Birmingham Gezilecek 24 Yer

2014 yılı itibariyle 1.101.000 nüfusa sahip olan Birmingham, Londra’dan sonra en büyük şehirdir. Bu yazımızda Birmingham’ı gezginler için inceledik ve görülmesi gereken noktaları not düştük.

Birmingham tüm dünyayı etkileyen bir şehir. Sanayi Devrimi burada başladı ve dünyanın gidişatını değiştirdi. Dolayısıyla, Birmingham’da sanayiciliğe dair önemli şeyler bulunuyor. Şehri sadece ticari faaliyetleriyle öne çıkarmamak lazım. Birmingham’da ünlü müzik grupları da filiz vermiştir. Bunlara en büyük örnek Black Sabbath’tır. Heavy metal’in fabrikada işlediği Birmingham’da gezilecek yerler ise şöyle:

Birmingham Sivil Haklar Enstitüsü

Birmingham Sivil Haklar Enstitüsü

Sivil Haklar Enstitüsü, eğitim yoluyla dünya genelindeki sivil ve insan haklarını desteklemektedir. 1960’ların Birmingham sivil haklar hareketi ve insan hakları mücadeleleri ile ilgili sergileri bugün de devam ediyor. Kalıcı ve geçici sergilere dilediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Birmingham Sanat Müzesi

Birmingham Sanat Müzesi

Birmingham Sanat Müzesi Afrika, Amerika, Asya, erken Kolombiya, Hindistan sanatını içeriyor. Kalıcı olan bu koleksiyonlar binlerce eseri kapsamakta. Resim, heykel, grafik sanatı, dekoratif sanatlar, gümüş, porselen, cam ürünler için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

McWane Bilim Merkezi

McWane Bilim Merkezi

Bilimsel macera ve interaktif sergi merakınız varsa McWane tam size göre. Dinozorlardan lazerlere ve ışığa kadar çok çeşitli konular ele alınıyor. Alt katlarında ise su canlılarına ayrılan interaktif bir akvaryum göreceksiniz.

Uçuş Müzesi

Uçuş Müzesi

Delta Air Line’ın ilk uçaklarından biri bu müzede bulunmaktadır. Uçuşlardan geri kalan hatıra eşyaları açıkhava müzesinin değerli eserlerini oluşturuyor.

Vulcan Park

Vulcan Park

Roma Ateş Tanrısı Vulcan’ın 56 metrelik heykeli Maden ve Metalurji Sarayı için inşa edildi. Çevresinde piknik alanları bulunan heykel Birmingham’ı sanat açısından önemli yapıyor.

Sloss Furnaces National Historic Landmark

Sloss Furnaces National Historic Landmark

1882’de demir üretmeye başlayan Sloss Fırınları, yaklaşık 90 yıl bu işe devam etti. Günümüzde ise uzun bacaları olan tesis bir sanayi müzesi olarak faaliyet gösteriyor.

Ruffner Mountain Nature Center

Ruffner Mountain Nature Center

Yürüyüş, kuş gözlemciliği ve açıkhava meraklıları için fırsatlar sunar. Yaban hayatı içinde yılanlar, kaplumbağalar, kurbağalar, semenderler ve memeliler var. 1880’den 1950’lere kadar madencilik alanları, taş ocakları ve madencilik ekipmanları buradadır.

Birmingham Hayvanat Bahçesi

Birmingham Hayvanat Bahçesi

Dünyanın dört bir yanından gelen kuşlar, sürüngenler ve memeli hayvanlar bu bahçede yaşamlarını sürdürüyor. Kıtalarda nesli tükenmekte olan hayvanların bir kısmına ya yerinde yardım yapılıyor ya da Birmingham’a getirilip yaşama devam etmesi sağlanıyor. Bu nedenle herkesin bağış yapmak istediği kurumlardan biridir.

Alabama Sports Hall of Fame

Alabama Sports Hall of Fame

Sporun unutulmaz anlarını, efsane görüntüleri saklayan ve sporseverlere sunan bir yapıdır. Binlerce sportif eseri bir arada görebileceğiniz nadir mekanlardan.

Street Baptist Church

Street Baptist Church

15 Eylül 1963’te kurulan Baptist Kilisesi, Ku Klux Klan tarafından bombalanmıştı. Bombalamada 4 kız hayatını kaybetti. Bu hareket ulusu bir araya getirdi ve 1964 Sivil Hakları Yasası’nı yürürlüğe koydurdu. 1964’te toplanan bağışlarla restore edilerek yeniden hizmete açıldı.

Alabama Jazz Hall of Fame

Alabama Jazz Hall of Fame

Tarihi Carver Theater’da yer alan Alabama Jazz Hall of Fame, caz sanatçılarının ödüllendirildiği yerdir. 1935’te inşa edilen bina, art deco tarzındadır. Mart ve kasım arasında canlı performansları izleyebilirsiniz.

Milli Motosiklet Müzesi

Milli Motosiklet Müzesi

1000’in üzerinde motosiklet içeren bu müze dünya çapında her yıl 250 binden fazla ziyaretçi ağırlıyor. 30 yıllık müzedeki en eski makine 1898’den kalmadır. Motosiklet hayranları Birmingham’da bulunursa bu müzeyi kesinlikle görmeli.

Damascena Coffee House

Damascena Coffee House

Birmingham’ın kalbinde yer alan bu güzel küçük dükkan hızlı bir yükseliş yaşıyor. Gezilecek yerler arasında bir kahve dükkanın olması beklenmez ama burası gerçekten özel bir yer. Bu nedenle alalım dedik 🙂 Otantik Orta Doğu kahve çekirdekleri mis gibi kokuyor. Dükkanın önünden geçerken bu kokuya nasıl karşı koyabilirsiniz?

Her damağa hitap eden kahve çeşitlerini 3-4 Pound karşılığında içebiliyorsunuz. Kabul edilebilir fiyatlandırma sayesinde ünü her geçen gün yayılıyor.

Winterbourne Evi ve Bahçesi

Winterbourne Evi ve Bahçesi

Kendine özgü bir cazibesi olduğu belli. Evin içinde antikalar bulunuyor. Yanında ise 6000’den fazla bitki içeren botanik bahçesi var. 1930’ların tarzını yansıtan Japon köprüsüne kadar çeşitli şeyler keşfedeceksiniz. Gitmeden önce hava durumunu kontrol edin.

Sheldon Country Park

Sheldon Country Park

Yürüyüş için güzel bir yer arıyorsanız hiç düşünmeden Sheldon Parkı‘na gidebilirsiniz. Açık alanda kısa ve uzun yürüyüş parkurları sporseverler için daha güzel hale getirilmiş. 2 kilometre, 5 kilometre gibi parkur seçenekleri var.

Parkın girişinde ise 17. yüzyıldan kalma bir çiftlik göreceksiniz. Tamamen restore edilen çiftlik, şehirde yaşayanlara geleneksel tarım yöntemleri gösteriyor. Burada Jersey sığırı, domuz, keçi, midilli, ördek ve tavuk gibi hayvanlar bulunuyor.

Aston Hall

Aston Hall

Birmingham’ın kuzeyinde halka açık olan bir parkın içinde bulunan Aston Hall, kentin en önemli binalarından biridir. 17. yüzyıldan kalma kırmızı tuğlalı konak, daha çok yetişkinlerin gittiği yer. Sezon içinde çeşitli etkinlikler organize ediliyor.

Cadbury Dünyası

Cadbury Dünyası

İngiliz çikolatası dendiğinde akıllara Cadbury gelmeli. Çikolatasız yapamayanlar burayı görmeden şehirden ayrılmamalı. Buradaki 4 boyutlu sinema deneyimi başka hiçbir yerde yok. Çikolata dünyasına hızlı giriş yapmak isteyenler bu deneyimi yaşamalı. Eğer tur sırasında çok dikkatli araştırır ve dinlerseniz Cadbury çikolatasının sırrını keşfedebilirsiniz. Tur sonunda Cadbury World Cafe‘de onlarca ürün başınızı döndürecektir. Kendinize hakim olun 🙂

Jewellery Quarter

Jewellery Quarter

Birmingham mücevherleri tarih boyunca önemli olmuştur ve ticarette önemli pay sahibidir. 250 yıl öncesine dayanan mücevher tarihi, bugüne kadar 500 kuyumcuya para kazandırmış. İngiliz mirası diyebileceğiniz mücevherlerden bazıları ulusal hazine gibi incelikle korunuyor.

Gas Street Basin

Gas Street Basin

Birmingham’da aktif dinlenme yapmak isterseniz Gas Street‘in yollarına kendinizi bırakabilirsiniz. Modern barlar, restoranlar bulabileceğiniz yerde hesaplı alışveriş yapmanız mümkün.

Baddesley Clinton

Baddesley Clinton

500 yılı aşkın süredir büyüleyici geçmişi ve sürprizleriyle Arden Ormanı’nın kalbinde yer alan samimi bir mülktür. Birmingham’da en çok ziyaret edilen yerlere gittikten sonra gezi çemberinizi genişletmek isterseniz buraya gelmeyi düşünebilirsiniz.

Aziz Philip Katedrali

Aziz Philip Katedrali

İngiliz barok tarzında inşa edilmiş birkaç kiliseden biridir. Aynı zamanda İngiltere’deki en küçük katedrallerdendir. Katedralin içine girdiğinizde tavandan sarkan “2000 ruh teknesi” isimli sanat eserini göreceksiniz. Bu anları kameraya çekmenizi tavsiye ediyoruz 🙂

Cannon Hill Parkı

Cannon Hill Park

Cannon Hill Parkı yaz aylarında hiçbir parkın yapmadığı bir şeyi yapıyor. Parka turist çekmek için süsleniyor ve aktiviteler planlanıyor. Park dendiğine bakmayın. Aslında çok büyük bir alandan söz ediyoruz. Canlı çeşitliliği çok fazla.

Birmingham Kütüphanesi

Birmingham Kütüphanesi

Ülkedeki en büyük halk kütüphanesi değildir ama Avrupa‘nın en büyük bölgesel kütüphanesidir. 2013’te Birmingham Merkez Kütüphanesi değiştirilirken mimarlık firması postmodern bir görüntü katmak istemiş ve ortaya bu mimari yapı çıkmış. Birmingham halkı da çok sevmiş 🙂 Kütüphanede akla gelebilecek her kitap var. Kitapseverler için cennet arıyorsak, büyük ihtimal buradan daha iyisi olamaz.

Kütüphane açıldığından beri mimarisiyle sayısız uluslararası ödül kazandı. 188 milyon Pound harcanarak inşa edilen yapı, şehrin gelişmesinde amiral gemi rolünü üstlenmiş. 21. yüzyılda insanların kitaplardan uzaklaştığını göz önünde bulundurduğumuzda, Birmingham Kütüphanesi’nin kitap okuma aşkını yeniden alevlendirdiğini söyleyebiliriz.

Kütüphanede Boultan ve Watt Arşivleri, İngiliz Organizasyon Çalışmaları Arşivi ve Parker Çocuk Kitapları Koleksiyonu gibi birçok ulusal ve uluslararası önemi olan koleksiyonlar vardır. Kütüphanenin en üst katında William Shakespeare koleksiyonu bulunuyor. 43 binin üzerinde kitapla, tartışmasız Shakespeare’in en eksiksiz koleksiyonudur.

Kısacası Birmingham Kütüphanesi, herkesin tekrar kitap okumasına vesile olduğu için yeri ayrıdır.

Kalem Müzesi

Kalem Müzesi

İngiltere’de sevilen müzelerden biridir. Kalemlere ayrılan tek müze olma özelliğine sahip. Birmingham kalemlerinin imalatı ve ticareti, özel kalemler müzenin ilgilendiği konulardır.

2001’de açılan kalem müzesi o tarihten bugüne 5 binden fazla kalem topladı. Müze, gönüllüler tarafından işletildiği için ziyaretçilerden para alınmıyor. Gezi sonunda ziyaretçiler bağış yaparsa müzenin giderleri karşılanmış oluyor.

En ilgi çekici bölüm ise Philip Poole Odası. Burada kendi kaleminizi yapma şansınız var. Bundan dolayı hemen hemen herkes bir an önce buraya gelmek istiyor.

Kalem müzesi Birmingham’ın biraz geri planda kalmış müzelerinden biri. Ancak içeri girdiğinizde saatler geçirebilirsiniz!

*Sanayi Devrimi ile şaha kalkan Birmingham, mücevher piyasasında göz kamaştıran işçiliklerle bugüne kadar gelişimini devam ettirerek gelmiş. Kentin kültürel seviyesi yukarıda olduğu için sanatsal aktiviteler de kesintiye uğramadan organize ediliyor. Özellikle müzik dalında çeşitli turnelerin takviminde Birmingham mutlaka yer alır. Müzeleri ve tarihi yerleri de bunlara dahil edince karşımıza muazzam bir gezilecek yerler listesi çıkıyor. Birmingham’da sıkılmadan her gün yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin