Almanya

Almanya Gezi Rehberi

1- Almanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

357 bin metrekare yüz ölçümüne sahip Almanya, asıl ismiyle Almanya Federal Cumhuriyeti, çok sayıda nehir ve gölleriyle beslenen verimli ovalarıyla sahip olduğu coğrafi zenginlikleriyle diğer Avrupa devletlerinin yanında çok büyük bir coğrafi öneme sahip. Baltık Denizi ve Kuzey Denizi Almanya’nın kuzey bölgesine konumlanırken, ulu ve büyüleyici Alp Dağları ülkenin güneyinde yer alıyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bu coğrafi konumlar arasında farklı farklı yerlerde bulunan 38 nokta var. Uzun tarihi dönemler boyunca var olan Almanya, 1871 yılından önce birbirinden bağımsız bir şekilde bulunan krallıklar tarafından yürütülen bir Batı Avrupa devletiyken, Prusya Krallığı’nın öncülüğünde bu tarihte Alman Birliği’nin kurulmasıyla ulusal birliğini sağlamış bir devlet olarak var olmaya devam etti. Dünya Savaşları’nda çok büyük bir askeri güce sahip olan, tarih sahnesinde büyük başarılar elde eden ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı yönetimi olarak Berlin Duvarı’yla ikiye ayrılan Almanya, 1990 yılında iki tarafın yeniden birleşmesi sayesinde Almanya Federal Cumhuriyeti kimliğine kavuşmuş oldu. Avrupa kültür medeniyet tarihine felsefe ve  müzik alanlarında birçok önemli ismi kazandıran Almanya, dünya ekonomisinde çok önemli yere sahip olan bir sanayi ülkesi olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından gelen ikinci büyük göç ülkesi niteliğini taşıyor. Ülkemizden de misafir işçi uygulaması nedeniyle çok sayıda göç alması sebebiyle ülke nüfusunun etnik kökeninin yarısını Türk vatandaşları oluşturuyor. Çoğu bölgesi aldığı yağışlar sebebiyle nemli iken Almanya’nın doğu bölgeleri daha çok karasal özelliğe sahip. Kış aylarında çok soğuk günler yaşanabiliyorken, yaz aylarında sıcaklık dereceleri beklentilerinizin çok üzerinde olabilir. Sizin için hazırladığımız Almanya yolculuğunuza çıkmadan önce size yardımcı olacak. Almanya’nın başkenti Berlin şehri aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahip. Bremen Gezi Rehberi Magdeburg Gezi Rehberi Hamburg Gezi Rehberi

2- Almanya Nerededir?

Almanya Nerededir? Doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, güneyinde İsviçre ve Avusturya batısındaysa Belçika, Lüksemburg, Fransa, Hollanda gibi ülkelerle sınır komşusu. Baltık Denizi ve Kuzey Denizi’ne de kıyısı olan Almanya, Avrupa’nın tam merkezinde bulunuyor.

3- Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Almanya ziyaretinizi hangi mevsimde yapacak olursanız olun ülkenin genelinde görülen iklim özelliklerini öğrenmeniz için Almanya rotanızı çizmeden önce bakmanız gereken ilk yer. Ülkemizden de aşina olduğumuz karasal iklim Almanya’nın da büyük bir bölümüne hakim. Yağışı bol, nemli bir iklime sahip olması nedeniyle yaz aylarında bile Almanya’da yağmurla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Yaz aylarında sıcaklık da 30 santigrat derecenin üzerine çıkmıyor. Almanya’yı gezmek için en ideal mevsim bizce havaların ısınmaya, doğanın uykusundan uyanmaya, canlanmaya başladığı bahar ayları. Hazırlamış olduğumuz Almanya Gezi Rehberi içinde Doğu Almanya, Ren Bölgesi, Orta ve Güney Almanya, Kuzey Denizi Yakını Bölgeler başlıklarıyla 4 bölgeye ayrılan Almanya’nın iklim koşulları arasında çok büyük farklar olmadığını açıkça söyleyebiliriz. Doğu Almanya’da yaz ayları kurak ve yağıştan yoksun geçerken, Ren Bölgesi’nde ılıman iklim hüküm sürüyor ve kışlar Doğu Almanya’ya kıyasla daha sıcak geçiyor. Kuzey Denizi Yakını Bölgeler de Doğu Almanya’nın iklimine sahip. Orta ve Güney Almanya ise Doğu Almanya’ya kıyasla çok daha çeşitli bir iklim taşıyor. Tüm bu iklim özellikleriyle geniş bir perspektiften bakıldığında Almanya özünde bulutlu havası nedeniyle gri ve yağışı eksik olmayan bir ülke.

4- Almanya’da Gezilecek Yerler

#1 Berlin

Berlin Almanya’nın başkenti ve kozmopolit yapısını sergileyen, en büyük şehri olan Berlin her gezginin rotasında bulunan gidip görülmesi gereken tarih, kültür ve eğlence kokan bir şehir. Gerek gece hayatı, gerek renkli festivallere kucak açması, müzeleri, özgün mimarisi ve tarihsel dokusuyla Berlin gezmeye doyamayacağınız güzellikte. Birçok savaş görmesine rağmen  defalarca tahribata uğrayıp yine de yenilenerek her defasında daha yeni, daha canlı bir duruş sergileyen bu şehir Almanya’nın en çok ziyaretçiye ev sahipliği eden şehri. Ünlü gece kulüplerine sahip Berlin’de kendinizi eğlencenin akışına bırakabilirsiniz, hafta sonları birçok mekan tıklım tıklım oluyor. Uluslararası Berlin Bira Festivali, Handgemacht Yemek Festivali gibi her yıl düzenlenen çeşitli yeme-içme festivallerinde de keyifli vakit geçirebilir, mutfak kültürleri hakkında çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Berlin ile özdeşleşmiş dikkate değer büyüklükteki Brandenburg Kapısı’nı, yükseklik korkunuz yoksa 368 metre yüksekliğe sahip Berlin Televizyon Kulesi’ni, birçok önemli mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş noktası Ku’dam’ı, tarihi Berlin Duvarı’nı görebilir, hazırlayacağınız kendi rotanıza bu noktaları ekleyebilirsiniz.

#2 Köln

Köln Cologne olarak da tanınan Köln Almanya’nın en çok ziyaretçiye kapılarını açan kentlerinden biri. Noel zamanı Köln şehri oldukça hareketli ve çok renkli manzaralara tanıklık ediyor. En güzel geleneksel sokak pazarları da Köln’de bir başka. Öyle ki birçok şehir bu konuda Köln’ün eline su dökemez. Glühwein (sıcak şarap) şehrin ünlü lezzetlerinden. Bu deneyimi yaşamadan Köln’den ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Şehirde dolaşırken görmemenizin mümkün olmayacağı Köln Katedrali de uğramanız gereken bir güzellik. Orijinal adı “Kölner Dom” olan bu yerin yapımına 1248 yılında başlanmış ve maddi sıkıntılar nedeniyle birçok defa yapımına ara verilmiş. Gotik detaylarla bezenmiş bu yapı 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak da kabul edilmiş Kuzey Avrupa’nın en büyük gotik kilisesi.

5- Almanya Mutfağı

Alman Mutfağı Almanya mutfağı tarih çağları boyunca toplumlar arasında etkileşime birçok yönden şahitlik etmesi nedeniyle her yöreye göre değişiklik gösteriyor. Sosis Almanya denince akla gelen ilk yiyecek. Berliner sosisi domuz etinden üretilmekteyken, Frankfurter denilen dana sosisleri de mevcut. Bratwurst adı verilen beyaz sosisi de tatmak isterseniz şehir sokaklarında ayaküstü yiyebilirsiniz. Körili ketçapla sunulan bir diğer sosis lezzetinin adıysa Currywurst. Tıpkı sosis gibi patates de Alman mutfağının olmazsa olmazı. Biraların yanında servis edilen, yediğiniz yemeğin tamamlayıcısı Bratkartoffeln, soğan ve baconun patatesle lezzetli bileşiminden oluşuyor. Almanya çeşitli biraları tadabileceğiniz çok sayıda alternatife sahip bir ülke. Arpadan yapılan biraların yanında buğdaydan yapılan türkçesinin Beyaz Bira olduğu WeissBier da denemeniz gereken, damıtılma şeklinin farklı olması nedeniyle daha farklı lezzete sahip bir bira çeşidi. Pasta, fırın mamülleriyle de adından söz ettiren Almanya’nın dünyaya açılan, ay çekirdekli Schwarzbrot ekmekleri, vişneli ve kremalı Schwarzwälder Kirschtorte adı verilen kara orman pastaları, doyurucu kahvaltı isterseniz devasa Bretzel pastanelerde sizleri bekliyor. Almanya Mutfağı devamı için...

6- Almanya’da Alışveriş

Seyahatiniz boyunca gezdiğiniz müzelerden kendinize ve sevdiklerinize o müzelere ait figürler bulunan çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Tattığınız biraları çok sevmiş ve kendilerinden ayrılamıyorsanız içlerinde en sevdiklerinizden yapacağınız bira alışverişi de kendinize ve sevdiklerinize armağan edebileceğiniz lezzetli bir hediye seçeneği gibi gözüküyor. Aynı alışveriş tercihini şarküteriden yana da kullanabilirsiniz. Messen porselenleri ve adını Köln’den almış kolonya da alabileceğiniz güzel hediyelik eşyalardan. Almanya gezi rehberi hazırlarken bu önerileri mutlaka göz önünde bulundurun.

7- Almanya Gece Hayatı

Almanya Gece Hayatı Almanya biralarıyla ünlü bir ülke olması nedeniyle oldukça köklü pub kültürüne sahip. Kendinizle sakince vakit geçirmek veya arkadaşlarınızla soluklanmak için tercih edebileceğiniz çok sayıda mekan mevcut. Adeta uyumayan Berlin şehri gece hayatına dahil olmak için seçilecek en güzel konum. Ünlü gece kulüpleri, renkli gece hayatı, her yaştan yerli ve yabancı turistin bulunduğu atmosferiyle Berlin kulüpleri sizi eğlenceli akşamlara davet ediyor. Watergate, Tresor ve  Berghain Panorama Bar tercih edebileceğiniz yerlerden. Berlin şehri sadece barlara değil, Theater des Westens, Berliner Ensemble, Schaubühne am Lehniner Platz gibi kültürel aktivitelerde bulunabileceğiniz tiyatro, opera bale ve kabarelere de sahip.

8- Almanya Festivalleri

Berlin Film Festivali - Şubat Liepzig Kitap Fuarı - Mart Muzikmesse Müzik Teknolojileri Fuarı - Nisan Rock am Ring ve Rock im Park - Haziran Richard Wagner Festivali – Yaz dönemi Festival Mediaval - Eylül Hannover Messe Endüstriyel Otomasyon Fuarı – Eylül Weindorf - Eylül Frankfurt Kitap Fuarı - Ekim Oktoberfest Bira Festivali - Ekim Karneval - Kasım

9- Almanya’da Nerede Kalınır?

Almanya’nın popüler kentleri arasında Munih, Berlin, Düsseldorf, Frankfurt en üst sıralarda. Şehrin dinamik ruhunu hissetmek, gezi rotasından uzaklaşmamak için turistlerin tercihleri yine bu şehirlerdeki otellerden yana oluyor. Almanya Gezi Rehberi’nde sizin için hazırladığımız otel tavsiyelerimize de otelinizi seçmeden önce bir bakabilirsiniz.

Berlin Konaklama;

Scandic Berlin Potsdamer Platz - 511 TL’den başlayan fiyatlarla... Detaylı bilgi için

Munich Konaklama;

Hotel Excelsior - 832 TL’den başlayan fiyatlarla… Detaylı bilgi için

Frankfurt Konaklama;

Motel One - 561 TL’den başlayan fiyatlarla… Detaylı bilgi için

Düsseldorf Konaklama;

Hotel Indigo - 479 TL’den başlayan fiyatlarla… Detaylı bilgi için

10- Almanya Şehir İçi Ulaşım

Almanya’nın hemen hemen her şehrinde havalimanı ve tren istasyonu bulabilmeniz mümkün. Özellikle önceden planladığınız yolculuklar için uçak bileti almanız mantıklı ve ekonomik seçenek olacak. Almanya ulaşım açısından kara yollarına ve demir yollarına hatrı sayılır bir yatırım yapmış ve bu alanda kendini oldukça geliştirmiş bir ülke. Sanayi Devrimi’nin etkisiyle demir yoluna büyük önem vermiş Almanya’da hızlı trenler sayesinde şehirlerarası ulaşım oldukça kolay ve konforlu. Şehir içi ulaşımda da neredeyse her yerde tren kullanma imkanına sahipsiniz. Bu sayede yolda geçirdiğiniz zamanın çok az olduğunu söyleyebiliriz. Almanya, diğer Avrupa devletleriyle sınır komşuluğu yaptığı için karayoluna da iyi yatırımlar yapmış ve kitleleri bu yolları tercih etmeye yöneltmiş. Siz de seyahatiniz boyunca arabanızla veya otobüslerle kara yolunu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Otobüs; Şehir içi otobüs fiyatları 2,20 ve 2,60 Euro arasında değişiklik göstermekte. Ayrıca otobüsler geceleri ve hafta sonları da çalışıyor. Almanya’da sıkça karşınıza çıkacak olan sarı ve yeşil renkli levhalar durak anlamına geliyor. Tren; Almanya’nın hemen hemen tüm büyükşehirlerinde tren istasyonu olduğu için gerek havalimanlarından şehir merkezlerine gerekse şehirlerarası ulaşımlarda en ekonomik ve de konforlu seçenek tren oluyor. Şehirde uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Bahncard edinerek ülke sınırları içerisinde yapacağınız tren yolculuklarını daha ucuza getirebilirsiniz. Araç kiralama; Erken rezervasyon şartı ile günlük 18 avro gibi bir ücret ödeyerek özel aracınızla dilediğiniz yeri gezebilirsiniz. Son dakikaya kalırsanız da bu fiyatlarda artış olma ihtimal epey yüksek. Almanya’da araç kiralayabilmek için 21 yaş ve üzerinde olmanız gerekiyor. Ayrıca araç kiralarken mutlaka “full kasko” seçeneğini tercih edin. Türkiye’de kullandığınız ehliyetinizin uluslararası geçerliliği olduğu için kiralama sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Berlin’den Hamburg, Dresden gibi şehirlere gidebileceğinzi gibi Prag, Amsterdam gibi kiraladığınız araçla Avrupa’nın diğer şehirlerine de yolculuk yapabilirsiniz. Almanya’da şehir dışı hız sınırı bölünmüş yollarda 110 km/h, şehir içi hız sınırı sokak aralarında 30 km/h, çevre yollarında 70 km/h, ana caddelerde ise 50 km/h’dir. Benzin fiyatları da yaklaşık olarak 1.50 avro. Taksi; Açılış ücretinin 3,90 avro, kilometre başına ücretin de 2 avro olduğu Almanya taksileri ile yolculuk yapmak hem güvenilir hem de ekonomik. Ayrıca Andorid veya IOS işletim sisteminin olduğu mobil cihazınıza MyTaxi uygulamasını indirerek taksiye binmeden önce mesafe hesaplaması da yapabilirsiniz.

11- Almanya Saat Farkı

Almanya’nın başkenti Berlin ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farklı bulunuyor.

12- Almanya Para Birimi

Ülkenin para birimi Euro’dur. 1 Euro = 6,30 Türk Lirasıdır.

13- Konsolosluklar

Berlin Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Berlin, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218 Faks : (00 49 30) 893 18 98 E- posta : konsulat.berlin@mfa.gov.tr İnternet Adresi: http://berlin.bk.mfa.gov.tr Berlin Büyükelçiliği Görev Bölgesi: Almanya Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin Telefon: +49 30 275 85 0 Faks: +49 30 275 90 915 E-posta: botschaft.berlin@mfa.gov.tr

14- Resmi Tatiller

3 Ekim - Ulusal Birlik Günü 25 Aralık - Noel 26 Aralık - Boxing Day 1 Ocak - Yeni Yıl 28 Mart - Paskalya Pazartesisi 1 Mayıs - İşçi Bayramı 5 Mayıs - Yükseliş Günü 16 Mayıs - Whit Monday

15- Vize İşlemleri

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olup Almanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları Almanya’ya vize başvurusu yapmak zorunda. Daha detaylı bilgi edinmek için Almanya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Stuttgart

Stuttgart Gezilecek Yerler Listesi

Almanya’nın en önemli sanayi kenti olmasına rağmen yeşil kalabilmiş şehri Stuttgart, kültür-sanat alanında da adını duyurmuş bir şehir. Tarihi ve kültürel dokusuyla endüstri kenti Stuttgart,...
hamburg

Hamburg’da Nerede Kalınır? En Güzel Otel Tavsiyeleri

Hamburg'da nerede kalınır? İdeal konaklama bölgeleri Yılda 4 milyondan fazla ziyaretçinin hedefi olan Hamburg, Almanya'nın turizm anlamında önemli şehirlerinin başında geliyor.  Almanya'nın bu önemli liman...
hannover

Hannover Konaklama Tavsiyeleri | 5 Muhteşem Otel

Almanya'nın kuzey bölgesinde bulunan Hannover gerek düzenlenen fuarlarla gerekse kültürel etkinlikleri ve doğal güzellikleri ile ülkenin önemli şehirleri arasında bulunuyor. Kendine has havası ile kenti...
erfurt

Fotoğraflarıyla Birlikte Erfurt’ta Gezilecek 10 Yer

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan Almanya’nın küçük bir kasabası olanErfurt’dayız. Erfurt gezilecek yerler yazımızda, küçük ama bir o kadar güzel şehrin görülmesi gereken...
Herzogenriedpark

Mannheim Gezilecek 8 Yer | Detaylı Anlatım

Neckar ve Ren nehrinin hayat verdiği şehir; gezilecek yerleri, farklı yapısı ve etnik çeşitliliği ile kendine özgü bir atmosfer sunuyor. Bu yazımızda Mannheim gezilecek yerler...
hannover

Hannover’da Gezilecek 17 Muhteşem Yer

Almanya’nın en büyük fuar kenti olan Hannover, gezilecek yerleri, ormanlarla kaplı parkları ve alanlarıyla dünyaya seslenmiş bir şehir. Hannover gezilecek yerler yazımız ise size, şehirde keyifli...
Rouladen, Madgeburg

Madgeburg’da Ne Yenir? Ne İçilir? | 8 Şehir Lezzeti

Almanya’nın kuzeyine doğru yolculuğa çıkıp Madgeburg’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık... '' Madgeburg’da Ne Yenir ? Ne İçilir? '' Yazımızda sizler için şehrin geleneksel ve...
berlin

Berlin’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Almanya'nın başkenti Berlin pek çok yönüyle Avrupa'nın öncelikle görülmesi gereken şehirleri arasında bulunuyor. Bu şehre ilk defa gelecek olanların ilk cevap bulması gereken sorulardan...
Apple Strudel, Wolfsburg

Wolfsburg’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Almanya’nın büyük şehirlerinden olan Wolfsburg, geleneksel yemekleriyle öne çıkan şehirlerden biridir. ‘’ Wolfsburg’da Ne Yenir? Ne İçilir? ‘’ yazımızı inceleyerek şehrin en popüler ve geleneksel...
Almanya Türckische Cammer Müzesi

Almanya’da Bir Osmanlı Müzesi: Türckische Cammer

Dresden, Almanya'nın en önemli bilim, sanat ve kültür şehirlerinden bir tanesi. Elbe Nehri'nin iki kıyısında şekillenen bu güzel şehir 40'dan fazla müzesi ve birçok...

SON EKLENENLER