Stuttgart Gezilecek Yerler Listesi

Almanya’nın en önemli sanayi kenti olmasına rağmen yeşil kalabilmiş şehri Stuttgart, kültür-sanat alanında da adını duyurmuş bir şehir.

Tarihi ve kültürel dokusuyla endüstri kenti Stuttgart, gezilecek yerler yönünden oldukça zengin. Modern ve klasik mimarinin iç içe olduğu bu dağlık şehre gitmek için en ideal aylar ağustos ve eylül olacaktır. Gittiğinizde fark edeceksiniz; şehre Türkiye’den de çok fazla göç olmuş.

Wilhelmsplatz

Wlhelmsplatz

Şehrin ortasında, eski binalar ve kestane ağaçlarıyla çevrili alan halkın buluşma noktası olmuş. Haftanın üç günü pazarların kurulduğu, festivallerin düzenlendiği, yemek yiyebileceğiniz harika restoranlar bulabileceğiniz alanda Hessen Anıtı’nı da görmelisiniz.

Schloßplatz (Saray Meydanı)

Schloßplatz

Neues Schloß (Yeni Saray)’un önünde alabildiğine uzanan meydan, bütün görkemiyle Noel kutlamaları ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Meydan içinde bulunan Concordia Heykeli ve Melek Çeşmesi de görülmeye değer.

Ludwigsburg Sarayı

Ludwigsburg Sarayı

Avrupa’nın Barok stilideki en büyük sarayı olan Ludwigsburg, 2. Dünya Savaşı’nda büyük yıkıma uğramış ama restorasyon çalışmalarıyla zararların hepsi yok edilmiş. 450 oda ve 18 binadan oluşan sarayı rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz.

Mercedes-Benz Müzesi

Mercedes-Benz Müzesi

Mercedes-Benz markasının doğduğu şehir olan Stuttgart’ta, 2006 yılında açılan müzede, klasik ve son model araba modelleri sergileniyor.9 katlı binada, otomotiv sektörüyle ilgili belgeselleri izleyebilir, bilgilendirme görsellerini inceleyebilir, alışveriş alanlarından hatıralar toplayabilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Her gün(pazartesi hariç):  9.00-18.00

Porsche Müzesi

Porsche Müzesi

Oldukça lüks bir araba markası olan Porsche’nin tüm tarihini öğrenebileceğiniz müze, markanın genel merkezinin hemen yanına kurulmuş. 80 aracın olduğu koleksiyonun sergilendiği müzenin mimarisi de çok farklı ve etkileyici.

Ziyaret saatleri:
Her gün(pazartesi hariç):  9.00-18.00

Stuttgart Sanat Müzesi (Kunstmuseum)

Stuttgart Sanat Müzesi

Tamamen camdan ve küp şeklindeki binası, 500 metre karelik bir alan kaplayan müzede Alman eserlerinden oluşan 150.000 parçalık koleksiyonu görebilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar: 10.00–18.00
Perşembe: 10.00–20.00
Pazartesi: Kapalı

Linden Müzesi

Linden Müzesi

Avrupa dışından, dünyanın dört bir yanından gelen kültürel eserlerin sergilendiği etnoloji müzesi; farklı dünya kültürlerini öğrenmek için ziyaret edilebilir.

Ziyaret saatleri:
Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Perşembe: 10.00-17.00
Pazar: 10.00-18.00
Pazartesi: Kapalı

Hegel Haus

Hegel Haus

Stuttgart doğumlu, ünlü filozof Friedrich Hegel’in evi ölümünden sonra müzeye dönüştürülmüş. Müzede felsefe adamının hayatını anlatan yazıları, eşyalarını ve Stuttgart hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz. 2. Dünya Savaşı sırasında zarar görmeyen evdeki turunuzu tamamlamanız yaklaşık 1 saat sürüyor.

Ziyaret saatleri:
Salı, Çarşamba, Cuma, Pazar: 10.00-17.30
Perşembe, Cumartesi: 10.00-16.00
Pazartesi: Kapalı

St. John Kilisesi

St. John Kilisesi

Neo Gotik tarzda inşa edilen Protestan kilisesi muhteşem göl manzarası ve ihtişamlı görünümüyle şehrin ilgi çekici noktalarında biri. 2. Dünya Savaşı sırasında kubbesi yıkılmış ve sonrasında savaşın izlerinin unutulmaması için tam olarak onarılmamış.

Maulbronn Manastırı

Maulbronn Manastırı

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan manastır kompleksi en eski ve iyi korunmuş tarihi eserlerden sayılıyor. 1147 yılında yapılan kiliseye tren ya da otobüsle ulaşabilirsiniz.

Hohenzollern Kalesi

Hohenzollern Kalesi

11.yy’da inşa edilen kale yüksek bir alanda yer alıyor ve uzaktan oldukça görkemli görünüyor. İsmini, Almanya hanedanı bir aileden alıyormuş. Saray içinde kıymetli eşyalar ve ünlü tablolar sergileniyor. Ayrıca hediyelik eşya satan bir dükkân da bulabilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Her gün: 10.00-17.30

Altes Schloss (Old Castle)

Old Castle

Kale görünümündeki sarayın bir bölümü devlet müzesi olarak kullanılıyor ve bahçesinde hala hizmet veren bir kilise de var.

Württemberg Devlet Müzesi (Landesmuseum)

Württemberg Devlet Müzesi

Altes Schloß içinde yer alan müzenin kökeni 16.yy’a kadar dayanıyor. Württemberg Krallığı’nın tüm tarihi hakkında bilginin yanında antikalar, sikkeler, müzik aletleri, el sanatları ve tekstil ürünleri sergilenen müzede dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Her gün (pazartesi hariç): 10.00-17.00

Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi

Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi

Almanya’nın en popüler parklarından biri olan Wilhelma’da 8000’den fazla hayvan, 5000’den fazla bitki türü var. En fazla turist yoğunluğunun yaşandığı parkta botanik bahçesi 1919, hayvanat bahçesi ise 1951 yılında açılmış. Ailenizle beraber bir tur planlıyorsanız mutlaka uğrayın.

Ziyaret saatleri:
Her gün:  8.15-20.00

Stuttgart Televizyon Kulesi

Stuttgart Televizyon Kulesi

1956 yılında yapılan kuleden tüm şehri izleyebilirsiniz. Kule üzerindeki kırmızı ışıklar gece tam bir görsel şölen yaratıyor. Bir süre kapalı kaldıktan sonra, 2016 yılında yenilenip açılan kuleye ulaşım da oldukça rahat.

Ziyaret saatleri:
Cuma, Cumartesi, Pazar: 9.00-23.00
Diğer günler: 10.00-23.00

Killesberg Park

Killesberg Park

1939 yılında yapılan bahçecilik gösterisinden sonra alan, fuar alanına dönüştürülmüş. Her yıl Lichterfest etkinliğinin de düzenlendiği parkta, 20 m yüksekliğindeki Bismarck Anıtını görmeyi ve Killesberg treniyle dolaşmayı da ihmal etmeyin. Üstelik park her gün ve 24 saat hizmet veriyor.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin