Siirt’te Gezilecek Yerler Listesi

0
1757

Siirt’e yaptığınız yolculuk sonrası şehirde nereleri gezmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, Bilet Bayi olarak size yardımcı olalım.

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Siirt’i ziyaretiniz sırasında nereleri gezmeniz gerektiğine dair fikir edinmek istiyorsanız, sizin için derlediğimiz listeden yardım alabilirsiniz.

Ulu Camii

ulu cami

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen Ulu Camii, elde edilen bilgilere göre Selçuklu sultanlarından Mugizüddin Mahmut tarafından Hicri 523, Miladi 1129 yılında onarılmıştır. Çinili Minare olarak da bilinen Ulu Camii’nin minaresi tipik Selçuklu mimarisi örneklerindendir. Çini ve tuğla işçiliğiyle şehrin sembollerinden biri haline gelen Ulu Camii, şehri ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Siirt Mağaraları

siirt mağaraları

Suya karşı dirençsiz olan kalkerlerin erimesiyle şehirde birçok mağara oluşmuş ve bu mağaralar genellikle vadi boylarında yoğunlaşmıştır. En ünlüleri Botan Mağaraları olan bu mağaralar geçmişte birçok insana ev sahipliği yapmıştır.

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi

Özellikle anne sevgisinin büyüklüğüyle tanınan, tam adı Üveys Bin Amir-i Kareni olan din büyüğü Veysel Karani adına yapılan türbe, Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Ziyaret beldesinde bulunuyor. Şehrin inanç turizmi bakımından önemli yapılarından olan cami ve minareden oluşan yapı, manevi atmosferiyle oldukça etkileyici bir etkiye sahip.

Rasıl Hacar

Rasıl Hacar

Taş Başı olarak da bilinen Rasıl Hacar, il merkezine 4 kilometre mesafede, Eruh yolunda yer alıyor. Rasıl Hacar, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak, muhteşem bir doğaya sahip. Özellikle doğaseverlerin ve doğa sporcularının tercih ettiği yerlerdendir.

Tillo Kalesi ve Cam Terası

Tillo cam teras

Osmanlı eseri olan kalenin üzerine valiliğin yaptığı çalışmalar sonucu cam teras yapılmıştır. Bölgede tek olan bu yerden şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

İbrahim Hakkı Hz. Türbesi

İbrahim Hakkı Türbesi

Aslen Erzurumlu olan İbrahim Hakkı Hazretleri zamanında Tillo’ya taşınmış ve burada birçok bilim işi ile uğraşmış, vefat ettiğinde de buraya gömülmüştür. Her ekinoks döneminde güneş ışınlarının 5 dakikalığına sandukanın üzerine düştüğü türbe bu ana tanık olmak isteyen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Dinin ve bilimin ayrılmaz bir bütün oluşunu ispatlamak için bilinçli bir şekilde yapılan bu düzenek İslam’da bilimin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu kanıtlar nitelikte. Siz de şehre yolunuz düştüğünde bu manevi ve bilimsel türbeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sağlarca Kaplıcaları

Sağlarca Kaplıcaları

Siirt’e 17 kilometre mesafedeki bir mağara içerisinde bulunan bu kaplıca, mağaranın genişletilmesiyle insanların faydalandığı bir yer halini almış. Başta romatizma ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilen bu doğal şifa kaynağını şehre yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Botan Kanyonu

Botan Kanyonu

Nordüz Platosu’nda yer alan ve komşu şehirlere de taşan Botan Çayı’nın kaynağı dağlardan gelmektedir. Dicle Nehri’nin de bir kolunu oluşturan çay, Çatak Çayı ve Büyükdere ile Çukurca Köyü’nde birleşmekte ve bu noktadan sonra “Botan Suyu” olarak anılmaktadır. Suyun artması sonucu oluşan vadinin en derin yeri ile yanı başındaki dağların zirvesi arasındaki mesafe 1 kilometredir. Yolu üzerinde birkaç çayla da birleşen Botan, Çat Tepesi’nde Dicle Nehri’ne karışır. Muhteşem bir doğaya sahip olan Botan Kanyonu şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Siirt Yaylaları

Siirt Yaylaları

Siirt’in yaz ve kış aylarında bol yağışlı ve zengin çayırlarla kaplı olan Pervari ilçesindeki; Çemikari, Cema ve Herekol ile Şirvan ilçesindeki Baçova Yaylası temiz havası ve muhteşem doğasıyla yoğun ilgi gören yerlerden.

Derzin Kalesi

Derzin Kalesi

Dik bir tepede inşa edilmiş olan Derzin Kalesi, günümüzde gözetleme kuleleri hala ayakta duran Bizans dönemine ait bir yapıdır. Siz de kaleyi ziyaret ederek hem tarihi hem de mimari bir güzelliğe şahit olabilirsiniz.

Siz de ülkemizin güzel şehirlerinden Siirt’i ziyaret etmek isterseniz, sitemizden Siirt otobüs biletleri seçeneklerimizi sorgulatarak biletinizi alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.