Beyrut Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 11 Nokta

İç savaş günlerini kayda değer şekilde azaltan Lübnan, Beyrut’taki misafirperverliği ile mimarisini, tarihini ve lezzetlerini turistlere sunuyor.

“Doğu’nun Paris‘i” denilen Beyrut, “Orta Doğu’nun vahşi çocuğu” olarak da adlandırılmaktadır. Koca bir tarihe sahip olan şehir, Lübnan’ın en önemli bölgesi. Adım attığınız yerde farklı bir kültürel yapıyla karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak yola çıkın. Elinizden kameranın düşmeyeceği kesin 🙂 Beyrut gezilecek yerler listesinde ise turistlerin çokça gittiği yerleri not düştük.

# Beyrut Gezilecek Yerler Listesi

1-Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi

Eski Yeşil Hat üzerinde yer alan müze, Lübnan tarihine ilişkin muhteşem fikirler vermektedir. Müze, Rue De Damas boyunca Sodeco Meydanı’nın güneyinde, 15 dakikalık yürüyüş mesafesi uzaklığında. Fenike çağının en eski bilinen izlerini gösteren bir dizi Fenike ve Mısır eserini sergiliyor. Bronz ve Demir Çağı’ndan, Helenistik, Roma ve Memlüklere kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Tarih öncesi medeniyetlerin farklı amaçlarda kullandığı nesnelere hayran kalacaksınız.

Adres:Museum Street, Beyrut, Lübnan
Çalışma Saatleri:09:00-17:00
Ziyaret Ücreti:
1000-5000 Lübnan Lirası

2-Corniche

Corniche

Yaşlılardan gençlere Beyrut hayatının mükemmel bir görüntüsünü sunuyor. Balıkçılık burada popüler bir aktivitedir. Fındık, mısır, ekmek, el sanatları ürünleri, Arap kahvesi gibi şeyler civardaki dükkanlarda satılıyor.

Nargileyi bilmeyen yoktur. Ama Beyrut nargilesini özel yapan bir şey var. Belirlenen alanlarda arabaya kadar nargile servisi yapılıyor. Arabanızda oturup nargile içmek, manzarayı izlemek isterseniz Beyrut’u çok seveceksiniz.

3-Büyük Al Omari Camii

Büyük Al Omari Camii

Beyrut‘taki adıyla Al-Omari, eski haçlı kilisesidir. 12. yüzyılda Memlüklerin hakimiyeti altında bu kilise camiye çevrilmiş. Daha sonra son dönemdeki iç savaş sırasında hasar aldı ve restorasyon çalışmaları 2004’te bitirildi. Sakin bir muhite bulunan cami, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Adres: Beyrut, Lübnan
İletişim:+961 1 985 100

4-Achrafieh

Achrafieh

Yan caddelerde ve sokaklarda dolaşarak Beyrut’un içlerinde kaybolabilir, küçük maceralara yelken açabilirsiniz. Achrafieh, Lübnan Savaşı sırasında popülasyonun artırılması için çalışılan bir yerdi. Günümüzde ticaret bölgesidir. Fransız ve Osmanlı evlerin yanı sıra yüksek ofis binaları var. Ulusal müze ve Sursock Müzesi buradadır.

5-Jeita Mağarası

Jeita Mağarası

Bu mağaralar Lübnan‘daki en uzun mağaralardır ve Dünyanın Yedi Harikası yarışmasında finale çıkmıştır. Beyrut’tan yaklaşık 18 km uzaklıkta olan Jeita Grotto’ya minibüs veya taksiyle gidebilirsiniz.

Bu doğal güzellik, iki ayrı fakat birbirine bağlı kireç taşı mağaralarından oluşur ve içerisinde sandallarla gezebileceğiniz kiralama noktaları mevcuttur. Sarkıt ve dikit bakımından dünyanın enleri arasında olan Jeita Grotto’nun muhteşem atmosferine bayılacağınıza eminiz.

Adres: Valley of the Dog River, Keserwan, Bayrut, Lübnan
İletişim:09:00-17:00
Ziyaret Ücreti:10.000-18.000 Lübnan Lirası

6-Robert Mouawad Özel Müzesi

Robert Mouawad Özel Müzesi

Kuyumcu ve koleksiyoncu Robert Mouawad tarafından görkemli ve eklektik koleksiyonunu sergilemek üzere tasarlanan ve finanse edilen bu müzedir.Müze, geçmiş Lübnan politikacılarından Henti Philippe Pharaoun’un eski evinde bulunuyor. Başlangıçta neo gotik tarzında yapılan bina, yenilenme döneminde İslam sanatından fikirler almıştır.

Adres: Army Road,Zokak el blat,Beyrut / Lübnan
Telefon :+961 1 980 970

7-Şehir Merkezi

Beyrut Şehir Merkezi

Beyrut’un merkezi beklemediğiniz kadar moderndir. Sonuçta burası eski bir şehir ve normal şartlarda bu kadar modernlik beklenmez. 1990’da hükümet, şehir merkezinin inşaatı için buradaki yerleri özel sektöre açmış ve hasar gören bütün binalar yenilenmiş. Tarihi önemi olan yerlere elbette dokunulmamış.

8-Hamra

Hamra

Batı Beyrut’ta yer alan Hamra, eğlence ve alışveriş merkezleri ile tanınan kalabalık semtlerden biridir. Hamra, iç savaş sırasında bile Beyrut’ta entelektüel faaliyetin yapıldığı yer olarak hafızalarda yer etmiştir. Kiliselerin ve camilerin bir arada bulunduğu Hamra’da dinsel veya etnik ayrıştırmaya hiçbir zaman izin verilmemiş. 1860’da Amerikan misyonerlerin kurduğu üniversite bile bugün hala faaliyettedir.

9-Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali

Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali

Kentin eski eski kilisesi olma özelliğine sahiptir. Günümüze kadar gelemeyen Anastasi Romano-Bizans Katedrali üzerine inşa edilmiştir. Katedralin iç kısmı İbrahim Youssef Saad’ın freskleriyle süslenmişti.

Ancak iş savaş dolayısıyla katedral yıkıldı ve eserleri çürümeye terk edildi. Bazı eserleri de ateşe verildi. 1994’te kazı çalışmaları başlatılarak arkeolojik verilere ulaşıldı. Daha sonrasında kilisenin yeniden inşa edileceği resmi kanallardan duyuruldu. 15 Aralık 2003’te Ortodoks kilisesi yeniden göğe yükseliyordu.

Adres: Beyrut,Lübnan

10-Mim Müzesi

Mim Müzesi

Sıra Beyrut müzeleri arasında belki de en ilgi çekici olanına geldi.Dünyanın en farklı koleksiyonlarından birini görebileceğiniz Mim Müzesi, Beyrut’ta Saint Joseph Üniversitesi içerisinde bulunmaktadır. Sayısı 2000’i geçe eşyanın sergilendiği müze 65 farklı ülkeden getirilen değerli minarellerden oluşturulmuştur ve 2013 yılından beri hizmet vermektedir.

300 farklı türde taşın bulunduğu müze içerisinde; zümrüt, altın, elmas, yakut gibi çok kaliteli ve değerli maden türleri muhafaza edilmektedir. Tabiatın en güzel hediyelerinden olan madenleri el değmemiş halleriyle görebileceğiniz Mim Müzesi’ni makul bir ücret ödeyerek 09:00-17:00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.

Adres:Université Saint-Joseph Campus de L’innovation et du Sport (CIS),، Beirut, Lübnan
İletişim: +961 1 421 672
Çalışma Saatleri: 10:00-17:00

11-Güvercin Kayalıkları

Güvercin Kayalıkları

Raouchê, Beyrut’un ticari olanaklarının önde olduğu bir liman semtidir. Lüks kafeler, sayısız restoran burada toplanmış. Özellikle uçurum kenarındaki mekanlar turistlerin ilgisini çekiyor. Doğal oluşumlu harika manzaralar buraya olan ilgiyi yeterince açıklıyor gibi 🙂

Lübnan gibi bir ülkede güzel vakit geçirmek isterseniz Beyrut’u gözünüze kestirebilirsiniz. Orta Doğu kültürünün batı ile harmanlandığı yerde heyecan verici keşif turları sizi bekliyor. Beyrut’a gitmişken sadece tarihi gezi yapmayın. Ünlü restoranlarda biraz mola verip Beyrut’un lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Unutmadan, Beyrut’un gece hayatı da hareketli. Farklı müzik türlerindeki gece kulüplerinde/barlarında dilediğiniz gibi eğlenmek sizin elinizde.

Batı ve doğu sentezinin en güzel esintilerini hissedebileceğiniz Beyrut, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Yani bu eşsiz şehri ziyaret etmeniz için bir pasaport,bir uçak bileti bir de maceracı bir ruh gerekiyor ! 🙂

Yorum yapın

Bizi Takip Edin