elazığ gezi

Elazığ, büyüleyici gezi noktaları ve muhteşem lezzetleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Doğu Anadolu’da yer alan Elazığ, 570 bin nüfusuyla küçük şehirlerimizden biri… Son dönemlerde yapılan yatırımlarla şehrin çehresi hayli değişerek daha modern ve etkileyici bir hale gelmiş. Gakkoşlar Diyarı olarak anılan Elazığ, büyüleyici atmosferiyle Doğu Anadolu turlarının önemli ziyaret noktalarından biri. Doğa güzellikleri, kayak merkezi ve parklarıyla kenti gezmeniz bir kaç gününüzü alabilir.  Dilerseniz sözü fazla uzatmadan kapsamlı listemizle sizi baş başa bırakalım;

Dağlar, Mağaralar ve Kaplıcalar

1- Hazarbaba Kayak Merkezi

hazarbaba kayak merkezi

Kış tatili için uygun bir alandır. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi, doğa turizminin geliştiği bir yer. 1977 yılından beri yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştur. Amatör kayakçılar için de pistler var. Keyifli bir zaman geçirmek daha ne olsun? 🙂

2- Harput Buzluk Mağarası

buzluk mağarası

Keban Gölü’nün tepesinde bulunmaktadır. Köklü bir tarihe geçmişe sahiptir. Urartular döneminin en nadide mirasıdır. Özel bir atmosfere sahip olan Harput Buzluk Mağarası, turistlerin gözde mekanlarından biri. Mağaranın iç yapısı; yazın serin, kışın ise sıcaktır. Bu yapısı sayesinde Serince Köyü sakinleri yiyeceklerini saklamak için mağaranın iç atmosferinden faydalanıyor.

3- Golan Kaplıcaları

golan kaplıcaları

Her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Elazığ’ın en meşhur turistik noktası Golan Kaplıcaları… Refik Saydam Merkez Hıfsı Sıhha Enstitüsü tarafından tescillenen kaplıca suları romatizma, nevrit, cilt rahatsızlıkları ve kadın hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Golan Kaplıcaları oldukça hoş manzaralara da ev sahipliği yaptığından ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Göller, Barajlar ve Plajlar

4- Hazar Gölü Plajı

 Hazar Gölü Plajı

Uzun sahil yapısı, Hazarbaba ve Mastar Dağları’nın uzantısına eşlik etmektedir. Sahil uzunluğu ise 22 km’dir. Elazığ’da halk, yaz aylarında soluğu Hazar Gölü’nde alıyor. Mavi bayrağa sahip göl, 25 yıldır Balıkçı Kamping tarafından işletiliyor. Türkiye’nin en derin göllerinden biri olarak gösterilen Hazar Gölü, toplamda 22 kilometre uzunlukta, 6 kilometre genişlikte. Yaz aylarında gölde yer alan işletme şezlong ve şemsiye imkanları sunuyor.

Diğer yandan göle ait bazı gizemler hala çözülememiştir. Göl içerisinde saklı bir kent olduğu biliniyor ancak bazı zamanlar kendini gösteriyor bazı dönemler ise yok oluyor. Yağmurun çok yağdığı ve suların yükseldiği dönemler eski kentte yer alan kilise hiç gözükmezken kurak geçen yıllar da görülebiliyor. Güneydoğu’nun Bodrum’u olan Hazar Gölü Plajı çevresinde sosyal tesisler bulunuyor. Dalış sporları için de yeterli koşullar var.

5- Keban Barajı ve Gölü

keban barajı

Türkiye’nin en büyük ikinci yapay gölü olma özelliği ülkemizin en önemli elektrik üretimi kaynaklarından biri olan Keban Barajı, 125 kilometre uzunluğundadır. Murat Vadisi boyunca uzanan göl, turizm anlamında kentin en önemli ziyaret noktaları arasına girmiştir. Balık yetiştiriciliğinin yapıldığı göl kenarında pek çok yeme içme tesisi ve piknik alanları bulunur. Avcılık etkinliklerinin düzenlendiği muhteşem bir doğaya da hakimdir göl… Keban çevresindeki üç ilçeye baraj üzerinden kalkan feribotlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

Beldeler

6- Keban Ağın

keban ağın

Keban Barajı’nın kenarında oldukça sevimli ve huzurlu bir ilçe Ağın… Kent merkezine 77 kilometre uzaklıkta yer alan Ağın, Hekemat Tepesi, Osman Tepesi, Aliuşağı gibi tepeleriyle muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. İlçenin en önemli gelir kaynağı ise tarım olarak belirlenmiş. Bölgeyi ziyaret ederseniz organik buğday, arpa, nohut, üzüm, nar, badem, ceviz ve dut gibi ürünleri tatmanızı tavsiye ederiz.

7- Elazığ Merkez

elazığ merkez

Elazığ merkez, kentin en önemli ticaret dükkanlarının toplandığı ve yöresel ürünleri satın alabileceğiniz bir gezi noktasıdır. Kentteki pek çok buluşma burada gerçekleşir. Elazığ’ın yöresel yemeklerini tadabileceğiniz en ünlü restoranlara ve kafelere de buradan ulaşabilirsiniz.

8- Palu

palu

Elazığ kent merkezine 77 kilometre mesafede yer alan Palu ilçesi, kentin en eski yerleşim yerlerinden biri. Palu ilçesinin önemi İlkçağ ve Ortaçağ’dan kalma pek çok kalıntıya ev sahipliği yapmasıdır. Tarihte Roma, Urartu ve Bizans hakimiyetlerine ev sahipliği yapan belde Osmanlı Devleti hakimiyetine geçtikten sonra bölgede yeni bir dönem başlamış. Palu’yu ziyaret ederseniz mutlaka görmeniz gereken yerler içerisinde Palu Kalesi, Kara Cemşit Bey Külliyesi, Merkez Cami, Alacalı Mescit, Ulu Cami, Küçük Cami yer alıyor.

Elazığ’ın Diğer Meşhur Gezi Noktaları

9- Çırçır Şelalesi

Çırçır Şelalesi

Serin bir suya sahip olan Çırçır Şelalesi, görülmesi gereken doğal harikaların arasında yer alıyor. Dünyanın en genç doğal şelalesidir. Keban Gölü’nden meydana gelen şelale, piknik yapmak için uygun. Bölgede ünlü olan lezzet ise alabalık. Fiyatları da cep yakmıyor.

10- Elazığ Kültür Parkı

elazığ kültür parkı

2015 yılında Elazığ’a katılan kültürel zenginliklerden biri olan Elazığ Kültür Parkı, bir çok sosyal tesis ve sosyal yaşam alanına ev sahipliği yapması sebebiyle Doğu ve Güneydoğu için ilk olma özelliği taşımaktadır. Açık ve kapalı alanlarıyla kentin cazibe merkezleri arasına giren park aynı zamanda merkezde oldukça geniş bir alanda yer almaktadır.

Elazığ gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.