Prime Meridian’da daha fazla yeri keşfetmek isteyenlerin ziyaretine açıktır.

Aklınızda Bulunsun! Parkın tadını bir şeyler yiyip içerek çıkartmak isterseniz Pavilion Cafe’ye uğrayabilirsiniz.

 • Konum:
 • Telefon: +44 300 061 2380
 • Çalışma Saatleri: 06:00 – 19:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

32. Hampstead Heath

Hampstead Heath

Burası Neresi? Hampstead Heath, Trafgal Meydanı’na oldukça yakında bulunan şehrin en popüler açık hava alanlarından biridir. Merkez içerisinde kırsal bir kesitte yaşam olanağı sunmasıyla oldukça popülerdir.

Neden Gitmeliyim? Trafalgar Meydanı’ndan sadece birkaç mil uzaklıkta bulunan Hampstead Heath, şehrin içerisinden çok uzaklaşmadan yeşile kaçmak isteyenler için oldukça ideal. İçerisinde şehir manzarası izleyebilecek yüksek noktalar ve dinlenebileceğiniz yeterince yeşil alan olması sebebiyle ne kadar kalabalık olursa olsun insanların hepsine yetecek kadar yer bulunabiliyor. İçerisinde neler var derseniz; sayısız spor sahası, yüzme havuzu, atletizm pisti, çocuk oyun alanı ve bahçeler bulunuyor.  Bir park içerisinde bu kadar aktivite yapacak alan varken tahmin edersiniz ki canınız hiç sıkılmıyor.

Aklınızda Bulunsun! Bunlar bana yetmedi gezilecek daha fazla nokta bakıyorum derseniz Hampstead Heath içerisindeki Golders Hill Park’ı ziyaret ederek mini bir hayvanat bahçesi turuna çıkabilirsiniz.

 • Konum: Londra Şehri, Guildhall, PO Box 270, Londra, EC2P 2EJ
 • Çalışma Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Yol Tarifi Al >

-Hayvanat Bahçeleri

33. Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi

Burası Neresi? Londra Zoo, 1828 yılından beri şehrin en eski ve en büyük hayvanat bahçesi olarak hizmet vermektedir. 755 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapması ve farklı kıtalardan birçok canlıyı bir araya getirmesiyle Londra’nın cazibe noktalarından biri.

Neden Gitmeliyim? Londra’da yapılacak şeyler listelerinin en keyifli alternatiflerinden biri de Londra Hayvanat Bahçesi’ne yapacağınız birkaç saatlik turdan geçiyor. Hayvanat bahçesinin bölümlerinden bahsetmek gerekirse; Kelebek Cenneti, Gorilla Krallığı, Afrika Kuş Safarisi, Tropik Canlılar, Akvaryum ve Çocuk Hayvanat Bahçesi bölümleri yer alıyor.

İsimlerinden de rahatlıkla hangi bölümde ne olacağını anlayabilirsiniz ancak size Çocuk Hayvanat Bahçesi kısmını detaylıca anlatmak istiyoruz. Londra seyahatinize çocuklarınızla beraber çıktıysanız onların da ilgisini çekecek şeyler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bu kısımda hayvanların nasıl bakıldığını yakından gören çocuklar onlarla birebir temasa geçerek zararsız canlıları elleriyle besleyebiliyorlar. Burada daha çok tavşan, koyun, salyangoz gibi zararsız canlılar yer alırken birebir temas sayesinde hayvan korkusu olan çocukların bu fobilerini aşmalarını sağlayabilirsiniz.

Çocukların ve yetişkinlerin en sevdiği bölümlerden biri de uçamayan kuşlar olarak bilinen Penguenlerin olduğu kısımdır. Kendiniz ve çocuklar için dolu dolu bir gün geçirmek isterseniz Londra Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilir, hiç gitmediğiniz kıtalarda yaşayan canlıları güvenli bir şekilde görmenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Bilet Fiyatları 25 € civarında olmakla beraber tasarruflu gezi kartlarının çoğu Londra Zoo’yu ücretsiz gezmenize olanak sağlıyor.

-Botanik Bahçeler

34. Royal Botanic Gardens (Kew Gardens)

Royal Botanic Gardens

Burası Neresi? Dünyanın en büyük ve en çeşitli botanik bahçesi olma özelliğine sahip Kew Gardens, 1759 yılından kurulmuş olup, farklı iklim bölgelerinden örnekleri bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda Kraliyet Ailesi Botanik Bahçeleri, sahip olduğu özellikleri sayesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Doğa yaşamının tüm ayrıntılarına yer veren, kurulduğu zamandan günümüze gelişerek gelmiş muhteşem bir merkez… Tüm dünya devletleri tarafından desteklenen Kraliyet Botanik Bahçesi, neredeyse tüm bitki ve mantar türlerinin korunduğu, saklandığı bir alandır. Royal Botanic Gardens içerisinde; Botanik Bahçe, Göller, Japon Bahçesi, Çocuk Bahçesi, Minka Evi, Büyük Pagoda ve Büyük Yürüyüş Bölgesi bulunuyor.

Çok fazla bölüme sahip olan bahçelerin hepsini ziyaret edebiliyor, pembe Japon çiçeklerinden tutun da et yiyen bitkilere kadar daha önce görmediğiniz tüm bitki türlerini keşfedebiliyorsunuz. Büyüklüğü ve çeşitliliğiyle nam salmış olan bahçeler anlatmakla bitmez, siz en iyisi gidip yakından ziyaret edip sonrasında yorumlarınızı bizlerle paylaşın.

İpucu: Bahçelerin içerisinde lisanslı ürünlerin satıldığı hediyelik eşya dükkanlarından bir şeyler alabilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Bahçelerin yılın her günü açık olmakla beraber sadece Noel zamanı olarak bilinen 24-25 Aralık günleri hizmet vermemektedir.

*Londra’da Yapılacak Şeyler

Sanıyoruz ki bu şehir geceden gündüze kendini yeniliyor ve sürekli gezilecek, görülecek şeyler eklenmeye devam ediyor. Keşfetmeye doyamadığımız şehrin Victoria Dönemi’nden kalan binalarından tutunda Londra’nın meşhur kırmızı telefon kulübelerine kadar keşfedilecek çok fazla yer bulunmakta. Bunların bir kısmından aşağıda bahsedeceğimiz gibi daha fazlası için Londra’da Bedava Yapılacak Şeyler yazımız da sizleri bekliyor.

-Turlar&Geziler

35. Wembley Stadyumu Turu

Wembley Stadyumu Turu

Burası Neresi? Wembley Stadyumu, Nou Camp Stadyumu’ndan sonra 90,000 kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük stadyumudur. İngiltere’deki tüm önemli maçlar ve büyük çaplı konserler bu stadyumda gerçekleşmektedir.

Neden Gitmeliyim? Bir futbol hayranıysanız bulunduğunuz süre içerisinde İngiltere milli futbol takımının maçlarını izlemek için veya Londra’daki konserlere katılmak için bu devasa stadyuma bir bilet alabilirsiniz. Güncel tüm olayların ve önemli etkinliklerin düzenlediği stadyum her şeyden önce büyüklüğüyle görenleri etkiliyor. Stadyumun resmî web sitesinden etkinlikleri takip edebilirken, sportif faaliyetler yanı sıra Wembley Stadyumu turlarına katılarak kutsal çimlerde yürüyebilir, İngiltere Milli Takımı’nın soyunma odasını görebilirsiniz. 🙂

36. Harry Potter Stüdyo Turu

Harry Potter Stüdyo Turu

Neden Gitmeliyim? Harry Potter’ın kitaplarını okuyup filmlerini izlediyseniz bu zehri artık vücudunuzdan atamazsınız… Anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği bu tutkunun sahne arkasını merak ediyorsanız Londra turları arasında gidebileceğiniz en eğlenceli olanlarından biri de Harry Potter Stüdyo Turu’dur.

Hogwarts’a yapacağınız bu yolculukla Diagon Sokağı’nda dolaşıp, Yasak Orman’da etkileyici bir keşfe çıkıyorsunuz. Her şeyin başladığı bu stüdyoyu gezerek film yapımcıların gözünden sahneleri birebir görüp o anları tekrardan yaşayabilirsiniz.Hayal gücünün sınırlarını zorlayan Harry Potter serisini yerinde hissetmek için Worner Bros. Stüdyo turunu asla es geçmeyin!

37. Thames River Hop-on Hop-Off Tur

Thames River Hop-on Hop-Off Tur

Neden Gitmeliyim? Londra’ya hızlı bir bakış atmak için meşhur Thames Nehri’nde gerçekleştirilen turlarda yerinizi ayırtın. Tek seferde şehri gezmenin en kolay yolu olan tekne turlarıyla başkenti keşfedebiliyorsunuz.

Tur içerisinde görülecek yerler arasında; London Eye, Bankside Piers, Big Ben, Buckhingham Sarayı, Tower Bridge, Covent Garden, Liecester Meydanı, Soho, Westminster İskelesi, London Eye Pier, Tower Pier, Greenwich İskelesi bulunuyor. Londra gezilecek yerler listesindeki birçok yerin içerisinde bulunduğu tur sayesinde gezerken aynı zamanda mekanların tarihçelerini de dinlemiş oluyor ve muhteşem Thames’in tadını çıkartabiliyorsunuz.

Tasarruf İpucu: Hop-On Hop-Off Turda London Exlorer Pass kart kullanarak %40 tasarruf sağlayabilirsiniz.

38. Windsor, Stonehenge ve Bath Günü

Windsor, Stonehenge ve Bath Günü

Neden Gitmeliyim? Londra yakınında gezilecek yerler arıyorsanız en popüler turlar arasında Windsor,Bath ve Stonehenge turu bulunuyor. Çoğunlukla günübirlik olarak gerçekleştirilen turun detaylarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • Bath’ta hamam şehrini ve Roma Hamamları’nı keşfedin,
 • Windsor Kalesi’ni ve St George’s Şapeli’ni gezin,
 • Stonehenge’in Neolitik Çağ’dan kalma taşlarını görün
 • İngilizce rehber eşliğinde günü birlik gezi deneyimi

*Windsor,Bath ve Stonehenge turu hakkında detaylı bilgi

*Londra’da Çocukla Gezilecek Yerler

Şehri keşfederken yalnız olmayacağınızı düşünerek genç yaş gruplarına daha fazla kitap eden noktaları Londra’da Çocukların Görmesi Gereken Yerler listemizde derledik. Bu yazımıza ek olarak keşfedebileceğiniz nacizane birkaç önerimize de aşağıdan ulaşabilirsiniz…

-Akvaryumlar

39. Sea Life Centre London Akvaryum

Sea Life Centre London Akvaryum

Burası Neresi? Sea Life Centre, Londra’da denizlerin büyülü dünyasına yapılan bir yolculuktur. Köpekbalıkları, ahtapotlar, penguenler ve çok daha fazla su canlısının evi olup, cam geçitler sayesinde rahatlıkla görmenize olanak sağlıyor.

Neden Gitmeliyim? Londra’da yapılacak şeyler arasına eklenebilecek en eğlenceli ve bir o kadar keşfetmeye yönelik bir gezi noktası. Kutuplardan sıcak sulara kadar farklı sularda hayatlarına devam eden birçok canlı tek bir çatı altında… Sea Life içerisinde neler göreceğiz derseniz; Kum Köpekbalıkları, su yılanları, piranhalar, timsahlar diye ufak bir spoiler verelim. Bunlar daha başlangıç diyoruz ve devamında neler olduğunu görmek isteyenler için hemen aşağıdaki web sitesinden bilet almanızı öneriyoruz.

Aklınızda Bulunsun! Sea Life’ın en keyifli kısmı, Köpekbalığı Yürüyüşü kısmına gidip ayaklarınızın altından geçen köpekbalıklarının keyfini çıkartmaktır.

-Eğlence Parkları

40. Londra Zindanları (London Dungeon)

Londra Zindanları

Burası Neresi? Londra’da ürkütücü tarihsel olayları canlı aktörlerle canlandıran kara mizah sunan bir eğlence alanıdır.

Neden Gitmeliyim? Londra gezinize biraz aksiyon katmak isterseniz farklı, ürkütücü ve esrarengiz olayların canlı aktörlerle ele alındığı London Dungeon’u tercih edebilirsiniz. Londra’da 1000 yıllık eski korku hikayelerinin modern anlatımlar ve canlandırmalarla eve alınması sebebiyle yeni gibi hissedip, yaşayabiliyorsunuz. Korkunç temalar hoşunuza gidiyorsa bir saatlik bu deneyime kesinlikle dahil olun!

Aklınızda Bulunsun! Bu muhteşem deneyime dahil olabilmek için İngilizcenizin iyi derecede olması gerekiyor çünkü tüm olay akışı İngilizce anlatıldığı için anlamakta güçlük çekerseniz, olaya dahil olamayabilirsiniz.

*Londra Gece Hayatı

Londra güneş tepedeyken nasıl güzelse, batmaya başladığında da ziyaretçilerine farklı bir yönünü gösteriyor.. Müziğin hiç durmadığı, içki ve dans eşliğinde sabaha kadar devam eden eğlence istiyorsanız Londra Gece Hayatı içeriğimizde tüm detayları keşfedebilirsiniz. Bu arada her tarza ve zevke yönelik gece hayatı mekanlarını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edelim.

41. Camden Town

Camden Town

Burası Neresi? Londra’nın büyük merkezlerinden biri olan Camden Town, şehrin turizm ve eğlence merkezi olarak bilinmektedir. Sokaklarında canlılığın hiç bitmediği bu nokta, sürekli bir hareketlilik ve tüketime ev sahipliği yapıyor.

Neden Giymeliyim? 1700’lü yıllardan beri şehrin en popüler turistik bölgelerinden olan Camden Town’u yansıtacak kelimeleri bulmak oldukça zor… Hem uçuk görüntüsüyle dikkat çeken binaları bir taraftan farklı türden müzik türleri çalarken diğer yandan muhteşem yemek kokuları ve barlara ev sahipliği yapan şehirde aranan her şeyi bulabileceğiniz bir noktadır.

Sokaklarında ot ve uyuşturucunun alenen satıldığı bu caddede yapabileceğiniz şeylerden ilki muhteşem bir yemek yemek olabilir. İngiltere mutfağının geleneksel yemekleri sunulduğu gibi farklı dünya mutfaklarından örnekler sunan Daphne Restoran önerilerimizin başında geliyor.

Lezzet dolu bir yemeğin ardından Camden Town’da yapılacak şeyler arasında canlı müziğin tadını çıkartmak oluyor. Çok fazla bara ev sahipliği yapan bu noktada her türden müziği dinleyebileceğiniz mekan bulabilirsiniz. Buranın en meşhur türlerinden olan Caz müziği dinleyebileceğiniz Jazz Cafe’yi tercih etmenizi öneririz. Tabi yemek ve canlı müziğin büyüsü size yetmediyse Regent’s Kanalı yakınında bulunan bu caddeden hemen bir tekne turunda yerinizi ayırtarak, turla birlikte etrafı gezme şansını yakalayabilirsiniz.

Ayrıca Camden Town açık hava pazarlarına ev sahipliği yapan, uygun fiyatlı alışveriş noktalarının da merkezidir. Electric Ballroom, İnverness Street Market,Camden Market ve Stables Market özellikle kıyafet ürünlerinin ağırlıkta olduğu uygun fiyatlı birçok eşyanın satıldığı ferah alışveriş noktalarıdır. Hazır buradayken İngiltere’den hediyelik eşya alıp sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. 🙂

42. The Hippodrome Casino London

The Hippodrome Casino London

Burası Neresi? İngiltere’nin en büyük ve uluslararası kumarhanesidir.

Neden Gitmeliyim? Londra gece hayatı içerisinde gece kulübü ve canlı müzik mekanları ne kadar popülerse, kumarhaneler de bir o kadar revaçtadır. Bu guilty pleasure tutkunları için Londra’da gidilebilecek en iyi mekân Hippodrome isimli ödüllü mekandır. Dört katlı büyük bir binada hizmet vermekle beraber bu bina içerisinde; kabera ve müzik odaları, bar ve restoran kısımları da yer almaktadır.

Şık akşam yemekleri, tiyatro seyirleri için de ziyaret ediliyor ancak en yoğun kısım her akşam neredeyse dolu olan kumarhane kısmında yaşanıyor. Londra gecelerinin tadını çıkartmak ve şehrin en büyük gazinosunda eğlenceli saatler geçirmek isterseniz, 24 saat açık olması ve ücretsiz giriş imkanıyla Hipodrome’u ziyaret edebilirsiniz. Ancak saatin nasıl geçtiğinin farkına varamayıp tüm paranızı kaybetmemeye dikkat edin! 🙂

 • Konum: Cranbourn St, Leicester Square, West End, London, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7769 8888
 • 24 saat açık
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

43. Cirque Le Soir

Cirque Le Soir

Neden Gitmeliyim? Londra’nın seçkin gece kulüpleri arasında yer alan Cirque Le Soir, göz alıcı teması ve eğlenceleri sayesinde adından sıklıkla bahsettiriyor. İngiltere gece hayatı dendiğinde akla gelen ilk noktalardan olmasının asıl sebebi şüphesiz ki etkileyici dans performansları ve mistik atmosferidir. Cuma-Cumartesi günü yoğunlaşan gece kulübünde, sıra dışı ve alışılmadık bir eğlence isteyenlerin hiç düşünmeden ziyaret edebileceği mekanlar arasında. Dilerseniz mekanda VIP kısım için önceden masa ayırtabiliyorsunuz.

Aklınızda Bulunsun! Kulübe girişler 23:00’dan önce kadınlara ücretsiz, sonrasında 20 € giriş ücreti bulunuyor. Ayrıca kimliksiz kimse içeri alınmamaktadır!

 • Konum: 15-21 Ganton St, Soho, London W1F 9BN, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7287 8001
 • Çalışma Saatleri: 20:30 – 03:00
 • Giriş ücretleri: 20 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

44. Ronnie Scott Jazz Club

Ronnie Scott

Burası Neresi? İngiliz cazının evi haline gelmiş, 1959 yılından beri hizmet veren bir caz kulübüdür.

Neden Gitmeliyim? Ronnie Scott Jazz Kulübü, İngiltere’nin sembolü haline gelmiş dünyanın saygın caz kulüpleri arasında yer almaktadır. Çoğu tarihi caz sanatçısı burada performans sergilemiş olup, kulüp Londra Soho’da hala hizmet vermektedir.

Stan Getz, Buddy Rich ve Donald Byrd gibi ünlü müzisyenlerin sahne aldığı kulüpte, ünlü Jimi Hendrix de son halka açık performansını sergilemiştir. Caz müziğe en büyük katkıyı sağlayan 12 mekân arasında gösterilen ve ödül alan bu mekan, Londra’da caz müziğe doymak isteyenlerin kesinlikle gitmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor.

*Alışveriş Noktaları

Londra alışveriş sevenler için adeta yeryüzündeki cennet… Ucuz ürünlerden pahalı markalara her zevke ve bütçeye uygun sokakları sayesinde kendinize uygun yeri belirleyerek, alışverişe başlayabilirsiniz. Tüm bütçelere uygun birkaç alışveriş noktasına aşağıdan ulaşabilir, daha fazlası için Londra’da Alışveriş Nereden Yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

-Caddeler / AVM

45. Carnaby Caddesi

Carnaby Caddesi

Burası Neresi? İngiltere’de modanın kalbinin attığı, ünlü tasarımcıların mağazalarına ev sahipliği yapan bir alışveriş caddesidir Carnaby Caddesi. 1966 yılından beri moda mağazalarının bulunduğu sokak, sadece yayalara açık bir noktadır.

Neden Gitmeliyim? Dünya modasına yön veren mağazalardan özgün sanatçıların butiklerine kadar her yaşam ve giyim tarzına uygun ürünü Carnaby Caddesi üzerinde bulabiliyorsunuz. Alışveriş tutkunu veya modayı takip etmeyi seviyorsanız bu cadde üzerinde; END, Filson,Shinola,Levi’s Vintage ve Paul Smith Soho gibi ikonik mağazalardan ilham alabilirsiniz. Tabi bu İngiltere bazlı mağazaların yanı sıra modanın hızlı giyim öncüleri Zara, Adidas gibi global markalarda burada yerlerini almış bulunuyor.

Sadece giyim üzerine değil yeme içme açısından da 30 farklı mutfağa ait restoran burada yer alıyor. Yani canınız hangi dünya mutfağını çekerse hemen ulaşabiliyorsunuz. Birkaç şık restoran önerisi isterseniz; Ada Poke, Soho Grind ve Dishoom’u farklı mutfaklardan kesitler sunmasıyla ön plana çıkartıyoruz. Londra’da alışveriş ve keyifli bir gün için Carnaby Caddesi tercih edilebilir.

46. Covent Garden

Covent Garden

Burası Neresi? Londra’nın West End bölgesinde bulunan Covent Garden, içerisinde tiyatro merkezinden alışveriş noktalarına kadar birbirinden farklı birçok noktayı barındırmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Şehir içerisinde bir başka şehir gibi düşünebileceğiniz bu alan içerisinde yapılacak o kadar çok şey var ki belki tüm gününüzü buraya ayırmak isteyebilirsiniz. Covent Garden içerisinde ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden ilki butik dükkanları ve indie pazarlarıyla meşhur Apple Market’dir. Ayrıca ikonik Moon Moomin Mağazası’nın da bulunduğu bu market farklı tasarımları ev sahipliği yapmasıyla bölgenin en dikkat çeken alanlarından biri.

Aynı zamanda buranın en çok ziyaretçi alan noktalarından biri de Neal’a Yard oluyor. Neal Street içerisinde yer alan dükkanlar, minik butikler ve bohem kafeler bu tarzın sevenlerini kendine aşık edecek güzellikte. İngiliz çayını tadabileceğiniz çokça kafenin yer aldığı Neal Street’e aynı zamanda Londra’nın en lezzetli yemeklerini deneyebileceğiniz restoranlar da revaçta.

Gezi ve yemek dışında Covent Garden’da gezilecek yerler arasında; Kraliyet Opera Binası, Ulaşım Müzesi ve Jubilee Market bulunuyor. Tiyatro gösterilerinden leziz kokteyller sunan barlara kadar aradığınız her şeyi tek bir noktaya toplamış olan Covent Garden, Londra gezilecek yerler listelerinin en olmazsa olmazı ve en keyifli noktası! Muhteşem fotoğraflar çekilebileceğiniz, yeni bir dünyaya adım atabileceğiniz bu açık hava gezi mekanına uğramadan Londra gezinizi tamamlamış sayılmazsınız.

Aklınızda Bulunsun! Farklı lezzetlere açıksanız Blame Gloria’ya uğrayıp, baharatlı armutlu kokteyllerinin tadına bakmanızı öneriyoruz.

47. Oxford Caddesi

Oxford Caddesi

Burası Neresi? Londra’nın ve dünyanın ne büyük caddesi olma özelliğine sahip, 1,5 mil uzunluğundaki Oxford Street, sayısız alışveriş ve tüketim noktasıyla ziyaretçilerine hizmet sunuyor.

Neden Gitmeliyim? Cadde üzerinde teknolojik mağazalardan giyim mağazalarına, kafelerden restoranlara kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz 90’dan fazla mağazaya ev sahipliği yapmakta. Dünyaca ünlü giyim markalarının mağazalarının yer aldığı bu cadde üzerinde; TopShop, GAP, River Island ve X gibi markalardan alışveriş yapabilir ve hediye konusunda kararsız kaldıysanız kesinlikle bu cadde üzerinde bir şeyler bulabilirsiniz.

Gezmek kadar keyifli olan bir diğer konuysa yiyeceğiniz enfes İngiltere yemekleri… Meşhur İngiliz kahvaltısından tutun da şık bir akşam yemeğine kadar geniş bir restoran seçeneği bulunan caddede otel veya daha butik kafelerde bir şeyler yiyerek günü sonlandırabilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Burası sadece mağazalarla kalabalık olmamakla beraber hafta sonları öğlen saatleri insan kalabalığına da sahne olmaktadır. Gitmek istediğinizde erken saatleri veya hafta içi günleri tercih etmenizi öneriyoruz.

48. Borough Market

Borough Market

Burası Neresi? Burası Londra’da bulunan 100’den fazla tezgâha ev sahipliği yapan bir markettir. Eski Pazar kültürünün yaşatılması amaçlanmakla beraber ülkenin en eski Pazar noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? Londra’da bulunan Borough Market, şehrin en büyük ilçe pazarı… 12. Yüzyılda kalan Pazar geleneğinin devam ettirildiği bu market sabah 10’dan akşam 5’e kadar çok sayıda tezgâhtan taze meyve sebzeden süt ürünlerine kadar çok çeşitli ürünler tezgahlarda yerini alıyor.

Hazır gıda ürünlerinin yanı sıra farklı ülke kültürlerine ait yemeklerin sıcak sıcak yapıldığı bu pazarda İngiltere mutfağın ait yemekleri deneyebileceğiniz gibi Hindistan sokak lezzetleri de tezgahlarda yerini alıyor. Londra Köprüsü istasyonundan kolaylıkla ulaşabileceğiniz merkezi Pazar günleri dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun! Minik hediye önerileri arayanlar Borough Market’ten çiçek soğanları veya magnet alarak Londra’dan ne alınır? Ne hediye edilir? derdini bir çırpıda halledebilir.

 • Konum:
 • Telefon: +44 20 7407 1002
 • Çalışma Saatleri: 10:00–17:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

49. Greenwich Market

Greenwich Market

Burası Neresi? Londra’nın güney kısmında bulunan Greenwich Market; bağımsız sanatçıları, mağazaları ve restoranlarıyla şehrin en iyi kapalı pazardır.

Neden Gitmeliyim? Burası İngiliz tasarımcılara ait hem moda hem de ev eşyalarını bulabileceğiniz geniş ürün yelpazesine sahip bir alandır. Sanatsal ürünlerden tutun da el yapımı aksesuar ürünlerine kadar birçok alınabilecek eşyaya ev sahipliği yapmasının yanı sıra en önemli özelliği de vegan restoranların bulunmasıdır.

Vegan beslenenler için sokak lezzetleri sadece uzaktan bakabilecekleri şeyler olmaktan çıkıyor. Greenwich Market sayesinde vegan sokak yemeklerinden vegan şaraba kadar tüm bu beslenme tipine göre ürünler sunulmaktadır. Ayrıca glütensiz ürünlerinde yer verildiği restoranlar sayesinde hem alışveriş hem de yeme içme için Greenwich Market ziyaret edilebilir.

 • Konum: 5B Greenwich Market, Greenwich Peninsula, London, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 8269 5096
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 17:30
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

50. Çin Mahallesi

Çin Mahallesi Londra

Burası Neresi? Soho merkezinde bulunan Çin Mahallesi, İngilizce ismiyle Chinatown, Avrupa’nın en yoğun ikinci sokağıdır.

Neden Gitmeliyim? Çin’e dair her şeyi bulabileceğiniz, uygun fiyatlı, harika bir turistik sokaktır burası. Lokantalarından alışveriş mağazalarına kadar her noktası size Çin’i hatırlatacak olan sokak Avrupa’nın ortasında Asya rüzgarları hissetmenize sebep oluyor. Peki, burada neler yapabiliriz? Çin Mahallesi’nde ne meşhur? Diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım.

Burada yapılacakların başında Çin lokantalarından birine uğrayıp Asya mutfağının enfes yemeklerinin tadına bakmak olacak. Dikkatinizi çekelim ki sadece Çin’in geleneksel yemekleri demiyoruz, burada tüm Asya mutfağını tadabileceğiniz restoranlar mevcut. Aralarında lezzetiyle en meşhur olanı Four Seasons’tur ve fiyatların makul olmasıyla da tercih edilmektedir.

Çinli denizcilerin bu şehirdeki ilk yerleşim yeri olan adını da buradan alan Chinatown’u gezerken, eve dönmeden önce hediyelik eşya alabileceğiniz daha ucuz bir yer bulamayacağınızı da belirtelim. 🙂

İpucu: Hafta sonu normalde daha kalabalık olduğunu unutmayın ve ziyaret gününüzü buna göre ayarlayın.

51. Mayfair

Mayfair

Burası Neresi? Londra’nın en tanınmış ve seçkin bölgesidir. Mücevherat, antika eşyalar gibi alışveriş ürünlerinden seçkin restoran ve kulüplere uzanan, şık mimarisiyle dikkat çeken bir noktadır.

Neden Gitmeliyim? Londra’da ucuz alışveriş adreslerinden bahsetmiştik, Mayfair ise Londra’da şıklık ve lüks arayanlar için bir numaralı adres oluyor. Otellerden restoranlara her şeyin en üst seviyede lüks olduğu Mayfair, Londra’nın diğer bölgelerine göre çok daha fazla seçenek ve kalite sunmaktadır. Özellikle sahip olduğu restoranlarla tüm dünya mutfaklarının en iyilerini burada yiyebileceğinizi iddia ediyoruz.

Mayfair’in şık restoranlarında damağınızı şenlendirmek isterseniz; Ritz Restoran ve NAC Restoran İngiltere ve Avrupa mutfağı yemekleri için tercih edilebilir. Daha aperatif, deniz mahsülü ağırlıklı bir menü içinde Oyster Bar and Grill’i tercih edebilirsiniz. Yemek faslında olduğu kadar iddialı olunan bir diğer konuysa Mayfair’de gece hayatıdır.

Bar ve gece kulüplerin seçkin konsepti ve seçkin üyeleriyle şehrin en iyi mekanlarına ev sahipliği yapıyor. 2017 yılında en iyi kulüp ödülünü kazanmış olan Tape Club burada yer alırken, iç tasarımının şıklığını müzik konusundaki zevkli seçimleriyle birleştiriyor. Londra’nın elit takımıyla aynı mekanlarda bulunmak isterseniz gezi, yemek ve eğlence mekanlarınızı Mayfair bölgesinde seçmeniz yeterli olacaktır. 🙂

52. Soho

Soho

Neden Gitmeliyim? İstanbul için Taksim, Ankara için Kızılay ne anlama geliyorsa, Londra için de Soho aynen böyledir. Örneklerimizden anlayacağınız gibi şehrin merkezi ve en bilindik konumuna sahip olan Soho Meydanı, Londra’da şu ana kadar saydığımız tüm kategorilerin merkezi sayılıyor aslında.

Alışveriş yapmak isteyen, barlarda sabahlamak isteyen, restoranlarda yeni lezzetler keşfetmek isteyen, tiyatro seyretmek isteyen, gezmek isteyen yani Londralıların ve turistlerin aradığı her şeyi bulabileceği yerdir. Sırasıyla her yeri anlatmak oldukça zor olacaktır ancak isim isim bahsetmek gerekirse başlıca gezi noktalarından başlayalım

Soho gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak alışveriş geliyor. Modanın öncü markalarının yer aldığı şehirde birden fazla alışveriş caddesi bulunuyor. Bunları Londra’da alışveriş kategorimizde detaylı incelediğimiz; Carnaby,Refent ve Oxford Caddelesi‘dir. Tabi gezi noktaları kadar gece hayatının da kalbinin attığı Soho’da özellikle eşcinsel barlar baya revaçtadır. Burada eğlenceler daha farklı olduğu için önyargılı davranmayıp ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ku Bar ve G-A-Y Bar Soho’da farklı eğlencenin adresi oluyor.

*İngiltere gezilecek yerler listeniz biliyoruz ki çok yoğun ancak biraz zamanınız varsa Soho’yu keşfetmeyi lütfen ihmal etmeyin. Çünkü İngiltere’yi gezen, keşfeden herkes burayı görüp görmediğinizi merak edecektir.

*Yakınındaki Tatil Yerleri

-Turistik Şehirler

53. Birmingham

Birmingham

Burası Neresi? Birmingham, İngiltere’nin başkenti olan Londra’dan sonra ülkenin en büyük şehridir. Turizm ve ticaret alanında öne çıkmış olan şehir sahip olduğu gezi noktaları ve kültürel zenginliğiyle de ülkenin en çok ziyaretçi alan bölgeleri arasında geliyor.

Neden Gitmeliyim? Londra gezilecek yerler listenizin sınırlarını, şehre 2 saat yakınlıkta bulunan Birmingham’a kadar genişletip bu şehri de keşfedebilirsiniz. Aslında bir gününüzü ayırmanızın yeterli olacağı bu gezi esnasında Birmingham gezilecek yerler listesinin ikonik, görülesi yerlerini keşfedebilirsiniz. Birmingham’da görülecek yerler arasında bulunan; Vulcan Parkı, Street Baptist Kilisesi, Aston Hall, Gas Street Basin, Sheldon Country Park gibi noktaları gezmek için birkaç saat ayırdıktan sonra şehrin sokak lezzetlerini ve geleneksel yemeklerini denemeye de ayıracak vaktiniz kalıyor.

Birmingham’a kadar gitmişken şehrin en popüler tatlarından olan Lime Posset’i ve meşhur İngiliz çayını denemeden dönmek olmaz. Tabi Birmingham’da Ne Yenir? Ne İçilir? Listemizdeki lezzetleri deneyebileceğiniz şık ve uygun fiyatlı bir öneri isterseniz Adam’s Restoran’ı söyleyebiliriz. Burada İngiltere yemekleri gibi saray mutfağının geleneksel tatlarını deneme şansına da sahip olabiliyorsunuz.

Londra’dan Chiltern Railways veya Avanti West Coast ile 1,30-2,00 saat arasındaki bir mesafe sayesinde hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Tren kalkışları 2 saate bir olduğu için yola çıkmaya karar vermeden önce buradan istasyon ve saatleri kontrol etmeniz önemli.

 1. Chiltern Railways
 2. Avanti West Coast

*Şehiriçi Ulaşım

Avrupa şehirleri arasındaki en gelişmiş şehir içi ulaşım sistemlerinden birine sahip olan Londra’da, tüm toplu taşıma seçeneklerini birlikte keşfedelim. Öncelikle;

-Metro: Londra metrosu, dünyanın ilk yeraltı demiryolu olması gibi bir üne sahipken aynı zamanda 11 hattan oluşan, oldukça büyük bir ağa sahiptir. 9 farklı bölgede uzantılara sahip olan metro hattının 1 ve 2 olarak adlandırılan bölgeleri turistik noktalardan geçen, en çok kullanılan hatlarıdır. Ücretler bölgelere göre ayrılmış olup, gideceğiniz noktanın hangi bölge içerisinde kaldığını öğrenerek o nokta için bilet almanız gerekmektedir. Sabah 5’te başlayan seferler gece yarısı 12’ye kadar devam ederken, merkeze ulaşım sağlayan son sefer gece yarısını geçtikten sonra 1’e kadar uzamaktadır.

Ayrıca 2016 yılı itibariyle turistik noktalara olan seferler cuma-cumartesi günleri kesintisiz olarak devam etmektedir. Belirli dakika aralıkları olmamakla birlikte Londra metro seferleri arasında en fazla 3 dakika bulunduğu için çok fazla beklemeyeceğiniz kesin. Londra’da toplu taşıma araçlarında kullanacağınız bir tasarruf kartı (Travelcard ya da Oyster Card) almanız da önerilerimiz arasında çünkü tek yön, tek bilet olarak alındığında yolculuğunuz oldukça pahalıya denk gelecektir. Otobüsler 7/27 hizmet verirken, gece hatları 00:00-05:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

-Otobüs: Londra ulaşımında bir diğer popüler seçenekse otobüslerdir. Londra otobüsleri; 400 farklı rotada, 15.000 durak sayesinde şehrin merkezinden en uzak noktalarına aktarmalı ve direkt ulaşım sağlıyor. Bahsettiğimiz gibi sayısız rotası olduğu için aşağıda otobüs duraklarının rotasını inceleyebileceğiniz bir harita bırakacağız sizlere. Bunun yanı sıra şehirdeki ziyaretçiler OysterCard ya da TravelCard sayesinde uygun fiyata seyahat edebilirken araç içerisinde de tek kullanımlık bilet alabiliyorsunuz. Tek kullanımlık bilet ücreti 1,50 € olmakla beraber araç içerisinde sadece kartla ödeme yapabildiğinizi unutmamalısınız.

-Taksi: Londra’nın meşhur siyah taksileri aynı zamanda Avrupa’nın en pahalı taksileri olma özelliğine de sahip.  Hesaplı bir tatil planlıyorsanız zor kalmadıkça kullanmamanız gereken taksilerde fiyatlar 3 tarifeye göre değişiyor.

 • Tarife 1: Pazartesi-Cuma 06:00-20:00 / Minimum ücret: 2,50 €
 • Tarife 2: Pazartesi-Cuma 20:00-10:00 / 10 dakikalık bir yolculuk 5,60 €
 • Tarife 3: Her Gün 22:00-06:00 / 10 dakikalık bir yolculuk 6,80 €

**Taksilerde havalimanına gidişler, yeni yıl ve Noel günlerinde ekstra ücret alınabilir. **

*Londra’ya Yakın Havalimanları

 • Cambridge (İngiltere) Havaalanı (78km)
 • Lydd Havaalanı (94km)
 • Southampton Havaalanı (112km)
 • Gloucestershire Havaalanı (147km)
 • Bournemouth Havaalanı (150km)

*Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

 • Büyükelçi: Çınar Ergin
 • Adres:43 Belgrave Square, Belgravia, London SW1X 8PA, Birleşik Krallık
 • Çalışma Saatleri: Pzt – Cuma // 09:00 – 13:00 / 14:00 – 16:00
 • İletişim Bilgisi: +44 20 7393 0202
 • Yol Tarifi Al >

-Acil Durum Numaraları

 • Polis,İtfaiye,Ambulans: 112 veya 999
 • Acil Olmayan Durumlar: 101

-Turistler için Telefon Kullanımı

-Yurtdışında Arama Nasıl Yapılır?

En çok kafa karıştıran durumlardan biri de aslında yurtdışında telefon kullanımıdır. İşin içine çok fazla rakam girmesi kafa karıştırabilir ancak yapacağınız tek şey, arayacağınız numaranın başına ülkenin kodunu eklemektedir.

Örneğin, İngiltere’nin ülke kodu ” +44 ” olduğu için, oradayken yapacağınız aramalarda +4405390000000 şeklinde, yani numaranın önüne sadece kodu getirerek arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Tabi bunun için Türk operatörü kullanıyorsanız, öncelikle hattınızı yurt dışında kullanıma açtırmanız gerekiyor.

-Hattımı Yurtdışında Nasıl Kullanabilirim?

Bu fiyatlar size pahalı geldiyse Türk hattınıza yurt dışı kullanım paketi yükleterek belki daha uygun fiyatlara konuşmaya devam edebilirsiniz. Konuşmaya devam edebilmek için her şeyden önce bu adımları takip etmelisiniz;

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin