Berlin’de Gezilecek ve Görülmesi Gereken Yerler!

Berlin’i Ziyaret Etmeden Önce Okumanız Gerektiğini Düşündük;

Berlin hakkında; Spree ve Havel nehirlerinin kıyısına konumlanmış olan şehrin kuruluş tarihi 1237 olarak kabul edilmiştir. Cölln ve Berlin isimlerindeki balıkçı köylerinin birleşmesiyle Prusya’nın başkenti olan şehir, zamanla güçlenen Prusya sayesinde Berlin’in kültürel ve politik açıdan önemli bir konuma ulaşmasını sağlamıştır.

1933 senesinde Nazi Almanya’sının başkenti olan şehir, savaşın olduğu yıllarda tam anlamıyla harabeye dönüşmüştür. II. Dünya Savaşı’nda Birleşik Krallık, ABD ve Sovyetler Birliği’nin kontrolüne girerek dört bölüme ayrılmıştır. Sovyeter Birliği’nin müttefikleri ile anlaşamaması sonucu kent doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

1961 yılında Berlin Duvarı’nın yapımına başlanmıştır. Doğu ve batı arasında geçişler katı kurallar ile engellenmiş olup bölgenin önemli yapıları olan müzeler, saraylar ve elçilikler kentin doğusunda kalmıştır. Duvarın yıkılmasıyla birlikte Berlin, Doğu ve Batı’nın birleşimi ile  Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Şehrin ünlüleri; Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kendi gri içi cıvıl cıvıl şehri Berlin, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Berlin’in en önemli simgesi olan  Brandenburg Kapısı’ndan başlayarak ihtişamlı görüntüsü ile en önemli tarihi yapılarından biri olan Berliner Dom’u ziyaret ederek kendinize bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Avrupa’nın gözde kentinde elbetteki sadece Berlin tarihi yerler mevcut değil. Pek çok sanat galerisi, doğal tabiat alanları ve eğlenceli aktivite seçenekleri ile Berlin gezinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Müze kartları;  Museum Pass Berlin satın alarak üç boyunca 30 tane müzeye giriş hakkına sahip olabilirsiniz. Yetişkinler için 29 € ve öğrenciler için 14,50 € olarak belirlenen kartı online olarak satın alarak müzeleri giriş sırası beklemeden rahatlıkla ziyaret edebilirsin.

Daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Berlin WelcomaCard alarak ücretsiz toplu taşıma imkanından yararlanabilir ve Müzeler Adası’ndaki tüm müzelere giriş yapabilirsiniz. Çeşitli saat ve günlere ayrılan biletlerden kendinize en uygun olanı belirleyerek online olarak satın alabilirsiniz.

Gezi önerisi; Berlin’e gittiğiniz takdirde mutlaka Sandemans‘ın ücretsiz şehir turuna katılmalısınız. Brandenburg Kapısı’ndan hareket eden tura 10:00, 11:00, 12:00 ve 14:00 saatlerinde başlanmaktadır. 2.5-3 saat sürmekte olan tur içerisinde Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Berlin Duvarı, Yahudi Anıtı, TV Kulesi gibi birçok önemli noktalar bulunmaktadır.

Ziyaret edebileceğiniz zaman; kış aylarında oldukça soğuk ve yazlarında ise serin olan şehir en fazla yağışı Temmuz aylarında almaktadır. Bizim önerimiz gezi planınızı Nisan-Mayıs aylarında oluşturmanız yönünde.

 *GEZİLECEK YERLER VİDEOSU

* BERLİN’DE GEZİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ YERLER

– Kiliseler

1- Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Berlin Dom

Şehrin en çok turist çeken simgelerinden biri olan Berlin Katedrali, Spree nehrinin kıyısında konumlanmış olup muhteşem bir lokasyona sahiptir. Yapımına 15. Yy’da başlanan  katedral 20. Yy’da tamamlanmıştır.

Köklü geçmişe sahip olan yapı, birçok medeniyetin varlığına tanıklık etmiş ve bir dönem ise Roma Katolik Kilisesi olarak faaliyet göstermiştir. Ardından Luteran kilisesine dönüşmüştür. Prusya döneminde Avrupa ve Almanya için oldukça önemli bir siyasi merkez haline gelmiştir.

Almanya dünyanın en ihtişamlı görünümüne sahip kiliseleri ile donatılmıştır. Göz dolduran mimari yapısı ile Evangelist akımın en ünlü eseri olarak kabul gören katedralin geçmişi eski tarihlere dayanmaktadır. Alman mimarisinde ”Kaiserzeit” olarak adlandırılan katedral türünü temsil eden en güzel örneklerden bir tanesi hatta en önemlisi olarak gösterilmektedir.

Berlin halkının kutsal olarak gördüğü katedral, önemli bir dini figürü temsil etmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında oldukça hasar görmüş olsa da restorasyon çalışmalarıyla yenilenerek günümüzdeki halini almıştır.  İçerisinde yer alan antika eserleri ve tarihi mimariyi yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.  Berlin’e geldiğiniz takdirde ihtişamlı yapıyı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!

Google Haritalar’da Aç

Am Lustgarten, 10178 Berlin, Almanya

09:00 –20:00  **Pazar 12:00 – 20:00**

Yetişkin 7 €, İndirimli 5 €

Web sitesi 

2- Kaiser-Wilhelm Kilisesi (Yıkık Kilise)

Kaiser Wilhelm Kilisesi

Diğer adıyla Anıt Kilisesi olarak bilinen Kaiser-Wilhelm, II. Kaiser Wilhem tarafından büyük babasının anısına yaptırılan güzel bir Romanesk kilisesiyken II. Dünya Savaşı’nda telafi edilemeyecek hasar aldığı için orjinal yapının yanına kendisini hatırlatacak bir kilise inşa edilmiştir.

Eski kilise, Almanya’nın savaş sırasında karşılaştığı yıkımın göstergesidir. Popülerliğini  kaybetmesine rağmen, Almanya’nın modern tarihi için önemini korumaktadır. Günümüzde Batı Berlin’in simgesi olarak görülmektedir.

Google Haritalar’da Aç

Breitscheidplatz, 10789 Berlin, Almanya

09:00- 19:00 **Pazar: 10:00-18:00**

5,00 €

Web sitesi

3- Fransız Katedrali

fransız katedrali

1701-1705 yıllarında Louis Cayart ve Abraham Quesnay Huguenot tarafından Fransız Kilisesi’nin ilk bölümleri inşa edilmiştir. Kilisenin mimarisi Fransa’daki yıkılan Charenton-Saint-Maurice Kilisesi’nden esinlenilmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gören kilise 1977-1981 senelerinde yenilenerek şimdiki görünümüne kavuşmuştur. Sadece dini amaç için değil Alman Evanjelik Kilisesi’nin toplantılarına ev sahipliği yapmaktadır.

1785 yılında Carl von Gontard tarafından kilise binasını değiştirerek, yanına kubbeli bir kule inşa etmiştir. Kule ziyarete açık olup büyüleyici Berlin manzarasını izleme fırsatı sunmaktadır.

Kilise müziği için Berlin’de bulunan en önemli noktalardan biridir. Yarattığı atmosfer sebebiyle organizatörler konserlerini burada düzenlemektedir. Bunun yanı sıra haftalık org konserleri de verilmektedir.

Berlin Katedrali’nin aynı derecede etkileyici olan muadili Fransız Katedrali, yaklaştıkça daha da heybetleşen tepesinden panoramik manzaraya bakınca derin düşüncelere dalabilirsiniz. Kilisenin yeniden tasarlanmış zemin katında Huguenot Müzesi’nde, Fransa ve Berlin’deki Huguenotların tarihini gösteren sergiler de yer almaktadır.

Google Harita’da Aç 

Gendarmenmarkt 5, 10117 Berlin, Almanya

Nisan/Ekim: 10:00- 19:00 – Kasım/Mart: 10:00- 18:00

Web sitesi

4- Nikolai Kilisesi

Nikolai kilisesi

Nikolaikirche, 800 yıldan beri süre gelen tarihi geçmişi ile Berlin’in en eski kilisesi ünvanına sahiptir. Koro ve konuk balkonuna sahip olup gotik tarzda inşa edilmiş Mark mimarisinin doruk noktasına ulaşan en güzel örneklerinden biridir. Bir bölümü Spree Nehri’ne uzanan kilisenin bulunduğu nokta “Nicholas Mahallesi” olarak adlandırılmaktadır.

II. Dünya Savaşı’nda sonra bir süre harabe olarak kalmış ve 1984 yılında yenilenerek müze olarak kullanıma açılmıştır. Müzede; kilisenin yenileniş serüvenini, dine dair sanat eserleri ve ayinlerde kullanılan bazı eşyalar sergilenmektedir.

Berlin’in Nikolai Bölgesi tarihi kentin kalbi olarak kabul edilir. Burada St. Nicholas Kilisesi, müzeler ve eğlenceli geçmişi içeren en eski ve en popüler cazibe merkezlerinin çoğunu bulacaksınız. Efraim Sarayı’na ayrı bir parantez açmak lazım. Berlin’in zenginliğini sergileriyle anlatan saraydan çıkmak istemeyeceksiniz 🙂

Google Harita’da Aç 

Nikolaikirchplatz, 10178 Berlin, Almanya

10:00 – 18:00

5 €

Web sitesi 

– Müzeler

5- Pergamonmuseum (Bergama Müzesi)

Pergamonmuseum

Berlin’de ki  Müzeler Adası’nda bulunan beş müzeden biri olan Pergamonmuseum, Alfred Messel tarafından tasarlanmış olup yapımı 1930 yılında tamamlanmıştır. Almanya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olup içerisinde; Bergama Zeus Sunağı, İştar Kapısı Bergama Athena Tapınağının Girişi, Bergama’dan Athena Heykeli gibi daha birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Müze binasının sağlam bir alt yapıya sahip olmaması sebebiyle hasar görmesine yol açmıştır. Henüz II. Dünya Savaşı’nı göremedim zorunlu olarak yıkılmıştır. Yeni inşa edilen görünüm ile içerisinde üç müzeyi barındırmaktadır. Bunlar; Yunan- Roma mimari eserlerini içeren Antik Eserler Koleksiyonu (Antikensammlung), Asya Müzesi (Vorderasiatisches Museum) ve İslam Sanatları Müzesi (Museum für Islamische Kunst)’dir.

Binanın içindeki eserler elbette ki önemlidir. Ancak binanın kendisi de oldukça güzeldir. Girişinde Korinth sütunlar ve heykeller dış görüntüye ayrı bir estetik katmış. Klasik Eserler Koleksiyonu, Antik Yakın Doğu Müzesi ve İslam Eserleri Müzesi gibi koleksiyonlara sahiptir. Giden herkesin büyülendiğini söylediği müzeyi gezmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz 🙂

Öneri: Sesli rehber alabilirsiniz. Türkçe seçeneği de bulunmaktadır!

Google Haritalar’da Aç

Bodestraße 1-3, 10178 Berlin, Almanya

10:00 – 18:00

19 €

Web sitesi 

6- Bode Museum

Bode Museum

İmparator II. Wilhelm’in talimatı ile 1956 yılında Ernst von Ihne tarafından Spree Nehri’nin kıyısında inşa edilmiştir. İlk etapta Kaiser Friedrich Museum ismiyle hizmete açılan müze ilk kurucusundan biri olan Wilhelm von Bode’nin anısına Bode Museum olarak değiştirilmiştir.

Savaş esnasında özellikle kubbesi ağır hasar görmüş olan müze binası, 1948 ve 1986 yıllarında tekrar inşa edilmiştir. 2006 yılından itibaren içerisinde sergilenen Heykel Koleksiyonu (Skulpturensammlung), Bizans Sanatları Müzesi (Museum für Byzantinische Kunst), Madeni Para Bölümü (Münzkabinett) ve tabloların sunulduğu Tablo Galerisi (Gemäldegalerie) ile kapılarını tekrar ziyaretçilerine açmıştır.

Google Haritalar’da Aç

Am Kupfergraben, 10117 Berlin, Almanya

Salı-Pazar 10:00- 20:00

12 €

Web sitesi

7- Altes Museum (Eski Müze)

Altes Museum

Karl Friedrich Schinkel’in mimari tasarımlarından ilham alınarak inşa edilen Altes Museum, Klasisizm döneminin önemli eserleri arasında yerini almaktadır. 1943 ve 1945 yıllarında geçirdiği yangın kazalarının ardından yenilenme sürecine girmiş ve 1966’ya kadar devam etmiştir.

Berlin’in sanat koleksiyonları için inşa edilen müze, 1904 yılından beri Yunanlıların, Etrüsklerin ve Romalıların sanatını ve kültürünü tanıtan sergi ile birlikte değerli bir Antik Eserler Koleksiyonunu (Antikensammlung) barındırmaktadır.

Google Haritalar’da Aç 

Bodestraße 1-3, 10178 Berlin, Almanya

Salı- Pazar 10:00-18:00

10 €

Web sitesi

8- DDR Müzesi

DDR Museum

DDR Müzesi, Berlin şehrinde en çok ziyaret edilen ve en eğlenceli turistik mekanlardan biridir. Doğu Almanlarla Batı Almanların yaşamları arasındaki farkı keşfetmek için inanılmaz bir interaktif deneyimi tasarlanmıştır.

Uygulamalı şekilde gerçekleşen sergide; üç teması mevcuttur. Bunlar; “Kamusal Yaşam”; “Devlet ve İdeoloji” ve “Bir Kule Blokunda Yaşam” olarak ayrılan konuların her biri olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınarak incelenmektedir. 2006 senesinde “Dokunulabilir Tarih” düşüncesiyle faaliyete açılan müze,  ziyaretçilerini çoğu zaman dokunma ve düşünmeye itmeye davet etmektedir.

Günlük yaşama entegre olan müze, 2008 yılında müze, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir.

Google Haritalar’da Aç

Karl-Liebknecht-Str. 1, 10178 Berlin, Almanya

10:00-20:00

9,80 €

Web sitesi 

9- Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, Doğu ve Batı’nın 1961 senesinden 1990 yılına kadar üçüncü geçiş kapısı olarak kullanılmıştır. Kapı yalnızca; müttefik askerleri, büyükelçiler, bu kişilerin aileleri, yabancılar, Federal Almanya’nın Demokratik Almanya’daki temsilcileri ve çalışanları ve Demokratik Alman üst düzey yöneticileri tarafından kullanılmaktaydı.

Yalnızca karşılama noktası değil aynı zamanda doğu-batı arasında sıkça kullanılan bir bölge olmasıyla II. Dünya Savaşı’nın ardından karşı karşıya gelen ABD ve Sovyetler Birliği askerleri 16 saat boyunca karşı karşıya beklemişlerdir.

Atılacak tek bir kurşun 3. Dünya Savaşı’nın başlamasına yol açacağı düşüncesinin hakim olmasıyla bu durum zamanın ABD başkanı J. F. Kennedy nin Sovyet Birliği’nin başkanıyla yaptığı görüşmeler sonucu sorun çözüme kavuşmuştur.

Berlin’den kaçma girişimine tanık olan kontrol noktası, insan haklarının küresel ve şiddet içermeyen mücadelesini gözler önüne sermektedir.

Google Haritalar’da Aç 

Friedrichstraße 43-45, 10117 Berlin, Almanya

Yeişkin: 14.50 € / Öğrenci: 9.50 €

10- Jewish Museum Berlin

Jewish Museum Berlin

Yahudi Müzesi, 2 bin yıllık tarihi olan Alman Yahudilerin anısına adanmış bir müze olup, iki farklı yapıdan oluşmaktadır. Biri Kollegienhaus adı verilen eski bir mahkeme binası diğer bina ise müzeye özel olarak inşa edilmiştir.

Genç, yaşlı, Alman olan ve olmayan tüm herkesi tek çatı altında toplayan müzede; sergi koleksiyonu, düzenlediği pedagojik çalışmalar ve çeşitli Alman-Musevi tarihini anlatan öğretici etkinlikler yapılmaktadır.

Müzenin mimari tasarımı oldukça dikkat çekici düzeyde inşa edilmiştir. Giriş kapısından girdiğiniz andan itibaren Almanya’daki Yahudi yaşamını sembolize eden koridor; sürgün, soykırım ve süreklilik olmak üzere üç adet eksenden oluşmaktadır.

Sürgün ekseni; ikinci koridorun sonunda yer alıp sürgün olmanın çaresizliğini ifade etmektedir. Berlin’de göç yapmaya zorlanan ve sınır dışı bırakılan Yahudilerin anısını taşıyan bahçeye ulaşır. Satranç formunda dizayn edilmiş platformun üzerinde içinde Yahudilerin sürgün edildikleri yerlerden getirilen topraklarda bulunan bitkilerle doludur.

Soykırım ekseni; altı tane ölüm ve yokluğu temsil eden soykırım kulesinden oluşmaktadır. Farklı şekil ve boyuttaki kuleler belleğin izlerini taşımaktadır. Mimar, tasarımı ile müzeyi ziyaret eden kişiyi yalnız ve sessizlikle baş başa bırakmayı hedeflemiştir. Kişi dışarıdan gelen sesleri duyar fakat kendi sesini duyurmaya bir o kadar uzaktır. Aydınlanma ve ısınmadan yoksun bu oda içerisinde soykırım ile yüzleşmeyi sağlamaktadır.

Süreklilik ekseni; binanın ana bölümünü oluşturan eksen, öldürülen Yahudilerin ayağının altından kayan zemin gibi gözle görülmeyen fakat hissedilen eğimler tasarlamıştır.  Koridor boyunca aydınlatmalar duvardan duvara saplanmış olan beton kirişler Yahudilerin önlerine çıkan engelleri temsil etmektedir.

Google Haritalar’da Aç 

Lindenstraße 9-14, 10969 Berlin, Almanya

10:00- 20:00

 8 €

Web sitesi

11- Hamburger Bahnhof

Hamburger Bahnhof

Hamburger Bahnhof, Almanya’da yapılan ilk terminal istasyonlarından biri olup Hamburg Berlin hattının bittiği nokta olarak açılmıştır.  Yaşanan aksaklıklar sebebiyle kapanan istasyon inşaat ve ulaştırma müzesine dönüştürülmüştür.

Savaş sırsında aldığı hasarların yenilenmesi sonucu “Museum für Gegenwart” adıyla çağdaş sanat müzesi kimliğiyle yeniden açılmıştır. Müze içerisinde; Friedrich Christian Flick koleksiyonu ve Nationalgalerie’nin Hamburger Bahnhof bölümü dünyanın en çağdaş sanat koleksiyonlarından bir tanesidir.

Sanata karşı ilgiliyseniz mutlaka bu sanatla bezenmiş müzeye gitmenizi tavsiye ederiz. Hayran kalacağınıza eminiz:)

Google Haritalar’da Aç 

Invalidenstraße 50-51, 10557 Berlin, Almanya

11:00-18:00  **Perşembe: 10:00-20:00**

Web sitesi 

12- Botanical Garden and Botanical Museum

Botanical Garden and Botanical Museum

“Bir Bahçede Dünya”  konsepti ile yola çıkan müze, 43 hektarlık bahçeye sahip olup, içerisinde 20 bin bitki türünü barındırmaktadır. Kendi türünde dünyanın en büyüklerinden biridir ayrıca yine dünyanın en büyüğü olan Büyük Tropikal Ev teşhir seralarını kapsamaktadır.

Botanik Müzesi, 1905 yılında Botanik Bahçesi’ni tamamlamak amacıyla kurulmuş olup türünün ilk örneğini temsil etmektedir. Berlin’in “yeşil mücevheri” olarak adlandırılan bahçe,  eski kraliyet bitki koleksiyonunu içermektedir.

Bu doğa harikası yeşillerin içinde uzun yürüyüşler yapabilir, doğayı ve bitki örtüsünü birlikte keşfetmenin tadını çıkartabilirsiniz.

Google Haritalar’da Aç 

Königin-Luise-Straße 6-8, 14195 Berlin, Almanya

 08:30 – 16:00

Ücretsiz

Web sitesi 

 13- Alman Sinematek (Deutsche Kinemathek)

Deutsche Kinemathek

1962 yılında kurulduğu günden bu yana film ve televizyon sektörlerinin geçmişten günümüze nasıl evrildiği hakkında bilgiler veren Alman Sinematek; oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir.

100 yılı aşkın Alman film tarihi ve 50 yıl televizyon tarihini aydınlatan müze, Avrupa’da bu konsepte sahip tek müze olma özelliğini taşımaktadır.

Medeni kanuna göre vakıf olarak bilinen “ Deutsche Kinemathek ” hükümet tarafından finanse edilmektedir. Müzenin amacı; yerli ve yabancı filmleri ve televizyonun gelişimini belgelerle anlatmak ve bilimsel ve pedagojik olarak incelemelerini insanların üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. Bu nedenle yalnızca gösterim amaçlı değil araştırma yapmak içinde kurulmuş olduğu söylenebilir.

Farklı konsepteki bu müzeyi gezip görmeniz şüphesiz farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Google Haritalar’da Aç 

Potsdamer Straße 2, 10785 Berlin, Almanya

10:00- 18:00 **Perşembe: 10:00- 20:00**

8 €

Web sitesi 

14- Kupferstichkabinett (Bakır Gravür Sanatı Koleksiyonu)

Kupferstichkabinett

Bakır Gravür Sanatı Koleksiyonu (Kupferstichkabinett), hem Almanya için hem de dünyanın en önemli grafik koleksiyonun sergilendiği bir müzedir.

Sergide; yaklaşık 550 bin baskı grafik eserleri, 110 bin çizim, pastal, yağlı boya ve suluboya eskizleri yer almaktadır.

Orta Çağ’dan günümüze uzanan bin yıllık medya, sanat ve kültür tarihini ziyaretçilerine sunmakta olan müzede Albrecht Altdorfer, Botticelli, Dürer, Friedrich, Matthias Grünewald, Menzel, Bruegel d. Ä., Rembrandt, Karl Friedrich Schinkel gibi önemli isimlere ait eserlerde bulunmaktadır.

Işığa karşı hassas olması sebebiyle daimi olarak sergilenmeyen eserler, geçici olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda seçeceğiniz eserleri özel bir odada inceleme fırsatı sunulmaktadır.

Google Haritalar’da Aç 

Matthäikirchplatz, 10785 Berlin, Almanya

10:00- 18:00 ** Perşembe: 11:00- 18:00**

 6 €

Web sitesi 

– Meydanlar ve Popüler Sokaklar 

15- Potsdamer Platz

Potsdamer Platz

Asıl  adıyla Platz vor dem Potsdamer Tor olarak bilinen meydan, Berlin’deki 14 şehir kapısından biri olan Potsdamer Tor’un önünde yer almaktadır. 1838 yılında tren istasyonunun açılmasıyla birlikte ivme kazanmış olup, Avrupa’nın en işlek meydanlarından biri sıfatını almıştır.

1871’de Alman İmparatorluğu’nun kurulmasından sonra alana inşa edilen pek çok büyük bina ve restoranlar birlikte gelişen meydanı şehri ziyaret eden pek çok turist tarafından oldukça yoğun ilgi görmektedir.

16- Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt, Berlin’deki güzel ve prestijli bir meydan ve belki de Avrupa’daki en çarpıcı meydanlardan biridir. Fransız yapılarının yanı sıra Alman Kiliseleri ve Konser Evi ile süslü olan bu meydan, modern ve hesaplı bir yer olmakla beraber tarihi bir geçmişe de sahiptir.

Her yıl Aralık ayında Noel pazarı kurulan meydanda her yıl düzenlenen Işık Festivali ayrı bir hava katmaktadır. Meydanda dolaşırken harika bir geçmiş duygusu hissedecek ve bugün Berlin’deki yaşama dair fikir sahibi olacaksınız.

17- Under der Linden (Ihlamurlar Altında)

Under der Linden

16. Yy’da Brandenburg prensi Johann Georg tarafından  Tiergarten’da  bulunan avlanma bölgesine ulaşım sağlamak için at arabası yolu olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. I.Frederick William 1647 yılında saray binasında şehir surlarına kadar varan yolu ıhlamurlar ağaçlarıyla çevrili bir bulvar haline getirmiştir. Batı Berlin kısmında ağaçlar hala varlığını sürdürürken, kalan diğer kısımda savaş sonrası ağaç kalmamıştır.

Şehrin gelişmesiyle birlikte popüler bir cadde haline gelen Unter den Linden’de Kral II. Friedrich’in at üzerine dikilmiş anıt heykeli dikilmiştir.

Yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki bu yol üzerinde, Humboldt Üniversitesi, Staatsoper, Neue Wache ve Zeughaus gibi çeşitli tarihi ve simgesel yapılar bulunmaktadır.

Brandenburg Kapısı’ndan Schlossbrücke ve Berliner Dom’a uzanan en eski yaya bulvarı Unter den Linden, Berlin şehrini tanımak için en iyi başlangıç noktalarından biridir. Geziniz sırasında buralarda biraz mola verip etrafınızda neler olup bittiğini izleyebilirsiniz.

18- Kreuzburg Mahallesi

Kreuzburg Mahallesi

Mitte’nin güney bölgesinde Birleşik Friedrichshain-Kreuzberg ilçesinde bulunan Kreuzberg, Berlin şehrinin en ünlü yerlerinden biridir. Sokak adıyla X-Berg olarak bilinen bu yer, Batı Berlin’in en ıssız noktasıyken günümüzde şehrin en kültürel merkezi halini almıştır.

Küçük İstanbul adıyla anılan Kreuzberg; birçok sanatçı, öğrenci ve Türk çoğunluğuna sahip nüfusuyla geniş bir semttir.

Sessiz sakin kendi havasında sıcak bir yer olan bu mahalle içerisinde; ikinci el mağaza, kafeler ve çeşitli restoranlar yer almaktadır. Yazımızın devamında detaylı olarak bahsedeceğimiz Viktoriapark, Landwehr Kanalı ve Görlitzer Park bu bölgede yer alıyor olup, oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz birçok alternatifi bir arada sunmaktadır.

19- Kurfürstendamm Caddesi

Berlin’i ziyaret eden tüm herkesin mutlaka uğradığı caddelerden biri de Kurfürstendamm. 125 yıllık tarihe sahip cadde, eski yıllarda eğlence merkezi olarak rağbet görse de şimdilerde en ünlü alışveriş caddesi haline gelmiştir. Her kesim insana hitap eden alışveriş mağazaları ile gelen herkesin ihtiyacını karşılayabileceğini söylemek mümkün.

20. Yy’ın başlarında Yahudi topluluğunun yaşadığı şaşalı yaşamın izlerini taşıyan bu bulvarda keyifli bir alışveriş yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

20- Prenzlauer Berg 

Prenzlauer Berg 

Genci, bekari, sanatçısı birçok kişinin yaşamak için can attıkları eski işçi sınıfı bölgesi olarak anılan Prenzlauer Berg; sıra dışı kafeleri, tarihi binaları ve küçük tatlı butiklerle bezenmiş sımsıcak bir yerleşim yeri.

Çocuk mağazaları, oyun alanları ve Mauerpark’taki popüler bit pazarı gezmeyi sevenler için ve tabi ki sokak sanatçıları tarafından oldukça sevilen noktalardan biridir. Günün yorgunluğunu atmak için güzel bir alternatif olabilir.

– Seyir Terasları

21- Berliner Fernsehturm

Berliner Fernsehturm

Tüm şehir manzarasını ayaklar altına seren  Berlin’in kültlerinden olan Tv Kulesi, bu büyüleyici manzara karşısında hem gözünüzü hem midenizi doyuracak.

Almanya’daki en yüksek döner restoranı ünvanına sahip olup, saatte bir ile iki kez kendi eksenine dönerek oturduğunuz noktadan şehrin her yönünü görmenizi sağlamaktadır.

Girişte kuyruk beklememek için online olarak biletlerinizi önceden satın almanızı öneririz.

Google Haritalar’da Aç 

Panoramastraße 1A, 10178 Berlin, Almanya

10:00- 24:00

Web sitesi

– Kültür ve Sanat Merkezleri 

22- East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)

East Side Gallery

Doğu Yakası Galerisi, 1990 yılında Berlin Barış Müzesi olarak dekore edilen, Berlin Duvarı’nın bir bölümünden oluşan yapıdır. Duvar, 1990’da sanatçılar tarafından yapılmış, can sıkıcı, şok edici ve zaman zaman tartışmalı görüntüleri tasvir etmektedir.

Bu duvar ve galeri, modern tarihin son derece önemli bir parçasıdır ve ziyaret etmek için muhteşem bir yerdir. Sadece duvara bakıp sanat eserlerini görmek bile hayranlık uyandırır.  Geçmişin hikayesini geleceğin dilinde nasıl anlatıldığını kendiniz görmelisiniz. İkonik Berlin Duvarı’nın bu bölümünü gezilecek yerler listenize mutlaka not alın!

– Doğal Güzellikler

23- Landwehr Kanalı

Landwehr Kanalı

Yeşil alanın tadını çıkartabileceğiniz temiz havasıyla ciğerlerinizi bayram ettirecek Spree Nehri’nin paralelinde bulunan Landwehr Kanalı, yorucu Berlin gezi turunun ardından kısa bir soluk alacağınız ideal duraklardan biri.

Berlin gezilecek yerler arasında doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş olan bu kanalda; küçük bir bot turu yaparak şehri izlemenin zevkine varabilir veya müzik dinlerken kuğuları seyrederek bir yandan soğuk biranızı yudumlayabilirsiniz.

 24- Krumme Lanke

Krumme Lanke

Şehrin kalabalıklığından sıkılıp kendinizi doğanın içerisinde atabileceğiniz muhteşem güzellikteki Krumme lake, Berlin’in en kaliteli suya sahip göllerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bol bol yürüyüş yapıp kendinizi yeşil çimlerin kucağına atabilir veya eğlenceli dolu aktivitelere katılım sağlayabilirsiniz.

Yalnızca siz değil evcil dostlarınız da düşünülmüş. Jogger dostu yolları takip ederek onlar için ayrılan bölgeye varabilir ve rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz. Bunun yapılma amacı, göldeki su kirliliğinin ve su toplanma alanının temiz kalması için düşünülmüş harika bir sınıflandırmadır.

25- Liepnitzsee 

Liepnitzsee

Havaların ısınmasıyla birlikte kapın havlunuzu atın kendinizi Liepnitzsee’nin kıyısına.. Pastoral renkleri ile kartpostalları aratmayan göl, berrak suyun sesi dışında son derece sessiz sakin tam kafa dinleyebileceğiniz bir rota.

Ormanın içine saklanmış gizli bir cennet diyebileceğimiz güzellikteki doğa eseri yerde; ufak bir feribot turuna çıkmanızı ve kamp yapmayı seviyorsanız bir gününüzü burada geçirmenizi önerebiliriz. Günübirlik bir gezinti için, atıştırmalıklarınızı hazırlamayı unutmayın!

– Ulusal Parklar ve Milli Paklar 

26- Tiergarten

Tiergarten

Berlin şehrindeki en güzel ve geniş yeşil alan olan Tiergarten, önceleri av sahası olarak kullanılırken daha sonra halka açılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında etkilenmesiyle buradaki canlı çeşitliliği de büyük oranda azalmıştır.

Almanya’daki en büyük park olma özelliğini de hâlâ elinde bulunduran park yenilenerek tekrar kazandırılmıştır. Paten kayanlar mı dersin, bisiklet sürenler mi yoksa çimlere uzanıp güneşin tadını çıkartanlar mı yedi den yetmişe herkesin şehirden uzaklaşıp kendini doğanın kucağına attığı,adeta  şehrin akciğeri diyebileceğimiz bir alan.

Eski zamanlarda gaz fenerleriyle aydınlatılan Berlin sokaklarından esinlenerek, Berlin ve çevre şehirlerden gelen yaklaşık 100 adet gaz fenerinden oluşan bir açık hava müzesi kurulmuştur. Gece olduğunda fenerlerin açılmasıyla birlikte parkın yolları yumuşak sarı ışıklarla aydınlanmaktadır. Bu görüntüye tanık olmak ve atmosferi doyasıya hissetmek için Tiergarten’e uğramanızda fayda var.

27- Mauerpark

Mauerpark

Şüphesiz hafta sonunu dopdolu geçirebileceğiniz Berlin’deki en özel yerlerden bir tanesi olan Mauerpark, atmosferiyle size enerji katacak.

Park içerisinde çeşitli alternatifler mevcut; özellikle oldukça popüler bit pazarına ayakkabıdan kıyafete,eski bisikletlerden mobilyaya kadar her şey satılmaktadır.  Mauerpark Flea Market çevresinde yer alan kafe ve snack barlar; dinlenmek için oldukça iyi bir fırsat olmakla birlikte oldukça lezzetli kahve ve atıştırmalıklar sunmaktadır.

Amfitiyatroda kendine bir yer bul ve Berlin’in klasik Bearpit Karaoke’ye katılım sağlayarak eğlenceli bir deneyim yaşama fırsatına sahip ol mutlaka! Batıya doğru ilerledikçe Mauergarten adındaki yeşil alan piknik yapmak ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için son derece güzel bir yerdir.

Her yaştan ve ırktan insanla karşılaşabileceğiniz Mauerpark, tüm herkesi bir araya getiren büyüleyici bir yer.

28- Grunewald Ormanı 

Garten der Welt

20. Yy’ların başlarında varlıklı kişilerin uğrak noktalarından biri olan Grunewald Ormanı, günümüzde pek çok insanın sıklıkla geldiği bir kaçış noktası haline gelmiştir. Orman içerisinde yapılacak birçok çeşitli aktivite bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı; yazın kendinizi gölün serin sularına atmak, kışın kayak yapmak veya kızakla kaymak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve daha fazlası…

Orman içerisinde barındırdığı tepelerle de kendinden söz ettirmektedir. Kuzeyde bulunan Drachenberg, eşsiz Berlin manzarasını izlemek için muhteşem noktalardan biri diyebiliriz. Bunun yanı sıra yapay bir tepe olan Teufelsberg’de, Soğuk Savaş döneminde 19. Yy’dan kalma bir ABD gözetleme kuleside bulunmaktadır. Grunewaldturm’u tırmanarak Havel ve Wannsee Nehri’ne tepeden bakmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

29- Pfaueninsel

Pfaueninsel

Berlin’in güneybatısında doğal bir koruma alanı olan Pfaueninsel, göz dolduran cıvıl cıvıl renkteki egzotik kuşlara ev sahipliği yapmaktadır.  Zamanında Prusya Kralı II. Frederick William kendisine ait olan bu arazide sevgilisi Wilhelmine Enke için inşa ettirdiği gösterişli kale, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Adanın ortasına Berlin Hayvanat Bahçesi’nin temelini oluşturacak olan halka açık bir hayvanat bahçesi inşa edilmiştir. Bunun üzerine hayvanların çoğu  1842’de kurulan Berlin Hayvanat Bahçesi’ne verilmiştir.

Peacock Island’da bulunan; saray, mandıra,  400 yılı aşkın süredir bulunan meşe ağaçları, Berlin’in en eski gül bahçesi şehir hayatından kaçıp huzurlu bir ortamda vakit geçirmek için ideal destinasyonlardan biridir.  Adayı yıl boyunca feribot ile ziyaret edebilirsiniz.

30- Viktoria Park

Viktoria Park

Avrupa’nın Fransız baskısından kurtulmasının ardından 1821 yılında Kral Friedrich Wilhelm III tarafından yaptırılmış bir anıt, Berlin’in en yüksek tepesi Tempelhofer Berg’de yer almaktadır. Yazları yapay bir şelale anıtın dibinden başlayarak yamaçtan aşağıya Großbeerenstraße ve Kreuzbergstraße’nin kesiştiği noktaya dökülmektedir. Anıtın çevresini şekillendirmek için Viktoria ismi verilen park inşa edilmiştir. Akşamları eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir bira bahçesi de bulunmaktadır.

 *BERLİN’DE GEZİLECEK ALTERNATİF YERLER

– Eğlenceli Yerler

31- House of Tales – Escape Room Berlin

House of Tales Escape Room Berlin

Gez dolaş derken bir yere kadar değil mi? Biraz da stres atabileceğiniz farklı aktivitelere katılmanız fena olmaz diye düşünüyoruz. House of Tales- Escape Room Berlin içerisinde farklı konsepteki kaçış odalarında bulunan çeşitli modlarlarla heyecan verici bir bir maceraya atılmanızı tavsiye ediyoruz!

Kaçış odasında; beş kişiden fazla kişinin oynayabileceği, aile ve çocuklar için, sadece yetişkinlerin oynayabileceği toplam altı oyun konsepti bulunmaktadır. Mantığınızı ve takım ruhunu yansıtabileceğiniz ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz eğlenceli bir platform.

Google Haritalar’da Aç

 Zimmerstraße 90, 10117 Berlin, Almanya

10:30- 21:30

Web sitesi

**Randevu saatlerini ve bilet fiyatlarını inceleyebilirsiniz.**

32- WINDOBONA Indoor Skydiving Berlin

WINDOBONA Indoor Skydiving Berlin

Çok daha farklı bir deneyim tavsiyesi ile karşınızdayız. Son dönemlerin oldukça popüler spor aktivitesi olan skydiving, uçma hayali olan herkesin isteğini gerçeğe dönüştürmektedir.

Üç boyutlu boşlukta uçmanın nasıl bir his olduğunu öğrenmek için en doğru adres olan bu yerde, yalnız başınıza veya seyahatinizde size eşlik eden bir arkadaşınızla birlikte tecrübeli bir eğitmen gözetimi altında maceraya atılarak kendinizi kuş gibi hissedebilirsiniz 🙂

Google Haritalar’da Aç

Landsberger Allee 268, 10367 Berlin, Almanya

Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe 14:00- 22:00

Cuma-Cumartesi-Pazar 11:00- 22:00

Web sitesi

** Online olarak biletinizi satın alabilirsiniz.**

– Çocukla Gezilecek Yerler

33- Modellpark Wuhlheide

Filmpark Babelsberg

Berlin’de bulunan hayli ilgi çekici Model Park Berlin-Brandenburg, şehirde bulunan 80 adet mimari yapının minyatürünün bulunduğu çocuklarınızla birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz  güzel bir alan.

Bu parkta yalnızca Reichstag, Gedächtniskirche, Hi-Flyer, Siegessäule, Rheinsberg Sarayı ve Wittenberge’deki Saat Kulesi’ni değil Havel, Spree veya Wannsee ve Müggelsee gibi doğa manzaralarınıda yer verilmiştir.

Oldukça büyük bir alana sahip parkta yorulduğunuz takdirde bir kafede oturarak kısa bir mola verirken çocuklarınız ise büyüleyici oyun alanlarında vakit geçirebilirler.

Google Haritalar’da Aç

An der Wuhlheide 81, 12459 Berlin, Almanya

09:00- 22:00

Web sitesi

** Online olarak bilet satın alabilirsiniz.**

34- Zoologischer Garten

Zoologischer Garten

Tiergarten’in batı yakasında yer alan Zooloji Bahçesi veya diğer adıyla Berlin Hayvanat Bahçesi, hiç kuşkusuz Berlin’de en sevilen yerlerdendir. Hayvanat bahçesinin en çarpıcı özelliği, her hayvana özel yaşam alanının olması. Hayvanların özelliklerine göre alanında iyi tasarımcılar tarafından yapılan yaşam alanı sayesinde tüm hayvanların buraya adapte olması kolaylaşmıştır.

Hayvanat bahçesinde mutlaka hayvanların beslenme zamanlarında orada mutlaka bulunan. Bu hayvanları daha yakından tanımanız için iyi bir fırsat olacaktır. Ayrıca dilerseniz bunun için özel olarak düzenlenen turlara da katılım sağlayabilir Afrika Faunası veya Güney Amerika gibi özel konular hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Google Haritalar’da Aç

Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin, Almanya

09:00-16:00

Web sitesi

** Biletinizi online olarak satın alabilirsiniz.**

35- Tropical Islands Resort

Tropical Islands Resort

Peyzaj alanlarının egzotik bitkilerle süslenmiş olan Tropical Islands Resort,  beyaz kumu ve büyük yüzme havuzları ile gerçek bir tropical esinti yaratmaktadır.

Tropik dünya, sauna ve spa kompleksleri ile üç ana alana ayrılmaktadır. Her yaştan insana ve isteklerine hitap ediyor olup, aileniz ile rahatlıkla gelebileceğiniz Tropical Islands; 24 saat boyunca açıktır.

Dünyanın en güzel su parklarından birini ziyaret etme fırsatını kaçıracağınızı düşünmüyoruz.

Google Haritalar’da Aç

Tropical-Islands-Allee 1, 15910 Krausnick, Almanya

06:00-24:00

Web sitesi

** Biletlerinizi online olarak satın alabilirsiniz.**

36- Aquarium Berlin

Aquarium Berlin

Avrupa’nın en tanınmış ve dikkat çekici akvaryumlarından biri olan Aquarium Berlin’de,  balık türlerinin yanı sıra yüzlerce farklı sürüngen ve böceklere ev sahipliği yapmaktadır.

Aileniz ile birlikte suda ve karada yaşayan canlı türlerini yakından inceleme fırsatı sunan akvaryumda eğlenceli saatler sizi bekliyor!

Google Haritalar’da Aç

Budapester Str. 32, 10787 Berlin, Almanya

09:00-18:00

Web sitesi

** Bilet fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.**

37- Tierpark Berlin

Tierpark Berlin

II. Dünya Savaşı‘ndan sonra şehrin bölündüğü dönemde batı Berlin Hayvanat Bahçesi’ne karşılık doğu Berlin’nde Tierpark inşa edilmiştir. Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesini gezmek için tüm gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmayın. Bu hayvanat bahçesinde toplamda 650 hayvan türü bulunmaktadır.

Parkın içinden her kırk dakikada bir geçen tren, alanlar arasında dolaşırken epey bir kolaylık sağlamaktadır. Düzenlenen gösteriler ve hayvanların beslenme saatleri siz ziyaretçilerine onların yaşamları hakkında ilginç bir bakış açısı kazanmanızı sağlar.

Google Haritalar’da Aç

Am Tierpark 125, 10319 Berlin, Almanya

09:30- 16:30

Web sitesi

** Biletinizi online olarak satın alabilirsiniz.**

– Gece Gezilecek Yerler

38- Alexanderplatz

Alexanderplatz

Berlin’e geldiğiniz takdirde ilk adımınızı attığınız bu meydan için şehrin kalbinin attığı yer diyebiliriz. Yerel halk tarafından kısaca Alex olarak adlandırılan meydan, adını 1805 senesinde Berlin’i ziyarete gelen Rus İmparatoru I. Alexander’dan adını aldığı bilinmektedir.Doğu Berlin yönetim rejimine karşı yapılan protestonun bu meydanda yapılmış olması tarihsel açıdan önemli bir önem taşımaktadır.

İlk yıllarda hayvan pazarı olarak kullanılan meydan, 9. Yy’ın sonlarında meydan yakınında yapılan ve  aynı adı taşıyan tren garının yapımı ile ivme kazanmıştır. Alexanderplatz’da dünyanın çeşitli şehirlerinin saatlerini gösteren Weltzeituhr adındaki Dünya Saati, Berlin’in her noktasından kendini gösteren TV Kulesi ve  Dostluk Çeşmesi’nin yanı sıra zamanında meydan ve çevresine açılan alışveriş noktaları ve gece kulüplerinin açılmasıyla da oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Biraz kafa dağıtıp eğlenmek istiyorsanız gitmeniz gereken mekanlardan birkaçı; Traffic Club BerlinTraffic Club Berlin, House of Wekeend, ASeven Club & Eventlocation ve The Living Room‘dur.

39- Hackescher Markt

Hackescher Markt

Mittle’da bulunan Hackescher Markt bölgesi, gece eğlenilecek yerler arasında oldukça popüler bir semttir.  Yalnızca gece hayatıyla değil alışveriş bölgesi olarak da oldukça popülerdir. Birçok tasarımcının küçük tatlı butiklerine göz atmanızda fayda var.

Her ne kadar gündüzleri güzel olsa da, bazı yerlerin tadı gece olduktan sonra ortaya çıkmaktadır.  Birbiri ardına sıralanmış restoranlar ve çevresinde bulunan çok sayıdaki kulüplerle gece eğlencenin tadına varacaksınız!

Saatleri konusunda endişelenme, Berlin şehri gece eğlencesine epey düşkün. Toplu taşıma hizmetleri dahi, diğer şehirlere oranla daha geç saatlere kadar süren eğlenceye göre ayarlanmıştır. Hafta sonları birçok tren ve otobüs araçları geç saate kadar ulaşım hizmeti sağlamaktadır.

*BERLİN YAKININDA VE ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

40- Gorlitz

Gorlitz

Avrupa’nın en eski ticaret yollarının bulunduğu noktada yer alması sebebiyle yıllar boyunca önemli  bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Burayı ziyaret ettiğiniz takdir kendinizi sürekli Avrupa’nın mimari tarihini keşfederken bulacaksınız.

Geç Gotik, Rönesans, Barok ve art nouveau binaları ile sanat eseri olarak kabul gören şehir neyse ki  II. Dünya Savaşı’nı zararsız bir şekilde atlatmayı başarmıştır. Berlin’e 2 saat kadar uzaklıkta konumlanan bu küçük kasabayı ziyaret etmenizi mutlaka ki tavsiye ediyoruz.

Aralarında 188 km olan Berlin’den Gorlitz’e tren kullanarak 43,20 € karşılığında ulaşım sağlayabiliyor olup biletinizi online olarak web sitesinden satın alabilirsiniz. Bunun dışında FlixBus otobüsleri aracılığıyla da en düşük 7, 99 € ve en yüksek 29,99 €’ya ulaşım sağlamak mümkündür.

41- Lubeck

Lubeck

UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen Lübeck kasabası, kuzeyde bulunan Schleswig-Holstein eyaletinin bir liman kentidir.

Burada ziyaret edebileceğiniz önemli noktalar; 14. Yy’da yapımı tamamlanan gotik mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Marienkirche (Meryem Ana Kilisesi), III. Heinrich devrinde inşa edilen romanesk katedrali, yine gotik ve rönesans mimarisinin karışımı ile yapılmış olan gösterişli belediye binası görülmeye değer nitelikte.

İki mesafe arasında 235 km olan şehirler arasında tren ile 55, 90 €’ya ulaşılabilirken, Kombo ile en düşük 13,99 € ve en yüksek 34,99 €’ya ulaşılabilinmektedir.

*TRENLE GİDİLEBİLECEK DİĞER AVRUPA ŞEHİRLERİ

42- Prag’a Tren İle Ulaşım

Prag

Berlin geziniz sırasında “Avrupa’nın kalbi” olarak adlandırılan Prag şehrine imkanınız varsa hiç düşünmeden gitmelisiniz. Tarihi yapılarıyla oldukça zengin bu şehrin her sokağında ayrı bir güzellik bulmak mümkün. Tüm turistik yerlerin belirli bir bölgede toplanması hem ulaşım hem de gezi süreniz açısından oldukça rahatlatıcıdır.

Berlin ve Prag arası 280 km olup en hızlı ulaşım süresi 4 saat 26 dakikadır. Tren için bilet fiyatları 22 €’dur. Biletinizi online olarak satın alabilirsiniz. Biletinizi erkenden satı alarak ucuza seyahat edebilirsiniz.

43- Amsterdam’a Tren İle Ulaşım

Amsterdam

Avrupa şehirleri arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Amsterdam, kültür, sanat ve tarihi yönleriyle görülmeye değer bir nokta olduğunu söylemek mümkün. Hal böyleyken Berlin’e yalnızca birkaç saat uzaklıkta yer alan büyülü şehri ziyaret etmek için mükemmel bir fırsat.

Berlin Amsterdam arası tren seferleri oldukça sık düzenlenmektedir. Her saat başı neredeyse iki tren seferi bulunmaktadır. En ucuz tren bileti 39 €’dan başlayarak 140 €’ya kadar artmaktadır. Biletinizi online olarak erken tarihlerde almanız seyahatinizi daha uyguna getirmenizi sağlar. Almanya ve Hollanda’nın küçük şehirleri, dağ ve kırsal alanlar şüphesiz tren yolculuğunun en güzel yanıdır.

*BERLİN’E YAKIN HAVAALANLARI 

 •  Berlin Schönefeld Havaalanı  18 km
 •  Tegel Havalimanı 8 km
 • Leipzig havaalanı 2 saat 27 dk. (147km)
 • Szczecin Havaalanı 2 saat 32 dk. (152km
 • Zielona Gora Babimost Havaalanı 2 sa. 37 dk.(157km)
 • Dresden Havaalanı 2 saat 44 dk. (164km)
 • Heringsdorf Havaalanı 2 saat 4 dk. (168km)

*TEMEL İRTİBAT BİLGİLERİ

– Berlin Türk Konsolosluğu İrtibat Bilgileri

 • Telefon Numarası: +49 30 275850
 • Konsolosluk Adresi: Tiergartenstraße 19-21, 10785 Berlin, Almanya
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi/Salı 08:45- 17:45 **Cumartesi-Pazar kapalı**

– Berlin Acil Durumlar İçin Telefon Numaraları 

 • Polis: 110
 • Ambulans: 112

– Berlin’de Telefon Kullanımı 

Yurtdışı gezilerinde telefon hattı kullanımı üç şekilde gerçekleşmekte. İlki hali hazırda kullanmış olduğunuz hattı yurtdışı kullanımına açmak, ikincisi ön ödemeli ve sonuncusu ise faturalı bir hat satın almaktır.

Gezi planınıza göre size en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz. Kısa süreli bir plan için ön ödemeli hat almak daha iyi olacaktır. Yapacağınız işlem çok basit! Pasaportunuz ile birlikte bir telefon bayisine giderek bir hat satın alabilir ve bir defalığa mahsus olmak üzere aktivasyon ücreti ödeyerek kullanabilirsiniz.

 • Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Berlin’in gezilecek yerleri hakkında bizlerle bilgi ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşarak yazımızın gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz 🙂

Yorum yapın

Bizi Takip Edin