Roma’da Gezilecek Yerler: Bir Tatlı İtalya Macerası

Roma’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler;

Şehir hakkında; Roma’nın kuruşuna dair bir rivayete inanılmaktadır. Efsaneye göre, Savaş Tanrısı olan Mars’ın, amcaları tarafından bir sepete konularak Tiber Nehri’ne atılan ikizleri Romulus ve Remus’u b26r dişi kurt bulmuş ve emzirmiştir. Sonrasında Faustulus ismindeki çoban tarafından büyütülmüşlerdir.

Büyüdüklerinde kendilerine bu kötülüğü yapan amcalarından intikam almak isteyen ikiz kardeşler onu öldürmüşlerdir. Daha sonraları iki kardeşin arasında çıkan kavga sonucu Romulus, Remus’u öldürerek tahta geçmiştir. Yorumlara göre şehrin kuruluşu bu küçük bölgede başlayarak büyük bir imparatorluk haline gelmiştir.

Dünya’nın en köklü tarihe sahip şehirlerinden biri olan Roma, yalnızca İtalya’nın başkenti değil dünyanın da en önemli merkezi olarak kabul görmekteydi. Özerk bir devlet olan Vatikan’ın Roma şehri içerisinde yer alması Katolik inancına mensup insanlar için oldukça önem arz etmektedir.

“Eternal City” (Ölümsüz Şehir) sıfatına layık görülen Roma’nın; ihtişamlı saraylara, kaç yüz yıllık kiliselere, antik kalıntılara, heykel ve sanat eserlerine sahip olmasıyla günümüzde en zengin şehir olarak kabul görmektedir.

Şehrin ünlüleri; her yıl binlerce ziyaretçinin akın ettiği şehirde pek çok yer bulunmaktadır. Roma’nın en ikonik yapısı olan Colleseum’dan başlayarak sırasıyla Sistine Şapeli, Panteon ve Trevi Çeşmesi gibi görmeniz gereken daha nice yapıyı ziyaret etmek üzere kendinize bir liste oluşturmalısınız. Roma’da gezilecek yerler listenizi oluşturmanızda yardımcı olmak adına sizin için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin…

Müze kartları; Roma’da kullanabileceğiniz iki çeşit kart seçeneği mevcuttur. İlki Omnia Vatican & Rome Pass; zamanınız kısıtlı ise şehrin ünlü yapılarına uzun bilet kuyruklarında beklemeden girebileceğiniz ve şehir içi otobüs ulaşımında da kullanabileceğiniz bir karttır. Kartın kullanım süresi üç gün olup yetişkinler için 113 € , çocuklar için ise 80 € olarak ücretlendirilmiştir.

Diğer seçenek ise; Roma Pass’tır. Uygun fiyatlı bir kart istiyorsanız tam size göre! 48 ve 72 olmak üzere iki çeşidi mevcut olup sadece iki müzeye giriş hakkı verilmektedir. Bunun yanı sıra ücretsiz toplu taşıma ve birçok müzeye indirimli bilet alma imkanı sağlar. 2 günlüğüne 28 €, 3 günlüğüne 38.5 € ödeyerek satın alabilirsiniz.

Ziyaret edebileceğiniz zaman; Akdeniz iklim tipine sahip olan şehir yazın kuru ve sıcak olurken sonbaharda ise nem oranı oldukça yüksektir. Roma’yı ziyaret edebileceğiniz en uygun zaman aralığı Mart, Nisan ve Mayıs ayları diyebiliriz.

*Gezilecek Yerler Videosu 

*Roma’da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

-Müzeler

1-Musei Capitolini

Musei Capitolini

Burası Neresi? Antik Roma’nın en önemli dini merkezlerinden biri olarak gösterilen Campidoglio Meydanı’nda yer alan Capitolini Müzesi,Michelangelo’nun tasarımından sonra yenilenmiştir.  Müze, 1734 yılında Papa XII. Clemens Corsini tarafından bağışlanan bronz koleksiyon ile kurulmuştur. Zamanla koleksiyonun gelişmesiyle birlikte halka açılan ilk müze olarak kayıtlara geçmiştir.

Neden Gitmeliyim? Müzede; Augustus’tan Caligula’ya kadar ki tüm Roma imparatorlarının büstleri, Marcus Aurelius’un ünlü heykelleri, Caravaggio ve Battista’nın resimleri sergilenmektedir.

Kaçırmayın! Piazza del Campidoglio Meydanı’nda, Plazzo Nuovo azodei onservatori saraylarında sergilenen müze, Roma’ya gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği gezi noktalarından bir tanesidir.

 Google Haritalar’da Aç 

Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma RM, İtalya

09:00-19:30

Yetişkin: 15 € Öğrenci: 13 €

Web Sitesi 

2-Museo Nazionale Romano (Ulusal Roma Müzesi)

Museo Nazionale Romano (Ulusal Roma Müzesi)

Burası Neresi? Diocletian Hamamları, Crypta Balbi, Palazzo Massimo ve Palazzo Hamamları olarak dörde bölünen Ulusal Roma Müzesi, Antik Roma Dönemi‘nin arkeolojik buluntuları, Roma öncesi ve yakın zamandaki tarihe ait eserler sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? 889 yılında kurulmuş olup 890 yılında açılan müzenin amacı, Roma İmparatorluğu ile İtalya’nın birleşmesiyle yapılan kazı çalışmalarından elde edilen bulguları toplayarak sergilemekti.

