bitlis gezilecek yerler

Karlarla kaplı Nemrut Dağı’ndan, gökyüzüyle birleşen gölleriyle, doğa tutkunlarını büyüleyen Bitlis’i keşfe çıkıyoruz.

Türkiye’nin en önemli dağlarıyla ve meşhur gölleriyle bilinen Bitlis, her yıl gezginlerin ve amatör fotoğrafçıların ziyaretine ev sahipliği yapıyor. Dağ tırmanışlarından, kayak turizmine, pek çok etkinlikle karşımıza çıkan Bingöl’ü keşfetmeye hazırsanız listemize başlayalım;

Göller

1. Nemrut Gölü

nemrut gölü

Türkiye’nin doğa harikası varlıklarına sahip şehirlerinden biri olan Bitlis’i ziyaret ettiğinizde, mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Nemrut Gölü yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel göllerinden biri olan göl, ismini M.Ö 2100 yılında bölgede hüküm süren Babil Hükümdarı Nemrut’tan alıyor. Oldukça etkileyici bir volkanik krater olan göl, 2 bin 250 rakımda yer alıyor. Bitlis’in Tatvan ilçesine 15 km mesafede yer alan göl, 13 kilometrekare genişliği ve 155 metre derinliğe sahip.

Ülkemizde tanıtımı çok fazla yapılmasa da, doğa tutkunlarının bir kere de olsa mutlaka görmeye çalıştığı göl, her yıl mevsim fark etmeden ziyaretçilerini ağırlıyor. Sıcak ve soğuk iki ayrı gölün bulunduğu arazide, gölün çevresinde yer alan buhar bacasından, buz mağarasına kadar birçok noktayı ziyaret edebilirsiniz. Burası volkanik bir arazi olduğu için toprak oldukça verimli. Bu nedenle bitki çeşitliliği de bölgede oldukça yoğun.

Gölün çevresine geldiğinizde yazın ve bahar aylarında yemyeşil bir manzaraya bakarken, kışın ise bembeyaz karlar altında eşsiz bir manzarayla büyüleniyorsunuz. Genellikle dağ sporcularının ya da kampçıların geldiği gölde, harika bir doğa yürüyüşü ve kamp yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz günübirlik gölü ziyaret ederek gölün çevresinde doğayla iç içe keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

2. Van Gölü

van gölü

Dünya’da görebileceğiniz sayılı doğal güzelliklerden biri olan Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olması özelliğiyle tanınıyor. Uzun yıllar boyunca Van Gölü Canavarı gibi efsanevi konularla da gündeme gelen göl, 120 km uzunluğu ve 80 km genişliğiyle Van Denizi olarak da anılıyor. Van ve Bitlis sınırları ilçesinde yer alan göl, Bitlis’in Tatvan ilçesinin kıyı şeridinde bulunuyor. Nemrut Dağı’nın volkanik patlaması sonucu oluştuğu düşünülen Van Gölü, binlerce yıldır insanlara görsel şölen sunmaya devam ediyor.

Tatvan ilçesine geldiğinizde karşılaşacağınız bu doğa harikası, Urartu Krallığı’nın tarihi izlerinden, pek çok kilise ve manastıra kadar tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bitlis ve Vanlılar tarafından gölün bazı kısımları yaz aylarında plaj olarak da kullanılıyor. Van Gölü’ne geldiğinizde harika bir keşif turuna çıkabilir, tablodan fırlamış gibi gözüken bu gölün birbirinden güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

 3. Aygır Gölü

aygır gölü

Bitlis’in doğa harikası göllerinden bir diğeri de, Bitlis şehir merkezine 1 saatlik mesafede bulunan Adilcevaz ilçesinde yer alıyor. Van Gölü kenarında yer alan Adilcevaz’ın arkasında yer alan Süphan Dağı’nın eteğindeki göl, ilçeye 10 km kadar yakın bir mesafede. Oldukça kolay ulaşılabilir bir noktada ve temiz bir yol üzerinde yer alan göle, aracınızla kolaylıkla gidebilirsiniz. Bitlis’in volkanik oluşum göllerinden biri olan Aygır Gölü, sodalı göl olarak da biliniyor.

Genellikle kamp yapmak isteyenlerin ya da doğa yürüyüşçülerinin ziyaret ettiği göl, özellikle hafta sonlarında mesire alanı olarak aileler tarafından ziyaret ediliyor. Gölün etrafında gidebileceğiniz bir restoran ve alabalık tesisi de bulunuyor. Yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restoranda güzel bir gün geçirebilir, ya da dilerseniz yanınızda getirdiğiniz oltayla keyifli bir balık tutma etkinliği yapabilirsiniz.

4. Arin Gölü

arin gölü

Bitlis’te yer alan bir diğer göl de, şehrin Adilcevaz ilçesinde yer alan Arin Gölü. Kuş cenneti olarak da kabul edilen göl, Van Gölü’nün hemen arka kısmında, Süphan Dağı’nın eteğinde yer alıyor. Van Gölü’nün 5 metre daha yüksek olduğu zamanlardan kalma olduğu tahmin edilen bu göl, bölgenin önemli göllerinden birisi.

Adilcevaz ilçesinden kolayca ulaşabileceğiniz göle kuş cenneti denmesinin nedeni de, 200’e yakın birbirinden güzel kuşa ev sahipliği yapıyor oluşu. Boz ördekten, Dikkuyruk cinsine kadar pek çok kuş türünü gözlemleyebileceğiniz gölde, balık tutabilir, doğanın güzelliğine bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

5. Nazik Gölü

nazik gölü

Bitlis geziniz sırasında görmeniz gereken göllerden Nazik Gölü, Bitlis’in Ahlat ilçesinde yer alıyor. İlçeye 30 km mesafede bulunan göl, Van Gölü’nün 25 km gerisinde karşımıza çıkıyor. 30 km2lik alanıyla balıkçıların ilgi odağı olan göl, amatör balıkçıların ve doğa gezginlerinin de uğrak noktalarından biri. Yaklaşık 40-50 metre derinliğe sahip olan göle gittiğinizde, gölün üzerinde gezen balıkçı kayıklarını görebilirsiniz. Çevresinde herhangi bir tesis ya da işletme bulunmayan gölde piknik yapmayı ya da gezmeyi düşünüyorsanız, ihtiyacınız olabilecek şeyleri önceden yanınıza almayı unutmayın.

Doğal Güzellikler

6. Süphan Dağı

süphan dağı

Bitlis’in 4058 metrelik rakımıyla, en çok bilinen volkanik dağlarından biri olan Süphan Dağı şehri çevreleyen oldukça etkili bir doğal varlık. Kente geldiğinizde dahi tepesinde çoğu zaman kar olan dağı gördüğünüzde etkileneceğinizi düşündüğümüz Süphan Dağı, genelde dağ sporu tutkunlarının gelmekten en keyif aldığı dağlardan birisi.

Tırmanış ve dağ yürüyüşü için oldukça uygun bir arazi yapısına uygun olan dağ, yazın ya da kışın kar altında fark etmeden insanla bambaşka bir keyif rotası oluşturuyor. Kamp kurmak için gelen gezginlerle sık sık karşılaşabileceğiniz dağda, belki siz de keyifli bir tırmanış ya da kendi halinde bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

7. Nemrut Dağı

nemrut dağı

Şehrin en ünlü dağı olan Nemrut Dağı, genellikle Ardahan’da yer alan tarihi Kommagene kalıntılarının bulunduğu Nemrut Dağı ile karıştırılıyor. 2 bin 948 metre yükseklikte bulunan dağ, doğa manzarasının en harika göründüğü yerlerden biri. Şehirde yer alan çoğu dağ gibi, Nemrut Dağı’da dağ sporları turizmi için tam bir doğal parkur.

Dağ tırmanışlarından, kampa birbirinden güzel doğayla iç içe faaliyetlere ev sahipliği yapan Nemrut Dağı’na yer yer engebeli, yer yer ise oldukça rahat yollardan yürüyerek oldukça keyifli bir tırmanış gerçekleştirebilirsiniz. Dağın tepesine çıkmayı düşünenlerdenseniz, dağın tepesine çıktığınızda, tepede yer alan kutunun içindeki dağcı defterine not yazmayı ve dağın hemen eteğinde yer alan Nemrut Gölü’nü en güzel noktadan izlemeyi unutmayın.

8. Adilcevaz Sahili

Adilcevaz Sahili

Bitlis’in en güzel yaz turizmi noktası olarak karşımıza çıkan Adilcevaz Sahili, Bitlis’in şehir merkezine 90 km mesafede yer alan Adilcevaz ilçesinde yer alıyor. Van Gölü’nde en uzun kıyısı bulunan ilçe olan Adilcevaz, Bitlislilerin ve Muş, Diyarbakır gibi komşu illerde yer alanların ziyaret ettiği harika bir sahile sahip. Özellikle de yaz aylarında masmavi suyuyla dikkat çeken göl, yazın sıcaktan bunalanlar için sodalı ve serin yapısıyla serinlemek için en güzel alternatiflerden biri oluyor. Yaz aylarında özellikle de haftasonu yer bulunmakta zorlanılan sahil, su sporları için de oldukça uygun bir ortam sunuyor.

9. Bitlis Kaplıcaları

bitlis kaplıcaları

Volkanik bir arazi üzerinde yer alan Bitlis, haliyle yeraltı kaynakları bakımından da oldukça zengin. Verimli topraklar üzerinde yer alan şehir, kaplıcalar konusunda da bol bol alternatife sahip. Pek çok hastalığa ve romatizma şikayetlerine iyi geldiği bilinen kaplıcalar Bitlis’in pek çok bölgesinde karşımıza çıkıyor. Her yıl haberlerde mutlaka çıkan atların kaplıca keyfi görüntülerinin de yayınlandığı yer olan Bitlis’te, Çukur Kaplıcası’ndan, Arap Köprüsü Kaplıcası’na kadar kendi olduğunuz bölgede gidebileceğiniz alternatif kaplıcalar bulunuyor.

10. Bitlis Kayak Merkezi

bitlis kayak merkezi

Çirtkaya Kayak Merkezi olarak da bilinen Bitlis’in en meşhur kayak merkezi, Bitlis’in şehir merkezinde yer alıyor. Bulunduğu konum nedeniyle şehirdekilerin sık sık ziyaret ettiği kayak merkezi, içerisinde yer alan kademeli parkurlar ve kar teleferiğiyle tam bir kayak tesisi. Kış turizmi için oldukça önemli olan kayak merkezlerinde olması gereken özelliklere sahip olan Çirtkaya’ya geldiğinizde konaklayabileceğiniz pek otel ve pansiyondan, günübirlik turunuz sırasında yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restorana kadar pek çok imkan bulunuyor.

11. Tatvan Kayak Merkezi

tatvan kayak merkezi

Bitlis’in şehir merkezine yarım saatlik mesafede bulunan Tatvan ilçesi sınırlarında yer alan kayak merkezi, ilçeye 1,5 km gibi oldukça kısa bir uzaklıkta bulunuyor. Kayak merkezine giden yol genelde tüm yıl boyunca açık tutulmaya çalışıldığı için, aracınızla kolayca ulaşabileceğiniz Tatvan Kayak Merkezi’nde, Aralık ayından Mart ayına kadar kayak turizmi devam ediyor. Bitlis’te yer alan kayak merkezlerinden en uzun kayak pistine sahip olan merkezde, Van Gölü manzaralı kay teleferiğine binerek, oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Şehir Merkezi

12. Bitlis Evleri

bitlis evleri

Bitlis evleri kültürel ve mimari geziler yapmayı sevenler için ideal. Bitlis’in kültürel dokusunu ve yaşanmışlığını en güzel hissedebileceğiniz yerlerden birisi de, tarihi evleri. Mimari yapısıyla ilgi çeken evler, basamak şekliyle labirenti andıran bir yerleşim düzeniyle inşa edilmiş. Bitlis’in şehir merkezinde yaşam biçimi değişmeye başlamış olsa da, özellikle de köylerinde tarihi mimari konutlar hala yaşamını sürdürüyor. Yakın zamanda restore çalışmalarının başlayacağı tarihi evleri, kesme taş yapısı ve avlularıyla Bitlis gezinizde mutlaka görmeniz gerekiyor.

13. Bitlis Çarşısı

bitlis çarşısı

Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesi’nde bahsettiği, 20 bin dükkanın yer aldığını dile getirdiği Bitlis çarşısı işte burası. Eski tarihlerde daha kalabalık ve aktif bir pazar hayatı olduğu bilinen Bitlis çarşısı, günümüzde o kadar kalabalık ve hareketli olmasa da, şehre gelenlerin mutlaka uğradığı bir yer. Kalenin surlarının alt kısmındaki dükkanların dışında çay bahçesi ve sokak tezgahlarına da ev sahipliği yapıyor. Köy ürünleri tezgahlarından, çeşitli kıyafet ve organik bal dükkanlarına kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çarşı da, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz restoran ve çay bahçeleri de yer alıyor.

İlçeler

14. Tatvan

tatvan

Bitlis’in en kalabalık nüfusa sahip, tarihi geçmişiyle ve doğa güzellikleriyle dikkat çeken ilçesi Tatvan, şehir merkezine yarım saatlik mesafede yer alıyor. Bitlis şehir merkezinde trenle ve karadan araçla kolayca ulaşabileceğiniz ilçe, Nemrut Dağı’nın eteklerinde yer alan ilgi çekici güzellikte bir yer. Van Gölü’ne olan kıyısında yer alan sahil şeridinden, tarihi yapılarına kadar gezebileceğiniz birçok noktayı içinde barındıran ilçede, güzel vakit geçirebileceğiniz alanlar mevcut. Van Gölü üzerinden vapur seferleriyle, Van’a geçebilir, ya da Nemrut Dağı’na keyifli bir tırmanış yapabilirsiniz.

15. Hizan

hizan

Bitlis’in şehir merkezine 50 km mesafede yer alan ilçe, M.Ö 1000 yılından günümüze kadar, aktif yaşamın devam ettiği bir ilçe. Tarihi evleri ve bahar aylarında ortaya çıkan yemyeşil doğasıyla görenleri büyüleyen Hizan, günümüzde 35 bin kişilik nüfusa sahip. Tarihi Hizan Camisi’yle de oldukça çok ziyaretçiyi kendisine çeken ilçeyi gezmek isterseniz, kendi aracınızla ya da Bitlis şehir merkezinden kalkan Hizan minibüsleriyle gelebilirsiniz.

Alışveriş

16. Tatvan Avm

tatvan avm

Bitlis’in meşhur gezi yerlerini gezdikten sonra ihtiyaçlarınızı karşılamak için gidebileceğiniz yerlerden birisi de, şehrin avmleri. Bitlis’in Tatvan ilçesinde yer alan Tatvan Avm, ilçenin merkezinde, sahil şeridinde yer alıyor. Şehir otobüsleriyle ve yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz alışveriş merkezinde, mağazalardan zincir restoran markalarına pek çok mekan yer alıyor. İçerisinde sinema ve çocuklar için eğlence parkının da bulunduğu avmde, alışveriş yapıp, bir şeyler yiyebilirsiniz.

17. Ahlatpark Avm

ahlatpark avm

İlçenin şehir merkezinde sahil şeridine oldukça yakın bir bölgede yer alan avm, Bitlis Belediyesi tarafından inşa edilmiş. İçerisinde alışveriş dükkanları ve yemek restoranlarının yer aldığı Ahlatpark’ta ihtiyaçlarınızı alabilir, oyun parkında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

**Bitlis’in birbirinden güzel gezi duraklarını listelediğimiz Bitlis gezilecek yerler yazımız burada sona eriyor. Keşfettikçe daha da güzel manzaralarla karşılaşacağınız Bitlis’in yazısını beğendiyseniz ya da eklemek istediğiniz başka gezi noktaları var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.