Kaçırmayın! Tarihi Roma şehrinin kültür ve mirasını yakından incelemek için iyi bir fırsat! Şehirde gezmiş olduğunuz veya gezeceğiniz yerlerin eski dönemlerde nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, müze ziyaretiniz sırasında merakınızı giderebilirsiniz.

Google Haritalar’da Aç 

Rome, Metropolitan City of Rome, İtalya

09:00-19:45

Yetişkin: 10 € Öğrenci:5 €

3-MAXXI National Museum

Maxxi National Museum

Burası Neresi? MAXXI National Museum, 2010 yılında hizmete açılmış. İtalya Kültür Mirası ve Faaliyetler Bakanlığı tarafından desteklenen çağdaş ve yaratıcılığa adanmış kültürel bir kurumdur. Kendi bünyesi içerisinde MAXXI Architettura ve MAXXI Arte olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Müzelerin yanı sıra; etkinlik salonları, kütüphane ve oditoryum yer almaktadır.

Neden Gitmeliyim? Flaminio bölgesinde bulunan harabe Montello askeri kışlası, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan ilk kadın olan Iraklı İngiliz mimar Dame Zaha Hadid tarafından restore edilerek inşa edilmiştir. Yine binanın yapıldığı yıl tasarımı ile Kraliyet Enstitüs tarafından Stirling Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bildiğimiz müze anlayışına göre daha eğlenceli olan müze, yapılan kültürel deney ve yenilikler için bir laboratuvar olarak görev görmektedir. İçerisinde; sergi, atolye, konferans, eğitim projeleri ve gösteriler düzenlenmektedir.

Kaçırmayın! Mimarlığın tüm süreçlerini sergileyen müzede; İtalyan mimarisini oluşturan 60 binden fazla tasarım çizimleri, 75 bin fotoğraf, belge, kitap gibi belgeleri içermektedir.

Google Haritalar’da Aç

ViaGuido Reni, 4A, 00196 Roma RM, İtalya

Pazar-Perşembe 11:00-19:00 / Cuma-cumartesi 11:00-20:00

14 €

Web sitesi

4-Vatican Museums

Vatikan

Burası Neresi? Dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak gösterilen Vatikan Müzeleri, şehrin Roma Katolik kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilmiş dikkat çeken yapılardan biridir.

1447 yılında Papa Nicholas V tarafından kurulması amaçlanan müzede, ilk olarak Vatikan Kütüphanesi kurulmuş olup tasarımını, St. Peter Bazilikası‘nı yapan Bernardo Rossellino ile Niccoline Şapeli‘nin ressamı Fra Angelico‘yu bu iş için görevlendirmiştir.

Neden Gitmeliyim? Ardından en önemli yapılar olan Sistina Şapeli, Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonu yapılmıştır.

Dünyanın en ünlü heykellerine ev sahipliği yapan müzede toplamda 53 galeri yer almakta; Carla Carra ve Giorgio de Chirico gibi modern sanatçıların din temalı resimlerini ve heykel çalışmalarını da görebilmeniz mümkün.

Kaçırmayın! Dünyanın en önemli müzeleri listesinde bulunan Vatikan Müzeleri’ni ziyaret etmek en az bir kere yaşamanız gereken deneyimleriniz içinde yer almalı.

VialeVaticano, 00165 Roma RM, İtalya

09:00-16:00

Web sitesi

5-Museo Nazionale delle Paste Alimentari (Makarna Müzesi)

Museo Nazionale delle Paste Alimentari

Burası Neresi? 1889 yılında açılan Makarna Müzesi; on bir salonda oluşan odalarda yerel İtalyan kadınlarının mutfakta kullandıkları aksesuarlar, makarnalar, eski tariflerin bulunduğu belgeler sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Makarnanın geçmişini gün yüzüne çıkaran müzede rastlanan bilgiye göre; makarnayı keşfedenlerin İtalyanların değil Yunanlılar oluğu söylenmektedir. Gerçek bir İtalyan makarnasının pişirilme tekniğini öğrenebilirsiniz. İnsanların makarna yerken çekilen ilginç fotoğraf koleksiyonu bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Bayıla bayıla yediğimiz İtalya mutfağını yakından tanıyabileceğiniz bu fırsatı kaçırmayın derim 🙂

Google Haritalar’da Aç 

Via Flaminia, 141, 00196 Roma RM, İtalya

09:30 17-:30

10 €

Web sitesi

-Kiliseler

6-Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Bazilikası

Burası Neresi? Rüyasında Hz. Meryem’i görmesinin ardından Papa Liberius tarafından yaptırılan Santa Maria Maggiore, Hz. Meryem’e adanmış en büyük kilise olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde çeşitli zararlar gören kilise, bir yönden Roma İmparatorluğu’nun Pagan inancından Hristiyan inancına ve sonrasında Katolik mezhebinin oluşumunu anlatan tarihi bir yapıdır.

Neden Gitmeliyim? Bu orta çağ kilisesi, gidenlerin yorumlarına göre farklı mimari tarzların bir arada kullanıldığı altın, mozaik ve mermerlerle süslü oldukça gösterişli bir yapı. Kullanılan malzemeler ve eşsiz işçiliği ile sizde yaratacağı atmosferi yaşamanın zevki bambaşka.

Kaçırmayın! Hala aktif olarak hizmet vermekte olan kilisede bazı etkinlik günlerinde halka kapalıdır. Detaylı bilgi edinmek için web sitesinden inceleyebilirsiniz. Roma’nın ziyaret edilmesi gereken önemli yapıları arasında yer alan kiliseye gittiğiniz takdirde dikkatlice incelemenizde fayda olduğunu söyleyebiliriz 🙂

Google Haritalar’da Aç

Piazzadi S. Maria Maggiore, 00100 Roma RM, İtalya

07:00-19:00

Ücretsiz

Web sitesi

7-San Giovanni in Laterano Kilisesi

 san giovanni in laterano

Burası Neresi? Roma Katolik kiliselerinin ana merkezi olarak gösterilen St. John Lateran Bazilikası, 4. yüzyılın başlarında Laterani ailesi tarafından yaptırılan dini bir yapı. Tarih boyunca pek çok olaya şahitlik eden bazilika, 897 yılında pek çok yangın ve depremle karşılaşmış ancak birkaç restorasyon çalışmasına rağmen orijinal halini korumaya devam etmiştir.

Neden Gitmeliyim?  Tarihsel verilere göre İmparator Constantine’nin iktidara geldiği dönemde Roma İmparatorluğu’na şimdi ki kilise olan saray hediye edilmiştir. 1870 yılına kadar İtalya’da yaşayan papaların hükümdarları kutsadığı bazilika, günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen gezi noktaları arasında yer alıyor.

Google Haritalar’da Aç

Piazzadi S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM, İtalya

07:00-19:00

8-St. Paul Bazilikası

St. Paul Bazilikası

Burası Neresi? Dört antik bazilikadan biri olan sur dışı St. Paul Bazilikası,  Neo Klasik mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan dini yapılardan biri. Dönemin ünlü mimarlarından biri olan Luigi Poletti tarafından tasarlanan bazilika, 1823 yılından günümüze kadar gelmiş tarihi bir yapı.

Kaçırmayın! St. Peter’s, St John Lateran, St. Mary Major ile birlikte dört antik Papalık Bazilikası’ndan biri olması da onu tarihi süreçte önemli bir yapı haline getirmiş.

Google Haritalar’da Aç

Piazzale San Paolo, 1, 00146 Roma RM, İtalya

07:00- 18:30

9-Sistina Şapeli

sistina kilisesi

Burası Neresi? Vatikan’da yer alan Sistina Şapeli, Papa’nın yaşadığı Apostol Sarayı’nda 1483 yılından beri varlığını koruyor. Günümüzde Hristiyanlık için önem arz eden şapel bir yanda da Papa’nın etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Resmi ikametkah adresi olan şapel, yapıldığı dönemden bu yana önemli ayinler ve yeni papa seçimi için toplantı noktası olarak kullanılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Bir dizi restore çalışmasından geçse de şapelin tavanı dönemin en önemli ressamı Michelangelo tarafından yapılan ”Son Hüküm” portresi ile çevrili… Şapelin tepesinde bulunan tüm resimleri mutlaka dikkatlice inceleyin! Siz yalnızca seyredici konumdayken, Michelangelo çizimleri yıllar boyunca unutamayacağı boyun ağrısı ile resmetmiştir.

Musa’nın ve İsa’nın hayatını anlatan fresklerle süslü şapelin bu bölümü ise Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Pinturicchio, Domenico Ghirlandaio ve Cosimo Roselli gibi Rönesans ressamları tarafından yapılmış..

Kaçırmayın! Sanat ve tarih severlerin etkisi altından çıkamayacağı Sistina Şapeli’ne uğramayı ihmal etmeyin.. 🙂

Google Haritalar’da Aç

00120 Città del Vaticano

09:00-16:00

Yetişkin:17 € Öğrenci: 8 €

Web sitesi

10-Aziz Petrus Kilisesi (Basilica di San Pietro)

Basilica Di San Pietro

Burası Neresi? Roma’da yer alan en büyük 4 bazilikadan biri olan Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan’ın en dikkat çeken yapılarından biri. Roma’nın en önemli parçalarından biri olarak gösterilen kubbesi ve mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bazilikanın, Hristiyanlığın en büyük kilisesi olduğu da bilgiler arasında.

Kaçırmayın! 60 bin kişilik kapasitesiyle Roma’nın en popüler gezi noktasını mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Google Haritalar’da Aç

Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikan

08:30- 16:45

Web sitesi

-Cadde ve Meydanlar

11-Venezia Meydanı

Venezia Meydanı

Burası Neresi? Roma’nın en güzel meydanlarından biri olan Venezia Meydanı, şehrin en merkezi noktasıdır. Meydandaki en dikkat çekici yapı, Kral II. Victor Emmanuel’in yönetiminin altında İtalya’nın birleşmesini kutlamak için yaptırılan Vittorio Emanuele II Abidesi’dir.

Neden Gitmeliyim? Yine meydanın batısında bulunan Palazzo Venezia, sanat sergilerinin düzenlediği eski bir Rönesans sarayı bulunmaktadır. 1916 yılından itibaren devlet yönetimi altına giren saray, zaman zaman papanın konakladığı ve Venedik elçiliği olarak kullanılmıştır.

Kaçırmayın! Kolezyum’a da oldukça yakın olan meydanın tam karşısında ünlü alışveriş caddesi, Videal Corso yer almaktadır. Çevresinde bulunan restoran ve kafelerde küçük bir mola vererek lezzetli İtalyan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz 🙂

12-Navona Meydan

Navona Meydanı

Burası Neresi? Navona Meydanı ünlü mimarlar Bernini ile Borromini’nin eserlerinin yer aldığı, süslü çeşmeler, Caravaggio ve Rubens ressamlarının çizimleri ile bezenmiş kiliseler ve göz dolduran barok tarzının sonuna kadar yaşandığı bir meydan..

Neden Gitmeliyim? Şehrin kalbi olarak adlandırabileceğimiz meydan, İmparator Domitian döneminde bulunan stadyumun burada bulunması sebebiyle yıkılan stadyumun yerine panayır alanına dönüş olup kuş bakışı ile stadyum şekline görmek mümkündür.

Hemen hemen günün her saati canlı olup sokak sanatçılarının performanslarını sergilediği, pandomim gösterilerinin yapıldığı, sokak ressamlarının çizimlerini yaptıkları renkli mi renkli bir meydandır.

Kaçırmayın! Çevresinde; geneleneksel İtalyan mutfağını sunan restoranlar, kafeler ve gece kulüpleri de mevcuttur. Bölgede bulunan hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize Roma hatırası alabilir ve antika dükkanları gezebilirsiniz. Hem tarihi incelerken hem de doyasıya vakit geçirebileceğiniz meydanı ziyaret etmeden gitmeyin!

13-Popolo Meydanı

Popolo Meydanı

Burası Neresi? Halk Meydanı anlamını taşıyan Popolo oldukça ünlü bir meydandır. Avrupa‘nın en güzel meydanları arasında yer alıyor olup çeşitli kutlama ve konserler etkinliklerinin yapıldığı bir alandır.

Neden Gitmeliyim? Meydanı çevreleyen üç önemli kilise bulunmaktadır. Birbirlerini simetrik açılardan inşa edilen Santa Maria del Miracoli ve Montesanto Santa Maria Kilise’lerinin Papa Alexandre’nin isteği üzerine yapıldığı söylentiler arasında. Belirli bir zamandan sonra 1477 yılında aralarına üçüncü kilise olan Santa Maria del Popolo katılmıştır. Meydanın en belirgin özelliğini oluşturan yapıların güzelliğine güzellik kattığı tartışılmaz bir gerçek.

Kaçırmayın! İlgilenen ziyaretçiler için Leonardo Da Vinci Müzesi bu meydanda yer aldığını belirtmek isteriz. Via del Corso ile Piazzale Flaminio arasında yer alan Popolo Meydanı’nın oldukça geniş alanı kaplaması sebebiyle gelenlerin binebilecekleri mini bir tren bulunmaktadır.

14-İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

Burası Neresi? Merdivenler, Fransa Kralı himayesindeki Trinita dei Monti Kilisesi ile İspanyol Meydanı’nı birbirine bağlamak için yapılmıştır.

İpucu; Merdivenlerde yalnızca oturmak serbesttir ancak bir şeyler yiyip içmenin cezası 160 ile 400 € arasında olduğunu belirtelim.

Neden Gitmeliyim?Bu ünlü İspanyol Merdivenleri, adını hemen aşağısında yer alan İspanya Meydanı ve İspanya Büyükelçiliği’nden alıyor. Eğer Roma’ya gitmişseniz, turist kontenjanından yerinizi alın ve bu merdivenleri mutlaka görün.

-Ulusal ve Milli Parklar

15-Villa Borghese

Villa Borghese

Burası Neresi? İspanyol Merdivenleri’nin sol tarafından ilerledikten 10- 15 dakika sonra yeşillik alana ulaşım sağlayabilirsiniz. Parka girişte bulunan yolun sağ ve sol taraflarında her biri İtalyan olan heykellere rastlayacaksınız. Yolun sonunda ise saklı cennete varmış olacaksın 🙂

Neden Gitmeliyim? Roma şehrinin en gözde parklarından olan Villa Borghese, kalabalıktan sıyrılıp kendinizi huzurun kucağına atabileceğiniz mükemmel bir kaçış noktasıdır. Parkın içerisinde; çeşmeler, heykeller, yürüyüş yolları ve su saati yer almaktadır.

Kaçırmayın! En popüler sanat galerilerinden olan Galleria Borghese’ye ev sahipliği yapan parkta, heykelleri ve süslü mimariye sahip tapınakları inceleyebilir, parkın içerisinde bulunan gölde sandalla küçük bir keyif turu yapabilirsiniz.

-Kültür Ve Sanat Galerileri

16-Gallerian Nazionale d ’Arte Antica 

Gallerian Nazionale d ’Arte Antica

Burası Neresi? Villa Borghese içerisinde yer alan Galleria Borghese; Museo Borghese ve Galleria Borghese olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese için tasarlanan yapı Alman mimar Jan Van Santen tarafından yapılmıştır. Kardinal Scipione Borghese’nin koleksiyonunun sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür.

Neden Gitmeliyim? Koleksiyon; gladyatörlerin hayvanlar ile dövüşünün anlatıldığı 4. Yy’a ait eserler, Bernini ve Caravaggio gibi saatçıların eserlerinden oluşmaktadır.

Google Haritalar’da Aç

WF3R+72 Roma, Metropolitan City of Rome, İtalya

08:00- 19:00

12 €

17-Galleria Borghese

Galleria Borghese

Burası Neresi? Roma gezilecek yerler içerisinde en önemli sanat merkezlerinden biri olarak gösterilen Borghese Galerisi, resim, heykel ve antika koleksiyonlarıyla tüm dünyadan sanatseverleri bünyesinde ağırlıyor. Flaminio Ponzio tarafından tasarlanan müze binasının muhteşem görüntüsü ise göz dolduran güzellikte.

Kaçırmayın! Barocci’den tutun da Bernini’nin ve hatta Titan gibi sanatçıların dünyaca ünlü tablolarına ulaşabileceğiniz müze, şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

-Doğal Güzellikler

18-Tiber Nehri

Tiber Nehri

Burası Neresi? İtalya’nın en büyük üçüncü nehri konumundaki Tiber Nehri, Roma’nın simgesi haline gelmiş akarsulardan biri. Zamanın önemli ticaret yollarından biri olan nehir, imdilerde çevresinde bulunan tarihi yapılar sayesinde önemli bir turizm noktası haline gelmiştir. Üzerinde yer alan alüvyonlar yüzünden seyahat izni verilmemiş olup yapılan temizleme çalışmalarının ardından şehir içi ulaşımına açılmıştır.

Kaçırmayın! Nehir ile ilgili “Tiber Nehri’nde yüzmek” deyimini sıkça duyabilirsiniz. Protestanların Katolik mezhebine geçişini anlatmak için kullanılmaktadır. Hakkında pek çok efsanenin konuşulduğu nehrin tanrısı olarak ”Tiber’in Cornucopia” gösterilmiş. Nehir kenarında yer alan şehir parkında, nehre karşı keyifli bir yürüyüş yapabilir, muhteşem fotoğraflar çekilebilir, eğlenceli bir piknik molası verebilirsiniz.

19-Caffarella Parkı

Caffarella Parkı

Burası Neresi? Kuzeyde Latin Yolu ile Güneyde Appian Yolu’nun sınırında yer alan Caffarella Vadisi, Antik Roma Aurelian Duvarı’ndan başlayarak dell’Almone’a kadar uzanmaktadır.

Neden Gitmeliyim? İçerisinde; yeşil alanlar, eski çiftlik binaları, antik kentler ve göletin bulunduğu parkta bisiklet kiralayarak rahatça dolaşabilirsiniz. Bir yandan yürüyüşünüzü yaparken diğer yandan gözünüze hoş gelen noktaları fotoğraflamayı unutmayın!

*Roma’da Gezilecek Alternatif Yerler 

-Eğlenceli Yerler

20-Il Fantastico Mondo del Fantastico

Il Fantastico Mondo del Fantastico

Burası Neresi? II Fantastico Mondo del Fantastico, hayal dünyasının içerisine girebileceğiniz bir tema parktır. Eğlence ve kültür kavramlarını birleştiren tema park içerisinde,  Catwoman, Batman, Örümcek Adam, Barbar Conan ve Maximus Gladyatör gibi sevilen kahramanlar sizi karşılamaktadır.

Kaçırmayın! Küçüklüğünüzde görmeyi hayal ettiğiniz veya çocuğunuzun görmeyi çok istediği peri masallarının kanlı canlı karşınızda olduğunu hayal edin. Çeşitli şovlar, performanslar, animasyonlar, sizinde içerisine dahil olabileceğiniz oyunlar ile bu fantastik dünya içerisinde kendinizi kaybedeceksiniz!

Google Haritalar’da Aç 

WMF8+WP Roma, Rome, Metropolitan City of Rome, İtalya

10.00 – 16.30

12 yaşından büyük 16 € / 3-11 yaş arası 13 €

Web sitesi

21-HydromaniaWeb sitesi

Hydromania

Burası Neresi? Roma’nın en büyük ve en donanımlı tek su parkı Hydromania, her zevk uygun olarak yapılmış adrenalin dolu bir aquaparktır.

Kaçırmayın! Bir gününüzü ayırarak eğlenceli saatler geçirmek için burayı tercih edebilirsiniz. Dalga havuzları, deniz plajları ve birbirinden yüksek kaydırakların yanı sıra, futbol sahaları, plaj voleybolu gibi çeşitli aktiviteler mevcuttur.

Google Haritalar’da Aç 

Vicolo del Casale Lumbroso, 200 Roma

09:30 – 18:30

Web sitesi

-Çocuklarla Gezilecek Yerler

22-Time Elevator

Time Elevator

Burası Neresi? Aynı anda farklı duyu organlarına hitap eden Time Elevator ile zaman yolcuğuna çıkmaya hazır mısınız?

Neden Gitmeliyim? Tarih, doğa, bilim, sanat ve daha nice konular hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz dijital ve stereoskopik teknolojilerin kullanımıyla tüm duyu organlarınıza hitap ederek heyecan dolu bir yolculuğa çıkartır.

Kaçırmayın! Gösteriler; Roma’nın Tarihi’nde; yaşanan önemli olayları, Yaşamın Doğuşu ve Terör Evi’nde ise; şeytanlar, hayaletlerin bulunduğu korku teması olaylarını el almaktadır. Bu muhteşem deneyimi yaşamadan Roma’dan ayrılmayın.

Google Haritalar’da Aç

Via dei Santi Apostoli, 20, 00187 Roma RM, İtalya

Web sitesi

23-Rome Biopark

Bioparco Villa Borghese

Burası Neresi?  Çocuklarla yurt dışı gezisi yapmak sizin için zorlayıcı olabilir.Sürekli olarak tarihi yapıları ziyaret etmek elbetteki onları sıkacaktır.   En sevdikleri yerlerin başında şüphesiz hayvanat bahçeleri yer alıyor. Hal böyleyken Roma’da bulunan Villa Borghese’nin içerisinde yer alan Rome Biopark’ı ziyaret etmek, çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirmek için biçilmiş kaftan!

Neden Gitmeliyim? Oldukça geniş alana yayılmış beş kıtadan gelen 200 tür hayvana ev sahipliği yapan Villa Borghese’yi çocuklarınız ile birlikte ziyaret ederek harika bir gün geçirmeniz rahatlatıcı olabilir. Çocuklar için ayrı bir zevk unsuru olan hayvanat bahçelerini ziyaret ederek faklı türden canlıları yakından görmek ve haklarında bilgi almak eğitici bir aktivite olmaktadır.

Google Haritalar’da Aç 

WF8Q+M5 Roma, Rome, Metropolitan City of Rome, İtalya

09:30- 17:00

Web sitesi

24-Gianicolo Kukla Tiyatrosu

Gianicolo Kukla Tiyatrosu

Burası Neresi? Geleneksel kukla tiyatrosu, Avrupa ülkelerinin birçok yerinde devam etmekte olup Roma’da Colle del Gianicolo’daki parkta Teatrino di Pulcinella al Gianicolokuklalar ile tiyatro gösterisi düzenlenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Bu gösteri hafta sonarı sabah ve öğlen saatlerinde olmak üzere yarım saat uzunluğunda sürmektedir. Gösterilerin İtalyanca olduğunu söylemeliyiz. Ancak kuklaların vücut dili ile anlatılmak istenileni kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gösterinin bitimi ardından bu kuklalardan satın alabilirsiniz.

25-Explora Müzesi

Explora Müzesi

Burası Neresi? Çocuklarınızla birlikte güzel bir vakit geçirebileceğiniz özel alanları bulunan Explora Müze’de eğlenceli oyunların ve deneyler yapılabilmektedir. Müzenin girişinde hemen bulunan “Çocuksuz yetişkinlerin girişi yasaktır!” yazısı müzenin yalnızca çocuklara adandığının kanıtıdır.

Neden Gitmeliyim? Ben; kendilerini tanımalarını sağlayan neden dişlerini fırçaladıklarını, ellerini neden yıkadıklarını vs. gibi konuların detaylı anlatımları model ve mankenler üzerinden örneklendirilerek anlatmaktadır.

Toplum; kendi başlarına yapabilecekleri aktiveteler ele alır. Örneğin bir süpermarketten alışveri yapmak gibi.

Çevre; uymamız gereken kurallar bütününü, çevreyi koruma vs. konularını işler.

İletişim ise; televizyon ve radyo tarihini öğrenebilecekleri ve yaşça daha büyük çocukların kendilerini TV sunucusu olarak deneyebilecekleri bir temadır.

Kaçırmayın! Ayrıca uzmanlar tarafından ebeveynlere çocuk yetiştirmede yardımcı olabilecek konular konferanslar düzenlenerek anlatılmaktadır. Çocukların anne ve babalarından uzak bir saat boyunca animatörler eşliğinde oyun oynayabilecekleri bir aktivite mevcuttur. Müze içerisinde yer alan restoran, mağaza ve tabi ki çocuk parkında vakit geçirebilirsiniz.

Google Haritalar’da Aç 

WF8F+2W Roma, Metropolitan City of Rome, İtalya

8,50 €

Web sitesi

-Gece Gezilecek Yerler

26-Trastevere

Trastevere

Burası Neresi? Roma gecelerinizi değerlendirebileceğiniz samimi bir bölge olan Trastevere; sarmaşık kaplı tavernalarında eğlencenin dibine vururken, küçük birahanelerinde en güzel biraları yudumlayabileceğiniz birçok alternatifi içinde barındıran semt estetik görüntüsüyle gözlere hitap eder.

Neden Gitmeliyim? Manavı, kasabı ve marketiyle mahalle algısını yansıtırken diğer yandan kafe, bar ve restoranlarıyla havalı bir görüme kavuşan Trastevere her yönüyle ziyaretçilerine hitap etmektedir. Turistik açıdan hayli ilgi gören bölgede yerel halkın sıcaklığını hissedebileceğiniz bu bölgeyi çok seveceğinizden eminiz.

27-Campo Dei Fiori

Campo Dei Fiori

Burası Neresi? Campo Dei Fiori Meydanı, Roma şehrinin en hareketli bölgelerinden biridir. Tiber Nehri ile Navona Meydanı arasında yer alıyor olup, denilene göre adı Pompeo’nun sevgilisi  Flora’dan gelmektedir. “Fiori” İtalyancada çiçek anlamına gelmektedir. Diğer bir söylentiye göre ise Ortaçağ döneminde verimsiz olan bölgenin renkli hale gelmesi için bu isim verildiği yönündedir.

Neden Gitmeliyim? Roma’nın en büyük pazarı her gün 08:00-14:00 saatlerinde kuruluyor olup meyve, sebze, balık, peynir, makarna, baharat gibi çok çeşitli gıda ürünlerinin satışı yapılmaktadır.

Meydanın ortasında, 1600’lü yıllarda düşünceleri sebebiyle yakılan filozof Giordano Bruno’nun bronz heykeli 1888 yılında yapılmıştır. Çok yönlü bir geçmişe sahip olan meydan, tarihi yarışların, idamların ve organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

Kaçırmayın! Geceleri ayrı havasıyla  kafe ve barlarda toplanan gençlerin hoş vakit geçirebilecekleri muhteşem mekanlara sahiptir.

*Roma ve Çevresinde Gezilecek Yerler

29-Cinque Terre

Cinque Terre

Burası Neresi? İtalya’da bulunan birçok köy ve kasaba bulundukları konum ile hemen hemen hepsi oldukça ünlüdür. Cinque Terre, İtalyanca’da “beş yer” anlamına gelmektedir. Denizin kıyısına doğru uzanan kayalıklar üzerinde sırasıyla yan yana dizilmiş beş köyün konumlandığı milli bir parktır. 

Neden Gitmeliyim? Şirin renkli evlere sahip; Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore köyleri, birbirlerine araba yolu ve trenle bağlıdır. “Cultural landscape” kategorisinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan köyler,  insan ve doğanın birlikte oluşturduğu kültürel değerin göstergesidir.

Yerli halk geçimini kayalıklarda yetişen üzüm bağlarından dolayı şarap yapımı ve balıkçılık yaparak kazanıyor olup turistik açıdan ilginin artmasıyla hareketlilik kazanmıştır.

Tabloyu andıran sıralı köyleriyle Akdeniz’in belkide en güzel temsilcisi olan Cinque Terre’ya giderek büyüleyici atmosferin tadını çıkartın.

Nasıl Ulaşırım? Roma tren istasyonundan La Spezia’ya veya Levanto’ya giderek oradan aktarma ile Cinque Terre Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz.

Köyler arasında tren ile ulaşım sağlamak en kolay ve zahmetsiz yoldur. Günlük kişi başı bilet fiyatı 13 €, iki günlük fiyatı ise 23 € olan Cinque Terre Card Train’ı Levanto ve La Spezia istasyonlarından satın alabilirsiniz.

30-Moena

monea

Burası Neresi? İtalya’nın Kuzeyinde konumlanan Moena, Fassa Vadisi üzerinde kurulmuş olup en büyük komün köyü olma özelliğini taşımaktadır. Bu köyün en dikkat çekici özelliği Ladin ismi verdikleri kendilerine has dilleri olması ve hala bu dili konuşmaya devam ediyor oluşları.

Neden Gitmeliyim? “Rione Turchia” adıyla bilinen köy, Türkleri hiç görmeden binlerce kilometre uzaklıkta biz Türk’üz diyen bir halk… Bu olayın hikayesi; 1683 yılında Viyana Kuşatması başarısız olmuştur. Denilene göre kuşatma sırasında donmak üzere olan yaralı yeniçeri Moena Köyü’ne sığınmış ve köylüler tarafından tedavi edilmiştir.

Yaşamını bu burada devam ettiren askere “El Turco” adı verilmiştir. Herkes tarafından saygı ve sevgi gösterilen bu askerin vefatın sonra köyde Türk gelenekleri yaşatılmaya devam edilmiştir.

Kaçırmayın! Her yıl Temmuz ayında yeniçeri kostümlerini giyip evlerini Türk bayrakları ile süsleyip festival düzenlemektedirler. Roma’ya gittiğiniz takdirde biz Türklere ve kültürümüze karşılıksız sevgisi olan köyü ziyaret etmeyi ihmal etmemeniz dileğiyle..

*Yakınındaki Turistik Şehirler

31-Floransa 

Floransa

Burası Neresi? Rönesans’ın doğduğu yer olarak bilinen Floransa, İtalya ve Avrupa’nın gözde şehirlerinden biridir. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçılara ve yazar Dante Alighieri’ye ilham olan bu şehir, kültür ve mimarisi ile önemli turistik bölgedir.

Neden Gitmeliyim? Önemli sanatçıların eserlerini yakından görebileceğiniz müzeler ile zamanda yolculuğa çıkacaksınız. Rönesans Dönemi’nden kalma Galleria degli Uffizi ve Bargello gibi müzeleri ve Michelangelo koleksiyonu inceleyebileceğiniz Accademia Galerisi gibi popüler gezi noktaları sizleri bekliyor.

Kaçırmayın! Yıllar boyu şehrin içinde biriken tüm benzersiz yapıları yakından gözlemleyerek o ruhu hissetmek için Floransa’ya gelinmeli!

Nasıl Ulaşırım? Roma ile Floransa arası tren ulaşımı ile yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. En ucuz 22 € olurken ortalama bir bilet fiyatı 44 €’dur. Kendinize en uygun bileti web sitesini ziyaret ederek seçebilirsiniz.

32-Venedik

Venedik

Burası Neresi? Roma İmparatorluğu döneminde kurulan şehir, imparatorluğun dağılmasıyla birlikte Bizans İmparatorluğu’nun himayesi altına girmiştir. Yerel halkın balıkçılık ile geçimini sağlaması sebebiyle gemi yapımlarının hızlanmasının ardından Orta Çağ’da kendini göstererek ticari gücünü ortaya koymuştur.

Neden Gitmeliyim? Akdeniz ticaretine hakimiyet sağlayan Venedik, hem devlet hem de halkın zenginlemesine neden olmuştur. Zenginleşen şehir kültür, sanat ve mimari alanlarda epey gelişim göstermiş olan diğer adıyla “Kanallar şehri” olarak bilinen Venedik şehrinde bulunan tarihi yapılar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Kaçırmayın! Roma’dan biraz uzaklaşıp kısa bir tren yolculuğunun ardından Venedik’te bulunan San Marco Meydanı, Büyük Kanal, Ahlar Köprüsü, Murano ve Burano Adaları’nı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Nasıl Ulaşırım? Yaklaşık 3,50 saat süren tren ulaşımı oldukça konforlu; her koltuğun yanında elektrikli priz, ücretsiz wifi hizmeti ve vagon aralarında yer alan otomatlarda atıştırmalıklar bulunmaktadır.

Bilet fiyatları en ucuzu 43 € olurken en pahalısı ise 92 € olarak belirlenmiştir. Web sitesini ziyaret ederek kendinize uygun tarihler için satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

33- Milano

Milano

Burası Neresi? Moda, tasarım, sanat denince akla gelen ilk şehir şüphesiz Milano olsa gerek.. Hem tarihi hem de modernize olmuş hayat tarzını bir arada hissedebileceğiniz havalı şehir, kültür turizmi yönünden çok ilgi çekici olmasa da alışveriş ve eğlence dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.

Neden Gitmeliyim? Duomo, Galleria Vittorio Emanuele II, Sforzesco Şatosu, Santa Maria delle Grazie Kilisesi ve La Scala Opera Evi  ziyaret edebileceğiniz en gözde noktalar arasında başlıcalarıdır. Roma tarihinden sıyrılıp kendinizi eğlencenin kucağına atmak için Milano’yu mutlaka ki ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Ulaşırım? Rom’dan tren ile yapacağınız 3 saatlik yolculuğun ardından Milano’ya ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatları ortalama en düşük 28 € olurken en pahalı bilet 95 € olarak ücretlendirilmiştir. Web sitesini ziyaret ederek gideceğiniz tarihe uygun bilete rezervasyon yaptırabilir veya satın alabilirsiniz.

*Roma’ya Yakın Havaalanları 

 • Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı 35 km
 • Roma Ciampino Havaalanı 18 km
 • Perugia Santegidio havaalanı 2 saat  15 dk.  (135km)
 • Grosseto Baccarini havaalanı 2 saat 30 dk. (150km)
 • Pescara havaalanı 2 saat 36 dk.(156km)
 • Napoli Uluslararası havaalanı 3 saat 8 dk.  (188km)
 • Ancona havaalanı 3 saat 27 dk.  (207km)

*Temel İrtibat Bilgileri

-Roma Türk Konsolosluğu İrtibat Bilgileri

 • Telefon: +39 06 445941
 • Konsolosluk Adresi: Via Palestro, 28, 00185 Roma RM, İtalya
 • Çalışma Saatleri: 09:00- 17:100

-Acil Durum Numaraları

 • Polis ve Acil Servis: 113
 • Ambulans: 118

-Turistler için Telefon Kullanımı

Roma geziniz süresi boyunca yabancı bir hat üzerinden arama yapmanız ve internet kullanmanız oldukça pahalıya mal olacağı için bir operatör markasından sim kartı almanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Satın alabileceğiniz dört ana operatör mevcuttur.

TIM 25 €, Vodafone 10 €, Wind 15 € ve 3 (Tre) 15 € ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bizim size önerimiz Wind’ı satın almanız yönünde. 9 € karşılığında 30 GB sınırsız konuşma hakkı ve internet gezi süreniz boyunca yetecek ve hatta artacaktır. Ayrıca dilediğiniz Avrupa ülkesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Roma’nın gezilecek yerleri hakkında bizlerle bilgi ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşarak yazımızın gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. 🙂

“Roma’da Gezilecek Yerler: Bir Tatlı İtalya Macerası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin